Gudručio vaistinė

Vynas organizmui padeda sukurti daugiau omega-3 rūgščių

Viena ar dvi taurės vyno per dieną gali padidinti širdžiai naudingų omega-3 riebiųjų rūgščių kiekį žmogaus organizme, nustatė mokslininkai.
Tiriant suaugusius Europos gyventojus nustatyta, kad nuosaikus vyno vartojimas padidino omega-3 rūgščių kiekį kraujyje – net ir atsižvelgus į tai, kiek žmonės vartojo žuvies, kuri yra pagrindinis su maistu gaunamų šių rūgščių šaltinis.
Tokia priklausomybė didžiausia buvo tarp vartojusiųjų vyną, palyginti su tais, kas pirmenybę teikė alui ar stipriam alkoholiui. Tad mokslininkai padarė išvadą, kad vynas turi įtakos omega-3 rūgščių metabolizmui.
Tyrėjų, kuriems vadovavo dr. Romina di Giuseppe iš Italijos Kampobaso katalikiškojo universiteto, išvadas paskelbė žurnalas „American Journal of Clinical Nutrition”, praneša „Reuters Health”.
Tyrimo rezultatai pateikia papildomų paaiškinimų, kodėl nuosaikus vyno vartojimas siejamas su mažesne širdies ligų rizika.
Jau anksčiau laboratorijose atlikti tyrimai parodė, kad nuosaikus vyno ar kitokio alkoholio vartojimas gali turėti įtakos omega-3 rūgščių metabolizmui organizme.
„Kaip tik tai mes nustatėme, tirdami gyventojus. Žmonės, kurie nuosaikiai vartojo alkoholį – viena taurė moterims ir dvi vyrams – turėjo didesnę omega-3 rūgščių koncentraciją ir daugiau raudonųjų kraujo kūnelių nepriklausomai nuo to, kiek jie valgė žuvies”, teigia dr. R. di Giuseppe.
Tyrimas apėmė 1604 asmenis iš Italijos, Belgijos ir Didžiosios Britanijos, kurių amžius buvo nuo 26 iki 65 metų. Tyrėjai atsižvelgė į tai, kad tuose kraštuose smarkiai skiriasi žmonių valgymo ir alkoholio vartojimo įpročiai, ir nustatė, kad kaip tik nuosaikus vyno vartojimas labiausiai lėmė didesnius omega-3 rūgščių kiekius.
Tad tyrėjai daro išvadą, kad naudos duoda tam tikri vyno komponentai (o ne pats alkoholis), be to, tam tikrą vaidmenį gali atlikti jame esantis antioksidantas polifenolis.


Savigydos pramonės asociacija

TAIP PAT SKAITYKITE