REXSAN

12 būdų kaip išsaugoti plaučius sveikus ir stiprius

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra ketvirtoji mirties priežastis JAV po širdies ligų, vėžio ir insulto.

Portalas „Pinigų karta” pateikia 12 patarimų, kurių turėtumėte laikytis siekdami išsaugoti savo plaučius sveikus ir stiprius visą jūsų gyvenimą.

1. Nerūkykite… nieko!

Rūkymas yra blogiausia, ką galite padaryti savo plaučiams. Nėra jokios saugios ribos, kai kalbama apie rūkymą. Kuo daugiau rūkote, tuo labiau rizikuojate susirgti plaučių vėžiu arba LOPL, kurią lydi chroniškas bronchitas ir emfizema. Pasyvus rūkymas – taip pat kenksmingas, todėl neturėtumėte būti prirūkytoje patalpoje. Atsisakyti vien cigarečių neužtenka. Pypkė, cigarai ar marihuana plaučiams taip pat kenkia.

2. Kovokite dėl švaraus oro

Oro tarša gali sukelti ne tik lėtinę obstrukcinę plaučių ligą ir bronchitinę astmą, dar blogiau, užterštas oras gali jus pražudyti. Asmeniškai, prie taršos mažinimo galite prisidėti sumažinę elektros energijos suvartojimą, nedegindami medienos ar šiukšlių, rečiau važinėdami automobiliu.

3. Daugiau judėkite

Fiziniai pratimai savaime nepadarys jūsų plaučių sveikesnių, tačiau duos jums kitokios naudos. Pagerės širdies būklė, taip pat jūsų plaučiai lengviau aprūpins širdį ir raumenis deguonimi. Reguliarūs fiziniai pratimai labai svarbūs sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis, tuomet plaučiams reikia visos įmanomos pagalbos.

Jei šaltas oras sukelia astmos simptomus, apsivyniokite burną šaliku arba užsidėkite veido kaukę su šiltu oru, kol plaučiai sušils.

4. Saugokitės užteršto lauko oro

Kai kuriose vietovėse, ypač vasarą, kai padidėja oro užterštumas, reikėtų vengti darbo ar poilsio lauke. Žmonės, sergantys plaučių ligomis, itin jautriai reaguoja į oro taršą.

5. Gerinkite patalpų orą

Susirūpinimą kelia ne tik lauko oro, bet ir vidaus patalpų tarša. Patalpų orą teršia įvairios krosnelės, židiniai, pelėsiai, gyvūnų pleiskanos, statybinės medžiagos, net gi oro gaivikliai ir deginamos žvakės. Todėl reikėtų pašalinti visus šiuos taršos šaltinius, pagerinti patalpų ventiliaciją ir naudoti oro siurblius.

6. Teisingai maitinkitės

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad antioksidantų turintys produktai turi apsauginį poveikį jūsų plaučiams. 2010m atliktame tyrime nustatyta, kad žmonėms, kurie valgė daug kryžmažiedžių daržovių (brokoliai, žiediniai kopūstai, kopūstai, lapiniai kopūstai ir kt) rizika susirgti plaučių vėžiu buvo perpus mažesnė nei tiems, kurie šių daržovių nevalgė.

7. Saugokite save darbe

Daugelis darbo vietų kelia nemažai rizikos susirgti plaučių ligomis. Labiausiai rizikuoja statybos srities darbuotojai ir plaukų stilistai. Profesinė astma JAV sudaro 15 procentų visų atvejų, todėl jei darbdavys suteikia jums apsaugines priemones, būtinai jomis pasinaudokite. Jeigu jaučiate, kad dirbate kenksmingomis sąlygomis, tačiau darbdavys nesuteikė apsaugos priemonių, kreipkitės į profsąjungą ir jų išsireikalaukite.

8. Netaupykite skiepams

Jei jūs sergate LOPL arba kitomis plaučių ligomis kvėpavimo takų infekcijos gali būti ypatingai kenksmingos. Prasidėjus gripo sezonui būtinai pasiskiepykite. Tą padaryti turėtų ir sulaukę 65-erių ir vyresni žmonės.

Taip pat turėtumėte imtis visų priemonių, kad išvengtumėte infekcijos: dažniau plaukite rankas, gripo sezonu venkite būti minioje, daugiau ilsėkitės, teisingai maitinkitės, venkite streso.

9. Vartokite saugius produktus

Daugumą namų veiklų – valymą, maisto gaminimą, remonto darbus ir kitas mėgiamas veiklas dažnai lydi kenksmingos dalelės ar dujos. Todėl saugodami save, rinkitės saugius produktus. Dirbkite gerai vėdinamoje patalpoje, dėvėkite dulkių kaukę. Venkite aliejaus pagrindu pagamintų dažų, kurie skleidžia lakiuosius organinius junginius. Valymo produktai dažnai turi kenksmingų cheminių medžiagų, amoniako, baliklių, todėl prieš pirkdami įvairias priemones visada atidžiai perskaitykite etiketę.

10. Venkite radono

Radonas yra pagrindinė nerūkančiųjų plaučių vėžio priežastis. Saugaus radono lygio nėra, tad kuo jo bus mažiau, tuo geriau. Radonas yra urano skilimo grandinės produktas. Tai dujinė medžiaga, kuri į pastatų vidų patenka per mažiausius pamatų ir sienų plyšius. Tad išsitirkite savo namus, jei radono lygis yra tarp 2 ir 4 PCI / L, darykite viską, kad sumažintumėte jo kiekį.

11. Žinokite simptomus

Jei kosulys nepraeina ilgiau nei mėnesį, arba sunku kvėpuoti net ir be fizinio krūvio, nedelsiant kreipkitės pas gydytoją. Švokštimas, kosulys su krauju, ar skrepliais trunkantis ilgiau nei mėnesį, taip pat svarbus įspėjimas dėl plaučių problemų. Tokiu atveju būtinai pasitikrinkite sveikatą.

12. Kontroliuokite savo būklę

Jei sergate astma ar LOPL, darykite viską, kad kontroliuotumėte padėtį. Prevenciniai vaistai gali sumažinti astmos priepuolių riziką arba netgi sustabdyti simptomus: kosulį, kvėpavimo sunkumą. Žinokite savo negalavimų sukėlėjus ir jei tik įmanoma, stenkitės jų išvengti. Taip pat darykite viską, kad išvengtumėte kvėpavimo takų infekcijos, kuri tik dar labiau pablogins situaciją.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE