Kovo 4d. Ketvirtadienis

Verta žinoti: dviračio pasirinkimas, sėdėsena ir pėdų padėtis

2015 Rugpjūčio 3d.
Peržiūrų skaičius: 28332

Šiltuoju metų sezonu siekiame kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, vis dažniau atkreipiame dėmesį į savo kūno formas ir norime, kad jos būtų gražios. Aktyvesnis gyvenimo būdas užtikrins ne tik realius pokyčius veidrodyje, bet ir plačią šypseną, kuri vis rečiau matoma jūsų veide (sportas gryname ore padidina endorfinų, t.y. laimės hormonų, gamybą).

Iš daugybės sporto rūšių išsirinkote važiavimą dviračiu? Puiku! Tačiau turite pasirūpinti labai svarbiais dalykais, tokiais kaip: taisyklinga laikysena, sėdėsena ir teisinga pėdų padėtimi, kad vėliau netektų skųstis skaudančia nugara ar sąnariais.

Kaip netaisyklinga laikysena ant dviračio gali jums pakenkti?

Pirmiausia – patogumas. Minti pedalus turi būti ne vargas, o malonumas. Patogumą turite suprasti ne kaip abstrakčią „komforto“ sąvoką, o kaip biomechaniškai ir fiziologiškai normalų raumenų, sąnarių ir kitų sistemų darbą. Kiekvienas jūsų raumuo turi dirbti būtent jam pritaikytą darbą ir tiek laiko, kiek leidžia būtent to raumens galimybės. Persistengę sukelsite uždegimus, funkcijos pablogėjimus ar dar blogiau - sąnarių pažeidimus, kurie atsilieps senatvėje.

Dviračio pasirinkimas. Prieš išsirinkdami šią transporto, sporto ir laisvalaikio praleidimo priemonę, apsvarstykite, kaip dažnai ir kur juo važinėsite: ar savo laiką minant pedalus skirsite kelionėms į darbą, ruošitės į turistines išvykas, o gal kiekvieną dieną prakaituosite stadione ar siauruose miško takeliuose. Būtent tai turi didžiausią įtaką jums tinkančio dviračio pasirinkimui. Kiekviena atskira dviračių rūšis yra skirta važiavimui konkrečia danga, tam tikromis vietovėmis arba naudojama kitiems tikslams.

Dviratis, kaip ir žmogaus organizmas (nuo 400 iki 680 raumenų, apie 200 kaulų ir 187 sąnarių), sudarytas iš daugybės detalių, lemiančių taisyklingą arba netaisyklingą jūsų sėdėseną:

 • rėmo geometrija yra susieta su dviračio dydžiu ir negali būti reguliuojama, tad dviračio rėmą reikia pasirinkti pagal savo ūgį;
 • visuose dviračiuose įvairiai reguliuojama balnelio padėtis (aukštis ir padėtis padalų atžvilgiu);
 • reguliuojamas vairo aukštis, o keičiant detales, gali būti keičiamas vairo iškyšos ilgis;
 • pasirenkamas švaistiklių ilgis;
 • gali būti reguliuojama pedalų įsegimo jėga ir batelių judėjimo kampas.

Pasirinkę dviratį  tinkamai, jausite ne tik malonumą važiuojant, bet ir nesusigadinsite sveikatos perkraudami raumenis ar traumuodami sąnarius. Maža to, privalote avėti tinkamą avalynę, dėvėti tinkamus drabužius, tinkamai sureguliuoti sėdėseną ir parinkti tokius krūvius, kurie atitiks jūsų galimybes.

Sėdėsena. Jei susiruošėte ant dviračio praleisti daugiau nei keletą valandų per savaitę, pasirūpinkite, kad dviratis atitiktų individualius jūsų organizmo ypatumus. Prisitaikyti ir susireguliuoti tinkamo dydžio dviratį pagal savo ūgį, rankų ir kojų ilgį padės kvalifikuoti dviračių parduotuvių konsultantai, tačiau turite žinoti, kad jūsų laikysena turi būti taisyklinga.

Klausiame dviratininko Vitalio Vareikio, kaip skirstoma teisinga sėdėsena ant dviračio.

1. „Įprasta“ pozicija (sėdėsena palinkus ties pirma valanda): plaštakos remiasi į stabdžių rankenėles, sulenkiant rankas, pasiekiamas pageidaujamas aerodinaminis efektas. Tokia pozicija yra patogiausia, įprasta ir ja važiuojama daugiausia laiko - lengvai valdomos tiek pavaros, tiek stabdžiai. Angliškai ši pozicija vadinama „on the hoods“.

2. „Tempo“ pozicija (sėdėsena palinkus ties antra valanda): tvirtai laikomas vairas, vienu pirštu lengvai pasiekiamos pavarų svirtys ir stabdžiai. Rankos sulenktos, nugara kuo horizontalesnė. Ši pozicija naudojama važiuojant prieš stiprų vėją, vedant grupę, leidžiantis nuo kalno. Pozicija nėra patogi, tačiau joje generuojama didžiausia galia, tvirtai laikomas vairas, užtikrinamas efektyvus stabdymas ir dviračio valdymas. Angliškai ši pozicija vadinama „on the drops“.

3. Aerodinaminė pozicija (sėdėsena ties trečia valanda) ant asmeninių lenktynių ar triatlono dviračio. Rankos laikomos ant kuo arčiau viena kitos esančių, prie vairo pritvirtintų iškyšų su atramomis alkūnėms. Horizontali nugara, į priekį paslinktas kūnas, mažiausias galimas aerodinaminis pasipriešinimas. Ši pozicija naudojama tik lenktynėse laikui ir yra nepatogi, dviratis labai blogai valdomas, tačiau generuojama daug galios ir, dėka geros aerodinamikos, pasiekiamas didelis vidutinis greitis. Angliškai sakoma „on extentions“. Posūkiuose laikomasi ir dviratis valdomas vairu, kuris paprastai siauresnis nei plento dviračių.

4. Aukšta pozicija (sėdėsena ties dvylikta valanda), kai rankos laikomos ant vairo viršaus. Yra tipiška, kopiant į stačius (> 6 proc.) kalnus, maksimaliai įkvėpti, tačiau yra labai neaerodinamiška, generuojama mažiau galios, todėl naudojama, kai greitis mažas arba atsistatymui/ atsigavimui po krūvio. Naudojant plento dviratį, šioje pozicijoje sunku pasiekti stabdžius ir pavarų svirtis, todėl negali būti naudojama esant intensyviam eismui. Angliškai ši pozicija vadinama „on the tops" ir yra vienintelė įmanoma MTB ir rekreaciniuose dviračiuose.

Pėdos ir pedalų padėtis. Dažnai apžergus dviratį, didžiausias dėmesys sutelkiamas nugarai ir užmirštama apie pėdas. Kiekvienas dviratininko pagaminamas galingumo vatas perduodamas dviračiui per pėdą, tad šiai mūsų kojos daliai turi būti skirtas ne mažesnis dėmesys.

Paprastai manoma, kad pedalo ašis turi būti ant pėdos pirmojo pirštakaulio ir padikaulio sąnario centro. Tokia rekomendacija yra tik bendro pobūdžio.

Jei per didelė pėdos dalis bus ant pedalo (fiksatorius patrauktas link pėdos centro), tuomet bus generuojama didesnė galia (tai naudinga, pavyzdžiui, važiuojant į kalną, ilgose distancijose, asmeninėse lenktynėse, siekiant išgauti kuo geresnį rezultatą), tačiau sprinte sumažės galimybės staigiai atakuoti. Todėl sprinteriai stumteli kontakto su pedalu tašką šiek tiek į priekį. Jeigu pėda neturės tinkamo kontakto su bateliu, o pastarasis su pedalu (batelis per didelis, slidinėjanti koja, vidpadis neatitinka pėdos formos, atsiranda judėjimas batelio viduje, netinkamas kontakto su pedalu kampas), gali atsirasti tam tikros pėdos pusės skausmas.

Rekomenduojama rimtai susirūpinti, ar tinkamai sėdite ant dviračio ir ar didelis noras pasportuoti nepridarys daugiau bėdų nei naudos.

Įsiminkite, kad:

 • minant priekinis pėdos trečdalis turi spausti pedalo ašį, o visa pėda turi kontraktuoti su batelio padu;
 • liemuo kiek sulenktas ir pasviręs į priekį;
 • rankos nežymiai sulenktos per alkūnes;
 • vairą reikia laikyti pečių plotyje: laisvai ir be įtampos;
 • kojų judesiai turi būti plastiški ir tolygūs, be staigių postūmių;
 • kvėpavimas lygus, ramus (rekomenduojama kvėpuoti per nosį);
 • jei esate pilnapadis ar turite kitų pėdų problemų, jums turėtų būti pritaikomi vidpadžiai dviratininkams, turintys priekinės dalies paaukštinimą ir neleidžiantys pėdai pavargti.

Jei norite sportuoti ant dviračio ir iš šios dviratės priemonės „išsunkti“ daugiau nei tik savaitgaliniai, lėti pasivažinėjimai parke, tačiau turite sveikatos problemų, pasitarkite su savo gydytoju.

 

Tel. pasiteiravimui +370 685 6001

www.pesplanus.lt


Diagnozuoti depresiją galima iš regėjimo

Izraelio mokslininkai, atlikę ciklą tyrimų, padarė išvadą, kad žmonės, sergantys depresija, nepastebi kai kurių detalių. Mokslininkai teigia, jog tai susiję ne su pablogėjusiu regėjimu, o su smegenų centrų, kurie apdoroja regimąją informaciją,...


Skyrybas palengvina nuoširdus atsiprašymas

Mokslininkai tikina, kad aršius besiskiriančių porų ginčus lengviausiai gali užglaistyti paprastas atsiprašymas. Pasak šį veiksnį tyrusių JAV mokslininkų, atsiprašius kito žmogaus, skyrybų procesas tampa žymiai lengvesnis: sumažinami finansiniai...


R.Šukys: griežtas antkainių taikymas duoda rezultatų – vaistai toliau pinga

R.Šukys: griežtas antkainių taikymas duoda rezultatų – vaistai toliau pinga

Nuo pavasario pradėti taikyti apribojimai maksimaliems prekybos antkainiams vaistinėse duoda rezultatų – iki tol kasmet augusios vaistų kainos pradėjo kristi. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) atlikti sisteminiai tyrimai parodė,...


Kada geriausia tuoktis?

Kada geriausia tuoktis?

Šeimos laimė, anot senolių, priklauso ne tik nuo meilės ir pagarbos partneriui, tačiau ir mėnesio ar dienos, kada susituokėte. Rugpjūtį tuoktis pats metas. Sausį tuoktis nerekomenduojama. Manoma, kad tokia santuoka baigiasi ankstyva našlyste....


Ar moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų?

Ar moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų?

Dalis psichologų teigia, kad moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų, o vyrai tai daro žymiai greičiau ir paprasčiau. Kodėl moterys yra prastesnės? ymiai greičiau ir paprasčiau. Kodėl moterys yra prastesnės? Kaip rašo portalas askmen.com,...


Naujas dirbtinio apvaisinimo metodas gali sumažinti įgimtų ligų tikimybę

Newcastle universiteto mokslininkai sukūrė naują metodą, kuris leidžia sėkmingai perkelti žmogaus DNR iš vienos žmogaus kiaušialąstės į kitą. Naujovė ateityje turėtų sumažinti rimtų genetinių sutrikimų - mitochondrinių ligų - perdavimą kūdikiui....


Vėjaraupiai – ne tik vaikų liga

Šaltuoju metų laiku padaugėja sergančiųjų vėjaraupiais. Susirgimai dažniausiai plinta vaikų, lankančių švietimo įstaigas, tarpe. Primename, kad ligą sukelia virusai, užsikrečiama nuo sergančiojo vėjaraupiais. Susirgęs žmogus gali apkrėsti...


Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Negali būti jokių diskusijų, ar Lietuvai reikalingas spermos bankas, - jis būtinas, teigia medikai. "Kaip jūs manote, ar geriau savo išnešiotą vaiką auginti, ar svetimą? Dauguma moterų mieliau augintų savo išnešiotą", - teigia...


Psichologė G. Petronienė: "Ramiai gyvenantys neprisimena sapnų"

Psichologė G. Petronienė: "Ramiai gyvenantys neprisimena sapnų"

Pasaulyje atidaromos miego laboratorijos, apie miegą ir sapnus rašomos knygos ir leidžiami žurnalai. Tačiau mokslininkai teigia, kad apie miegą žinoma ne tiek jau daug. Salve.lt kalbina psichologę psichoterapeutę G. Petronienę. Ji dirba...


Pagal smegenų MRI galima nustatyti, apie kokį žodį galvoja žmogus

Pagal smegenų MRI galima nustatyti, apie kokį žodį galvoja žmogus

Akivaizdu, jog kompiuterių mokslas gerokai pažengė "minčių skaitymo" linkme. Carnegie Mellon Universiteto Mašinų Mokymosi padalinio mokslininkai pabandė prognozuoti, kaip turi atrodyti MRI galvojant apie žodžius 'salieras'...


Birželio mėnesį poros labiausiai šėlsta

Britų mokslininkų manymu, birželis – pats seksualiausias metų mėnuo. Šiltos dienos, atviri drabužiai, žvaigždėtos naktys ir daugybę galimybių mylėtis pievelėje ar kuriame nors kitame gamtos prieglobstyje. Pasak mokslininkų, taip yra dėl...


PSO: mirusiųjų nuo gripo sparčiai daugėja

Smarkiai išaugo nuo vadinamojo kiaulių gripo mirusių žmonių skaičius. Per savaitę ši liga nusinešė 1 tūkst. 56 ligonių gyvybes, pranešė Pasaulio sveikatos organizacija. Tai yra didžiausias padidėjimas nuo pandemijos pradžios. Nuo balandžio mirė iš...


Agresijos evoliuciją skatino karai tarp genčių

Agresijos evoliuciją skatino karai tarp genčių

Karai nusineša daug gyvybių, o taip pat brangiai atseina. Todėl kyla klausimas, kodėl visą žmonijos istoriją vis dėlto lydi karai? Dabar kariaujama dėl įvairių priežšsčių, bet anksčiau karai tarp genčių vykdavo dėl paprasčiausų dalykų:...


Ar įmanoma brolybė medicinoje? Kviečia Fokoliarų Judėjimo Medikų dialogo grupė

Lapkričio 11 d. Vilniuje Fokoliarų Judėjimo Medikų dialogo grupė kviečia į susitikimą tema: Ar įmanoma brolybė medicinoje? Šiandien medicinos pasaulį sudaro santykių visuma, telekomunikacijos ir susiskaidymas į siauras specialybes reikalauja...


Maisto papildai gali sumažinti sergančiųjų plaučių vėžiu mirštamumą

Iki susergant plaučiu vėžiu maisto papildus vartoję žmonės gali turėti daugiau galimybių išgyventi, rodo Norvegijoje atliktas tyrimas. Pasak tyrimo, menkės kepenėlių aliejaus maisto papildų vartojimas sietinas su beveik perpus mažesne rizika, kad...


Paracetamolį bus galima įsigyti tik su receptu

Paracetamolį bus galima įsigyti tik su receptu

Dėl padažnėjusių apsinuodijimų paracetamoliu, netrukus didesnį šio vaisto kiekį bus galima įsigyti tik su receptu. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Mindaugas Būta sakė, kad tvarka keičiama siekiant stabdyti netinkamą savigydą....


Ligoninėms - pacientų drausminimo funkcija

Keiksmai, muštynės, grasinimai - tamsioji gydymo įstaigų kasdienybės pusė, kurios dažnas pacientas net nepastebi. Deja, kilnios medikų profesijos žmonės kaip niekas kitas dažnai su ja susiduria. Todėl taupyti apsaugos srityje neketinama....


Žaibo sukelti pavojai

Žaibo sukelti pavojai

Kiekvienais metais vasaros metu, nuo žaibo iškrovos ištinka nemažai nelaimingų atsitikimų. Efektingas gamtos reiškinys sukelia susižavėjimą, bet taip pat ir nenumatytus pavojus. Žaibas – tai galinga elektros srovės iškrova, kuri atsiranda...


Moteris yra alergiška pinigams

Moteris yra alergiška pinigams

33 – erių vieniša mama Yvonne Simon, gyvenanti Esekso grafystėje, yra alergiška pinigams. Moteris rankose negali laikyti nei banknotų, nei monetų, mat ją iškart išberia. Kaip rašo dailystar.co.uk, moteris yra alergiška metalui iš kurio...


Kas svarbiau: darbas ar galimybė išvengti vėžio?

Lietuvos moterims už galimybę išvengti pavojingos ligos – gimdos kaklelio vėžio – svarbiau yra jų darbas, išvaizda ir socialinis gyvenimas. Tai atskleidė tyrimas, kurį inicijavo tarptautinė farmacijos kompanija...


Tinstančios kojos – simptomas, pranašaujantis sunkią ligą

Tinstančios kojos – simptomas, pranašaujantis sunkią ligą

Sergančiųjų limfedema Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daug, tačiau informacijos apie šią ligą vis dar trūksta. Žmonės, besiskundžiantys galūnių tinimu, nežino, kur kreiptis pagalbos, o laiku diagnozavus ir tinkamai gydant, šią ligą galima...


Nutukę žmonės patiria "sunkią smegenų degeneraciją"

Nutukę žmonės turi 8 proc. mažiau smegenų audinio nei normalaus svorio asmenys, teigiama atliktoje studijoje. Tyrėjai teigia, kad nutukusiųjų smegenys atrodo 16 metų senesnės nei lieknųjų. Tuo metu žmonės, kurie priskiriami prie turinčių...


Sulankstomieji akių lęšiukai jau kompensuojami ir suaugusiesiems

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos pirmą kartą centralizuotai perka dirbtinius sulankstomuosius akių lęšiukus suaugusiesiems. Šiuo metu viešojo pirkimo konkursas jau pasibaigęs, pasirašyta sutartis su firma,...


Aklas keturmetis "mato" kaip delfinas

Aklas Jamie'is Asplandas "mato" naudodamas echolokacijos techniką: siunčia garso pliūpsnius, kurie atsispindi nuo objektų ir aidu grįžta atgal. Kaip praneša britų "The Daily Telegraph", tai aklam gimusiam keturmečiui...


Per Kalėdas traumas patyrusių žmonių gydymas Vilniaus teritorinei ligonių kasai kainuos apie 100 tūkst. litų

Per ilgąjį Kalėdų savaitgalį dėl slidžių gatvių traumas patyrė beveik pusė tūkstančio žmonių, esančių Vilniaus teritorinės ligonių kasos zonoje. Jų gydymas ir reabilitacija kainuos apie 100 tūkst. litų.Daugiausia gatvėse traumuotųjų buvo Vilniaus...


Dalyje rajonų ligoninių bus teikiamos tik ambulatorinės chirurgijos paslaugos

Dalyje rajonų ligoninių bus teikiamos tik ambulatorinės chirurgijos paslaugos

Ketvirtadalyje rajonų ligoninių nuo balandžio pirmosios atsisakius stacionarinių chirurgijos paslaugų, šių gydymo įstaigų priėmimo skyriai teiks tik ambulatorines chirurgijos paslaugas. Rajono lygmens ligoninėse nuo balandžio pirmosios...


Košmarai teigiamai veikia mūsų psichiką

Košmarai teigiamai veikia mūsų psichiką. JAV psichologai mano, jog blogus sapnus dažniausiai išprovokuoja žmogaus patirtos stiprios emocijos. Košmarų užduotis - iš naujo jas "išjausti" ir sukurti jų vertinimą. "Košmarai - tai...


Operacija išpildė gimtadienio norą – girdėti draugų linkėjimus

"Mes tikėjome, kad Lukas girdės", – įvykusiu stebuklu neatsidžiaugė berniuko mama Jolanta Skerutienė. Praėjusiais metais birželį Lukui buvo konstatuotas ketvirtas kurtumo laipsnis. Tąkart susiėmę už galvų medikai bandė ieškoti...


Privalomasis sveikatos (ne)draudimas

Šiandien apie privalomojo sveikatos draudimo įmokas diskutuojama itin karštai. Viešumoje koneveikiama daugybė situacijų, detalių ir aspektų, kurie gadina žmonėms gyvenimą. Nenoriu leistis į šias detales, tačiau išsakysiu keletą pastebėjimų apie...


Narkomanijos prevencija uostamiestyje - pavyzdys Rytų šalims

Klaipėdos psichikos sveikatos centrą aplankė devyni narkomanijos prevencijos srityje dirbančių Rusijos ir Baltarusijos įstaigų, savivaldybių administracijų, visuomeninių organizacijų bei spaudos atstovai. Svečiai iš Minsko (Baltarusija) ir Rusijos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9