Spalio 20d. Trečiadienis

Verta žinoti: dviračio pasirinkimas, sėdėsena ir pėdų padėtis

2015 Rugpjūčio 3d.
Peržiūrų skaičius: 28332

Šiltuoju metų sezonu siekiame kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, vis dažniau atkreipiame dėmesį į savo kūno formas ir norime, kad jos būtų gražios. Aktyvesnis gyvenimo būdas užtikrins ne tik realius pokyčius veidrodyje, bet ir plačią šypseną, kuri vis rečiau matoma jūsų veide (sportas gryname ore padidina endorfinų, t.y. laimės hormonų, gamybą).

Iš daugybės sporto rūšių išsirinkote važiavimą dviračiu? Puiku! Tačiau turite pasirūpinti labai svarbiais dalykais, tokiais kaip: taisyklinga laikysena, sėdėsena ir teisinga pėdų padėtimi, kad vėliau netektų skųstis skaudančia nugara ar sąnariais.

Kaip netaisyklinga laikysena ant dviračio gali jums pakenkti?

Pirmiausia – patogumas. Minti pedalus turi būti ne vargas, o malonumas. Patogumą turite suprasti ne kaip abstrakčią „komforto“ sąvoką, o kaip biomechaniškai ir fiziologiškai normalų raumenų, sąnarių ir kitų sistemų darbą. Kiekvienas jūsų raumuo turi dirbti būtent jam pritaikytą darbą ir tiek laiko, kiek leidžia būtent to raumens galimybės. Persistengę sukelsite uždegimus, funkcijos pablogėjimus ar dar blogiau - sąnarių pažeidimus, kurie atsilieps senatvėje.

Dviračio pasirinkimas. Prieš išsirinkdami šią transporto, sporto ir laisvalaikio praleidimo priemonę, apsvarstykite, kaip dažnai ir kur juo važinėsite: ar savo laiką minant pedalus skirsite kelionėms į darbą, ruošitės į turistines išvykas, o gal kiekvieną dieną prakaituosite stadione ar siauruose miško takeliuose. Būtent tai turi didžiausią įtaką jums tinkančio dviračio pasirinkimui. Kiekviena atskira dviračių rūšis yra skirta važiavimui konkrečia danga, tam tikromis vietovėmis arba naudojama kitiems tikslams.

Dviratis, kaip ir žmogaus organizmas (nuo 400 iki 680 raumenų, apie 200 kaulų ir 187 sąnarių), sudarytas iš daugybės detalių, lemiančių taisyklingą arba netaisyklingą jūsų sėdėseną:

 • rėmo geometrija yra susieta su dviračio dydžiu ir negali būti reguliuojama, tad dviračio rėmą reikia pasirinkti pagal savo ūgį;
 • visuose dviračiuose įvairiai reguliuojama balnelio padėtis (aukštis ir padėtis padalų atžvilgiu);
 • reguliuojamas vairo aukštis, o keičiant detales, gali būti keičiamas vairo iškyšos ilgis;
 • pasirenkamas švaistiklių ilgis;
 • gali būti reguliuojama pedalų įsegimo jėga ir batelių judėjimo kampas.

Pasirinkę dviratį  tinkamai, jausite ne tik malonumą važiuojant, bet ir nesusigadinsite sveikatos perkraudami raumenis ar traumuodami sąnarius. Maža to, privalote avėti tinkamą avalynę, dėvėti tinkamus drabužius, tinkamai sureguliuoti sėdėseną ir parinkti tokius krūvius, kurie atitiks jūsų galimybes.

Sėdėsena. Jei susiruošėte ant dviračio praleisti daugiau nei keletą valandų per savaitę, pasirūpinkite, kad dviratis atitiktų individualius jūsų organizmo ypatumus. Prisitaikyti ir susireguliuoti tinkamo dydžio dviratį pagal savo ūgį, rankų ir kojų ilgį padės kvalifikuoti dviračių parduotuvių konsultantai, tačiau turite žinoti, kad jūsų laikysena turi būti taisyklinga.

Klausiame dviratininko Vitalio Vareikio, kaip skirstoma teisinga sėdėsena ant dviračio.

1. „Įprasta“ pozicija (sėdėsena palinkus ties pirma valanda): plaštakos remiasi į stabdžių rankenėles, sulenkiant rankas, pasiekiamas pageidaujamas aerodinaminis efektas. Tokia pozicija yra patogiausia, įprasta ir ja važiuojama daugiausia laiko - lengvai valdomos tiek pavaros, tiek stabdžiai. Angliškai ši pozicija vadinama „on the hoods“.

2. „Tempo“ pozicija (sėdėsena palinkus ties antra valanda): tvirtai laikomas vairas, vienu pirštu lengvai pasiekiamos pavarų svirtys ir stabdžiai. Rankos sulenktos, nugara kuo horizontalesnė. Ši pozicija naudojama važiuojant prieš stiprų vėją, vedant grupę, leidžiantis nuo kalno. Pozicija nėra patogi, tačiau joje generuojama didžiausia galia, tvirtai laikomas vairas, užtikrinamas efektyvus stabdymas ir dviračio valdymas. Angliškai ši pozicija vadinama „on the drops“.

3. Aerodinaminė pozicija (sėdėsena ties trečia valanda) ant asmeninių lenktynių ar triatlono dviračio. Rankos laikomos ant kuo arčiau viena kitos esančių, prie vairo pritvirtintų iškyšų su atramomis alkūnėms. Horizontali nugara, į priekį paslinktas kūnas, mažiausias galimas aerodinaminis pasipriešinimas. Ši pozicija naudojama tik lenktynėse laikui ir yra nepatogi, dviratis labai blogai valdomas, tačiau generuojama daug galios ir, dėka geros aerodinamikos, pasiekiamas didelis vidutinis greitis. Angliškai sakoma „on extentions“. Posūkiuose laikomasi ir dviratis valdomas vairu, kuris paprastai siauresnis nei plento dviračių.

4. Aukšta pozicija (sėdėsena ties dvylikta valanda), kai rankos laikomos ant vairo viršaus. Yra tipiška, kopiant į stačius (> 6 proc.) kalnus, maksimaliai įkvėpti, tačiau yra labai neaerodinamiška, generuojama mažiau galios, todėl naudojama, kai greitis mažas arba atsistatymui/ atsigavimui po krūvio. Naudojant plento dviratį, šioje pozicijoje sunku pasiekti stabdžius ir pavarų svirtis, todėl negali būti naudojama esant intensyviam eismui. Angliškai ši pozicija vadinama „on the tops" ir yra vienintelė įmanoma MTB ir rekreaciniuose dviračiuose.

Pėdos ir pedalų padėtis. Dažnai apžergus dviratį, didžiausias dėmesys sutelkiamas nugarai ir užmirštama apie pėdas. Kiekvienas dviratininko pagaminamas galingumo vatas perduodamas dviračiui per pėdą, tad šiai mūsų kojos daliai turi būti skirtas ne mažesnis dėmesys.

Paprastai manoma, kad pedalo ašis turi būti ant pėdos pirmojo pirštakaulio ir padikaulio sąnario centro. Tokia rekomendacija yra tik bendro pobūdžio.

Jei per didelė pėdos dalis bus ant pedalo (fiksatorius patrauktas link pėdos centro), tuomet bus generuojama didesnė galia (tai naudinga, pavyzdžiui, važiuojant į kalną, ilgose distancijose, asmeninėse lenktynėse, siekiant išgauti kuo geresnį rezultatą), tačiau sprinte sumažės galimybės staigiai atakuoti. Todėl sprinteriai stumteli kontakto su pedalu tašką šiek tiek į priekį. Jeigu pėda neturės tinkamo kontakto su bateliu, o pastarasis su pedalu (batelis per didelis, slidinėjanti koja, vidpadis neatitinka pėdos formos, atsiranda judėjimas batelio viduje, netinkamas kontakto su pedalu kampas), gali atsirasti tam tikros pėdos pusės skausmas.

Rekomenduojama rimtai susirūpinti, ar tinkamai sėdite ant dviračio ir ar didelis noras pasportuoti nepridarys daugiau bėdų nei naudos.

Įsiminkite, kad:

 • minant priekinis pėdos trečdalis turi spausti pedalo ašį, o visa pėda turi kontraktuoti su batelio padu;
 • liemuo kiek sulenktas ir pasviręs į priekį;
 • rankos nežymiai sulenktos per alkūnes;
 • vairą reikia laikyti pečių plotyje: laisvai ir be įtampos;
 • kojų judesiai turi būti plastiški ir tolygūs, be staigių postūmių;
 • kvėpavimas lygus, ramus (rekomenduojama kvėpuoti per nosį);
 • jei esate pilnapadis ar turite kitų pėdų problemų, jums turėtų būti pritaikomi vidpadžiai dviratininkams, turintys priekinės dalies paaukštinimą ir neleidžiantys pėdai pavargti.

Jei norite sportuoti ant dviračio ir iš šios dviratės priemonės „išsunkti“ daugiau nei tik savaitgaliniai, lėti pasivažinėjimai parke, tačiau turite sveikatos problemų, pasitarkite su savo gydytoju.

 

Tel. pasiteiravimui +370 685 6001

www.pesplanus.lt


"Priešnuodis" paukščių gripui išbandomas Lietuvoje

"Priešnuodis" paukščių gripui išbandomas Lietuvoje

Beveik šimtui lietuvių suleista eksperimentinė vakcina nuo paukščių gripo. Šalies mokslininkų teigimu, visi jie – savanoriai, rašo "Kauno diena". Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos mokslininko profesoriaus Alvydo...


Vakcina nuo pandeminio gripo - į kriauklę?

1 mln. litų kainavusi ir gerokai pavėlavusi vakcina nuo pandeminio gripo keliauja tiesiai į kriauklę. Mat lietuviai dėl įvairių priežasčių nenori skiepytis nuo vadinamojo kiaulių gripo. Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų...


TOBE prietaisas ligonį saugiai grąžina namo

Vietos nustatymo įrenginių bei sistemų kūrėja UAB TOBE GPS bei Lietuvos Alzheimerio globos ir slaugos įstaigų asociacija pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurioje numatyta Alzheimerio liga ir kitomis demencijos formomis sergančius pacientus...


A Adamkienė: mums gydytojas - kaip draugas, kuris supranta ir atjaučia

Pirmadienį istorinėje Kauno prezidentūroje surengtoje Medicinos darbuotojų šventėje pagerbta keliasdešimt visos Lietuvos gydytojų. Šventę surengė LNK, padedama Lietuvos gydytojų sąjungos kartu su šios organizacijos globėja Alma Adamkiene. A....


Moterys 41 kartą dažniau automobilį renkasi pagal spalvą

Didžiausio transporto skelbimų portalo Autoplius.lt gegužės mėnesį atliktos apklausos duomenimis, ieškodamos automobilio moterys 41 kartą dažniau nei vyrai pasiūlymų atrankos kriterijumi pasirenka spalvą. 11 kartų dažniau jos ieško automobilio su...


Kauno klinikų medikai abejingi kūdikių negalavimams?

Kauno klinikų medikai abejingi kūdikių negalavimams?

Daugiau kaip prieš dvi savaites tėvais tapusių kauniečių džiaugsmą aptemdė Kauno medikų požiūris į ką tik pasaulį išvydusią būtybę. Kauniečiams Mindaugui ir Linai Subačiams rugpjūčio 4-oji – ypatinga. Tądien jie tapo tėvais. "Šis...


Paragino neskleisti panikos dėl gripo

Premjeras ketvirtadienį paragino neskleisti panikos dėl gripo epidemijos. Anot jo, gripo bangai pasiruošta pagal visus standartus. "Tikrai raginu visus žmones nepanikuoti ir nespekuliuoti kokia nors gal ir ne visada teisinga...


Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Sausėja ir ragėja oda? Rekomenduojame bulvių balzamą, skirtą sausos, suragėjusios odos priežiūrai. Balzamo formulė sukurta remiantis šiuolaikinėmis žiniomis apie augalinių substancijų imponuojančias savybes. Bulvių ekstraktas savyje turi daug...


R.Šalaševičiūtė siūlo Vilniuje kurti reabilitacijos centrą pedofilų aukoms

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į sostinės merą Vilių Navicką su siūlymu nenaudojamuose globos namuose kurti pagalbos ir reabilitacijos centrą seksualinę prievartą patyrusiems nepilnamečiams. "Tai būtų pirmoji įstaiga Lietuvoje,...


Tikslinamas produktų, savo sudėtyje turinčių GMO, sąrašas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad šių metų kovo - balandžio mėnesiais vykdo genetiškai modifikuotų maisto produktų ženklinimo, atsekamumo kontrolę rinkoje. Pabaigus planinius patikrinimus, bus atnaujinti duomenys...


5 klaidos gydytojo priimamajame

5 klaidos gydytojo priimamajame

Gydytojai išskyrė penkias klaidas, kurias paprastai daro pasikonsultuoti atėję pacientai. 1. Neklausinėja. Vienintelis blogas klausimas yra tas, kuris taip ir lieka neužduotas. Nereikia gėdytis, jog neišmanote medicinos ir klausinėkite tol, kol...


Naujas psichoaktyvias medžiagas siekiama kontroliuoti

Naujas psichoaktyvias medžiagas siekiama kontroliuoti

Narkotikų kontrolės departamentas prie LR Vyriausybės, remdamasis ES narių pateikta informacija, prevencijos tikslais siekia apriboti kai kurių Lietuvos rinkoje atsiradusių naujų medžiagų prieinamumą. Šiuo metu Lietuvos rinkoje kai kurie esantys...


Delfinų terapiją remia mokslininkai ir medikai

Delfinų terapiją remia mokslininkai ir medikai

Praėjusiais metais Lietuvos jūrų muziejuje pradėtas įgyvendinti delfinų terapijos projektas sulaukė medikų ir mokslininkų paramos. Dar šį mėnesį ketinama pasirašyti trišalę bendros veiklos sutartį tarp muziejaus, Klaipėdos universiteto ir...


Kaulų čiulpų donorų registre – 331 nauji donorai

Kaulų čiulpų donorų registre – 331 nauji donorai

331 donoras papildė Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą – tai naujas šalies rekordas, skelbiama pranešime. Rugpjūčio 27 dieną sostinės Mokytojų namų kiemelyje vykusio renginio "GYVENTI NEGALIMA MIRTI", kuris buvo...


Optimizmas vėžio negydo

Optimizmas vėžio negydo

Pasak Amerikos mokslininkų, buvo teikiama pernelyg didelė reikšmė dvasios nusiteikimui kovojant su vėžiu. Jie teigia nustatę, jog pozityvi arba negatyvi paciento emocinė būklė nėra tiesiogiai susijusi su pasveikimu ar ligos progresavimu, - rašo...


Šypsena nepavergia intravertų

Šypsena nepavergia intravertų

Jei norite susipažinti su nepažįstamu žmogumi ir parodote tai savo šypsena, anot psichologų, sėkmė jus lydės tik su bendrauti mėgstančiais žmonėmis. Tokia pat šypsena visiškai nepadės, jeigu nusišypsosite kokiam nors niurzgai. Intravertai arba...


Vitamino D nepakankamumas padidina peršalimo ir gripo riziką

Vitamino D nepakankamumas padidina peršalimo ir gripo riziką

Vitaminas D gali būti svarbi priemonė sustiprinant imuninę sistemą prieš tokį itin paplitusį negalavimą kaip peršalimas, teigia amerikiečių mokslininkai. Iki šiol didžiausiame nacionaliniame tyrime apie vitaminą D ir kvėpavimo takų infekcijas...


Mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių gali sumažinti statinų vartojimas

Ilgalaikis statinų, cholesterolio kiekį mažinančių vaistų, grupės – rozuvastatino – vartojimas tarp pacientų, potencialiai turinčių padidintą širdies ir kraujagyslių ligų riziką, apie 50 proc. sumažina širdies priepuolio, miokardo...


Ką veikia audinių bankai?

Ką veikia audinių bankai?

Audinių bankas – tai įstaiga, kuri surenka ir saugo žmogaus audinius medicininių tyrimų ar terapijos tikslais. Audinių banke, priklausomai nuo to kas ir kaip saugoma, gali būti saugomi gyvo ar mirusio donoro audiniai ar ląstelės. Žmogaus...


Mokslininkai pabrėžia veikliųjų maisto medžiagų sąveiką

Harvardo medicinos mokyklos Bostone mokslininkai pabrėžia, kad tam tikras veikliąsias maisto medžiagas reikia vartoti kartu, kad jų poveikis būtų didesnis. "Harvard Health Letter" biuletenyje jie pateikė geriausiai kartu veikiančių...


Klaipėdos medikai dėl pertvarkos ketina streikuoti

Tarp uostamiesčio medikų - maištingos nuotaikos. Iki šiol gana pasyviai ligoninių pertvarką stebėję gydytojai nusprendė nebetylėti. Vakar Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) bendruomenė dėl ligoninių pertvarkos susitiko su miesto meru...


Turės tirti kiaulių gripu sirgusiojo mirties aplinkybes

Tauragės prokurorai, anksčiau atsisakę pradėti ikiteisminį tyrimą dėl kiaulių gripu susirgusio vyro mirties, įpareigoti tai padaryti. Klaipėdos apygardos teismas nusprendė, kad prokurorai nepagrįstai atmetė mirusiojo artimųjų prašymą ištirti, ar...


Nepilnamečiams siūlo uždrausti rūkyti

Seime įregistruota įstatymo pataisa, siūlanti drausti asmenims iki 18 metų rūkyti ir kitaip vartoti tabako gaminius. Pasak pataisų autoriaus konservatoriaus Petro Luomano, keisti dabar galiojantį įstatymą paskatino Panevėžio miesto savivaldybės...


Nustatyta, kodėl vadovais dažnai tampa nekompetentingi

Nustatyta, kodėl vadovais dažnai tampa nekompetentingi

Kalifornijos universiteto (JAV) sociopsichologų atliktas tyrimas atskleidė, kodėl nekompetentingi darbuotojai, besielgiantys kaip lyderiai, dažnai tampa vadovais. Pasirodo, kuo daugiau žmogus kalba girdint kitiems bendradarbiams ir kuo daugiau...


Kodėl ne visi ligoniai laukia donorų organų?

Beveik pusantro tūkstančio Lietuvos gyventojų gyvybę palaiko dirbtinai valomas kraujas. Iš šios priklausomybės juos gali išvaduoti donorų organai, bet ne visi ligoniai jų laukia. Kodėl? Indrei Čerkelytei iš Pakruojo rajono – dar tik 23-eji,...


Vilniuje atlikta pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija

Vilniuje atlikta pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija

Pirmoji dirbtinio disko implantacijos operacija kaklinėje stuburo dalyje atlikta 2008 metų gruodžio mėnesį Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos skyriuje. Radikulopatija - tai nervų šaknelių pažeidimas....


Kauno klinikose - širdies ir plaučių transplantacijja

Kauno medicinos universiteto klinikose atlikta širdies - plaučių komplekso persodinimo operacija. Operaciją atliko Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas, širdies chirurgas prof. Rimantas Benetis ir medikų...


Tyrimai patvirtino dar 7 kiaulių gripo atvejus Karo akademijoje

Ištyrus 8 praėjusią savaitę gripo požymių turėjusių Lietuvos karo akademijos kariūnų mėginius, paaiškėjo, kad 7 iš jų yra užsikrėtę naujo tipo vadinamuoju kiaulių gripu. Tai BNS pirmadienį pranešė Karo akademijos Pirminės karių sveikatos...


Bloga nuotaika gali pagerinti atmintį

Bloga nuotaika kai kuriais atžvilgiais gali būti naudinga, tvirtina vienas Australijos mokslininkas, kuris nustatė, jog negatyvūs jausmai mažina patiklumą, padeda objektyviau vertinti kitus, taip pat stiprina atmintį.Naujojo Pietų Velso...


Sėkmės raktas - meilė sau

Kokie žmonės traukia kitus kompanijose ar darbo kolektyvuose? Greičiausiai tie, kurie jaučiasi laimingi, yra ramūs, atviri ir geranoriški. Tuo tarpu su savo trūkumais negalintis susitaikyti žmogus elgiasi neužtikrintai. O tai taip pat reiškia, jog...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila