Biorythm

Transplantacijas koordinuos naujas centras

Jie neskaičiuoja darbo valandų. Jei tik reikia, šoka iš lovos vidurnaktį ir skuba į ligoninę. Organų transplantacijomis besirūpinančių medikų darbas aplinkiniams primena įtempto siužeto filmą. Viskas turi būti paruošta, kol nusileis kažkam gyvybiškai svarbius donoro organus gabenantis sraigtasparnis.

Nuo šiol transplantacijomis besirūpinančių medikų kasdienybė bus lengvesnė. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose įkurtas Organų transplantacijos koordinavimo centras. Šis centras medikams leis geriau planuoti ir pasiskirstyti darbus, atlikti daugiau transplantacijų.

„Koordinavimo centras padės išvengti chaoso ir leis patogiau gyventi patiems medikams. Jo tikslas – parinkti ligonius, kuriems tiktų organai, paruošti juos transplantacijai, rūpintis pačia operacija ir prižiūrėti sveikstantį pacientą”, – tikino Santariškių klinikų generalinis direktorius Aleksandras Laucevičius.

Viena organų transplantacija rūpinasi apie 50 žmonių. Iki šiol visi medikai, taip pat transplantologai, dirbdavo planinius darbus, numatytus iš anksto. Tačiau atsiradus donorų organams, jų nuo planuotų darbų niekas neatleisdavo. Tie patys medikai vykdavo paimti donoro organų ir patys juos persodindavo recipientams.

„Jei, pavyzdžiui, staiga atsiranda net keturi donoro inkstai, skubiai reikia pasiruošti keturioms gana sudėtingoms skubioms operacijoms.Tad transplantacijų koordinavimo centras ir reikalingas tam, kad reikiamais momentais mobilizuotų mūsų jėgas ir leistų be nesklandumų ar didesnių pertvarkų transplantuoti donorų organus recipientams, kad ir kiek jų tuo metu būtų”, – aiškino naujo centro vadovas transplantologas Arūnas Želvys.


Laukia tranpslantacijų:

inksto 283;

kepenų 28;

plaučių 4;

ragenos 386;

širdies 35;

širdies ir plaučių 10;

kasos ir inksto 18.


Kaip įsigyti donoro kortelę?

Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius sutikimą po mirties tapti audinių ir (ar) organų donoru. Tai padaryti galima bet kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje arba šeimos gydytojo kabinete.

Pasirašant sutikimą reikia turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą. Pasirašant sutikimą nereikia atlikti jokių sveikatos tyrimų. Dėl audinių ir (ar) organų tinkamumo transplantacijai gydytojai sprendžia tik po žmogaus mirties.

Pasirašydamas sutikimą tapti organų donoru, galite pažymėti, kokius organus sutinkate dovanoti – bet kuriuos, visus, išskyrus tam tikrus arba tik tam tikrus. Donoro kortelė jums bus išsiųsta registruotu laišku.

Jei dėl kokių nors priežasčių nebenorite turėti donoro kortelės, tereikia parašyti prašymą Nacionalinio transplantacijos biuro direktoriui su prašymu išbraukti jus iš Žmogaus audinių ir organų recipientų ir donorų registro.

Lietuvoje donoro kortelę jau turi apie 10 tūkst. žmonių, tačiau dar nė vienas jų netapo organų donoru.

TAIP PAT SKAITYKITE