Gruodžio 3d. Ketvirtadienis

Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Peržiūrų skaičius: 43524
Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Nuveikti pasaulinio garso darbai, pelnyti žymiausi vardai, atšvęstas jubiliejus, o laiko, anot akademiko Jurgio Brėdikio, gulėti ir žiūrėti į debesis vis dar neatsiranda.

Dirba be atlyginimo

– Kodėl reikėtų gulėti ir žiūrėti į debesis?

– Užsitarnavau. Iki šiol visą gyvenimą buvau užsiėmęs, laikas buvo suskirstytas minučių tikslumu. Dabar turėtų daug kas keistis. Pirmieji ženklai jau pasirodė: kai praėjusią savaitę Lietuvos mokslų akademijoje vyko minėjimas ir mano naujos knygos pristatymas, solidi akademijos kompanija užtraukė dainą, porą šokio ratų apsisukome.

– Tačiau ir vėl neturite laisvo laiko?

– Aš niekur nebedirbu, turėčiau turėti.

– O paskaitos Kauno medicinos universitete, knygų rašymas?

– Esu emeritas, todėl turiu teisę dirbti su studentais. Dėstau įvadą į Rytų mediciną šešto kurso studentams ir džiaugiuosi, kad susidomėjimas šiomis paskaitomis auga. Užpernai jas savanoriškai pasirinko 50 studentų, pernai – 80, o šiemet jau 150. Džiaugiuosi turėdamas galimybę atverti langą į visai kitą sritį.

Žavi Rytų filosofija

– Kodėl numylėtą kardiochirurgiją keičiate į Rytų mediciną?

– Labai gaila, kad anksčiau negalėjau prisiliesti prie Rytų medicinos. Ji buvo užmiršta, nors egzistuoja tūkstantmečius. Ateities medicina neabejotinai bus senosios ir naujosios sąjunga. Šiuolaikinė medicina išgyvena krizę, ji nežino, kas yra žmogus, kas yra sveikata ir nesveikata. Dabar gydome diagnozę, o ne žmogų. Gilioje senovėje Rytų filosofai žinojo, kad žmogus yra visatos dalis, kad jį sudaro ne tik kūnas, bet ir dvasia. Medicinoje dominavo holistinis priėjimas prie žmogaus.

– Tačiau Rytų medicina labiau tinka sveikatai išsaugoti, nei ją sugrąžinti?

– Modernioji medicina – organų transplantacija, hemodializė, kardiochirurgija yra neišvengiama. Tačiau sveikatos profilaktika moderniojoje medicinoje yra nepakankama. Ajurvedinė medicina skirta saugoti sveikatą. Tam tikslui labai svarbu išlaikyti energinį balansą. Mums tai padaryti labai sunku. Oro ir proto tarša, šiuolaikinių technologijų, be kurių neįsivaizduojame savo gyvenimo, žala sveikatai yra nepataisoma. Formulė labai paprasta: joks organizmas 100 proc. nepriima to, kas nenatūralu.

– Kokia Jūsų sveikata?

– Nedrįstu apie save kalbėti. Kaip vertinu, tokia ir yra.

Sportas ar sveikata?

– Savo trečiąją knygą "Ties riba" paskyrėte didžiajam sportui ir jo daromai žalai žmogaus sveikatai, nors pats esate išbandęs bene dešimt sporto šakų ir esate Lietuvos čempionas.

– Didysis sportas ir sveikata yra antonimai. Viskur yra psichinių ir fizinių galimybių ribos. Jas peržengus iškyla didžiulė rizika sveikatai, gali ištikti staigi mirtis. Negana to, nė viename kontaktiniame sporte neišvengiama traumų. Daugybė neurochirurgų ir odontologų pacientų yra buvę futbolininkai. Po boksininkų mirties, atliekant patanatominius tyrimus, paaiškėja, kad jų kūne buvo daugybė vidinių randų. Vadinasi, daugybė raumenų ląstelių nefunkcionavo. Kas gali būti baisiau, kai po nokauto boksininkas nesugeba rasti namų. Boksas, karatė ir kitos panašios sporto šakos vadinamos Rytų kovos menais. Koks tai menas? Tai – ne meno, o antihumanizmo elementai

– Kaip to išvengti?

– Turi būti skatinamas kilnus sportas, bet visi nori medalių net ir invalidumo kaina. Patyrusieji sunkias traumas grįžta atgal į didijį sportą ir tuo didžiuojasi. Žinoma, be profesionalų kovų nebūtų sporto žavesio, bet išeitis yra. Štai neseniai skaitydamas paskaitą sporto organizacijų vadovams siūliau pasitelkti elektroniką. Apgaubus sportininką specialiu tinkleliu, pakaktų fiksuoti smūgį, kurio kūnas nepajaustų. Užtenka pažiūrėti vienos sporto medicinos gydytojos sukauptas finišą pasiekusių maratonininkų veidų nuotraukas ir pasidaro aišku, kokia yra sporto pergalių kaina.

Apie kardiochirurgiją – rimtai

– Tačiau juk nedaug trūko, kad jūs būtumėte tapęs ne kardiochirurgu, o sporto profesionalu?

– Kai baigiau antrą studijų kursą Medicinos universitete ir Kūno kultūros akademijoje, paaiškėjo, kad esu nusikaltėlis, nes dvejus metus gavau dvi stipendijas. Teko vienų studijų atsisakyti. Pasirinkau mediciną, nes ten stipendija buvo mažesnė, tik 45 rubliai.

– Iš ko paveldėjote stiprų humoro jausmą? Juk tėvelis, Lietuvos diplomatas, privalėjo būti santūrus?

– Matyt, tai buvo užkoduota man būnant embrioninėje fazėje. Humoro jausmas – viena gerųjų žmogaus savybių. Kai pajausdavau, kad norintis pas mus dirbti žmogus neturi humoro jausmo, – nepriimdavau. Tikrai. Jei vyras, sulaukęs aštuoniasdešimties, dar mato moteris, tai rimta ar humoras?

– Tačiau kardiochirurgija – pati rimčiausia sritis medicinoje. Kodėl būtent ją pasirinkote?

– Visuomet norėjau daryti gera žmonėms. Šiam tikslui pasiekti medicina yra pati dėkingiausia sritis. Prieš 50 metų Sovietų Sąjungoje kardiochirurgijos nebuvo, pasaulyje ji tik kūrėsi. Teko mąstyti, kaip padėti žmonėms. Nuostabu, kad pirmoji operacija – dvivarčio širdies vožtuvo išplėtimas, pavyko. Tai atlikau plakant širdžiai paprasčiausiai pirštu. Jis anatomiškai atitinka širdies angą. Pirštą vadinu trečiąja chirurgo akimi.

Medicina tobulėjo, atsirado galimybė kurti naujus metodus. Pagrindinė mano charakterio savybė – kurti, ieškoti atsakymų į tai, kas nežinoma, paslaptinga. Iš čia kilo išradimai. Esu dėkingas tam, kuris mane globojo, kad man leido ieškoti, rasti. Gal ne viską padariau, kas buvo leista...

Gyvenimas yra gražus

– Kūrėjo genai pasireiškė ne tik vystant kardiochirurgiją, bet ir grožinėje literatūroje. Trys knygos gydytojui yra daug. Ar jau pradėjote ketvirtąją?

– Reikia padaryti pertrauką. Jas dariau ir po pirmosios, ir po antrosios knygos.

– Šie metai Jums – neeiliniai, kūrybai trukdo kiti darbai ir pomėgiai?

– Žmogui reikia ir vienam pabūti, ir būry draugų. Smagu gyventi tarp žmonių, kurie tave myli, supranta, palaiko. Aš gyvenu dėl kitų žmonių, darau jiems ką galiu. Visų pirma viską darau Kaunui, esu tikras kaunietis, nors gimiau Prahoje, kur tuomet dirbo mano tėvelis. Mano knygų herojai gyvena Kaune, nors draugų turiu visame pasaulyje. Net pasaulio kriochirurgijos draugijos prezidentas Sajio Sumido pasirodė esąs mano draugas, jei apsisupęs lietuviška tautine juosta.atskrido mane pasveikinti gimtadienio proga, atsisakęs labai svarbios paskaitos Honkonge.

Ciceronas yra pasakęs, kad žmogui, kuris nesupranta, kas yra gėris, pats geriausias gyvenimas nebus gražus. Ir priešingai: jei tai supranta, lengvai susitaiko su tuo, ką duoda likimas.


Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Rimantas Benetis

Profesorius J.Brėdikis – išskirtinė, neprilygstama asmenybė, kardiochirurgijos mokslininkas, pradėjęs aritmijų chirurgiją nuo nulio ir išsprendęs jos problemas iki galo pasauliniu lygiu. Tai profesionalas, kuris mane įsileido į kardiochirurgiją, pastatė ant jos bėgių. Tai pats autoritetingiausias specialistas, labai darbštus, stiprus žmogus, nuostabus mokytojas.


Biografijos faktai

J.Brėdikis gimė 1929 m. balandžio 30 d., Prahoje, Čekijos Respublikos sostinėje. 1952 m. baigė Kauno medicinos institutą. Kauno klinikose 1957 m. įsteigė Širdies chirurgijos centrą, sukūrė širdies ritmo sutrikimų gydymo originalius būdus: elektrokardiostimuliaciją (1960 m.), aritmijų židinių pašalinimą (1977 m.), pirmą kartą panaudojant kriotechniką ir lazerį. J.Brėdikis operavo Belgijoje, Prahoje, kitose šalyse. Į Maskvą operuoti žymių žmonių profesorių skraidindavo specialiais reisais, iškviesdavo bet kuriuo paros metu.


Darbai ir nuopelnai

J.Brėdikis yra 63 išradimų, apie 1000 publikacijų širdies elektrinio stimuliavimo ir chirurginio širdies ritmo sutrikimų gydymo klausimais, 13 monografijų ir vadovėlių, 3 beletristinių knygų autorius. Yra Lietuvos mokslų akademijos ir Rusijos medicinos mokslų akademijos tikrasis narys, Europos kardiotorakalinės chirurgijos, Tarptautinės širdies elektrostimuliavimo ir elektrofiziologijos ir Tarptautinės chirurgijos draugijų narys, Lietuvos nusipelnęs gydytojas, Lietuvos nusipelnęs mokslo veikėjas, respublikinių mokslo premijų, SSRS valstybinių mokslo premijų laureatas.

1993–1994 m. jis vadovavo Lietuvos sveikatos ministerijai, 1995–1998 m. buvo ambasadorius Čekijos, Turkijos ir Vengrijos respublikose.


Kaip be vaistų sureguliuoti kraujospūdį?

Kaip be vaistų sureguliuoti kraujospūdį?

Esu tokio amžiaus, kai ligų jau nereikia ieškoti, jos pačios mus susiranda. Susirado ir mane... Galima sakyti, atsitiktinai sužinojau, kad turiu aukštą kraujospūdį. Ir tokius vaistus geriu, ir kitokius, nelabai sekasi jį sureguliuoti. Gydytojas,...


Tobulinamės, kad būtume pasiruošę viskam

Tobulinamės, kad būtume pasiruošę viskam

Žmogus – sudėtingas organizmas, kurio sveikata priklauso nuo daugybės faktorių ir kartais nutinka taip, kad būklė pasikeičia akimirksniu. Dirbantiems sveikatos priežiūros įstaigose nuolat tenka atnaujinti žinias ir būti pasiruošusiems...


Pasijusti nelaimingiems – sveika

Pasijusti nelaimingiems – sveika

Žmogaus tikroji laimė priklauso nuo požiūrio į gyvenimą. Gražus ir nepaprastai turtingas žmogus gali būti labiau nelaimingas, nei skurdžius. Tik geriau pamąstę apie tai, kas iš tiesų yra laimė, žmonės suvokia, kad ji nieko bendro neturi su...


Ką daryti, jei ėda rėmuo

Ką daryti, jei ėda rėmuo

Jei apatinis stemplės raukas atsipalaiduoja per dažnai arba per smarkiai, rūgščių skrandžio sulčių gali patekti į stemplę. Tada deginamai graužia už krūtinkaulio ar net kaklo srityje. Kartais šį pojūtį galima supainioti su širdies skausmu. Vis...


Rūkymas automobilyje kenkia labiau nei išmetamosios dujos

Rūkymas automobilyje kenkia labiau nei išmetamosios dujos

Niekada nerūkykite automobilyje. Anot medikų, rūkymas transporto priemonėje kenkia labiau nei išmetamųjų dujų įkvėpimas. Didžiojoje Britanijoje norima uždrausti rūkyti ir automobiliuose, rašoma dailymail.co.uk. Tai, anot siūlymo šalininkų, padėtų...


Piktnaudžiavimas antibiotikais kelia grėsmę

Piktnaudžiavimas antibiotikais kelia grėsmę

Pernelyg didelis antibiotikų vartojimas Europoje mažina jų poveikį ir kelia grėsmę esminiams medicinos laimėjimams. Dominique Monnet iš Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) sako, kad daugeliui šiuolaikinės medicinos elementų yra...


Kada automobilio kondicionierius tampa priešu

Kada automobilio kondicionierius tampa priešu

Manoma, jog automobilio kondicionierius yra vienas pagrindinių persišaldymų šiltuoju metu kaltininkas. Bet būna kaltas ne pats kondicionierius, o neteisingas naudojimąsis juo. Nereikėtų smarkiai atšaldyti oro: optimaliausia žmogaus organizmui...


Didžiausio istorijoje mobilių telefonų poveikio sveikatai tyrimo rezultatai kelia nerimą

Didžiausio istorijoje mobilių telefonų poveikio sveikatai tyrimo rezultatai kelia nerimą

Izraelio mokslininkai atlieka didžiausios istorijoje apimties tyrimą, kurio metu siekiama atsakyti į klausimą, ar mobilieji telefonai sukelia vėžį. Tyrime analizuojama sukaupta informacija apie 6400 pacientų iš 13 šalių auglius. Galutiniai...


Priklausomybė nuo interneto skatina depresiją

Priklausomybė nuo interneto skatina depresiją

Be saiko internete naršantys paaugliai daugiau nei du kartus dažniau serga depresija, negu tai saikingai darantys jų bendraamžiai, rašo "AFP". Tokia išvada buvo padaryta atliktame tyrime Guančžou (Guangzhou) provincijoje Kinijoje. Iš...


Kaip "išgyventi" pagirias

Kaip "išgyventi" pagirias

Nustatyta, jog nuo pagirių kenčia 7 iš 10 didesnį kiekį alkoholinių gėrimų suvartojusių žmonių. Kokie simptomai būdingi pagirioms? Jų nemažai: galvos skausmas, nesugebėjimas sukoncentruoti dėmesio, bloga nuotaika, virstanti vidiniu nerimu, pamėlę...


Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Uodų įkąstą kūno vietą niežti, o pradėjus kasyti, atrodo, kad niežuliui galo nematyti. Kaip išvengti uodų įkandimų? O jei įkando – kaip mažiau kęsti niežulį? Specialistai įspėja, kad pelkėtose ir drėgnose vietose šiltuoju metų sezonu žmogų...


Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Liemenėlė gali išgelbėti gyvybę (Video)

Pasirodo, liemenėlė ne tik puošia. Ukrainietė mokslininkė Elena Bodnar teigia, kad liemenėlės kaušeliai gali išgelbėti gyvybę. Anot mokslininkės, liemenėlę reikia padalinti į dvi dalis, o du apatinio drabužio kaušeliai gali būti naudojami kaip...


Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Narkomanų gyvenimo prasmė – dozė

Vartojantys narkotikus turi du kelius – į kapus arba į reabilitaciją. Pasirinkusieji pastarąjį patenka į uostamiesčio centre ant kalnelio įsikūrusį Priklausomybės ligų centro skyrių, kur už uždarų durų vyksta kova dėl gyvenimo. Nuspaudus...


Užtenka kęsti nugaros skausmus

Užtenka kęsti nugaros skausmus

O tų priežasčių būna labai daug: mokyklinukams dažniausiai skauda dėl nuovargio, kaulų-raumenų sistemos vystymosi sutrikimų, įtampos ir pan., suaugusiems - dėl raumenų silpnumo, stuburo kremzlinio audinio susidėvėjimo, įvairios kilmės...


Mityba: sunkus darbas pagerina maisto skonį

Mityba: sunkus darbas pagerina maisto skonį

Mokslininkai atrado, kad didesnis fizinis krūvis gali ne tik padidinti apetitą, bet ir pagerinti patiekalų skonį. Tyrimą su laboratorinėmis pelėmis atliko mokslininkai iš Johns Hopkins universiteto. Jų teigimu, įdėjus daugiau pastangų, siekiant...


Pabėgti nuo varikozės

Pabėgti nuo varikozės

"Pastebėjau, kad ant mano kojų kraujagyslės vietomis atrodo lyg žvaigždutės. Įtariu, kad tai venos išsiplėtusios. Man dar tik 38-eri. Ar tokių metų jau reikia rimto gydymo ar dar galima kaip nors kitaip padėti mano kojoms?" Liūdna, bet...


Skausmas ir įtampa malšinama šalčiu

Skausmas ir įtampa malšinama šalčiu

Nors už lango vasara, yra tokių žmonių, kurie atvažiuoja į Palangą ne tik praleisti laiko paplūdimyje, pasimėgauti saulės voniomis, bet ir pasigydyti šalčiu. Palangos poilsio namų "Baltija" Reabilitacijos centre skausmų kamuojamiems...


Rapsai pavojingi sveikatai: piktas gandas ar realybė?

Rapsai pavojingi sveikatai: piktas gandas ar realybė?

Pastaruoju metu į dažną elektroninio pašto dėžutę atkeliavusi rapsų aliejų kompromituojanti informacija sukėlė nerimą ne vienam, šį aliejų vartojančiam kasdieniam maistui gaminti. Kaip ir dauguma kitų šiukšlių, kurie kaip virusai sklinda iš vienos...


Tuberkuliozė – pavojinga ir sunki liga

Tuberkuliozė – pavojinga ir sunki liga

Jeigu jaučiamas silpnumas, greitas nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, nežymus karščiavimas, prakaitavimas naktimis – būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vėlyvas sergančiųjų išaiškinimas ir nekokybiškas gydymas –...


Celiulitas įveikiamas tik kantrybe

Celiulitas įveikiamas tik kantrybe

Nors išrasta begalė masažuojančių prietaisų ir kosmetikos priemonių, dėl celiulito į specialistus kreipiasi vis jaunesnės moterys. Šiuolaikinėms moterims šis odos defektas yra viena opiausių problemų. "Anksčiau priemonių buvo mažiau, gydymo...


10 atsakymų apie sąnarių priežiūrą

10 atsakymų apie sąnarių priežiūrą

Priežasčių, kodėl atsiranda sąnarių skausmas – daugybė. Apie sąnarių ligas kasmet primena atvėsę orai, kai kurie žmonės sąnarių skausmą jaučia intensyviau padirbus fizinį darbą. Įtemptas gyvenimo tempas, paveldimumas, antsvoris, netinkama...


Antibakteriniuose muiluose naudojamas triklozanas gali būti žalingas sveikatai

Antibakteriniuose muiluose naudojamas triklozanas gali būti žalingas sveikatai

JAV maisto ir vaistinių produktų administracijos FDA teigimu, naujausi tyrimai leidžia kelti "teisėtą" susirūpinimą dėl muiluose, indų plovikliuose, skutimosi geliuose ir netgi kojinių, sportinių drabužių ir žaislų audiniuose naudojamą...


Kiek moterims reikia išgerti, kad būtų sveikos?

Kiek moterims reikia išgerti, kad būtų sveikos?

Mokslininkai teigia, kad saikingas mėgavimasis alkoholiniais gėrimais garantuoja sveiką senatvę. Kaip praneša livescience.com, vidutinio amžiaus moterims patartina išgerti vieną taurę vyno ar nedidelį kiekį kito gėrimo, ir tuomet jos džiaugsis...


Kalorijas degina knarkimas

Kalorijas degina knarkimas

Kalifornijos universiteto mokslininkai nustatė, kad knarkliai per naktį sudegina apie 2000 kalorijų. Tyrimo metu buvo analizuojami daugiau nei 200 pacientų, kurie turi knarkimo problemų. Paaiškėjo, kad knarkiantys per naktį sudegino apie 2000, o...


Šaltis – kaip peilis, žeidžia ir žudo

Šaltis – kaip peilis, žeidžia ir žudo

Mini sijonėlis, plonos kojinės ir dirbtinės odos batai – taip apsirengus ir apsiavus bei pastovėjus 20 °C šaltyje nušalimas garantuotas. Ar mes to norime? Nušalimas atsiranda dėl šalčio poveikio. Jis priklauso nuo aplinkos temperatūros,...


Pušis nuritina akmenį nuo širdies ir gydo fizinį skausmą

Pušis nuritina akmenį nuo širdies ir gydo fizinį skausmą

Pagal garsiąją žolininkę Eugeniją Šimkūnaitę, pirmojo metų mėnesio medis – pušis. Šis amžinai žalias augalas žiemą teikia žmonėms vertingų priedų prie maisto ir gydo. Pušies ūgliuose su dar nesukietėjusiais spygliais daug vitamino C ir...


Interneto skaičiuoklė parodys, kiek skysčių turime suvartoti per dieną

Interneto skaičiuoklė parodys, kiek skysčių turime suvartoti per dieną

Kiekvienam žmogui per dieną reikalingas geriamo vandens kiekis yra individualus. Jis priklauso nuo daugelio faktorių, tokių kaip sveikatos būklė, gyvenimo būdas, atliekamas darbas ir gyvenamos vietos klimatas. Deja, daugybė žmonių nežino, kiek...


Vitaminai gali sutrumpinti gyvenimą

Vitaminai gali sutrumpinti gyvenimą

Mokslininkai neseniai išsiaiškino, kad vartodami kai kuriuos maisto papildus žmonės gali sutrumpinti savo gyvenimą, praneša BBC. Milijonai žmonių visame pasaulyje vartoja antioksidantų papildus – vitaminus A ir E ar beta-karotiną....


Muzikinių vaistų receptas nuo visų ligų

Muzikinių vaistų receptas nuo visų ligų

Skambant muzikai žmogus neretai apsieina be tabletės, o ir sunkiai sergantį ligonį lengviau slaugyti. Garsais ir ritmais iš tiesų galima sukelti tam tikrų organizmo reakcijų – tiek girdint juos, tiek muzikuojant patiems. Skirtingai negu...


Mažiausiai streso patiria Švedijos verslininkai

Mažiausiai streso patiria Švedijos verslininkai

Verslu Švedijoje užsiimti ramiausia: šios šalies verslininkai - priešingai nei kinai ar meksikiečiai - įtampos darbe beveik nejaučia. Taip skelbia Švedijos naujienų portalas thelocal.se, kuris remiasi JAV konsultacijų firmos "Grant...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9