Spalio 19d. Šeštadienis

Simuliuoti ligą – nebemadinga

Peržiūrų skaičius: 48168

Politikas, turėdamas nedarbingumo pažymėjimą, šoko savo dukros vestuvėse. Tarnautojas, pakilęs iš ligos patalo, išsiruošė miškan grybauti. Ar tai nusikaltimas? Ką gali ir ko negali ligonis?

Sumažėjo sergančiųjų

Turi neatidėliotinų reikalų, bet trūksta laiko? Nori vykti į kelionę, bet atostogos jau išnaudotos? Kilo skandalas darbe? Pasiimk nedarbingumo pažymėjimą. Tokia galimybė – vieša paslaptis.

Net anekdotai sklando apie komiškas situacijas, kai darbdaviai tampa detektyvais, gaudančiais sergančius darbuotojus.

Gydymo įstaigų vadovai tikina, kad piktnaudžiavimų liga atvejų mažėja. Dabar pastebima atvirkštinė situacija – saugodami darbo vietas, net sirgdami žmonės eina į darbą. Sergančiųjų gretas praretino ir naujoji ligos pašalpų apmokėjimo tvarka.

Medikai tikina, kad, išduodami nedarbingumo pažymėjimą, paaiškina ligoniui apie skirtą režimą. Tai patvirtina ir įrašas ligonio ambulatorinėje kortelėje. Todėl esą ne pasiteisinimas, kad žmogus tvirtina nežinanatis, ką gali ir ko negali daryti sirgdamas. Tačiau kartais pacientai nepaiso paskirto režimo ir peveda savo gydytojus. Pacientai netenka ligos pašalpų, o medikai privalo grąžinti "Sodrai" ligos pašalpas.

Nuobaudos skiriasi

Kaip paaiškino Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Klaipėdos skyriaus vyriausioji ryšių su visuomene specialistė Eglė Eivaitė, laikinojo nedarbingumo pažeidimais laikomi atvejai, kai ligonis neatvyksta gydytojo nurodytu laiku, pasirodo neblaivus, nesilaiko nustatyto gydymo ar slaugos režimo, neatlieka paskirtų procedūrų, turėdamas nedarbingumo pažymėjimą dirba, mokosi, keliauja ir pan.

Prie pažeidimų taip pat priskiriami atvejai, kai žmogus tyčia kenkia savo sveikatai arba neslaugo sergančio šeimos nario, nors toks pažymėjimas jam išduotas.

Nustačius pažeidimus, paciento laukia nuobauda priklausomai nuo pažeidimo. Jei ligonis neklauso gydytojo nurodymų arba neatvyksta nurodytu laiku be pateisinamos priežasties, "Sodros" sprendimu jam kuriam laikui gali būti nutrauktas ligos pašalpos mokėjimas. Bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų.

Griežtesnė nuobauda laukia ligonių, neatvykusių pasitikrinti į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą arba gydymo įstaigos gydytojų konsultacinę komisiją. Tokiais atvejais pašalpos mokėjimas nutraukiamas visam laikui.

Baudžiamos ir gydyklos

Pašalpa taip pat nemokama, jei gavęs nedarbingumo pažymėjimą ar slaugantis šeimos narį žmogus toliau dirba bei nepraranda darbo pajamų. Tokia bausmė laukia ir dėl pasveikimo vilkinimo.

Šiuos pažeidimus nustato gydymo įstaigos gydytojai, "Sodros" specialistai arba darbdavio sudaryta komisija.

Kilus įtarimų, darbdavys turėtų nedelsiant kreiptis į "Sodros" skyrių. Pasitvirtinus piktnaudžiavimo atvejui, išmokėta ligos pašalpa išieškoma iš gydymo įstaigos, išdavusios arba tęsusios nedarbingumo pažymėjimą.

Pernai buvo surašytas 31 patikrinimo aktas, iš gydymo įstaigų išieškota apie 9400 litų už neteisėtai išduotus nedarbingumo pažymėjimus. Šiemet per devynis mėnesius surašyta 11 patikrinimo aktų, o išieškota suma siekia apie 4000 litų.

Dažniausiai pasitaikantys "Sodros" nustatyti elgesio taisyklių nedarbingumo metu pažeidimai: ligonis neatvyksta gydytojo paskirtu laiku, dirba, mokosi arba keliauja.

Pasikeitė apmokėjimo tvarka

Nuo šių metų gegužės 1 dienos įsigaliojo nauja nedarbingumo pažymėjimų apmokėjimo tvarka. Ligos pašalpą pirmąsias porą kalendorinių nedarbingumo dienų moka darbdavys. Ši pašalpa gali būti ne mažesnė kaip 80 proc. ir ne didesnė kaip 100 proc. gavėjo vidutinio darbo užmokesčio.

Nuo trečiosios laikinojo nedarbingumo dienos ligos pašalpa mokama iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų. Jos dydis – nuo trečios iki septintos dienos – 40 proc., o nuo aštuntosios – 80 proc. pašalpos gavėjo uždarbio dydžio.

Kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas pagal apdraustojo žmogaus draudžiamąsias pajamas, turėtas užpraeitą kalendorinį ketvirtį, buvusį prieš laikinojo nedarbingumo nustatymo mėnesį.

Slaugant sergančius šeimos narius ar prižiūrint vaiką, ligos pašalpa nuo pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos mokama iš "Sodros" lėšų. Jos dydis – 85 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio.

Audinių ląstelių ar organų donorams nuo pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos iš "Sodros" lėšų mokama 100 proc. gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio ligos pašalpa.

Nuo gegužės 1 d. ligos pašalpa po atleidimo iš darbo mokama ne ilgiau kaip 5 kalendorines ligos dienas. Ligos pašalpos dydis mokamas, neatsižvelgiant į tai, ar darbuotojas dirba visu ar tik puse etato.

Savarankiškai dirbantys žmonės, išskyrus tuos, kurie verčiasi individualia veikla turėdami verslo liudijimus, privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti (išskyrus ligos ir profesinės reabilitacijos pašalpas).

Dirbantys pagal verslo liudijimus privalomai draudžiami valstybiniu socialiniu pensijų draudimu tik pagrindinei pensijos daliai. Jie nedraudžiami ligos pašalpoms ir kitoms ligos išmokoms gauti. Šios rūšies draudimu jie turi teisę draustis savanoriškai.


Loreta Jankauskienė, Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja

Nesutinku su valdžios viešai išsakomais teiginiais, kad naujoji nedarbingumo pažymėjimų apmokėjimo tvarka praretino ligonių skaičių. Šią statistiką pakoregavo pirmosios darbuotojų atleidimo bangos. Juk pirma atsisako tų, kurie prieš tai dažniau sirgdavo. Atsiradus bendrai "Sodros" ir muitinės duomenų bazei, ligoniai rečiau sirgdami išvyksta į užsienį. Tada ir mes turėjome ligonių, kurie išvažiuodavo į Kaliningradą gydytis pas ekstrasensus.

Daug kas suabejoja, kai iškilus skandalui žmogus pateikia nedarbingumo pažymėjimą. Bet stresas gali išprovokuoti sveikatos pablogėjimą ar lėtinių ligų paūmėjimą. Tad nereikėtų skubėti kaltinti gydytojų.


Viktoras Grigalauskas, Jūrininkų sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas

Nedarbingumo pažymėjimų išduodame rečiau. Dabar dėl naujos pašalpų apmokėjimo tvarkos sirgti nelabai išeina, o tuo labiau – piktnaudžiauti. Pas mus visos naujovės nukreiptos prieš pacientą, kad jam būtų blogiau.


"Sodros" Klaipėdos skyriuje

2008 m. sausio – rugpjūčio mėnesiais

27613642,45 Lt išmokėta ligos pašalpų

Išduoti 49367 nedarbingumo pažymėjimai ir jų tęsiniai

2009 m. sausio – rugpjūčio mėnesiais

išmokėta 30251584,05 Lt ligos pašalpų

Išduoti 41050 nedarbingumo pažymėjimai ir jų tęsiniai


Dažniausios ligos

Daugiausia nedarbingumo pažymėjimų išduodama dėl ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių bronchitų, juosmens ir kitų tarpslankstelinių diskų ligų, radikulopatijos, dorsalgijos, nervų šaknelių ir rezginių ligų, ūminių tonzilitų ir nazofaringitų

Diena.lt

Dar viena galimybė išgelbėti žmogaus gyvybę

Dar viena galimybė išgelbėti žmogaus gyvybę

Tarptautinės medicinos darbuotojų dienos proga „Ortopedijos technikoje“ visuomenei buvo pristatytas ką tik įsigytas automatinis išorinis defibriliatorius (AID), skirtas pradiniam gaivinimui. Šiuo prietaisu pagalbą pirmomis nelaimės...


Žavaus mažylio nuotrauka padės atgauti pamestą piniginę

Ką darytumėte, jei gatvėje rastumėte pamestą piniginę? Paliktumėte ją? Nuneštumėte į policijos nuovadą? Nusiųstumėte ją paštu savininkui? Pasiliktumėte sau? Pasirodo, jog atsakymas daugiau priklauso nuo mūsų evoliucinių ypatumų nei nuo moralės,...


Stabdoma Onkologijos instituto reorganizacija

Korupcijos skandale klimpstančiai Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) - naujas galvos skausmas. Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas sausio 29-ąją patenkino Onkologijos instituto tarybos prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir...


Ar vėžys puola silikonines gražuoles?

Ar vėžys puola silikonines gražuoles?

Jau keletą pastarųjų dešimtmečių krūtų implantai užima svarbią vietą pasaulinėje grožio industrijoje. Konservatyviomis vertybėmis pasižyminčioje Lietuvoje moterys, papuošusios savo kūną silikoninėmis grožybėmis, sulaukia įvairių atsiliepimų.


Kovoje dėl kraujo donorų - gasdinimai hepatitu

Mažėja kraujo donorų, o gydymo įstaigos pasimetusios, nes nežino, kurio kraujo centro tiekiamas kraujas iš tiesų yra saugus ir neapkrėstas hepatitu. Seimo Sveikatos reikalų komitetas teigia, kad nesaugiais tyrimais kraujo centrai vienas kitą...


Antibiotikai tampa priešu

Beveik pusė vaikų kasmet gydomi antibiotikais, o didžiausią riziką ligoninėje užsikrėsti infekcijomis turi kūdikiai ir vyresni nei 65 metų ligoniai. Šie Higienos instituto ir Valstybinės ligonių kasos atliktų tyrimų duomenys buvo pristatyti...


Atrastas "skausmo genas" gali padėti sumažinti kančias

Mokslininkai sugebėjo paaiškinti, kodėl vieni žmonės stipriau jaučia skausmą nei kiti, praneša "Telegraph". Gydytojai stengėsi paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės yra jautresni ir mažiau pakantūs skausmui. Jie atrado, kad dėl to gali būti...


Aistros dėl kraujo Lietuvoje tebeverda

Turėti savo nuomonę ir atvirauti spaudai Lietuvoje ir vėl tapo pavojinga. Netgi medikams, kurie prabilę apie tiesą, gali sugriauti ministerijos planus įgyvendinti kažkada pradėtą slaptą operaciją: "kraujo centro privatizavimas"....


Chirurginis nutukimo gydymas padidina kaulų lūžių riziką

Žymus ir ilgalaikis kaulų metabolizmo pagreitėjimas po nutikimo gydymo operacijų žymiai padidina kaulų, ypač plaštakų ir pėdų, lūžių riziką, teigia JAV mokslininkai. Mayo klinikos Minesotos valstijoje mokslininkai ištyrė 97 pacientus, kuriems buvo...


Norima sujungti Vilniaus miesto universitetinę ir skolų slegiamą Sapiegos ligonines

Norima sujungti Vilniaus miesto universitetinę ir skolų slegiamą Sapiegos ligonines

Vilniaus miesto savivaldybė nori sujungti dvi miesto ligonines - Vilniaus miesto universitetinę ir Sapiegos, slegiamą milijoninių skolų. Dviejų gydymo įstaigų sujungimo į Vilniaus miesto Antakalnio 1-ąją ligoninę klausimą miesto taryba ketina...


Transplantacijas koordinuos naujas centras

Transplantacijas koordinuos naujas centras

Jie neskaičiuoja darbo valandų. Jei tik reikia, šoka iš lovos vidurnaktį ir skuba į ligoninę. Organų transplantacijomis besirūpinančių medikų darbas aplinkiniams primena įtempto siužeto filmą. Viskas turi būti paruošta, kol nusileis kažkam...


Daktaro misija - degti ir šviesti kitiems

"Gimiau greitosios pagalbos mašinoje 1959 metų spalio 24 dieną. Ir kai baigęs mediciną buvau paskirtas dirbti Greitosios medicinos pagalbos stotyje, pagalvojau: "Na va, kur gimiau - ten ir mirsiu", - šypsosi Klaipėdos apskrities...


Patarimai moterims: 150 etiketo klaidų

Patarimai moterims: 150 etiketo klaidų

Kaip damai padėti apsirengti paltą? Kiek papuošalų puoštis? Ar gražu sakyti "būkite sveiki"? Žymiausia Vokietijos etikos žinovė Nandine Meyden savo knygoje pasakoja apie dažniausiai šioje srityje daromas klaidas. Svečias, atsinešęs...


Stresas stabdo gyvenimo laikrodį

"Skydliaukė – tavo gyvenimo laikrodis" ir "Prostata – vyro gyvenimo kokybė" – šias dvi sveikatos profilaktikos akcijas paskelbė "Medicina practica" laboratorija. Jų metu laboratorijos padaliniuose...


Modernios įrangos užtenka, tačiau nemokama su ja dirbti

Modernios įrangos užtenka, tačiau nemokama su ja dirbti

Greitosios pagalbos stočių darbas kartais primena pervežimo, o ne skubios pagalbos paslaugas, rodo atliktas auditas. Tai rodo Medicininio audito inspekcijos tyrimas. O greitosios pagalbos automobiliuose įrengta modernia įranga medikai dažnai...


Kokia ortopedijos technika bus tikras išsigelbėjimas kojoms?

Kokia ortopedijos technika bus tikras išsigelbėjimas kojoms?

Jau antroje dienos pusėje ima varginti pėdų skausmas ar kojų nuovargis? O gal atsiranda ir šiuos negalavimus lydintis diskomfortas nugaros srityje? Skundžiatės tinstančiomis kojomis? Jei bent į vieną klausimą atsakėte „Taip“, būtina...


Kraujo ligas gydančiame skyriuje - pacientų persiskirstymas

Vienintelis Vakarų Lietuvoje Hematologijos skyrius, gyvuojantis nuo pat Jūrininkų ligoninės įsikūrimo, pakeitė pavadinimą - nuo šiol jis vadinasi Onkohematologijos skyriumi. Iš pradžių didžiąją dalį skyriuje gydytų pacientų sudarė sergantieji...


Ž.Šilgalis: Sveikatos ministru nebūsiu

Ž.Šilgalis: Sveikatos ministru nebūsiu

Seimo narys, Liberalų ir centro sąjungos pirmininko pavaduotojas Žilvinas Šilgalis kategoriškai atsiriboja nuo viešojoje erdvėje sklindančių kalbų, esą jis ruošiasi kandidatuoti į sveikatos apsaugos ministro postą. Priešingai, Seimo narys...


Išmokta išmatuoti skausmo lygį

Magnetinio rezonanso tomografiją pasitelkusiems Oksfordo universiteto (D. Britanija) mokslininkams pirmą kartą pavyko objektyviai išmatuoti pacientų jaučiamo skausmo lygį, praneša naujienų agentūra UPI. Tyrimų metu specialistai tiriamųjų smegenyse...


Ministras: žinios apie naujus kiaulių gripo atvejus neturi sėti panikos

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas teigia, kad žinios apie naujus vadinamojo kiaulių gripo atvejus šalyje neturi sėti panikos. "Tai yra liga - gripas. Jo reikia saugotis, kaip ir kiekvienos ligos. Pasaulio sveikatos organizacija...


Širdies stimuliatorius apsaugoti nuo hakerių siūloma slaptažodžiu-tatuiruote

Šiuolaikiniai įrenginiai-implantai - pavyzdžiui, širdies stimuliatoriai arba defibriliatoriai - gali perduoti informaciją apie paciento būseną gydytojams bevielio ryšio pagalba. Todėl prieigą prie tokių įrenginių gali gauti ne tik medicinos...


Nuo balandžio vaistai turėtų pigti

Seimas patvirtino naują kainodaros ir prekybos vaistais tvarką, kuri nuo balandžio bus taikoma vaistų gamintojams, importuotojams ir prekybininkams. Už atitinkamus Farmacijos įstatymo pakeitimus balsavo 80 Seimo narių, prieš – vienas, o...


Venų ligos vargina ir jauną, ir seną. Ką daryti, norint išvengti operacijos?

Venų ligos vargina ir jauną, ir seną. Ką daryti, norint išvengti operacijos?

Sunkumas kojose, nuovargis, veržimas, mėšlungis naktį... Pažįstamas jausmas? Tai ženklai, įspėjantys, kad galite turėti problemų su venomis. Jei laiku kreipsitės į specialistus, galite užkirsti kelią venų ligoms ir nereikės gulti ant operacinio...


Aktyvumo sekimo apyrankės. Ką reikia žinoti

Aktyvumo sekimo apyrankės. Ką reikia žinoti

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet dėl fizinio aktyvumo trūkumo sukeltų padarinių miršta 3,2 mln. pasaulio gyventojų. Lietuvoje - kas antras žmogus miršta nuo kraujagyslių ir širdies ligų. Vyrų gyvenimo trukmė Lietuvoje -...


Kiaulių gripas Lenkijoje artėja prie Lietuvos sienos

Lenkijoje į Balstogės miesto ligoninę buvo paguldyta moteris, kuriai konstatuotas apsikrėtimas nauju gripo virusu A(H1N1), praneša šalies naujienų agentūra PAP. 29 metų Balstogės miesto gyventoja, kuri antradienį grįžo iš Didžiosios Britanijos, į...


Iki 1957 m. gimę žmonės turi imunitetą kiaulių gripui

JAV sveikatos apsaugos specialistai pareiškė, kad iki 1957 m. gimę žmonės turi tam tikrą imunitetą kiaulių gripo virusui (A/H1N1), pranešė "The New York Times". Pasak JAV Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos centro vyriausiojo...


Indo vidaus organai išdėstyti atvirkščiai

Vienam Indijos gyventojai gydytojai pranešė, kad visi jo vidaus organai išdėstyti atvirkščiai. Gydytojai mano, jog 64 metų vyras gali būti vienintelis žmogus pasaulyje, kurio vidaus organai išdėstyti taip, tarsi į juos žiūrėtum per veidrodį. Tokia...


KOMPIUTERINĖ TOMOGRAFIJA – TIK GYDYTOJUI REKOMENDAVUS

Šiuolaikinės medicinos jau neįmanoma įsivaizduoti be, sakysim, ultragarso, kompiuterinės tomografijos, branduolinio magnetinio rezonanso tyrimų. Kasmet Lietuvoje atliekama vis daugiau šių brangių medicinos tyrimų bei procedūrų, kasmet daugėja...


Lietuvoje bus siekiama uždrausti elektroninių cigarečių prekybą

Politikai žada siekti, kad Lietuvoje būtų uždrausta prekyba vadinamosiomis elektroninėmis cigaretėmis, kaip sveikatai kenksmingu produktu. Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui pripažinus, kad prekyba tokiais produktais neprieštarauja...


Gimdymui namuose – gydytojų veto

Gimdyti namuose ar ligoninėje? Kol ši dilema neduoda ramybės būsimoms mamytėms, gydytojai neslepia kategoriško požiūrio. Pastarosiomis savaitėmis Lietuvoje nuskambėjo keletas atvejų, kai gimdymai namuose dėl įvairių aplinkybių baigėsi tragiškai....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9