Sausio 17d. Pirmadienis

Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Peržiūrų skaičius: 23096
Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Įveikei vėžį? Nepamiršk kelio pas medikus ir pasitikrink. Kaip atauga nukirstos devyngalvio slibino galvos, taip ir vėžys labai dažnai sugrįžta pabaigti savo juodo darbo. JAV gyvenantis lietuvių pianistas ir kompozitorius Gintautas Abarius praėjusią savaitę vėl pateko į ligoninės Intensyviosios terapijos skyrių. Nors prieš metus manyta, kad vyrui pavyko įveikti gerklės vėžį, jam vėl tenka grumtis su šia sunkia liga ir ieškoti atsakymo į klausimą kodėl? Apie tai, kodėl onkologinės ligos sugrįžta ir kas lemia jų vystymąsi, "Sveikata" kalbėjosi su Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Konservatyvios navikų terapijos klinikos vadovu Eduardu Aleknavičiumi.

– Jei žmogus pasveiksta, kodėl vėžys atsinaujina?

– Kad vėžys atsinaujins, visuomet tikėtina. Jei vėžys atsirado, vadinasi žmogaus organizmas turi polinkį sirgti onkologinėmis ligomis. Taip pat tai reiškia, kad organizmas yra susilpnėjęs, todėl tikėtina, jog jis pasikartos.

Gydymas – tai bandymas nužudyti piktybines ląsteles. Kai ląstelė žudoma, ji įjungia visus savo apsaugos mechanizmus, kad išvengtų gydymo – žudymo. Todėl vėžinė ląstelė gali išlikti gyva ir nepastebėta. Jos išlikimas priklauso nuo daugelio dalykų: ir nuo gydytojo regėjimo, ir nuo aparatūros, kurią jis naudoja, jautrumo. Pavyzdžiui, stalas švarus, bet pažiūrėkite į jo paviršių per mikroskopą – išvysite, koks jis purvinas. Gydytojas gali pamatyti didesnį naviką, o itin mažo gali ir nerasti. Net paimta biopsija – audinių mėginys – gali suklaidinti. Besivystantis navikas juk gali būti visai kitoje vietoje, nei ta, iš kurios paimtas audinio mėginys. Jei per metus pasibaigus gydymui liga progresuoja, vadinasi ji nebuvo išgydyta.

Net jei žmogus ir išgijo, o piktybinių ląstelių nebuvo rasta po metų, jis neturėtų prarasti budrumo. Terminų, kada žmogų bus galima laikyti visiškai pasveikusiu, prognozuoti neįmanoma, todėl tikrintis būtina reguliariai.

– Anksčiau žmonės rečiau sirgdavo vėžiu ar tiesiog mažiau apie tai kalbėdavo?

–Vėžio atvejų iš tiesų padaugėjo. Prieš dešimtmetį per metus naujų vėžio atvejų būdavo registruojama 11 tūkst. O dabar šis skaičius išaugo iki 16–17 tūkst. Sergančių vėžiu daugėja, nes žmonija sensta. Antra, vėžio atvejų daugėja, nes gerėja diagnostika.

Taip pat anksčiau ir kalbama apie onkologines ligas buvo mažiau. Žmonės tyliai numirdavo. Dabar ligoniai pasidarė atviresni. Net visuomenėje žinomi žmonės atvirai pasakoja apie savo ligas. Tas atvirumas padeda kitiems – susirūpinti sveikata, nedelsti ir greičiau eiti pasitikrinti. Todėl šiek tiek sumažėja užleistų vėžio atvejų. Žinomų žmonių atvirumas – tai pats geriausias raginimas ateiti pasitikrinti.

– Kas trukdo anksti diagnozuoti onkologines ligas?

– Dažniausiai žmogui lieka kaltinti tik save. Šiandien Lietuvoje daugiau nei pusė ligonių atvyksta turėdami trečią ar ketvirtą vėžio stadiją. O Vakaruose 80 proc. pacientų, atvykstančių pas medikus, serga ankstyvos stadijos vėžiu ir tik 20 proc. vėlesnių stadijų. Net profilaktinės vėžio prevencijos programos neretai neprikviečia žmonių pasitikrinti.

Žinoma, kai kada diagnostinės aparatūros skiriamoji geba nėra tokia jautri, kad galėtų nustatyti besivystantį vėžį. Jei žmogus nuolat eitų tikrintis ir šviestis, galbūt ir išvengtų vėžio. Bet kartais vėžys vystosi tokiose vietose, kad žmogus ilgai nejaučia jokių simptomų, todėl jam nekyla net minties eiti pasitikrinti. Pavyzdžiui, vystosi kasos vėžys. Tai toks organas, aplink kurį nėra jokių kitų organų, todėl žmogus gerai jaučiasi, kol navikas neužspaudžia jokio nervo.

Kita priežastis, sutrukdanti anksti diagnozuoti vėžį, nemalonus tyrimas. Pavyzdžiui, tyrimas dėl kolorektalinio vėžio atliekamas per storąją žarną. Todėl jam žmonės neretai pasiryžta tik genami ligos simptomų.

Todėl dabar mokslininkai bando surasti patogius ir kuo prieinamesnius žmogui diagnostikos būdus. Pavyzdžiui, vienas patogiausių – prostatos vėžio tyrimas – jis atliekamas paėmus kraujo mėginį ir ištyrus prostatos specifinio antigeno kiekį.

– Ar vėžys gali būti painiojamas su kitomis ligomis? Ar yra bent vienas simptomas, kuriam atsiradus iš karto būtų galima spręsti, kad kūne keroja vėžys?

– Onkologinės ligos gali būti painiojamos su kitomis ligomis. Tai priklauso nuo vėžio lokalizacijos. Pavyzdžiui, jei vystosi plaučių vėžys, pirmiausia gali būti įtarta tuberkuliozė ar plaučių uždegimas.

Daugelio ligų simptomai panašūs, o vienintelio požymio, išduodančio vėžį – nėra. Pavyzdžiui, jei sergant vėžiu žmogų kamuoja nuovargis, jam padidėja limfmazgiai, tą patį jis gali jausti ir sirgdamas krūva kitokių ligų. Todėl sunegalavęs turėtų ne numoti ranka į sveikatą, o ieškoti blogos savijautos priežasties.

– Įtarus ligą, laukia ilgas kelias pas onkologus. Pirmiausia reikia gauti šeimos gydytojo siuntimą, o eilėse pas onkologus reikia laukti ne vieną mėnesį. Tačiau gydytojai mėgsta sakyti ligoniui: kur jūs buvote prieš pusmetį?

– Tokį gydytojų klausimą išgirstantys pacientai dažniausiai serga trečia ar ketvirta vėžio stadija. O tie, kurie rūpinasi sveikata, atvažiuoja gerokai greičiau.

Žmonės vis dar mano, kad diagnostika yra gydytojo, o ne jo paties problema. Juk nelaukia, kol meistras ateis iš autoserviso ir patikrins automobilį. Žmonės turėtų atidžiau profilaktiškai tikrintis sveikatą, pasinaudoti profilaktinių programų kvietimu pasitikrinti.

Svarbu prisiminti, kad vėžį lemia ir paveldimumas. Jei jūsų artimas giminaitis susirgo vėžiu, jums pasitikrinti vertėtų bent dešimt metų anksčiau. Pavyzdžiui, jei tėvas susirgo vėžiu būdamas 60 metų, jums išsitirti reikėtų sulaukus 50-ies.

– Koks vėžys vystosi greičiausiai?

– Greičiausiai vystosi plaučių vėžys. Tuomet net negalima papriekaištauti pacientui, kad jis vėlai kreipėsi į medikus. Ši vėžio forma per tris keturis mėnesius gali pasiekti ketvirtą – sunkiausią – stadiją. Taip pat itin greitai ir agresyviai vystosi kai kurios odos ir kraujo vėžio formos.

Naviko vystymasis priklauso nuo sąlygų jo ląstelėms daugintis. Jei kraujotaka gera ir navikas gerai maitinamas, kaip tai atsitinka plaučiuose, vėžys vystosi greitai ir metastazuoja – ląstelės atsiskiria nuo naviko ir migruoja išsisėdamos organizme.

Nors vėžys laikomas pagyvenusių ir senų žmonių liga, žinoma, kad būtent jauniems žmonėms vėžys vystosi greičiau ir neretai agresyviau. Taip yra dėl to, kad jaunos ląstelės turi didesnį potencialą dalytis. Buvo nustatyta, kad bet kuri ląstelė pasidalija tam tikrą skaičių kartų. Jauno žmogaus ląstelės pasidalija daugiau kartų nei seno.

– Nuo kokių žmogaus organizmo savybių priklauso išsivystys vėžys ar ne?

– Svarbiausia – žmogaus imuninė sistema. Būtent imuninės sistemos sutrikimai – viena priežasčių, kodėl vystosi vėžys, bet mes šito iki galo nesuprantame.

O imuninę sistemą, žinia, veikia daugybė dalykų: mityba, gyvenimo būdas, žalingi įpročiai, įtampa.

– Ar nuolat patiriama įtampa skatina susirgti vėžiu?

– Kalbant apie vėžį galima pritaikyti liaudišką posakį, kad visos ligos – nuo nervų. Įtampa veikia imuninę sistemą. Todėl tiesa, kad linksmi, optimistiški, dėl smulkmenų nesigraužiantys ir mokantys atsipalaiduoti žmonės rečiau suserga bet kokiomis ligomis ir greičiau pasveiksta susirgę. O nuolat patiriantys įtampą – suserga.

– Nuolat skelbiama apie įvairius mokslininkų atliktus tyrimus. Pavyzdžiui, nuo vėžio apsaugo žalioji arbata. Ar tikrai tokios paprastos priemonės yra veiksmingos?

– Nepatarčiau žavėtis vienu patarimu ir aklai juo sekti. Nereikia to priimti kaip vieno recepto. Geriausia organizmui ir imuninei sistemai gauti visko ir visų reikalingų elementų, neatsisakant vienų ar kitų maisto produktų. Organizmo imuninę sistemą stiprina vaisiai ir daržovės, bet ir mėsos nereikia atsisakyti. Tačiau raudonos mėsos reikėtų valgyti mažiau. Taip pat reikėtų rinktis sveiką, jei įmanoma, ekologišką maistą.


Ar genetikai jau gali valdyti vėžį?

Kęstutis Sužiedėlis,Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Mokslinių tyrimų centro Molekulinės laboratorijos vedėjas

Tik gimus žmogui jau galima nustatyti, ar rizika dėl žmogaus kai kurių genų struktūros jam susirgti vėžiu yra didesnė. Genetiškai nustatomi pažeidimai, dėl kurių atsiranda didesnė tikimybė organizme sparčiau vystytis vėžiniams procesams. Bet ką toliau daryti tai sužinojusiam žmogui, dar neaišku. Galbūt žmogus turėtų dažniau tikrintis sveikatą.

Štai JAV, kai nustatoma, kad moteris paveldėjo vėžio geną, net siūloma profilaktiškai pašalinti krūtis ir taip išvengti vėžio. Daugelis moterų sutinka. Sunku spręsti, ar tai geriausia profilaktinė priemonė išvengti vėžio, nes niekada nėra 100 proc. garantijų, kad jis išsivystys.


Kauno medikai imasi prevencijos veiksmų prieš gripo epidemiją

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrui informavus apie šiais metais anksti prasidėjusį ir augantį sergamumą gripu, Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos medikai imasi prevencijos priemonių ir ragina tinkamai pasiruošti šiųmetei...


Nutukę žmonės patiria "sunkią smegenų degeneraciją"

Nutukę žmonės turi 8 proc. mažiau smegenų audinio nei normalaus svorio asmenys, teigiama atliktoje studijoje. Tyrėjai teigia, kad nutukusiųjų smegenys atrodo 16 metų senesnės nei lieknųjų. Tuo metu žmonės, kurie priskiriami prie turinčių...


Žavaus mažylio nuotrauka padės atgauti pamestą piniginę

Ką darytumėte, jei gatvėje rastumėte pamestą piniginę? Paliktumėte ją? Nuneštumėte į policijos nuovadą? Nusiųstumėte ją paštu savininkui? Pasiliktumėte sau? Pasirodo, jog atsakymas daugiau priklauso nuo mūsų evoliucinių ypatumų nei nuo moralės,...


Elektros impulsų terapija arba elektrošokas, kas tai?

Elektros impulsų terapija arba elektrošokas, kas tai?

Išgirdus žodį – elektrošokas, galvoje iškyla nemalonūs vaizdai. Turbūt daugelis yra matę filmų, kai ligoninėje pacientams daro elektrošoką, bet ar kada susimastėme kas tai yra iš tiesų ir kodėl tokios procedūros yra taikomos? Pirmiausia,...


Vaistų gamintojai kainas privalės deklaruoti iki balandžio 10 dienos

Siekiant kuo greičiau sumažinti vaistų kainas, nuo balandžio 1-osios pradėjus riboti jų antkainius, Seimas ketina nustatyti konkretų laikotarpį, per kurį gamintojams ir daliai tiekėjų reikės deklaruoti vaistų kainas. Vaistų gamintojus ir...


Širdies keitimą žada padaryti įprasta procedūra

Prancūzijos kompanija žada netrukus pradėti gaminti standartinius prietaisus, kuriais nesunkiai būtų galima pakeisti pažeistas širdis. Kaip skelbia "New York Times", kompanija "Carmat" yra baigiamojoje dirbtinės širdies...


Nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirė 23 žmonės

Nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirė 23 žmonės

Nuo pandeminio gripo Lietuvoje iki šios dienos mirė 23 žmonės. Paskutinio iš jų gyvybę ši liga pasiglemžė ketvirtadienį. Kaip BNS patvirtino Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) vadovas Vytautas Bakasėnas, ketvirtadienį...


Traumuotas sąnarys suskausta ir po dešimtmečio

Traumuotas sąnarys suskausta ir po dešimtmečio

Neatsargus judesys, slystelėjimas slidžiu šaligatviu ar net netinkama avalynė gali tapti čiurnos traumos priežastimi. Pagal statistinius duomenis kas dešimtas žmogus yra patyręs rimtesnę čiurnos traumą. Bet tai ne visada sužino iškart. Po traumos...


Penki sakiniai, kurių vyrai nenori girdėti iš moterų

Vokietijos pažinčių portalas Elitepartner.de atliko apklausą, kad išsiaiškintų, ko vyrai nenori girdėti iš moterų. "Aš dar nesu pasirengusi santykiams", - šio sakinio vyrai negali pakęsti labiausiai. Iš moters lūpų jo nenori išgirsti 48...


Kaip jaunuoliams pasirinkti profesiją?

Puiku, jei jaunuolis nuo pat vaikystės turi aiškią viziją tapti mokytoju, muzikantu arba gydytoju. Tačiau daugelis abiturientų nesugeba atsirinkti tinkamos ir mielos profesijos, o pasiduoda aplinkinių - tėvų, neretai ir draugų - spaudimui. Kauno...


Net ir apšvietimo sprendimai lemia pirkėjų elgesį

Mokslininkai įrodė, kad šviesa yra būtina žmogui ir turi didelės įtakos jo savijautai. Šviesa sukuria laimės pojūtį, jaukesnę aplinką, o jeigu žmogus negali aiškiai matyti supančios aplinkos – jaučia nerimą ir baimę. Todėl šviesa dažnai...


Išrasta skausmo nesukelianti injekcijų adata

Japonijoje išrasta skausmo nesukelianti medicininė adata, pranešė "Telegraph.co.uk". Pasak jos išradėjo, Kioto Farmacijos universiteto profesoriaus Kanji Takados, naujasis medicininis švirkštas - 1,5 cm skersmens apvalus...


Gripas šienauja žaibiškai

Daugėjant gripo aukų vakar Vyriausybė leido panaudoti ir paskirstyti ligoninėms valstybės rezerve sukauptus antivirusinius vaistus bei antibiotikus. Kai kurios ligoninės jau skelbia apie planinių operacijų nutraukimą arba jų ribojimą. Dėl gripo...


Nauja vakcina kerta ŽIV infekcijai

Naujame tyrime panaudota eksperimentinė ŽIV vakcina, tyrėjų teigimu, pirmą kartą per tokius bandymus sumažino infekcijos riziką. Vakcina - dviejų ankstesnių eksperimentinių vakcinų kombinacija - buvo duodama 16 tūkst. žmonių Tailande, didžiausiame...


Šveicarai ruošiasi riboti savižudžių turizmą

Šveicarijos vyriausybė pateikė siūlymus, sugriežtinančius sąlygas asmenims, norintiems teisėtai nutraukti savo gyvybę. Kaip praneša BBC, kasmet į Šveicariją vyksta apie 100 nepagydomomis ligomis sergančių britų, kurie naudojasi Šveicarijos centro...


Vaistininkai privalės informuoti apie vaistų galiojimo laiką

Vaistininkai privalės informuoti apie vaistų galiojimo laiką

Nuo šiol vaistus perkantis pacientas turės būti informuotas apie vaisto tinkamumo vartoti laiką. Taip pat uždrausta parduoti vaistą su galiojimo terminu, kuris baigiasi anksčiau nei recepte paskirtas vartojimo kursas. Tokios nuostatos įtvirtintos...


Nuo E.coli infekcijų jau mirė mažiausiai 29 žmonės

Hemoraginį enteritą sukeliančių bakterijų Escherichia coli (EHEC) infekcijų protrūkis šiaurės Vokietijoje nusinešė dar dviejų žmonių gyvybes, o šios epidemijos aukų bendras skaičius padidėjo iki 29, ketvirtadienį paskelbė Vokietijos nacionalinis...


Suderinus du konkuruojančius vaistus, pasiekta šimtaprocentinė teigiama reakcija gydant vėžį

Pirmiausia turėtume patikslinti, jog "teigiama reakcija" dar nėra tas pats, kas visiškas išgijimas. Tačiau šiais metais vykusioje kasmetinėje "American Society of Clinical Oncology" onkologų konferencijoje, greta gausių...


Vakcina nuo kiaulių gripo Lietuvą gali pasiekti kai ligos protrūkis bus praėjęs

Daugumai šalių rengiantis vadinamojo kiaulių gripo protrūkiui, Lietuva tam nepasiruošusi - valdžios užsakyta vakcina atkeliaus 2010 metų pradžioje arba keliais mėnesiais vėliau nei numatomas ligos proveržis Europoje. Europos infekcinių ligų...


Tyrimas: sparčiausiai vystosi vyriškoji chromosoma

Vyriškoji Y chromosoma vystosi kur kas greičiau nei likęs žmogaus genetinis kodas, teigia tyrimą atlikę Amerikos mokslininkai. Tyrimas, kurio metu ligintos žmonių ir artimiausių jų giminaičių - šimpanzių - vyriškąją lyti nulemiančios Y...


JAV Atstovų Rūmai balsavo už medicinos reformą

JAV Kongreso Atstovų Rūmų nariai šeštadienį prieš pat vidurnaktį balsavo už medicinos aptarnavimo sistemos reformą. Atitinkamą įstatymo projektą, išdėstytą beveik 2 tūkstančiuose puslapių, parėmė 220 demokratų - tik dviem įstatymų leidėjais...


Ar moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų?

Ar moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų?

Dalis psichologų teigia, kad moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų, o vyrai tai daro žymiai greičiau ir paprasčiau. Kodėl moterys yra prastesnės? ymiai greičiau ir paprasčiau. Kodėl moterys yra prastesnės? Kaip rašo portalas askmen.com,...


Australijos mokslininkai atrado geną, žudantį vėžį

Australijos mokslininkai atrado geną, žudantį vėžį

Australijos biologai teigia nustatę geną, kurį galima būtų panaudoti kovoje su vėžiu. Melburno Džono Monašo universiteto tyrinėtojai teigia radę geną, kuris atsakingas už ląstelės veiklos "įjungimą" ir "išjungimą"....


Menstruacijų mitas

Menstruacijų mitas

Moterys turi papildomą organą - gimdą, kurios pagalba kas mėnesį šalinami šlakai iš kūno, ir tai vadinama menstruacijomis. Stebėtina, kad šiuolaikiniam žmogui išskyros iš nosies ar atsikosėjimai, atsikrenkštimai yra beveik kasdieninė norma....


Gydytojai ir šarlatanai - viename katile

"Norėjome atrinkti vertingus alternatyvaus gydymo metodus ir leisti juos taikyti tinkamas žinias turintiems žmonėms. Visokie šarlatanai ir apsišaukėliai būtų likę už barjero, - teigia grupės, ketinusios į įstatymų ribas įsprausti...


Ar įmanoma brolybė medicinoje? Kviečia Fokoliarų Judėjimo Medikų dialogo grupė

Lapkričio 11 d. Vilniuje Fokoliarų Judėjimo Medikų dialogo grupė kviečia į susitikimą tema: Ar įmanoma brolybė medicinoje? Šiandien medicinos pasaulį sudaro santykių visuma, telekomunikacijos ir susiskaidymas į siauras specialybes reikalauja...


SAM: mažės priemokos už kompensuojamuosius vaistus

Sveikatos apsaugos ministerija yra įsitikinusi, kad jos parengta kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų apskaičiavimo tvarka padės taupyti ne tik Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas, skiriamas kompensuojamiesiems vaistams, bet ir sumažins...


Bausmė naudingiausia tuomet, kai jos bijoma

Bausmė naudingiausia tuomet, kai jos bijoma

Niekam nepatinka mokėti baudų už greičio viršijimą ar aplinkos teršimą, bet ar tikrai bausmė skatina gerą elgesį? Jei tikėtume tyrimo, neseniai publikuoto žurnale "Science" rezultatais, atsakymas yra "taip". Netgi tolima...


Privalomasis sveikatos (ne)draudimas

Šiandien apie privalomojo sveikatos draudimo įmokas diskutuojama itin karštai. Viešumoje koneveikiama daugybė situacijų, detalių ir aspektų, kurie gadina žmonėms gyvenimą. Nenoriu leistis į šias detales, tačiau išsakysiu keletą pastebėjimų apie...


"Vaisingumo pažinimas – asmens teisė žinoti"

Kviečiame dalyvauti tarptautinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje "Vaisingumo pažinimas – asmens teisė žinoti", kuri vyks birželio 2 d. Kaune, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prof. Z. Januškevičiaus salėje (LSMU...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9