Gegužės 25d. Trečiadienis

Už "ne savo" ligonių gydymą moka iš savo kišenės

Peržiūrų skaičius: 27056

Panaikintų skyrių pacientus perėmusioms ligoninės tenka labdarių misija - tokia išvada peršasi pasikalbėjus su šių įstaigų vadovais.

Dauguma specialistų vieningai lrt.lt tvirtino, kad didžiausią galvos skausmą kelia ne specialistų ir vietos, kur paguldyti sergančiuosius trūkumas, bet ydinga atsiskaitymo už suteikiamas paslaugas sistema, pagrįsta "lubų" principu.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, nuo 2010 m. balandžio 1 d. Teritorinės ligonių kasos (TLK) nebeperka akušerijos paslaugų Šakių ligoninėje ir Anykščių rajono savivaldybės ligoninėje.

Taip pat nuo 2010 m. balandžio 1 d. TLK nebeperka chirurgijos paslaugų šiose Asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ): Prienų ligoninėje (uždarytas chirurginis-ginekologinis skyrius), Kaišiadorių ligoninėje (uždarytas nervų, chirurgijos skyriuje buvęs chirurgijos poskyris), Gargždų ligoninėje, Šilalės rajono ligoninėje, Naujosios Akmenės ligoninėje, Pakruojo ligoninėje, Ignalinos rajono ligoninėje, Molėtų ligoninėje Zarasų rajono savivaldybės Zarasų ligoninėje, Širvintų ligoninėje.

Ligonius guldo koridoriuose

 

Šiaulių ligoninės medicinos direktorės pavaduotojas chirurgijai Antanas Pauliukas pastebi, jog apskrityse panaikinus dalį ligoninių skyrių, pagalbos į ligoninės, kurioje dirba, specialistus kreipiasi iki 30 proc. daugiau negaluojančiųjų nei anksčiau.

Anot pašnekovo, jeigu stacionare vietų ligoniams dar vis pakanka, tai su ambulatoriniu gydymu kur kas prasčiau. Ženkliai išaugusiems ligonių srautams per mažas priimamasis, labai trūksta ir pačių pagelbėti galinčių specialistų.

Per mėnesį dabar vidutiniškai priimamajame apsilanko apie 4 tūkst. žmonių. Iš jų apie 1500 žmonių - rajonų gyventojai, likusieji - Šiaulių miesto gyventojai.

"Pati pagrindinė ir didžiausia problema - per mažas priėmimo skyrius. Jame dirba vienas terapeutas, vienas chirurgas, esant reikalui kviečiame neurologą. O žmonių srautas..." - kalbėjo A. Pauliukas.

Ilgametė Kauno 2-osios klinikinės ligoninės darbuotoja, Diagnostikos skyriaus vedėja, šiuo metu administratorės terapijai ir chirurgijai pareigas einanti Gražina Žiedelienė sako, jog po reformos pagalbos kreipiasi iki 20 proc. sergančiųjų daugiau. Dabar žmonės atvyksta ne tik Kauno, kaip anksčiau, bet ir iš Ariogalos, Jurbarko, Klaipėdos zonų.

"Pacientų pas mus visada buvo daug. Dabar mes jų turime labai daug, nebesutalpiname į palatas, guldome koridoriuose.

Nė vienam neatsakome būtinosios pagalbos, bet mūsų daktarai nesuspėja aptarnauti ligonių. Mes nesuspėjame padaryti to, ką gydytojas privalo padaryti. Pavyzdžiui, pirmadienį vien tik į mūsų skyrių buvo paguldyti 28 ligoniai. Ir taip kasdien, daugiau nei po 20 naujų žmonių, kuriuos reikia paguldyti.

Antplūdis didžiulis. Ligoninėje yra 4 skyriai, kurie nuolat yra užpildyti ir perpildyti", - informavo gydytoja.

Nors pacientų padaugėjo, finansavimas liko veik toks pats

Lrt.lt kalbintų ligonių vadovai pažymi, kad didžiausia problema vis dėlto yra ne tiek tai, kad su per mažomis specialistų pajėgomis tenka pasirūpinti išaugusių ligonių srautu, kiek nepakankamo apmokėjimo už suteiktas paslaugas klausimas.

"Už Pakruojo ir Akmenės ligonius ligonių kasos šiek tiek pamokėjo, bet daugiau tai yra nustatytos sutartinės kvotos ir jeigu tu daugiau ligonių gydai, pinigų niekas neduoda, o tai reiškia, kad gydome kitų ligonių sąskaita", - pastebėjo pašnekovas.

Iki 10 proc. dabar daugiau pagalbos prašančių sulaukiančios Švenčionių rajono ligoninės vyr. gydytoja Irena Politienė sako, kad kol kas su padidėjusiu klientų srautu gydymo įstaigoje dirbantys specialistai tvarkytis spėjantys, tačiau rūpesčių kelia lėšų trūkumas.

"Ligoninėse skyriai buvo uždaryti dar balandžio mėnesį (į Švenčionių rajono ligoninę pradėjo kreiptis šiose gydymo įstaigose gydęsi asmenys - lrt.lt), o mūsų sutartis su Ligonių kasom sudaryta metams laiko nuo praeitų metų sausio iki šių metų gruodžio mėnesio. Nors į mus kreipiasi daugiau žmonių - ligoninių, kurias uždarė pacientai - ligonių kasos mums daugiau pinigų nepridėjo", - teigė specialistė.

Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius pažymėjo, kad už "svetimus ligonius" Ligonių kasos per mėnesį sumoka apie 100 tūkst. litų, tačiau visos reikalingos sumos už suteiktas paslaugas, deja, bet nepadengia.

"Kartais lieka neapmokėta ir 50 tūkst., ir 100 tūkst. litų per mėnesį", - sakė Visagino ligoninės vadovas.

K. Matulevičiaus paskaičiavimais, jau nuo balandžio mėnesio į jo vadovaujamą įstaigą kreipiasi iki 20 proc. daugiau ligonių nei anksčiau.

Atlieka "labdarių misiją"

Šakių rajono ligoninės vyr. gydytojo pavaduotoja Aldona Mažeikienė taip pat pastebi, jog "nepaisant to, kad pacientų srautas didėja, finansavimas išlieka tas pats".

"Kiek beaptarnautume žmonių, gauname tą pačią sumą. Kvotos yra nustatytos pagal tą ligonių srautą, kuris buvo anksčiau. Tam srautui padidėjus mes į nustatytas normas nebesutelpame. Šiemet jau kokius 300 pacientų į stacionarą paguldėme iš savo lėšų", - teigė pašnekovė.

A. Mažeikienė patikino, kad ir ateityje pagalbos besikreipiančių lauk neišvarys.

"Aš vis tiek tikiuosi, kad finansavimas su laiku gerės", - vylėsi Šakių rajono ligoninės vyr. gydytojo pavaduotoja.

Šakietei antrino ir vyriausias Klaipėdos ligoninės vyr. gydytojas Vinsas Janušonis.

"Mes teikiame labai daug paslaugų, praktiškai visas, išskyrus organų transplantaciją ir širdies chirurgiją. Į mus kreipiasi daugiausia žmonės iš Vakarų regiono: iš Telšių, Tauragės apskričių, Klaipėdos apskrities, iš Šiaulių, Mažeikių. Su personalu susitvarkome, mūsų ligoninėje eilės yra bene mažiausios tarp didžiųjų Lietuvos ligoninių, bet yra kita problema - visų šių paslaugų apmokėjimas.

Gauname už kiekvieną pacientą, bet yra lubos, įstaigai numatyta suma ir kiek beaptarnautum, ši suma niekaip neauga, nes numatoma ne pagal pacientų skaičių, ne pagal tai, kiek įstaiga jų priėmė, tarkime, praeitais metais, o pagal turimus pinigus", - dėstė pašnekovas.

Kaip informavo V. Janušonis, stacionarinė pagalba Klaipėdos ligoninėje per metus suteikiama apie 45 tūkst. ligonių, ambulatorinė - ketvirčiui milijono.

SAM: restruktūrizavimu nebuvo siekiama tiesioginės ekonominės naudos

Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Natalja Keturkienė, uždarant akušerijos ir chirurgijos skyrius nebuvo siekiama tiesioginės ekonominės naudos, o visų pirma galvota apie pacientui suteiktų paslaugų kokybę, koncentruojant sudėtingų paslaugų teikimą regioniniuose ir respublikiniuose centruose.

"Vis dėlto atsižvelgiant į tai, kad 2010 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas lyginant jį su 2009 m. buvo sumažintas beveik 400 mln. Lt, o sveikatos priežiūros paslaugų teikimas nebuvo nutrauktas, darytina prielaida, kad paslaugų restruktūrizavimas, sveikatos priežiūros tinklo optimizavimas, racionalesnis vidinių išteklių panaudojimas leido net su gerokai mažesnėmis pajamomis išlaikyti buvusį paslaugų lygį ir kokybę t.y. net ir taupant teikti pacientams visas reikiamas paslaugas.

Didžiosios ligoninės iš esmės planingai ruošėsi pacientų srautų padidėjimui iš rajonų.

Dar 2008 metais buvo atlikta esamos situacijos analizė, vertinant pacientų srautus priėmimo skyriuose, paslaugų prieinamumą ir priimtinumą. Pasinaudojant Europos struktūrinių fondų lėšomis daugelyje ligoninių buvo renovuojamos operacinės, priėmimo skyriai, atskirti planinių ir skubios pagalbos pacientų srautai, komplektuotos neurochirurgijos, ortopedijos - traumatologijos, radiologijos, akušerijos-ginekologijos, psichiatrijos tarnybos.

Atvejų, kad atvykę pacientai būtų nehospitalizuoti dėl vietų stokos ar kitų priežasčių, nebuvo. Žiniasklaidoje paviešinti pavieniai nusiskundimai, po oficialių tyrimų nepasitvirtino", - teigė Sveikatos apsaugos ministerija.

"Reformą reikėtų vertinti teigiamai"

Sveikatos apsaugos ministerija pažymi, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) minimos "lubos" - tai yra Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto galimybės apmokėti suteiktų paslaugų išlaidas, kurios per sutartines sumas paskirstomos tarp visų paslaugų teikėjų.

ASPĮ suteikus daugiau prioritetinių paslaugų (ambulatorinių specializuotų, stebėjimo, priėmimo-skubiosios pagalbos, dienos stacionaro, dienos chirurgijos, trumpalaikio gydymo), nei nurodyta TLK ir ASPĮ sutartyje yra numatyta galimybė, panaudoti sutartyje numatytas rezervo lėšas ir nepanaudotas lėšas. Šių paslaugų išlaidos šalies mastu yra apmokamos ir ASPĮ skatinamos teikti kuo daugiau ekonomiškai efektyvių paslaugų formų.

Mokant už stacionarines paslaugas griežtai siekiama neviršyti sutartyje nustatytos sumos šios paslaugų grupės išlaidoms apmokėti.

SAM pabrėžia, jog bendras prasidėjusios reformos tendencijas reikėtų vertinti teigiamai.

"Šalies mastu teikiama daugiau ekonomiškai efektyvių paslaugų formų - dienos stacionaro sąlygomis. Šių paslaugų pokytis, lyginant 2009 m. ir 2010 m. II ketvirčius ypač ryškus ir sudaro 21,8 proc. Keitėsi ir paslaugų struktūra - 2010 m. II ketv. daugiau stacionarinių paslaugų suteikta trumpalaikio gydymo paslaugų teikimo forma.

Labai apibendrintai galima pasakyti, kad reforma pacientui pasiūlė alternatyvą, vietoj įprastinio, tačiau neretai neefektyvaus gydymosi šalia namų esančioje sveikatos priežiūros įstaigoje, saugią ir kokybišką paslaugą, tam tinkamus specialistus ir įrangą turinčiuose didžiuosiuose, bet toliau nuo gyvenamosios vietos esančiuose, gydymo centruose.

Beje, tokia praktika yra diegiama ir taikoma beveik visose Europos Sąjungos šalyse. Galima sutikti, kad permainos nusistovėjusioje tvarkoje taip pat nebuvimas galimybės gauti absoliučiai visas sveikatos priežiūros paslaugas šalia namų sumažina pacientų psichologinį saugumo jausmą, daro juos pažeidžiamesnius bei imlesnius galimam manipuliavimui.

Kaip vienas iš neigiamų reformos aspektų paminėtinas nepagrįstai didelis nekonstruktyvios kritikos srautas reformos rengėjams ir įgyvendintojams", - teigiama SAM atsakyme lrt.lt.

LRT

Diabeto mastai pasaulyje padvigubėjo

Diabetu sergančių suaugusiųjų skaičius visame pasaulyje padvigubėjo nuo 1980 m., medicinos žurnale "The Lancet" aprašytą tyrimą cituoja BBC. Londono imperatoriškojo koledžo ir Harvardo universiteto (JAV) mokslininkai išanalizavo 2,7...


Atidaryta Rytų Europoje analogų neturinti operacinė

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose duris atvėrė atvėrė analogų Rytų Europoje neturinti hibridinė operacinė. Praėjusį penktadienį čia atlikta novatoriška procedūra - aortos vožtuvų protezų implantavimas per kateterį. Tokiose...


Kauno apskrityje daugėja sergančiųjų Laimo liga

Per pirmąjį šių metų pusmetį Kauno apskrityje užregistruota trečdaliu daugiau sergančių Laimo liga, nei pernai per tą patį laikotarpį. Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad per pirmąjį pusmetį Laimo liga susirgo 73 Kauno apskrities...


Genų stygius sulaiko kiaulių gripo virusą nuo dar didesnio užkrečiamumo

Nors kiaulių gripas dėl didelio paplitimo jau paskelbtas kaip pandemija, tačiau naujoji gripo viruso atmaina H1N1 nėra tokia užkrečiama, kaip įprastas gripas arba jo atmainos, sukėlusios lygšiolines pandemijas. Panašu, jog mokslininkai nustatė šio...


Medikai pildo bedarbių gretas

Šiaulių apskrities ligoninėje atleidimo lapelius gavo apie 20 medikų. Ligoninė turi sutaupyti apie 2 milijonus litų. Medikai atleidinėjami ir kitose apskrities ligoninėse. Šiaulių apskrities ligoninėje atleidimo lapelius gavo 18 darbuotojų: 13...


Šiuolaikinės kepenų kraujagyslių procedūros - tik Kaune

Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) įdiegtos modernios kraujagyslių procedūros, papildančios kepenų transplantaciją. Prieš keletą mėnesių 23 metų pacientei, sergančiai ūmine kepenų venų tromboze, suformuotas transjugulinis intrahepatinis...


ES įsipareigoja kovoti su užkrėtimais ir sužalojimais gydantis

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) pritarė Europos Sąjungos (ES) įsipareigojimui penktadaliu sumažinti užkrėtimus ir sužalojimus teikiant sveikatos paslaugas. Europos Komisijos (EK) užsakymu atlikti tyrimai parodė, kad nuo 8 iki 12 proc....


Kasmetinis sveikatos patikrinimas turi tapti atskira prevencijos programa su atskiru finansavimu

Kelias dienas Vyriausybė įnirtingai diskutavo, kiek laisvadienių per metus reiktų skirti profilaktiniams sveikatos tikrinimams. Kaip nurodoma Seimo narės A. Zuokienės pranešime spaudai, šioje diskusijoje nebuvo įsigilintina į žymiai svarbesnius...


Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono liga – paveldimas neurodegeneracinis sutrikimas, jau pažeidęs beveik 30 tūkst. amerikiečių, yra nepagydoma ir mirtina. JAV Valstybinio sveikatos instituto direktorius medicinos daktaras Elias A. Zerhounis teigia, kad...


Migdomieji ir antidepresantai padeda anksčiau numirti

Tabletės prarijimas gali atrodyti labai nebrangus malonumas, norint užsitikrinti tikrai ramią naktį. Tačiau ilgalaikės pasekmės gali būti kur kas brangesnės. Kaip praneša "Pinigų karta", tyrimai rodo, kad tiems, kurie geria migdomuosius,...


Vokiečiai sukūrė "superViagrą"

Vokiečiai sukūrė "superViagrą"

Berlyno "Charite" klinikoje vykdomi Vokietijoje sukurto preparato, gydančio vyrų impotenciją, bandymai, praneša "Deutsche Welle". Teigiama, kad šis vien tik iš natūralių medžiagų pagamintas vaistas kai kuriais atvejais veikia...


Medicinines operacijas atliks garso peiliu

Per eksperimentus Šveicarijoje sėkmingai išbandyta ultragarso bangų technologija, leidžianti operuoti pacientus be jokių skalpelių ar švitinimo radiacija. Dar prieš trisdešimt metų toks metodas buvo laikomas moksline fantastika. "Svarbiausia...


Kiaulių gripas Lenkijoje artėja prie Lietuvos sienos

Lenkijoje į Balstogės miesto ligoninę buvo paguldyta moteris, kuriai konstatuotas apsikrėtimas nauju gripo virusu A(H1N1), praneša šalies naujienų agentūra PAP. 29 metų Balstogės miesto gyventoja, kuri antradienį grįžo iš Didžiosios Britanijos, į...


Atrasti veiksmingesni vaistai nuo odos vėžio

Per konferenciją JAV Čikagoje pranešta, kad atrasti nauji vaistai gali pailginti pacientų, sergančių sunkesnės formos odos vėžiu, gyvenimą. Mokslininkų teigimu, vartodami piliules "Vemurafenib", pacientai gali išgyventi ilgiau nei gydomi...


Kodėl ne visi ligoniai laukia donorų organų?

Beveik pusantro tūkstančio Lietuvos gyventojų gyvybę palaiko dirbtinai valomas kraujas. Iš šios priklausomybės juos gali išvaduoti donorų organai, bet ne visi ligoniai jų laukia. Kodėl? Indrei Čerkelytei iš Pakruojo rajono – dar tik 23-eji,...


Vartojant daugiau vitamino E, sumažėja demencijos tikimybė

Ištyrę maždaug 5400 olandų, kurių amžius buvo 55 metai ar daugiau, mokslininkai nustatė, kad tam trečdaliui tiriamųjų, kurie vitamino E vartojo daugiausiai, tikimybė per dešimtmetį susirgti demencija, įskaitant Alzheimerio ligą, buvo ketvirtadaliu...


Ar etiška vartoti dėmesį stimuliuojamuosius vaistus?

Tokį klausimą kelia Didžiosios Britanijos Kembridžo universiteto mokslininkai. Universitetai Didžiojoje Britanijoje jau galvoja apie priemones, kurios padėtų sumažinti dėmesį, įsiminimą skatinančių vaistų vartojimą per egzaminų sesijas. Tarp...


Ligoninės istorija netilptų į knygą

"Ligoninės istoriją parašėme patys, kurie kartu pradėjome dirbti prieš 15 metų, kurie savo siekiais, tikslais, darbu pelnėme pacientų pripažinimą. Ir geriausia reklama mums - palankūs pacientų atsiliepimai", - sakė jubiliejų švenčiančios...


Papildomas tyrimas pacientui užtikrina ramybę

Papildomas tyrimas pacientui užtikrina ramybę

Anksčiau trisdešimtmečiui diagnozuota tarpslankstelinio disko išvarža būdavo retenybė, dabar nebestebina, kai ši liga nustatoma gerokai jaunesniems. Daugėja ir jaunėja Klaipėdos jūrininkų ligoninės Neurologijos skyriuje maždaug trečdaliui gydomų...


Depresija pavojingesnė širdžiai už paveldimumą

Depresija pavojingesnė širdžiai už paveldimumą

Chroniška depresija kur kas pavojingesnė širdžiai nei genetinis paveldimumas ir žalingi aplinkos faktoriai, teigia Vašingtono valstijos (JAV) universiteto mokslininkai. Tyrimo metu jie išanalizavo Vietnamo karo metu amerikiečių armijoje tarnavusių...


Citrinų kvapas skatina žmonių dosnumą

Citrininio ploviklio kvapo gali visiškai pakakti, kad žmonės panorėtų tapti dosnesni ir geraširdiškesni. Taip teigiama JAV ir Kanados mokslininkų atlikto tyrimo rezultatuose, pranešė "The Vancouver Sun". Eksperimento išvadose teigiama,...


Psichologinis spaudimas - kaip apsisaugoti

Kartais žodžiai kerta daug skaudžiau nei kumštis. Todėl psichologai siūlo daugybę psichologinės savigynos būdų bei metodų, kaip išsiugdyti emocinį tvirtumą, atlaikyti bet kokį psichologinį puolimą. Kritinėje situacijoje įsivaizduokite, kad tarp...


"GlaxoSmithKline" paskelbė įkurianti specialų padalinį vaistams nuo retų ligų

Atsižvelgdama į tai, kad šiuo metu pasaulyje yra nustatyta daugiau nei 5 500 retų ligų ir tik mažiau nei 10 proc. iš jų yra gydomos, tarptautinė farmacijos kompanija "GlaxoSmithKline" (GSK) paskelbė suformuojanti atskirą padalinį, kuris...


Kodėl vis daugiau gydytojų renkasi emigranto dalią?(

Pastaruoju metu vis dažniau nuskamba išvykstančių jaunų gydytojų rezidentų emigracijos problema, tačiau mažai kalbama apie gydytojų rezidentų problemas Lietuvoje. Iniciatyvinė rezidentų grupė išsiuntė kreipimąsi į atsakingas institucijas, kuriame...


Kulinariniuose produktuose - ir GMO žaliava

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) į patikslintą genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) sąrašą įtraukė dar 21 gaminį. Tai bendrovės "Rivona" kulinarijos ceche Rokiškyje gaminami kulinarijos gaminiai. Jie kepami aliejuje,...


Daugėja duomenų apie vitamino D ir širdies sveikatos ryšį

Daugėja duomenų apie vitamino D ir širdies sveikatos ryšį

Žmonėms su vitamino D nepakankamumu gali grėsti didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, teigia dabar atliekamus tyrimus apžvelgę mokslininkai. Nors tokiai priklausomybei patvirtinti reikia išsamių tyrimų naudojant kontrolines...


Sukurtos "ląstelės kiborgai"

Mokslininkams kiek anksčiau yra pavykę žmogaus ląsteles paversti gyvais mini kiborgais ir puslaidininkinėmis medžiagomis. Naujas žingsnis - ląstelėse įterpti silicio lustai. Taip jie pavirs viduląsteliniais jutikliais, galinčiais stebėti itin...


Maisto papildus "Helvetia Direct Marketing" platina neteisėtai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nustatė, kad įmonė "Helvetia Direct Marketing" interneto svetainėje www.helvetia.lt platina ir reklamuoja maisto papildus "NeoSlim" ir "ArthroPrim", neturėdama Maisto...


Santariškėse - unikali operacija

Santariškėse - unikali operacija

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose atlikta unikali operacija - pirmą kartą Baltijos šalyse aortos vožtuvas implantuotas per kateterį. Kaip sakė šių operacijų atsiradimo Santariškių klinikose idėjinis vadas, ligoninės generalinis...


Sporto psichologė: V.Romanovas nežino, ko nori

Populiarus problemų sprendimo būdas: kai komandos rezultatai netenkina, lekia trenerio galva. Ką apie tai mano psichologai? Vakar iš Kauno "Žalgirio" vyriausiojo trenerio pareigų buvo atleistas Darius Maskoliūnas - jau trečiasis...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9