Spalio 18d. Pirmadienis

Simuliuoti ligą – nebemadinga

Peržiūrų skaičius: 48168

Politikas, turėdamas nedarbingumo pažymėjimą, šoko savo dukros vestuvėse. Tarnautojas, pakilęs iš ligos patalo, išsiruošė miškan grybauti. Ar tai nusikaltimas? Ką gali ir ko negali ligonis?

Sumažėjo sergančiųjų

Turi neatidėliotinų reikalų, bet trūksta laiko? Nori vykti į kelionę, bet atostogos jau išnaudotos? Kilo skandalas darbe? Pasiimk nedarbingumo pažymėjimą. Tokia galimybė – vieša paslaptis.

Net anekdotai sklando apie komiškas situacijas, kai darbdaviai tampa detektyvais, gaudančiais sergančius darbuotojus.

Gydymo įstaigų vadovai tikina, kad piktnaudžiavimų liga atvejų mažėja. Dabar pastebima atvirkštinė situacija – saugodami darbo vietas, net sirgdami žmonės eina į darbą. Sergančiųjų gretas praretino ir naujoji ligos pašalpų apmokėjimo tvarka.

Medikai tikina, kad, išduodami nedarbingumo pažymėjimą, paaiškina ligoniui apie skirtą režimą. Tai patvirtina ir įrašas ligonio ambulatorinėje kortelėje. Todėl esą ne pasiteisinimas, kad žmogus tvirtina nežinanatis, ką gali ir ko negali daryti sirgdamas. Tačiau kartais pacientai nepaiso paskirto režimo ir peveda savo gydytojus. Pacientai netenka ligos pašalpų, o medikai privalo grąžinti "Sodrai" ligos pašalpas.

Nuobaudos skiriasi

Kaip paaiškino Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Klaipėdos skyriaus vyriausioji ryšių su visuomene specialistė Eglė Eivaitė, laikinojo nedarbingumo pažeidimais laikomi atvejai, kai ligonis neatvyksta gydytojo nurodytu laiku, pasirodo neblaivus, nesilaiko nustatyto gydymo ar slaugos režimo, neatlieka paskirtų procedūrų, turėdamas nedarbingumo pažymėjimą dirba, mokosi, keliauja ir pan.

Prie pažeidimų taip pat priskiriami atvejai, kai žmogus tyčia kenkia savo sveikatai arba neslaugo sergančio šeimos nario, nors toks pažymėjimas jam išduotas.

Nustačius pažeidimus, paciento laukia nuobauda priklausomai nuo pažeidimo. Jei ligonis neklauso gydytojo nurodymų arba neatvyksta nurodytu laiku be pateisinamos priežasties, "Sodros" sprendimu jam kuriam laikui gali būti nutrauktas ligos pašalpos mokėjimas. Bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų.

Griežtesnė nuobauda laukia ligonių, neatvykusių pasitikrinti į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą arba gydymo įstaigos gydytojų konsultacinę komisiją. Tokiais atvejais pašalpos mokėjimas nutraukiamas visam laikui.

Baudžiamos ir gydyklos

Pašalpa taip pat nemokama, jei gavęs nedarbingumo pažymėjimą ar slaugantis šeimos narį žmogus toliau dirba bei nepraranda darbo pajamų. Tokia bausmė laukia ir dėl pasveikimo vilkinimo.

Šiuos pažeidimus nustato gydymo įstaigos gydytojai, "Sodros" specialistai arba darbdavio sudaryta komisija.

Kilus įtarimų, darbdavys turėtų nedelsiant kreiptis į "Sodros" skyrių. Pasitvirtinus piktnaudžiavimo atvejui, išmokėta ligos pašalpa išieškoma iš gydymo įstaigos, išdavusios arba tęsusios nedarbingumo pažymėjimą.

Pernai buvo surašytas 31 patikrinimo aktas, iš gydymo įstaigų išieškota apie 9400 litų už neteisėtai išduotus nedarbingumo pažymėjimus. Šiemet per devynis mėnesius surašyta 11 patikrinimo aktų, o išieškota suma siekia apie 4000 litų.

Dažniausiai pasitaikantys "Sodros" nustatyti elgesio taisyklių nedarbingumo metu pažeidimai: ligonis neatvyksta gydytojo paskirtu laiku, dirba, mokosi arba keliauja.

Pasikeitė apmokėjimo tvarka

Nuo šių metų gegužės 1 dienos įsigaliojo nauja nedarbingumo pažymėjimų apmokėjimo tvarka. Ligos pašalpą pirmąsias porą kalendorinių nedarbingumo dienų moka darbdavys. Ši pašalpa gali būti ne mažesnė kaip 80 proc. ir ne didesnė kaip 100 proc. gavėjo vidutinio darbo užmokesčio.

Nuo trečiosios laikinojo nedarbingumo dienos ligos pašalpa mokama iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų. Jos dydis – nuo trečios iki septintos dienos – 40 proc., o nuo aštuntosios – 80 proc. pašalpos gavėjo uždarbio dydžio.

Kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas pagal apdraustojo žmogaus draudžiamąsias pajamas, turėtas užpraeitą kalendorinį ketvirtį, buvusį prieš laikinojo nedarbingumo nustatymo mėnesį.

Slaugant sergančius šeimos narius ar prižiūrint vaiką, ligos pašalpa nuo pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos mokama iš "Sodros" lėšų. Jos dydis – 85 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio.

Audinių ląstelių ar organų donorams nuo pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos iš "Sodros" lėšų mokama 100 proc. gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio ligos pašalpa.

Nuo gegužės 1 d. ligos pašalpa po atleidimo iš darbo mokama ne ilgiau kaip 5 kalendorines ligos dienas. Ligos pašalpos dydis mokamas, neatsižvelgiant į tai, ar darbuotojas dirba visu ar tik puse etato.

Savarankiškai dirbantys žmonės, išskyrus tuos, kurie verčiasi individualia veikla turėdami verslo liudijimus, privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti (išskyrus ligos ir profesinės reabilitacijos pašalpas).

Dirbantys pagal verslo liudijimus privalomai draudžiami valstybiniu socialiniu pensijų draudimu tik pagrindinei pensijos daliai. Jie nedraudžiami ligos pašalpoms ir kitoms ligos išmokoms gauti. Šios rūšies draudimu jie turi teisę draustis savanoriškai.


Loreta Jankauskienė, Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja

Nesutinku su valdžios viešai išsakomais teiginiais, kad naujoji nedarbingumo pažymėjimų apmokėjimo tvarka praretino ligonių skaičių. Šią statistiką pakoregavo pirmosios darbuotojų atleidimo bangos. Juk pirma atsisako tų, kurie prieš tai dažniau sirgdavo. Atsiradus bendrai "Sodros" ir muitinės duomenų bazei, ligoniai rečiau sirgdami išvyksta į užsienį. Tada ir mes turėjome ligonių, kurie išvažiuodavo į Kaliningradą gydytis pas ekstrasensus.

Daug kas suabejoja, kai iškilus skandalui žmogus pateikia nedarbingumo pažymėjimą. Bet stresas gali išprovokuoti sveikatos pablogėjimą ar lėtinių ligų paūmėjimą. Tad nereikėtų skubėti kaltinti gydytojų.


Viktoras Grigalauskas, Jūrininkų sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas

Nedarbingumo pažymėjimų išduodame rečiau. Dabar dėl naujos pašalpų apmokėjimo tvarkos sirgti nelabai išeina, o tuo labiau – piktnaudžiauti. Pas mus visos naujovės nukreiptos prieš pacientą, kad jam būtų blogiau.


"Sodros" Klaipėdos skyriuje

2008 m. sausio – rugpjūčio mėnesiais

27613642,45 Lt išmokėta ligos pašalpų

Išduoti 49367 nedarbingumo pažymėjimai ir jų tęsiniai

2009 m. sausio – rugpjūčio mėnesiais

išmokėta 30251584,05 Lt ligos pašalpų

Išduoti 41050 nedarbingumo pažymėjimai ir jų tęsiniai


Dažniausios ligos

Daugiausia nedarbingumo pažymėjimų išduodama dėl ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių bronchitų, juosmens ir kitų tarpslankstelinių diskų ligų, radikulopatijos, dorsalgijos, nervų šaknelių ir rezginių ligų, ūminių tonzilitų ir nazofaringitų

Diena.lt

5 taisyklės, kaip išsaugoti vedybinius santykius

Vedybos - ne juokas, o norint laimingai gyventi būtina puoselėti ir stiprinti tarpusavio santykius. Nepaminkite savo principų, o pasirinkite tinkamą aplinką. Nepamirškite, kad partneris turi pomėgių, todėl stenkitės juos toleruoti, o galbūt net...


Apgamai – grožis ar liga?

Apgamai – grožis ar liga?

Žmonės yra vieninteliai primatai, neturintys apgamų ant delnų. Tačiau kitose kūno vietose jų turi beveik kiekvienas. Vieni mano, kad apgamai yra individualybės ir grožio požymis, kiti įsitikinę, kad iš jų galima spėti žmogaus likimą. Tačiau...


Galvos smegenų tyrimai - žvilgsnis iš arčiau

Galvos smegenų tyrimai - žvilgsnis iš arčiau

"Skrenda du krokodilai: vienas - žalias, kitas - į kairę". Šis pokštas atskleidžia labai svarbią mokslo problemą, kurios sprendimas iki šiol nežinomas. "Viena smegenų sritis perteikia spalvą, kita - formą ar judėjimo kryptį, tačiau...


Gediminas Navaitis. Internetinės pažintys

Apie internetines pažintis, jų privalumus, trūkumus ir pagrindines sėkmingos internetinės draugystės taisykles kalbiname psichologą dr. Gediminą Navaitį.Kokių pažinčių dažniausiai žmonės ieško internete? Vaikino/merginos, ar tiesiog draugų? Kokie...


B6 gali sumažinti kolorektalinio vėžio riziką

Didesnis vitamino B6 vartojimas su maistu ar maisto papildais gali daugiau nei perpus sumažinti kolorektalinio vėžio riziką, teigia britų mokslininkai. Beveik 15 tūkstančių vyrų dalyvavo tyrime, kuriuo nustatyta, kad didesni aktyviosios šio...


Naujoji į tankus panašių greitosios pagalbos automobilių karta

Naujoji į tankus panašių greitosios pagalbos automobilių karta

Daugelyje šalių bet kuris asmuo būtų patenkintas, jei greitosios pagalbos automobilis jį tiesiog pervežtų iš taško A į tašką B. Tačiau Australijoje jums reikia būti pasiruošus viskam. Neseniai internete išplatinta informacija apie tai, jog Camden...


Diagnozė – vėžys. Tikėjimas kartais daro stebuklus

Diagnozė – vėžys. Tikėjimas kartais daro stebuklus

Šalia mūsų egzistuoja žmonės, kurie daro viską, kad pasaulis taptų gražesnis kitiems. Šis tekstas apie juos ir apie tai, jog neverta nuleisti rankų ir gailėtis savęs. Kiekvienas galime daryti gerumo darbus kitiems, kiekvienas galime prisidėti prie...


Pagerbti geriausieji gydymo įstaigų vadovai

Vilniuje iškilmingai pagerbti respublikinio konkurso "Metų vadovas 2010" nugalėtojai. Jo metu asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų kolektyvai ir pacientai renka įstaigų vadovus, praėjusiais metais labiausiai prisidėjusius...


Apie ką "pletkina" vyrai?

Vyrai taip pat mėgsta apkalbėti moteris. Jų pomėgį "pletkinti" atskleidžia žinutės įvairiuose vyrams skirtuose forumuose. Pavyzdžiui, kur ir su kuo buvo neištikimas, kad netvarkinga žmona ar draugė, kad mėgsta "kabėti" ant...


Genų žymenų medžiotojai

Jungtinėje Karalystėje buvo atliktas didžiulis tyrimas, kurio metu rasti 24 žymenys, padidinantys riziką susirgti septyniomis paveldimomis ligomis. Vis daugiau mokslininkų ir medikų ieško ligas sukeliančių genų. Juos surasti labai svarbu, nes...


Kūno šiluma virs elektros energija

Kūno šiluma virs elektros energija

Fantastų vizijos kartais pildosi netikėtais rakursais. Rašytojo R. Bradbury vienas apsakymas vadinasi "I Sing the Body Electric". Šiais energijos deficito ir aukštų kainų laikais mokslininkai turi labai originalių minčių. Viena iš tokių...


Juokiasi paskutinės, bet gardžiau

Mokslininkai sutinka, kad moterims reikia daugiau smegenų resursų ir laiko, kad suprastų sąmojį, tačiau dėl to labiau užsijuokia.Stanfordo (JAV) universiteto mokslininkai eksperimentuodami išsiaiškino, kad moteris, lyginant su vyrais, reaguojant į...


Savojo "aš" beieškant

Savojo "aš" beieškant

Kad suprastumėte, apie ką šis straipsnis, užtenka vienos Henrio Marėjaus citatos: “Asmenybė – tai ištisas kongresas, kuriame susirinkę oratoriai, užkulisiniai magnatai, vaikai, demagogai, įžymūs asmenys ir sukčiai – čia...


Mažinti vaistų kainas ragina visus rinkos dalyvius

Nacionalinė vaistų prekybos asociacija pritaria išrinktosios prezidentės Dalios Grybauskaitės pozicijai siekti, kad Lietuvoje mažėtų vaistų kainos, tačiau tikisi, kad vaistų kainų mažinimo plano kūrėjai pamatuotai vertins Lietuvos rinkos dalyvių,...


Maisto papildus vartoja 40 procentų Lietuvos gyventojų

Viešosios nuomonės tyrimas parodė, kad 40 procentų Lietuvos gyventojų vartoja maisto papildus, įskaitant vitaminus ir mineralus, daugiausia - energijos trūkumui kompensuoti ir organizmui stiprinti. Pusė apklaustųjų moterų jų per pastaruosius 12...


Seksas su įžymybe nelaikomas išdavyste?

Ar atleistumėte savo partneriui neištikimybę, jei jis permiegotų su įžymybe? Pasirodo, trečdalis vyrų ir moterų tokio sekso nelaiko išdavyste. Britai yra pasiryžę atleisti neištikimybę savo antrosioms pusėms, jei jie permiegotų su aktore Megan...


Mokslininkai išaiškino, kaip veikia pakartotinės vakcinos

Mokslininkai išaiškino, kaip veikia pakartotinės vakcinos

Kai kurių vakcinų sudėtyje turi būti ne tik bakterijų ar virusų komponentų, į kuriuos nukreipta apsauginė imuninės sistemos reakcija, bet ir ingredientų, kurie skatina šį atsaką. Dauguma antibakterinių ar antivirusinių vakcinų komponentai turi...


Nefrologijos progresas inkstų saugoti neišmokė

Nefrologijos progresas inkstų saugoti neišmokė

Per 15 metų nefrologija Lietuvoje padarė didelį kokybinį šuolį, prisilygino Vakarų šalims, tačiau žmonės iki šiol neišmoko saugoti bei tausoti savo inkstus ir apie jų ligą sužino per vėlai, kai šis organas jau sunykęs ir reikalinga dializė....


Smegenis labiausiai stimuliuoja dvi spalvos

Smegenis labiausiai stimuliuoja dvi spalvos

Kanados mokslininkai nustatė, kad raudona ir mėlyna spalva efektyviai stimuliuoja smegenų veiklą: pirmoji stiprina dėmesį, o antroji - kūrybiškumą. Britų Kolumbijos universiteto (Kanada) psichologų tyrimo išvadose teigiama, kad skirtingos spalvos...


Lietuvos sveikatos institucijos ignoruoja Europos supratimo apie antibiotikus dieną

Lietuvos sveikatos institucijos ignoruoja Europos supratimo apie antibiotikus dieną

Lapkričio 18 dieną Europoje pirmą kartą kartą minint supratimo apie antibiotikus dieną (European Antibiotic Awareness Day), Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija ją visiškai ignoruoja. Šios dienos tikslas yra didinti visuomenės budrumą, kaip...


Antioksidantai sumažina pankreatito sukeliamą skausmą

Antioksidantai sumažina pankreatito sukeliamą skausmą

Antioksidantai beta karotinas, vitaminai C, E ir selenas sumažina lėtinio pankreatito sukeliamą skausmą. Tai paskelbė JAV leidžiamas žurnalas "Gastroenterology". Skausmą patiria devyni iš dešimties lėtiniu pankreatitu sergančių asmenų,...


Vakcina nuo vėžį sukeliančio viruso – jau kitąmet

Lietuvoje kasmet nuo gimdos kaklelio vėžio miršta iki 300 moterų. Daugiau gyvybių Europoje ši liga nusineša tik Rumunijoje. Lietuva jau nuo kitų metų žada bent daliai moterų kompensuoti vakciną nuo viruso, kuris dažniausiai ir sukelia šį vėžį....


Latvijoje patvirtintas pirmasis kiaulių gripo atvejis

Latvijoje užregistruotas pirmasis patvirtintas užsikrėtimo kiaulių gripo virusu A(H1N1) atvejis, antradienį pranešė Visuomenės sveikatos agentūra. Jos pranešime sakoma, kad tas atvejis susijęs su moterimi, kuri lankėsi Jungtinėse Valstijose ir...


Glaukomos pasiglemžtos akių šviesos nesugrąžina net operacijos

Glaukomos pasiglemžtos akių šviesos nesugrąžina net operacijos

Medicinos žinios gydytojo Vytauto Gurausko neapsaugojo nuo sunkios akių ligos. Šiandien 77 metų vyras mato tik baltą miglą. Buvęs Lietuvos prezidento patarėjas sveikatos klausimais jau 25 metus serga glaukoma. Progresuojančios lėtinės akių ligos...


Daugiadažniai tomografai sugebės automatiškai atpažinti ligas

Daugiadažniai tomografai sugebės automatiškai atpažinti ligas

Magnetinio rezonanso tomografas gydymo įstaigose spėjo pelnyti gydytojų prielankumą kaip naudingas ankstyvosios auglių diagnostikos prietaisas. Tačiau „Case Western Reserve“ universiteto mokslininkai rado būdą jį dar labiau...


Nerimauja dėl siūlymo įteisinti lytinių ląstelių donorystę

Arkivyskupo Sigito Tamkevičiaus išplatintame atvirame laiške reiškiamas dvasininkų nerimas dėl siūlymų įteisinti lytinių ląstelių donorystę. Tai būtų leidžiama, jei būtų pritarta liberalcentristo Algio Čapliko pasiūlytam dirbtinio apvaisinimo...


Brangius vaistus nuo gripo dalija už dyką

Gripo epidemija ir dvi žinios. Geroji: kai kurios poliklinikos nemokamai dalija brangius antivirusinius vaistus. Blogoji žinia: vaistų gavo ne visos gydymo įstaigos, o gavusiosios paslaptingai tyli. Tai jau kvepia sensacija: Kauno rajono pirminės...


ES agentūra patvirtino kas trečią maisto papildų naudos teiginį

Europos Komisijos įgaliota, EMST iš viso įvertins beveik 4200 sveikatinimo teiginių, apie kuriuos medžiagą pateikė Europos Sąjungos valstybių maisto papildų gamintojai. EMST išvadas išnagrinės Europos Komisija ir nustatys, kokį poveikį žmogaus...


Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems ir vaikams

Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems ir vaikams

Nuo balandžio 1-osios, visą mėnesį Jūrų muziejus registruoja norinčius dalyvauti individualiuose užsiėmimuose su delfinais. Keletą metų dėl susidariusios ilgos eilės registravimas buvo visiškai nutrauktas. Individualūs užsiėmimai su delfinais...


Sukurtas naujos kartos dirbtinio apvaisinimo būdas

Sukurtas naujos kartos dirbtinio apvaisinimo būdas

Šveicarijos kompanija "Anecova" sukūrė naujo tipo dirbtinio apvaisinimo įrenginį. Jis patalpinamas moters organizme keturioms dienoms ir išlaiko embrionus stabiliai vienoje vietoje, tarsi dirbtinis kiaušintakis. Šios 5mm ilgio...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila