Tuberkuliozė: nemirtinga mikobakterija puola pavargusius žmones
Tuberkuliozė nėra išnykusi ar užmiršta liga. Ja serga ištisos šeimos, platina nesigydantieji. Pastariesiems gali būti taikoma priverstinė hospitalizacija, bet Kauno savivaldybės taryba per visą kadenciją nesugebėjo sudaryti specialios komisijos, būtinos šiam tikslui.
Geros dešimtmečio tendencijos
Nuo 2668 ligonių iki 1754 – tiek Lietuvoje per pastaruosius dešimt metų sumažėjo sergamumas tuberkulioze. Mažiau nei dešimtadalis šių skaičių tenka Kaunui.
Būtų galima tuo džiaugtis, bet kai Tuberkuliozės ligoninės palatoje matai jauną moterį, atvykusią tiesiai iš gimdymo namų, atskirtą nuo naujagimio, džiaugsmas išblėsta.
"Šiai moteriai po gimdymo diagnozuota išplitusi plaučių, stuburo ir centrinės nervų sistemos tuberkuliozė – meningitas", – sunkias tik vienos pacientės ligos komplikacijas išvardijo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Romainių tuberkuliozės ligoninės skyriaus vedėja gydytoja Stanislava Manukian.
Kai nusilpsta imunitetas
Išbalęs veidas, nuolat kankinantis kosulys – tai tik išoriniai šios ligoninės pacientų požymiai. Ligonių artimieji yra potencialūs tuberkuliozės mikobakterijų nešiotojai ar net taip pat ligoniai.
Keturių asmenų šeimos tėvui buvo diagnozuota atvira plaučių tuberkuliozė. Patikrinus jo žmonos, suaugusios dukters ir paauglio sūnaus sveikatą buvo konstatuota, kad jie yra sveiki. Tačiau po metų ši liga jau buvo diagnozuota dukrai, o likusieji šeimos nariai dar buvo sveiki.
"Aiškinantis ligonio dukters užsikrėtimo priežastis išaiškėjo, kad moteris išsekusi dėl nuolatinės įtampos darbe ir skyrybų su vyru. Imuninę sistemą slopina ilgalaikis stresas, nevisavertė mityba, alkoholio ir narkotikų vartojimas. Imunitetas ypač nukenčia užsikrėtus žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), sergant cukriniu diabetu, inkstų funkcijos nepakankamumu, vartojant imunosupresantus po organų transplantacijos, taip pat vaistus nuo lėtinių ligų", – aiškina Ambulatorinio diagnostikos skyriaus vedėja S.Manukian.
Pakenkė žarnyno veiklai
Maždaug dešimtadalis ar net penktadalis asmenų, dažniausiai šeimos narių, suserga tuberkulioze trejų ketverių metų laikotarpiu nuo kontakto su ligoniu pradžios. Kiti išlieka sveiki.
Dar vienam Tuberkuliozės ligoninės pacientui, 54-erių vyrui, nustatyta labai išplitusi ir žaibiškai progresavusi plaučių tuberkuliozė. Ji labai pakenkė ligonio žarnyno veiklai.
"Prieš pusę metų šiam pacientui buvo atlikta širdies persodinimo operacija ir taikomas intensyvus imunosupresinis gydymas, kad būtų išvengta organo atmetimo reakcijos", – pridūrė gydytoja pulmonologė S.Manukian.
Svarbu visiškai pasveikti
Kaip sutramdyti tuberkuliozę, kuri yra užkrečiama liga, svarsto visas pasaulis.
"Šių tikslų siekiama įvairiose sveikatos priežiūros grandyse įgyvendinant Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą tiesiogiai kontroliuojamo gydymo strategiją", – atkreipia dėmesį gydytoja S.Manukian.
Ji akcentuoja, kad tuberkulioze sergančių ir šią ligą platinančių ligonių gydymas yra efektyviausia prevencijos priemonė. Taip nutraukiama užkrato grandinė ir neleidžiama formuotis atsparioms tuberkuliozės formoms.
Pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis žmogus. Jis platina tuberkuliozės mikobakterijas. Ligoniui kosint, kalbant, čiaudint su smulkiais oro pursleliais tuberkuliozės mikobakterijos patenka į aplinką ir šalia esantys žmonės, jų įkvėpę, gali apsikrėsti. Užsikrėtimo tikimybė didesnė, jei kontaktas su sergančiu asmeniu yra ilgalaikis. Taigi didžiausia tikimybė užsikrėsti yra šeimos nariams ir bendradarbiams.
Liga pakeitė orientaciją
Tuberkuliozės ligoninės vyr. gydytojas Algimantas Tarūta apgailestauja, kad dar yra nemažai žmonių, kurie nesigydo, netgi sirgdami atviros ar atsparios antibiotikams tuberkuliozės formomis. Jos yra pačios pavojingiausios.
"Būna ligonių, kurie iš pradžių sutinka gydytis, bet paskui jiems tai nusibosta, nes šios ligos gydymas yra labai ilgas, ir vaistų nebevartoja. Net iš ligoninės išeina, gydymo nebaigus, arba dėl netinkamo kitiems ligoniams kenkiančio elgesio esame priversti juos išprašyti", – pasakoja gydytojas A.Tarūta.
Jis kalba apie asocialius asmenis, prie kurių dėl jų gyvenimo būdo itin limpa tuberkuliozė. Kad ir kaip būtų keista, prieš šimtą metų tai buvo inteligentų liga.
Tuberkuliozės ligoninės vadovui apmaudu, kad Kauno miesto savivaldybė neranda laiko suburti komisiją, kurios bei teismo sprendimu gydymo vengiantys ligą platinantys žmonės nukreipiami į Alytaus tuberkuliozės ligoninę. Ten jie gydomi priverstinai.
Per daiktus neužsikrečiama
Gydytojai pulmonologai ramina, kad atsitiktiniai trumpalaikiai kontaktai autobuse, parduotuvėje, kavinėje ir kitose viešose erdvėse didesnio pavojaus nekelia. Ligoniai, sergantys inkstų, kaulų, limfmazgių, pleuros ir kitų organų tuberkulioze, užkrėsti kitų žmonių negali. Pavojingi tik sergantieji plaučių tuberkulioze.
"Taip pat klaidinga nuomonė, kad užsikrėsti galima per tuos pačius buityje naudojamus daiktus – indus, patalynę, rankšluosčius, knygas, naudojantis tuo pačiu telefonu ir pan.", – priduria gydytoja S.Manukian.
Svarbu tai, kad žmogus, sergantis aktyvia plaučių tuberkuliozės forma, neatsparia antibiotikams, dažniausiai aplinkinių sveikatai pavojaus nekelia, jei bent tris savaites yra efektyviai gydomas. Dauguma užsikrėtusiųjų tuberkulioze taip ir nesuserga. Tai priklauso nuo imuninės sistemos, kaip ji sugeba neleisti organizme daugintis į jį patekusioms bakterijoms.
Diegs naujus metodus
Ypač nepalankus dvigubos infekcijos derinys – ŽIV ir mikobakterijos, nes užsikrėtus žmogaus imunodeficito virusu pagreitėja mikobakterijų progresavimas ir atvirkščiai. Tai lemia ne tik nusilpusi ŽIV užsikrėtusiųjų imuninė sistema: mikobakterijos skatina ŽIV virusų dauginimąsi.
Tuberkuliozė gali pažeisti ne tik plaučius, bet ir kaulus, sąnarius, šlapimo takus, centrinę nervų ir limfinę sistemas, raumenis, kaulų čiulpus. Vienu metu gali pažeisti kelias organų sistemas. Kad to neatsitiktų, labai svarbu ankstyva ligos diagnostika.
Vilties šioje srityje teikia medicinos pažanga. Pavyzdžiui, tuberkuliozės mikobakterijas tiriant "Bactec 460" sistema, jos aptinkamos per dvi savaites. Be to, genetiniais metodais bandinyje nustatomi infekcinių ligų sukėlėjų DNR. Šie rezultatai gaunami per 1–2 dienas.
"Dar visai neseniai šie metodai buvo naudojami tik moksliniuose darbuose, o dabar taikomi ir gydymo įstaigų laboratorijose. Mes šį metodą tikimės įdiegti dar šiais metais", – pradžiugino Tuberkuliozės ligoninės direktorius A.Tarūta.
Tuberkuliozės simptomai:
Greitas nuovargis,
bendras silpnumas,
svorio netekimas,
pablogėjęs apetitas,
prakaitavimas,
ilgalaikis kosulys,
karščiavimas.
Stuburą pažeidusi tuberkuliozė gali pasireikšti nugaros skausmais, pažeidusi inkstus gali sukelti šlapinimąsi krauju.
Diagnostika
Labiausiai paplitusi ir pavojingiausia plaučių tuberkuliozė diagnozuojama atliekant krūtinės ląstos rentgenogramą.
Diagnozę patvirtinantys metodai yra bakteriologiniai.
Visais atvejais yra atliekama skreplių tepinėlio mikroskopija. Ligoniai, kurių skreplių tepinėlyje randama tuberkuliozės bakterijų, yra pavojingiausi, nes viename mililitre skreplių yra daugiau nei 5–10 tūkst. bakterijų.
Auginant skreplių pasėlius ant specialių mitybinių terpių, išskiriamos grynos mikobakterijų kultūros. Jos išauga per 4–8 savaites (tiriant "Bactec 460" – per 2–3 savaites) ir tik tada, kai viename mililitre skreplių yra nuo 100 iki 1000 bakterijų.
Gydymas
Tuberkuliozės gydymas dažniausiai trunka 6–8 mėnesius. Labai svarbu baigti visą gydymo kursą. Nereguliariai vartojant vaistus nuo tuberkuliozės, susiformuoja naujos, atsparios vaistams tuberkuliozės mikobakterijos. Pati efektyviausia gydymo strategija – tiesiogiai kontroliuojamas vaistų vartojimas. Ypač sudėtinga kontrolė asmenų, kurie serga atsparia tuberkulioze, jų gydymas trunka net dvejus metus.
Straipsniai
Iš "Tamiflu" pardavimų daugiausia uždirba vaisto gamintojas ir valstybė
Sveikatos apsaugos ministras beveik baigė įtikinti politikus ir visuomenę, kad šiuo metu būtina nustatyti nekompensuojamiesiems receptiniams vaistams fiksuotus antkainius. Jo nuomone, tam tikras farmacijos sektorius – didmenininkai ir...
Ar įmanoma brolybė medicinoje? Kviečia Fokoliarų Judėjimo Medikų dialogo grupė
Lapkričio 11 d. Vilniuje Fokoliarų Judėjimo Medikų dialogo grupė kviečia į susitikimą tema: Ar įmanoma brolybė medicinoje? Šiandien medicinos pasaulį sudaro santykių visuma, telekomunikacijos ir susiskaidymas į siauras specialybes reikalauja...

Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse
Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Onkourologijos skyriuje atidarytos naujos operacinės. Operacinėse atliekamų endoskopinių bei laparoskopinių piktybinių navikų operacijų tiesiogines transliacijas mokomojoje auditorijoje galės stebėti...
Lietuvos rūkaliams mesti rūkyti padės lazeris
Lietuvoje pristatytas lazeris, kuris jau 20 000 žmonių Europoje padėjo mesti rūkyti. Specialaus, vokiečių mokslininkų sukurto "Facilitas" lazerio terapija laikoma bene efektyviausiu būdu atsisakyti žalingo įpročio – rūkymo. Tyrimų...
Dėl Sveikatos draudimo įstatymo nuostatų kreipėsi į KT
33 Seimo nariai, atstovaujantys opozicinėms Darbo partijos, Tvarkos ir teisingumo bei Socialdemokratų partijos frakcijoms, pasirašė kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl kai kurių Sveikatos draudimo įstatymo nuostatų atitikimo Konstitucijai....

Diagnozė: meilė tapo priklausomybe
Vyrų ar moterų, kurie mylimųjų buvo atstumti, smegenys meilę traktuoja kaip priklausomybę. Neseniai išsiskyrę žmonės meilės trokšta kaip narkomanas heroino. Australijoje gimęs komikas Jimas Dailakis vis dar prisimena, kaip stovėjo po tuometinės...
Pašto poste sulaikyti preparatai su medvarlės ikrais
Vilniaus Pašto poste Muitinės Pažeidimų prevencijos skyriaus pareigūnai sulaikė 240 kapsulių vaistinio preparato, į kurio sudėtį įeina medvarlės ikrai. Atliekant smulkių siuntų muitinį patikrinimą, dviejose siuntose iš Kinijos Vilniaus teritorinės...

Sukurtas prietaisas, palengvinantis gydymą kamieninėmis ląstelėmis
Net kelios laboratorijos tiria neurologinių ligų, tokių kaip Parkinsono, Alzhaimerio ligos, insulto gydymo kamieninių ląstelių injekcijomis į smegenis metodą. Su modeliniais organizmais atlikti tyrimai parodė, jog toks gydymas gali būti net labai...

Ar turėtume klonuoti neandertaliečius?
Apie neandertaliečių genomą mes turime daug informacijos - tiek daug, jog atsirado manančių, kad mūsų protėvius reikėtų pabandyti klonuoti. Technologinė pažanga, panašu, jau netrukus leisti tai padaryti. Lieka vienintelis klausimas - kaip...
Daugėja užsikrėtusiųjų vėžiui prilygstančia parazitine liga
Daugėja ir pačių susirgusiųjų grėsminga parazitine liga echinokokoze, ir užsikrėtusiųjų sunkesne, vėžiui prilyginama jos forma. Echinokokozė - sunki parazitinė liga, kurią sukelia į žmogaus organizmą patekusios kaspinuočių lervos. Iki 80 proc. šia...

Vėžio pacientai turėtų vengti antioksidantų
Anksčiau atliktų tyrimų apžvalga parodė, kad spinduline ar chemoterapija gydomi vėžio pacientai turėtų vengti daug antioksidantų turinčių papildų. Nors multivitaminai tam tiktais atvejais gali būti tinkami, net žalioji arbata arba vitamino A ir E...

Rankos protezas suaugintas su pacientės rankos kaulu ir oda
Kira Mason yra viena iš aukų, nukentėjusių per bombos sprogimą Londone 2005 metų liepą. Dabar moteris tapo pirmąja paciente, kuriai dirbtinis rankos protezas priaugintas tiesiai prie likusios rankos kaulo ir odos dalies. Procedūrą medikai įvardija...
Dešimt neištikimybės požymių: kaip pagauti neišitikimą partnerį?
Jūsų santykiai atrodo stiprūs ir nuostabūs, bet kas jeigu grįžę namo ir prisėdę prie kompiuterio rastumėte dviprasmišką elektroninį laišką, kurį jūsų partneris išsiuntė bendradarbei? Britė Charlotte Ward, parašiusi knygą apie neištikimybę, turi ką...
Traumų profilaktika – atsargumas ir mankšta
Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai įspėja, jog vyresnio amžiaus žmonės turėtų būti ypač atidūs norėdami išvengti traumų. Kasmet kritimą patiria 30-60 proc. suaugusių žmonių, maždaug pusė jų – daugiau nei vieną...
Aptiktas genas, atsakingas už suvartojamo alkoholio kiekį
Įjunkimas į alkoholį gali būti susijęs ir su organizmo genetinio kodo ypatumais. Tokią išvadą priėjo amerikiečių mokslininkai iš JAV nacionalinio sveikatos instituto, praneša BBC. Atlikdami tyrimus su beždžionėmis, jie nustatė, jog genas CRF,...
Tvirtas rankos paspaudimas padeda gauti norimą darbo vietą
Jei ieškote darbo, tvirtas rankos paspaudimas gali tapti lemiamu pokalbio su būsimaisiais darbdaviais aspektu. Naujausiame tyrime mokslininkai 98 studentus pakvietė į tariamus pokalbius dėl įsidarbinimo su verslininkais. Jaunuoliai taip pat...
5 taisyklės, kaip išsaugoti vedybinius santykius
Vedybos - ne juokas, o norint laimingai gyventi būtina puoselėti ir stiprinti tarpusavio santykius. Nepaminkite savo principų, o pasirinkite tinkamą aplinką. Nepamirškite, kad partneris turi pomėgių, todėl stenkitės juos toleruoti, o galbūt net...

Riebi žuvis gali apsaugoti nuo žarnyno vėžio
Riebios žuvies vartojimas mažina riziką susirgti žarnyno vėžiu, nustatė Jenos universiteto (Vokietija) mokslininkai. "Nesvarbu, ar žuvis valgoma žalia, virta, rūkyta ar kepta", - aiškino mitybos specialistas Michaelis Glei, pridūręs, kad...
Vilniečiai darbe dažnai kenčia dėl psichologinio smurto
Higienos instituto atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad vilniečiai darbo vietose dažnai patiria psichologinį smurtą. Tyrimo metu nustatyta, kad 46 proc. apklaustų moterų ir 43 proc. vyrų darbe patiria vieną ar daugiau psichologinio smurto...
Penki būdai, kaip susipažinti su vyru
Ieškote idealaus vyro? Pasirodo, yra keli ypač efektyvūs susipažinimo būdai, kurie gal net nešovė į galvą! Tai vienas geriausių būdų susipažinti su vyrais. Be to, dar vienas pliusas tas, kad, jei ir nepavyktų rasti to vienintelio, tai tikrai...

Emocinės paramos tarnybos priims daugiau savanorių
Prie paguodos telefonų netrukus budės daugiau savanorių. Emocinę paramą telefonu bei internetu teikiančios "Jaunimo linija" ir "Vaikų linija" šiemet sulaukė didesnio nuolatinių rėmėjų finansavimo. Todėl linijų veiklą...
DARPA kuria virusinių infekcijų biojutiklius
Jei JAV karinių tyrimų organizacijai DARPA pavyks vienas naujausių jos sumanymų, mes apie savo susirgimus ateityje sužinosime gerokai prieš pasireiškiant realiems simptomams. Jos remiami Duke universiteto mokslininkai kuria specialius...
Padidino finansavimą vaistams kraujo vėžiui gydyti
Vaistus, mirtiną ligą iš esmės pavertusius nemirtina, gaus visi ligoniai, kuriems jų reikia. Medikams nebereikės rinktis, kuriam iš sergančiųjų viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų skirti jų gyvybę išgelbėti galinčius vaistus, o kuriam...

Lūžius skubiai gydys "įšvirkščiamas kaulas"
Kaulų lūžiams sugyti prireikia mėnesių. Tačiau Didžiosios Britanijos kompanija "RegenTec" tikisi pagreitinti gijimo procesą specialių baltų miltelių injekcija. Milteliai lūžusio kaulo dalis sujungs į vieną vos per kelias minutes. Tiesa,...
Penki sakiniai, kurių vyrai nenori girdėti iš moterų
Vokietijos pažinčių portalas Elitepartner.de atliko apklausą, kad išsiaiškintų, ko vyrai nenori girdėti iš moterų. "Aš dar nesu pasirengusi santykiams", - šio sakinio vyrai negali pakęsti labiausiai. Iš moters lūpų jo nenori išgirsti 48...

Auga susidomėjimas "sunkiaisiais vaistais"
Farmacijos kompanijos pradeda investuoti į tyrimus, kurių metu vandenilio atomas pakeičiamas į sunkesnį izotopą. Manoma, tai padidina vaistų veiksmingumą. Kovo 16 dieną Leksingtono farmacijos koncernas Masačiusetse (JAV) paskelbė apie pirmą tyrimų...

Birželio 14 -oji - Pasaulinė kraujo donorų diena
2005 m. 58- oje Pasaulio sveikatos asamblėjoje buvo nuspręsta kasmet, birželio 14 dieną, minėti Pasaulinę kraujo donorų dieną, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį ir skatinti savanorišką neatlygintiną kraujo donorystę. Ši data pasirinkta...

Vėžiu susirgusi paauglė parašė knygą bendraamžiams likimo draugams
Kai britė Megan Blunt susirgo kaulų vėžiu, jai buvo tik keturiolika. Ji ištvėrė sunkią operaciją, chemoterapijos kursą ir daug laiko praleido ratukuose. Ligoninėje patirtus išgyvenimus paauglė sudėjo į knygą. "Chemoterapija, pyragaičiai ir...

Medikai pacientei nuo veido pašalino kamuolio dydžio auglį
Indijos medikai vienai moteriai nuo veido pašalino futbolo kamuolio dydžio auglį, praneša agentūra AFP. Medikų teigimu, beveik du kilogramu svėręs paausinės seilių liaukos auglys tikriausiai yra didžiausias, kada nors išoperuotas žmogui. 67 metų...

Pavyduliauja, vadinasi, myli?
Pavydas… Gerai pažįstamas jausmas, kuriam visada atsiranda peno.. Pavydime kitiems, ko geidžiame - pinigų, laimės, meilės... Sakoma, kad kerštingas nešiojasi gyvatę užantyje, o pavydus turi smauglį ant kaklo, kuris tik pamatęs kažką vertą...