Gudručio vaistinė

Šviesos terapija: teigiamas ilgų dienų poveikis

Po Joninių savaitgalio dienos pamažu vėl trumpės – po kelias minutes kas pora dienų. Kelios minutės tai ne bėda, tačiau moksliškai įrodyta, kad daugiau saulės šviesos ir ilgesnės dienos teigiamai veikia žmogaus nuotaiką bei darbingumą. Kai kurie žmonės sako, kad žiemą, kai dienos trumpos, o nakties tamsa atslenka vos įpusėjus dienai, jų nuotaika suprastėja, energijos būna mažiau, o kartais netgi apima depresija.

Bbc.co.uk rašo, kad saulėtos dienos teigiamai stimuliuoja žmogaus organizmą, tad ir nuotaika ilgomis dienomis būna geresnė. Kai dienos trumpėja, saulės spindulių pasirodo vis mažiau ir oras šąla, žmonės gali susirgti vadinamąja sezonine depresija. Gydytoja psichoterapeutė-psichiatrė Vijolė Aputytė sako, kad depresijos forma, priklausanti nuo saulės šviesos, nėra dažna, tačiau ja sergama būtent tada, kai dienos trumpėja ir saulės šviesos mažėja, nes organizmui trūksta melatonino, kurio gaunama su saulės šviesa: „Sezoninė depresija būtent ir gydoma dirbtinės saulės šviesos lempomis.”

Gydytoja sako, kad žmonės dažnai savo nuotaiką ar psichologinę būseną sieja su pokyčiais aplinkoje ir gamtoje. „Žmogus visada ieško, prie ko pririšti savo savijautą, jie ieško paaiškinimų gamtoje, galbūt todėl ir sako, kai jiems nesiseka ar liūdna, kad dėl to kaltas oras arba niūrus Lietuvos klimatas.” Tačiau iš tiesų pagerėjimas būna dėl to, kad pradeda ilgiau šviesti saulė, o dėl to, kad žmogus bando atrasti pagerėjimo priežastį ne savyje, o kažkur aplink save.

V. Aputytė nemano, kad gyvendami šiltuose kraštuose, kur saulės daugiau, ji šviečia ilgiau ir kaitriau, taptume laimingesni būtent dėl saulės. „Abejoju, kad šiltuose kraštuose visi linksmi dėl to, kad šviečia saulė. Galbūt kai kurių šalių tradicijos tokios, kad jie įpratę nuolat šypsotis, sveikintis su pardavėjomis parduotuvėje ir būti mandagūs – tokie jų papročiai. Na, o mes manome, kad juos veikia saulė dėl to, jog visur gerai, kur mūsų nėra”, – aiškina psichoterapeutė.

Tačiau teigti, kad šviesa nedaro jokios įtakos žmogaus organizmui ir psichikai – negalima. „Tamsiuoju metų periodu žmonės tampa mieguistesni, labiau nori šokolado, įvairių saldumynų, labiau traukia prie šaldytuvo, žmogus pastorėja ir linksta į depresiją.” Švedų mokslininkai teigia, kad saldumynų, kaip šokolado, poreikis atsiranda dėl to, kad saldumynai veikia panašiai kaip ir saulės šviesa. „Žiemą žmonės, kaip ir meškos, tarsi užmiega žiemos miegu. O ilgesnės dienos veikia teigiamai, pokyčiai gamtoje skatina nubusti”, – pasakoja V. Aputytė.

Tiesa yra ir tai, kad ilgesnėmis dienomis žmogus yra darbingesnis ir aktyvesnis. „Žinoma, kažkokios ribos visada yra, bet daugeliui žmonių lengviau nepasiduoti miegui, kai už lango šviesu. Daugeliui lengviau dirbti, kai jie mato, kad visa gamta nubudusi, tačiau yra tokių, kurie mėgsta dirbti naktimis prie dirbtinės šviesos – tokie žmonės nepasidaro darbingesni dėl to, kad diena ilgesnė.”

Kaip rašo Studyworld.com, saulės šviesos poveikis žmogui pastebėtas jau seniai. Keliautojas ir Arkties tyrinėtojas Frederickas A. Cookas vaizdžiai aprašė, kokią įtaką žmonėms turi ilgesnės nei įprastai naktys ir saulės šviesos stygius: „Tamsos užuolaidos, kurios uždengė išorinį pasaulį, taip pat persidavė ir mūsų vidiniam pasauliui”, – F. A. Cookas pasakojo savo dienoraštyje 1898-aisiais. Kai kurie mokslininkai tiki, kad saulės šviesa veikia kūno gebėjimą gaminti gerojo hormono serotonino, kuris nuteikia raminamai, gamybą.

Kad ir kuo tikėtume, akivaizdu, jog saulės šviesa ne tik veikia mūsų odą, bet ir įsiskverbia kur kas giliau. Nuo dienos ilgio priklauso ir mūsų biologinis laikrodis. Psichiatras Thomas A. Wehras iš Nacionalinio Amerikos psichinės sveikatos instituto teigia, kad staigūs dienos ilgio pokyčiai kur kas paveikia miego ciklą ir melatonino išsiskyrimą. Nors daugelis žmonių dar nepastebi šviesos poveikio organizmui, pastaruosius penkerius metus saulės spindulių poveikis buvo plačiai tyrinėjamas ir mokslininkai nustatė, kad saulė ir šviesa tikrai veikia mūsų nuotaiką ir dari didžiulę įtaką mūsų gyvenime.

Nors dienos trumpėjimo nesustabdysime, galime padėti sau įveikti liūdesį, kuris atsiranda sulig tamsėjančiais vakarais ir trumpėjančiomis dienomis. Belaukdami kitos vasaros nepamirškime, kad dar vis galime džiaugtis šia vasara – kuo daugiau laiko leiskime gryname ore, namuose atsitraukime užuolaidas, o prisiminę Joninių laužus nebijokime užsisėdėti ir sulaukti saulėlydžio.



TAIP PAT SKAITYKITE