Liepos 2d. Ketvirtadienis

Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Peržiūrų skaičius: 23096
Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Įveikei vėžį? Nepamiršk kelio pas medikus ir pasitikrink. Kaip atauga nukirstos devyngalvio slibino galvos, taip ir vėžys labai dažnai sugrįžta pabaigti savo juodo darbo. JAV gyvenantis lietuvių pianistas ir kompozitorius Gintautas Abarius praėjusią savaitę vėl pateko į ligoninės Intensyviosios terapijos skyrių. Nors prieš metus manyta, kad vyrui pavyko įveikti gerklės vėžį, jam vėl tenka grumtis su šia sunkia liga ir ieškoti atsakymo į klausimą kodėl? Apie tai, kodėl onkologinės ligos sugrįžta ir kas lemia jų vystymąsi, "Sveikata" kalbėjosi su Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Konservatyvios navikų terapijos klinikos vadovu Eduardu Aleknavičiumi.

– Jei žmogus pasveiksta, kodėl vėžys atsinaujina?

– Kad vėžys atsinaujins, visuomet tikėtina. Jei vėžys atsirado, vadinasi žmogaus organizmas turi polinkį sirgti onkologinėmis ligomis. Taip pat tai reiškia, kad organizmas yra susilpnėjęs, todėl tikėtina, jog jis pasikartos.

Gydymas – tai bandymas nužudyti piktybines ląsteles. Kai ląstelė žudoma, ji įjungia visus savo apsaugos mechanizmus, kad išvengtų gydymo – žudymo. Todėl vėžinė ląstelė gali išlikti gyva ir nepastebėta. Jos išlikimas priklauso nuo daugelio dalykų: ir nuo gydytojo regėjimo, ir nuo aparatūros, kurią jis naudoja, jautrumo. Pavyzdžiui, stalas švarus, bet pažiūrėkite į jo paviršių per mikroskopą – išvysite, koks jis purvinas. Gydytojas gali pamatyti didesnį naviką, o itin mažo gali ir nerasti. Net paimta biopsija – audinių mėginys – gali suklaidinti. Besivystantis navikas juk gali būti visai kitoje vietoje, nei ta, iš kurios paimtas audinio mėginys. Jei per metus pasibaigus gydymui liga progresuoja, vadinasi ji nebuvo išgydyta.

Net jei žmogus ir išgijo, o piktybinių ląstelių nebuvo rasta po metų, jis neturėtų prarasti budrumo. Terminų, kada žmogų bus galima laikyti visiškai pasveikusiu, prognozuoti neįmanoma, todėl tikrintis būtina reguliariai.

– Anksčiau žmonės rečiau sirgdavo vėžiu ar tiesiog mažiau apie tai kalbėdavo?

–Vėžio atvejų iš tiesų padaugėjo. Prieš dešimtmetį per metus naujų vėžio atvejų būdavo registruojama 11 tūkst. O dabar šis skaičius išaugo iki 16–17 tūkst. Sergančių vėžiu daugėja, nes žmonija sensta. Antra, vėžio atvejų daugėja, nes gerėja diagnostika.

Taip pat anksčiau ir kalbama apie onkologines ligas buvo mažiau. Žmonės tyliai numirdavo. Dabar ligoniai pasidarė atviresni. Net visuomenėje žinomi žmonės atvirai pasakoja apie savo ligas. Tas atvirumas padeda kitiems – susirūpinti sveikata, nedelsti ir greičiau eiti pasitikrinti. Todėl šiek tiek sumažėja užleistų vėžio atvejų. Žinomų žmonių atvirumas – tai pats geriausias raginimas ateiti pasitikrinti.

– Kas trukdo anksti diagnozuoti onkologines ligas?

– Dažniausiai žmogui lieka kaltinti tik save. Šiandien Lietuvoje daugiau nei pusė ligonių atvyksta turėdami trečią ar ketvirtą vėžio stadiją. O Vakaruose 80 proc. pacientų, atvykstančių pas medikus, serga ankstyvos stadijos vėžiu ir tik 20 proc. vėlesnių stadijų. Net profilaktinės vėžio prevencijos programos neretai neprikviečia žmonių pasitikrinti.

Žinoma, kai kada diagnostinės aparatūros skiriamoji geba nėra tokia jautri, kad galėtų nustatyti besivystantį vėžį. Jei žmogus nuolat eitų tikrintis ir šviestis, galbūt ir išvengtų vėžio. Bet kartais vėžys vystosi tokiose vietose, kad žmogus ilgai nejaučia jokių simptomų, todėl jam nekyla net minties eiti pasitikrinti. Pavyzdžiui, vystosi kasos vėžys. Tai toks organas, aplink kurį nėra jokių kitų organų, todėl žmogus gerai jaučiasi, kol navikas neužspaudžia jokio nervo.

Kita priežastis, sutrukdanti anksti diagnozuoti vėžį, nemalonus tyrimas. Pavyzdžiui, tyrimas dėl kolorektalinio vėžio atliekamas per storąją žarną. Todėl jam žmonės neretai pasiryžta tik genami ligos simptomų.

Todėl dabar mokslininkai bando surasti patogius ir kuo prieinamesnius žmogui diagnostikos būdus. Pavyzdžiui, vienas patogiausių – prostatos vėžio tyrimas – jis atliekamas paėmus kraujo mėginį ir ištyrus prostatos specifinio antigeno kiekį.

– Ar vėžys gali būti painiojamas su kitomis ligomis? Ar yra bent vienas simptomas, kuriam atsiradus iš karto būtų galima spręsti, kad kūne keroja vėžys?

– Onkologinės ligos gali būti painiojamos su kitomis ligomis. Tai priklauso nuo vėžio lokalizacijos. Pavyzdžiui, jei vystosi plaučių vėžys, pirmiausia gali būti įtarta tuberkuliozė ar plaučių uždegimas.

Daugelio ligų simptomai panašūs, o vienintelio požymio, išduodančio vėžį – nėra. Pavyzdžiui, jei sergant vėžiu žmogų kamuoja nuovargis, jam padidėja limfmazgiai, tą patį jis gali jausti ir sirgdamas krūva kitokių ligų. Todėl sunegalavęs turėtų ne numoti ranka į sveikatą, o ieškoti blogos savijautos priežasties.

– Įtarus ligą, laukia ilgas kelias pas onkologus. Pirmiausia reikia gauti šeimos gydytojo siuntimą, o eilėse pas onkologus reikia laukti ne vieną mėnesį. Tačiau gydytojai mėgsta sakyti ligoniui: kur jūs buvote prieš pusmetį?

– Tokį gydytojų klausimą išgirstantys pacientai dažniausiai serga trečia ar ketvirta vėžio stadija. O tie, kurie rūpinasi sveikata, atvažiuoja gerokai greičiau.

Žmonės vis dar mano, kad diagnostika yra gydytojo, o ne jo paties problema. Juk nelaukia, kol meistras ateis iš autoserviso ir patikrins automobilį. Žmonės turėtų atidžiau profilaktiškai tikrintis sveikatą, pasinaudoti profilaktinių programų kvietimu pasitikrinti.

Svarbu prisiminti, kad vėžį lemia ir paveldimumas. Jei jūsų artimas giminaitis susirgo vėžiu, jums pasitikrinti vertėtų bent dešimt metų anksčiau. Pavyzdžiui, jei tėvas susirgo vėžiu būdamas 60 metų, jums išsitirti reikėtų sulaukus 50-ies.

– Koks vėžys vystosi greičiausiai?

– Greičiausiai vystosi plaučių vėžys. Tuomet net negalima papriekaištauti pacientui, kad jis vėlai kreipėsi į medikus. Ši vėžio forma per tris keturis mėnesius gali pasiekti ketvirtą – sunkiausią – stadiją. Taip pat itin greitai ir agresyviai vystosi kai kurios odos ir kraujo vėžio formos.

Naviko vystymasis priklauso nuo sąlygų jo ląstelėms daugintis. Jei kraujotaka gera ir navikas gerai maitinamas, kaip tai atsitinka plaučiuose, vėžys vystosi greitai ir metastazuoja – ląstelės atsiskiria nuo naviko ir migruoja išsisėdamos organizme.

Nors vėžys laikomas pagyvenusių ir senų žmonių liga, žinoma, kad būtent jauniems žmonėms vėžys vystosi greičiau ir neretai agresyviau. Taip yra dėl to, kad jaunos ląstelės turi didesnį potencialą dalytis. Buvo nustatyta, kad bet kuri ląstelė pasidalija tam tikrą skaičių kartų. Jauno žmogaus ląstelės pasidalija daugiau kartų nei seno.

– Nuo kokių žmogaus organizmo savybių priklauso išsivystys vėžys ar ne?

– Svarbiausia – žmogaus imuninė sistema. Būtent imuninės sistemos sutrikimai – viena priežasčių, kodėl vystosi vėžys, bet mes šito iki galo nesuprantame.

O imuninę sistemą, žinia, veikia daugybė dalykų: mityba, gyvenimo būdas, žalingi įpročiai, įtampa.

– Ar nuolat patiriama įtampa skatina susirgti vėžiu?

– Kalbant apie vėžį galima pritaikyti liaudišką posakį, kad visos ligos – nuo nervų. Įtampa veikia imuninę sistemą. Todėl tiesa, kad linksmi, optimistiški, dėl smulkmenų nesigraužiantys ir mokantys atsipalaiduoti žmonės rečiau suserga bet kokiomis ligomis ir greičiau pasveiksta susirgę. O nuolat patiriantys įtampą – suserga.

– Nuolat skelbiama apie įvairius mokslininkų atliktus tyrimus. Pavyzdžiui, nuo vėžio apsaugo žalioji arbata. Ar tikrai tokios paprastos priemonės yra veiksmingos?

– Nepatarčiau žavėtis vienu patarimu ir aklai juo sekti. Nereikia to priimti kaip vieno recepto. Geriausia organizmui ir imuninei sistemai gauti visko ir visų reikalingų elementų, neatsisakant vienų ar kitų maisto produktų. Organizmo imuninę sistemą stiprina vaisiai ir daržovės, bet ir mėsos nereikia atsisakyti. Tačiau raudonos mėsos reikėtų valgyti mažiau. Taip pat reikėtų rinktis sveiką, jei įmanoma, ekologišką maistą.


Ar genetikai jau gali valdyti vėžį?

Kęstutis Sužiedėlis,Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Mokslinių tyrimų centro Molekulinės laboratorijos vedėjas

Tik gimus žmogui jau galima nustatyti, ar rizika dėl žmogaus kai kurių genų struktūros jam susirgti vėžiu yra didesnė. Genetiškai nustatomi pažeidimai, dėl kurių atsiranda didesnė tikimybė organizme sparčiau vystytis vėžiniams procesams. Bet ką toliau daryti tai sužinojusiam žmogui, dar neaišku. Galbūt žmogus turėtų dažniau tikrintis sveikatą.

Štai JAV, kai nustatoma, kad moteris paveldėjo vėžio geną, net siūloma profilaktiškai pašalinti krūtis ir taip išvengti vėžio. Daugelis moterų sutinka. Sunku spręsti, ar tai geriausia profilaktinė priemonė išvengti vėžio, nes niekada nėra 100 proc. garantijų, kad jis išsivystys.

Gripo epidemija paskelbta ir Varėnos rajone

Plintant sergamumui gripu ir peršalimo ligomis, epidemija paskelbta ir Varėnos rajone. Praėjusią savaitę sergamumas gripu ir peršalimo ligomis šiame rajone viršijo 103,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Epideminiu sergamumas laikomas, kai rodiklis...


Dėl karščio – kovinė parengtis

Jau savaitę neslūgstanti šiluma pastarosiomis dienomis virto birželio pradžiai nebūdingu karščiu. Medikai ir oro taršą atidžiai stebintys specialistai įspėja pasisaugoti, ypač vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Sinoptikai pranašauja, kad...


Poliklinikose renkamas registracijos mokestis – neteisėtas

Kai kuriuose sveikatos priežiūros centruose už apsilankymą pas šeimos gydytoją pacientams tenka mokėti registracijos mokestį. Medikai sako, kad sumažinus finansavimą taip bando išvengti bankroto. "Aš manau, kad mes nepažeidėm jokių...


Vyrai apie seksą galvoja rečiau nei apie futbolą

Beveik 60 proc. britų vyrų kasdien daugiau nei valandą mąsto apie futbolą - apie šio žaidimo grožį ir apie mėgstamus klubus. "Sega" ir "Sports Interactive" apklausos duomenimis, maždaug 110 minučių per dieną atitenka futbolo...


Birželio mėnesį poros labiausiai šėlsta

Britų mokslininkų manymu, birželis – pats seksualiausias metų mėnuo. Šiltos dienos, atviri drabužiai, žvaigždėtos naktys ir daugybę galimybių mylėtis pievelėje ar kuriame nors kitame gamtos prieglobstyje. Pasak mokslininkų, taip yra dėl...


Į medikus jau kreipiasi pirmieji gyvačių sugelti pacientai

Medikai jau sulaukia pirmųjų vienintelės Lietuvos nuodingos gyvatės - angies sugeltų pacientų. Sezonas atsidarė, šypteli ūmių apsinuodijimų specialistai. Kaip Eltai sakė Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėja Ramunė Rutkauskaitė, po...


Skleroterapija – efektyvus venų varikozės ir kapiliarų tinklo gydymas

Skleroterapija – efektyvus venų varikozės ir kapiliarų tinklo gydymas

Kokios pagrindinės priežastys lemia lėtinį veninės kojų kraujotakos sutrikimą ir kokie pagrindiniai simptomai vargina žmogų bei verčia kreiptis į gydytoją ? Nustatyta, jog kas penktą šalies gyventoją vargina kojų kraujotakos sutrikimai, tinimai....


Išvesti gydantys nuo vėžio vištų kiaušiniai

Išvesti gydantys nuo vėžio vištų kiaušiniai

Didžiosios Britanijos mokslininkai išaugino genetiškai modifikuotas vištas, dedančias vaistams nuo vėžio kurti naudojamų proteinų prisotintus kiaušinius. Šį novatorišką projektą pristatė tas pats tyrimų centras, kuriame buvo klonuota avelė Dolly,...


Neišnešiotą kūdikį medikai šildė sumuštinių maišelyje

Lexi Lacey gimė 14 savaičių anksčiau ir svėrė vos 400 gramų. Įprastais būdais medikai tokio mažo kūdikio negalėjo sušildyti, tad panaudojo sumuštinių maišelį, kurį rado ligoninės valgykloje. Kaip praneša sun.co.uk, Mite Lexi Lacey galimybės...


Gripas įsisuka ir į ledo ritulininkų gretas

Savaitgalį neįvyks dvejos atvirojo Latvijos ledo ritulio čempionato rungtynės tarp Elektrėnų "Energijos" ir Liepojos "Metallurgs 2". Varžybas teko nukelti į ateitį dėl latvių komandoje įsisiautėjusio gripo. "Dėl...


Per didelis pozityvumas skatina negatyvumą

Pozityvių frazių, tokių kaip "Aš esu mėgstamas žmogus" ar "Man pasiseks", kartojimas gali priversti jaustis dar prasčiau, užuot pakėlusios žmogaus savivertę. "Mažų mažiausiai nuo 1952-ųjų, kai pasirodė Normano Vincento...


Muilo operos žudo meilę

Muilo operos žudo meilę

Jausmingos telenovelės ne visuomet - tik pramoga. Mokslininkai nustatė, kad Brazilijoje muilo operos įtakoja net socialinius reiškinius, tokius kaip gimstamumas ir skyrybos, rašo "The Telegraph". Atlikus laikotarpio nuo 1971 metų analizę...


Ligonė tapo biurokratų pastumdėle

Painiava dėl Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų varo į neviltį buvusius moksleivius ir studentus. Susirgus paaiškėja, kad jie turi mokėti už medicinos paslaugas. Valstybė savo lėšomis draudžia moksleivius ir studentus, o absolventus - iki...


Atlikta unikali aortos vožtuvų operacija

Atlikta unikali aortos vožtuvų operacija

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų medikai atliko unikalią operaciją – pirmą kartą Baltijos šalyse aortos vožtuvą implantavo per kateterį. Tokioms operacijoms, kai aortos vožtuvas implantuojamas per šlaunies arteriją arba...


Kuo neįprastesnė smegenų žievė, tuo protingesnis?

Kodėl vieni žmonės protingesni nei kiti? Naujame straipsnyje "Dabartinėse Psichologijos Mokslo Kryptyse" (Current Directions in Psychological Science) Eduardas Merkado III (Eudarod Mercado III) iš Bufalo (Buffalo) universiteto aprašo...


Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Jungtinės Karalystės mokslininkams pavyko iš kamieninės ląstelės išauginti dalį dirbtinės širdies – širdies vožtuvą. Britų mokslininkams teko atlikti daugybę eksperimentų, kol pavyko iš kamieninių ląstelių gauti audinį, kuris veikia taip pat...


Galimas aštuonetuko tėvas nori DNR testo

Galimas aštuonetuko tėvas nori DNR testo

Buvęs amerikietės, praeitą mėnesį Los Andžele pagimdžiusios aštuonetuką, draugas teigia, kad gali būti tiek aštuonetuko, tiek dar šešių moters vaikų tėvas, informuoja BBC. Denisas Beaudoinas sakė, kad savo buvusiai merginai Nadyai Suleman tris...


Nori geresnės spermos kokybės? Žiūrėk į nuotraukas!

Nori geresnės spermos kokybės? Žiūrėk į nuotraukas!

Vyrai, žiūrintys pornografines nuotraukas, turi galimybę pagerinti spermos kokybę. Receptas paprastas: reikia pasirinkti erotines nuotraukas, kurios skatintų spermatozoidų konkurencingumą ir greitesnį jų judėjimą. Kuris vaizdinys lemia geresnę...


Vaistinės privalo turėti pigiausių kompensuojamųjų vaistų

Nuo kovo pradžios įsigaliojusi nauja kompensuojamų vaistų įsigijimo tvarka turėtų padėti pacientams reikalingus vaistus įsigyti pigiau. Vaistinėse patvirtinti būtinų turėti kompensuojamų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašai, kuriuose...


Elektroninis psichoterapeutas

Elektroninis psichoterapeutas

Žmonės seniai svajoja sukurti dirbtinį intelektą, identišką žmogiškajam, tačiau ši svajonė niekada netaps realybe. Žinoma, galima sėkmingai modeliuoti žmogaus reakcijas į tai, kas susiję su ritualais, papročiais, etiketu, tačiau esama ir...


Universitetuose siūloma teikti ir psichologinę pagalbą

Trumpesnės egzaminų sesijos, tik raštu vykstantys atsiskaitymai - tik nedidelė dalis siūlymų, pateiktų aukštosioms mokykloms. Konkurso "Sukurk savo statutą" nugalėtojais tapo Vilniaus universiteto (VU) komanda "Phi", kurią...


Klasikinė muzika smegenims gali būti neįveikiama

Klasikinė muzika smegenims gali būti neįveikiama

Daugelis nemėgsta modernios klasikinės muzikos, nes smegenims per sudėtinga šias kompozicijas suprasti kaip muziką. Kaip praneša "The Daily Telegraph", muzikos mylėtojai muzikoje yra linkę garsus susieti taip, jog jie būtų suprantami ir...


Insulto pažeistas smegenis "atstatinės“ kamieninės ląstelės

Insulto pažeistas smegenis "atstatinės“ kamieninės ląstelės

Didžiojoje Britanijoje pradedami eksperimentai, kurių metu insultą patyrusiems pacientams bus leidžiamos kamieninių ląstelių, turinčių atkurti pažeistus smegenų audinius, injekcijos. Jei bandymai bus sėkmingi, jie taps tikru proveržiu gydant lig...


Pažangiausios šveicarų gydymo technologijos taikomos ir Lietuvoje

Pažangiausios šveicarų gydymo technologijos taikomos ir Lietuvoje

Regeneracinė medicina – nauja klinikinės medicinos sritis, užimanti vis tvirtesnes pozicijas visame pasaulyje. Pagrindinis šių technologijų principas – padėti fiziologiniams pažeistų audinių gijimo ir atsikūrimo mechanizmams. Pasak...


Ką daryti esant mėlynėms ir sumušimams?

Ką daryti esant mėlynėms ir sumušimams? (1)

Šiuolaikiniam nuolat skubančiam žmogui sumušimai ar mėlynės – neretas reiškinys. Kartais net nepamename, kada vienur ar kitur ant kūno atsirado mėlynės, kurios mediciniškai dar vadinamos hematomomis. Hematoma – tai paprastai fizinės...


Išsiaiškino, kaip smegenyse saugomi prisiminimai

JAV mokslininkai teigia atskleidę vieną iš mechanizmų, leidžiančių smegenims kurti prisiminimus. Jau seniai žinoma, jog informacijos keitimosi ir saugojimo smegenyse procesui ypač svarbios neuronų sandūros - sinapsės, vienas smegenų ląsteles...


Gripas didina prekybininkų pelnus - auga citrinų, imbierų pardavimai

Didieji prekybos centrai neslepia, kad netylančios kalbos apie gripą smarkiai padidino kai kurių produktų pardavimus. Citrinų, imbierų, medaus ir česnakų parduodama žymiai daugiau, o kai kurie paklausiausi sveikatai naudingi produktai pabrango...


Kaip išvengti per maistą plintančių užkrečiamųjų ligų?

Atšilus orams didėja tikimybė susirgti ūmiomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis ir maisto toksine infekcija. Dažniausiai šiltuoju metų laiku žmonės serga bakterinės etiologijos žarnyno infekcijomis: šigelioze, salmonelioze, kampilobakterioze ir...


Urologinės operacijos - be skalpelio

Urologinės operacijos - be skalpelio

Šiuolaikinės medicinos technologijos vis dažniau leidžia chirurgams operacinėje apsieiti be skalpelio. Be pjūvių chirurgai gydys ligonius ir naujoje endourologijos operacinėje, kuri trečiadienį atidaroma Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių...


Kinijoje per metus – 13 mln. abortų

Kinijoje kasmet padaroma 13 mln. abortų, praneša laikraštis "China Daily", remdamasis tyrimų rezultatais.Ekspertų nuomone, ši situacija yra nepriimtina ir reikia griebtis priemonių, pirmiausia stiprinti jaunuolių lytinį auklėjimą....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9