Nobel biocare

Vaistai – tik vyrams?

Farmacijos pramonė vaistus kuria vyrams, nors abiejų lyčių pacientai skirtingai reaguoja į veikliąsias medžiagas.

Tokią versiją paskelbė Vokietijos dienraštis „Die Welt”, cituodamas medicinos profesorę Verą Regitz-Zagrosek, ir pastebėjęs, kad tarp naujų medikamentų bandytojų tik penktadalis – moterys. Vyriškos lyties yra net dauguma laboratorinių pelių.

Jei tirdami farmacininkai atsižvelgtų į lyčių skirtumus, galėtų laimėti tiek vyrai, tiek moterys. Pavyzdžiui, nustačius, kodėl moterys rečiau serga širdies ir kraujagyslių ligomis, būtų galima geriau padėti ir vyrams.

V.Regitz-Zagrosek, vadovaujanti universitetinių Berlyno klinikų „Charité” Lyčių tyrimų institutui, Vysbadene vykusiame Vokietijos vidaus ligų gydytojų kongrese pateikė pavyzdį.

Atliekant vienos naujos veikliosios medžiagos klinikines studijas, paaiškėjo, kad moterims ši naujiena yra naudinga, tuo tarpu vyrų sveikatai tiriamoji medžiaga beveik neturėjo įtakos. Tačiau moterys sudarė tik 20 proc. tiriamųjų, o studijos rezultatai skelbiami atsižvelgiant į poveikį daugumai tiriamųjų.

Kaip pavyzdys minėtas ir kitas eksperimentas, atliktas su laboratorinėmis pelėmis, kurių pusė buvo vyriškos lyties. Pelių patinų organizmui naujoji veiklioji medžiaga buvo labai naudinga, o patelėms – ne. Jei tęsiant tyrimus pasirodytų, kad ši medžiaga taip pat veikia ir žmogaus organizmą, būtų akivaizdu, jog naująjį medikamentą vartodamos moterys patirtų didesnį šalutinį poveikį, o vyrai – ne.

Pasak V.Regitz-Zagrosek, šalutinis poveikis vaistus vartojančioms moterims pasireiškia 1,5 karto dažniau nei vyrams. Pavyzdžiui, veiklioji medžiaga digitalis padeda širdininkams vyrams, o moterų, naudojančių ją, mirtingumas yra didesnis. Be to, esama įrodymų, kad moterys stipriau reaguoja ir į vaistus nuo širdies ritmo sutrikimų, ir dažniau patiria šalutinį poveikį.

Tačiau kodėl gi dauguma tyrimuose dalyvaujančių gyvūnų – vyriškos lyties? Medikė įžvelgia labai paprastas priežastis: vyriškos lyties pelės yra pigesnės, jų organizmai nesikeičia mėnesio ciklais ir ryškiau reaguoja į testuojamas veikliąsias medžiagas.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE