Gudručio vaistinė

Alpimas – ne liga, bet simptomas

Noriu patarimo. Nei iš šio, nei iš to mano 77 metų tėvas pradėjo alpti, ypač kai sočiau pavalgo. Po kurio laiko jam aptemsta akyse arba kai staigia atsistoja pagulėjęs po pietų. Ar čia labai rimta?

Janina

Vilniaus žvėryno klinikos bendrosios praktikos gydytoja Eglė Markovski:

– Paprastai žmonės alpsta sutrikus kraujotakai galvos smegenyse. Alpimai nėra liga, o kai kurių ligų simptomai. Jie nėra pavojingi gyvybei, tačiau susiję su fizinės būklės pablogėjimu ar komplikacijomis žmogui krentant.

Alpimų priežasčių gali būti daug. Tai širdies ir kraujagyslių bei kitos ligos, medžiagų apykaitos sutrikimai, neurologinės, psichinės priežastys. Alpstama ir dėl sumažėjusio kraujospūdžio, staiga pasikeitusios kūno padėties, kai nualpstama staiga atsistojus, pavalgius ir pan. Vyresniame amžiuje dažniau nualpstama pakeitus kūno padėtį, nes kraujospūdis staiga atsistojus nesugeba taip greitai prisitaikyti.

Nors šie alpimai greitai praeina, vyresnio amžiaus žmonėms jie pavojingi dėl griuvimų ir galimų traumų. Todėl svarbu išmokti teisingai atsikelti iš lovos. Pradžioje reikia pasėdėti nuleidus kojas, po to neskubant atsistoti ir įsikibus į ką nors dar šiek tiek pastovėti. Įsitikinus, kad galva nebesvaigsta, galima pradėti eiti. Į tai ypač reikia atkreipti dėmesį, jei vyresnis žmogus vartoja šlapimą varančių, raminamųjų ar kraujospūdį mažinančių vaistų.

Jei žmogus alpsta pavalgęs, jo kraujospūdis stipriai sumažėja.

Alpimą pavalgius sukelia širdies nervinės reguliacijos pakitimai, atsiradę dėl reagavimo į vidaus organų prisipildymą krauju. Tokiems žmonėms reikėtų valgyti po nedaug ir dažnai, o po valgio pagulėti.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE