Biorythm

Apie „blogųjų” ir „gerųjų” riebalų poveikį žmogaus organizmui

Daugelis suaugusio žmogaus audinių ir organų, didėjant kūno svoriui, kaupia riebalus. Jei tai daro riebalinis audinys ir gausėja bei storėja riebalinių klosčių ant pilvo, nugaros, nusileidžia pažandė, tai suprantama, nes tokia riebalinio audinio paskirtis. Bet ne visi žinome, kad nutukusio žmogaus kepenys taip pat nutunka.

Ir visai neįtikėtina gali atrodyti tai, kad 60 proc. žmogaus smegenų masės taip pat sudaro riebalai. Laimei, žmogui storėjant, smegenys nedidėja. Jos nekaupia tokių riebalų, kokių yra riebaliniame audinyje. Naujagimio smegenys sveria apie 400 gramų. Per penkerius metus jų masė padidėja apie tris kartus ir tokia būna visą gyvenimą.

Bėgant metams, žmogaus smegenų masė kinta labai nežymiai, tik šiek tiek mažėja nuo 50 metų. Kita išskirtinė smegenų savybė – neatsinaujinančios smegenų ląstelės. Sunykus neuronui, naujas neatsiranda. Kiek smegenų ląstelių žmogus atsineša gimdamas, tiek jų turi stengtis išlaikyti visą gyvenimą. Intensyvaus kūno augimo metu smegenų ląstelės intensyviai augina ataugas ir sudaro jungtis su įvairiomis smegenų sritimis – kuo daugiau jungčių, tuo greitesnis mąstymas, geresnė atmintis, aukštesnis intelektas.

Kepenys gali sukaupti riebalų iki 50 proc. jų pačių svorio. Kai ant žarnyno susidaro toks

riebalų „maišas”, pakinta žmogaus medžiagų apykaita, ima rastis lėtinių neinfekcinių ligų: padidėjęs kraujospūdis, koronarinė širdies liga, cukrinis diabetas.

Kur smegenyse yra riebalų? Kiekvienos smegenų ląstelės sienelę bei ataugų apvalkalėlį sudaro riebalų rūgštys. Jei smegenys gauna pakankamai riebalų, susiformuoja kokybiška neurono sienelė ir informacija sklandžiai perduodama iš ląstelės į ląstelę. Jei neurono ataugos apvalkalėlis pakankamo storio, informacija greitai pasiekia reikiamą sritį, t.y. neišbarstoma pakeliui.

Smegenys – ypatingas žmogaus organas. Jos nekaupia įprastų riebalinio audinio riebalų. Centrinėje nervų sistemoje vyrauja riebalų rūgštys, kurių pats organizmas nepasigamina ir turi gauti su maistu.

Tai nepakeičiamos riebalų rūgštys omega-6 ir omega-3.

Pirmųjų daug yra aliejuje ir jo pagrindu pagamintuose produktuose, pavyzdžiui kokybiškame margarine. Antrųjų – žuvų taukuose, riešutuose, linų sėmenyse, sėmenų aliejuje. Šie produktai dažnai ir gausiai naudojami lietuvių virtuvėje: aliejų naudojame kepdami, pilame jo į troškinius, padažus, konditerines tešlas… Tad ar galime būti ramūs? Deja, ne. Kai aliejų kaitiname, jame esančios riebalų rūgštys oksiduojasi ir atsiranda nemažai transriebiųjų rūgščių, labai panašių į riebalų rūgštis omega-6, bet kitokios erdvinės struktūros.

Pastarųjų poveikis žmogaus sveikatai ir smegenų veiklai žalingas – lėtėja mąstymas, prastėja atmintis, vyresniems žmonėms progresuoja senatvinė demencija, Alzheimerio liga, vaikai tampa hiperaktyvūs, prastai mokosi, jiems sunku sutelkti dėmesį. Vaikai nenoriai valgo daržoves, paskanintas aliejais, mieliau renkasi greitąjį maistą: bandeles, pyragėlius, bulvių traškučius, čeburekus… Tai produktai, kuriuose aliejai yra kaitinti ir turi žalingų sveikatai riebalų. Vyraujant tokiai mitybai, pasaulyje sparčiai daugėja nutukusių žmonių, kaip epidemija plinta lėtinės neinfekcinės ligos.

Riebalų kiekis organizme didėja, bet kaupiami „blogieji” riebalai. Paradoksalu – žmonės riebalų suvartoja per daug, bet per mažai organizmas gauna pagrindinių „gerųjų” riebalų rūgščių. Riebalų rūgščių omega-6 patartina gauti natūralių, vartojant nekaitintą aliejų (2-3 arbatinius šaukštelius) arba jų produktą kokybišką margariną (10-20 gramų per dieną).

Svarbiausių riebalų rūgščių omega-3 žmogui per dieną reikėtų gauti apie du gramus, tačiau ir šio nedidelio kiekio visi Europos gyventojai, išskyrus danus, negauna, nes per retai valgo žuvies, riešutų ar sėmenų aliejaus. Ši problema ypač aktuali kalbant apie vaikus. Jie žuvų valgo labai mažai arba visai nevalgo. Todėl vaikams iki pilnametystės, kai formuojasi pagrindinės smegenų funkcijos ir intelektas, taip pat vyresniems nei 50 metų žmonėms patartina reguliariai vartoti omega-3 papildų. Ypač tinkami papildai, turintys daugiau šių pagrindinių riebalų rūgščių darinio DHR. Jį gausiai kaupia smegenys ir akių tinklainė.

Neabejinga šiai problemai ir maisto pramonė. Galime įsigyti jogurtų, įvairių rūšių majonezo, kokybiško margarino su riebalų rūgštimis omega-3.

Žmogaus smegenys sudaro tik 2 proc. viso kūno svorio, bet tai organas, valdantis visas mūsų organizmo funkcijas ir protą. Puoselėkime savo intelektą.

Virginija Vilemienė gydytoja, dietologė



TAIP PAT SKAITYKITE