Biorythm

Svorio augimo priežastis – chemikalai, kuriuos naudojate kasdien

Svorio augimo priežastis – chemikalai, kuriuos naudojate kasdien

Mūsų kasdienybėje egzistuoja daugybė dirbtinių cheminių medžiagų, kurios gali įtakoti nepageidautiną svorio augimą. Anglų kalboje vartojamas terminas „obesogens“ (angl. „obese“-nutukęs, „gene“-genas) apibūdina šių medžiagų neigiamą poveikį normalioms mūsų organizmų funkcijoms.

Pastarieji yra randami įvairiuose maisto indeliuose, maisto gaminimo induose, kosmetikos pakuotėse, kūdikių gertuvėlėse ir netgi žaisluose. Dauguma jų yra klasifikuojami kaip endokrinų skaidikliai – chemikalai, kurie gali sutrikdyti normalią jūsų hormonų veiklą.  Be viso to, šios substancijos yra siejamos ne tik su svorio augimu, bet ir su gimimo defektais, priešlaikiniu brendimu, raumenų nykimu, krūties vėžiu ir įvairiais kitais negalavimais. Deja, dauguma šių neigiamų pakitimų įvyksta vaisiui dar augant mamos įsčiose. Kontaktuodamos su šiomis cheminėmis medžiagomis, nėščios moterys tampa labiau pažeidžiamos, todėl iškyla didesnė rizika vaisiui, kadangi jo genuose gali būti užkoduojami negalavimai ir  ligos, pasirodysiančios tik jam augant.

Šiuo metu yra identifikuota 20 cheminių medžiagų, kurios gali neigiamai paveikti vaikų ir suaugusiųjų normalias organizmo funkcijas, įskaitant ir svorio augimą. Šiame straipsnyje aptarsime 3 iš jų, kuriuos šiais laikais galite rasti kone kiekvieno iš mūsų namuose.

1. BISFENOLIS A  (BPA) – randamas kūdikių gertuvėlėse, plastmasiniuose induose, skardinėse – siejamas su nutukimu ir vėžiu.

Bisfenolis-A (BPA) yra sintetinis junginys, randamas įvairiuose produktuose, įskaitant vaikų gertuvėles, plastikines maisto ir gėrimų talpas, taip pat ir metalines skardines. Rinkoje tai naudojama jau daugybę dešimtmečių, bet pastarųjų metų tyrimai atskleidė, kad ši medžiaga gali būti kenksminga tiek laboratoriniams gyvūnams, tiek žmonėms.

Bisfenolio-A struktūra yra kone identiška vienam svarbiausių moteriškų hormonų – estradioliui. Kuomet BPA patenka į organizmą, jis aktyvuoja estrogenų receptorius. Tyrimai parodė, kad labiausiai pažeidžiamas yra vaisius motinos įsčiose – net 96% nėščių moterų JAV, davusių šlapimo testą dėl BPA, tyrimai buvo teigiami.

Daugybė tyrimų rezultatų sieja BPA su svorio augimu ir nutukimu. Buvo atrasta, kad ši cheminė medžiaga sukelia riebalų ląstelių įsitvirtinimą ir jų skaičiaus augimą. Tai gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą, neurologinius negalavimus, genitalijų deformaciją ir daug kitų ligų.

Iš kitos pusės, svarbu paminėti, kad ne visi mokslininkai sutaria dėl galimos BPA žalos žmonėms. Sveikatos institucijos JAV ir Europos Sąjungoje nėra patvirtinusios šio įtarimo, kadangi tam dar trūksta mokslinių įrodymų. Vis dėlto, tokios šalys kaip Kanada ir Danija, rimtai apsvarstė egzistuojančius įrodymus ir išleido įstatymus, dėl atitinkamo BPA ribojimo įvairiuose vartotojų produktuose savo rinkose.

Taigi, nors pasaulis dar nepripažįsta galimos šios cheminės medžiagos žalos, visgi yra patartina kaip įmanoma labiau vengti kontakto su BPA dėl mūsų pačių gerovės.

2. Ftalatai – randami daugumoje plastmasinių gaminių – siejami su nutukimu ir berniukų genitalijų deformacijomis.

Pagrindinė ftalatų savybė – paversti plastiką minkštesniu ir lankstesniu. Šios medžiagos yra randamos įvairioje produkcijoje, pavyzdžiui, maisto indeliuose, žaisluose, grožio ir kosmetikos produktuose, farmacijos gaminiuose, dušo užuolaidose ir dažuose. Šie chemikalai gali nesunkiai patekti iš plastiko į maistą ir vandenį, ir netgi užteršti orą, kuriuo kvėpuojame.

Švedijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad oru keliaujantys ftalatai, ten patekę nuo plastikinių grindų, gali patekti į vaikų organizmą per odą ir kvėpavimo takus. Kitas tyrimas, atliktas Amerikoje, parodė, kad ftalatų galima rasti kone kiekvieno amerikiečio šlapime.

Kaip ir BPA, ftalatai yra endokrinų skaidikliai, kurie geba keisti normalias hormonų funkcijas mūsų organizmuose, pavyzdžiui, paveikdami įprastą metabolizmą ir nenatūralų svorio augimą. Daugybės tyrimų rezultatai įrodė, kad aukšti ftalatų kiekiai žmogaus kūne gali būti siejami su svorio augimu juosmens srityje ir atsparumu insulinui . Ypač ši medžiaga pavojinga vyrams – įrodyta, kad embrionai motinos įsčiose tampa itin pažeidžiami įvairiems negalavimams, tokiems kaip žemas testosteronas ar net genitalijų deformacija.

Laimei, dauguma sveikatos institucijų jau ėmėsi priemonių prieš ftalatų plitimą mūsų rinkoje. Visai neseniai buvo išleisti įstatymai, nurodantys žaislų gamintojams stabdyti ftalatų naudojimą savo produkcijoje. Belieka tikėtis, kad valstybės atsižvelgs ir į maisto bei gėrimų sektorius.

3. Perfluoroktaninė rūgštis (PFOA) – randama nesvylančiuose maisto gaminimo induose – siejama su svorio augimu ir vėžiu

Perfluoroktatinė rūgštis yra plačiai naudojama mūsų rinkoje. PFOA, kartu su Teflonu, yra nesvylančių dangų sudedamoji dalis. Nerimą kelia tai, kad ši medžiaga yra randama daugiau nei 98% amerikiečių kraujyje. Ši medžiaga ne kartą buvo susieta su įvairiomis ligomis, tokiomis kaip skydliaukės sutrikimais, neįprastai mažu gimusių kūdikių svoriu ir chroninėmis kepenų ligomis.

Viename tyrime su pelėmis, kontaktas su PFOA jų vystymosi metu sukėlė tokius negalavimus kaip padidėjusį insulino ir leptino lygį bei svorio augimą vidutinio amžiaus laikotarpiu.

Vis dėlto, ar PFOA iš tiesų sukelia žmonių nutukimą, išlieka galutinai neištirtu klausimu.

Kaip išvengti kontakto su šiomis pavojingomis cheminėmis medžiagomis?

Mūsų kasdienėje buityje galima rasti daugybę endokrinus skaidančių medžiagų, todėl visiškai jų išvengti yra praktiškai neįmanoma. Tačiau nenusiminkite iš karto, sprendimas vis dėlto yra! Egzistuoja keli paprasti dalykai, kurių laikydamiesi galite dramatiškai sumažinti kontaktą su šiomis cheminėmis medžiagomis.

  1. Valgykite tik organiškai užaugintą maistą – tokio įsigyti galite vietiniuose ūkininkų turgeliuose.
  2. Venkite maisto ir gėrimų, kurie yra pardavinėjami plastmasinėse pakuotėse.
  3. Naudokite nerūdijantį plieną ir kokybiškas aliumines vandens gertuves.
  4. Tėveliai – nemaitinkite savo kūdikių iš plastmasinių gertuvėlių, nebent jų sudėtyje nurodyta, kad jos yra pagamintos iš plastiko be BPA ir ftalatų.
  5. Vietoj nesvylančios dangos, naudokite keramikinę.
  6. Naudokite organinę, natūralią kosmetiką.

Tiems, kuriems maisto pakavimas į plastmasinius indus virto kasdienybe, patariame įsigyti produkcijos, kurios sudėtyje nėra sveikatai kenksmingo Bisfenolio-A, ftalatų ar švino – žiūrėkite į produktų etiketes. Viena iš tokių – “Sistema Plastics” iš Naujosios Zelandijos. Tai kompanija, galinti pasiūlyti kokybiškas plastmasines maisto dėžutes ir gertuves, kurių sudėtyje nėra visų šiame straipsnyje minėtų cheminių medžiagų. Tad naudokite be baimės! Na, o šios produkcijos galite įsigyti ir Lietuvoje – www.virtuvesakcentai.lt

Žinoma, nepamirškite, kad sveika mityba, reguliarus mankštinimasis, kokybiškas miegas ir streso vengimas yra svarbiausi faktoriai, norint išlikti sveikiems ir laimingiems!

Daugiau informacijos:

www.virtuvesakcentai.lt
https://www.facebook.com/virtuvesakcentai/?fref=ts

TAIP PAT SKAITYKITE