Lapkričio 20d. Trečiadienis

Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Peržiūrų skaičius: 43524
Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Nuveikti pasaulinio garso darbai, pelnyti žymiausi vardai, atšvęstas jubiliejus, o laiko, anot akademiko Jurgio Brėdikio, gulėti ir žiūrėti į debesis vis dar neatsiranda.

Dirba be atlyginimo

– Kodėl reikėtų gulėti ir žiūrėti į debesis?

– Užsitarnavau. Iki šiol visą gyvenimą buvau užsiėmęs, laikas buvo suskirstytas minučių tikslumu. Dabar turėtų daug kas keistis. Pirmieji ženklai jau pasirodė: kai praėjusią savaitę Lietuvos mokslų akademijoje vyko minėjimas ir mano naujos knygos pristatymas, solidi akademijos kompanija užtraukė dainą, porą šokio ratų apsisukome.

– Tačiau ir vėl neturite laisvo laiko?

– Aš niekur nebedirbu, turėčiau turėti.

– O paskaitos Kauno medicinos universitete, knygų rašymas?

– Esu emeritas, todėl turiu teisę dirbti su studentais. Dėstau įvadą į Rytų mediciną šešto kurso studentams ir džiaugiuosi, kad susidomėjimas šiomis paskaitomis auga. Užpernai jas savanoriškai pasirinko 50 studentų, pernai – 80, o šiemet jau 150. Džiaugiuosi turėdamas galimybę atverti langą į visai kitą sritį.

Žavi Rytų filosofija

– Kodėl numylėtą kardiochirurgiją keičiate į Rytų mediciną?

– Labai gaila, kad anksčiau negalėjau prisiliesti prie Rytų medicinos. Ji buvo užmiršta, nors egzistuoja tūkstantmečius. Ateities medicina neabejotinai bus senosios ir naujosios sąjunga. Šiuolaikinė medicina išgyvena krizę, ji nežino, kas yra žmogus, kas yra sveikata ir nesveikata. Dabar gydome diagnozę, o ne žmogų. Gilioje senovėje Rytų filosofai žinojo, kad žmogus yra visatos dalis, kad jį sudaro ne tik kūnas, bet ir dvasia. Medicinoje dominavo holistinis priėjimas prie žmogaus.

– Tačiau Rytų medicina labiau tinka sveikatai išsaugoti, nei ją sugrąžinti?

– Modernioji medicina – organų transplantacija, hemodializė, kardiochirurgija yra neišvengiama. Tačiau sveikatos profilaktika moderniojoje medicinoje yra nepakankama. Ajurvedinė medicina skirta saugoti sveikatą. Tam tikslui labai svarbu išlaikyti energinį balansą. Mums tai padaryti labai sunku. Oro ir proto tarša, šiuolaikinių technologijų, be kurių neįsivaizduojame savo gyvenimo, žala sveikatai yra nepataisoma. Formulė labai paprasta: joks organizmas 100 proc. nepriima to, kas nenatūralu.

– Kokia Jūsų sveikata?

– Nedrįstu apie save kalbėti. Kaip vertinu, tokia ir yra.

Sportas ar sveikata?

– Savo trečiąją knygą "Ties riba" paskyrėte didžiajam sportui ir jo daromai žalai žmogaus sveikatai, nors pats esate išbandęs bene dešimt sporto šakų ir esate Lietuvos čempionas.

– Didysis sportas ir sveikata yra antonimai. Viskur yra psichinių ir fizinių galimybių ribos. Jas peržengus iškyla didžiulė rizika sveikatai, gali ištikti staigi mirtis. Negana to, nė viename kontaktiniame sporte neišvengiama traumų. Daugybė neurochirurgų ir odontologų pacientų yra buvę futbolininkai. Po boksininkų mirties, atliekant patanatominius tyrimus, paaiškėja, kad jų kūne buvo daugybė vidinių randų. Vadinasi, daugybė raumenų ląstelių nefunkcionavo. Kas gali būti baisiau, kai po nokauto boksininkas nesugeba rasti namų. Boksas, karatė ir kitos panašios sporto šakos vadinamos Rytų kovos menais. Koks tai menas? Tai – ne meno, o antihumanizmo elementai

– Kaip to išvengti?

– Turi būti skatinamas kilnus sportas, bet visi nori medalių net ir invalidumo kaina. Patyrusieji sunkias traumas grįžta atgal į didijį sportą ir tuo didžiuojasi. Žinoma, be profesionalų kovų nebūtų sporto žavesio, bet išeitis yra. Štai neseniai skaitydamas paskaitą sporto organizacijų vadovams siūliau pasitelkti elektroniką. Apgaubus sportininką specialiu tinkleliu, pakaktų fiksuoti smūgį, kurio kūnas nepajaustų. Užtenka pažiūrėti vienos sporto medicinos gydytojos sukauptas finišą pasiekusių maratonininkų veidų nuotraukas ir pasidaro aišku, kokia yra sporto pergalių kaina.

Apie kardiochirurgiją – rimtai

– Tačiau juk nedaug trūko, kad jūs būtumėte tapęs ne kardiochirurgu, o sporto profesionalu?

– Kai baigiau antrą studijų kursą Medicinos universitete ir Kūno kultūros akademijoje, paaiškėjo, kad esu nusikaltėlis, nes dvejus metus gavau dvi stipendijas. Teko vienų studijų atsisakyti. Pasirinkau mediciną, nes ten stipendija buvo mažesnė, tik 45 rubliai.

– Iš ko paveldėjote stiprų humoro jausmą? Juk tėvelis, Lietuvos diplomatas, privalėjo būti santūrus?

– Matyt, tai buvo užkoduota man būnant embrioninėje fazėje. Humoro jausmas – viena gerųjų žmogaus savybių. Kai pajausdavau, kad norintis pas mus dirbti žmogus neturi humoro jausmo, – nepriimdavau. Tikrai. Jei vyras, sulaukęs aštuoniasdešimties, dar mato moteris, tai rimta ar humoras?

– Tačiau kardiochirurgija – pati rimčiausia sritis medicinoje. Kodėl būtent ją pasirinkote?

– Visuomet norėjau daryti gera žmonėms. Šiam tikslui pasiekti medicina yra pati dėkingiausia sritis. Prieš 50 metų Sovietų Sąjungoje kardiochirurgijos nebuvo, pasaulyje ji tik kūrėsi. Teko mąstyti, kaip padėti žmonėms. Nuostabu, kad pirmoji operacija – dvivarčio širdies vožtuvo išplėtimas, pavyko. Tai atlikau plakant širdžiai paprasčiausiai pirštu. Jis anatomiškai atitinka širdies angą. Pirštą vadinu trečiąja chirurgo akimi.

Medicina tobulėjo, atsirado galimybė kurti naujus metodus. Pagrindinė mano charakterio savybė – kurti, ieškoti atsakymų į tai, kas nežinoma, paslaptinga. Iš čia kilo išradimai. Esu dėkingas tam, kuris mane globojo, kad man leido ieškoti, rasti. Gal ne viską padariau, kas buvo leista...

Gyvenimas yra gražus

– Kūrėjo genai pasireiškė ne tik vystant kardiochirurgiją, bet ir grožinėje literatūroje. Trys knygos gydytojui yra daug. Ar jau pradėjote ketvirtąją?

– Reikia padaryti pertrauką. Jas dariau ir po pirmosios, ir po antrosios knygos.

– Šie metai Jums – neeiliniai, kūrybai trukdo kiti darbai ir pomėgiai?

– Žmogui reikia ir vienam pabūti, ir būry draugų. Smagu gyventi tarp žmonių, kurie tave myli, supranta, palaiko. Aš gyvenu dėl kitų žmonių, darau jiems ką galiu. Visų pirma viską darau Kaunui, esu tikras kaunietis, nors gimiau Prahoje, kur tuomet dirbo mano tėvelis. Mano knygų herojai gyvena Kaune, nors draugų turiu visame pasaulyje. Net pasaulio kriochirurgijos draugijos prezidentas Sajio Sumido pasirodė esąs mano draugas, jei apsisupęs lietuviška tautine juosta.atskrido mane pasveikinti gimtadienio proga, atsisakęs labai svarbios paskaitos Honkonge.

Ciceronas yra pasakęs, kad žmogui, kuris nesupranta, kas yra gėris, pats geriausias gyvenimas nebus gražus. Ir priešingai: jei tai supranta, lengvai susitaiko su tuo, ką duoda likimas.


Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Rimantas Benetis

Profesorius J.Brėdikis – išskirtinė, neprilygstama asmenybė, kardiochirurgijos mokslininkas, pradėjęs aritmijų chirurgiją nuo nulio ir išsprendęs jos problemas iki galo pasauliniu lygiu. Tai profesionalas, kuris mane įsileido į kardiochirurgiją, pastatė ant jos bėgių. Tai pats autoritetingiausias specialistas, labai darbštus, stiprus žmogus, nuostabus mokytojas.


Biografijos faktai

J.Brėdikis gimė 1929 m. balandžio 30 d., Prahoje, Čekijos Respublikos sostinėje. 1952 m. baigė Kauno medicinos institutą. Kauno klinikose 1957 m. įsteigė Širdies chirurgijos centrą, sukūrė širdies ritmo sutrikimų gydymo originalius būdus: elektrokardiostimuliaciją (1960 m.), aritmijų židinių pašalinimą (1977 m.), pirmą kartą panaudojant kriotechniką ir lazerį. J.Brėdikis operavo Belgijoje, Prahoje, kitose šalyse. Į Maskvą operuoti žymių žmonių profesorių skraidindavo specialiais reisais, iškviesdavo bet kuriuo paros metu.


Darbai ir nuopelnai

J.Brėdikis yra 63 išradimų, apie 1000 publikacijų širdies elektrinio stimuliavimo ir chirurginio širdies ritmo sutrikimų gydymo klausimais, 13 monografijų ir vadovėlių, 3 beletristinių knygų autorius. Yra Lietuvos mokslų akademijos ir Rusijos medicinos mokslų akademijos tikrasis narys, Europos kardiotorakalinės chirurgijos, Tarptautinės širdies elektrostimuliavimo ir elektrofiziologijos ir Tarptautinės chirurgijos draugijų narys, Lietuvos nusipelnęs gydytojas, Lietuvos nusipelnęs mokslo veikėjas, respublikinių mokslo premijų, SSRS valstybinių mokslo premijų laureatas.

1993–1994 m. jis vadovavo Lietuvos sveikatos ministerijai, 1995–1998 m. buvo ambasadorius Čekijos, Turkijos ir Vengrijos respublikose.

Eterinių aliejų poveikis virusams - pražūtingas

Eterinių aliejų poveikis virusams - pražūtingas

Kaip kovoti su peršalimu natūraliomis priemonėmis pasakoja Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Fitoterapijos kabineto fitoterapeutas-medicinos biologas Juozas Ruolia: - Jei ryklė paraudusi. Namuose visi po ranka turi juodųjų arbatžolių...


10 faktų apie cholesterolį

10 faktų apie cholesterolį

Cholesterolio lygis mūsų kraujyje - vienas iš požymių, kiek ilgai ir kaip sveikai gyvensime. Sumažinus cholesterolio kiekį iki normos, rizika susirgti širdies ligomis sumažėja nuo 5 iki 30 proc. Cholesterolis, kaip galimas širdies - kraujagyslių...


Šaltis ir papuošalai – nesuderinama

Šaltis ir papuošalai – nesuderinama

Termometrui rodant keliolika laipsnių šalčio, sveikatos specialistai pataria nenešioti papuošalų. Žiemą daug svarbiau išvengti nušalimų, nei atrodyti įspūdingai. "Iš puošeivų nušalti mažiausiai rizikuoja tos merginos, kurios nešioja auskarą...


Kasdienis palydovas stresas

Kasdienis palydovas stresas

Be streso gyventi negalima ir nereikia. Tuo įsitikinęs Kauno medicinos universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Vytautas Obelenis. Jis įtampos poveikį žmogaus organizmui analizuoja jau beveik pusę amžiaus. Septyniasdešimtmetį prieš...


Ar tikrai per mažai suvalgo?

Ar tikrai per mažai suvalgo?

Neretai jauni tėvai skundžiasi, jog jų kūdikis prastai valgo ir, kaip jiems patiems atrodo, yra per liesas. Juo labiau, kad gydytojai vis pabrėžia: pirmąjį pusmetį mažylis turi priaugti po 700-800 g, antrajį – po 400-500 g kas mėnesį. Tačiau...


Druskos svarba

Druskos svarba

Gilios senovės laikais druska buvo svarbesnė už auksą,nes mėsos nebuvo galima ilgiau išsaugoti be druskos.Dabar viskas paprasčiau,šaldytuvai ir konservantai gali atstoti druską.


Mobiliųjų telefonų poveikis sveikatai vis dar neaiškus

Mobiliųjų telefonų poveikis sveikatai vis dar neaiškus

Naujausias Europos Komisijos įsteigto nepriklausomo mokslinių tyrimų komiteto, tiriančio potencialias grėsmes žmonių sveikatai, tyrimas nepatvirtino, kad mobilieji telefonai yra žalingi, praneša "Physorg.com". Tyrimo išvadose teigiama,...


Kodėl orgazmas vadinamas mažąja mirtimi?

Kodėl orgazmas vadinamas mažąja mirtimi?

Orgazmo metu širdis plaka stipriau, o besimylintys žmonės kelioms akimirkoms praranda savitvardą. Ar tai mitas? Mokslininkai pateikia 16 faktų apie orgazmą. 1. Įvairūs tyrimai įrodė, jog vyrai, du tris kartus per savaitę patiriantys orgazmą,...


Virusai padeda kovoti su antibiotikams atspariomis bakterijomis

Virusai padeda kovoti su antibiotikams atspariomis bakterijomis

Atlikus klinikinius bandymus paaiškėjo, jog virusai, ryjantys bakterijas, kurios sukelia sekinančias ausų infekcijas, gali tapti naujausiu ginklu kovoje su antibiotikams atspariomis bakterijomis, rašoma žurnale "New Scienists"....


Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Kai kurie žmonės prastai jaučiasi per oro permainas, ypač prasidėjus žiemai. Toks reiškinys vadinamas meteopatija, dažniausiai jis yra vidaus organų ligų pasekmė. Išsigydę jas, ir keičiantis orams jausitės geriau. Tačiau savijautą pagerinti gali...


Kas tas rotavirusas ir kaip su juo kovoti?

Kas tas rotavirusas ir kaip su juo kovoti?

Rotavirusas – vienas iš dažniausių virusų, sukeliančių sunkų ūminį viduriavimą kūdikiams ir mažiems vaikams visame pasaulyje. Literatūros duomenimis, beveik visi vaikai iki penkerių metų amžiaus bent kartą yra sirgę rotavirusine infekcija....


Skausmas ir įtampa malšinama šalčiu

Skausmas ir įtampa malšinama šalčiu

Nors už lango vasara, yra tokių žmonių, kurie atvažiuoja į Palangą ne tik praleisti laiko paplūdimyje, pasimėgauti saulės voniomis, bet ir pasigydyti šalčiu. Palangos poilsio namų "Baltija" Reabilitacijos centre skausmų kamuojamiems...


Kaip išvengti pagirių?

Kaip išvengti pagirių?

Jei neturėsite saiko, šventės padovanos ne tik džiaugsmo ir malonių akimirkų. Kaip per šventes nepadauginti alkoholinių gėrimų ir išvengti pagirių? Šventėms reikia tinkamai pasiruošti: gerai išsimiegoti ir sočiai pavalgyti. Šaukštelis saulėgrąžų...


Pavasarį geriau vaikų negimdyti – jie dažniau serga anoreksija

Pavasarį geriau vaikų negimdyti – jie dažniau serga anoreksija

Žmonės, kurie gimė pavasarį, dažniau kenčia nuo anoreksijos, teigia mokslininkai. Kaip rašo dailymail.co.uk, pavasarį gimusiems kūdikiams dažniau pasireiškia valgymo sutrikimai. O tai lemia, kad ateityje šie žmonės gali kentėti nuo anoreksijos....


Aistra apsipirkinėti priklauso nuo menstruacijų ciklo

Aistra apsipirkinėti priklauso nuo menstruacijų ciklo

Apsipirkinėjimo aistros negalinčios suvaldyti dailiosios lyties atstovės dabar turi kaip pasiteisinti - mokslininkai nustatė, kad šią aistrą stimuliuoja moters menstruacijų ciklas, praneša BBC.


Vietoj smegenų auglio gydytojai moters galvoje rado kirminą

Vietoj smegenų auglio gydytojai moters galvoje rado kirminą

Pradėjusiai jausti rankos tirpimą ir regos sutrikimus, Rosemary Alvarez buvo atliktas kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso skenavimas, tačiau tikroji situacija paaiškėjo tik operacijos metu. "Kai tik pamatėme MRI nuotrauką,...


Pirmasis pasaulyje bioninis rankos protezas jau prieinamas plačiajai rinkai

Pirmasis pasaulyje bioninis rankos protezas jau prieinamas plačiajai rinkai

Bio-elektroninį rankos protezą "i-LIMB Hand" su penkiais individualiai valdomais pirštais sukūrusi Škotijos kompanija "Touch Bionics" paskelbė, jog pradeda masinį šių naujųjų produktų tiekimą. Kompanija tos pačios technologijos...


Į pajūrį sugrįžta akcijos prieš rūkymą

Į pajūrį sugrįžta akcijos prieš rūkymą

Pernai pirmą kartą Lietuvoje vykusios akcijos pajūryje buvo itin sėkmingos – jų metų savo plaučių užterštumą pasitikrino daugiau nei 1500 poilsiautojų. "Pernai Šventojoje, Palangoje, Juodkrantėje ir Nidoje, tikrindami rūkalių ir...


Antioksidantai melanomos neskatina

Antioksidantai melanomos neskatina

Atioksidantinių vitaminų ir mineralų vartojimas nesiejamas su didesne odos vėžio rizika, rodo JAV atliktas tyrimas, paneigdamas ankstesnes išvadas. Dešimt metų trukęs ir maždaug 70 tūkstančių žmonių apėmęs tyrimas parodė, kad multivitaminų ir...


Važiavimas dviračiu padeda širdies ir kraujagyslių veiklai

Važiavimas dviračiu padeda širdies ir kraujagyslių veiklai

Važiavimas dviračiu – tai viena geriausių priemonių, skatinančių širdies ir kraujagyslių veiklą, padedančių reguliuoti antsvorį, gerinanti nuotaiką. Jeigu nusprendėte pradėti važinėti dviračiu – puiku. Juk tai ir vaikams, ir...


Bedarbiui ir jo šeimos nariams - psichologų patarimai

Bedarbiui ir jo šeimos nariams - psichologų patarimai

Prognozuojama, kad dar šiais metais nedarbas mūsų šalyje pasieks 10 procentų. Vadinasi, darbo gali netekti kas antras penkių asmenų šeimos maitintojas. Šią baimę grindžia masiniai žmonių atleidimai iš darbo, įmonių bankrotai. Darbas yra vienas iš...


Madingas ir neuždraustas narkotikas žudo britus

Madingas ir neuždraustas narkotikas žudo britus

Šiais metais Didžiojoje Britanijoje nuo madingo neuždrausto medikamento, kurį klubų mėgėjai vadina "Benzo Fury", jau mirė septyni žmonės. Kaip rašo britų dienraštis "The Daily Telegraph", fenazepamas buvo sukurtas Rytų Europoje...


Tikram vyrui derėtų...

Tikram vyrui derėtų...

Niekada netapsite lovos batalijų galiūnu, jeigu jūsų mityba nebus subalansuota. Vitaminai ir mineralai kartkartėmis būna daug veiksmingesni nei bet koks seksualinis tonikas... Vitaminas A (retinolas) ir provitaminas karotinas. Daro teigiamą...


Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

Pradėkite valgyti neriebų maistą, o taukus, sviestą bei margariną keiskite alyvų aliejumi. Nevalgykite daug kiaušinių, o jei labai juos mėgstate, valgykite mažiau nei po tris per savaitę. Kadangi cholesterolio yra tik kiaušinių tryniuose, ką nors...


Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Uodų įkąstą kūno vietą niežti, o pradėjus kasyti, atrodo, kad niežuliui galo nematyti. Kaip išvengti uodų įkandimų? O jei įkando – kaip mažiau kęsti niežulį? Specialistai įspėja, kad pelkėtose ir drėgnose vietose šiltuoju metų sezonu žmogų...


Laimo ligos diagnozė – vis dažnesnė

Laimo ligos diagnozė – vis dažnesnė

Šiemet Klaipėdoje užfiksuoti devyni Laimo ligos atvejai, du iš jų – pirmadienį. Jauniausia erkių auka tapo septynerių mergaitė. Jai, kaip ir kitiems aštuoniems klaipėdiečiams, po kraujasiurbio įkandimo diagnozuota Laimo liga. Susirgę...


Seksas kasdien gerina vyrų vaisingumą?

Seksas kasdien gerina vyrų vaisingumą?

Reguliarus seksas skatina spermatozoidų gyvybingumą. Tuo įsitikino britų, amerikiečių ir australų medikai. Kaip praneša dailymail.co.uk, daugelis šiam teiginiui prieštarautų, tačiau pastebėta, kad tų vyrų, kurie mylisi rečiau nei kartą per...


Pasitikime pavasarį sveiki

Pasitikime pavasarį sveiki

Nors už lango dar nė nekvepia pavasariu, rengtis jam pravartu jau dabar. Organizmo žiemos nuovargį efektyviai įveikia specialios sveikatinimo programos. Druskininkų gydykla „Grand SPA Lietuva“ – viena didžiausių ir moderniausių...


Energetikai taupo, higienistai prognozuoja ligų protrūkį

Energetikai taupo, higienistai prognozuoja ligų protrūkį

Sostinės daugiabučių gyventojai skundžiasi, kad namuose iš vandens čiaupų vietoj karšto bėga drungnas vanduo. "Vilniaus energijos" specialistai aiškina taip taupantys savo ir žmonių pinigus. Tuo metu higienos specialistai piktinasi...


Vartojant vitaminą C sloga sergama trumpiau

Vartojant vitaminą C sloga sergama trumpiau

Suaugusieji ir vaikai, vartojantys vitaminą C, 8–14 proc. (t. y. 1–2 dienomis) trumpiau serga sloga. Vitaminas C yra svarbiausias imuninės sistemos kovos su infekcijomis komponentas, tačiau užsikrėtus sloga, sumažėja jo kiekis...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9