Gegužės 28d. Šeštadienis

Verta žinoti: dviračio pasirinkimas, sėdėsena ir pėdų padėtis

2015 Rugpjūčio 3d.
Peržiūrų skaičius: 28332

Šiltuoju metų sezonu siekiame kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, vis dažniau atkreipiame dėmesį į savo kūno formas ir norime, kad jos būtų gražios. Aktyvesnis gyvenimo būdas užtikrins ne tik realius pokyčius veidrodyje, bet ir plačią šypseną, kuri vis rečiau matoma jūsų veide (sportas gryname ore padidina endorfinų, t.y. laimės hormonų, gamybą).

Iš daugybės sporto rūšių išsirinkote važiavimą dviračiu? Puiku! Tačiau turite pasirūpinti labai svarbiais dalykais, tokiais kaip: taisyklinga laikysena, sėdėsena ir teisinga pėdų padėtimi, kad vėliau netektų skųstis skaudančia nugara ar sąnariais.

Kaip netaisyklinga laikysena ant dviračio gali jums pakenkti?

Pirmiausia – patogumas. Minti pedalus turi būti ne vargas, o malonumas. Patogumą turite suprasti ne kaip abstrakčią „komforto“ sąvoką, o kaip biomechaniškai ir fiziologiškai normalų raumenų, sąnarių ir kitų sistemų darbą. Kiekvienas jūsų raumuo turi dirbti būtent jam pritaikytą darbą ir tiek laiko, kiek leidžia būtent to raumens galimybės. Persistengę sukelsite uždegimus, funkcijos pablogėjimus ar dar blogiau - sąnarių pažeidimus, kurie atsilieps senatvėje.

Dviračio pasirinkimas. Prieš išsirinkdami šią transporto, sporto ir laisvalaikio praleidimo priemonę, apsvarstykite, kaip dažnai ir kur juo važinėsite: ar savo laiką minant pedalus skirsite kelionėms į darbą, ruošitės į turistines išvykas, o gal kiekvieną dieną prakaituosite stadione ar siauruose miško takeliuose. Būtent tai turi didžiausią įtaką jums tinkančio dviračio pasirinkimui. Kiekviena atskira dviračių rūšis yra skirta važiavimui konkrečia danga, tam tikromis vietovėmis arba naudojama kitiems tikslams.

Dviratis, kaip ir žmogaus organizmas (nuo 400 iki 680 raumenų, apie 200 kaulų ir 187 sąnarių), sudarytas iš daugybės detalių, lemiančių taisyklingą arba netaisyklingą jūsų sėdėseną:

 • rėmo geometrija yra susieta su dviračio dydžiu ir negali būti reguliuojama, tad dviračio rėmą reikia pasirinkti pagal savo ūgį;
 • visuose dviračiuose įvairiai reguliuojama balnelio padėtis (aukštis ir padėtis padalų atžvilgiu);
 • reguliuojamas vairo aukštis, o keičiant detales, gali būti keičiamas vairo iškyšos ilgis;
 • pasirenkamas švaistiklių ilgis;
 • gali būti reguliuojama pedalų įsegimo jėga ir batelių judėjimo kampas.

Pasirinkę dviratį  tinkamai, jausite ne tik malonumą važiuojant, bet ir nesusigadinsite sveikatos perkraudami raumenis ar traumuodami sąnarius. Maža to, privalote avėti tinkamą avalynę, dėvėti tinkamus drabužius, tinkamai sureguliuoti sėdėseną ir parinkti tokius krūvius, kurie atitiks jūsų galimybes.

Sėdėsena. Jei susiruošėte ant dviračio praleisti daugiau nei keletą valandų per savaitę, pasirūpinkite, kad dviratis atitiktų individualius jūsų organizmo ypatumus. Prisitaikyti ir susireguliuoti tinkamo dydžio dviratį pagal savo ūgį, rankų ir kojų ilgį padės kvalifikuoti dviračių parduotuvių konsultantai, tačiau turite žinoti, kad jūsų laikysena turi būti taisyklinga.

Klausiame dviratininko Vitalio Vareikio, kaip skirstoma teisinga sėdėsena ant dviračio.

1. „Įprasta“ pozicija (sėdėsena palinkus ties pirma valanda): plaštakos remiasi į stabdžių rankenėles, sulenkiant rankas, pasiekiamas pageidaujamas aerodinaminis efektas. Tokia pozicija yra patogiausia, įprasta ir ja važiuojama daugiausia laiko - lengvai valdomos tiek pavaros, tiek stabdžiai. Angliškai ši pozicija vadinama „on the hoods“.

2. „Tempo“ pozicija (sėdėsena palinkus ties antra valanda): tvirtai laikomas vairas, vienu pirštu lengvai pasiekiamos pavarų svirtys ir stabdžiai. Rankos sulenktos, nugara kuo horizontalesnė. Ši pozicija naudojama važiuojant prieš stiprų vėją, vedant grupę, leidžiantis nuo kalno. Pozicija nėra patogi, tačiau joje generuojama didžiausia galia, tvirtai laikomas vairas, užtikrinamas efektyvus stabdymas ir dviračio valdymas. Angliškai ši pozicija vadinama „on the drops“.

3. Aerodinaminė pozicija (sėdėsena ties trečia valanda) ant asmeninių lenktynių ar triatlono dviračio. Rankos laikomos ant kuo arčiau viena kitos esančių, prie vairo pritvirtintų iškyšų su atramomis alkūnėms. Horizontali nugara, į priekį paslinktas kūnas, mažiausias galimas aerodinaminis pasipriešinimas. Ši pozicija naudojama tik lenktynėse laikui ir yra nepatogi, dviratis labai blogai valdomas, tačiau generuojama daug galios ir, dėka geros aerodinamikos, pasiekiamas didelis vidutinis greitis. Angliškai sakoma „on extentions“. Posūkiuose laikomasi ir dviratis valdomas vairu, kuris paprastai siauresnis nei plento dviračių.

4. Aukšta pozicija (sėdėsena ties dvylikta valanda), kai rankos laikomos ant vairo viršaus. Yra tipiška, kopiant į stačius (> 6 proc.) kalnus, maksimaliai įkvėpti, tačiau yra labai neaerodinamiška, generuojama mažiau galios, todėl naudojama, kai greitis mažas arba atsistatymui/ atsigavimui po krūvio. Naudojant plento dviratį, šioje pozicijoje sunku pasiekti stabdžius ir pavarų svirtis, todėl negali būti naudojama esant intensyviam eismui. Angliškai ši pozicija vadinama „on the tops" ir yra vienintelė įmanoma MTB ir rekreaciniuose dviračiuose.

Pėdos ir pedalų padėtis. Dažnai apžergus dviratį, didžiausias dėmesys sutelkiamas nugarai ir užmirštama apie pėdas. Kiekvienas dviratininko pagaminamas galingumo vatas perduodamas dviračiui per pėdą, tad šiai mūsų kojos daliai turi būti skirtas ne mažesnis dėmesys.

Paprastai manoma, kad pedalo ašis turi būti ant pėdos pirmojo pirštakaulio ir padikaulio sąnario centro. Tokia rekomendacija yra tik bendro pobūdžio.

Jei per didelė pėdos dalis bus ant pedalo (fiksatorius patrauktas link pėdos centro), tuomet bus generuojama didesnė galia (tai naudinga, pavyzdžiui, važiuojant į kalną, ilgose distancijose, asmeninėse lenktynėse, siekiant išgauti kuo geresnį rezultatą), tačiau sprinte sumažės galimybės staigiai atakuoti. Todėl sprinteriai stumteli kontakto su pedalu tašką šiek tiek į priekį. Jeigu pėda neturės tinkamo kontakto su bateliu, o pastarasis su pedalu (batelis per didelis, slidinėjanti koja, vidpadis neatitinka pėdos formos, atsiranda judėjimas batelio viduje, netinkamas kontakto su pedalu kampas), gali atsirasti tam tikros pėdos pusės skausmas.

Rekomenduojama rimtai susirūpinti, ar tinkamai sėdite ant dviračio ir ar didelis noras pasportuoti nepridarys daugiau bėdų nei naudos.

Įsiminkite, kad:

 • minant priekinis pėdos trečdalis turi spausti pedalo ašį, o visa pėda turi kontraktuoti su batelio padu;
 • liemuo kiek sulenktas ir pasviręs į priekį;
 • rankos nežymiai sulenktos per alkūnes;
 • vairą reikia laikyti pečių plotyje: laisvai ir be įtampos;
 • kojų judesiai turi būti plastiški ir tolygūs, be staigių postūmių;
 • kvėpavimas lygus, ramus (rekomenduojama kvėpuoti per nosį);
 • jei esate pilnapadis ar turite kitų pėdų problemų, jums turėtų būti pritaikomi vidpadžiai dviratininkams, turintys priekinės dalies paaukštinimą ir neleidžiantys pėdai pavargti.

Jei norite sportuoti ant dviračio ir iš šios dviratės priemonės „išsunkti“ daugiau nei tik savaitgaliniai, lėti pasivažinėjimai parke, tačiau turite sveikatos problemų, pasitarkite su savo gydytoju.

 

Tel. pasiteiravimui +370 685 6001

www.pesplanus.lt

Ligonė tapo biurokratų pastumdėle

Painiava dėl Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų varo į neviltį buvusius moksleivius ir studentus. Susirgus paaiškėja, kad jie turi mokėti už medicinos paslaugas. Valstybė savo lėšomis draudžia moksleivius ir studentus, o absolventus - iki...


Mažinti vaistų kainas ragina visus rinkos dalyvius

Nacionalinė vaistų prekybos asociacija pritaria išrinktosios prezidentės Dalios Grybauskaitės pozicijai siekti, kad Lietuvoje mažėtų vaistų kainos, tačiau tikisi, kad vaistų kainų mažinimo plano kūrėjai pamatuotai vertins Lietuvos rinkos dalyvių,...


Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Mokslininkai ne tik išmoko skaityti žmogaus mintis ir nuspėti ketinimus. Jie jau sugeba sudėlioti psichologinį portretą, nustatydami ryšį tarp smegenų skyrių, atsakingų už malonumo pojūčio priėmimą ir reakciją į aplinkinių elgesį, rašo gazeta.ru....


Zita Vasiliauskaitė. Dovana – tai žinia

Jei surengtume viešą diskusiją apie dovanas, jų vietą mūsų gyvenime, patys nustebtume – kiek įvairiausių nuomonių, požiūrių, beje, labai prieštaringų, būtų išsakyta. Vieni sakytų, kad dovana – tikras džiaugsmas, ypač jei dovanojama...


Ligoninės toliau skęsta medicinos atliekose

Ligoninės toliau skęsta medicinos atliekose

Šalies gydymo įstaigose susikaupė 50 tonų pavojingų medicininių atliekų. Už jų naikinimą atsakingos trys ministerijos jau mėnesį nesugeba susitarti. Nors pripažįsta, kad didžiausios klinikos, neturinčios kur dėti atliekų, jas sandėliuoja tiesiog...


Telefonų kameros netrukus matuos mūsų pulsą

Telefonų kameros netrukus matuos mūsų pulsą

Plika akimi tai sudėtinga pastebėti, bet mūsų veido odos atspalvis keičiasi su kiekvienu širdies dūžiu. Kraujas, keliaujantis arterijomis ir kraujagyslėmis, su kiekvienu pulsu šiek tiek parausvina mūsų skruostus. „Fujitsu“ inžinieriai...


Egzaminų stresą malšins šokiais aplink stulpą

Kembridžo universiteto studentėms siūloma lankyti šokių aplink stulpą pamokas. Šie šokiai esą gali padėti įveikti egzaminų stresą. Tai pirmas kartas, kai Kembridžo universiteto bendruomenei siūloma pasinaudoti privačiomis šokių pamokomis....


Vakarų ir Rytų gyventojai skirtingai supranta mimiką

Mimikos kalba nėra universali: veido išraišką europiečiai ir Azijos gyventojai suvokia skirtingai, nustatė tyrimo, publikuoto žurnalo "Current Biology" tinklapyje, autoriai. "Mes pastebėjome, kad Rytų ir Vakarų gyventojai skaitydami...


Pagrindiniai laiko planavimo metodai

Pagrindiniai laiko planavimo metodai

Pareto principas tvirtina, kad 20 proc. pastangų duoda 80 proc. rezultatų, o likę 80 proc. pastangų - tik 20 proc. rezultatų. Šį principą 1906 metais suformulavo italų ekonomistas Vilfredas Paretas. Jis pastebėjo, kad 20 proc. italų valdo 80 proc....


Psichologo patarimai: pavyduliauju jo kompiuteriui

Psichologo patarimai: pavyduliauju jo kompiuteriui

Technika turi hipnozinį poveikį mums. Kuo sudėtingesnis gyvenimas, tuo sunkiau būti laimingam. Technika mūsų gyvenimą padarė patogesnį, bet taip pat atnešė ir daugelį psichologinių problemų, kurių nežinojo mūsų protėviai.Daugelis psichologinių...


KTU patirtis rengiant medicinos fizikus pripažįstama užsienio šalyse

KTU patirtis rengiant medicinos fizikus pripažįstama užsienio šalyse

Rugsėjo 22–24 dienomis Kauno technologijos universitete (KTU) vyks Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) organizuojamas seminaras "Branduolinių mokslų sąsajos su medicinos fizika: medicinos fizikų rengimas Baltijos...


Dvylikametės mergaitės viltis – donoro širdis

Mergaitė, kuri laukia. Taip būtų galima pavadinti dvylikametę Mantę. Ji viena iš aštuonių Lietuvos vaikų, laukiančių širdies donoro. Širdies persodinimo operacija – vienintelė mergaitės viltis išgyventi. Savaitgalį Vaiko širdies asociacijos,...


Kodėl svarbu tinkamas oras patalpuose?

Kodėl svarbu tinkamas oras patalpuose?

Ar žinote, kad Išsausėjus orui namuose, oda greičiau sensta ir sausėja, džiūsta nosies gleivinė ir akys, lengviau pernešami virusai. Taigi namuose būtina drėgmė, padedanti išlaikyti sveiką odos spalvą ir stangrumą, užkirsti kelią kvėpavimo takų...


Nuo pandeminio gripo šalyje pasiskiepijo per 1000 gyventojų

Lietuvoje iki praėjusios savaitės pabaigos, preliminariais duomenimis, nuo pandeminio gripo pasiskiepijo apie 1100 žmonių. Daugiausiai gyventojų nuo vakcinavimo pradžios paskiepyti Kauno, mažiausiai - Telšių apskrityje, kur vakcina pasinaudojo 8...


Gripas atsitraukė, bet viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sumažėjo nesmarkiai

Praėjusią savaitę Lietuvoje registruotas tik vienas gripo atvejis, tačiau susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sumažėjo nedaug, teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Jo duomenimis, praėjusią savaitę susirgo...


Ką veikia audinių bankai?

Ką veikia audinių bankai?

Audinių bankas – tai įstaiga, kuri surenka ir saugo žmogaus audinius medicininių tyrimų ar terapijos tikslais. Audinių banke, priklausomai nuo to kas ir kaip saugoma, gali būti saugomi gyvo ar mirusio donoro audiniai ar ląstelės. Žmogaus...


Vitaminas D teikia vilties sergantiesiems prostatos vėžiu

Kai kuriems ligoniams vitaminas D gali efektyviai padėti gydant prostatos vėžį, nustatė britų mokslininkai. Kasdieninė vitamino D dozė kas penktam pacientui prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį - kuris laikomas ligos sunkumo rodikliu -...


Vokiečiai teigia omega-3 rūgštį galį išgauti iš mikrobų

Vokiečiai teigia omega-3 rūgštį galį išgauti iš mikrobų

Vokietijos biotechnologijų bendrovė "InterMed Discovery" (IMD) užpatentavo omega-3 rūgščių gavybą iš mikrobų terpės, ir tai būtų dar vienas polinesočiųjų riebiųjų rūgščių šaltinis greta žuvų, dumblių ir augalų. IMD tyrimus atlieka kartu...


Daug draugų negarantuoja paramos

Daug draugų negarantuoja paramos

Misūrio universiteto (JAV) fiziologai, atlikę tyrimą su 813 paauglių, priėjo prie išvados, kad didelis draugų ratas jiems, o ypač mergaitėms, negarantuoja psichologinės paramos. Atvirkščiai - daug draugų lemia daugiau negatyvių emocijų. Savo...


Išmokta išmatuoti skausmo lygį

Magnetinio rezonanso tomografiją pasitelkusiems Oksfordo universiteto (D. Britanija) mokslininkams pirmą kartą pavyko objektyviai išmatuoti pacientų jaučiamo skausmo lygį, praneša naujienų agentūra UPI. Tyrimų metu specialistai tiriamųjų smegenyse...


Kaip susirasti partnerį, kai jums virš 40 metų?

Vienišas. Be vaikų. Jūsų amžius virš 40 metų. Naujos meilės paieškos ir pasimatymai jums atrodo baisūs? Psichologai įvardija 7 taisykles, kaip vėl rasti meilę. Kaip rašo portalas telegraph.co.uk, įvertinkite savo situacijos gerąsias puses: jūs...


Vėžiui stabdyti – ankstyva diagnozė

Šiuo metu daugelyje Europos šalių, susirūpinusių onkologinių susirgimų augimu, ypatingas dėmesys skiriamas ankstyvajai onkologinių ligų diagnostikai. Sveikatos priežiūros specialistai vieningai sutaria, kad mirties pranašu laikomas vėžys yra ne...


Išrastas amfetamino matuoklis

Švedijos mokslininkai išrado į alkotesterį panašų matuoklį, iš žmogaus kvapo nustatantį, ar jis vartojo sintetinių narkotikų – amfetamino ar metamfetamino. Dauguma narkotikus organizme aptinkančių testavimo priemonių naudoja šlapimo ar...


Perpilant kraują vis dar užsikrečiama hepatitu

Lietuvoje vis dar pasitaiko atvejų, kai hepatitu yra užkrečiama per donorų kraują, teigia Vilniaus universiteto ligoninės ekspertas prof. Jonas Valantinas. Kaip teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Hepatologijos,...


Kardiologai skambina pavojaus varpais

Kardiologai skambina pavojaus varpais

Tos pačios amžiaus grupės ligonių, sirgusių pakartotinu miokardo infarktu, vidutinis vyrų mirštamumo rodiklis buvo 47,1 proc., moterų – 37,7 proc. Nepaisant gerėjančios diagnostikos ir gydymo, Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės...


Valgykite kartu. Sužinosite, koks vyras bus lovoje

Jei vyras per pirmąjį pasimatymą pakvietė moterį pavakarieniauti, ji turėtų nepraleisti progos sužinoti, ko galima tikėtis iš jo ateityje. Ekspertai tikina, kad elgesys prie stalo ne tik parodo žmogaus išsiauklėjimą, bet ir atskleidžia, koks jis...


Ligonių, laukiančių donorų organų bei audinių, eilė sutrumpėjo

Ligonių, laukiančių donorų organų bei audinių, eilė sutrumpėjo

Lietuvoje šiemet jau atliktos 33 organų ir audinių transplantacijos. Tai gerokai sutrumpino ligonių, laukiančių donorų organų ir audinių, eilę. Laukiančiųjų donorų organų bei audinių eilė per pirmąjį šių metų mėnesį sutrumpėjo 33 recipientais:...


Tyrimas: resveratrolis skatina nutukusių žmonių medžiagų apykaitą

Kasdien vartodami vynuogėse ir raudonajame vyne esančią organinę medžiagą resveratrolį nutukę žmonės gali pagerinti medžiagų apykaitą, rodo Danijoje atliktas tyrimas. Aarhus universiteto mokslininkai nustatė, kad resveratrolis pakeitė tam tikrų...


Jūs ir Jūsų klausos aparatas

Jūs ir Jūsų klausos aparatas

Iškilus poreikiui pradėti kasdieniniame gyvenime naudotis klausos aparatais, kyla klausimas - "O kokie aparatai būtų man tinkamiausi?" Renkantis aparatą svarbu, kad technologinė koncepcija sutaptų su klausos aparato naudotojo poreikiais....


Ligoninės ir poliklinikos neįgaliesiems nepritaikytos

Judėjimo negalią turintieji skundžiasi, kad daugelyje ligoninių ir poliklinikų sudėtinga lankytis ir gydytis, mat šios nepritaikytos jų poreikiams. Viena iš didžiausių šalies ligoninių – Kauno klinikos – neneigia: pastatai seni, tad...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9