Liepos 6d. Pirmadienis

Žarnyno virusai šalčio nebijo

Peržiūrų skaičius: 22204
Žarnyno virusai šalčio nebijo

Apie 70 proc. į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių patenkančių pacientų diagnozuojamos virusinės žarnyno ligos. Kaip savo mažylius apsaugoti nuo žiemą užklumpančių rota- ar noravirusinių infekcijų, kaip juos prižiūrėti susirgus, paklausinėjome 1-ojo (vaikų) infekcinių ligų skyriaus vedėją Antaną Narvilą.

Rotavirusai ir noravirusai - vienas iš didžiausių baubų, kurių bijo vaikučių tėveliai. Kaip infekcijos prasideda, kaip pasireiškia?

Atskirti rotavirusinę infekciją nuo noravirusinės galima pagal ligos pasireiškimą.

Noravirusinė infekcija prasideda nuo vėmimo, vėliau ligonis gali pradėti viduriuoti. Gali ir kiek sukarščiuoti, bet tai nėra pagrindinis simptomas.

Rotavirusinė infekcija prasideda nuo karščiavimo, po kelių valandų pradedama viduriuoti. Tai neretai pirmomis dienomis suklaidina šeimos gydytoją. Iškviestas į namus jis mato tik raudoną gerklę.

Esant rotavirusinei infekcijai ligoniukas gali ir vemti, bet labiau išreikštas viduriavimas. Kuo aukštesnė temperatūra, kuo sunkesnė eiga, tuo ligonis labiau vemia ir viduriuoja.

Ar tėveliai turėtų atkreipti dėmesį į viduriuojančio vaikučio išmatas?

Įvertinti išmatas labai vertinga. Nuo to priklauso ir gydymas, nes padeda atskirti bakterinę infekciją nuo virusinės. Sergant rotavirusine infekcija viduriuojama skysta mase be patologinių priemaišų. Išmatų kvapas specifinis, rūgštus, ne toks nemalonus kaip susirgus salmonelioze. Išmatų spalva gelsva arba gelsvai salotinė. Jei ligą sukėlė salmonelės, išmatos būna žalios spalvos, labai dvokiančios, gleivingos, kai kada - su kraujo priemaišomis.

Kol nenustatyta tiksli diagnozė, žinoti, kaip vaikutis viduriuoja, labai svarbu. Aš prašau mamyčių, kad pakviestų mane, kai vaikas pasituština - galiu orientuotis, su kuo turiu reikalą.

Esant noravirusinei infekcijai, išmatos panašios, bet vyrauja vėmimo sindromas.

Kaip šios infekcinės ligos gydomos?

Noravirusinė infekcija išgydoma greičiau, nes vemiant žmogus jaučiasi blogiau nei viduriuodamas, todėl atvežti neuždelsiama.

Viduriuojant ir vemiant reikia gerti kuo daugiau skysčių, geriau - mineralizuotų. Vaistinėse galima nusipirkti specialių miltukų, kuriuose yra mineralų, druskų, reikalingų mikroelementų, natrio ir kalio chloridų. Praskiedus juos vandeniu ir geriant atkuriama vandens ir mikroelementų netektis organizme. Beje, antibiotikais šios ligos negydomos - jie tinka tik esant bakterinei infekcijai.

Gėrimas neskanus, ne visi vaikai jį geria...

Jis sūrokas, todėl rekomenduojame truputį pakeisti. Vaikams miltelius reikia padalinti į keturias dalis ir vieną dalį ištirpinti pusėje litro vandens. Kad gėrimas būtų skanesnis, galima pridėti desertinį šaukštą gliukozės. Gėrimu reikia girdyti po kiekvieno paviduriavimo. Jei vaikas geria, vien to užtenka, kad jis pradėtų sveikti, - nereikia lašinės infuzijos.

Į ligoninę atvežtiems vaikučiams daryti lašines fiziologinio tirpalo infuzijas prireikia po kelis kartus, ir jie per kelias dienas pasveiksta. Mūsų skyriuje vidutinis gulėjimo laikas dėl intensyvaus gydymo jau daugelį metų yra 4-5 dienos. O paskutiniu metu - 3,8 dienos. O anksčiau tekdavo pagulėti daugiau nei 10 dienų.

Taigi šios infekcijos vaistais negydomos... Kas taip išgąsdina virusus, kad jie pasitraukia?

Su virusais kovoja pats organizmas, jis gamina antikūnus, kurie nustelbia ir sunaikina virusą. Kad antikūnai greičiau pasigamintų, organizmui reikia to, ko jis netenka. Kai jis gauna reikalingą kiekį vandens ir druskų - kuo puikiausiai sveiksta.

O pagerti vitaminų nėra būtina?

Išvažiuojant parekomenduojame ir vitaminus. Kartais mamos nežino, kaip elgtis, kai gydytojas yra paskyręs gerti vitaminą D. Šis vitaminas laisvina vidurius, todėl laikinai, gydymosi laikotarpiu, jo vartojimą rekomenduojame nutraukti.

O ką sergant žarnyno infekcinėmis ligomis galima ir ko negalima valgyti?

Dieta sergant šiomis ligomis labai svarbi. Kūdikiams iki metų negalima duoti šviežio pieno, geriau tiks adaptuoti mišiniai. Nerekomenduojame valgyti juodos duonos - tik baltą, taip pat batonus, riestainius. O geriausiai - tai džiūvėsiai, jie - ir maistas, ir vaistas, nes absorbuoja daug skysčių, tirština vidurius. Sausainiais nereikia piktnaudžiauti, jie saldūs. Ligos periodu reikėtų atsisakyti visų saldumynų.

Jei viduriuojama negausiai - tinka natūralių obuolių sultys, praskiestos virintu vandeniu. Jose gausu mineralų, maistinių medžiagų, jos gerina apetitą, dirgina receptorius. Tinka ir švieži rūgštūs pieno produktai.

Iš vaisių tinka bananai, net ūmiu ligos periodu. Jokiu būdu negalima apelsinų, mandarinų. Galima gerti sultinius. Nereikia sumažinti druskos vartojimo. Jei vaikas nebegauna druskos - nebenori nieko. Tinka grikių, ryžių, bulvių košės, jos tirština vidurius.

O kaip išvengti susirgimų žarnyno virusinėmis infekcijomis?

Tie, kurie bijo rotavirusinės infekcijos,- gali vaiką paskiepyti mokama geriamąja vakcina. Skiepijami vaikai nuo 2 iki 6 mėnesių amžiaus. Bet skiepai veikia tik iki 2 metų. Patirtis rodo, kad ir skiepas 100 proc. neapsaugo - tik 80-90 proc.

Kokiu būdu plinta virusai, kaip jais apsikrečiama?

Tiek rotavirusais, tiek noravirusais užsikrečiama per burną. Virusai į aplinką išsiskiria su išmatomis, o į žmogaus organizmą patenka per apkrėstą maistą, vandenį, buities apyvokos daiktus, žaislus. Juk vaikai viską linkę palaižyti, dėti į burną.

Labai svarbu nesilankyti svečiuose, jei toje šeimoje kas nors serga ar neseniai sirgo šiomis infekcinėmis ligomis. Kartais užtenka artimo pabendravimo su sergančiuoju - ir galima apsikrėsti.

Noravirusine infekcija labai lengvai nuo jų užsikrečia tėveliai. Rečiau - rotavirusine infekcija. Tik suaugusieji perserga lengviau nei vaikai.

VE

Keturmečiui atlikta unikali Lietuvoje operacija

Keturmečiui atlikta unikali Lietuvoje operacija

Vilniaus universiteto (VU) Vaikų ligoninėje ketverių metų berniukui su įgimta veido vystymosi anomalija atlikta pirmoji Lietuvoje veido ir kaukolės kaktinės dalies korekcijos operacija. Penkias valandas trukusią operaciją atliko jungtinė gydytojų...


Homoseksualumo gydymas - tik akių dūmimas?

Homoseksualumo gydymas - tik akių dūmimas?

Psichiatrai Didžiojoje Britanijoje vis dar siūlo konsultacijas - kurių veiksmingumas neįrodytas - gydančias nuo homoseksualumo, rašo lrt.lt. BBC praneša, kad žymi mažuma psichiatrų yra pasiruošusi padėti pacientui, jeigu jie to paprašytų,...


Kiaušialąstės ir embrionai bus žymimi brūkšniniu kodu

Nemaža visuomenės dalis kritiškai žvelgia į dirbtinio apvaisinimo metu pasireiškiančias "selekcijos" tendencijas, kai šiomis paslaugomis besinaudojantys ir jas teikiantys asmenys jas paverčia tarsi eiliniu apsipirkimu parduotuvėje....


Singapūre įteisinta mokama organų donorystė

Singapūre įteisinta mokama organų donorystė

Singapūre įteisinta mokama organų donorystė. Parlamentas nusprendė, kad organų donorams ateityje galės būti mokamas atlygis. Prieš tai šalyje vyko prieštaringi debatai šia tema. Naujo įstatymo priešininkai baiminasi, kad jis sukels organų donorų...


Kai širdis plyšta iš skausmo

Ilgai buvo manoma, kad tai tik vaizdingas posakis. Tačiau stresas, nelaimingos meilės kančios, artimojo praradimas širdį iš tikrųjų gali pažeisti. Šis fenomenas, dar vadinamas sudaužytų širdžių sindromu, oficialiai medicinos pripažintas tik prieš...


Gimdos kaklelio vėžys – konservatyvaus požiūrio epidemija

Gimdos kaklelio vėžys – konservatyvaus požiūrio epidemija

"Ar verta mirti dėl drovumo?" - šį klausimą ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje, kurios metu buvo pristatyta visuomenės švietimo programa dėl gimtos kaklelio vėžio "Vika", iškėlė Sveikatos biuro atstovas Paulius...


Susitikinėsite su žymiai jaunesne partnere – bėda garantuota

Susitikinėsite su žymiai jaunesne partnere – bėda garantuota

Vyrai, kurie susitikinėja su 10 ar 20 metų jaunesne moterimi, prisišauks bėdą. Santykių ekspertai įvardija priežastis, kodėl tokie santykiai baigsis bloguoju. Kaip rašo portalas askmen.com, vyresnio amžiaus vyrai dažniausiai klysta tuomet, kai...


Norvegijoje viena moteris pastojusi atgavo regėjimą

Norvegijoje viena moteris pastojusi atgavo regėjimą

Akla norvegė Mona Ramdal nėštumo metu atgavo regėjimą. Iki pastojimo 29 metų moters regėjimo aštrumas tebuvo 15 procentų, bet nėštumo metu jos regėjimas taip pagerėjo, kad ji iš pirmo karto išlaikė vairuotojo egzaminus. Akių gydytojas Peras...


Surasta žmogaus antroji regos sistema ir tuo pačiu atskleistas biologinio laikrodžio "jungiklis"

Surasta žmogaus antroji regos sistema ir tuo pačiu atskleistas biologinio laikrodžio "jungiklis"

Iš ko susideda žmogaus akis, mokoma jau mokyklose per biologijos pamokas - tad mes nesikartosime, tik trumpai priminsime pagrindines nervines ląsteles, esančias akies tinklainėje ir atsakingas už šviesos signalo pavertimą į smegenims suprantamus...


Išsiskyrėte. Kaip vėl pradėti ieškoti naujos moters?

Po skyrybų likote ne tik vienas, bet ir vienišas. Vėl pradėti susitikinėti su kita moterimi nebus lengva. Prisiminkite, kad pirmas pasimatymas su moterimi po ilgos pertraukos neturėtų virsti sekso maratonu. Neužsibrėžkite tikslo su kiekviena...


Sukurtas pilnas erdvinis žmogaus modelis

Sukurtas pilnas erdvinis žmogaus modelis

Kalgario universiteto (Kanada) mokslininkai sukūrė pirmąjį išbaigtą erdvinį žmogaus kūno modelį. Jis leis mokslininkams stebėti savo eksperimentus, įvairių procesų vyksmą, o chirurgams padės planuoti operacijas. "Šis projektas - tai...


10 įtaigos principų

10 įtaigos principų

Įtaiga ir saviįtaiga yra sąmoningai naudojamos poveikio priemonės. Norite daryti įtaką, įkvėpti, motyvuoti kitus, - pirma turite išmokti paveikti patys save. Kartais sugestija apibūdinama kaip manipuliacija. Senajame Majerio kalbos žodyne,...


Patrauklūs pasiūlymai Diabeto dienos proga!

Patrauklūs pasiūlymai Diabeto dienos proga!

Pasaulinės diabeto dienos (Lapkričio 14 d.) proga kviečiame įsigyti gaminius, skirtus diabetu sergantiems pacientams, už patrauklią kainą: RelaxSan kojinės jautrioms kojoms su sidabro gijomis rekomenduojamos mūvėti sergantiems cukriniu diabetu,...


Ligonė tapo biurokratų pastumdėle

Painiava dėl Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų varo į neviltį buvusius moksleivius ir studentus. Susirgus paaiškėja, kad jie turi mokėti už medicinos paslaugas. Valstybė savo lėšomis draudžia moksleivius ir studentus, o absolventus - iki...


Trumpa atmintis? Pamiršk tai!

Ar nuolatos pamiršti, kur paliekai mašinos raktelius? O gal neatsimeni žmonių vardų? Pasaulio atminties čempionas Dominicas O'Brienas siūlo, kaip pagerinti trumpą atmintį. Kembridžo universiteto mokslininkai siūlo užsiimti fiziniais...


Pranciškonų pagalbos akciją onkologiniams ligoniams "Vilties bėgimas" transliuos ir televizija

Pranciškonų pagalbos akciją onkologiniams ligoniams "Vilties bėgimas" transliuos ir televizija

Onkologiniai ligoniai ir broliai pranciškonai jau beveik dešimtmetį kartu keliauja ramybės ir supratimo, užuojautos ir meilės kenčiantiems nuo vėžio keliu. Praėjusį ketvirtadienį Klaipėdoje vėl rinkosi "Vilties bėgimo" organizatoriai ir...


Kasdien vartojamas aspirinas gali sumažinti krūties vėžio riziką

Kasdien vartojamas aspirinas gali sumažinti krūties vėžio riziką

Moterims, kurios kasdien vartoja aspiriną, rizika susirgti labiausiai paplitusia krūties vėžio forma gali sumažėti 16 procentų. Tai parodė didelis JAV atliktas tyrimas. Estrogenų receptorių turintis krūties vėžys sudaro maždaug 75 procentus visų...


Ekspertizė: D. Kedys vartojo raminamuosius vaistus

Galutinė Drąsiaus Kedžio mirties priežastį nustatanti ekspertizė patvirtino - D. Kedys užspringo žolės lapu ir skrandžio turiniu, trečiadienį pranešė generalinis prokuroras Darius Valys. Anot jo, galutines D. Kedžio mirties išvadas Teismo...


Europos vaistų agentūra paragino uždrausti vaistą svoriui mažinti "Reductil"

Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį paskelbė rekomendaciją, kad Europos Sąjungos valstybėse būtų uždrausta pardavinėti vaistą organizmo svoriui mažinti "Reductil". Gydytojams rekomenduojama neskirti, o vaistininkams –...


Paneigtas "Mocarto efektas"

Mocarto kūrinių klausymas negerina žmogaus protinių gebėjimų, skelbia Austrijos mokslininkai, kurie paneigė 1993 m. atlikto tyrimo išvadas. Tuomet mokslininkai teigė, kad egzistuoja taip vadinamas "Mocarto efektas", o klausantis...


Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Maisto papildai su chromo pikolinatu gali pagerinti senyvų žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo ataskaitą Cincinačio universiteto medicinos kolegijos mokslininkai paskelbė žurnale...


Kai įvyksta trauma…

Kai įvyksta trauma…

Tik kelios savaitės, kurios pakeičia įprastą gyvenimą, įvykus traumai. Ir net kelios savaitės, jei traumą gavai pats ar tavo artimasis. Trauma pristabdo darbus, nes tenką saugoti sugipsuotą ranką ar koją, apriboja judrumą ir galimybę atlikti kai...


Idealios santuokos formulė

Idealios santuokos formulė

Jeigu jūs ir jūsų antroji pusė turite bent po du pomėgius, apsikabinate bent tris kartus per dieną, kartą per dieną prisipažįstate vienas kitam meilę ir dukart per mėnesį romantiškai pavakarieniaujate, - jūsų santuoka turi daug šansų būti...


Kaip įveikti rytmetinio kėlimosi sunkumus žiemą

Kaip įveikti rytmetinio kėlimosi sunkumus žiemą

Žiemos rytais, kai dar tamsu kaip naktį, ne vienam yra sunkiau atsikelti nei kitais metų laikais. Vis dėlto daugelis kito pasirinkimo neturi, tačiau vien dejavimas čia nieko nepadės. Tinkami pusryčiai, ryški šviesa, šaltas dušas ir judėjimas -...


Krūties vėžiu sergančioms moterims trūksta vitamino D

Krūties vėžiu sergančioms moterims trūksta vitamino D

Krūties vėžiu sergančios moterys turi vartoti daug vitamino D, kadangi daugelis jų greičiausiai patiria šio vitamino nepakankamumą, o tai lemia kaulų masės mažėjimą ir didesnę lūžių tikimybę. Tokią išvadą daro Ročesterio universiteto medicinos...


Svarbu diagnozuoti ne tik patį vėžį, bet ir galimybę susirgti

Kovas yra tarptautinis storosios žarnos vėžio žinomumo mėnuo, kuomet visuomenei ir gydytojams primenami šios ligos ypatumai. Storosios žarnos vėžys yra trečia pagal dažnį onkologinė liga Vakarų visuomenėje. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 1500...


I.Degutienė sako neproteguojanti savo vyro į onkologijos instituto vadovus

Seimo pirmininkė Irena Degutienė sako toliau besilaikanti nuostatos, kad Lietuvoje turėtų būti atskiras Onkologijos institutas, tačiau pabrėžia neproteguojanti savo vyro į tokios medicinos įstaigos vadovus. "Pradėjo sklisti gandai, kad aš...


Medikai mitinge prašys Prezidentės užtarimo dėl darbo valandų ir atostogų trukmės

Penktadienį prie Prezidentūros Lietuvos medikų profesinė sąjunga organizuoja mitingą, kuriame prašys šalies vadovės Dalios Grybauskaitės skubos tvarka kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl gydytojų darbo laiko ir atostogų trukmės. Medikų profesinė...


Siūloma uždrausti vaistinių reklamą

Trijų parlamentarų grupė Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Farmacijos įstatymo pataisas, kurios draustų vaistinių reklamą. Edvardas Žakaris, Valerijus Simulikas ir Jonas Juozapaitis siūlo įteisinti, kad būtų "leidžiama tokia...


Žmogaus charakterį atskleidžia mėgstami produktai

Žmogaus charakterį atskleidžia mėgstami produktai

Žmogaus charakterį atskleidžia mėgstami produktai. Apie žmogų galima spręsti ne tik iš jo draugų, drabužių ar tvarkos darbo vietoje. Jo charakterį galima nuspėti ir sužinojus, ką jis labiausiai mėgsta valgyti. Mėsa Mėgstantys mėsą yra gyvybingi,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9