REXSAN

8 priežastys, kodėl didėja mūsų antsvoris

Jei nutukimas yra liga, tokia pat kaip vėžys ar širdies ligos, laikas nustoti kaltinti antsvorio turinčius žmones, kad jiems trūksta pasiryžimo ir tiesiog paklausti – kodėl mes storėjame? Rašo Livescience.com.

8. Vyriausybė

1998 metais 29 milijonai žmonių staiga tapo nutukusiais. Tą vasarą JAV vyriausybė paskelbė keičianti skaičius, nurodančius nutukimą. Jei ankščiau kūno masės indeksas (KMI) 28 vyrui ir 27 moteriai buvo laikomas „normaliu” svoriu, dabar „normaliu” KMI laikomas 25 ir mažesnis.

7. Geresnė higiena

Mūsų maistas tapo sotesnis, mes mažiau judame – visa tai šiuolaikinio gyvenimo stiliaus pasekmės. Tarp jų galime įrašyti ir nuolatinį rankų plovimą bei švaresnį vandenį.

Atlikę eksperimentus su pelėmis, mokslininkai pastebėjo, kad žarnynų bakterijos padeda organizmui iš savęs pašalinti daugiau kalorijų. Gali būti, kad geresnės higieninės sąlygos ir antibiotikų vartojimas išnaikino iš mūsų žarnyno šias bakterijas, teigia mokslininkai.

6. Mūsų tėvai

Ne visus žmones paveikė laikmečio pokyčiai – liekni žmonės vis dar egzistuoja. Šie žmonės, teigia mokslininkai, gavo šią savybę per genetiką.

Genai gali kontroliuoti sotumo jausmą, nustatė mokslininkai. Žmonės, kurie neturi didelio apetito geno, dažnai nesupranta, kaip kiti žmonės gali tiek daug valgyti.

5. Ypatingai – mūsų motinos

Naujas tyrimas parodė, kad negimęs vaikas iš motinos gauna „žinutes” apie tai, kaip jis turi maitintis ateityje. Tai reiškia, kad net jei genuose ir nėra užkoduota didelio apetito, kūdikis dar būdamas gimdoje, gali to išmokti.

4. Draugai

Mes esame linkę teisti save dėl per didelio svorio, kai jį lygina su aplinkinių žmonių svoriu. Tačiau šiame nutukimo amžiuje žmonių su antsvoriu skaičius didėja ir, jei esate apsupti nutukusių draugų, tikriausiai jums per didelis svoris atrodys normalus. Tai rodo, kad nutukimas turi ir psichologinių, ir kultūrinių priežasčių.

3. Automobiliai, kėdės ir sofos

Mes nejudame tiek, kiek judėdavo mūsų protėviai ir tai yra tiesiogiai susiję su nutukimu. Pratimai ne tik padeda palaikyti normalų svorį, bet ir reguliuoja apetitą, teigia mokslininkai. Tačiau jie pažymi, kad jei stengsitės numesti svorio, bet nesumažinsite suvartojimų kalorijų kiekio, svoris kris labai lėtai.

2. Greito maisto restoranai

Ekspertai teigia, kad jei neegzistuotų tokių greito maisto restoranų, kaip „McDonald’s”, žmonės būtų lieknesni. Greitame maiste gausu cukraus, riebalų ir druskos, kurie verčia mus valgyti vis daugiau tokio maisto, mūsų smegenyse sukeliančio malonumo jausmą, lygiai taip pat, kaip alkoholis, seksas ir narkotikai.

Kai kiekvienos gatvės kampe galime gauti tokio maisto, nuolatos gyvename „maisto šventėje”, kuri suteikia malonumo mūsų smegenims, tačiau kenkia mūsų organizmui ir sveikatai, sukelia tokias ligas, kaip diabetas, širdies ligos ir net vėžys.

1. Nacionalinis valgymo sutrikimas

Mokslininkai mano, kad genai ir aplinka yra dvejais trečdaliais atsakingi už nutukimą, likusį vieną trečdalį lemia psichologiniai veiksniai. Ne tik sėslus gyvenimas, bet ir stresas bei miego trūkumas sutrikdo mūsų medžiagų apykaitą. Taip pat galime kaltinti iš JAV atėjusią valgymo kultūrą, teigia ekspertai, kai, skirtingai nei išsivysčiusiose Europos šalyse, nėra valgymo ritualų, valgant nebendraujama, tam neskiriama pakankamai laiko.

TAIP PAT SKAITYKITE