Liepos 7d. Antradienis

Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Peržiūrų skaičius: 43524
Apie gyvenimą ir širdį – iš širdies

Nuveikti pasaulinio garso darbai, pelnyti žymiausi vardai, atšvęstas jubiliejus, o laiko, anot akademiko Jurgio Brėdikio, gulėti ir žiūrėti į debesis vis dar neatsiranda.

Dirba be atlyginimo

– Kodėl reikėtų gulėti ir žiūrėti į debesis?

– Užsitarnavau. Iki šiol visą gyvenimą buvau užsiėmęs, laikas buvo suskirstytas minučių tikslumu. Dabar turėtų daug kas keistis. Pirmieji ženklai jau pasirodė: kai praėjusią savaitę Lietuvos mokslų akademijoje vyko minėjimas ir mano naujos knygos pristatymas, solidi akademijos kompanija užtraukė dainą, porą šokio ratų apsisukome.

– Tačiau ir vėl neturite laisvo laiko?

– Aš niekur nebedirbu, turėčiau turėti.

– O paskaitos Kauno medicinos universitete, knygų rašymas?

– Esu emeritas, todėl turiu teisę dirbti su studentais. Dėstau įvadą į Rytų mediciną šešto kurso studentams ir džiaugiuosi, kad susidomėjimas šiomis paskaitomis auga. Užpernai jas savanoriškai pasirinko 50 studentų, pernai – 80, o šiemet jau 150. Džiaugiuosi turėdamas galimybę atverti langą į visai kitą sritį.

Žavi Rytų filosofija

– Kodėl numylėtą kardiochirurgiją keičiate į Rytų mediciną?

– Labai gaila, kad anksčiau negalėjau prisiliesti prie Rytų medicinos. Ji buvo užmiršta, nors egzistuoja tūkstantmečius. Ateities medicina neabejotinai bus senosios ir naujosios sąjunga. Šiuolaikinė medicina išgyvena krizę, ji nežino, kas yra žmogus, kas yra sveikata ir nesveikata. Dabar gydome diagnozę, o ne žmogų. Gilioje senovėje Rytų filosofai žinojo, kad žmogus yra visatos dalis, kad jį sudaro ne tik kūnas, bet ir dvasia. Medicinoje dominavo holistinis priėjimas prie žmogaus.

– Tačiau Rytų medicina labiau tinka sveikatai išsaugoti, nei ją sugrąžinti?

– Modernioji medicina – organų transplantacija, hemodializė, kardiochirurgija yra neišvengiama. Tačiau sveikatos profilaktika moderniojoje medicinoje yra nepakankama. Ajurvedinė medicina skirta saugoti sveikatą. Tam tikslui labai svarbu išlaikyti energinį balansą. Mums tai padaryti labai sunku. Oro ir proto tarša, šiuolaikinių technologijų, be kurių neįsivaizduojame savo gyvenimo, žala sveikatai yra nepataisoma. Formulė labai paprasta: joks organizmas 100 proc. nepriima to, kas nenatūralu.

– Kokia Jūsų sveikata?

– Nedrįstu apie save kalbėti. Kaip vertinu, tokia ir yra.

Sportas ar sveikata?

– Savo trečiąją knygą "Ties riba" paskyrėte didžiajam sportui ir jo daromai žalai žmogaus sveikatai, nors pats esate išbandęs bene dešimt sporto šakų ir esate Lietuvos čempionas.

– Didysis sportas ir sveikata yra antonimai. Viskur yra psichinių ir fizinių galimybių ribos. Jas peržengus iškyla didžiulė rizika sveikatai, gali ištikti staigi mirtis. Negana to, nė viename kontaktiniame sporte neišvengiama traumų. Daugybė neurochirurgų ir odontologų pacientų yra buvę futbolininkai. Po boksininkų mirties, atliekant patanatominius tyrimus, paaiškėja, kad jų kūne buvo daugybė vidinių randų. Vadinasi, daugybė raumenų ląstelių nefunkcionavo. Kas gali būti baisiau, kai po nokauto boksininkas nesugeba rasti namų. Boksas, karatė ir kitos panašios sporto šakos vadinamos Rytų kovos menais. Koks tai menas? Tai – ne meno, o antihumanizmo elementai

– Kaip to išvengti?

– Turi būti skatinamas kilnus sportas, bet visi nori medalių net ir invalidumo kaina. Patyrusieji sunkias traumas grįžta atgal į didijį sportą ir tuo didžiuojasi. Žinoma, be profesionalų kovų nebūtų sporto žavesio, bet išeitis yra. Štai neseniai skaitydamas paskaitą sporto organizacijų vadovams siūliau pasitelkti elektroniką. Apgaubus sportininką specialiu tinkleliu, pakaktų fiksuoti smūgį, kurio kūnas nepajaustų. Užtenka pažiūrėti vienos sporto medicinos gydytojos sukauptas finišą pasiekusių maratonininkų veidų nuotraukas ir pasidaro aišku, kokia yra sporto pergalių kaina.

Apie kardiochirurgiją – rimtai

– Tačiau juk nedaug trūko, kad jūs būtumėte tapęs ne kardiochirurgu, o sporto profesionalu?

– Kai baigiau antrą studijų kursą Medicinos universitete ir Kūno kultūros akademijoje, paaiškėjo, kad esu nusikaltėlis, nes dvejus metus gavau dvi stipendijas. Teko vienų studijų atsisakyti. Pasirinkau mediciną, nes ten stipendija buvo mažesnė, tik 45 rubliai.

– Iš ko paveldėjote stiprų humoro jausmą? Juk tėvelis, Lietuvos diplomatas, privalėjo būti santūrus?

– Matyt, tai buvo užkoduota man būnant embrioninėje fazėje. Humoro jausmas – viena gerųjų žmogaus savybių. Kai pajausdavau, kad norintis pas mus dirbti žmogus neturi humoro jausmo, – nepriimdavau. Tikrai. Jei vyras, sulaukęs aštuoniasdešimties, dar mato moteris, tai rimta ar humoras?

– Tačiau kardiochirurgija – pati rimčiausia sritis medicinoje. Kodėl būtent ją pasirinkote?

– Visuomet norėjau daryti gera žmonėms. Šiam tikslui pasiekti medicina yra pati dėkingiausia sritis. Prieš 50 metų Sovietų Sąjungoje kardiochirurgijos nebuvo, pasaulyje ji tik kūrėsi. Teko mąstyti, kaip padėti žmonėms. Nuostabu, kad pirmoji operacija – dvivarčio širdies vožtuvo išplėtimas, pavyko. Tai atlikau plakant širdžiai paprasčiausiai pirštu. Jis anatomiškai atitinka širdies angą. Pirštą vadinu trečiąja chirurgo akimi.

Medicina tobulėjo, atsirado galimybė kurti naujus metodus. Pagrindinė mano charakterio savybė – kurti, ieškoti atsakymų į tai, kas nežinoma, paslaptinga. Iš čia kilo išradimai. Esu dėkingas tam, kuris mane globojo, kad man leido ieškoti, rasti. Gal ne viską padariau, kas buvo leista...

Gyvenimas yra gražus

– Kūrėjo genai pasireiškė ne tik vystant kardiochirurgiją, bet ir grožinėje literatūroje. Trys knygos gydytojui yra daug. Ar jau pradėjote ketvirtąją?

– Reikia padaryti pertrauką. Jas dariau ir po pirmosios, ir po antrosios knygos.

– Šie metai Jums – neeiliniai, kūrybai trukdo kiti darbai ir pomėgiai?

– Žmogui reikia ir vienam pabūti, ir būry draugų. Smagu gyventi tarp žmonių, kurie tave myli, supranta, palaiko. Aš gyvenu dėl kitų žmonių, darau jiems ką galiu. Visų pirma viską darau Kaunui, esu tikras kaunietis, nors gimiau Prahoje, kur tuomet dirbo mano tėvelis. Mano knygų herojai gyvena Kaune, nors draugų turiu visame pasaulyje. Net pasaulio kriochirurgijos draugijos prezidentas Sajio Sumido pasirodė esąs mano draugas, jei apsisupęs lietuviška tautine juosta.atskrido mane pasveikinti gimtadienio proga, atsisakęs labai svarbios paskaitos Honkonge.

Ciceronas yra pasakęs, kad žmogui, kuris nesupranta, kas yra gėris, pats geriausias gyvenimas nebus gražus. Ir priešingai: jei tai supranta, lengvai susitaiko su tuo, ką duoda likimas.


Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Rimantas Benetis

Profesorius J.Brėdikis – išskirtinė, neprilygstama asmenybė, kardiochirurgijos mokslininkas, pradėjęs aritmijų chirurgiją nuo nulio ir išsprendęs jos problemas iki galo pasauliniu lygiu. Tai profesionalas, kuris mane įsileido į kardiochirurgiją, pastatė ant jos bėgių. Tai pats autoritetingiausias specialistas, labai darbštus, stiprus žmogus, nuostabus mokytojas.


Biografijos faktai

J.Brėdikis gimė 1929 m. balandžio 30 d., Prahoje, Čekijos Respublikos sostinėje. 1952 m. baigė Kauno medicinos institutą. Kauno klinikose 1957 m. įsteigė Širdies chirurgijos centrą, sukūrė širdies ritmo sutrikimų gydymo originalius būdus: elektrokardiostimuliaciją (1960 m.), aritmijų židinių pašalinimą (1977 m.), pirmą kartą panaudojant kriotechniką ir lazerį. J.Brėdikis operavo Belgijoje, Prahoje, kitose šalyse. Į Maskvą operuoti žymių žmonių profesorių skraidindavo specialiais reisais, iškviesdavo bet kuriuo paros metu.


Darbai ir nuopelnai

J.Brėdikis yra 63 išradimų, apie 1000 publikacijų širdies elektrinio stimuliavimo ir chirurginio širdies ritmo sutrikimų gydymo klausimais, 13 monografijų ir vadovėlių, 3 beletristinių knygų autorius. Yra Lietuvos mokslų akademijos ir Rusijos medicinos mokslų akademijos tikrasis narys, Europos kardiotorakalinės chirurgijos, Tarptautinės širdies elektrostimuliavimo ir elektrofiziologijos ir Tarptautinės chirurgijos draugijų narys, Lietuvos nusipelnęs gydytojas, Lietuvos nusipelnęs mokslo veikėjas, respublikinių mokslo premijų, SSRS valstybinių mokslo premijų laureatas.

1993–1994 m. jis vadovavo Lietuvos sveikatos ministerijai, 1995–1998 m. buvo ambasadorius Čekijos, Turkijos ir Vengrijos respublikose.

Pėdų skeneris padeda išsirinkti tinkamą avalynę

Pėdų skeneris padeda išsirinkti tinkamą avalynę

Lietuvos rinkai pristatyta moderni naujovė: vaikų pėdų dydžio skeneris ir avalynė, kurią galima pasirinkti pagal skenerio rekomenduojamą dydį ir formą. Ši moderni sistema pagrįsta moksliniais tyrimais ir gamintojų išskirtine kompetencija dirbant...


Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Japonijos kompanija "Japan Ringing Tone Laboratory" sukūrė mobiliųjų telefonų skambučių tonus, turinčius gydomųjų savybių. Pavyzdžiui, naujovė padeda atsikratyti alergijos, praneša BBC. Pasak kompanijos vadovo Matsumio Suzukio, jo...


Apklausa: sveikatai labiausiai kenkia cheminės medžiagos

Apklausa: sveikatai labiausiai kenkia cheminės medžiagos

Daugiau nei du trečdaliai (68 proc.) Lietuvos gyventojų mano, kad didelį poveikį jų sveikatos būklei turi cheminės medžiagos, maisto (60 proc.) ir geriamojo vandens (41 proc.) kokybė. Eurobarometro apklausos duomenimis, dar penktadalis apklaustų...


Kylanti temperatūra – paslėptas pavojus kremams ir vaistams

Kylanti temperatūra – paslėptas pavojus kremams ir vaistams

Termometro stulpeliui perlipus 25 laipsnių ribą, svarbiausiu apdaru dažnai tampa kremas nuo saulės. Visgi būna situacijų, kai karštomis dienomis tenka ne tik kremu, bet ir vaistu skaudantį kūną ištepti. Taigi, ką reikia žinoti apie tepamus...


Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos

Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos

Dvidešimt vasaros stovyklų ir tūkstančiai nepakartojamų akimirkų: ir džiaugsmingų, ir sukrečiančių. Visa tai suteikia patirties ir stiprybės. Tačiau ar bus surengta dvidešimt pirmoji stovykla, kurių taip reikia sergantiems vaikams? Didelės salės...


Apie "blogųjų" ir "gerųjų" riebalų poveikį žmogaus organizmui

Apie "blogųjų" ir "gerųjų" riebalų poveikį žmogaus organizmui

Daugelis suaugusio žmogaus audinių ir organų, didėjant kūno svoriui, kaupia riebalus. Jei tai daro riebalinis audinys ir gausėja bei storėja riebalinių klosčių ant pilvo, nugaros, nusileidžia pažandė, tai suprantama, nes tokia riebalinio audinio...


Vitamino C nauda žmogaus organizmui

Vitamino C nauda žmogaus organizmui

Jeigu Johhny Depp‘as ir Penelope Cruz atrodytų kaip tikri piratai, vargu ar „Karibų jūrų piratai“ patektų į žiūrimiausių kino filmų sąrašą. Ilgų kelionių išvarginti jūreiviai nė iš tolo neprimena tų efektingų Holivudo gražiuolių,...


Sergančiųjų osteoporoze Lietuvoje per dešimtmetį padaugėjo triskart

Sergančiųjų osteoporoze Lietuvoje per dešimtmetį padaugėjo triskart

Per paskutinius dešimt metų Lietuvoje kaulų retėjimą sukeliančia liga osteoporoze sergančių žmonių skaičius išaugo tris kartus, rodo oficiali sergamumo statistika. 2009 metais osteoporozė Lietuvoje diagnozuota daugiau nei 18 tūkst. gyventojų,...


Tyrimas: lapkritį gimusieji gyvena ilgiau

Tyrimas: lapkritį gimusieji gyvena ilgiau

Gali būti, kad žmogaus gyvenimo trukmė priklauso ir nuo jo gimimo mėnesio. Tokią netikėtą išvadą daro Greifsvaldo universiteto mokslininkai. Mokslininkai išanalizavo daugiau kaip 6 mln. mirties atvejų Vokietijoje. Tyrimas parodė, kad lapkritį...


Ką reikia žinoti apie vaistažolių vartojimą, jei rengiatės operacijai

Ką reikia žinoti apie vaistažolių vartojimą, jei rengiatės operacijai

Čikagos universiteto mokslininkai paskelbė rekomendacijas gydytojams ir pacientams apie tai, kokios vaistažolės gali būti pavojingos tiems ligoniams, kurie ruošiasi operacijai. "Ruošdami pacientą operacijai gydytojai turėtų išsiaiškinti, ar...


Kad balsas būtų gražus

Kad balsas būtų gražus (1)

Balsas - vienas svarbiausių bendravimo instrumentų, kuriuo naudojamės kiekvieną dieną. Balso nepasirinksi, tačiau yra būdų, galinčių padaryti jį gražesnį. X Stenkitės vengti dulkėtų, šaltų ir prirūkytų patalpų. Kad balso stygos būtų pakankamai...


Vitaminas D gali apsaugoti pagyvenusius žmones nuo širdies ligų ir diabeto

Vitaminas D gali apsaugoti pagyvenusius žmones nuo širdies ligų ir diabeto

Varviko universiteto mokslininkai pirmą kartą sistemiškai išnagrinėjo turimus duomenis, ieškodami vitamino D kiekio kraujyje ryšio su tokiais kardiometaboliniais sutrikimais, kaip širdies ir kraujagyslių ligos, antrojo tipo diabetas ir metabolinis...


Apie besiartinančią ligą įspėja sapnai

Apie besiartinančią ligą įspėja sapnai

Nustatyta, kad sapnai gali įspėti apie tokių ligų, kaip hipertonija, tuberkuliozė ar gastritas pradžią. Likus vienam-trims mėnesiams iki pirmųjų simptomų pasikeičia sapnų pobūdis. Taip tvirtina medicinos mokslų daktaras Vasilijus Kasatkinas, kuris...


Kraujospūdžio reguliavimas veikia ir atmintį

Kraujospūdžio reguliavimas veikia ir atmintį

Vyresnio amžiaus žmonėms per greitai sumažinus kraujospūdį, gali nukentėti jų gebėjimas aiškiai mąstyti. Tokią išvadą padarė tyrimus atlikę Izraelio mokslininkai. Jie nustatė, kad vyresni negu 70 metų žmonės, kurių nors šiek tiek didesnis...


Daugiau nei pusė europiečių turi per didelį svorį

Daugiau nei pusė europiečių turi per didelį svorį

Vienos ES valstybės su per dideliu gyventojų kūno svoriu kovoja skatindamos vaisių ir daržovių vartojimą, kitos ragina vietoje automobilių rinktis dviračius. Arba siekia riboti nesveikų maisto produktų reklamą. O dietologai sako, kad...


Mesti rūkyti lengva, nerūkyti - sunku

Mesti rūkyti lengva, nerūkyti - sunku

Nėra nieko lengviau kaip mesti rūkyti, prieš pusšimtį metų aiškino rašytojas Markas Tvenas, ne kartą bandęs atsikratyti šio įpročio. Šią priklausomybę gydantys medikai sutinka – mesti rūkyti lengviau nei ištverti ilgiau neužsitraukus...


Mitybos mitai. Tiesa apie mėsą ir cholesterolio kiekį

Mitybos mitai. Tiesa apie mėsą ir cholesterolio kiekį

Sveikas maistas nėra vien daržovės ar košės, - primena Vilniaus pedagoginio universiteto Technologinio ugdymo katedros profesorė, habilituota mokslų daktarė Manefa Miškinienė. Raudona mėsa kenkia sveikatai Iš tiesų yra tokių tyrimų, kurie sieja...


Storulis - potencialus ligonis

Storulis - potencialus ligonis

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nutukusių vaikų kasmet padaugėja 2 proc. Nutukimas dabar plinta 20 kartų greičiau nei prieš 40 metų. PSO prognozuoja, kad kitąmet 1 iš 10 vaikų bus nutukęs. Šiandien nutukimas - viena labiausiai...


Lietuvoje pradėta šviečiamoji programa apie celiakijos ligą

Lietuvoje pradėta šviečiamoji programa apie celiakijos ligą

Lietuvoje celiakijos tyrimai nuo šiol tampa prieinami ne vien sostinėje, bet dar keturiuose miestuose. Tokią galimybę suteikė VšĮ "Medicina practica", kurios medicininių tyrimų laboratorijos veikia Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Tauragėje...


Mažas cholesterolio kiekis gali reikšti vėžį

Mažas cholesterolio kiekis gali reikšti vėžį

Skelbiama, kad mažas cholesterolio kiekis gali signalizuoti apie vėžį, tačiau tai nebūtinai yra šios ligos priežastis. Kaip skelbia "ABC News" bei "Reuters", kitas tuo pat metu atliktas tyrimas kiek komplikavo bendrą supratimą...


Paracetamolis skatina kraujo vėžio atsiradimą

Paracetamolis skatina kraujo vėžio atsiradimą

Naujausi tyrimai parodė, kad žmonėms, dažnai vartojantiems acetaminofeną, šiek tiek padidėja rizika susirgti kraujo vėžiu, praneša "Reuters". Acetaminofenas įeina į sudėtį populiariausių vaistų nuo skausmo, Europoje žinomų kaip...


Norite išlaikyti tobulą figūrą? Nesituokite

Norite išlaikyti tobulą figūrą? Nesituokite

Jei norite puikuotis tobula figūra, moterys neturėtų tuoktis, o vyrai skirtis su savo mylimosiomis. Vieniša moteris rūpinasi savo išvaizda, atidžiai renkasi maisto produktus ir visuomet randa šiek tiek laiko apsilankyti sporto salėje. Kai...


Karaliaus gėlės sukėlė astmos priepuolius

Karaliaus gėlės sukėlė astmos priepuolius

Kai išimties tvarka - Švedijos karaliaus Carlo XVI Gustafo vizito proga - į ligoninę leista įnešti gėlių, kelis ligonius ištiko sunkūs astmos priepuoliai. Kaip praneša Švedijos naujienų portalas thelocal.se, karaliaus vizito proga...


Išaugo Rota viruso grėsmė

Išaugo Rota viruso grėsmė

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad sergamumas šia žarnyno infekcija žiemos pabaigoje kasmet būna didžiausias. Per du mėnesius užregistruota per 20 infekcijos protrūkių. Anot specialistų, apsisaugoti nuo rota viruso padeda skiepai ir...


Žuvies taukai mažina psichikos susirgimų tikimybę

Žuvies taukai mažina psichikos susirgimų tikimybę

Tiriamiesiems tris mėnesius vartojant žuvų taukus, pasirodė, kad šis maisto papildas toks pat veiksmingas kaip ir vaistai, susirgimų šizofrenija sumažinęs ketvirtadaliu, praneša BBC. Mokslininkai mano, kad tokį poveikį turėjo žuvų taukuose...


Omega-3 gali sulėtinti raumenų nykimą senatvėje

Omega-3 gali sulėtinti raumenų nykimą senatvėje

Kasdien vartojant omega-3 papildus, senyviems žmonėms gali paspartėti raumenų proteino sintezė ir sulėtėti degeneratyvinis raumenų nykimas, rodo JAV atliktas tyrimas. Nustatyta, kad aštuonias savaites kasdien suvartojant po 4 gramus omega-3...


Vasaros karščiai kelia pavojų širdžiai

Vasaros karščiai kelia pavojų širdžiai

Karštomis vasaros dienomis labiau prakaituojame, o su prakaitu netenkame ne tik vandens, bet ir vitaminų bei mineralinių medžiagų - kalio ir magnio, kurie būtini normaliai širdies veiklai. "Didelė oro temperatūra itin kenkia sergantiems...


Nušalimai: kaip jų išvengti?

Nušalimai: kaip jų išvengti?

Nušalimų pasitaiko net tik spaudžiant stipriam šalčiui, bet ir esant darganotam, vėjuotam orui, ypač vaikštant be pirštinių ir avint ankštus batus. Daugelis žmonių nežino, ką daryti nušalus, ir neretai norėdami padėti tik dar labiau pakenkia....


Naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nervinio naviko rizika

Naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nervinio naviko rizika

Diskusijas dėl mobiliųjų telefonų saugumo atnaujino trečiadienį paskelbtas Švedijos Karolinska instituto mokslininkų tyrimas. Mokslininkų teigimu, tyrimas rodo, jog 10 metų ar ilgiau naudojant mobiliuosius telefonus padidėja nepiktybinio nervinio...


Raudonieji dobilai gali slopinti pagyvenusių moterų depresiją

Raudonieji dobilai gali slopinti pagyvenusių moterų depresiją

Menopauzę išgyvenančios ir raudonųjų dobilų ekstraktą vartojančios moterys gali patirti mažiau depresijos ir nerimo simptomų, rodo Austrijoje atliktas tyrimas. Papildus su 80 miligramų raudonųjų dobilų izoflavonų vartojus tris mėnesius, depresijos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9