Gegužės 29d. Sekmadienis

Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Peržiūrų skaičius: 43524
Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Nuveikti pasaulinio garso darbai, pelnyti žymiausi vardai, atšvęstas jubiliejus, o laiko, anot akademiko Jurgio Brėdikio, gulėti ir žiūrėti į debesis vis dar neatsiranda.

Dirba be atlyginimo

– Kodėl reikėtų gulėti ir žiūrėti į debesis?

– Užsitarnavau. Iki šiol visą gyvenimą buvau užsiėmęs, laikas buvo suskirstytas minučių tikslumu. Dabar turėtų daug kas keistis. Pirmieji ženklai jau pasirodė: kai praėjusią savaitę Lietuvos mokslų akademijoje vyko minėjimas ir mano naujos knygos pristatymas, solidi akademijos kompanija užtraukė dainą, porą šokio ratų apsisukome.

– Tačiau ir vėl neturite laisvo laiko?

– Aš niekur nebedirbu, turėčiau turėti.

– O paskaitos Kauno medicinos universitete, knygų rašymas?

– Esu emeritas, todėl turiu teisę dirbti su studentais. Dėstau įvadą į Rytų mediciną šešto kurso studentams ir džiaugiuosi, kad susidomėjimas šiomis paskaitomis auga. Užpernai jas savanoriškai pasirinko 50 studentų, pernai – 80, o šiemet jau 150. Džiaugiuosi turėdamas galimybę atverti langą į visai kitą sritį.

Žavi Rytų filosofija

– Kodėl numylėtą kardiochirurgiją keičiate į Rytų mediciną?

– Labai gaila, kad anksčiau negalėjau prisiliesti prie Rytų medicinos. Ji buvo užmiršta, nors egzistuoja tūkstantmečius. Ateities medicina neabejotinai bus senosios ir naujosios sąjunga. Šiuolaikinė medicina išgyvena krizę, ji nežino, kas yra žmogus, kas yra sveikata ir nesveikata. Dabar gydome diagnozę, o ne žmogų. Gilioje senovėje Rytų filosofai žinojo, kad žmogus yra visatos dalis, kad jį sudaro ne tik kūnas, bet ir dvasia. Medicinoje dominavo holistinis priėjimas prie žmogaus.

– Tačiau Rytų medicina labiau tinka sveikatai išsaugoti, nei ją sugrąžinti?

– Modernioji medicina – organų transplantacija, hemodializė, kardiochirurgija yra neišvengiama. Tačiau sveikatos profilaktika moderniojoje medicinoje yra nepakankama. Ajurvedinė medicina skirta saugoti sveikatą. Tam tikslui labai svarbu išlaikyti energinį balansą. Mums tai padaryti labai sunku. Oro ir proto tarša, šiuolaikinių technologijų, be kurių neįsivaizduojame savo gyvenimo, žala sveikatai yra nepataisoma. Formulė labai paprasta: joks organizmas 100 proc. nepriima to, kas nenatūralu.

– Kokia Jūsų sveikata?

– Nedrįstu apie save kalbėti. Kaip vertinu, tokia ir yra.

Sportas ar sveikata?

– Savo trečiąją knygą "Ties riba" paskyrėte didžiajam sportui ir jo daromai žalai žmogaus sveikatai, nors pats esate išbandęs bene dešimt sporto šakų ir esate Lietuvos čempionas.

– Didysis sportas ir sveikata yra antonimai. Viskur yra psichinių ir fizinių galimybių ribos. Jas peržengus iškyla didžiulė rizika sveikatai, gali ištikti staigi mirtis. Negana to, nė viename kontaktiniame sporte neišvengiama traumų. Daugybė neurochirurgų ir odontologų pacientų yra buvę futbolininkai. Po boksininkų mirties, atliekant patanatominius tyrimus, paaiškėja, kad jų kūne buvo daugybė vidinių randų. Vadinasi, daugybė raumenų ląstelių nefunkcionavo. Kas gali būti baisiau, kai po nokauto boksininkas nesugeba rasti namų. Boksas, karatė ir kitos panašios sporto šakos vadinamos Rytų kovos menais. Koks tai menas? Tai – ne meno, o antihumanizmo elementai

– Kaip to išvengti?

– Turi būti skatinamas kilnus sportas, bet visi nori medalių net ir invalidumo kaina. Patyrusieji sunkias traumas grįžta atgal į didijį sportą ir tuo didžiuojasi. Žinoma, be profesionalų kovų nebūtų sporto žavesio, bet išeitis yra. Štai neseniai skaitydamas paskaitą sporto organizacijų vadovams siūliau pasitelkti elektroniką. Apgaubus sportininką specialiu tinkleliu, pakaktų fiksuoti smūgį, kurio kūnas nepajaustų. Užtenka pažiūrėti vienos sporto medicinos gydytojos sukauptas finišą pasiekusių maratonininkų veidų nuotraukas ir pasidaro aišku, kokia yra sporto pergalių kaina.

Apie kardiochirurgiją – rimtai

– Tačiau juk nedaug trūko, kad jūs būtumėte tapęs ne kardiochirurgu, o sporto profesionalu?

– Kai baigiau antrą studijų kursą Medicinos universitete ir Kūno kultūros akademijoje, paaiškėjo, kad esu nusikaltėlis, nes dvejus metus gavau dvi stipendijas. Teko vienų studijų atsisakyti. Pasirinkau mediciną, nes ten stipendija buvo mažesnė, tik 45 rubliai.

– Iš ko paveldėjote stiprų humoro jausmą? Juk tėvelis, Lietuvos diplomatas, privalėjo būti santūrus?

– Matyt, tai buvo užkoduota man būnant embrioninėje fazėje. Humoro jausmas – viena gerųjų žmogaus savybių. Kai pajausdavau, kad norintis pas mus dirbti žmogus neturi humoro jausmo, – nepriimdavau. Tikrai. Jei vyras, sulaukęs aštuoniasdešimties, dar mato moteris, tai rimta ar humoras?

– Tačiau kardiochirurgija – pati rimčiausia sritis medicinoje. Kodėl būtent ją pasirinkote?

– Visuomet norėjau daryti gera žmonėms. Šiam tikslui pasiekti medicina yra pati dėkingiausia sritis. Prieš 50 metų Sovietų Sąjungoje kardiochirurgijos nebuvo, pasaulyje ji tik kūrėsi. Teko mąstyti, kaip padėti žmonėms. Nuostabu, kad pirmoji operacija – dvivarčio širdies vožtuvo išplėtimas, pavyko. Tai atlikau plakant širdžiai paprasčiausiai pirštu. Jis anatomiškai atitinka širdies angą. Pirštą vadinu trečiąja chirurgo akimi.

Medicina tobulėjo, atsirado galimybė kurti naujus metodus. Pagrindinė mano charakterio savybė – kurti, ieškoti atsakymų į tai, kas nežinoma, paslaptinga. Iš čia kilo išradimai. Esu dėkingas tam, kuris mane globojo, kad man leido ieškoti, rasti. Gal ne viską padariau, kas buvo leista...

Gyvenimas yra gražus

– Kūrėjo genai pasireiškė ne tik vystant kardiochirurgiją, bet ir grožinėje literatūroje. Trys knygos gydytojui yra daug. Ar jau pradėjote ketvirtąją?

– Reikia padaryti pertrauką. Jas dariau ir po pirmosios, ir po antrosios knygos.

– Šie metai Jums – neeiliniai, kūrybai trukdo kiti darbai ir pomėgiai?

– Žmogui reikia ir vienam pabūti, ir būry draugų. Smagu gyventi tarp žmonių, kurie tave myli, supranta, palaiko. Aš gyvenu dėl kitų žmonių, darau jiems ką galiu. Visų pirma viską darau Kaunui, esu tikras kaunietis, nors gimiau Prahoje, kur tuomet dirbo mano tėvelis. Mano knygų herojai gyvena Kaune, nors draugų turiu visame pasaulyje. Net pasaulio kriochirurgijos draugijos prezidentas Sajio Sumido pasirodė esąs mano draugas, jei apsisupęs lietuviška tautine juosta.atskrido mane pasveikinti gimtadienio proga, atsisakęs labai svarbios paskaitos Honkonge.

Ciceronas yra pasakęs, kad žmogui, kuris nesupranta, kas yra gėris, pats geriausias gyvenimas nebus gražus. Ir priešingai: jei tai supranta, lengvai susitaiko su tuo, ką duoda likimas.


Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Rimantas Benetis

Profesorius J.Brėdikis – išskirtinė, neprilygstama asmenybė, kardiochirurgijos mokslininkas, pradėjęs aritmijų chirurgiją nuo nulio ir išsprendęs jos problemas iki galo pasauliniu lygiu. Tai profesionalas, kuris mane įsileido į kardiochirurgiją, pastatė ant jos bėgių. Tai pats autoritetingiausias specialistas, labai darbštus, stiprus žmogus, nuostabus mokytojas.


Biografijos faktai

J.Brėdikis gimė 1929 m. balandžio 30 d., Prahoje, Čekijos Respublikos sostinėje. 1952 m. baigė Kauno medicinos institutą. Kauno klinikose 1957 m. įsteigė Širdies chirurgijos centrą, sukūrė širdies ritmo sutrikimų gydymo originalius būdus: elektrokardiostimuliaciją (1960 m.), aritmijų židinių pašalinimą (1977 m.), pirmą kartą panaudojant kriotechniką ir lazerį. J.Brėdikis operavo Belgijoje, Prahoje, kitose šalyse. Į Maskvą operuoti žymių žmonių profesorių skraidindavo specialiais reisais, iškviesdavo bet kuriuo paros metu.


Darbai ir nuopelnai

J.Brėdikis yra 63 išradimų, apie 1000 publikacijų širdies elektrinio stimuliavimo ir chirurginio širdies ritmo sutrikimų gydymo klausimais, 13 monografijų ir vadovėlių, 3 beletristinių knygų autorius. Yra Lietuvos mokslų akademijos ir Rusijos medicinos mokslų akademijos tikrasis narys, Europos kardiotorakalinės chirurgijos, Tarptautinės širdies elektrostimuliavimo ir elektrofiziologijos ir Tarptautinės chirurgijos draugijų narys, Lietuvos nusipelnęs gydytojas, Lietuvos nusipelnęs mokslo veikėjas, respublikinių mokslo premijų, SSRS valstybinių mokslo premijų laureatas.

1993–1994 m. jis vadovavo Lietuvos sveikatos ministerijai, 1995–1998 m. buvo ambasadorius Čekijos, Turkijos ir Vengrijos respublikose.

Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Dauguma žino, kad mūsų biologiniai laikrodžiai suderinti ganėtinai tiksliai. Tačiau įvairūs pokyčiai juos sutrikdo. Kaip elgtis tuomet? 1 problema. Pavasarį dažnai kenčiame nuo nemigos, nuovargio, o laikrodžių persukimas tik apsunkina situaciją....


Homeopatiniai preparatai - vaistai be šalutinio poveikio

Homeopatiniai preparatai - vaistai be šalutinio poveikio

Medus ir jo produktai, vaistažolės ir iš jų pagaminti homeopatiniai preparatai – tai peršalimo ligų profilaktikos ir net gydymo priemonės, veikiančios lėtai, bet tiksliai. Šaltuoju metų laiku būtina ilgiau miegoti, valgyti daugiau šilto, o...


Mergina valgo kas 15 min., kad liktų gyva

Mergina valgo kas 15 min., kad liktų gyva

21 –erių metų Teksaso gyventoja turi valgyti kas 15 minučių, kad liktų gyva. Mergina užkanda 60 kartų per dieną, tačiau niekaip negali priaugti svorio. Kaip praneša telegraph co. uk, Lizzie Velasquez serga reta liga ir nors kasdien suvartoja...


Pasaulinę sveikatos dieną – dėmesys miestiečiams

Pasaulinę sveikatos dieną – dėmesys miestiečiams

Trečiadienį minint Pasaulinę sveikatos dieną siekiama atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į miestuose gyvenančių žmonių sveikatos problemas, kurti palankias sąlygas sveikatos stiprinimui. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie...


Pavasario liga - vėjaraupiai

Pavasario liga - vėjaraupiai

Vėjaraupiai – labai dažna virusinė vaikų infekcinė liga, bet kartais ji užklumpa ir suaugusiuosius. Vėjaraupių virusas gali sukelti dvi ligas: vėjaraupius ir juostinę pūslelinę (būtent šia liga dažniau serga suaugusieji). Ligas sukeliantis...


Šiluma nuo peršalimo ligų neapsaugo

Šiluma nuo peršalimo ligų neapsaugo

Už lango – beveik vasariški orai, o kūną krečia drebulys ir vargina užgulusi nosis. Tokia būsena šiomis dienomis kankina ne vieną klaipėdietį, bet gydytojų tokie skundai nestebina. Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyresnioji šeimos ir...


Knarkiant sudeginama daugiau kalorijų

Knarkiant sudeginama daugiau kalorijų

JAV tyrėjų teigimu, knarkiantys žmonės miegodami vidutiniškai sudegina 373 kalorijomis daugiau, rašo BBC. Knarkimas gali būti rimtų problemų priežastis. Knarkiantys žmonės dažnai neišsimiega, todėl būna mieguisti dieną. Knarkimas taip pat siejasi...


Iššifruota ŽIV genomo struktūra

Iššifruota ŽIV genomo struktūra

JAV mokslininkai tikina, jog pavyko visiškai iššifruoti ŽIV-1 tipo viruso, didžiausio AIDS sukėlėjo, sudėtį. Tikimasi, kad šis atradimas mokslininkams padės suprasti, kaip virusas funkcionuoja, ir palengvins vaistų nuo AIDS kūrimą. Tyrimo...


Spanguolės saugo dantis

Spanguolės saugo dantis

Amerikiečių mokslininkai atrado dar vieną spanguolių sulčių naudą - jos neleidžia bakterijoms "prikibti", todėl saugo dantis nuo ėduonies. Spanguolių sultys naudojamos šlapimo takų infekcijoms gydyti. Dabar mokslininkai atrado, kad šios...


Antsvorio atsikratė po hipnozės

Antsvorio atsikratė po hipnozės

Britė numetė 25 kilogramus po to, kai per hipnozę buvo įtikinta, kad jai pritaikytas vadinamasis skrandžio žiedas, praneša dienraštis "The Sun". 35-erių Marion Cornes aiškino patikėjusi, kad jos skrandžio tūris sumažintas iki golfo...


Kaitra sutrumpins europiečių gyvenimo trukmę

Kaitra sutrumpins europiečių gyvenimo trukmę

Metų metus mokslininkai manė, kad vienas iš nedaugelio šylančio klimato privalumų bus tas, kad sumažės mirčių dėl smarkių šalčių. Dabar paaiškėjo, jog su padidėjusia kaitra susijusių mirčių skaičius, bent Europoje, augs tiek, kad tokį sumažėjimą...


Nemigos priežastis – mankšta

Nemigos priežastis – mankšta

Nemigos kankinamiems žmonėms medikai ilgą laiką primygtinai rekomendavo rytais ar vakarais daryti mankštą. Esą miego kokybė tada bus geresnė. Tačiau JAV mokslininkų tyrimai rodo ką kitą. Mokslininkai 23 dienas stebėjo keturiolikos savanorių...


Žuvis sumažina kūdikių egzemos riziką

Žuvis sumažina kūdikių egzemos riziką

Švedų mokslininkai nustatė, kad kūdikiui iki devynių mėnesių bent kartą gavus žuvies sumažėja rizika, kad jis susirgs egzema. Į kūdikių maistą įtraukus bet kokios rūšies žuvies, tikimybė, kad tokie vaikai susirgs šia odos liga buvo 25 procentais...


Į gerą sveikatą per fizinį aktyvumą!

Į gerą sveikatą per fizinį aktyvumą!

Tradiciškai Lietuvoje vasaris skelbiamas sveikatos mėnesiu. Šios idėjos tikslas – propaguoti sveiką gyvenseną bei fizinį aktyvumą, įtraukti kuo daugiau ikimokyklinio, mokyklinio amžiaus vaikų, jaunimo bei suaugusiųjų, ugdyti jų saviugdos...


"Eglės+" tikslas - gydymą paversti malonumu

"Eglės+" tikslas - gydymą paversti malonumu

Panašu, jog gilus žiemos miegas, sunkmečiu apėmęs daugelį verslo sričių, Druskininkų "Eglės" sanatorijai negresia. Duris lankytojams atvėrė naujas gyvenamasis kompleksas ir gydymo centras "Eglė+". Ir iki šiol džiuginusi plačiu...


Intensyvus darbo grafikas pailgina gyvenimą

Intensyvus darbo grafikas pailgina gyvenimą

Amerikiečių mokslininkai tvirtina, kad sunkus ir įtemptas darbas yra laimingo bei ilgo gyvenimo šaltinis. Tokią išvadą jie padarė atlikę 20 tyrimų, susijusių su darbo įtaka psichologinei ir fizinei žmogaus sveikatai. Tyrimuose dalyvavo 8900...


Kaip "gydyti" pagirias

Kaip "gydyti" pagirias

Kaskart artėjant šventėms nerimauju, nes nepiktnaudžiaujantis alkoholiu maniškis per šventes paprastai padaugina ir kitą dieną būna visiškas ligonis. Aš jį baru, o jis man atsako, jog su gimine per šventes išgerti - "ne griekas". Gal...


Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Pasiutligė: kaip išvengti iššiepusio dantis šuns?

Nuo balandžio iki spalio mėnesio daugiausia žmonių nukenčia nuo be priežiūros lakstančių augintinių ar laukinių gyvūnų. Per tris šių metų mėnesius Kauno mieste į medikus jau kreipėsi 144 žmonės, iš jų 111 suaugusiųjų ir 33 vaikai, kokiu nors būdu...


Manoma, jog kukurūzų spragėsių sudedamoji dalis sukelia plaučių ligas

Manoma, jog kukurūzų spragėsių sudedamoji dalis sukelia plaučių ligas

Naujausiame "Sage" žurnalo numeryje išspausdintas straipsnis, kuriame teigiama, jog viename kukurūzų spragėsių fabrike nustatytas itin dažnas darbuotojų sirgimas plaučių ligomis. Susidomėję šiais duomenimis, mokslininkai ištyrė diacetilą...


Ar pieną gerti gali visi?

Ar pieną gerti gali visi?

"Teko girdėti, kad suaugusiems žmonėms pieno gerti nereikėtų – saldus pienas skirtas tik mažiems vaikams, o vyresniems reikėtų vartoti rauginto pieno produktus. Ar tai tiesa?" – klausia dvi jaunos mamos Loreta ir Ramunė,...


Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Dantį suskaudus, bitininkai pakramto gryno pikio, farmacininkų vadinamo propoliu, arba ant skaudamos vietos uždeda jo spiritiniu ekstraktu suvilgytą vatos gumulėlį. Dantenas stiprina skalaudami vandeniu, įlašinę kelis šio preparato lašus. Jis...


Virusai padeda kovoti su antibiotikams atspariomis bakterijomis

Virusai padeda kovoti su antibiotikams atspariomis bakterijomis

Atlikus klinikinius bandymus paaiškėjo, jog virusai, ryjantys bakterijas, kurios sukelia sekinančias ausų infekcijas, gali tapti naujausiu ginklu kovoje su antibiotikams atspariomis bakterijomis, rašoma žurnale "New Scienists"....


Veido masažas – jaunystei išsaugoti

Veido masažas – jaunystei išsaugoti

Veido masažas – tai galimybė susigrąžinti ir išsaugoti odos grožį. Labai džiugu, kad vis jaunesnės merginos pradeda nuo veido masažų, o ne nuo botulino injekcijų. Šiuolaikiniame gyvenime moterų veido raumenys yra labai isitempę, ko pasekoje...


Kalcis ir vitaminas D gerina žarnyno sveikatą

Kalcis ir vitaminas D gerina žarnyno sveikatą

Keli mokslo institutai atliko klinikinį dvigubai aklą atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamą tyrimą, kuriame dalyvavo 92 vyrai ir moterys, turėję nepiktybinių žarnyno auglių. Tiriamieji pusę metų kasdien gaudavo kalcio (2 gramus) ir/arba...


Kas kovoja su vėžiu, muša virusus

Kas kovoja su vėžiu, muša virusus (1)

Vitaminai gali pagelbėti ne tik kovojant su hipovitaminozėmis, bet ir padėti išvengti sunkių ligų ar jų komplikacijų. Įvairių autorių duomenimis, toks yra ir visiems žinomas vitaminas C. Bioterapijos ir revitalizacijos centro gydytojas, mokslų...


Gydytojai perspėja apie dažnėjantį paauglių savęs žalojimą

Gydytojai perspėja apie dažnėjantį paauglių savęs žalojimą

Paskelbti naujo tyrimo duomenys, kur teigiama, jog paauglių tarpe dažnėja atvejų kai save žalojant po oda ar į raumenis patalpinami įvairiausi svetimkūniai, rašoma žurnale Pediatrics. Tai nauji susirūpinimą keliantys faktai, nors savęs žalojimo...


Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Uodų įkąstą kūno vietą niežti, o pradėjus kasyti, atrodo, kad niežuliui galo nematyti. Kaip išvengti uodų įkandimų? O jei įkando – kaip mažiau kęsti niežulį? Specialistai įspėja, kad pelkėtose ir drėgnose vietose šiltuoju metų sezonu žmogų...


Zodiako ženklai ir joga

Zodiako ženklai ir joga

Jogai daug dėmesio teikia ne tik Rytų kultūros, bet laiko randa ir vakariečiai. Jogos užsiėmimai sporto klubuose populiarėja, vis daugiau žmonių lanko jogos seminarus, kad sužinotų daugiau apie šią gyvenimo filosofiją. Joga, kaip ir astrologija,...


Depresija susieta su greito maisto racionu

Depresija susieta su greito maisto racionu

Jei asmens racionas gausus perdirbto, nenatūralaus maisto, didėja rizika, kad jis susirgs depresija, teigiama atlikto tyrimo išvadose. Žmonės, kurie valgo daug daržovių, vaisių ir žuvies susiduria su mažesne depresijos tikimybe, paskelbė britų...


Patarimai, kaip padėti sau ar draugui, kenčiančiam nuo depresijos

Patarimai, kaip padėti sau ar draugui, kenčiančiam nuo depresijos

Beveik kasdien jautiesi prislėgtas, nebejauti malonumo net darydamas mėgstamiausius darbus, kinta svoris, nekokybiškai miegi, jauti nuovargį, kaltės jausmą, kartais net pagalvoji apie savižudybę?.. Galėčiau teigti, jog tave užplūdo rudeninė...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9