REXSAN

Sudarytas II tipo diabeto genų žemėlapis

Mokslininkai tvirtina sudarę genų, dėl kurių susergama II tipo diabetu, žemėlapį. Esama vilties, kad ateityje bus galima atlikti tokią riziką nustatantį tyrimą, praneša BBC.

Tyrimų rezultatai galėtų paaiškinti iki 70 proc. šio sveikatos sutrikimo, paveikiančio milijonus žmonių visame pasaulyje, genetikos. Šios ligos atsiradimą ir vystymąsi lemia tokie veiksniai, kaip šeimos istorija, mitybos įpročiai ar nutukimas.

Londono Imperial koledžo komanda, bendradarbiaudama su kolegomis iš Kanados, genų žemėlapyje aptiko keturis taškus, turinčius sąsajų su asmens rizika susirgti diabetu.

Ištyrę beveik 400 tūkst. genų mutacijų jie identifikavo vieną, kuri iš esmės galėtų paaiškinti II diabeto tipo susiformavimo priežastis. Mutacija įvyko viename cinko transporteryje, žinomame kaip SLC30A8, kuris dalyvauja reguliuojant insulino hormono išskyrimą.

Tyrėjai mano, kad kai kurias diabeto formas būtų galima pagydyti taisant šį transporterį. Jie palygino 700 žmonių, sergančių II tipo diabetu, genų sandarą ir tyrė, ar šia liga yra sirgta šeimos istorijoje. Ši grupė buvo lyginama su 700 diabetu nesergančių žmonių.

Suradę keturias ligą lemiančias genų sritis jie patvirtino savo rezultatus tikrindami 5 tūkst. žmonių, sergančių II tipo diabetu, genų sandarą.

„Mūsų naujai gauti duomenys reiškia, kad galime sukurti gerą genetinį tyrimą, padėsiantį nustatyti žmogaus riziką išvystyti šį diabeto tipą“, – teigė Imperial koledžo mokslininkas Philippe‘as Froguelis.

Anot jo, sužinoję apie savo rizikos lygį žmonės galėtų atitinkamai pradėti keisti gyvenimo būdą, idant išvengtų šios ligos susiformavimo.

„Galime panaudoti, ką žinome apie specifines genų mutacijas, susijusias su II tipo diabetu, kad galėtume išrasti geresnius gydymo metodus“, – teigė P. Froguelis.



TAIP PAT SKAITYKITE