Gruodžio 6d. Pirmadienis

Žarnyno virusai šalčio nebijo

Peržiūrų skaičius: 22204
Žarnyno virusai šalčio nebijo

Apie 70 proc. į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių patenkančių pacientų diagnozuojamos virusinės žarnyno ligos. Kaip savo mažylius apsaugoti nuo žiemą užklumpančių rota- ar noravirusinių infekcijų, kaip juos prižiūrėti susirgus, paklausinėjome 1-ojo (vaikų) infekcinių ligų skyriaus vedėją Antaną Narvilą.

Rotavirusai ir noravirusai - vienas iš didžiausių baubų, kurių bijo vaikučių tėveliai. Kaip infekcijos prasideda, kaip pasireiškia?

Atskirti rotavirusinę infekciją nuo noravirusinės galima pagal ligos pasireiškimą.

Noravirusinė infekcija prasideda nuo vėmimo, vėliau ligonis gali pradėti viduriuoti. Gali ir kiek sukarščiuoti, bet tai nėra pagrindinis simptomas.

Rotavirusinė infekcija prasideda nuo karščiavimo, po kelių valandų pradedama viduriuoti. Tai neretai pirmomis dienomis suklaidina šeimos gydytoją. Iškviestas į namus jis mato tik raudoną gerklę.

Esant rotavirusinei infekcijai ligoniukas gali ir vemti, bet labiau išreikštas viduriavimas. Kuo aukštesnė temperatūra, kuo sunkesnė eiga, tuo ligonis labiau vemia ir viduriuoja.

Ar tėveliai turėtų atkreipti dėmesį į viduriuojančio vaikučio išmatas?

Įvertinti išmatas labai vertinga. Nuo to priklauso ir gydymas, nes padeda atskirti bakterinę infekciją nuo virusinės. Sergant rotavirusine infekcija viduriuojama skysta mase be patologinių priemaišų. Išmatų kvapas specifinis, rūgštus, ne toks nemalonus kaip susirgus salmonelioze. Išmatų spalva gelsva arba gelsvai salotinė. Jei ligą sukėlė salmonelės, išmatos būna žalios spalvos, labai dvokiančios, gleivingos, kai kada - su kraujo priemaišomis.

Kol nenustatyta tiksli diagnozė, žinoti, kaip vaikutis viduriuoja, labai svarbu. Aš prašau mamyčių, kad pakviestų mane, kai vaikas pasituština - galiu orientuotis, su kuo turiu reikalą.

Esant noravirusinei infekcijai, išmatos panašios, bet vyrauja vėmimo sindromas.

Kaip šios infekcinės ligos gydomos?

Noravirusinė infekcija išgydoma greičiau, nes vemiant žmogus jaučiasi blogiau nei viduriuodamas, todėl atvežti neuždelsiama.

Viduriuojant ir vemiant reikia gerti kuo daugiau skysčių, geriau - mineralizuotų. Vaistinėse galima nusipirkti specialių miltukų, kuriuose yra mineralų, druskų, reikalingų mikroelementų, natrio ir kalio chloridų. Praskiedus juos vandeniu ir geriant atkuriama vandens ir mikroelementų netektis organizme. Beje, antibiotikais šios ligos negydomos - jie tinka tik esant bakterinei infekcijai.

Gėrimas neskanus, ne visi vaikai jį geria...

Jis sūrokas, todėl rekomenduojame truputį pakeisti. Vaikams miltelius reikia padalinti į keturias dalis ir vieną dalį ištirpinti pusėje litro vandens. Kad gėrimas būtų skanesnis, galima pridėti desertinį šaukštą gliukozės. Gėrimu reikia girdyti po kiekvieno paviduriavimo. Jei vaikas geria, vien to užtenka, kad jis pradėtų sveikti, - nereikia lašinės infuzijos.

Į ligoninę atvežtiems vaikučiams daryti lašines fiziologinio tirpalo infuzijas prireikia po kelis kartus, ir jie per kelias dienas pasveiksta. Mūsų skyriuje vidutinis gulėjimo laikas dėl intensyvaus gydymo jau daugelį metų yra 4-5 dienos. O paskutiniu metu - 3,8 dienos. O anksčiau tekdavo pagulėti daugiau nei 10 dienų.

Taigi šios infekcijos vaistais negydomos... Kas taip išgąsdina virusus, kad jie pasitraukia?

Su virusais kovoja pats organizmas, jis gamina antikūnus, kurie nustelbia ir sunaikina virusą. Kad antikūnai greičiau pasigamintų, organizmui reikia to, ko jis netenka. Kai jis gauna reikalingą kiekį vandens ir druskų - kuo puikiausiai sveiksta.

O pagerti vitaminų nėra būtina?

Išvažiuojant parekomenduojame ir vitaminus. Kartais mamos nežino, kaip elgtis, kai gydytojas yra paskyręs gerti vitaminą D. Šis vitaminas laisvina vidurius, todėl laikinai, gydymosi laikotarpiu, jo vartojimą rekomenduojame nutraukti.

O ką sergant žarnyno infekcinėmis ligomis galima ir ko negalima valgyti?

Dieta sergant šiomis ligomis labai svarbi. Kūdikiams iki metų negalima duoti šviežio pieno, geriau tiks adaptuoti mišiniai. Nerekomenduojame valgyti juodos duonos - tik baltą, taip pat batonus, riestainius. O geriausiai - tai džiūvėsiai, jie - ir maistas, ir vaistas, nes absorbuoja daug skysčių, tirština vidurius. Sausainiais nereikia piktnaudžiauti, jie saldūs. Ligos periodu reikėtų atsisakyti visų saldumynų.

Jei viduriuojama negausiai - tinka natūralių obuolių sultys, praskiestos virintu vandeniu. Jose gausu mineralų, maistinių medžiagų, jos gerina apetitą, dirgina receptorius. Tinka ir švieži rūgštūs pieno produktai.

Iš vaisių tinka bananai, net ūmiu ligos periodu. Jokiu būdu negalima apelsinų, mandarinų. Galima gerti sultinius. Nereikia sumažinti druskos vartojimo. Jei vaikas nebegauna druskos - nebenori nieko. Tinka grikių, ryžių, bulvių košės, jos tirština vidurius.

O kaip išvengti susirgimų žarnyno virusinėmis infekcijomis?

Tie, kurie bijo rotavirusinės infekcijos,- gali vaiką paskiepyti mokama geriamąja vakcina. Skiepijami vaikai nuo 2 iki 6 mėnesių amžiaus. Bet skiepai veikia tik iki 2 metų. Patirtis rodo, kad ir skiepas 100 proc. neapsaugo - tik 80-90 proc.

Kokiu būdu plinta virusai, kaip jais apsikrečiama?

Tiek rotavirusais, tiek noravirusais užsikrečiama per burną. Virusai į aplinką išsiskiria su išmatomis, o į žmogaus organizmą patenka per apkrėstą maistą, vandenį, buities apyvokos daiktus, žaislus. Juk vaikai viską linkę palaižyti, dėti į burną.

Labai svarbu nesilankyti svečiuose, jei toje šeimoje kas nors serga ar neseniai sirgo šiomis infekcinėmis ligomis. Kartais užtenka artimo pabendravimo su sergančiuoju - ir galima apsikrėsti.

Noravirusine infekcija labai lengvai nuo jų užsikrečia tėveliai. Rečiau - rotavirusine infekcija. Tik suaugusieji perserga lengviau nei vaikai.

VE


6 sakiniai, kurių vyrai niekad neištars

Vyro burna panaši į šarvuotą sunkvežimį: kai kurios mintys saugiai užrakinamos. Kodėl? Nes bijo būti apšaukti kiaulėmis arba likti nesuprasti. Kaip rašo womenshealthmag.com, vyrams lengviau tylėti, nei pasakyti kelis priekaištus, kuriuos moterys...


Lietuvos gydytojų sąjunga piktinasi mažinamu finansavimu sveikatos apsaugai

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) piktinasi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimu vienodai mažinti apmokėjimą visų rūšių asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, nustatant, kad bazinės kainos 1 balo vertė lygi 0,89 lito, tai yra 11 centų...


Ukrainiečiai kelia sąlygas Lietuvai, norinčiai jiems suteikti humanitarinę pagalbą

Ukraina atsiuntė notą Lietuvai, kuria prašoma įvykdyti 10 sąlygų, kad Kijevas sutiktų priimti Vilniaus siunčiamą humanitarinę pagalbą. Šią pagalbą į Ukrainą Lietuvos karinių oro pajėgų lėktuvu buvo planuota išskraidinti dar penktadienį, tačiau...


Mažytis robotas galės gydyti ir operuoti akis iš vidaus

1966-ųjų mokslinės fantastikos filme "Fantastinė kelionė" ("Fantastic Voyage") iki mikroskopinio lygio sumažintas povandeninis laivas buvo įšvirkštas į žmogaus kraujotakos sistemą. Praėjus 45 metams, šveicarų mokslininkų...


Draudikai: dėl karštos vasaros peršalimų užsienyje skaičius išaugo 2,5 karto

Draudikai: dėl karštos vasaros peršalimų užsienyje skaičius išaugo 2,5 karto

Šių metų liepos mėnesį peršalimo sukeltų susirgimų skaičius užsienyje išaugo 2,5 karto, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, - rodo draudimo bendrovės "If" kelionių draudimo registruojamų žalų duomenys. Draudimo specialistai tokių...


Vilniečiai darbe dažnai kenčia dėl psichologinio smurto

Higienos instituto atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad vilniečiai darbo vietose dažnai patiria psichologinį smurtą. Tyrimo metu nustatyta, kad 46 proc. apklaustų moterų ir 43 proc. vyrų darbe patiria vieną ar daugiau psichologinio smurto...


Nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirė 23 žmonės

Nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirė 23 žmonės

Nuo pandeminio gripo Lietuvoje iki šios dienos mirė 23 žmonės. Paskutinio iš jų gyvybę ši liga pasiglemžė ketvirtadienį. Kaip BNS patvirtino Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) vadovas Vytautas Bakasėnas, ketvirtadienį...


Per didelis pozityvumas skatina negatyvumą

Pozityvių frazių, tokių kaip "Aš esu mėgstamas žmogus" ar "Man pasiseks", kartojimas gali priversti jaustis dar prasčiau, užuot pakėlusios žmogaus savivertę. "Mažų mažiausiai nuo 1952-ųjų, kai pasirodė Normano Vincento...


Šimpanzės sužalota moteris pademonstravo atkurtą veidą

Šimpanzės sužalota moteris pademonstravo atkurtą veidą

Moteris, kuri prieš dvejus metus buvo sunkiai sužalota šimpanzės, ketvirtadienį pirmąkart pademonstravo plastinės chirurgijos operacijomis atkurtą veidą, kurio nuotraukos atskleidė stulbinamus pokyčius. Nukentėjusiosios Charlos Nash (Čarlos Neš)...


Juokiasi paskutinės, bet gardžiau

Mokslininkai sutinka, kad moterims reikia daugiau smegenų resursų ir laiko, kad suprastų sąmojį, tačiau dėl to labiau užsijuokia.Stanfordo (JAV) universiteto mokslininkai eksperimentuodami išsiaiškino, kad moteris, lyginant su vyrais, reaguojant į...


Stringa profilaktinės sveikatos programos

Stringa profilaktiniai sveikatos tikrinimai pagal valstybės finansuojamas programas, kurioms šiemet numatyta beveik 30 mln. litų. Pasak sveikatos priežiūros įstaigų atstovų, stabdyti tokius tyrimus privertė iš teritorinių ligonių kasų gauti raštai...


Narkomanijos prevencija uostamiestyje - pavyzdys Rytų šalims

Klaipėdos psichikos sveikatos centrą aplankė devyni narkomanijos prevencijos srityje dirbančių Rusijos ir Baltarusijos įstaigų, savivaldybių administracijų, visuomeninių organizacijų bei spaudos atstovai. Svečiai iš Minsko (Baltarusija) ir Rusijos...


Urologinės operacijos - be skalpelio

Urologinės operacijos - be skalpelio

Šiuolaikinės medicinos technologijos vis dažniau leidžia chirurgams operacinėje apsieiti be skalpelio. Be pjūvių chirurgai gydys ligonius ir naujoje endourologijos operacinėje, kuri trečiadienį atidaroma Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių...


Atmintis: mokykimės užmiršti

Atmintis: mokykimės užmiršti

Garsusis arabų gydytojas, filosofas bei matematikas Avicena ankstyvoje jaunystėje keletą metų praleido Bucharoje, intensyviai skaitydamas knygas milžiniškoje šio miesto valdovo bibliotekoje. Po kelerių metų prasidėjo karas, ir ši biblioteka...


Lietuva neišnaudoja visų priemonių ŽIV ir AIDS prevencijai

Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija "Galiu gyventi" reiškia susirūpinimą dėl stringančių esminių valstybės sprendimų sprendžiant ŽIV ir AIDS prevencijos ir gydymo problemas. "Kai kurios postsovietinio bloko šalys,...


Didesnė tikimybė – ne tapti organų donoru, o patekti tarp laukiančiųjų transplantacijos

Didesnė tikimybė šiuo metu Lietuvoje yra atsidurti organų transplantacijos laukiančiųjų sąraše negu tapti organų donoru, kadangi pastarųjų gerokai mažiau, sako Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos prezidentė Ugnė Šakūnienė. "Sakoma, kad...


Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį

Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį Kartą per metus medikai ragina apsilankyti ne tik pas odontologą. Net jeigu jaučiatės gerai, kartą per metus išsitirkite ir inkstus. Lengviausia apie tai prisiminti kovo 13-ąją – Pasaulinę inkstų...


Suomija: pirmasis mirties nuo kiaulių gripo atvejis

Suomijos sveikatos apsaugos pareigūnai pirmadienį patvirtino pirmąjį šalyje mirties nuo kiaulių gripo atvejį ir sakė, kad šeštadienį šalies vakaruose nuo viruso A(H1N1) mirė 25 metų moteris. "Spalio 16 dieną jai buvo diagnozuota kvėpavimo...


Inhaliatoriai su GPS gali padėti gydytojams tiksliau nustatyti astmos priežastis

Norėdami tiksliai susekti visas galimas astmos priepuolių priežastis, Wisconsin-Madison Universiteto (JAV) mokslininkai ėmėsi kurti integruotą GPS imtuvą turintį inhaliatorių. Šio įtaiso idėja paprasta - kiekvieno panaudojimo metu į atmintį būtų...


Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

"Niekada nebūnu rizikingose vietose", "Niekada anksčiau nepagalvojau apie tai", "Retai būnu gamtoje", - dažniausiai taip lietuviai atsako į klausimą, kodėl nesiskiepija nuo erkinio encefalito. Tokie duomenys pateikti...


Plauk rankas - saugok gyvybes

Dar antikos laikais pastebėta, kad rankų plovimas ir aplinkos valymas padeda išvengti infekcinių susirgimų ir mirčių. Apie 1850 m. Vienoje dirbęs akušeris ginekologas Ignacas Zemelveisas, atlikęs empirinius stebėjimo tyrimus, nustatė, kad...


Priklausomybė nuo technologijų keičia žmones

Ar socialiniame tinkle "Facebook" į draugų sąrašus įtraukti žmonės jums įdomesni nei tie, su kuriais tenka bendrauti realybėje? Ar pripratę prie didelės spartos interneto, pradedame nemėgti lėtesnio mąstymo vaikų? Ar kartais pagalvojate,...


Migdomieji ir antidepresantai padeda anksčiau numirti

Tabletės prarijimas gali atrodyti labai nebrangus malonumas, norint užsitikrinti tikrai ramią naktį. Tačiau ilgalaikės pasekmės gali būti kur kas brangesnės. Kaip praneša "Pinigų karta", tyrimai rodo, kad tiems, kurie geria migdomuosius,...


Vyrai raudonais drabužiais – labiausiai traukia moteris

Vyrai raudonais drabužiais – labiausiai traukia moteris

Raudona spalva patinka moterims, ir vyrai tokiais drabužiais turi kur kas daugiau šansų pavergti jų širdis. Tokią išvadą priėjo grupė mokslininkų iš Ročesterio universiteto (JAV), pranešė trečiadienį BBC. Atlikdami tyrimus, kuriuose dalyvavo...


Parkinsono ligą gali įveikti neurostimuliacija

Stasiui Žemaičiui dar tik 58-eri metai, bet jis be pagalbininkų negali nei paeiti, nei atsistoti. Jo kūną sukaustė Parkinsono liga. Vilčių išsivaduoti iš jos gniaužtų suteikė naujas chirurginio gydymo metodas – neurostimuliacija. Praėjus...


Reumatinės ligos vargina daugelį žmonių...

Reumatinės ligos vargina daugelį žmonių...

Keičiantis orams reumatinės ligos vargina daugelį žmonių. Rudens darganos lemia peršalimo ligų ir virusinių infekcijų antplūdį bei daugelio lėtinių ligų paūmėjimą. Ypač tokį orą jaučia žmonės, sergantys sąnarių uždegimu ar kitomis lėtinėmis...


Algimantas Čekuolis: kaip išvaikyti žiemos depresiją?

Jeigu rytą išvystate juodą tamsą už langų, o širdyje ne ką šviesiau, nesinori nei kur eiti, nei ką nors daryti, o ir vakaras nieko gera nežada, vadinasi, esate vienas iš kelių dešimčių milijonų šiaurės europiečių, tarp kurių ypač tiršta lietuvių,...


Kas sukelia smegenų "šaltį"?

Daug kas yra patyręs galvos skausmą, kuris atsiranda suvalgius per didelį ledų kiekį vienu kartu. Šis skausmas gali būti dar vadinamas šalčio skausmu ar nervo sphenopalatine ganglioneuralgia skausmu. Tačiau, kad ir kaip jį pavadinsime, esmė ta,...


Uždarbis sunkmečiu – ir iš donorystės

Uždarbis sunkmečiu – ir iš donorystės

Sunkmetis žmones verčia uždarbiauti net ir pardavinėjant savo kraują. Nacionalinį kraujo centrą užplūdo donorai. Nuo kovo Nacionalinis kraujo centras (NKC) Vilniuje laikinai nebepriima mokamų donorų ir ima kraują tik iš tų, kurie kraujo duoda...


Skydliaukės vėžys: operuoti tenka net vaikus

Skydliaukės vėžys: operuoti tenka net vaikus

Lietuvoje kasmet nustatoma ir operuojama apie 450 naujų skydliaukės vėžio atvejų. Net 20 procentų visų Lietuvoje nustatytų skydliaukės vėžiu sergančių ligonių operuojama Klaipėdos universitetinės ligoninės Pilvo ir endokrininės chirurgijos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9