Lapkričio 18d. Pirmadienis

Apgamo klastos kodas – melanoma

Peržiūrų skaičius: 57272
Apgamo klastos kodas – melanoma

Tokios diagnozės jie nelinkėtų niekam. Tai vienbalsiai tvirtina tarptautinės kategorijos krepšinio teisėjas Virginijus Dovidavičius ir banko tarnautoja Reda Remeikaitė, vargais negalais įveikę sunkią ligą – melanomą.

Trečios stadijos nesureikšmino

Ne vieną operaciją, septynis chemoterapijos kursus ištvėręs 47-erių V.Dovidavičius neprarado optimizmo ir humoro jausmo. Trečios stadijos melanoma arbitrui buvo nustatyta prieš dvejus metus.

V.Dovidavičius nuo mažens ant blauzdos turėjo pupos dydžio apgamą, tačiau nekreipė į jį dėmesio – apgamo išvaizda nekito, jokių nemalonių pojūčių nejuto. Prieš porą metų į medikus kaunietis kreipėsi tik paragintas žmonos. Vilniaus universiteto Onkologijos instituto onkodermatologams apgamas sukėlė įtarimų. Atlikus tyrimus, V.Dovidavičiui nedelsiant buvo atlikta operacija.

"Man iš karto nustatė trečią melanomos stadiją. Kai žmogus tų stadijų nežinai, nesuki sau galvos, ar pirma ta stadija, ar ketvirta. Kartais, kai mažiau žinai, yra geriau", – juokiasi vyras.

Atsigavęs po operacijos ir papildomo gydymo, jis apsidžiaugė įveikęs vėžį ir grįžo į krepšinio aikštelę.

"Esu skaitęs, kad su melanoma galima visą gyvenimą pragyventi: šis vėžys kartais apgame tarsi kapsulėje tūno. Svarbu jo nepajudinti nei iš išorės, nei iš vidaus", – dalijasi mintimis V.Dovidavičius.

Tačiau jis žino ir tai, kad toks gyvenimas panašus į sėdėjimą ant tiksinčios bombos. Arbitras prisimena pats kažkada suabejojęs, ar buvo verta kreiptis į medikus ir šalinti apgamą – esą taip galbūt išjudino vėžį. Medikai tokias vyro abejones greitai išsklaidė.

"Man pasakė: jei vėžio ląstelės tavo organizme nebūtų išplitusios iš apgamo, galėtum svarstyti, verta buvo kreiptis, ar ne, – prisimena vyras. – Dar kiek, ir galėjo būti paskutinė stadija."

Prieš pusmetį melanoma V.Dovidavičiui atsinaujino. Tuomet prireikė šešių chemoterapijos kursų.

"Reikėjo greitai reaguoti į vėžio plitimą, – varginamą gydymą lakoniškai prisiminė vyras. – Deja, chemoterapija vėžio nepagydo – ji tik sustabdo agresyvių vėžio ląstelių dauginimąsi."

V.Dovidavičius neskaičiuoja, kiek nedidelių operacijų jam buvo atlikta ligai atsinaujinus. Sergant melanoma taip jau yra: ji gali pasireikšti kitoje kūno vietoje.

"Nuolatos eini pas medikus, tikriniesi, jei ką randa – išpjauna. Operacijos lengvos: rytą ją atlikus, kitą dieną popiet jau laisvas, važiuoji namo", – nemažą patirtį sukaupė V.Dovidavičius.

Kraštutinis gydymasis badu

Pasaulio medikai jau ima valdyti melanomą – įsitikinęs krepšinio teisėjas. Nauji vaistai nuo šios ligos – ipilimumabas JAV vertinami kaip išganymas. Vienas gydymo kursas – keturios injekcijų dozės kainuoja 123 tūkst. dolerių. Kol kas gydymo rezultatai šiuo vaistu labai geri.

Nuo ko priklauso, ar žmogus įveiks onkologinę ligą?

"Lietuvoje sergant vėžiu reikia turėti pinigų ir optimizmo. Pinigų trūkumą iš dalies gali kompensuoti dvigubas optimizmas. Bet jei ir jo pritrūksta – viskas, amen", – V.Dovidavičius užsimena, kad vėžio gydymas jam atsiėjo labai brangiai.

Jis pakomentavo, kad vien smulkmenoms per mėnesį tenka išleisti apie 1 tūkst. litų, nekalbant apie vaistus.

"Tai, kokį vėžio gydymą gali pasiūlyti valstybė, žmogaus neišgydo. Realus šios ligos gydymas Lietuvoje yra prieinamas tik pasiturintiems žmonėms. Onkologijos srityje Lietuva yra akmens amžiaus stadijoje. Vienas kitas gydytojas gelbsti visą gydymo prestižą, bet sistema gydyti vėžį nesukurta, – įsitikinęs V.Dovidavičius.

Po alinamo gydymo kurso į krepšinio aikštelę sugrįžęs arbitras prisipažįsta: jei dar kartą atkristų ir niekas nebepadėtų, jis imtųsi paties kraštutiniausio, netradicinio vėžio gydymo būdo.

"Tai – vadinamoji sausa bado dieta: 50 dienų nei valgai, nei geri. Kas tai ištveria – pasveiksta. Žinau taip vėžį išsigydžiusį černobylietį, bet po šio išbandymo jo charakteris pasikeitė. Aš tam nesiryžtu. Tikiuosi, medikai ką nors lengvesnio suras. Ir suranda", – optimistine gaida pokalbį baigė V.Dovidavičius.

Pokyčius pastebėjo pati

R.Remeikaitė į medikus kreipėsi sunerimusi, kai ėmė keistis centimetro skersmens apgamo ant peties spalva ir kraštai. Tai buvo prieš pusantrų metų.

"Tokia jauna ir jau ligų ieškote?" – pažvelgęs į 32-ejų moterį, tąkart nusistebėjo vienas medikų.

Tačiau šviesaus odos tipo, daug apgamų turinti moteris nesutriko. Ji paprašė ją apžiūrėti ir ištirti apgamus. Paaiškėjo, kad tas, kuris buvo ant peties ir keitėsi, buvo piktybinis. To moteris nesitikėjo, ši žinia ją pribloškė.

"Viskas vyko labai greitai: vieną dieną sužinojau diagnozę, po kelių dienų paėmė mėginį tyrimams iš limfmazgių. Po pusantros nervingo laukimo savaitės paaiškėjo, kad į juos melanomos ląstelės neišplito. Piktybinė liga buvo pirmos stadijos", – banko tarnautoja R.Remeikaitė džiaugiasi, kad į medikus kreipėsi laiku.

Moteriai apgamą išoperavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Odos ir venerinių ligų klinikos gydytoja dermatovenerologė Natalija Jasaitienė.

Dabar kas pusę metų R.Remeikaitė apsilanko pas onkodermatologus, nuolatos stebi apgamus, vengia saulės, nebesidegina soliariumuose. Ir svarsto, kodėl liga buvo pasirinkusi ją.

"Nesu didelė saulės vonių gerbėja, soliariumuose taip pat lankydavausi saikingai. Tiesa, vaikystėje tą apgamą porą kartų buvau pažeidusi: beveik visą jį nusiplėšusi. Galbūt tai turėjo įtakos ligai?" – svarsto moteris.

Apgamus šalina profilaktiškai

Gydytoja N.Jasaitienė įspėja, kad ankstyvosiose melanomos stadijose atsirandančių apgamo pasikeitimų žmogus dažnai nepastebi. Tik apžiūrėdamas apgamą dermatoskopu, vaizdą padidinančiu iki 20 kartų, medikas gali įvertinti pirmuosius pokyčius.

Įtartinai atrodantys apgamai Kauno klinikose tiriami nauja optine sistema. Ja tiksliai nustatomi apgamo pokyčiai ir aktyvumas.

Lietuvoje kasmet melanoma diagnozuojama septyniems gyventojams iš 100 tūkst. Ši statistika nesikeičia apie 20 metų. Piktybiškiausiai odos vėžio formai galioja ta pati taisyklė, kaip ir kitiems vėžiniams susirgimams: kuo anksčiau diagnozuojama, tuo lengviau išgydoma.

Į Odos ir venerinių ligų kliniką nemažai žmonių ateina su šeimos gydytojų siuntimais tretinio lygio specialisto konsultacijai.

"Neretai apgamus siūlome šalinti vėžio profilaktikos tikslais. Dažniausiai tuos, kurie yra saulei prieinamose vietose ar nuolatinio mechaninio traumavimo zonose", – pavojingų apgamų grupę išskyrė N.Jasaitienė.

Oda atsimena pažeidimus

Medikai pastebi, kad šiais laikais lietuviai nestokoja žinių apie kenksmingą saulės poveikį, jo įtaką odos vėžiui ir aktyviau reaguoja į raginimus nesideginti saulėje vidurdienį, naudoti apsauginius kremus.

"Tačiau ne visi žino, kaip tinkamai naudoti apsauginius kremus. Jais reikia ištepti odą prieš pusvalandį, einant į saulę, pakartotinai pasitepti po vandens procedūrų. Beje, kremai visiškai nuo žalingo saulės spindulių poveikio neapsaugo, todėl saulėkaitoje negalima būti nuo 11 iki 17 valandos", – primena gydytoja N.Jasaitienė.

Nuo saulės itin reikia saugoti vaikus, nes jų apsauginis odos sluoksnis plonesnis: rengti drabužiais ilgomis rankovėmis, uždėti kepurę.

"Oda atsimena didelius pažeidimus. Kartą iki šlapių pūslių saulėje nudegęs žmogus įgyja didesnę riziką susirgti odos vėžiu", – įspėja N.Jasaitienė.

Gydytojos teigimu, pavasarį pavartotas beta karoteno arba vitamino D kursas odos kaitriai vasaros saulei neparuošia.

Kas privalo apsilankyti pas dermatologą?

Turintieji daugiau kaip 50 apgamų,

jei apgamo skersmuo didesnis nei 5 mm,

esant apgamų ant veido, kaklo, dekolte srityje arba nuolatinio mechaninio traumavimo zonose,

jei apgamas ima keistis: pakinta jo spalva, dydis, storis, kraštai, jis ima kraujuoti,

tie, kurių artimieji, seneliai sirgo ar serga onkologinėmis ligomis.

Specialistai pataria vengti maudynių upėse ir ežeruose

Specialistai pataria vengti maudynių upėse ir ežeruose

Vandens kokybę tiriantys specialistai po smarkių liūčių pataria parą nesimaudyti miestų upėse ar ežeruose. Tuomet rizika užsikrėsti įvairiomis infekcinėmis ligomis labai padidėja, pranešė "TV3 žinios". Pagrindinių Vilniaus vandens...


Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Du ar daugiau gaiviųjų gėrimų butelių per savaitę gali dvigubai padidinti susirgimo kasos vėžiu riziką, atskleidė JAV mokslininkų tyrimas. Jo rezultatai patvirtino saldintų gaiviųjų gėrimų vartojimo ir susirgimų kasos vėžiu koreliaciją, skelbia...


Mobilieji telefonai siejami su osteoporoze

Mobilieji telefonai siejami su osteoporoze

Mobilieji telefonai sukelia miego sutrikimus, keičia normalaus socialinio gyvenimo įpročius, galbūt net padidina vėžio riziką – apie šias mokslininkų diskusijas kalbėta jau ne kartą ir atrodo, jog tai ne pabaiga. Šįkart prabilta apie galimą...


Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Kūną sopa – gydytojai ligos neranda

Greitas gyvenimo tempas, nuolatinis stresas, darbe ar šeimoje patiriama įtampa, konfliktai dažnai žmogui sukelia nenusakomą diskomfortą: skauda, prasiveržia įvairių kitokių negalavimų. Ligonis kreipiasi į gydytojus, nes yra įsitikinęs, jog...


Pukka - sielos ir kūno sveikatai

Pukka - sielos ir kūno sveikatai

Vaistažolių jėga ir poveikis žmogaus organizmui žinomi nuo seno. Kaip ir pačios gamtos, kurioje kiekvienas lengviau atgauna jėgas, energiją, gyvenimo džiaugsmą. Natūralu, juk žmogus – ekosistemos dalis!


Hepatito C gydymui - šiuolaikiškos rekomendacijos

Hepatito C gydymui - šiuolaikiškos rekomendacijos

Hepatito C viruso (HCV) infekcija ir jos sukeltas kepenų uždegimas - viena aktualiausių sveikatos apsaugos problemų Lietuvoje. Ši virusinė liga palyginti nauja. C virusas pasaulyje buvo atrastas 1989 m., o Lietuvoje pirmieji hepatito C viruso...


Mobilieji telefonai – prastėjančios atminties priežastis?

Mobilieji telefonai – prastėjančios atminties priežastis?

Didžiosios Britanijos mokslininkai teigia, kad žmonių atmintis prastėja dėl to, kad jiems nebūtina įsiminti telefono numerius. Bendrovių "ResearchNow" ir "CPP" atliktas tyrimas parodė, kad dauguma britų nesivargina įsiminti...


Raminamieji lėtina atsigavimą po traumų

Raminamieji lėtina atsigavimą po traumų

Yra įprasta duoti migdomųjų vaistų sužeistams kariams ar žemės drebėjimų aukoms. Pripažinta, kad tai gali kenkti sveikatai. Mokslininkai stebėjo, kaip po traumų atsigauna pelės. Jie teigia, kad raminamieji vaistai lėtina natūralius atstigavimo...


Kaip elgtis puolant bitėms, širšėms, vapsvoms ir kamanėms

Kaip elgtis puolant bitėms, širšėms, vapsvoms ir kamanėms

Įgėlimo rimtumą lemia keletas faktorių: vabzdžio rūšis, įgėlimų vieta kūne, įgėlimų skaičius bei žmogaus jautrumas. Įgėlimo išvengti ne visuomet įmanoma, bet atsargus elgesys gali padėti. Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų. Atsargiai...


Angliarūgštės injekcijos – ir grožiui, ir sveikatai

Angliarūgštės injekcijos – ir grožiui, ir sveikatai

Druskininkų sveikatingumo ir poilsio komplekse „Grand SPA Lietuva“ jau antrus metus taikomas vienas naujesnių refleksoterapijos gydymo metodų – angliarūgštės injekcijos. Po oda suleidus angliarūgštės dujų, malšinama daugelis...


Storulis - potencialus ligonis

Storulis - potencialus ligonis

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nutukusių vaikų kasmet padaugėja 2 proc. Nutukimas dabar plinta 20 kartų greičiau nei prieš 40 metų. PSO prognozuoja, kad kitąmet 1 iš 10 vaikų bus nutukęs. Šiandien nutukimas - viena labiausiai...


Tyrimas: sveikiesiems aspirinas labiau kenkia nei padeda

Tyrimas: sveikiesiems aspirinas labiau kenkia nei padeda

Skelbiama, kad sveiki žmonės, vartojantys aspiriną norėdami apsisaugoti nuo širdies smūgio, kenkia savo sveikatai. Britų "The Telegraph" praneša, kad milijonai žmonių - tarp jų ir nemažas skaičius sveikų - kiekvieną dieną vartoja...


8 netikėti būdai sumažinti patiriamą stresą

8 netikėti būdai sumažinti patiriamą stresą

Tiek senųjų laikų mąstytojai, tiek šių laikų patarimų knygų autoriai teigia, kad atidumas - gebėjimas jausti aplinką ir gyvenimą esamu momentu - padeda sumažinti stresą, kurio patiriame kasdien. Aštuonis paprastus patarimus, kaip sumažinti kūno ir...


Ar elektromagnetiniai laukai veikia sveikatą?

Ar elektromagnetiniai laukai veikia sveikatą?

Mobili telefonija plačiai paplitusi visame pasaulyje. Jos veikimas pagrįstas antenų (bazinių stočių), perduodančių informaciją radijo dažniais, tinklo sukūrimu. Pasaulyje yra daugiau nei 1,4 milijono mobilaus ryšio bazinių stočių ir jų skaičius...


Mobilieji telefonai ir vėžys: Danijos mokslininkų tyrimas – nepatikimas

Mobilieji telefonai ir vėžys: Danijos mokslininkų tyrimas – nepatikimas

Danijos mokslininkų atlikto mobiliųjų telefonų poveikio sveikatai tyrimo rezultatus. Tyrime teigiama, kad ilgalaikis mobiliojo telefono naudojimas neturi įtakos piktybinių smegenų auglių formavimuisi ir nedidina pavojaus susirgti smegenų vėžiu....


Skiepų reikšmė užkrečiamųjų ligų profilaktikoje

Skiepų reikšmė užkrečiamųjų ligų profilaktikoje

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad nuo daugelio užkrečiamųjų ligų galima apsisaugoti laiku pasiskiepijus. Skiepijimas yra toks efektyvus, kad baigiame pamiršti, kuo pasireiškia tos ligos, nuo kurių vaikus apsaugo skiepai....


Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Panaudojus tinklainės implantus, Vokietijos mokslininkams ir medikams pavyko akliesiems iš dalies atstatyti regėjimą, pranešė "Der Spiegel". Tiubingeno universiteto specialistų sukurtos miniatiūrinės mikroschemos su fotoelementais,...


Depresija susieta su perdirbtu maistu

Depresija susieta su perdirbtu maistu

Jei asmens racionas gausus perdirbto maisto, didėja rizika, kad jis susirgs depresija, teigiama atlikto tyrimo išvadose. Žmonės, kurie valgo daug daržovių, vaisių ir žuvies susiduria su mažesne depresijos tikimybe, paskelbė britų tyrėjų komanda....


Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Dantį suskaudus, bitininkai pakramto gryno pikio, farmacininkų vadinamo propoliu, arba ant skaudamos vietos uždeda jo spiritiniu ekstraktu suvilgytą vatos gumulėlį. Dantenas stiprina skalaudami vandeniu, įlašinę kelis šio preparato lašus. Jis...


Atrastas dar vienas lazerinės diagnostikos metodas odontologijoje

Atrastas dar vienas lazerinės diagnostikos metodas odontologijoje

Šiuo metu dantistai atsiradusias dantų ertmes nustato naudodamiesi rentgeno spinduliais bei metalų zondais, tačiau šios priemonės neleidžia nustatyti susilpnėjusio dantų emalio tol, kol jo nereikia taisyti. Šią problemą gali padėti išspręsti...


Po ilgo deginimosi - vėžio grėsmė

Po ilgo deginimosi - vėžio grėsmė

2009 m. gegužės 11 d. Lietuvoje jau antrą kartą vyks Euromelanomos dienos akcija, kurios metu visi norintieji galės nemokamai pasitikrinti dėl galimų odos vėžio požymių. Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama akcija, skirta kovai su...


Gėdinimas mesti rūkyti nepadeda

Gėdinimas mesti rūkyti nepadeda

Mokslininkai išsiaiškino, kad asmenys, gėdinantys žalingo įpročio atsisakyti bandančius rūkalius, šį procesą dar labiau apsunkina. Kaip praneša Kanados dienraštis "National Post", Kalifornijos (JAV) universiteto tyrėjų grupė rekomenduoja...


Kaip sutrumpinti savo gyvenimą?

Kaip sutrumpinti savo gyvenimą?

Rokeris Tomis Li kartą pasakė: "Mes čia esame ne tam, kad ilgai gyventume, bet tam, kad gyventume turėdami didžiausius užmojus." Dauguma iš mūsų laikosi jo patarimų, nuodydami savo kūną ir pasirinkdami pavojingą gyvenimo būdą. Gal norite...


Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Jei norite būti sveiki, geros nuotaikos - ne vaikščiokite, o bėgiokite. Mokslininkai nustatė ir patvirtino, kad energingai judantieji gyvena ilgiau, jų gyvenimo kokybė daug geresnė nei lėtai vaikštančių ir tinginiaujančių žmonių. Klysta tie, kurie...


Jonizuotas vanduo: mitai ir faktai

Jonizuotas vanduo: mitai ir faktai

Apie jonizuoto vandens ypatumus ir galias kalbama gana plačiai, tačiau tenka girdėti ne tik faktų, bet ir įvairiausių mitų apie jonizuotą vandenį. Kad nepasimestumėt, kuri informacija yra teisinga, o kuri klaidinanti, pateikiame dažniausiai...


Saikingas alaus vartojimas padidina kaulų medžiagos tankį

Saikingas alaus vartojimas padidina kaulų medžiagos tankį

Susieti alkoholio vartojimą ir teigiamą poveik sveikatai yra bandę daugelis mokslininkų. Tai gali būti pavykę Ispanijos mokslininkams, kurie tirdami įvairių amžiaus grupių moteris nustatė, jog saikingai reguliariai gėrusiųjų alų kaulų tankis buvo...


Peršalimui įveikti - šimtamečiai receptai

Peršalimui įveikti - šimtamečiai receptai

Įveikti rudeninį peršalimą (ne gripą!) galima ne tik tabletėmis, bet ir natūraliomis priemonėmis. Pasaulio sveikatos organizacija taip pat rekomenduoja peršalus nepulti pirkti tablečių, o išmėginti šimtmečius gyvuojančius receptus. Aukšta...


Faktai apie alkoholį

Faktai apie alkoholį

"Į sveikatą!", – linkėdavę mūsų tėvai ir seneliai kam nors nusičiaudėjus arba taurelę stipriosios lenkiant. Anot tautosakos išmanytojų, taip sakydavo todėl, kad žinojo: nei čiaudulys, nei degtinė sveikatos neprideda. Jau žiloje...


Energetiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę

Energetiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę

Alinami didelių darbo krūvių tikimės, kad išgėrus energetinio gėrimo, mus užplūs jėgos, ir gyvenimas bent trumpam prašviesės. Tačiau kai kuriose Europos šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje, prekybos centruose tokie gėrimai...


Odinius gaminius nuo pelėsių apsauganti medžiaga – pavojinga sveikatai

Odinius gaminius nuo pelėsių apsauganti medžiaga – pavojinga sveikatai

Visi turbūt pastebėjome, kad į batus dedami maišeliai su milteliais, apsaugančiais juos nuo drėgmės ir pelėsių. Garuodami jie neleidžia batams supelyti. Pasirodo, šie milteliai pavojingi žmonių sveikatai, nes sukelia stiprias alergines reakcijas....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9