Liepos 7d. Antradienis

Simuliuoti ligą – nebemadinga

Peržiūrų skaičius: 48168

Politikas, turėdamas nedarbingumo pažymėjimą, šoko savo dukros vestuvėse. Tarnautojas, pakilęs iš ligos patalo, išsiruošė miškan grybauti. Ar tai nusikaltimas? Ką gali ir ko negali ligonis?

Sumažėjo sergančiųjų

Turi neatidėliotinų reikalų, bet trūksta laiko? Nori vykti į kelionę, bet atostogos jau išnaudotos? Kilo skandalas darbe? Pasiimk nedarbingumo pažymėjimą. Tokia galimybė – vieša paslaptis.

Net anekdotai sklando apie komiškas situacijas, kai darbdaviai tampa detektyvais, gaudančiais sergančius darbuotojus.

Gydymo įstaigų vadovai tikina, kad piktnaudžiavimų liga atvejų mažėja. Dabar pastebima atvirkštinė situacija – saugodami darbo vietas, net sirgdami žmonės eina į darbą. Sergančiųjų gretas praretino ir naujoji ligos pašalpų apmokėjimo tvarka.

Medikai tikina, kad, išduodami nedarbingumo pažymėjimą, paaiškina ligoniui apie skirtą režimą. Tai patvirtina ir įrašas ligonio ambulatorinėje kortelėje. Todėl esą ne pasiteisinimas, kad žmogus tvirtina nežinanatis, ką gali ir ko negali daryti sirgdamas. Tačiau kartais pacientai nepaiso paskirto režimo ir peveda savo gydytojus. Pacientai netenka ligos pašalpų, o medikai privalo grąžinti "Sodrai" ligos pašalpas.

Nuobaudos skiriasi

Kaip paaiškino Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Klaipėdos skyriaus vyriausioji ryšių su visuomene specialistė Eglė Eivaitė, laikinojo nedarbingumo pažeidimais laikomi atvejai, kai ligonis neatvyksta gydytojo nurodytu laiku, pasirodo neblaivus, nesilaiko nustatyto gydymo ar slaugos režimo, neatlieka paskirtų procedūrų, turėdamas nedarbingumo pažymėjimą dirba, mokosi, keliauja ir pan.

Prie pažeidimų taip pat priskiriami atvejai, kai žmogus tyčia kenkia savo sveikatai arba neslaugo sergančio šeimos nario, nors toks pažymėjimas jam išduotas.

Nustačius pažeidimus, paciento laukia nuobauda priklausomai nuo pažeidimo. Jei ligonis neklauso gydytojo nurodymų arba neatvyksta nurodytu laiku be pateisinamos priežasties, "Sodros" sprendimu jam kuriam laikui gali būti nutrauktas ligos pašalpos mokėjimas. Bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų.

Griežtesnė nuobauda laukia ligonių, neatvykusių pasitikrinti į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą arba gydymo įstaigos gydytojų konsultacinę komisiją. Tokiais atvejais pašalpos mokėjimas nutraukiamas visam laikui.

Baudžiamos ir gydyklos

Pašalpa taip pat nemokama, jei gavęs nedarbingumo pažymėjimą ar slaugantis šeimos narį žmogus toliau dirba bei nepraranda darbo pajamų. Tokia bausmė laukia ir dėl pasveikimo vilkinimo.

Šiuos pažeidimus nustato gydymo įstaigos gydytojai, "Sodros" specialistai arba darbdavio sudaryta komisija.

Kilus įtarimų, darbdavys turėtų nedelsiant kreiptis į "Sodros" skyrių. Pasitvirtinus piktnaudžiavimo atvejui, išmokėta ligos pašalpa išieškoma iš gydymo įstaigos, išdavusios arba tęsusios nedarbingumo pažymėjimą.

Pernai buvo surašytas 31 patikrinimo aktas, iš gydymo įstaigų išieškota apie 9400 litų už neteisėtai išduotus nedarbingumo pažymėjimus. Šiemet per devynis mėnesius surašyta 11 patikrinimo aktų, o išieškota suma siekia apie 4000 litų.

Dažniausiai pasitaikantys "Sodros" nustatyti elgesio taisyklių nedarbingumo metu pažeidimai: ligonis neatvyksta gydytojo paskirtu laiku, dirba, mokosi arba keliauja.

Pasikeitė apmokėjimo tvarka

Nuo šių metų gegužės 1 dienos įsigaliojo nauja nedarbingumo pažymėjimų apmokėjimo tvarka. Ligos pašalpą pirmąsias porą kalendorinių nedarbingumo dienų moka darbdavys. Ši pašalpa gali būti ne mažesnė kaip 80 proc. ir ne didesnė kaip 100 proc. gavėjo vidutinio darbo užmokesčio.

Nuo trečiosios laikinojo nedarbingumo dienos ligos pašalpa mokama iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų. Jos dydis – nuo trečios iki septintos dienos – 40 proc., o nuo aštuntosios – 80 proc. pašalpos gavėjo uždarbio dydžio.

Kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas pagal apdraustojo žmogaus draudžiamąsias pajamas, turėtas užpraeitą kalendorinį ketvirtį, buvusį prieš laikinojo nedarbingumo nustatymo mėnesį.

Slaugant sergančius šeimos narius ar prižiūrint vaiką, ligos pašalpa nuo pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos mokama iš "Sodros" lėšų. Jos dydis – 85 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio.

Audinių ląstelių ar organų donorams nuo pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos iš "Sodros" lėšų mokama 100 proc. gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio ligos pašalpa.

Nuo gegužės 1 d. ligos pašalpa po atleidimo iš darbo mokama ne ilgiau kaip 5 kalendorines ligos dienas. Ligos pašalpos dydis mokamas, neatsižvelgiant į tai, ar darbuotojas dirba visu ar tik puse etato.

Savarankiškai dirbantys žmonės, išskyrus tuos, kurie verčiasi individualia veikla turėdami verslo liudijimus, privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti (išskyrus ligos ir profesinės reabilitacijos pašalpas).

Dirbantys pagal verslo liudijimus privalomai draudžiami valstybiniu socialiniu pensijų draudimu tik pagrindinei pensijos daliai. Jie nedraudžiami ligos pašalpoms ir kitoms ligos išmokoms gauti. Šios rūšies draudimu jie turi teisę draustis savanoriškai.


Loreta Jankauskienė, Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja

Nesutinku su valdžios viešai išsakomais teiginiais, kad naujoji nedarbingumo pažymėjimų apmokėjimo tvarka praretino ligonių skaičių. Šią statistiką pakoregavo pirmosios darbuotojų atleidimo bangos. Juk pirma atsisako tų, kurie prieš tai dažniau sirgdavo. Atsiradus bendrai "Sodros" ir muitinės duomenų bazei, ligoniai rečiau sirgdami išvyksta į užsienį. Tada ir mes turėjome ligonių, kurie išvažiuodavo į Kaliningradą gydytis pas ekstrasensus.

Daug kas suabejoja, kai iškilus skandalui žmogus pateikia nedarbingumo pažymėjimą. Bet stresas gali išprovokuoti sveikatos pablogėjimą ar lėtinių ligų paūmėjimą. Tad nereikėtų skubėti kaltinti gydytojų.


Viktoras Grigalauskas, Jūrininkų sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas

Nedarbingumo pažymėjimų išduodame rečiau. Dabar dėl naujos pašalpų apmokėjimo tvarkos sirgti nelabai išeina, o tuo labiau – piktnaudžiauti. Pas mus visos naujovės nukreiptos prieš pacientą, kad jam būtų blogiau.


"Sodros" Klaipėdos skyriuje

2008 m. sausio – rugpjūčio mėnesiais

27613642,45 Lt išmokėta ligos pašalpų

Išduoti 49367 nedarbingumo pažymėjimai ir jų tęsiniai

2009 m. sausio – rugpjūčio mėnesiais

išmokėta 30251584,05 Lt ligos pašalpų

Išduoti 41050 nedarbingumo pažymėjimai ir jų tęsiniai


Dažniausios ligos

Daugiausia nedarbingumo pažymėjimų išduodama dėl ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių bronchitų, juosmens ir kitų tarpslankstelinių diskų ligų, radikulopatijos, dorsalgijos, nervų šaknelių ir rezginių ligų, ūminių tonzilitų ir nazofaringitų

Diena.lt

Moterys laimingiausios būdamos 28-erių

Mokslininkai nustatė, kad moterys savimi daugiausiai pasitiki ir yra patenkintos savo šeimyniniu gyvenimu ir kūno formomis netrukus prieš pasiekdamos 30 metų amžių. Tai taip pat laikotarpis, kai jos labiausiai patenkintos savo seksualiniu...


Atrastas genas, leidžiantis gyventi 100 metų

Mokslininkai, atradę geną, leidžiantį gyventi 100 metų, prabilo apie vaistų nuo senatvės gaminimą. Mokslininkų grupė, stebėjusi 97 metų amžiaus žmones, pastebėjo, kad dalis jų turi senėjimą sustabdantį geną. Alberto Einšteino medicinos koledžo...


Aldona Steponavičiūtė. Pasakyk, iš ko juokiesi...

Vaikai juoktis pradeda būdami trijų–keturių mėnesių – gerokai anksčiau nei ištaria pirmąjį žodį. Suaugusieji žodžių žino be galo daug. Gal todėl jie rečiau juokiasi? "Neturi humoro jausmo", – teisinu pati save, kai...


Mašina, palaikanti nuo kūno atskirtos širdies plakimą

Mašina, palaikanti nuo kūno atskirtos širdies plakimą

Šiaurės Karolinos Valstybinio Universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė mašiną, kuri gali palaikyti iš kūno išimtos širdies plakimą. Nors tai ir primena filmus apie Frankenšteiną, medicininių tyrimų naudojant naują išradimą potencialas yra išties...


Vyriškieji genai - prie išnykimo ribos

Vyriškoji Y chromosoma, o sykiu su ja ir visa vyrų giminė pamažu nyksta, perspėja leidinys "The Daily Mail", apeliuodamas į profesorės Dženifer Greivs iš Nacionalinio Australijos universiteto pranešimą. Remdamasi faktu, kad prieš 300...


Kuriami vaistai, priverčiantys virusus nusižudyti

Kuriami vaistai, priverčiantys virusus nusižudyti

Kai kurie ligas sukeliantys virusai mutuoja taip greitai, kad tampa atsparūs bet kokiems medikamentams. Vienintelis būdas sustabdyti tokius virusus - priversti juos mutuoti taip greitai, kad jie neišlaikytų tempo ir žūtų. Remdamiesi šia idėja...


Universitetuose siūloma teikti ir psichologinę pagalbą

Trumpesnės egzaminų sesijos, tik raštu vykstantys atsiskaitymai - tik nedidelė dalis siūlymų, pateiktų aukštosioms mokykloms. Konkurso "Sukurk savo statutą" nugalėtojais tapo Vilniaus universiteto (VU) komanda "Phi", kurią...


Dažniausiai užduodami klausimai apie pandeminį gripą A(H1N1)v

Kas yra gripo A(H1N1)v virusas? 1. Kas yra gripo A(H1N1)v virusas?<br />Gripo A(H1N1)v virusas – tai naujas gripo viruso potipis, sukeliantis žmonių susirgimus. Jo sudėtyje yra kiaulių, paukščių ir žmonių gripo viruso genų segmentų....


Meilė: kaip ją puoselėti ir neleisti jai iškeliauti?

Tik įsimylėjus skraidžiojate padebesiais, pilve plazdena mažučiai drugeliai, o kiekvienas pasimatymas taip džiugina, kad dar tris dienas po jo niekaip negalite nustoti šypsotis. Ir kiek laiko tai tęsiasi? Savaitę, dvi, o gal mėnesį? O tuomet...


Svetur dirbantis medikas kritikuoja vykdomą Lietuvos sveikatos reformą

Lietuvoje vykdoma administratorių, o ne sveikatos specialistų reforma - taip apie Lietuvos sveikatos reformą atsiliepia šiuo metu Jungtinėje Karalystėje dirbantis kardiologas konsultantas Audrius Šimaitis. "Lietuvos medicininis žemėlapis...


Kelmėje - konferencija skirta žmonių sveikatos stiprinimo klausimams

Lapkričio 3 d. 10 val. Kelmės rajono savivaldybėje vyks tradicinė mokslinė praktinė sveikatos konferencija "Sveika bendruomenė – tvarios tautos pagrindas". Šios, jau dešimtą kartą rengiamos, konferencijos tikslas – mokyti...


Grįžti į gyvenimą gali padėti stipri valia

Grįžti į gyvenimą gali padėti stipri valia

Stebėdami, kaip entuziastingai ligoninės fojė surengtoje mugėje slaugytojos ir gydytojos perka molinius puodelius, raižyto medžio lenteles, megztas, nertas gėlytes ir servetėles, suvokėme svarbią tiesą – esame be galo reikalingi vieni...


Santariškėse pradėtas taikyti naujas prieširdžių virpėjimo gydymo būdas

Pirmąją liepos dieną Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Širdies aritmijų ir rentgenochirurgijos skyriuje atliktos trys naujos prieširdžių virpėjimo gydymo procedūros. Medicinoje jos vadinamos kateterinės balioninės krioabliacijos...


Receptas nuo bet kokios krizės baimės – pasitikėjimas savimi

Prislėgus gyvenimo negandoms kraštutinė išeitis – savižudybė yra silpnų žmonių pasirinkimas. Psichologiškai palūžusiesiems gyvenimo džiaugsmą gali sugrąžinti ir artimieji, ir specialistai – psichologai, psichoterapeutai. Praėjusį...


14 meilės taisyklių vienišoms moterims

Gražu, kai mylime. Juokinga, kai pasibaigus susižavėjimui ar aistrai atakuojame savo buvusį vaikiną skambučiais. Kaip likus vienai rečiau suklysti? Portalas glamour.com sudarė psichologų, santykių ekspertų ir kitų specialistų patarimų sąrašą, kaip...


Lietuvoje jau galima atlikti ir itin sudėtingas operacijas laparoskopu

Lietuvoje jau galima atlikti ir itin sudėtingas operacijas laparoskopu

Vilniaus universiteto (VU) Vaikų ligoninė jau turi galimybę atlikti sudėtingas laparoskopines operacijas urologinėmis ligomis sergantiems vaikams. Pasak vaikų chirurgo Vytauto Biliaus, laparoskopinės operacijos ligoninėje buvo daromos ir anksčiau,...


Prieš vėžį – "povandeniniais laivais"

Prieš vėžį – "povandeniniais laivais"

Pasitelkus naujausius nanotechnologijų ir miniatiūrinės robototechnikos pasiekimus, mokslininkams pavyko sukurti nuotoliniu būdu valdomus robotus, kurie judės žmogaus kraujotakos sistema gabendami į ligos židinį reikiamus vaistus ir naikindami...


Knarkaliams - nemokami patarimai

Knarkaliams - nemokami patarimai

Pirmadienį per 20 žmonių dėl juos varginančio diskomforto - knarkimo - atvyko nemokamai pasikonsultuoti su Klaipėdos apskrities ligoninės (KAL) Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus medikais. Akciją, kurios metu medikai apžiūrėjo pacientus ir...


Gydytojai ir šarlatanai - viename katile

"Norėjome atrinkti vertingus alternatyvaus gydymo metodus ir leisti juos taikyti tinkamas žinias turintiems žmonėms. Visokie šarlatanai ir apsišaukėliai būtų likę už barjero, - teigia grupės, ketinusios į įstatymų ribas įsprausti...


Elektroninis psichoterapeutas: "Kuo galiu padėti?"

Elektroninis psichoterapeutas: "Kuo galiu padėti?"

Žmonės seniai svajoja sukurti dirbtinį intelektą, identišką žmogiškajam, tačiau ši svajonė niekada netaps realybe. Žinoma, galima sėkmingai modeliuoti žmogaus reakcijas į tai, kas susiję su ritualais, papročiais, etiketu, tačiau esama ir...


Vitamino D nepakankamumas siejamas su sveikų moterų uždegimais

Misūrio universiteto mokslininkai nustatė, kad vitamino D nepakankamumas susijęs su sveikų moterų uždegimais, kurie laikomi imuninės sistemos reakcija. Nepakankamai vitamino D vartojusioms moterims nustatyti padidėję alfa faktoriaus (TNF-alfa)...


Operuoti nosį padėjo navigacijos sistema

Operuoti nosį padėjo navigacijos sistema

Sudėtingiausias nosies ir kaukolės pamato ligas jau gydys ir Lietuvos medikai. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Ausų, nosies ir gerklės ligų centre buvo atliktos pirmos Baltijos šalyse nosies operacijos naudojant...


Geopatogeninis spinduliavimas neigiamai veikia sveikatą

Geopatogeninis spinduliavimas neigiamai veikia sveikatą

"Erzinančios linijos", apie kurias prabilta XVIII amžiaus pradžioje, apima visą žemės rutulį. Linijos, į kurias reaguoja paprasta virgulė, išnyra iš žemės paviršiaus ir visiškai nesusilpnėdamos kyla labai aukštai, net per visus...


Nugaros skausmą sukelia ir nusilpę, nesubalansuoti nugaros raumenys

Nugaros skausmą sukelia ir nusilpę, nesubalansuoti nugaros raumenys

Vienas iš pagrindinių reabilitacijos tikslų po buitinių-sportinių traumų, esant nugaros radikulitinio pobūdžio skausmų, yra galūnių judesių amplitudės atkūrimas, sutrikdytos raumenų pusiausvyros atstatymas, tam reikia įvertinti...


Diagnozė: diabetas. Kaip tai atsilieps kojoms?

Diagnozė: diabetas. Kaip tai atsilieps kojoms?

Klastinga liga, cukriniu diabetu, pasaulyje suserga vis daugiau žmonių. Virš 200 milijonų žmonių užsienyje ir daugiau nei 150 tūkstančių lietuvių, t. y. 5 procentai visų šalies gyventojų, – tokia yra sunerimti verčianti statistika, kuri...


Iš ES šalių labiau nei Lietuvoje tuberkuliozė paplitusi tik Rumunijoje

Iš ES šalių labiau nei Lietuvoje tuberkuliozė paplitusi tik Rumunijoje

Nors epideminiai tuberkuliozės rodikliai Lietuvoje stabilizavosi ir pradėjo laipsniškai gerėti, iš 27 Europos Sąjungos (ES) šalių labiau ši liga paplitusi tik Rumunijoje. Taip teigiama Sveikatos apsaugos ministerijos parengtoje Valstybinėje...


M.Jacksono gydytojui jau ruošiama vieta ant teisiamųjų suolo

Aklavietėje atsidūręs Michaelo Jacksono mirties aplinkybių tyrimas netrukus pajudės iš vietos. Popmuzikos karaliaus gydytojui Conradui Murray artimiausiomis dienomis gali būti patiekti kaltinimai netyčine žmogžudyste. Prokurorai veikiausiai...


Išsėtinė sklerozė – grėsmė jaunų žmonių darbingumui

Gydytojų teigimu, dažnai paralyžiumi pasibaigiančios išsėtinės sklerozės priežastys nėra tiksliai žinomos, tačiau ji dažniau pasitaiko Šiaurės ir Vakarų šalyse. Paprastai ši 20-40 metų žmonėms pasireiškianti liga vis dažniau paliečia paauglius ir...


Kodėl vyrai atsisuka į simpatiškas moteris?

Emorio universiteto (JAV) mokslininkai atliko tyrimą ir nustatė, kad vyrams, žiūrintiems į dailios figūros moteris, suaktyvėja ta smegenų dalis, kuri asocijuojasi su apdovanojimo jausmu, rašo "News of the World". Grupei tyrimo dalyvių...


Uždrausta realizuoti natūralaus mineralinio vandens "Hermis" partiją

Druskininkų miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai uždraudė UAB "Elmera" (Mizarų g. 52, Druskininkai) realizuoti rinkoje negazuotą natūralų mineralinį vandenį "Hermis" (pagamintas 2011-05-02, tinka...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9