Birželio 26d. Sekmadienis

Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Peržiūrų skaičius: 23096
Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Įveikei vėžį? Nepamiršk kelio pas medikus ir pasitikrink. Kaip atauga nukirstos devyngalvio slibino galvos, taip ir vėžys labai dažnai sugrįžta pabaigti savo juodo darbo. JAV gyvenantis lietuvių pianistas ir kompozitorius Gintautas Abarius praėjusią savaitę vėl pateko į ligoninės Intensyviosios terapijos skyrių. Nors prieš metus manyta, kad vyrui pavyko įveikti gerklės vėžį, jam vėl tenka grumtis su šia sunkia liga ir ieškoti atsakymo į klausimą kodėl? Apie tai, kodėl onkologinės ligos sugrįžta ir kas lemia jų vystymąsi, "Sveikata" kalbėjosi su Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Konservatyvios navikų terapijos klinikos vadovu Eduardu Aleknavičiumi.

– Jei žmogus pasveiksta, kodėl vėžys atsinaujina?

– Kad vėžys atsinaujins, visuomet tikėtina. Jei vėžys atsirado, vadinasi žmogaus organizmas turi polinkį sirgti onkologinėmis ligomis. Taip pat tai reiškia, kad organizmas yra susilpnėjęs, todėl tikėtina, jog jis pasikartos.

Gydymas – tai bandymas nužudyti piktybines ląsteles. Kai ląstelė žudoma, ji įjungia visus savo apsaugos mechanizmus, kad išvengtų gydymo – žudymo. Todėl vėžinė ląstelė gali išlikti gyva ir nepastebėta. Jos išlikimas priklauso nuo daugelio dalykų: ir nuo gydytojo regėjimo, ir nuo aparatūros, kurią jis naudoja, jautrumo. Pavyzdžiui, stalas švarus, bet pažiūrėkite į jo paviršių per mikroskopą – išvysite, koks jis purvinas. Gydytojas gali pamatyti didesnį naviką, o itin mažo gali ir nerasti. Net paimta biopsija – audinių mėginys – gali suklaidinti. Besivystantis navikas juk gali būti visai kitoje vietoje, nei ta, iš kurios paimtas audinio mėginys. Jei per metus pasibaigus gydymui liga progresuoja, vadinasi ji nebuvo išgydyta.

Net jei žmogus ir išgijo, o piktybinių ląstelių nebuvo rasta po metų, jis neturėtų prarasti budrumo. Terminų, kada žmogų bus galima laikyti visiškai pasveikusiu, prognozuoti neįmanoma, todėl tikrintis būtina reguliariai.

– Anksčiau žmonės rečiau sirgdavo vėžiu ar tiesiog mažiau apie tai kalbėdavo?

–Vėžio atvejų iš tiesų padaugėjo. Prieš dešimtmetį per metus naujų vėžio atvejų būdavo registruojama 11 tūkst. O dabar šis skaičius išaugo iki 16–17 tūkst. Sergančių vėžiu daugėja, nes žmonija sensta. Antra, vėžio atvejų daugėja, nes gerėja diagnostika.

Taip pat anksčiau ir kalbama apie onkologines ligas buvo mažiau. Žmonės tyliai numirdavo. Dabar ligoniai pasidarė atviresni. Net visuomenėje žinomi žmonės atvirai pasakoja apie savo ligas. Tas atvirumas padeda kitiems – susirūpinti sveikata, nedelsti ir greičiau eiti pasitikrinti. Todėl šiek tiek sumažėja užleistų vėžio atvejų. Žinomų žmonių atvirumas – tai pats geriausias raginimas ateiti pasitikrinti.

– Kas trukdo anksti diagnozuoti onkologines ligas?

– Dažniausiai žmogui lieka kaltinti tik save. Šiandien Lietuvoje daugiau nei pusė ligonių atvyksta turėdami trečią ar ketvirtą vėžio stadiją. O Vakaruose 80 proc. pacientų, atvykstančių pas medikus, serga ankstyvos stadijos vėžiu ir tik 20 proc. vėlesnių stadijų. Net profilaktinės vėžio prevencijos programos neretai neprikviečia žmonių pasitikrinti.

Žinoma, kai kada diagnostinės aparatūros skiriamoji geba nėra tokia jautri, kad galėtų nustatyti besivystantį vėžį. Jei žmogus nuolat eitų tikrintis ir šviestis, galbūt ir išvengtų vėžio. Bet kartais vėžys vystosi tokiose vietose, kad žmogus ilgai nejaučia jokių simptomų, todėl jam nekyla net minties eiti pasitikrinti. Pavyzdžiui, vystosi kasos vėžys. Tai toks organas, aplink kurį nėra jokių kitų organų, todėl žmogus gerai jaučiasi, kol navikas neužspaudžia jokio nervo.

Kita priežastis, sutrukdanti anksti diagnozuoti vėžį, nemalonus tyrimas. Pavyzdžiui, tyrimas dėl kolorektalinio vėžio atliekamas per storąją žarną. Todėl jam žmonės neretai pasiryžta tik genami ligos simptomų.

Todėl dabar mokslininkai bando surasti patogius ir kuo prieinamesnius žmogui diagnostikos būdus. Pavyzdžiui, vienas patogiausių – prostatos vėžio tyrimas – jis atliekamas paėmus kraujo mėginį ir ištyrus prostatos specifinio antigeno kiekį.

– Ar vėžys gali būti painiojamas su kitomis ligomis? Ar yra bent vienas simptomas, kuriam atsiradus iš karto būtų galima spręsti, kad kūne keroja vėžys?

– Onkologinės ligos gali būti painiojamos su kitomis ligomis. Tai priklauso nuo vėžio lokalizacijos. Pavyzdžiui, jei vystosi plaučių vėžys, pirmiausia gali būti įtarta tuberkuliozė ar plaučių uždegimas.

Daugelio ligų simptomai panašūs, o vienintelio požymio, išduodančio vėžį – nėra. Pavyzdžiui, jei sergant vėžiu žmogų kamuoja nuovargis, jam padidėja limfmazgiai, tą patį jis gali jausti ir sirgdamas krūva kitokių ligų. Todėl sunegalavęs turėtų ne numoti ranka į sveikatą, o ieškoti blogos savijautos priežasties.

– Įtarus ligą, laukia ilgas kelias pas onkologus. Pirmiausia reikia gauti šeimos gydytojo siuntimą, o eilėse pas onkologus reikia laukti ne vieną mėnesį. Tačiau gydytojai mėgsta sakyti ligoniui: kur jūs buvote prieš pusmetį?

– Tokį gydytojų klausimą išgirstantys pacientai dažniausiai serga trečia ar ketvirta vėžio stadija. O tie, kurie rūpinasi sveikata, atvažiuoja gerokai greičiau.

Žmonės vis dar mano, kad diagnostika yra gydytojo, o ne jo paties problema. Juk nelaukia, kol meistras ateis iš autoserviso ir patikrins automobilį. Žmonės turėtų atidžiau profilaktiškai tikrintis sveikatą, pasinaudoti profilaktinių programų kvietimu pasitikrinti.

Svarbu prisiminti, kad vėžį lemia ir paveldimumas. Jei jūsų artimas giminaitis susirgo vėžiu, jums pasitikrinti vertėtų bent dešimt metų anksčiau. Pavyzdžiui, jei tėvas susirgo vėžiu būdamas 60 metų, jums išsitirti reikėtų sulaukus 50-ies.

– Koks vėžys vystosi greičiausiai?

– Greičiausiai vystosi plaučių vėžys. Tuomet net negalima papriekaištauti pacientui, kad jis vėlai kreipėsi į medikus. Ši vėžio forma per tris keturis mėnesius gali pasiekti ketvirtą – sunkiausią – stadiją. Taip pat itin greitai ir agresyviai vystosi kai kurios odos ir kraujo vėžio formos.

Naviko vystymasis priklauso nuo sąlygų jo ląstelėms daugintis. Jei kraujotaka gera ir navikas gerai maitinamas, kaip tai atsitinka plaučiuose, vėžys vystosi greitai ir metastazuoja – ląstelės atsiskiria nuo naviko ir migruoja išsisėdamos organizme.

Nors vėžys laikomas pagyvenusių ir senų žmonių liga, žinoma, kad būtent jauniems žmonėms vėžys vystosi greičiau ir neretai agresyviau. Taip yra dėl to, kad jaunos ląstelės turi didesnį potencialą dalytis. Buvo nustatyta, kad bet kuri ląstelė pasidalija tam tikrą skaičių kartų. Jauno žmogaus ląstelės pasidalija daugiau kartų nei seno.

– Nuo kokių žmogaus organizmo savybių priklauso išsivystys vėžys ar ne?

– Svarbiausia – žmogaus imuninė sistema. Būtent imuninės sistemos sutrikimai – viena priežasčių, kodėl vystosi vėžys, bet mes šito iki galo nesuprantame.

O imuninę sistemą, žinia, veikia daugybė dalykų: mityba, gyvenimo būdas, žalingi įpročiai, įtampa.

– Ar nuolat patiriama įtampa skatina susirgti vėžiu?

– Kalbant apie vėžį galima pritaikyti liaudišką posakį, kad visos ligos – nuo nervų. Įtampa veikia imuninę sistemą. Todėl tiesa, kad linksmi, optimistiški, dėl smulkmenų nesigraužiantys ir mokantys atsipalaiduoti žmonės rečiau suserga bet kokiomis ligomis ir greičiau pasveiksta susirgę. O nuolat patiriantys įtampą – suserga.

– Nuolat skelbiama apie įvairius mokslininkų atliktus tyrimus. Pavyzdžiui, nuo vėžio apsaugo žalioji arbata. Ar tikrai tokios paprastos priemonės yra veiksmingos?

– Nepatarčiau žavėtis vienu patarimu ir aklai juo sekti. Nereikia to priimti kaip vieno recepto. Geriausia organizmui ir imuninei sistemai gauti visko ir visų reikalingų elementų, neatsisakant vienų ar kitų maisto produktų. Organizmo imuninę sistemą stiprina vaisiai ir daržovės, bet ir mėsos nereikia atsisakyti. Tačiau raudonos mėsos reikėtų valgyti mažiau. Taip pat reikėtų rinktis sveiką, jei įmanoma, ekologišką maistą.


Ar genetikai jau gali valdyti vėžį?

Kęstutis Sužiedėlis,Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Mokslinių tyrimų centro Molekulinės laboratorijos vedėjas

Tik gimus žmogui jau galima nustatyti, ar rizika dėl žmogaus kai kurių genų struktūros jam susirgti vėžiu yra didesnė. Genetiškai nustatomi pažeidimai, dėl kurių atsiranda didesnė tikimybė organizme sparčiau vystytis vėžiniams procesams. Bet ką toliau daryti tai sužinojusiam žmogui, dar neaišku. Galbūt žmogus turėtų dažniau tikrintis sveikatą.

Štai JAV, kai nustatoma, kad moteris paveldėjo vėžio geną, net siūloma profilaktiškai pašalinti krūtis ir taip išvengti vėžio. Daugelis moterų sutinka. Sunku spręsti, ar tai geriausia profilaktinė priemonė išvengti vėžio, nes niekada nėra 100 proc. garantijų, kad jis išsivystys.

Gripo epidemija artėja prie Kauno

Gripo epidemija artėja prie Kauno

Gripo aktyvumas Kauno mieste sparčiai auga, praneša Kauno visuomenės sveikatos centras. Per praėjusią savaitę (sausio 7-11 d.) Kaune buvo užregistruota 120 naujų sergamumo gripu atvejų. Nuo gripo sveikiems asmenims dar galima skiepytis, paskelbus...


10 dalykų, kurių vyras nori 24 valandas per parą

Tik dešimt? Toks klausimas turbūt kilo ne vienam mūsų tautiečiui. Tačiau portale glamour.com, apklausus vyrus paaiškėjo, kad jų pageidavimai svyravo nuo visiškai nešvankių iki labai romantiškų minčių. Verdiktas vienas: jie nori būti ne tik...


Aistros dėl kraujo Lietuvoje tebeverda

Turėti savo nuomonę ir atvirauti spaudai Lietuvoje ir vėl tapo pavojinga. Netgi medikams, kurie prabilę apie tiesą, gali sugriauti ministerijos planus įgyvendinti kažkada pradėtą slaptą operaciją: "kraujo centro privatizavimas"....


Vokiečiai teigia omega-3 rūgštį galį išgauti iš mikrobų

Vokiečiai teigia omega-3 rūgštį galį išgauti iš mikrobų

Vokietijos biotechnologijų bendrovė "InterMed Discovery" (IMD) užpatentavo omega-3 rūgščių gavybą iš mikrobų terpės, ir tai būtų dar vienas polinesočiųjų riebiųjų rūgščių šaltinis greta žuvų, dumblių ir augalų. IMD tyrimus atlieka kartu...


Sveikatos apsaugos kokybė: Lietuvą pralenkė net Albanija

Šiemet sudarytame sveikatos apsaugos kokybės indekse "Euro-Canada Health Consumer Index 2010", kur pirmą kartą šalia 33 Europos šalių buvo įvertinta ir Kanada, Lietuva, lyginant su 2009 metais, nukrito iš 29 į 31 vietą, į priekį...


Pažangiausios šveicarų gydymo technologijos taikomos ir Lietuvoje

Pažangiausios šveicarų gydymo technologijos taikomos ir Lietuvoje

Regeneracinė medicina – nauja klinikinės medicinos sritis, užimanti vis tvirtesnes pozicijas visame pasaulyje. Pagrindinis šių technologijų principas – padėti fiziologiniams pažeistų audinių gijimo ir atsikūrimo mechanizmams. Pasak...


Faktai apie inkstų transplantacijas

Faktai apie inkstų transplantacijas

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos (VUL SK) kol kas vieninteliai Lietuvoje atlieka inkstų transplantacijas iš gyvų donorų (1970 m. - 2005 m. atlikta 192 tokių transplantacijų (iš jų - dvi šiais metais) bei inkstų transplantacijas...


Kvies nemokamai išsitirti dėl ŽIV

Kvies nemokamai išsitirti dėl ŽIV

Lietuvos AIDS centras kviečia nemokamai ir anonimiškai pasitikrinti dėl ŽIV. Ši akcija vyks vasario 13 - 20 d. Norintys pasitikrinti laukiami Lietuvos AIDS centre 9 - 15 val., Vytenio g. 59/37, Vilniuje. Visi pasitikrinusieji gaus akcijos...


Jei įkando gyvatė

Atšilus orams į ligonines patenka gyvačių įkirstų žmonių. Per metus Lietuvoje nuo jų nukenčia 65-70 žmonių. "Įkandus gyvatei svarbiausia be reikalo nepanikuoti, nes širdis gali sustoti iš baimės, o ne nuo gyvatės nuodų, – sakė Utenos...


Lietuvoje pirmą kartą persodinta dirbtinė oda

Lietuvoje pirmą kartą persodinta dirbtinė oda

Santariškių klinikų Vaikų ligoninėje pirmąkart šalyje atlikta operacija, per kurią mergaitei su įgimta didele pigmentine dėme persodinta dirbtinė oda. Operacija pavyko sėkmingai. Tokios operacijos yra sudėtingos, jas galima atlikti tik gavus...


Tarnybiniai romanai: dviem moterims - vienas vyras

Kokių profesijų atstovai dažniausiai užmezga tarnybinį romaną? Atlikę tyrimą į šį klausimą atsakė Europos sociologai, rašoma "News of the World". Romantiškiausi žmonės, dirbantys trumpųjų skambučių tarnybų centruose Tyrimas, atliktas...


Medicinos paslaugos bus prieinamos bet kurioje ES valstybėje

Šią savaitę Europos Parlamento (EP) plenarinėje sesijoje bus balsuojama dėl siūlymo įtvirtinti pacientų teisę gauti medicininę pagalbą bet kurioje Europos Sąjungos (ES) šalyje. Šiuo dokumentu siekiama aiškiai nurodyti sąlygas, kuriomis remiantis...


Gydytojai pasijuto lyg karo lauke

Būgštaujama, kad įsisiautėjus gripo epidemijai gyventojai gali nesulaukti ne tik ugniagesių ar policijos patrulių, bet svarbiausia - medikų - pagalbos. Į kovą su liga stoję gydytojai atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje: rizika susirgti jiems...


Kodėl ne visi ligoniai laukia donorų organų?

Beveik pusantro tūkstančio Lietuvos gyventojų gyvybę palaiko dirbtinai valomas kraujas. Iš šios priklausomybės juos gali išvaduoti donorų organai, bet ne visi ligoniai jų laukia. Kodėl? Indrei Čerkelytei iš Pakruojo rajono – dar tik 23-eji,...


Pradedami reguliuoti vaistų antkainiai

Nuo ketvirtadienio įsigalioja įstatymas, pagal kurį bus reguliuojami vaistų antkainiai. Valdžia sako, kad dėl to vaistai atpigs, o gamintojai ir farmacininkai tvirtina, kad bus priešingai ir vaistai brangs. Ateityje vaistinėse atsiras ir ekranai,...


Pabrėžiamas ryšys tarp antsvorio bei vėžio

Pabrėžiamas ryšys tarp antsvorio bei vėžio

Tarptautinė sąjunga kovai su vėžiu (International Union Against Cancer, UICC) pradeda kampaniją "Aš myliu savo sveiką ir aktyvią vaikystę", kad padidintų žinias apie ryšį tarp per didelio kūno svorio bei vėžio. "Nuo trijų iki...


Dvejų metų berniukas - pirmasis, kuris gimė su papildoma DNR grandimi

Dvejų metų berniukas gimė aklas ir kamuojamos sunkios negalios. Tačiau jis vienintelis pasaulyje, kuris turi papildomą DNR grandį. Kaip rašo dailymail.co.uk, Alfie Clamp buvo atlikta galybė medikų tyrimų ir paaiškėjo, kad septintoji chromosoma...


Aterosklerozės profilaktika ir gydymas be vaistų

Aterosklerozės profilaktika ir gydymas be vaistų

Aterosklerozė – tai lėtinė arterijų sienelės liga; nepastebimai prasidedantis ir tyliai besivystantis arterijų standėjimo bei siaurėjimo procesas. Šio proceso metu arterijose susidaro aterosklerozinės plokštelės (ateromos). Aterosklerozė...


Nebetirs dėl kiaulių gripo

Naujojo A tipo H1N1 viruso gripo diagnozė Lietuvoje nuo šiol laboratoriškai bus nustatoma tik sudėtingesniais atvejais.Anot Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų, taip nuspręsta atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos ligų...


Lietuvoje tymais šią savaitę susirgo jau antras žmogus

Lietuvoje tymais šią savaitę susirgo jau antras žmogus

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) laboratorijoje patvirtintas antrasis tymų atvejis šiais metais. Tymais susirgo 53 metų moteris, gyvenanti Šiauliuose. Įtariama, kad moteris tymais užsikrėtė kelionės į Londoną metu. Praėjus penkioms dienoms...


Iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sukurti „dirbtiniai kaulai“

Iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sukurti „dirbtiniai kaulai“

Granados (Ispanija) mokslininkai užpatentavo naują biomedžiagą, iš virkštelės kamieninių ląstelių, kurios dėka palengvins gamybą kaulinio audinio – dirbtinio kaulo. Medžiaga, kurią sudaro aktyvuotos anglies pluoštas, skatina ląstelių...


Cezario pjūvio operacija - madinga?

Pastaruoju metu Europoje, o taip pat ir Lietuvoje, išryškėja Cezario operacijų skaičiaus didėjimo tendencija. Priežastys įvairios. Be dažniau pasitaikančio gimdyvių noro ir savotiškos „mados" negimdyti natūraliai, daugėja ir objektyvių...


Ministru paskirtas R.Šukys žada tęsti reformas sveikatos srityje

Naujai paskirtas sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys tikina, kad nekeis šios srities reformų kurso, nepasiduos spaudimui atsisakyti pertvarkų, tik pataisys pastebėtas klaidas. Pirmadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko ir daugiau...


Modernios įrangos užtenka, tačiau nemokama su ja dirbti

Modernios įrangos užtenka, tačiau nemokama su ja dirbti

Greitosios pagalbos stočių darbas kartais primena pervežimo, o ne skubios pagalbos paslaugas, rodo atliktas auditas. Tai rodo Medicininio audito inspekcijos tyrimas. O greitosios pagalbos automobiliuose įrengta modernia įranga medikai dažnai...


Kaip gydoma dvylikapirštės žarnos opa

Kaip gydoma dvylikapirštės žarnos opa

Ką galite pasakyti apie dvylikapirštės žarnos opą? Ar tai pavojinga? - Tai lėtinė liga, kai pažeidžiama skrandžio ar dvylikapirštės žarnos gleivinė. Kai šie organai sveiki, sekreto sluoksnis saugo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivines nuo...


Galis – naujas antibakterinis preparatas

Vis daugiau bakterijų įgauna atsparumą antibiotikams. Dabar naudojami antibiotikai ne taip veiksmingai stabdo bakterinių infekcijų plitimą, todėl reikia atrasti naujas antibakterinės medžiagas. Naują metodą pasiūlė Vašingtono niversiteto (JAV)...


Akušerė ginekologė Rasa Vancevičiūtė: "Gimdymo skyrius – tai moterų šalis"

Akušerė ginekologė Rasa Vancevičiūtė: "Gimdymo skyrius – tai moterų šalis"

Gimimo, gimdymo stebuklas ir gydytoja, jos atsakomybė. Ką ji jaučia? Galbūt netgi kaip ji gimdo kartu? Gydytojos akušerės-ginekologės Rasos Vancevičiūtės apmąstymai. Dažniausiai neprisimename, kaip ateiname į šį pasaulį. Pasibeldžiame į žemės...


Genai – sveikatos aiškiaregiai

Genai – sveikatos aiškiaregiai

Kelias sekundes trunkantis genetinis tyrimas išduoda, ar ateityje galite susirgti vėžiu, cukriniu diabetu ar infarktu. Medicinos mokslo pažanga verčia naują lapą ligų prevencijos ir jaunystės išsaugojimo istorijoje. Tik kartą gyvenime atliekamas...


Medicininė apranga internetu

Medicininė apranga internetu

Medikų darbui reikalinga medicininė apranga. Nori to ar nenori, tai yra būtinybė. Kai kuriems darbo drabužiai suteikiami darbovietėje, kitiems gi, darbo drabužius tenka įsigyti patiems. Iš dalies tai gerai, nes galima pasirinkti patikusią aprangą....


R.Šalaševičiūtė siūlo Vilniuje kurti reabilitacijos centrą pedofilų aukoms

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė kreipėsi į sostinės merą Vilių Navicką su siūlymu nenaudojamuose globos namuose kurti pagalbos ir reabilitacijos centrą seksualinę prievartą patyrusiems nepilnamečiams. "Tai būtų pirmoji įstaiga Lietuvoje,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9