Balandžio 10d. Penktadienis

Žarnyno virusai šalčio nebijo

Peržiūrų skaičius: 22204
Žarnyno virusai šalčio nebijo

Apie 70 proc. į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių patenkančių pacientų diagnozuojamos virusinės žarnyno ligos. Kaip savo mažylius apsaugoti nuo žiemą užklumpančių rota- ar noravirusinių infekcijų, kaip juos prižiūrėti susirgus, paklausinėjome 1-ojo (vaikų) infekcinių ligų skyriaus vedėją Antaną Narvilą.

Rotavirusai ir noravirusai - vienas iš didžiausių baubų, kurių bijo vaikučių tėveliai. Kaip infekcijos prasideda, kaip pasireiškia?

Atskirti rotavirusinę infekciją nuo noravirusinės galima pagal ligos pasireiškimą.

Noravirusinė infekcija prasideda nuo vėmimo, vėliau ligonis gali pradėti viduriuoti. Gali ir kiek sukarščiuoti, bet tai nėra pagrindinis simptomas.

Rotavirusinė infekcija prasideda nuo karščiavimo, po kelių valandų pradedama viduriuoti. Tai neretai pirmomis dienomis suklaidina šeimos gydytoją. Iškviestas į namus jis mato tik raudoną gerklę.

Esant rotavirusinei infekcijai ligoniukas gali ir vemti, bet labiau išreikštas viduriavimas. Kuo aukštesnė temperatūra, kuo sunkesnė eiga, tuo ligonis labiau vemia ir viduriuoja.

Ar tėveliai turėtų atkreipti dėmesį į viduriuojančio vaikučio išmatas?

Įvertinti išmatas labai vertinga. Nuo to priklauso ir gydymas, nes padeda atskirti bakterinę infekciją nuo virusinės. Sergant rotavirusine infekcija viduriuojama skysta mase be patologinių priemaišų. Išmatų kvapas specifinis, rūgštus, ne toks nemalonus kaip susirgus salmonelioze. Išmatų spalva gelsva arba gelsvai salotinė. Jei ligą sukėlė salmonelės, išmatos būna žalios spalvos, labai dvokiančios, gleivingos, kai kada - su kraujo priemaišomis.

Kol nenustatyta tiksli diagnozė, žinoti, kaip vaikutis viduriuoja, labai svarbu. Aš prašau mamyčių, kad pakviestų mane, kai vaikas pasituština - galiu orientuotis, su kuo turiu reikalą.

Esant noravirusinei infekcijai, išmatos panašios, bet vyrauja vėmimo sindromas.

Kaip šios infekcinės ligos gydomos?

Noravirusinė infekcija išgydoma greičiau, nes vemiant žmogus jaučiasi blogiau nei viduriuodamas, todėl atvežti neuždelsiama.

Viduriuojant ir vemiant reikia gerti kuo daugiau skysčių, geriau - mineralizuotų. Vaistinėse galima nusipirkti specialių miltukų, kuriuose yra mineralų, druskų, reikalingų mikroelementų, natrio ir kalio chloridų. Praskiedus juos vandeniu ir geriant atkuriama vandens ir mikroelementų netektis organizme. Beje, antibiotikais šios ligos negydomos - jie tinka tik esant bakterinei infekcijai.

Gėrimas neskanus, ne visi vaikai jį geria...

Jis sūrokas, todėl rekomenduojame truputį pakeisti. Vaikams miltelius reikia padalinti į keturias dalis ir vieną dalį ištirpinti pusėje litro vandens. Kad gėrimas būtų skanesnis, galima pridėti desertinį šaukštą gliukozės. Gėrimu reikia girdyti po kiekvieno paviduriavimo. Jei vaikas geria, vien to užtenka, kad jis pradėtų sveikti, - nereikia lašinės infuzijos.

Į ligoninę atvežtiems vaikučiams daryti lašines fiziologinio tirpalo infuzijas prireikia po kelis kartus, ir jie per kelias dienas pasveiksta. Mūsų skyriuje vidutinis gulėjimo laikas dėl intensyvaus gydymo jau daugelį metų yra 4-5 dienos. O paskutiniu metu - 3,8 dienos. O anksčiau tekdavo pagulėti daugiau nei 10 dienų.

Taigi šios infekcijos vaistais negydomos... Kas taip išgąsdina virusus, kad jie pasitraukia?

Su virusais kovoja pats organizmas, jis gamina antikūnus, kurie nustelbia ir sunaikina virusą. Kad antikūnai greičiau pasigamintų, organizmui reikia to, ko jis netenka. Kai jis gauna reikalingą kiekį vandens ir druskų - kuo puikiausiai sveiksta.

O pagerti vitaminų nėra būtina?

Išvažiuojant parekomenduojame ir vitaminus. Kartais mamos nežino, kaip elgtis, kai gydytojas yra paskyręs gerti vitaminą D. Šis vitaminas laisvina vidurius, todėl laikinai, gydymosi laikotarpiu, jo vartojimą rekomenduojame nutraukti.

O ką sergant žarnyno infekcinėmis ligomis galima ir ko negalima valgyti?

Dieta sergant šiomis ligomis labai svarbi. Kūdikiams iki metų negalima duoti šviežio pieno, geriau tiks adaptuoti mišiniai. Nerekomenduojame valgyti juodos duonos - tik baltą, taip pat batonus, riestainius. O geriausiai - tai džiūvėsiai, jie - ir maistas, ir vaistas, nes absorbuoja daug skysčių, tirština vidurius. Sausainiais nereikia piktnaudžiauti, jie saldūs. Ligos periodu reikėtų atsisakyti visų saldumynų.

Jei viduriuojama negausiai - tinka natūralių obuolių sultys, praskiestos virintu vandeniu. Jose gausu mineralų, maistinių medžiagų, jos gerina apetitą, dirgina receptorius. Tinka ir švieži rūgštūs pieno produktai.

Iš vaisių tinka bananai, net ūmiu ligos periodu. Jokiu būdu negalima apelsinų, mandarinų. Galima gerti sultinius. Nereikia sumažinti druskos vartojimo. Jei vaikas nebegauna druskos - nebenori nieko. Tinka grikių, ryžių, bulvių košės, jos tirština vidurius.

O kaip išvengti susirgimų žarnyno virusinėmis infekcijomis?

Tie, kurie bijo rotavirusinės infekcijos,- gali vaiką paskiepyti mokama geriamąja vakcina. Skiepijami vaikai nuo 2 iki 6 mėnesių amžiaus. Bet skiepai veikia tik iki 2 metų. Patirtis rodo, kad ir skiepas 100 proc. neapsaugo - tik 80-90 proc.

Kokiu būdu plinta virusai, kaip jais apsikrečiama?

Tiek rotavirusais, tiek noravirusais užsikrečiama per burną. Virusai į aplinką išsiskiria su išmatomis, o į žmogaus organizmą patenka per apkrėstą maistą, vandenį, buities apyvokos daiktus, žaislus. Juk vaikai viską linkę palaižyti, dėti į burną.

Labai svarbu nesilankyti svečiuose, jei toje šeimoje kas nors serga ar neseniai sirgo šiomis infekcinėmis ligomis. Kartais užtenka artimo pabendravimo su sergančiuoju - ir galima apsikrėsti.

Noravirusine infekcija labai lengvai nuo jų užsikrečia tėveliai. Rečiau - rotavirusine infekcija. Tik suaugusieji perserga lengviau nei vaikai.

VE

Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Žmonės ir taip prispausti mokesčių, o siūlančiųjų naujovę teigimu, apmokestintas vaistų receptas, gydytojo konsultacija, lovadieniai ligoninėje padėtų atsikratyti be reikalo ieškančiųjų medikų pagalbos. KŽ klausė eilinių žmonių ir specialistų...


Vaiko agresija: kaip suvaldyti?

Vaiko agresija: kaip suvaldyti?

"Kiekvienas gali supykti - tai lengva. Bet supykti tiek, kiek reikia, ir dėl tos priežasties, dėl kurios reikia, - tą sugeba ne kiekvienas." (Aristotelis) Jeigu jūsų vaikas pasidarė šiurkštus, grasina jums, skriaudžia kitus vaikus,...


Kinijos pamokos: kaip nesusidaužyti širdies

Iš tarptautinio kardiologijos kongreso Šanchajuje grįžusiai Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų konsultantei radiologei doc. Nomedai Valevičienei įsiminė ne tik profesinės naujienos, bet ir kinų gyvensenos ypatumai, padedantys...


Nauja vakcina nuo gripo bus purškiama į nosį

Mokslininkai baigia sukurti naują vakciną nuo gripo, kuri bus net tik geresnės kokybės, bet ir purškiama į nosį. Planuojama, kad ši skiepų naujovė - panašus į vaistus nuo slogos purškalas - pasirodys balandį. Projektas "FLUVACC" - vienas...


Skyrybų priežastis – pernelyg didelis partnerių draugiškumas

Skyrybų priežastis – pernelyg didelis partnerių draugiškumas

Londono universiteto mokslininkai skelbia, kad labiau linkusios išsiskirti tos poros, kurioms būdingi giminiški ar draugiški ryšiai. Britų mokslininkų duomenimis, viena iš trijų sutuoktinių porų, palaikančių minėtus ryšius, išsiskiria. Sociologai...


Sunkmetis rezidentų algų nenukirps

Gydytojų rezidentų, atliekančių profesinės veiklos praktiką, pareiginėms algoms ir valstybiniam socialiniam draudimui antrąjį ketvirtį apmokėti skirta 5,5 mln. litų. Pasak sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko, rezidentų profesinės veiklos...


Lietuvoje sumažėjo sergančiųjų peršalimo ligomis

Lietuvoje sumažėjo sergančiųjų peršalimo ligomis

Sergamumas gripu ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) sukeltomis ligomis praėjusią savaitę sumažėjo, teigiama Sveikatos ministerijos pranešime. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, 10 tūkst. Lietuvos...


Mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių gali sumažinti statinų vartojimas

Ilgalaikis statinų, cholesterolio kiekį mažinančių vaistų, grupės – rozuvastatino – vartojimas tarp pacientų, potencialiai turinčių padidintą širdies ir kraujagyslių ligų riziką, apie 50 proc. sumažina širdies priepuolio, miokardo...


Saugus būdas atsikratyti tatuiruotės

Anksčiau nepageidaujamas tatuiruotes buvo bandoma naikinti druska ar azotu. Tačiau šios priemonės ne tiktai kenkia sveikatai, bet ir mažai veiksmingos, paliekančios randus. Dabar dažniau naudojamas medicininis lazeris. Jis gali be randų pašalinti...


Išrastas naujas metastazių gydymo būdas

JAV mokslininkai išmoko atskirti vėžines ląsteles nuo sveikų - manoma, kad šis atradimas bus pritaikytas metastazėms gydyti, praneša naujienų agentūra UPI. JAV Šiaurės vakarų universiteto mokslininkų teigimu, dauguma vėžiu sergančių pacientų...


Laukiančiųjų donorinio inksto eilė sutrumpėjo keturiais recipientais

Laukiančiųjų donorinio inksto eilė sutrumpėjo keturiais recipientais

Šiuo metu Lietuvoje inkstų transplantacijos laukia 294 recipientai, iš kurių 254 yra aktyviame sąraše ir 42 neaktyviame (jiems transplantacijos negali būti atliktos dėl medicininių kontraindikacijų: ligos ir kt.). IV RhD (+) kraujo grupės...


Kava gali sumažinti gimdos vėžio tikimybę

Jei moterys per dieną išgeria bent du puodukus kavos, joms rizika susirgti gimdos vėžiu yra mažesnė, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Kavos su kofeinu vartojimas gimdos vėžio tikimybę ypač sumažino antsvorio turinčioms ir nutukusioms moterims,...


Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį

Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį Kartą per metus medikai ragina apsilankyti ne tik pas odontologą. Net jeigu jaučiatės gerai, kartą per metus išsitirkite ir inkstus. Lengviausia apie tai prisiminti kovo 13-ąją – Pasaulinę inkstų...


Gripas repertuarus pakoregavo menkai

Uostamiesčio teatrai ir koncertų salės dėl gripo epidemijos grėsmės suplanuotų renginių kol kas atšaukti neketina ir dirba įprastu ritmu. Nedidelių korekcijų įvyko tik Žvejų rūmų repertuare. Tiesa, atšaukti ar perkelti renginiai –...


Ar turėtume klonuoti neandertaliečius?

Ar turėtume klonuoti neandertaliečius?

Apie neandertaliečių genomą mes turime daug informacijos - tiek daug, jog atsirado manančių, kad mūsų protėvius reikėtų pabandyti klonuoti. Technologinė pažanga, panašu, jau netrukus leisti tai padaryti. Lieka vienintelis klausimas - kaip...


Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami ir tai tikrai ne laiko švaistymas. Kokybiškas miegas yra būtinas gerai savijautai. Miegant pailsi ne tik mūsų kūnas, bet ir smegenys. Suaugusio žmogaus organizmas privalo kasnakt ilsėtis ne...


Kauno apskrityje daugėja sergančiųjų Laimo liga

Per pirmąjį šių metų pusmetį Kauno apskrityje užregistruota trečdaliu daugiau sergančių Laimo liga, nei pernai per tą patį laikotarpį. Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad per pirmąjį pusmetį Laimo liga susirgo 73 Kauno apskrities...


Kova su vėžiu – peiliais be ašmenų

Kauno klinikose pradėtas taikyti naujas pažangus ir labai efektyvus onkologinių ligonių gydymo metodas – radiochirurgija. Vienas pirmųjų pacientų – vienuolikos metų berniukas. Jie buvo ne mažiau skaudesni už vėl išgirstą tą pačią...


Lietuvai netiekiamų vaistų sąrašas – pagalba farmacinės rinkos dalyviams

Šiuo metu Lietuvos vaistinėse būtų galima įsigyti centralizuotos, nacionalinės, savitarpio pripažinimo ir decentralizuotos procedūros būdu registruotus 23172 vaistinius preparatus (skirtingomis pakuotėmis). Tačiau iš jų Lietuvos rinkai netiekiama...


Liūdesys mažina žmonių patiklumą ir gerina atmintį

Bloga nuotaika gali turėti ir teigiamo poveikio, mat liūdesys mažina žmonių patiklumą, gerina jų sugebėjimą vertinti kitus žmones, o taip pat gerina atmintį. Autralijos mokslininkų, vadovaujamų psichologijos profesoriaus Josepho Forgaso, atliktas...


Trumpa atmintis? Pamiršk tai!

Ar nuolatos pamiršti, kur paliekai mašinos raktelius? O gal neatsimeni žmonių vardų? Pasaulio atminties čempionas Dominicas O'Brienas siūlo, kaip pagerinti trumpą atmintį. Kembridžo universiteto mokslininkai siūlo užsiimti fiziniais...


Kiaulių gripo aukų Meksikoje daugėja

Meksikos pareigūnai antradienį nuo kiaulių gripo mirusių žmonių skaičių padidino iki 29, o užsikrėtusiųjų - iki 913. Ankstesni skaičiai, kuriuos paskelbė sveikatos apsaugos ministras Jose Angelis Cordova, buvo 26 mirties atvejai ir 840 susirgimo...


Vitaminai ir mineralai gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu

Žurnale "Cancer Causes and Control" paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad karotenoidai, niacinas (vitaminas B5), tiaminas (vitaminas B1) ir vitaminas D vyresniems žmonėms gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu. Mokslininkai nurodo,...


Ribos priemokų už vaistus dydžius

Vyriausybė dar labiau žaboja farmacininkų pelnus. Nuspręsta, kad brangiausi kompensuojamieji vaistai už pigiausius negali būti brangesni kaip 60 procentų. Farmacininkai sako, kad tuomet valstybės kompensuojamų medikamentų sąraše liks pigiausi ir...


Chirurgas per klaidą moteriai amputavo sveiką krūtį

Chirurgas per klaidą moteriai amputavo sveiką krūtį

Vienas chirurgas Prancūzijoje per klaidą amputavo moteriai sveiką krūtį. Užuot nupjovęs piktybinio auglio apimtą kairiąją krūtį, jis pacientei nurėžė dešiniąją. Galiausiai moteris liko be abiejų krūtų, rašo dienraštis "Le Progres"....


Radaro įrenginys galvos traumą diagnozuoja skenuodamas žmogaus eiseną

Džordžijos technologijų instituto mokslininkai sukonstravo radaro įrenginį, kuriuo skenuojant asmens eiseną galima tiksliai ir greitai įvertinti, ar žmogus patyrė galvos traumą. Akivaizdu, jog toks daikčiukas praverstų tiek sporto aikštelėse, tiek...


Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Didelę dalį žmonių kankinantis knarkimas ne tik kelia nemalonius pojūčius aplinkiniams, tačiau gali būti ir labai pavojingas kiekvienam, turinčiam šį sutrikimą. Pasak "Estetinės chirurgijos centro" gydytojo otorinolaringologo dr. Tomo...


Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas: reikia ryžtis įvesti kai kurias mokamas paslaugas

Visuomenei trūksta informacijos apie sveikatos apsaugai realiai skiriamas lėšas bei jų panaudojimą, dėl to kyla pacientų nepasitenkinimas, nepamatuoti kaltinimai medikams ir nepasitikėjimas jais, sako Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas,...


Retos ligos: žinoti, suprasti, padėti

Balandžio septintąją minėsime Pasaulinę sveikatos dieną. Tai tarsi priminimas kiekvienam susirūpinti ne tik savo sveikata, bet ir atsigręžti į tuos, kurie kasdien kovoja su klastingomis ligomis. Pavasarį paskelbto Eurobarometro tyrimo apie retas...


Širdies chirurgijai Klaipėdoje - 15

"Kai žinomas širdies chirurgas profesorius Vytautas Sirvydis daugiau nei prieš 15 metų iš tribūnos pasakė, kad kardiochirurgijos skyriai turi atsirasti ir Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje, salėje nuvilnijo juokas", - prisimena...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9