Gruodžio 1d. Trečiadienis

Simptomų nepažinimas kainavo gyvybę

Peržiūrų skaičius: 26564
Simptomų nepažinimas kainavo gyvybę

10 mėnesių lietuvio Kevino, vasario 14 dieną Londone mirusio nuo meningokokinio sepsio, istorija paliko skaudžią pamoką gyviesiems. Kas tai per liga, kurios neatpažino Jungtinės Karalystės medikai ir leido užgesti tokiai jaunai gyvybei?

Iš Alytaus kilusi berniuko motina Gabrielė B. kiekvieną vasario 14-osios įvykį aprašė interneto portale "kevinukas.edicypages.com".

Tą rytą Kevinuko rankos ir kojos buvo labai šaltos, o po pusryčių prasidėjo traukuliukai. Jis dejavo, kūno temperatūra šoktelėjo iki 40 laipsnių Celsijaus. Iškviesti greitosios medikai davė vaistų ir išvežė į ligoninę.

"Greitosios daktarė dukart pakartojo ligoninės darbuotojams, kad patikrintų jo kvėpavimą, nes jis labai blogas ir dažnas", - rašo Gabrielė.

Tačiau ligoninės medikai neskubėjo. Tik po pusvalandžio berniukui buvo pamatuota temperatūra, patikrintas pulsas. Davus kitų vaistų po kiek laiko temperatūra nuo 40,2 nukrito iki 39,8 laipsnio. Berniukas vis dejavo, buvo mieguistas.

"Atėjo daktarė, ji labai nemaloniai paklausė manęs, ką mes čia veikiam. Ji patikrino mažučio gerklytę, paklausė jo plaučiukus. Po kiek laiko atėjo seselė, ji paėmė kraujo iš pirštuko, patikrino temperatūrą ir nustebo, kad temperatūra nekrenta. Apie 14 valandą atvažiavo mano vyras, atėjo daktarė. Mes paklausėm, kada mus išleis iš ligoninės ir kas mažučiui yra. Ji pasakė, kad tai gerklės uždegimas, infekcija", - pasakojo Gabrielė.

Beje, ant berniuko kūno atsirado keistos dėmelės, tačiau gydytoja paaiškino, jog jos - nuo prakaito, vėliau - kad nuo antklodės, į kurią berniukas buvo suvyniotas.

Apie 15 val., nukritus temperatūrai, gydytoja pasakė, kad berniukui - gerklės uždegimas. Ji išrašė vaistų ir liepė važiuoti namo.

"Aš dar kartą paklausiau apie dėmeles, kurios buvo ant jo kūnelio, ant galvytės ir už ausytės. Ji pakvietė dar vieną daktarą, jie pažiūrėjo ir liepė važiuoti namo, nes esą nuo prakaito. Jei aš tik būčiau žinojusi, kad tai vienas iš meningito požymių... O išvažiavau namo rami, pagalvojusi, kad visgi du specialistai negalėjo apsirikti", - rašo berniuko motina.

Namuose kūdikis nesiliovė dejuoti, buvo mieguistas, pradėjo vemti. Temperatūra nukrito iki 35,2 laipsnio, vaikas pradėjo šalti, mėlti, o dėmelės ant kūno tapo ryškesnės ir jų daugėjo.

Vėl iškviesta greitoji nuvežė vaikutį į kitą ligoninę. Ten niekas gydyti neskubėjo, nurodė vežti į kitą, vaikams skirtą ligoninę.

"Bet niekas vis nevažiavo, paskui mums pasakė, kad Kevinukas stiprus, nes jis ginasi, muistosi ir verkia, o tai esąs geras ženklas, viskas greitai susitvarkys. Paskui atėjo kiti daktarai, jie bandė paimti Kevinuko kraujo tyrimams. Ilgai nesisekė, badė labai labai daug ir visur, paskui suleido kažkokių vaistų, kad pradėtų cirkuliuoti kraujas, ir po šitų vaistų jis pradėjo mirti. Jį bandė gaivinti, bet jau buvo neįmanoma jo išgelbėti", - savo šeimos nelaimę aprašo Gabrielė.

Lietuvių bendruomenė mano, jog dėl to kalti teisingos diagnozės nenustatę medikai. Ar mažylis Kevinas mirė dėl medikų klaidos, aiškinsis speciali komisija.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) duomenimis, praėjusiais metais Klaipėdos apskrityje meningokokine infekcija sirgo 8 žmonės - du suaugę ir šeši vaikai. Du iš jų - 52 metų vyras Klaipėdoje bei 10 mėnesių kūdikis Šilutėje, - išsivysčius žaibinei ligos formai, mirė. Į ligoninę jie atvežti per vėlai ir medikai jiems padėti nebegalėjo, - informavo VSC vyriausioji specialistė Rūta Ščerbavičienė. Per pastaruosius 5 metus užregistruoti 28 atvejai, šiemet - nė vieno.

"Gali būti sunku susigaudyti"

Antanas NARVILAS, Klaipėdos universitetinės ligoninės 1-ojo infekcinių ligų skyriaus vedėjas

Įdomu, kad taip atsitiko Anglijoje, senų tradicijų šalyje, kur medicina turėtų būti aukštesnio lygio. Bet manęs tai nestebina. Mat jauni gydytojai su tokiais atvejais gali būti nesusidūrę ir dėl to nesusigaudyti, kad tai ypač sunki meningokokinė infekcija.

Man pačiam teko susidurti su nemažai tokių atvejų per meningokokinės infekcijos epidemiją, prasidėjusią 1971 metais. Per metus teko gydyti po keliasdešimt, net šimtus sergančių ligonių. Ypač įstrigo vienas skaudus atvejis. 2 mėnesių kūdikis buvo atvežtas pasverti į polikliniką, ten užsikrėtė ir po to antros dienos pabaigoje sukarščiavo, buvo išbertas ir kitą rytą mirė.

Dabar šios infekcijos Lietuvoje pasitaiko pavieniai atvejai. Bet tai nieko nereiškia - ji gali atsirasti staiga. Tiksliai diagnozavus ir laiku pradėjus gydymą antibakteriniais vaistais ligonį galima išgelbėti.

Ligai būdingos kelios formos. Sukėlėjas - meningokoko bakterija - dažniausiai lokalizuojasi smegenyse, kraujuje arba nosiaryklėje. Lengviausiai persergama, kai meningokokas lokalizuojasi tik nosiaryklėje. Tuomet liga pasireiškia kaip nazofaringitas, sloga, parausta ryklė. Jei organizmo atsparumas geras, po kiek laiko susidaro antikūnai ir sunaikina meningokoką. Bet kol žmogus vaikšto tarp sveikųjų, ypač vaikų, gali tą ligą perduoti ir kitiems. Infekcija į organizmą patenka oro lašeliniu būdu.

Jei dėl nepalankių sąlygų organizmo atsparumas sumažėja, meningokokas išplinta į kraują ir gali sukelti meningokemiją, arba meningokokinį sepsį. Greičiausiai tas vaikutis ir sirgo tuo sepsiu. Sepsis pasireiškia odos išbėrimu. Išbėrimai gali būti įvairūs. Įvairiose vietose, dažniausiai ant pilvo, krūtinės, galūnių, kai kada ant veido atsiranda mažos, maždaug 2 mm dydžio raudonos dėmelės. Ligonis karščiuoja. Sunkesniais atvejais meningokemijai būdingi hemoraginiai, kraujingi išbėrimai odoje. Kraujosruvos būna nuo kelių cm iki delno pločio ir didesnės. Paprastai iš pradžių jos būna nedidelės, bet per trumpą laiką, net kelias valandas, padidėja. Visa ligonio oda pasidengia susiliejančiom kraujosruvom. Negydant krenta kraujospūdis, temperatūra, ligonis nuo infekcinio toksinio šoko bei išsivysčiusio antinksčių nepakankamumo miršta.

Kartais meningokokas iš nosiaryklės dėl imuniteto nusilpimo patenka į galvos smegenų dangalus ir sukelia pūlingą meningitą. Pasitaiko, kad liga pasireiškia ir meningitu, ir meningokemija.

Jei vaikas sukarščiavo, vemia, jį pykina, skauda galvą, jį išbėrė dėmelėmis arba kraujosruvomis - galima įtarti prasidėjusį meningitą. Jei įtempus odelę tarp dviejų pirštų kraujosruva nenyksta, gal tik kiek pablykšta, geriau parodyti kompetentingam medikui.


Panevėžyje plinta rotavirusinė infekcija

Panevėžyje stebimas rotavirusinės infekcijos padidėjimas, pranešė Panevėžio visuomenės sveikatos centras. Jo duomenimis, per praėjusių metų gruodžio mėnesį gauti 52 pranešimai apie šį virusą. Iš viso pernai Panevėžio apskrityje rotavirusiniu...


Apgamai – grožis ar liga?

Apgamai – grožis ar liga?

Žmonės yra vieninteliai primatai, neturintys apgamų ant delnų. Tačiau kitose kūno vietose jų turi beveik kiekvienas. Vieni mano, kad apgamai yra individualybės ir grožio požymis, kiti įsitikinę, kad iš jų galima spėti žmogaus likimą. Tačiau...


Vaistai ištrynė pirštų atspaudus

Vėžį besigydantis singapūrietis buvo sulaikytas JAV imigracijos pareigūnų, nes dėl vartojamų vaistų išnyko jo pirštų atspaudai. Nuo šiol neįvardijamo vyro daktaras pacientų, vartojančių plačiai žinomą vaistą kapecitabiną, prašo vežiotis gydytojo...


JAV mokslininkai teigia nustatę, kodėl vyrai plinka

JAV mokslininkai teigia, kad jiems veikiausiai pavyko nustatyti vyrų plikimo priežastį, rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė. Ekspertų grupė, publikuojanti savo tyrimų rezultatus leidinyje "Journal of Clinical...


Top 10: žmogaus proto klaidos

Top 10: žmogaus proto klaidos

Apsiskaičiavimas - Pastebėta, kad žmonės yra linkę mokėti už daiktus ar paslaugas mažiau ir dažniau nei daugiau, bet rečiau (nors pastarasis variantas būtų naudingesnis). Taip pat kaip ir daugiau žmonių rinktųsi dabar gauti dvidešimt litų, nei...


Surasta AIDS viruso silpnoji vieta

Mokslininkams pavyko užfiksuoti, kaip AIDS virusas biologiškai kontaktuoja su imuninėmis ląstelėmis, kurias užpuola, ir pareiškė turintys vilties, kad tai padės sukurti geresnę vakciną prieš šią nepagydomą ligą, praneša "Reuters". Ant...


Į kovą su vėžiu stoja genetiniai nanosnaiperiai

Į kovą su vėžiu stoja genetiniai nanosnaiperiai

Jau po 2 metų vėžiu sergantiems pacientams bus pradėta taikyti nanotechnologijomis paremta terapija: piktybinio auglio ląsteles naikins genetiniai nanosnaiperiai, nekeliantys pavojaus sveikiems audiniams. Mokslininkai mano, kad tokia genetinė...


Už optinės iliuzijos - smegenų mokslo atradimas

Už optinės iliuzijos - smegenų mokslo atradimas

Pasirodo, įprastos ir juoką sukeliančios optinės iliuzijos gali būti visai rimta mokslinių tyrimų preimonė. Ypač tada, kai tyrinėjamos žmogaus smegenys. Rezultatai yra iš ties įdomūs ir intriguojantys - galite tyrimą išbandyti su savo draugais....


Genetiniai tyrimai jau gali įspėti apie krūties ir kiaušidžių vėžį

Genetiniai tyrimai jau gali įspėti apie krūties ir kiaušidžių vėžį

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje paveldimo vėžio tarnyba. Čia teikiamos onkogenetinės konsultacijos dėl paveldimo vėžio. Šiuo metu...


Izraelio mokslininkai išmoko ištrinti atmintį

Izraelio mokslininkai išmoko ištrinti atmintį

Mokslininkam pirmą kartą pavyko "dasikasti" iki ilgalaikės atminties ir ją paveikus ištrinti tam tikrus prisiminimus. Nors kol kas eksperimentai atlikti tik su žiurkėmis, neabejojama, jog juos galima pakartoti ir su žmonėmis. Nelabai...


Lietuvos humanitarinė pagalba Ukrainos nepasiekė

Lietuvos humanitarinės pagalbos siunta nuo pandeminio gripo nukentėjusiai Ukrainai penktadienį popiet nebuvo išskraidinta. Penktadienio popietę planuotas karinių oro pajėgų "Spartan" skrydis su kroviniu buvo atšauktas, BNS patvirtino...


Pasitikrinti sveikatą mokiniai privalo iki rugsėjo vidurio

Pasitikrinti sveikatą mokiniai privalo iki rugsėjo vidurio

Moksleiviai iki rugsėjo 15 dienos privalo pasitikrinti sveikatą ir pažymas su patikrinimo rezultatais įteikti savo mokykloms. Pažymos būtinos, kad į moksleivių sveikatą būtų atsižvelgiama nustatant jų mokymosi krūvį. Išanalizavus paskutinių dvejų...


Kodėl turėtų susirūpinti emocijas savyje slopinantys žmonės?

Mūsų kultūroje priimta ligą vertinti kaip blogį, kai ne nuo mūsų priklausantį įvykį, ieškoti jos priežasčių išorėje. Tam tikra prasme tokia pozicija žmogui labai patogi: "Aš už savo ligas neatsakau. Tegul problemą sprendžia gydytojai"....


Sveikatos sistemoje - vėl naujos reformos

Vyriausybė iš esmės pritarė "Lietuvos sveikatos sistemos pertvarkos metmenų" projektui, kurį parengė praėjusią savaitę darbą pradėjęs visuomeninis Sveikatos sistemos reformos biuras. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas neabejoja,...


Sporto psichologė: V.Romanovas nežino, ko nori

Populiarus problemų sprendimo būdas: kai komandos rezultatai netenkina, lekia trenerio galva. Ką apie tai mano psichologai? Vakar iš Kauno "Žalgirio" vyriausiojo trenerio pareigų buvo atleistas Darius Maskoliūnas - jau trečiasis...


Iki 1957 m. gimę žmonės turi imunitetą kiaulių gripui

JAV sveikatos apsaugos specialistai pareiškė, kad iki 1957 m. gimę žmonės turi tam tikrą imunitetą kiaulių gripo virusui (A/H1N1), pranešė "The New York Times". Pasak JAV Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos centro vyriausiojo...


Dažniausiai užduodami klausimai apie pandeminį gripą A(H1N1)v

Kas yra gripo A(H1N1)v virusas? 1. Kas yra gripo A(H1N1)v virusas?<br />Gripo A(H1N1)v virusas – tai naujas gripo viruso potipis, sukeliantis žmonių susirgimus. Jo sudėtyje yra kiaulių, paukščių ir žmonių gripo viruso genų segmentų....


Pusė Lietuvos moterų neatpažįsta krūties vėžio požymių

Pusė Lietuvos moterų neatpažįsta krūties vėžio požymių

Pusė apklaustų Lietuvos moterų nežino, kokie yra krūties vėžio požymiai. Tai rodo projekto "Nedelsk" užsakymu rinkos analizės ir tyrimų grupės RAIT gegužės 4-8 dienomis atlikta gyventojų apklausa. Anot tyrimo, su krūties vėžio požymiais...


Transplantacijas koordinuos naujas centras

Transplantacijas koordinuos naujas centras

Jie neskaičiuoja darbo valandų. Jei tik reikia, šoka iš lovos vidurnaktį ir skuba į ligoninę. Organų transplantacijomis besirūpinančių medikų darbas aplinkiniams primena įtempto siužeto filmą. Viskas turi būti paruošta, kol nusileis kažkam...


Naujos protezavimo galimybės Lietuvoje džiugina dėl nelaimių veido dalių ir pirštų netekusius žmones

Naujos protezavimo galimybės Lietuvoje džiugina dėl nelaimių veido dalių ir pirštų netekusius žmones

Žmogaus veido dalys atlieka kur kas daugiau nei gyvybei būtinas kvėpavimo, regėjimo ar klausos funkcijas. Savo veido dalių dėka mes ne tik kvėpuojame, kalbame ar klausome, bet ir komunikuojame – kartais net ir be žodžių veido išraiškomis...


Kuriamas kūną atšaldantis vaistų "kokteilis"

Ilgus metus reanimacijoje dirbantis Lorencas Kacas (Laurence Katz) pastebėjo, jog kartais, leidžiant kai kurių vaistų derinius, pacientų kūno temperatūra pradėdavo mažėti. Gydytojas nusprendė, jog šį efektą galima pritaikyti praktiškai - tereikia...


Medikai neatskleidžia, ar koją susilaužęs A.Ūsas buvo apsvaigęs

Suprastėjusia sveikatos būkle skundęsis Andrius Ūsas priverstas lankytis ne tik pas širdies veikla besirūpinančius kardiologus, bet ir pas traumatologus. Prieš pat savaitgalį jam atlikta kojos operacija. Portalo žiniomis, pedofilijos byloje...


Lenkijoje išaiškintas trečiasis užsikrėtimo E.coli atvejis

Lenkijoje išaiškintas trečiasis užsikrėtimo E.coli atvejis

Lenkijoje nustatytas trečiasis užsikrėtimo bakterija E.coli atvejis, antradienį pranešė šalies žiniasklaida. 68-erių metų moteriai iš Gižycko nustatyta E.coli atmaina (O 104) yra tokia pati, kaip anksčiau buvo rasta Vokietijoje. Ši moteris...


Moderniausia medicininė įranga – ir ligų diagnostikai, ir gydymui

Moderniausia medicininė įranga – ir ligų diagnostikai, ir gydymui

Estetinės chirurgijos centras, žengdamas koja kojon su aukščiausio lygio gydymo įstaigomis ieško būdų, kaip suteikti pacientams kaip įmanoma kokybiškesnes paslaugas. Neseniai įsigyta šiuolaikinė endoskopinė įranga, kurios pagalba lįgų...


Kinų "Lida" - taip pat su žalinguoju sibutraminu

Europos vaistų agentūrai (EVA) rekomendavus nutraukti prekybą vaistiniais preparatais, kurių veiklioji medžiaga yra sibutraminas, Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) perspėjo, kad šios širdžiai žalingos medžiagos turi ir...


Daugėja užsikrėtusiųjų vėžiui prilygstančia parazitine liga

Daugėja ir pačių susirgusiųjų grėsminga parazitine liga echinokokoze, ir užsikrėtusiųjų sunkesne, vėžiui prilyginama jos forma. Echinokokozė - sunki parazitinė liga, kurią sukelia į žmogaus organizmą patekusios kaspinuočių lervos. Iki 80 proc. šia...


Britai masiškai įdarbina "pigius" Baltijos šalių gydytojus

Baltijos valstybėse siaučiant krizei medicinos darbuotojai įnirtingai viliojami į D.Britaniją kaip pigi darbo jėga, praneša dailymail.co.uk. Pasak britų žiniasklaidos, šalyje nerimaujama dėl vis didesnio skaičiaus medikų, atvykusių iš tokių šalių...


Pradedamas suaugusiųjų skiepijimas nuo difterijos ir stabligės

Lietuvoje pradedama planinė suaugusiųjų, vyresnių nei 26 m. amžiaus asmenų, vakcinacija nuo difterijos ir stabligės valstybės biudžeto lėšomis. Prioritetas teikiamas 30–50 metų amžiaus asmenims, atsižvelgiant į tai, jog sergamumas šioje...


Rotušės aikštėje - kraujo donorų akcija

Po sėkmingos kraujo donorų akcijos Gedimino prospekte, Nacionalinis kraujo centras tęsia žygį po Vilnių. Ketvirtadienį kraujo galima paaukoti Rotušės aikštėje. Nuo ryto iki 19 val. čia vyksta neatlygintinos donorystės akcija, kuri nebus paskutinė...


Kas priverčia moterį ištarti "Nemyliu tavęs"?

"Tavęs nebemyliu ir daugiau matyt nenoriu" - tai vienas netikėčiausių ir blogiausių sakinių, kurį iš moters lūpų gali išgirsti vyras, ypač jei poros santykiai bent iš pirmo žvilgsnio atrodė puikūs. Moteriai nereikia nei rėkti nei pyktis...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9