Sausio 23d. Sekmadienis

Ar elektromagnetiniai laukai veikia sveikatą?

Peržiūrų skaičius: 33404
Ar elektromagnetiniai laukai veikia sveikatą?

Mobili telefonija plačiai paplitusi visame pasaulyje. Jos veikimas pagrįstas antenų (bazinių stočių), perduodančių informaciją radijo dažniais, tinklo sukūrimu. Pasaulyje yra daugiau nei 1,4 milijono mobilaus ryšio bazinių stočių ir jų skaičius dėl naujų trečiosios kartos technologijų plėtros nuolat auga.

Kai kurios žiniasklaidos priemonės pateikia nuomones žmonių, kurie neturėdami biomedicininio išsilavinimo, skleidžia asmeninį suvokimą apie poveikį sveikatai ir su tuo išgyvenamas baimes. Be to, naujų, bet nepatvirtintų mokslinių tyrimų rezultatų skelbimas sukelia žmonių susirūpinimą, skatina visuomenės abejones ir nepasitikėjimą, jog egzistuoja neatskleistos ar viešai neskelbiamos grėsmės.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rengia tarptautinius projektus apie elektromagnetinio lauko poveikį, analizuoja mokslinius duomenis, kaip žmogų veikia elektromagnetiniai laukai dažnių skalėje nuo 0 iki 300 GHZ. PSO pateikia nemažai įrodymų, kaip ilgalaikis bazinių stočių ir kitų radijo dažnio technologijų poveikis įtakoja žmogaus sveikatą.

Poveikis sveikatai

Šiluminis poveikis: vienintelis mokslo įrodytas radijo dažnių neigiamas poveikis organizmui - kūno temperatūros padidėjimas daugiau nei 1º C. Tokį temperatūros pakilimą gali sukelti tik labai aukšto intensyvumo elektromagnetiniai laukai, kurie specialiai sukuriami pramonėje (pvz., aukšto dažnio šildytuvai). Tačiau elektromagnetinio lauko intensyvumas nuo bazinių stočių yra toks mažas, kad temperatūros pokyčiai yra visai nežymūs ir nedaro poveikio žmogaus sveikatai, nes organizmo termoreguliaciniai mechanizmai efektyviai pašalina šilumos perteklių. Naujausi tyrimai parodė, kad dėl bazinių stočių veiklos žmonės gauna nuo 0,002 % iki 2 % tarptautinėmis normomis leistino elektromagnetinio lauko lygio.

Elektromagnetines bangas spinduliuoja ir radijo bei televizijos stotys. Lyginant su bazinėmis stotimis, žmogaus organizmas absorbuoja 5 kartus daugiau signalų iš radijo ir televizijos stočių dėl jų naudojamų žemesnių dažnių. Taip yra dėl to, kad kuo mažesnis dažnis, tuo ilgesnis elektromagnetinės bangos ilgis, atitinkantis žmogaus ūgį ir veikiantis visą žmogaus kūną. Lietuvoje veikia 118 televizijos stočių ir 218 radijo stočių. Pasaulyje radijo ir televizijos stotys veikia 50 ir daugiau metų be jokio stebimo neigiamo poveikio sveikatai.

Vėžys: PSO pranešimus apie vėžio atvejų padaugėjimą teritorijose šalia bazinių stočių vadina anekdotiniais. Yra atlikti tyrimai, įrodantys, kad geografiškai vėžio atvejai pasiskirstę netolygiai, o bazinės stotys teritorijose pasklidusios plačiai ir tolygiai. Todėl yra atsitiktinumas, kad vėžio atvejų padaugėja teritorijoje netoli bazinės stoties. Be to, tokiose teritorijose registruojami vėžio atvejai yra skirtingų lokalizacijų, skirtingos morfologinės sandaros, pasireiškiantys skirtingais simptomais, todėl negali turėti bendros, vieningos priežasties.

Hiperjautrumas elektromagnetiniams laukams. Jau kurį laiką atsiranda žmonių, besiskundžiančių sveikatos problemomis, jų manymu, susijusiomis su elektromagnetiniu lauku. Jei dalis žmonių skundžiasi tik nežymiais simptomais, stengdamiesi kaip įmanoma vengti elektromagnetinių laukų, tai kita netgi nutraukia darbą ir keičia gyvenimo būdą bei vietą. Toks jautrumas elektromagnetiniams laukams yra vadinamas hiperjautrumu.

Hiperjautrumas elektromagnetiniams laukams apibūdinamas įvairiais nespecifiniais simptomais, kurie pasireiškia skirtingai, priklausomai nuo individo. Labiausiai paplitę dermatologiniai simptomai (odos paraudimas, deginimas, dilgčiojimas), taip pat ir neurasteniniai, vegetaciniai (nuovargis, dėmesio nekoncentravimas, galvos svaigimas, pykinimas, širdies ritmo sutrikimai, virškinimo sutrikimai).

Atlikta daug tyrimų, kuriais nustatyta, kad simptomai, pasireiškiantys asmenims su hiperjautrumu, nesusiję su elektromagnetiniu lauku ir gali būti sukelti supančios aplinkos faktorių: fluorescencinių lempų blykčiojimo, ryškios šviesos ir kitų vizualinių trukdžių, neergonomiškai įrengtų kompiuterizuotų darbo vietų. Taip pat turi įtakos ir bloga oro kokybė patalpose, stresinės situacijos darbe ir namuose, ankstesni psichinės būklės sutrikimai.

Nors ir nėra mokslinio pagrindo sieti hiperjautrumo simptomų su elektromagnetinio lauko poveikiu, tačiau pripažįstama, kad jie egzistuoja, ir tai yra problema, ribojanti žmogaus veiklą.

Žmonėms, kurie kenčia nuo hiperjautrumo elektromagnetiniam laukui ir kuriems pasireiškia ryškūs simptomai, turi būti suteikta pagalba, mažinant šiuos simptomus. Tai reiktų daryti bendradarbiaujant su kvalifikuotu medicininiu personalu (medicininių ar psichologinių simptomų gydymui ) ir higienistais (aplinkos faktorių išskyrimui ir kontrolei supančioje aplinkoje).

Mobiliojo ryšio bazinės stotys ant mokyklų pastatų. Dažnai visuomenės susirūpinimą kelia bazinių stočių įrengimas ant mokyklų pastatų. Nėra mokslinių įrodymų apie riziką žmonių sveikatai, jei elektromagnetinio spinduliavimo intensyvumas neviršija leistinų normų. Tačiau vaikai yra ta visuomenės dalis, kuri gali būti labiau pažeidžiama radijo bangų spinduliuotės. Yra įrodyta, kad dažnai naudojantis mobiliaisiais telefonais, vaikai gauna didesnį elektromagnetinio lauko energijos kiekį jų kūno masės kilogramui nei suaugusieji.

Pripažįstant šį faktą, būtų galima uždrausti bazinių stočių įrengimą ant tokių "jautrių" objektų kaip mokyklos. Tačiau tai ne visada gali duoti laukiamą efektą. Pavyzdžiui, tai, kuria kryptimi yra nukreiptas spindulys iš bazinės stoties, įrengtos šalia mokyklos, gali lemti didesnį poveikį moksleiviams nei bazinė stotis, įrengta ant mokyklos pastato stogo.

Geriausia išeitis yra neleisti mobilioms stotims ant mokyklų pastatų veikti be moksleivių tėvų sutikimo. Dar daugiau, tėvams turi būti suteikta visa reikalinga informacija, padedanti priimti tinkamus sprendimus, taip pat ir informacija, kaip keliauja radijo spinduliai, kokiu atstumu ir kokio stiprumo jie sklinda nuo bazinės stoties antenos. Jei dėl įrengiamos ar egzistuojančios bazinės stoties susitarimas tarp mokyklų administracijos ir tėvų nėra priimamas, antenas gali prireikti pertvarkyti ar iškelti.

Diagnozė – miesto gyvenimo būdas

Diagnozė – miesto gyvenimo būdas

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 70 proc. Europos gyventojų - miestiečiai. Gyvenimas mieste kelia iššūkių žmogaus sveikatai. Daugiau nei 92 proc. miestiečių gyvena vietose, kur oro tarša viršija nustatytas normas. Daug...


Sveikata trykštantys vaisiai

Sveikata trykštantys vaisiai

Vynuogės - ne tik vyndarių džiaugsmas. Tai tikras sveikatos šaltinis. Vargu ar yra kitas vaisius, pasižymintis tokiu stipriu antioksidaciniu bei priešuždegiminiu poveikiu. Ne veltui grožio klinikose vis labiau populiarėja įvairios vynuogių...


Moterims siūlo bėgiojimą iškeisti į futbolą

Moterims siūlo bėgiojimą iškeisti į futbolą

Siekiančioms sustiprinti savo fizinę formą moterims, mokslininkų teigimu, reikėtų rinktis futbolą, o ne bėgiojimą. Teigiama, kad žaidimo fizinė dinamika yra ideali ir norinčioms rečiau sirgti širdies ligomis. Dėl žaidimo socialumo bei jo teikiamo...


Mokslininkas: alkoholis pavojingesnis už narkotikus

Mokslininkas: alkoholis pavojingesnis už narkotikus

Britų profesorius sako, jog alkoholis yra pavojingesnis už narkotikus, todėl "vyriausybė turi atsipeikėti iki ši laiko bomba sprogs". Alkoholį leisti pradėti vartoti nuo 21 metų bei pabranginti mažiausiai 3 kartus - tokias priemones,...


Mitybos mitai. Tiesa apie mėsą ir cholesterolio kiekį

Mitybos mitai. Tiesa apie mėsą ir cholesterolio kiekį

Sveikas maistas nėra vien daržovės ar košės, - primena Vilniaus pedagoginio universiteto Technologinio ugdymo katedros profesorė, habilituota mokslų daktarė Manefa Miškinienė. Raudona mėsa kenkia sveikatai Iš tiesų yra tokių tyrimų, kurie sieja...


Ar gali greitai valgomi ledai pažeisti galvos smegenis?

Ar gali greitai valgomi ledai pažeisti galvos smegenis?

Tikriausiai daugelis yra patyrę staigų galvos skausmą tais momentais, kai tenka greitai suvalgyti ledus arba išgerti ledinio šaltumo pieno kokteilį. Laimei, šis skausmas praeina palyginti greitai. Tačiau ar gali toks šaltis sukelti ilgalaikius...


Plastikinės maisto pakuotės nuodija žmogaus organizmą

Plastikinės maisto pakuotės nuodija žmogaus organizmą

Susirgimų kontrolės ir profilaktikos centras JAV išplatino daugiau nei 2500 gyventojų tyrimų duomenis, kuriuose atsispindėjo cheminio junginio bisfenolio A koncentracija. Bisfenolis A yra polimeras į žmogaus organizmą patenkantis iš plastikinių...


Žalioji arbata gali atitolinti glaukomą

Žalioji arbata gali atitolinti glaukomą

Žaliojoje arbatoje esantys katechinai gali padėti apsisaugoti nuo glaukomos ir kitų akių ligų, teigia mokslininkai, nustatę, kad šios aktyviosios maistinės medžiagos iš virškinimo sistemos patenka į akies audinius. Honkongo kinų universiteto ir...


Šokoladas - skanus būdas regėjimui gerinti

Šokoladas - skanus būdas regėjimui gerinti

Šalin morkas – tegyvuoja šokoladas! Pagaliau turime dar vieną pateisinimą savo saldžiai pagundai – juodasis šokoladas stiprina regėjimą. Naujausi tyrimai rodo, kad šis gardumynas gerina gebėjimą matyti nedidelio kontrasto situacijose,...


Nutukę žmonės patiria "sunkią smegenų degeneraciją"

Nutukę žmonės patiria "sunkią smegenų degeneraciją"

Tyrėjai teigia, kad nutukusiųjų smegenys atrodo 16 metų senesnės nei lieknųjų. Tuo metu žmonės, kurie priskiriami prie turinčių antsvorio, bet nenutukusių, smegenų audinio turi 4 proc. mažiau, o jų priešlaikinis smegenų pasenimas siekia 8 metus,...


Daugiau nei pusė paauglių nepatenkinti savo svoriu

Daugiau nei pusė paauglių nepatenkinti savo svoriu

Daugiau nei pusė vyresniųjų klasių moksleivių yra nepatenkinti savo svoriu ir dauguma mano, kad jauni žmonės maitinasi nesveikai, atskleidė Lietuvos vartotojų instituto atliktas tyrimas. Specialistai sako, kad tokie duomenys kelia nerimą, nes...


Piktnaudžiavimas antibiotikais kelia grėsmę

Piktnaudžiavimas antibiotikais kelia grėsmę

Pernelyg didelis antibiotikų vartojimas Europoje mažina jų poveikį ir kelia grėsmę esminiams medicinos laimėjimams. Dominique Monnet iš Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) sako, kad daugeliui šiuolaikinės medicinos elementų yra...


D.Britanijoje daugėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų

D.Britanijoje daugėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų

Didžiojoje Britanijoje didėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų skaičius, skelbia Karališkoji bendrosios praktikos gydytų kolegija, kuria remiasi BBC naujienų tarnyba. Ekspertų teigimu, gydytojai turi daugiau žinoti apie šią problemą, nes iki šiol...


Šildomos sėdynės kenkia spermai

Šildomos sėdynės kenkia spermai

Vyrai žvarbią dieną automobilyje neturėtų skubėti įjungti sėdynių šildymo. Toks komfortas gali perkaitinti svarbius organus ir sutrikdyti spermos gamybą. Optimaliai spermos gamybai tinkama temperatūra yra vienu ar dviem laipsniais žemesnė nei viso...


Kiaulių gripą gali padėti įveikti senoviniai kinų vaistai

Kiaulių gripą gali padėti įveikti senoviniai kinų vaistai

Taivano universiteto mokslininkai nustatė, jog 1918 metais kovojant su ispaniškojo gripo epidemija naudoto augalo šaknyse yra natūralaus antivirusinio junginio, naikinančio vadinamojo kiaulių gripo virusą. Kvapioji ferula, dėl savo dvokiančių syvų...


Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Pradėkite valgyti neriebų maistą, o taukus, sviestą bei margariną keiskite alyvų aliejumi. Nevalgykite daug kiaušinių, o jei labai juos mėgstate, valgykite mažiau nei po tris per savaitę. Kadangi cholesterolio yra tik kiaušinių tryniuose, ką nors...


Kodėl erdvinis vaizdas kino ekranuose gali sukelti galvos ir akių skausmus?

Kodėl erdvinis vaizdas kino ekranuose gali sukelti galvos ir akių skausmus?

Erdvinis kinas žinomas jau senokai, tačiau nuo pernykščio ypač finansine prasme sėkmingo filmo "Avatar" pasirodymo, 3D vaizdas išgyvena tikrą renesansą - daugėja kino teatrų, siūlančių erdvinio vaizdo akinius, plečiamas tokių filmų...


Litis - raktas į gyvenimą

Litis - raktas į gyvenimą

Vienos medicinos universiteto mokslininkai siūlo geriamąjį vandenį praturtinti ličiu, kurio net ir nedidelis kiekis gerina žmonių nuotaiką, ir tokiu būdu sumažinti savižudybių skaičių. Psichoterapijoje šis metalas taikomas jau seniai, tačiau...


Kodėl žmonės kreipiasi į psichologus?

Kodėl žmonės kreipiasi į psichologus?

Yra daugybė priežasčių, dėl kurių reikėtų ieškoti psichologo pagalbos. Visų jų veikiausiai nepavyktų išvardyti. Dažniausiai jos ieškoma, kai kyla sunkumų bendraujant su artimais žmonėmis ar kai išvis ne­pavyksta užmegzti artimų ryšių; kai...


Badaujantis jogas pribloškė mokslininkus

Badaujantis jogas pribloškė mokslininkus

83-metis indas, tvirtinantis jau septynis dešimtmečius gyvenantis be vandens ir maisto, nustebino jį dvi savaites tyrusius Indijos kariuomenės medikus. Prahladas Janis dvi savaites praleido Gujarato valstijos ligoninėje, kur jį nuolat stebėjo 30...


Alavijas - tikra gamtos dovana

Alavijas - tikra gamtos dovana

Natūralus priešuždegiminis ir antibakterinis alavijo poveikis, kartu su jo maitinamaisiais elementais, skatina ląstelių augimą, jų atsinaujinimą. 1. Kas yra Aloe Vera? Aloe Vera, arba alavijas, dažnai vadinamas stebuklinguoju augalu, gamtos...


Žalingi įpročiai pasendina 12 metų

Žalingi įpročiai pasendina 12 metų

Anksčiau tiek žalingų įpročių turintį žmogų būtų nelengva rasti, tačiau šiuo metu savo organizmą alina nemaža dalis žmonijos. Nenorite veidrodyje išvysti pasenusį savo atvaizdą? Prieš užsidegdamas cigaretę, keldamas taurę vyno ar atsisakęs pietų...


Gydytojas apie šarminio vandens svarbą žmogaus sveikatai

Gydytojas apie šarminio vandens svarbą žmogaus sveikatai

Kas yra vanduo? Iki šiol nėra tikslaus, aiškaus atsakymo į šį klausimą. Apie vandenį, jo savybes, svarbą mūsų gerai savijautai ir sveikatai laidos „Sveikatos ABC” metu pasakojo gydytojas chirurgas Gintautas Laurinavičius, sukaupusęs...


Popietės miegas gerina atmintį, bet tik tuo atveju, jei sapnuojate

Popietės miegas gerina atmintį, bet tik tuo atveju, jei sapnuojate

Seniai yra žinoma, kad miegas gerina žmogaus sugebėjimą atlikti su atmintimi susijusias užduotis. Neseniai atlikto tyrimo rezultatai byloja, kad popietės miegas gali dešimteriopai padidinti jūsų sugebėjimą apdoroti ir saugoti informaciją, bet tik...


Kad skutimasis taptų malonus

Kad skutimasis taptų malonus

Jūs turite pasirinkimą: sausas ir greitas skutimasis mašinėle ar kiek ilgesnis skutimasis peiliuku. Kiekvienas būdas turi savo privalumų ir trūkumų. Skustis mašinėle yra greičiau, patogiau, nereikia jokių papildomų priemonių (skutimosi putų/želė)....


Kaip avėti aukštakulnius, kad kuo mažiau kentėtų kojos?

Kaip avėti aukštakulnius, kad kuo mažiau kentėtų kojos?

Nemažai moterų neįsivaizduoja gyvenimo be aukštakulnių batelių. Tačiau jų mėgėjos dažnai nė nenutuokia, kokie pavojai gresia. Itin aukšti kulniukai sukelia įvairiausias kojų problemas – nuo kulkšnies patempimų iki lėtinio pėdų skausmo....


Kraujo perpylimas didina riziką

Kraujo perpylimas didina riziką

Perpilant kraują siekiama geriau kūno audinius aprūpinti deguonimi. Tačiau tyrėjai pastebėjo, kad pacientams, kuriems buvo atlikta kraujo perpylimo procedūra, kyla triskart didesnės komplikacijos, susijusios su deguonies trūkumu. Bristolio širdies...


Gyvename ilgiau, tačiau ilgiau ir sergame

Gyvename ilgiau, tačiau ilgiau ir sergame

Ilgesnis gyvenimas nebūtinai yra privalumas - tai gali reikšti daugiau metų, praleistų kovojant su ligomis ir negalia, informuoja dailymail.co.uk. Skaičiavimai rodo, kad numatoma žmonių gyvenimo trukmė ilgėja, bet, pasak mokslininkų, lyginant su...


Vaistas nuo kvaišalų – užtrenktos durys

Vaistas nuo kvaišalų – užtrenktos durys

Tėvai važiuoja į "tašką" nupirkti narkotikų sūnui. Taip jie ne tik vaiką, bet ir save dar labiau gramzdina į kvaišalų liūną. Specialistai negailestingi – jei kitos ligos iš šalia esančiųjų reikalauja užuojautos ir supratimo, tai...


Sveikatos specialistai: saugokitės traumų paslydus

Sveikatos specialistai: saugokitės traumų paslydus

Pastarosiomis dienomis Lietuvą aplankius žiemiškiems orams ir sinoptikams prognozuojant stipresnius šalčius, sveikatos specialistai įspėja saugotis traumų paslydus. Keliaujant prastai šalyje valomais ir nebarstomais šaligatviais ar apledėjusiais...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9