Sausio 27d. Ketvirtadienis

Apgamo klastos kodas – melanoma

Peržiūrų skaičius: 57272
Apgamo klastos kodas – melanoma

Tokios diagnozės jie nelinkėtų niekam. Tai vienbalsiai tvirtina tarptautinės kategorijos krepšinio teisėjas Virginijus Dovidavičius ir banko tarnautoja Reda Remeikaitė, vargais negalais įveikę sunkią ligą – melanomą.

Trečios stadijos nesureikšmino

Ne vieną operaciją, septynis chemoterapijos kursus ištvėręs 47-erių V.Dovidavičius neprarado optimizmo ir humoro jausmo. Trečios stadijos melanoma arbitrui buvo nustatyta prieš dvejus metus.

V.Dovidavičius nuo mažens ant blauzdos turėjo pupos dydžio apgamą, tačiau nekreipė į jį dėmesio – apgamo išvaizda nekito, jokių nemalonių pojūčių nejuto. Prieš porą metų į medikus kaunietis kreipėsi tik paragintas žmonos. Vilniaus universiteto Onkologijos instituto onkodermatologams apgamas sukėlė įtarimų. Atlikus tyrimus, V.Dovidavičiui nedelsiant buvo atlikta operacija.

"Man iš karto nustatė trečią melanomos stadiją. Kai žmogus tų stadijų nežinai, nesuki sau galvos, ar pirma ta stadija, ar ketvirta. Kartais, kai mažiau žinai, yra geriau", – juokiasi vyras.

Atsigavęs po operacijos ir papildomo gydymo, jis apsidžiaugė įveikęs vėžį ir grįžo į krepšinio aikštelę.

"Esu skaitęs, kad su melanoma galima visą gyvenimą pragyventi: šis vėžys kartais apgame tarsi kapsulėje tūno. Svarbu jo nepajudinti nei iš išorės, nei iš vidaus", – dalijasi mintimis V.Dovidavičius.

Tačiau jis žino ir tai, kad toks gyvenimas panašus į sėdėjimą ant tiksinčios bombos. Arbitras prisimena pats kažkada suabejojęs, ar buvo verta kreiptis į medikus ir šalinti apgamą – esą taip galbūt išjudino vėžį. Medikai tokias vyro abejones greitai išsklaidė.

"Man pasakė: jei vėžio ląstelės tavo organizme nebūtų išplitusios iš apgamo, galėtum svarstyti, verta buvo kreiptis, ar ne, – prisimena vyras. – Dar kiek, ir galėjo būti paskutinė stadija."

Prieš pusmetį melanoma V.Dovidavičiui atsinaujino. Tuomet prireikė šešių chemoterapijos kursų.

"Reikėjo greitai reaguoti į vėžio plitimą, – varginamą gydymą lakoniškai prisiminė vyras. – Deja, chemoterapija vėžio nepagydo – ji tik sustabdo agresyvių vėžio ląstelių dauginimąsi."

V.Dovidavičius neskaičiuoja, kiek nedidelių operacijų jam buvo atlikta ligai atsinaujinus. Sergant melanoma taip jau yra: ji gali pasireikšti kitoje kūno vietoje.

"Nuolatos eini pas medikus, tikriniesi, jei ką randa – išpjauna. Operacijos lengvos: rytą ją atlikus, kitą dieną popiet jau laisvas, važiuoji namo", – nemažą patirtį sukaupė V.Dovidavičius.

Kraštutinis gydymasis badu

Pasaulio medikai jau ima valdyti melanomą – įsitikinęs krepšinio teisėjas. Nauji vaistai nuo šios ligos – ipilimumabas JAV vertinami kaip išganymas. Vienas gydymo kursas – keturios injekcijų dozės kainuoja 123 tūkst. dolerių. Kol kas gydymo rezultatai šiuo vaistu labai geri.

Nuo ko priklauso, ar žmogus įveiks onkologinę ligą?

"Lietuvoje sergant vėžiu reikia turėti pinigų ir optimizmo. Pinigų trūkumą iš dalies gali kompensuoti dvigubas optimizmas. Bet jei ir jo pritrūksta – viskas, amen", – V.Dovidavičius užsimena, kad vėžio gydymas jam atsiėjo labai brangiai.

Jis pakomentavo, kad vien smulkmenoms per mėnesį tenka išleisti apie 1 tūkst. litų, nekalbant apie vaistus.

"Tai, kokį vėžio gydymą gali pasiūlyti valstybė, žmogaus neišgydo. Realus šios ligos gydymas Lietuvoje yra prieinamas tik pasiturintiems žmonėms. Onkologijos srityje Lietuva yra akmens amžiaus stadijoje. Vienas kitas gydytojas gelbsti visą gydymo prestižą, bet sistema gydyti vėžį nesukurta, – įsitikinęs V.Dovidavičius.

Po alinamo gydymo kurso į krepšinio aikštelę sugrįžęs arbitras prisipažįsta: jei dar kartą atkristų ir niekas nebepadėtų, jis imtųsi paties kraštutiniausio, netradicinio vėžio gydymo būdo.

"Tai – vadinamoji sausa bado dieta: 50 dienų nei valgai, nei geri. Kas tai ištveria – pasveiksta. Žinau taip vėžį išsigydžiusį černobylietį, bet po šio išbandymo jo charakteris pasikeitė. Aš tam nesiryžtu. Tikiuosi, medikai ką nors lengvesnio suras. Ir suranda", – optimistine gaida pokalbį baigė V.Dovidavičius.

Pokyčius pastebėjo pati

R.Remeikaitė į medikus kreipėsi sunerimusi, kai ėmė keistis centimetro skersmens apgamo ant peties spalva ir kraštai. Tai buvo prieš pusantrų metų.

"Tokia jauna ir jau ligų ieškote?" – pažvelgęs į 32-ejų moterį, tąkart nusistebėjo vienas medikų.

Tačiau šviesaus odos tipo, daug apgamų turinti moteris nesutriko. Ji paprašė ją apžiūrėti ir ištirti apgamus. Paaiškėjo, kad tas, kuris buvo ant peties ir keitėsi, buvo piktybinis. To moteris nesitikėjo, ši žinia ją pribloškė.

"Viskas vyko labai greitai: vieną dieną sužinojau diagnozę, po kelių dienų paėmė mėginį tyrimams iš limfmazgių. Po pusantros nervingo laukimo savaitės paaiškėjo, kad į juos melanomos ląstelės neišplito. Piktybinė liga buvo pirmos stadijos", – banko tarnautoja R.Remeikaitė džiaugiasi, kad į medikus kreipėsi laiku.

Moteriai apgamą išoperavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Odos ir venerinių ligų klinikos gydytoja dermatovenerologė Natalija Jasaitienė.

Dabar kas pusę metų R.Remeikaitė apsilanko pas onkodermatologus, nuolatos stebi apgamus, vengia saulės, nebesidegina soliariumuose. Ir svarsto, kodėl liga buvo pasirinkusi ją.

"Nesu didelė saulės vonių gerbėja, soliariumuose taip pat lankydavausi saikingai. Tiesa, vaikystėje tą apgamą porą kartų buvau pažeidusi: beveik visą jį nusiplėšusi. Galbūt tai turėjo įtakos ligai?" – svarsto moteris.

Apgamus šalina profilaktiškai

Gydytoja N.Jasaitienė įspėja, kad ankstyvosiose melanomos stadijose atsirandančių apgamo pasikeitimų žmogus dažnai nepastebi. Tik apžiūrėdamas apgamą dermatoskopu, vaizdą padidinančiu iki 20 kartų, medikas gali įvertinti pirmuosius pokyčius.

Įtartinai atrodantys apgamai Kauno klinikose tiriami nauja optine sistema. Ja tiksliai nustatomi apgamo pokyčiai ir aktyvumas.

Lietuvoje kasmet melanoma diagnozuojama septyniems gyventojams iš 100 tūkst. Ši statistika nesikeičia apie 20 metų. Piktybiškiausiai odos vėžio formai galioja ta pati taisyklė, kaip ir kitiems vėžiniams susirgimams: kuo anksčiau diagnozuojama, tuo lengviau išgydoma.

Į Odos ir venerinių ligų kliniką nemažai žmonių ateina su šeimos gydytojų siuntimais tretinio lygio specialisto konsultacijai.

"Neretai apgamus siūlome šalinti vėžio profilaktikos tikslais. Dažniausiai tuos, kurie yra saulei prieinamose vietose ar nuolatinio mechaninio traumavimo zonose", – pavojingų apgamų grupę išskyrė N.Jasaitienė.

Oda atsimena pažeidimus

Medikai pastebi, kad šiais laikais lietuviai nestokoja žinių apie kenksmingą saulės poveikį, jo įtaką odos vėžiui ir aktyviau reaguoja į raginimus nesideginti saulėje vidurdienį, naudoti apsauginius kremus.

"Tačiau ne visi žino, kaip tinkamai naudoti apsauginius kremus. Jais reikia ištepti odą prieš pusvalandį, einant į saulę, pakartotinai pasitepti po vandens procedūrų. Beje, kremai visiškai nuo žalingo saulės spindulių poveikio neapsaugo, todėl saulėkaitoje negalima būti nuo 11 iki 17 valandos", – primena gydytoja N.Jasaitienė.

Nuo saulės itin reikia saugoti vaikus, nes jų apsauginis odos sluoksnis plonesnis: rengti drabužiais ilgomis rankovėmis, uždėti kepurę.

"Oda atsimena didelius pažeidimus. Kartą iki šlapių pūslių saulėje nudegęs žmogus įgyja didesnę riziką susirgti odos vėžiu", – įspėja N.Jasaitienė.

Gydytojos teigimu, pavasarį pavartotas beta karoteno arba vitamino D kursas odos kaitriai vasaros saulei neparuošia.

Kas privalo apsilankyti pas dermatologą?

Turintieji daugiau kaip 50 apgamų,

jei apgamo skersmuo didesnis nei 5 mm,

esant apgamų ant veido, kaklo, dekolte srityje arba nuolatinio mechaninio traumavimo zonose,

jei apgamas ima keistis: pakinta jo spalva, dydis, storis, kraštai, jis ima kraujuoti,

tie, kurių artimieji, seneliai sirgo ar serga onkologinėmis ligomis.

Nuo celiulito vieno vaisto nėra

Nuo celiulito vieno vaisto nėra

Celiulitas - moterų rykštė. Jį gali turėti bet kokios sudėjimo ir amžiaus merginos bei moterys. Manoma, kad su šia problema susiduria net 80 proc. dailiosios lyties atstovių. Celiulitas atsiranda dėl sutrikusios kraujotakos sistemos ir hormonų...


Muzikinių vaistų receptas nuo visų ligų

Muzikinių vaistų receptas nuo visų ligų

Skambant muzikai žmogus neretai apsieina be tabletės, o ir sunkiai sergantį ligonį lengviau slaugyti. Garsais ir ritmais iš tiesų galima sukelti tam tikrų organizmo reakcijų – tiek girdint juos, tiek muzikuojant patiems. Skirtingai negu...


Žalioji arbata sumažina insulto riziką

Žalioji arbata sumažina insulto riziką

Australijos ir Kinijos mokslininkai išanalizavo susirgimų statistinius duomenis Kinijoje ir priėjo išvados, kad nuolatinis žaliosios arbatos vartojimas gerokai sumažina insulto riziką. Apie tai rašoma moksliniame žurnale "Stroke". Rizika...


Kaip apsaugoti plaukus vasarą?

Kaip apsaugoti plaukus vasarą?

Kaip apsaugoti plaukus nuo saulės? Kaip apsaugoti galvos odą ir plaukus vasarą? Į šiuos klausimus nuolat ieško atsakymų žmonės, vasaros metu susiduriantys su pleiskanomis, išsausėjusios arba riebios galvos odos problemomis. Veikiami...


Kodėl vanduo taip sveika?

Kodėl vanduo taip sveika?

Žinome, kad žmogaus kūnas susideda beveik iš 2/3 vandens, kuris tirpina ir transportuoja gyvybiškai svarbias medžiagas ir aprūpina jomis kūno ląsteles. Taip pat pašalina iš kūno nereikalingas medžiagas ir reguliuoja kūno temperatūrą. Be to, mūsų...


Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Gyvenime netrūksta nemalonių situacijų. Ir jų metams bėgant nemažėja, nes greitėjant gyvenimo tempui vis sunkiau darosi išvengti streso. Kad nebūtume sužlugdyti dvasiškai, tenka jį įveikti. Turbūt pats paprasčiausias ir kasdieniškiausias streso...


Skausmas ir įtampa malšinama šalčiu

Skausmas ir įtampa malšinama šalčiu

Nors už lango vasara, yra tokių žmonių, kurie atvažiuoja į Palangą ne tik praleisti laiko paplūdimyje, pasimėgauti saulės voniomis, bet ir pasigydyti šalčiu. Palangos poilsio namų "Baltija" Reabilitacijos centre skausmų kamuojamiems...


Alergija – grėsmingas sveikatos priešas

Alergija – grėsmingas sveikatos priešas

Paskutinį vasaros mėnesį vilioja saulės vonios ir norisi visur suspėti. Tačiau net per atostogas būtina rūpintis sveikata. Vienas didžiausių geros savijautos priešų – alergija. Dabar vis daugiau žmonių kenčia nuo alerginių susirgimų, kurie...


Kad energija jūsų neapleistų

Kad energija jūsų neapleistų

Jeigu norite, kad grožis, sveikata ir energija neapleistų jūsų, kasdien atlikite keletą nesudėtingų dalykų ir netruksite pastebėti, jog savijauta tikrai pagerėjo. Rytinė mankšta - net ir nedideli, bet reguliarūs fiziniai krūviai padeda išsaugoti...


Kaip išsirinkti kremą nuo saulės?

Kaip išsirinkti kremą nuo saulės?

Atidarius maudymosi ir deginimosi sezoną, svarbu pasirūpinti oda ir apsisaugoti ne tik nuo nudegimų saulėje, bet ir nuo raukšlių atsiradimo ir senėjimo procesų pagreitinimo. Vienas paprasčiausių būdų kaip tai padaryti – naudoti apsauginį...


Kas suleis vaistus?

Kas suleis vaistus?

Nuošaliuose vienkiemiuose gyvenantys senyvo amžiaus žmonės dejuoja kartais nesulaukiantys medikų pagalbos namuose. Vaistų gydytojai jiems išrašo, tačiau suleisti nėra kam. Ligotam senoliui ir artimiausia ambulatorija kartais nepasiekiama. Kokią...


Akies ir rankos netekęs vyras įspėja nežaisti su sprogmenimis

Akies ir rankos netekęs vyras įspėja nežaisti su sprogmenimis

Žmogus be rankų stato namus. Tai – ne pasakos siužetas. Netekęs akies ir rankos vyras iškentėjo labai daug, kol išmoko dirbti su protezu, todėl visų prašo nekartoti jo patirties ir būti itin atsargiems su sprogmenimis. Ryžtingas žingsnis,...


"Antibakteriniai" gaminiai gali būti pavojingi

"Antibakteriniai" gaminiai gali būti pavojingi

Kosmetikos rinka – didžiulė ir labai konkurencinga. Gamintojai ir pardavėjai visomis išgalėmis stengiasi pritraukti klientą, tačiau ne visada jų priemonės teisėtos. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) specialistai...


Šaltis gali išprovokuoti galūnių spazmus

Šaltis gali išprovokuoti galūnių spazmus

Jau treji metai pradėjus vėsti orams mano paaugliui sūnui pradeda skaudėti ir tinti plaštakų ir pėdų sąnariai, kyla temperatūra. Iki pat pavasario jis nuolat sirguliuoja, o atsigauti pradeda tik balandžio pabaigoje. Gydytoja nustatė šalčio...


Vandenį iš čiaupo renkasi beveik trečdalis lietuvių

Vandenį iš čiaupo renkasi beveik trečdalis lietuvių

Lietuvos gyventojai dažniau pirmybę teikia natūraliam mineraliniam vandeniui nei mineraliniam vandeniui iš čiaupo, šaltinio, šulinio ar vaisvandeniams. Tai patvirtino 43 proc. respondentų tyrimų bendrovės "Spinter tyrimai" atliktos...


Veido oda greičiau suvys, jei ilgai dirbsite prie kompiuterio

Veido oda greičiau suvys, jei ilgai dirbsite prie kompiuterio

Apie kompiuterių žalą žmogaus sveikatai žino daugelis. Naujas tyrimas parodė, kad ilgai sėdint prie monitoriaus oda greičiau sensta. Atlikęs daugybę odos atjauninimo procedūrų skirtingų profesijų ir amžiaus moterims, britų plastikos specialistas...


Tyrimas: svoris priklauso nuo išsilavinimo

Tyrimas: svoris priklauso nuo išsilavinimo

Tyrimai rodo, kad baigiamaisiais studijų metais studentai svorio priauga kur kas daugiau nei pirmaisiais, praneša myhealthnewsdaily.com. Nustatyta, kad studentų fizinis aktyvumas mažėja, todėl kiekvienais studijų metais jie priauga vis daugiau...


Tas įkyrus žagsulys

Tas įkyrus žagsulys

"Aš pastaruoju metu labai dažnai žagsiu. Turiu gerai "pavargti", kad nustočiau Ar gali būti, kad man kas nors rimto?" Dažniausiai žagsėjimas užpuola per greitai ryjant maistą, per trumpą laiką suvalgius daug riebaus maisto,...


Prieš ligas – vakcina ir pipirai

Prieš ligas – vakcina ir pipirai

Pipirai, homeopatiniai vaistai ar vakcina nuo gripo? Trys pašnekovai pateikia savo argumentus, kaip gydytis peršalimo ligas ir gripą. Pipirai tinka ne tik maistui gardinti. Klaipėdietė Jurgita Timinskienė jais gydo savo šeimą, vos pajutus...


Probiotikais galima sustabdyti plaučių uždegimą

Probiotikais galima sustabdyti plaučių uždegimą

Pasak mokslininkų, probiotikai gali būti skiriami sunkiai sergantiems pacientams, kad jie nesusirgtų plaučių uždegimu, skelbia BBC. "Gerosios" bakterijos blokuoja pavojingų mikroorganizmų dauginimąsi pacientų, prijungtų prie kvėpavimo...


Ką daro Švedijos moterys, kad nesusirgtų gimdos kaklelio vėžiu?

Ką daro Švedijos moterys, kad nesusirgtų gimdos kaklelio vėžiu?

Anot žurnalistės Jūratės Kaminskaitės, jau kelerius metus gyvenančios Švedijoje, atsakymas paprastas - švedes nuo vėžio saugo reguliarūs gimdos kaklelio tyrimai. Jau beveik 50 metų Švedijoje aktyviai vykdoma nacionalinė moterų tikrinimo programa,...


Smūgis lieso kūno kultui: būti apkūniems – sveikiau!

Smūgis lieso kūno kultui: būti apkūniems – sveikiau!

Daug metų visuomenė buvo įtikinėjama, kad su viršsvoriu reikia kovoti. Tačiau naujas išsamus JAV mokslininkų tyrimas atskleidė pribloškiančius faktus - jo autoriai priėjo išvadą, kad apkūnūs žmonės gyvena ilgiau, rašo D. Britanijos dienraštis...


Mados ir kojų sveikata

Mados ir kojų sveikata

Visais laikais ir visų amžiaus grupių moterys stengiasi būti gražios, neatsilikti nuo laikmečio diktuojamų madų. Nemažai dėmesio tenka kojoms. Bateliai bei kojinės yra labai svarbi madingos aprangos dalis. Iškilmingų progų metu įprasta matyti...


Suabejota elektromagnetines bangas skleidžiančių prietaisų poveikiu sveikatai

Suabejota elektromagnetines bangas skleidžiančių prietaisų poveikiu sveikatai

Mobilieji telefonai, nelaidinės interneto technologijos bei kai kurie kiti prietaisai sukelia elektromagnetinius laukus, kurie gali turėti neigiamos įtakos žmogaus sveikatai. Europos Parlamento (EP) balsavimui teikiamoje teisiškai...


Endoekologijos programa

Endoekologijos programa

Organizmo endoekologija – imuninės sistemos ilgaamžiškumas ir apsauga. Pastaruoju metu atliekama daug tyrimų, nagrinėjančių žmogaus ilgaamžiškumą. Bandoma įrodyti, kad žmogus turėtu ir gali gyventi iki 120-ties metų. Moksliniai atradimai ir...


Nauja gydymo kryptis – mažiau antibiotikų

Nauja gydymo kryptis – mažiau antibiotikų

Nereikalingas ir per didelis antibiotikų vartojimas – lyg tiksinti bomba. Jei nebus susirūpinta šia problema, ateityje galime mirti ir nuo eilinio persišaldymo. Dėl virusų atsparumo antibiotikams ir jų keliamos grėsmės šiuolaikinės medicinos...


"Eglės+" tikslas - gydymą paversti malonumu

"Eglės+" tikslas - gydymą paversti malonumu

Panašu, jog gilus žiemos miegas, sunkmečiu apėmęs daugelį verslo sričių, Druskininkų "Eglės" sanatorijai negresia. Duris lankytojams atvėrė naujas gyvenamasis kompleksas ir gydymo centras "Eglė+". Ir iki šiol džiuginusi plačiu...


Kaip saugoti inkstus

Kaip saugoti inkstus

Inkstų ligos labai dažnai užklumpa netikėtai, nes praktiškai neturi jokių simptomų. Būna, kad žmogui atrodo, jog jis tik pervargo, neišsimiegojo, galvoja, kad nueis pas gydytojus, gaus nedarbingumo lapelį, pailsės, pagers vitaminų ir toliau gyvens...


Ritualinis rūkymas tapo žalingu įpročiu

Ritualinis rūkymas tapo žalingu įpročiu

Cigarų ir pypkių rūkymas buvo indėnų kultūros dalis dar iki europiečiams atrandant Ameriką - rūkymo ritualas aptinkamas majų mene maždaug nuo 500 m. pr. Kr. Deja, rūkymui persikėlus į Europą, iš ritualinio jis tapo kasdieniu ir prozišku užsiėmimu....


Apie "blogųjų" ir "gerųjų" riebalų poveikį žmogaus organizmui

Apie "blogųjų" ir "gerųjų" riebalų poveikį žmogaus organizmui

Daugelis suaugusio žmogaus audinių ir organų, didėjant kūno svoriui, kaupia riebalus. Jei tai daro riebalinis audinys ir gausėja bei storėja riebalinių klosčių ant pilvo, nugaros, nusileidžia pažandė, tai suprantama, nes tokia riebalinio audinio...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9