Ditel

Sveikatos apsaugos kokybė: Lietuvą pralenkė net Albanija

Šiemet sudarytame sveikatos apsaugos kokybės indekse „Euro-Canada Health Consumer Index 2010”, kur pirmą kartą šalia 33 Europos šalių buvo įvertinta ir Kanada, Lietuva, lyginant su 2009 metais, nukrito iš 29 į 31 vietą, į priekį praleisdama net Albaniją. 
Lietuvoje sveikatos apsaugos kokybė, vartotojų požiūriu,  yra geresnė tik už Latvijos, Rumunijos ir Bulgarijos, tuo tarpu Estijai skirta 20-oji vieta. 

Prasčiausiai buvo įvertintas vaistų prieinamumas Lietuvoje, nors daugiau kaip prieš metus Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pradėjo vykdyti skambiai pristatytą Vaistų prieinamumo gerinimo ir kainų mažinimo planą. „Euro-Canada Health Consumer Index 2010” sudarytojai Lietuvai kartu su Albanija ir Bulgarija skyrė minimalų 50 iš 150 galimų balų skaičių. Latvijai šioje pozicijoje skirta 63 balai, o Estijai – net 100 balų.

„Lietuvos vykdoma beatodairiška taupymo politika mažinant lėšas kompensuojamiems vaistams bei ribojant pacientų galimybes įsigyti naujus inovatyvius vaistus įtvirtino Lietuvą labiausiai atsiliekančių Europos valstybių sąraše. SAM deklaruotas planas, neva padidinsiąs vaistų prieinamumą ir sumažinsiąs kainas, gražiai atrodo tik popieriuje. 

Per penkerius paskutinius metus iš specialaus Rezervinio inovatyvių vaistų sąrašo vos vienas kitas naujas vaistas buvo perkeltas į Kompensuojamųjų vaistų kainyną ir tik su ta sąlyga, kad vaistą tiekianti kompanija už valstybę pati sumokės dalį kompensavimo išlaidų”, – sakė Etinių farmacijos kompanijų asociacijos (EFA) direktorė Jolanta Dičkutė.

Sveikatos apsaugos kokybės indekse „Euro-Canada Health Consumer Index 2010” šalies farmacijos ir inovacijų prieinamumo politika vertinama pagal tai, kokią vaistų dalį kompensuoja valstybė bei kokios yra pacientų galimybės gauti naujus inovatyvius vaistus. Lietuvos politika visose šios kategorijos pozicijose buvo įvertinta kaip „prasta” („poor”).
„Sveikatos apsaugos ministerija priima sprendimus, kurie tik taupo valstybės lėšas, tačiau neatsižvelgia į pacientų interesus ir poreikius.

Mes manome, kad būtų logiška dalį sutaupytų lėšų skirti įsigyti naujiems vaistams, kurių taip reikia ne vienam tūkstančiui šalies ligonių, kurie šiuo metu yra visai negydomi arba gydomi senais vaistais. Tai ne tik sukelia žmonėms papildomus rūpesčius ar net kančias – ministerija turi prisiimti atsakomybę, kad dėl naujų vaistų ribojimo kartais Lietuvoje žmonės miršta, nors galėjo būti išgydyti arba mirtis būtų atitolinta”, – teigė J. Dičkutė.

Pasak jos, SAM teigia, kad naujas Kompensuojamųjų vaistų kainynas turėtų sutaupyti 70 mln. litų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. 

„Mūsų skaičiavimais, įšaldytų naujų ir inovatyvių vaistų įkėlimas į Kompensuojamųjų vaistų kainyną kainuotų kelis kartus mažiau. Tad kodėl inovacijų ir naujų vaistų prieinamumui neskyrus bent dalies sutaupytų lėšų?”, – klausė EFA direktorė.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE