Vasario 21d. Penktadienis

Vėžio galima išvengti?

Peržiūrų skaičius: 29996

Vėžys - dažna liga. Europoje nuo jo miršta vidutiniškai vienas iš trijų asmenų, dažniausiai – nuo plaučių, krūties, priešinės liaukos, storosios žarnos, skrandžio navikų. Nepaisant pažangos mokslinių tyrimų ir gydymo srityje, vėžys lieka opi sveikatos problema. Dėl ilgo ir sudėtingo gydymo bei šios ligos pasekmių, daugelio žmonių gyvenimo kokybė susirgus vėžiu ilgam pablogėja. Ką kiekvienas galime padaryti, kad sumažėtų mūsų rizika susirgti vėžiu?

Dažnai gydytojas negali paaiškinti, kodėl vienas žmogus suserga vėžiu, o kitas – ne. Tačiau mokslas yra atskleidęs tam tikrus veiksnius, vadinamus vėžio rizikos veiksniais, didinančius tikimybę, kad žmogui išsivystys piktybinis navikas. Labiausiai paplitę vėžio rizikos veiksniai yra: senėjimas, tabako rūkymas, saulės spinduliai, jonizuojančioji spinduliuotė, kai kurios cheminės ir kai kurios kitos medžiagos, kai kurie virusai ir bakterijos, kai kurie hormonai, vėžys šeimoje, alkoholis, netinkama mityba, fizinio aktyvumo trūkumas, antsvoris.

Daugelio šių veiksnių poveikio galima išvengti. Kai kurių (pvz., vėžio liga tarp šeimos narių) - neįmanoma. Žmonės galėtų sau padėti, vengdami žinomų rizikos veiksnių poveikio. Laikui bėgant dėl žalingų veiksnių poveikio sveika ląstelė gali tapti vėžine. Beveik iš kiekvienos ląstelių rūšies (savo kūne jų turime apie 250 rūšių), gali išsivystyti piktybinis navikas - vėžys yra viena liga, tačiau yra daug jo formų. Vėžio forma priklauso nuo ląstelių,iš kurių jis išsivystė, rūšies.

Jei svarstote, kiek tikėtina, kad galite susirgti vėžiu, svarbu atsiminti, kad:

- Ne viskas sukelia vėžį;

- Vėžio nesukelia sužeidimas, sumušimas;

- Vėžys neužkrečiamas, t. y. niekas negali "pasigauti" vėžio iš kito asmens. Kita vertus, infekcija tam tikrais virusais ir bakterijomis gali padidinti riziką susirgti kai kuriomis vėžinėmis ligomis;

- Jei esate patyręs vieno ar kelių vėžio rizikos veiksnių poveikį, tai nereiškia, kad būtinai susirgsite vėžiu. Dauguma asmenų, patyrę ar patiriantys vėžio rizikos veiksnių poveikį, niekada nesuserga vėžiu;

- Kai kurie asmenys yra jautresni žinomų vėžio rizikos veiksnių poveikiui.

Amžius. Svarbiausias vėžio rizikos veiksnys yra senėjimas. Tačiau susirgti vėžiu gali įvairaus amžiaus žmonės, tarp jų ir vaikai. Kai kuriais piktybiniais navikais dažniau susergama pirmaisiais gyvenimo metais. Kiti piktybiniai navikai dažniau nustatomi jauno amžiaus (apie 20 metų) asmenims. Tačiau daugeliu atvejų rizika susirgti didėja didėjant amžiui, o dauguma piktybinių navikų išsivysto asmenims, kuriems daugiau kaip 65 metai.

Rūkymas. Tabako vartojimas yra labai paplitusi išvengiama vėžio priežastis. Kiekvienais metais Lietuvoje daugiau kaip 7000 asmenų miršta nuo su rūkymu susijusių ligų. Tai sudaro apie 20% visų mirusių. Reguliariai rūkantis arba būnantis tabako dūmų aplinkoje asmuo turi didesnę tikimybę susirgti vėžiu. Rūkaliai dažniau negu nerūkantieji suserga plaučių, gerklų, burnos ertmės, stemplės, šlapimo pūslės, inkstų, ryklės, skrandžio, kasos ar gimdos kaklelio vėžiu. Jie dažniau gali susirgti ir ūmine mieloidine leukoze.

Mesti rūkyti yra svarbu visiems, kurie rūko, tarp jų ir daugelį metų rūkiusiems. Metusio rūkyti tikimybė susirgti vėžiu sumažėja. Mažiausia susirgimo rizika – niekada nerūkiusiųjų.

Saulės šviesa. Ultravioletinę (UV) saulės spinduliuotę skleidžia saulė, UV lempos bei dirbtinės saulės šviesos lempos (soliariumuose). UV spinduliuotė sukelia ankstyvą odos senėjimą ir odos pažeidimus, kurie gali išsivystyti į odos vėžį.

Visiems žmonėms – nuo jauno iki seno – patartina riboti buvimo saulėje laiką ir vengti kitų UV spinduliuotės šaltinių. Labai svarbu, kai tik įmanoma, vengti vidurdienio saulės – nuo priešpiečio iki vėlyvos popietės. Taip pat patartina save saugoti nuo UV spindulių, atspindėtų nuo smėlio, vandens, sniego ir ledo. Būdami saulėje, dėvėkite drabužius ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes, skrybėlę ar kepurę plačiu snapeliu ir akinius sugeriančiais UV spindulius stiklais. Naudokite apsaugantį nuo UV spindulių kremą, ypač tokį, kurio apsauginis faktorius (SPF) yra 15 arba daugiau. Tačiau net ir naudojant apsauginį kremą, būtina vengti saulės, dėvėti apsaugančius nuo saulės drabužius. Nesinaudokite dirbtinę saulės šviesą spinduliuojančiomis lempomis ar soliariumais. Jie nėra saugesni negu saulės šviesa.

Jonizuojančioji spinduliuotė. Jonizuojančioji spinduliuotė gali pažeisti ląsteles, dėl ko vėliau jos gali supiktybėti. Jonizuojančioji spinduliuotė veikia žmogų iš kosmoso, ją skleidžia radioaktyviosios atliekos, radono dujos ir kiti šaltiniai. Radioaktyviosios atliekos gali susidaryti po avarijų atominėse elektrinėse ar gaminant, išbandant ar naudojant atominius ginklus. Asmenų, patyrusių radioaktyviųjų atliekų poveikį, tikimybė susirgti onkologine liga, ypač leukoze, skydliaukės, krūties, plaučių ir skrandžio vėžiu, gali būti didesnė.

Radonas yra radioaktyviosios dujos, kurių neįmanoma pamatyti, užuosti ar pajausti skonį. Jos susidaro grunte ir uolose. Radono gali būti veikiami žmonės, dirbantys kasyklose. Kai kuriose šalyse didelės radono koncentracijos randamos ir gyvenamuosiuose pastatuose (jas skleidžia kai kurios statybinės medžiagos, jos patenka iš grunto, ant kurio stovi pastatai). Žmonės, veikiami radono, gali dažniau susirgti plaučių vėžiu. Lietuvoje radono yra nustatoma gyvenamuose pastatuose, jo daugiau karstinio regiono grunte (Biržų, Pasvalio, Joniškio rajonuose), tačiau nustatomi lygiai neviršija leistinų.

Kai kurių medicininių procedūrų metu pacientas patiria jonizuojančiąją spinduliuotę. Gydytojai naudoja mažas rentgeno spinduliuotės dozes (vieną iš jonizuojančiosios spinduliuotės rūšių) kūno vidaus vaizdams gauti. Šie vaizdai padeda nustatyti įvairias ligas, pvz., plaučių uždegimą. Vėžiui gydyti naudojama spindulinė terapija. Šiuo atveju švitinant naudojamos didelės jonizuojančiosios spinduliuotės dozės.

Vėžio rizika dėl mažų rentgeno spinduliuotės dozių poveikio yra labai menka. Rizika dėl spindulinės terapijos poveikio yra šiek tiek didesnė. Abiem atvejais nauda paprastai didesnė nei kenksmingumas.

Jei jaudinatės, kad jūsų tikimybė susirgti vėžiu gali padidėti dėl jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio, pasikalbėkite su gydytoju. Radono dujų lygį namuose, grunte ir vandenyje galima išmatuoti. Kiekvienos rentgeno nuotraukos reikalingumą reikėtų aptarti su gydytoju ar stomatologu. Sergantiesiems vėžiu kai kuriais atvejais gali būti svarbu aptarti, kiek spindulinis gydymas didina jų riziką vėliau susirgti antru piktybiniu naviku.

Kai kurios cheminės medžiagos ir kitos medžiagos. Žmonės, kurie dirba tam tikrus darbus (dažytojai, statybų darbininkai, chemijos pramonės darbuotojai), tikėtina, gali dažniau susirgti vėžiu. Daugelis tyrimų atskleidė, kad asbesto, benzeno, benzidino, kadmio, nikelio ir vinilo chlorido poveikis darbe gali sukelti vėžį.

Skaitykite instrukcijas ir jų laikykitės, kad sumažintumėte kontaktą su kenksmingomis medžiagomis ar išvengtumėte jo tiek darbe, tiek namie. Nors didžiausias pavojus kyla darbuotojams, kurie kenksmingų medžiagų yra veikiami daugelį metų, verta būti atsargiems ir buityje, kai dirbama su pesticidais, mašinų alyva, dažais, tirpikliais ir kitais chemikalais.

Kai kurie virusai ir bakterijos. Užsikrėtus kai kuriais virusais ir bakterijomis padidėja tikimybė susirgti vėžiu. Infekcija žmogaus papilomos virusais (ŽPV) yra svarbiausia gimdos kaklelio vėžio priežastis, taip pat didina riziką susirgti kitais piktybiniais navikais. Kepenų vėžys gali išsivystyti po ilgalaikės (daugelį metų besitęsiančios) infekcijos hepatito B ar hepatito C virusais. Infekcija žmogaus T ląstelių leukozės/limfomos virusu-1 (HTLV -1) didina asmens riziką susirgti limfoma ar leukoze. Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) sukelia AIDS. Žmonėms, užsikrėtusiems ŽIV, gresia didesnė rizika susirgti piktybine liga, vadinama Kapoši sarkoma, taip pat ir limfoma. Infekcija Epštein-Baro virusu (EBV) padidina limfomos riziką, o žmogaus Herpes virusas - 8 (HV-8) yra Kapoši sarkomos rizikos veiksnys. Helicobacter pylori bakterija gali sukelti skrandžio opas, taip pat gali būti skrandžio vėžio ir skrandžio gleivinės limfomos priežastimi.

Jei skundžiatės skrandžiu, kreipkitės į gydytoją. H. pylori gali būti nustatyta ir pašalinta. Asmenys, kurie kontaktuoja su žmogaus krauju (pvz., medikai), turėtų būti vakcinuojami dėl hepatito B. Būtina vengti nesaugių lytinių santykių, nesinaudoti vienu švirkštu ar adata keliems asmenims, kadangi galima užsikrėsti ŽPV, hepatitu B, hepatitu C ar ŽIV.

Kai kurie hormonai. Gydytojai moterims gali rekomenduoti hormonus (vien tik estrogeną arba estrogeną su progesteronu) tam kad būtų išvengta kai kurių nemalonių pojūčių ir organizmo pasikeitimų (pvz., karščio pylimo, kaulų retėjimo), kurie pasireiškia menopauzės metu. Tačiau tyrimai atskleidžia, kad hormonų terapija menopauzės metu gali turėti rimtų šalutinių poveikių. Hormonai gali didinti krūties vėžio, infarkto, insulto ar kraujagyslių trombų riziką. Moterims, kurios ketina pasirinkti hormonų terapiją, patartina aptarti galimą jos kenksmingumą ir naudą su savo gydytoju.

Vėžys šeimoje praeityje. Dauguma piktybinių navikų išsivysto dėl pokyčių (mutacijų) genuose. Normali ląstelė gali virsti vėžine ląstele įvykus genų pokyčių sekai. Tabako vartojimas, kai kurie virusai, kiti asmens gyvenimo būdo ar aplinkos veiksniai gali sukelti genų pokyčius tam tikrose ląstelių grupėse. Kai kuriuos genų pokyčius, kurie didina vėžio riziką, vaikai gali paveldėti iš tėvų. Šie pokyčiai yra visose kūno ląstelėse jau gimstant. Šeimų, kuriose pasireiškia paveldimas vėžys, yra mažai.

Kai kurios piktybinės ligos nėra paveldimos, tačiau kai kuriose šeimose atsiranda dažniau negu populiacijoje apskritai. Pavyzdžiui, kartais šeimose dažnai sergama melanoma, krūties, kiaušidžių, priešinės liaukos ar storžarnės vėžiu. Keletas tos pačios grupės piktybinių navikų atvejų šeimoje gali būti susiję su paveldimais genų pokyčiais, didinančiais polinkį susirgti piktybiniu naviku. Tačiau, aplinkos veiksniai taip pat gali vaidinti tam tikrą vaidmenį. Dažniausiai daugybiniai vėžio atvejai šeimoje būna atsitiktinumo pasekmė.

Jei jums atrodo, kad jūsų šeimoje tam tikrais piktybiniais navikais sergama neatsitiktinai, jūs galite pasikonsultuoti su savo gydytoju. Gydytojas gali pasiūlyti būdų, kaip sumažinti tikimybę susirgti vėžiu. Jums gali būti pasiūlyti tyrimai, kurie padės anksti nustatyti piktybinį naviką. Galite klausti gydytojo ir apie genetinį tyrimą. Toks tyrimas padeda nustatyti kai kuriuos paveldimus genų pokyčius, kurie padidina vėžio atsiradimo tikimybę. Tačiau paveldimo geno turėjimas nereiškia, kad jūs tikrai susirgsite vėžiu. Tai reiškia, kad jūs turite didesnę tikimybę susirgti šia liga.

Alkoholis. Vartojant daugiau kaip du alkoholio vienetus (vienas alkoholio vienetas atitinka 1 alaus arba vyno stiklą arba vieną stipraus alkoholinio gėrimo taurelę) per dieną daugelį metų gali padidėti tikimybė susirgti burnos ertmės, gerklės, stemplės, gerklų, kepenų ir krūties vėžiu Rizika didėja didėjant alkoholio kiekiui, kurį asmuo išgeria. Daugumos šių piktybinių navikų atveju vėžio rizika didesnė alkoholį vartojantiems asmenims, kurie dar ir rūko.

Gydytojai pataria, kad asmenys, vartojantys alkoholį, turėtų tai daryti saikingai. Saikingumas geriant alkoholį – tai ne daugiau kaip vienas alkoholio vienetas per dieną moterims ir ne daugiau kaip du alkoholio vienetai per dieną vyrams.

Netinkama mityba, fizinio krūvio trūkumas, antsvoris. Žmonės, kurių mityba nevisavertė, kurie fiziškai neaktyvūs ar turi per didelį svorį, labiau rizikuoja susirgti kelių rūšių piktybiniais navikais. Pvz., tyrimai rodo, kad asmenys, kurių maiste yra daug riebalų, labiau rizikuoja susirgti storosios žarnos, gimdos, priešinės liaukos piktybiniais navikais. Fizinio aktyvumo stoka ir antsvoris yra krūties, storosios žarnos, stemplės, inkstų ir gimdos piktybinių navikų rizikos veiksniai.

Sveika mityba, fizinis aktyvumas ir tinkamo svorio palaikymas gali padėti sumažinti tikimybę susirgti vėžiu. Siekiant išvengti vėžio, rekomenduojama vartoti maistą, turintį daug skaidulinių medžiagų, vitaminų, mineralų ir riboti vartojimą maisto, turinčio daug gyvulinių riebalų (sviesto, riebaus pieno, keptų patiekalų ir raudonos mėsos). Pvz., reikėtų vartoti rupią duoną, kruopas ir 5-9 vaisių ir daržovių porcijas (mažiausiai 400 g per dieną, t.y. du vaisiai ir 200 g daržovių).

Būkite aktyvus ir išlaikykite tinkamą svorį. Fizinis aktyvumas gali padėti kontroliuoti svorį ir sumažinti kūno riebalų kiekį. Dauguma mokslininkų sutaria, kad suaugusiam žmogui reikia saikingo fizinio krūvio (pvz., spartaus vaikščiojimo) mažiausiai 30 min. penkias ar daugiau dienų per savaitę.

Lietuvoje pradėtos vykdyti atrankinės patikros programos, kurių tikslas diagnozuoti ikivėžinę ligą, kurią išgydžius, užkertamas kelias vėžiui atsirasti arba anksti diagnozuoti vėžį. Paprastai gydymas būna efektyvesnis, jei liga nustatoma anksti.

Moterys nuo 25 iki 60 metų amžiaus kartą per 3 metus turėtų dalyvauti profilaktinėje patikroje dėl gimdos kaklelio vėžio. Moterims nuo 50 iki 69 metų amžiaus 1 kartą per 2 metus atliekama krūtų patikra. Jau ir Lietuvoje pradedama ir 50-74 metų amžiaus vyrų ir moterų atrankinė patikra dėl storosios žarnos patologijos. Yra svarbu nenumoti ranka, gavus kvietimą apsilankyti pas gydytoją, ar patiems kreiptis ir reguliariai dalyvauti šiose nemokamose sveikatos patikros programose.

Mokslininkai įrodė, kad sveikata pagerėtų ir daug mirčių nuo vėžio būtų išvengta jei mūsų gyvenimo būdas taptų sveikesnis. Veiksniai, kurie gali turėti įtakos mūsų rizikai susirgti vėžiu, jau išvardyti šiame straipsnyje. Tačiau žmonės dažniau rūpinasi dėl kitų veiksnių poveikio kenksmingumo. Jie nori žinoti, ar turi įtakos vėžiui atsirasti mobiliųjų telefonų naudojimas, aukštos įtampos elektros perdavimo linijų poveikis, stresas, dirbtiniai saldikliai. Tyrimai, kuriais siekiama nustatyti, ar minėti dalykai yra vėžio rizikos veiksniai, dar tebevyksta, tačiau tikėtina, kad net jei kada nors ir bus nustatytas ryšys, jis nebus stiprus — laikyti juos svarbiais vėžio rizikos veiksniais nebus pagrindo. Pavyzdžiui, daugelis mokslinių tyrimų nenustatė, kad saldikliai sukeltų piktybinius navikus, tačiau dėl galimo aukštos įtampos linijų pavojaus dar diskutuojama, galbūt, jų poveikis sukelia pavienius vaikų leukemijos atvejus. Tuo tarpu, rūkymas sukelia daugiau kaip 2000 mirčių nuo įvairių piktybinių navikų Lietuvoje.

Europoje ir pasaulyje sergamumo vėžiu tendencijos labai nevienodos. Manoma, kad įtakos turi tam tikri skirtingi kultūriniai gyvenimo būdo, elgsenos ypatumai bei aplinkos veiksnių poveikis - tai galima keisti, siekiant sumažinti sergamumą. Mokslininkų nustatyta, kad apie 1/3 visų piktybinių navikų galėtų būtų išvengta pašalinus ar sumažinus tokių vėžio rizikos veiksnių poveikį kaip rūkymas, antsvoris, menkas daržovių ir vaisių vartojimas, fizinis neaktyvumas ir alkoholio vartojimas. Kartais gali būti sudėtinga išvengti vėžio ligos, tačiau galima uždelsti jos pradžią arba anksti nustačius, išgydyti.

Rūta Petrauskaitė Everatt VU Onkologijos institutas

Molekulinės onkologijos laboratorija

Epidemiologijos grupė

* Parengta panaudojant Amerikos Nacionalinio Vėžio Instituto informaciją, papildyta Lietuvos duomenimis.

Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Mėnesį kasdien geriant žaliąją arbatą, jos antioksidantinės savybės gali apsaugoti nuo genetiniu lygiu patiriamos žalos, teigia Honkongo mokslininkai. Arbatos vartojimo stebėjimai kartu su laboratoriniais tyrimais parodė, kad žala genams buvo 20...


Odontologų paslaugos gali brangti

Šiemet specialistai nesulaukė ir žiemos šventėms į Lietuvą grįžtančių emigrantų antplūdžio. Vienos uostamiesčio odontologijos klinikos vadovas Romas Abunevičius sako, kad pacientų sunkmečiu gal ir nesumažėjo, tačiau jie rūpinasi tik, kad dantys...


Tyrimas: optimizmas yra paveldimas

Kai kuriems žmonėms stiklinė vandens visuomet atrodo puspilnė, o kitiems ji – pustuštė, nors vandens ten yra lygiai tiek pat. Klausimas, kodėl daliai pasaulio gyventojų visuomet viskas atrodo labai gerai, gali būti atsakytas, rašo įtakingas...


Meilė: kaip ją puoselėti ir neleisti jai iškeliauti?

Tik įsimylėjus skraidžiojate padebesiais, pilve plazdena mažučiai drugeliai, o kiekvienas pasimatymas taip džiugina, kad dar tris dienas po jo niekaip negalite nustoti šypsotis. Ir kiek laiko tai tęsiasi? Savaitę, dvi, o gal mėnesį? O tuomet...


Moterys ginekologų dažniausiai prašo kontraceptinio pleistro

Moterys ginekologų dažniausiai prašo kontraceptinio pleistro

Lietuvos privačių akušerių ginekologų asociacijos užsakymu atliktas tyrimas, kokias kontraceptines priemones gydytojai dažniausiai skiria neplanuoto nėštumo norinčioms išvengti moterims. Net 56 proc. gydytojai tikino išrašantys tą kontraceptinę...


Dar du nauji kiaulių gripo atvejai - susirgo dvi vilnietės

Lietuvos AIDS centro laboratorijoje patvirtinti dar du vadinamojo kiaulių gripo atvejai. Šia liga susirgo dvi vilnietės. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, 1987 m. gimusi vilnietė šių metų birželio 29-liepos 9 d....


Imuninė sistema gali sutriuškinti ŽIV virusą

Imuninė sistema gali sutriuškinti ŽIV virusą

30 metų daug ar mažai? Būtent prieš tiek metų buvo identifikuotas šis į kalafiorą panašus žmogaus imunodeficitinis virusas (ŽIV). Tai latentinis virusas, kuris patekęs į ląstelės šeimininkės genomą ir dažnai išlieka jame visą šeimininko gyvenimą.


Prezidentė: vaistai turi būti prieinami kiekvienam Lietuvos gyventojui

Prezidentė Dalia Grybauskaitė su sveikatos apsaugos ministru Algiu Čapliku aptarė vaistų kainų reguliavimo politikos klausimus ir sveikatos apsaugos sistemos restruktūrizacijos bei reformos eigą. Taip pat kalbėjo apie situaciją šalyje,...


Nuotaika pakeičia laiko suvokimą

Ar pastebėjote, kad tai, ko labai laukiate, pavyzdžiui, Kalėdų, artėja gerokai lėčiau nei, pavyzdžiui, nelaukiami egzaminai. Psichologai išsiaiškino, kad tai įvyksta dėl to, kad mūsų laiko suvokimas priklauso nuo proto būsenų. Paryžiaus ekonomikos...


Jungiamojo audinio teorija arba dar vienas "kitoks" požiūris į žmonių gydymą

Jungiamojo audinio teorija arba dar vienas "kitoks" požiūris į žmonių gydymą

Ritimąsi žemyn gali sustabdyti tik naujo lygio medicina, jungianti tradicinius ir netradicinius gydymo būdus, matanti ir gydanti ne vien tik žmogaus kūną, bet ir jo dvasią - taip yra įsitikinę daugelis netradicinės medicinos atstovų. Pristatome...


Agresijos evoliuciją skatino karai tarp genčių

Agresijos evoliuciją skatino karai tarp genčių

Karai nusineša daug gyvybių, o taip pat brangiai atseina. Todėl kyla klausimas, kodėl visą žmonijos istoriją vis dėlto lydi karai? Dabar kariaujama dėl įvairių priežšsčių, bet anksčiau karai tarp genčių vykdavo dėl paprasčiausų dalykų:...


Prancūzijos klinika privalės sumokėti už... išgelbėtą gyvybę

Pirmą kartą Prancūzijoje viena ligoninė privalės sumokėti kompensaciją už tai, kad išgelbėjo gyvybę, praneša agentūra AFP. Teismas nusprendė, kad Orindžo miesto klinikos medikai su "neprotingu užsispyrimu" gaivino be gyvybės ženklų...


Invalidumui išvengti - geresnė diagnostika

Invalidumui išvengti - geresnė diagnostika

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sergantiesiems diabetu ir kitos kilmės polineuropatija jau atliekami neurometrijos tyrimai pažangiausiu neurometru. Šis aparatas, - ve.lt sakė KUL Endokrinologijos skyriaus vedėjas Antanas Navickas, - leidžia...


Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Valgydami flavonoidų turinčių vaisių ir daržovių bei gerdami arbatą rūkoriai gali sumažinti tikimybę susirgti plaučių vėžiu, nustatė Kalifornijos universiteto mokslininkai. Flavonoidai yra vandenyje tirpstantys augalų pigmentai, kurie turi...


Nutukę žmonės patiria "sunkią smegenų degeneraciją"

Nutukę žmonės turi 8 proc. mažiau smegenų audinio nei normalaus svorio asmenys, teigiama atliktoje studijoje. Tyrėjai teigia, kad nutukusiųjų smegenys atrodo 16 metų senesnės nei lieknųjų. Tuo metu žmonės, kurie priskiriami prie turinčių...


Vilniuje susitiks naujus DNR tyrimų įrankius kuriantys mokslininkai

Vilniuje susitiks naujus DNR tyrimų įrankius kuriantys mokslininkai

Rytoj Vilniuje susitiks ES šalių mokslininkai, kuriantys naujus DNR tyrimų įrankius. Į Lietuvą atvyksta biotechnologijos specialistai iš Ispanijos nacionalinio vėžio tyrimų centro, Genomo nustatymo centro (Ispanija) ir Prancūzijos bendrovės. Mūsų...


Kovai su tuberkulioze – naujos diagnostikos galimybės

Kovai su tuberkulioze – naujos diagnostikos galimybės

Minint Pasaulinę tuberkuliozės dieną medikai ne tik primena apie šios infekcinės ligos pavojų, bet ir džiaugiasi padaryta pažanga diagnozuojant ir gydant tuberkulioze sergančius asmenis. Nuo šiol didžiuosiuose Lietuvos miestuose yra galimybė...


Ar verta bijoti kiaulių gripo?

Mirštamumas nėra grėsmingas Kiaulių gripo virusas yra naujas, juo žmonija dar nesirgo, todėl niekas nėra jam atsparus. Paprastu gripu dažniausiai serga vaikai ir pensininkai, o nauju virusu dažnai užsikrečia 20-30 metų sveiki ir darbingi žmonės....


Turės tirti kiaulių gripu sirgusiojo mirties aplinkybes

Tauragės prokurorai, anksčiau atsisakę pradėti ikiteisminį tyrimą dėl kiaulių gripu susirgusio vyro mirties, įpareigoti tai padaryti. Klaipėdos apygardos teismas nusprendė, kad prokurorai nepagrįstai atmetė mirusiojo artimųjų prašymą ištirti, ar...


Medicina iš arti: kraujo tyrimas – nuo adatos dūrio iki rezultato

Kraujo tyrimas - nemaloni, bet būtina procedūra. Kad žiūrovus supažindintų su jos eiga, žurnalistai nepabijojo adatos dūrio ir sukūrė įdomų video siužetą apie bendrą kraujo tyrimą. Niekam ne paslaptis, jog susirgus ir nuėjus konsultacijai pas...


Gydytojas nugalėjo gripo sukeltas komplikacijas

Mėnesį anapus sąmonės ribų su mirtimi galynėjęsis gydymo įstaigos vadovas pabudo iš komos ir grįžta į gyvenimą. Gyvas! Šio vieno žodžio pakanka žmogui, kuris prieš savaitę sugrįžo į realų gyvenimą, ir jo artimiesiems, pažįstamiems, kolegoms....


Pyktis paveldimas, tačiau sutramdomas (05-16)

Pyktis ir susierzinimas - ne tiek įgytos žmogaus charakterio savybės, kiek įgimtos - tai yra paveldėtos kartu su genais. Tokią išvadą priėjo mokslininkų grupė iš Bonos universiteto (Vokietija), rašoma britų laikraštyje "Daily Mail"....


Kuria vakciną nuo narkotikų ir nikotino priklausomybės

Kuria vakciną nuo narkotikų ir nikotino priklausomybės

Įklimpusiems į kvaišalų liūną netrukus bus įmanoma padėti visai paprastai. Mokslininkai naudodami modernią molekulinę biologiją kuria naują vakciną, skirtą priklausomybės nuo kokaino, nikotino, fenciklidino (PCP) ir metamfetamino gydymui. Vakcina...


14 meilės taisyklių vienišoms moterims

Gražu, kai mylime. Juokinga, kai pasibaigus susižavėjimui ar aistrai atakuojame savo buvusį vaikiną skambučiais. Kaip likus vienai rečiau suklysti? Portalas glamour.com sudarė psichologų, santykių ekspertų ir kitų specialistų patarimų sąrašą, kaip...


Šypsena nepavergia intravertų

Šypsena nepavergia intravertų

Jei norite susipažinti su nepažįstamu žmogumi ir parodote tai savo šypsena, anot psichologų, sėkmė jus lydės tik su bendrauti mėgstančiais žmonėmis. Tokia pat šypsena visiškai nepadės, jeigu nusišypsosite kokiam nors niurzgai. Intravertai arba...


Vitaminas C gali padėti švelninti hipertenziją

Vitaminas C gali padėti švelninti hipertenziją

Italų atliktas tyrimas parodė, kad vitaminas C gali sumažinti didelį kraujospūdį nuramindamas sudirgusią centrinę nervų sistemą. Tyrimo vadovė dr. Rosa Maria Bruno iš Pizos universiteto sako, jog tyrimas pirmą kartą atskleidė, jog žmogui...


Saugus būdas atsikratyti tatuiruotės

Anksčiau nepageidaujamas tatuiruotes buvo bandoma naikinti druska ar azotu. Tačiau šios priemonės ne tiktai kenkia sveikatai, bet ir mažai veiksmingos, paliekančios randus. Dabar dažniau naudojamas medicininis lazeris. Jis gali be randų pašalinti...


Negalia – ne kliūtis kurti

Gargždų kultūros centre veikianti spalvinga tapybos ant šilko paroda "Akimirkų lietus" ypatinga. Jos autoriai - neįgalūs, senyvo amžiaus žmonės bei vaikai iš rizikos šeimų. Jie visi - socialinių paslaugų centro lankytojai, kartu dalyvavę...


Dėl karščio – kovinė parengtis

Jau savaitę neslūgstanti šiluma pastarosiomis dienomis virto birželio pradžiai nebūdingu karščiu. Medikai ir oro taršą atidžiai stebintys specialistai įspėja pasisaugoti, ypač vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Sinoptikai pranašauja, kad...


Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinį apvaisinimą

Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinį apvaisinimą

Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinio apvaisinimo galimybę tuo atveju, kai šeima yra pilna. Tai paaiškėjo visuomenės nuomonės tyrimo bendrovei RAIT Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu atlikus reprezentatyvią apklausą....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9