Gegužės 23d. Pirmadienis

Simptomų nepažinimas kainavo gyvybę

Peržiūrų skaičius: 26564
Simptomų nepažinimas kainavo gyvybę

10 mėnesių lietuvio Kevino, vasario 14 dieną Londone mirusio nuo meningokokinio sepsio, istorija paliko skaudžią pamoką gyviesiems. Kas tai per liga, kurios neatpažino Jungtinės Karalystės medikai ir leido užgesti tokiai jaunai gyvybei?

Iš Alytaus kilusi berniuko motina Gabrielė B. kiekvieną vasario 14-osios įvykį aprašė interneto portale "kevinukas.edicypages.com".

Tą rytą Kevinuko rankos ir kojos buvo labai šaltos, o po pusryčių prasidėjo traukuliukai. Jis dejavo, kūno temperatūra šoktelėjo iki 40 laipsnių Celsijaus. Iškviesti greitosios medikai davė vaistų ir išvežė į ligoninę.

"Greitosios daktarė dukart pakartojo ligoninės darbuotojams, kad patikrintų jo kvėpavimą, nes jis labai blogas ir dažnas", - rašo Gabrielė.

Tačiau ligoninės medikai neskubėjo. Tik po pusvalandžio berniukui buvo pamatuota temperatūra, patikrintas pulsas. Davus kitų vaistų po kiek laiko temperatūra nuo 40,2 nukrito iki 39,8 laipsnio. Berniukas vis dejavo, buvo mieguistas.

"Atėjo daktarė, ji labai nemaloniai paklausė manęs, ką mes čia veikiam. Ji patikrino mažučio gerklytę, paklausė jo plaučiukus. Po kiek laiko atėjo seselė, ji paėmė kraujo iš pirštuko, patikrino temperatūrą ir nustebo, kad temperatūra nekrenta. Apie 14 valandą atvažiavo mano vyras, atėjo daktarė. Mes paklausėm, kada mus išleis iš ligoninės ir kas mažučiui yra. Ji pasakė, kad tai gerklės uždegimas, infekcija", - pasakojo Gabrielė.

Beje, ant berniuko kūno atsirado keistos dėmelės, tačiau gydytoja paaiškino, jog jos - nuo prakaito, vėliau - kad nuo antklodės, į kurią berniukas buvo suvyniotas.

Apie 15 val., nukritus temperatūrai, gydytoja pasakė, kad berniukui - gerklės uždegimas. Ji išrašė vaistų ir liepė važiuoti namo.

"Aš dar kartą paklausiau apie dėmeles, kurios buvo ant jo kūnelio, ant galvytės ir už ausytės. Ji pakvietė dar vieną daktarą, jie pažiūrėjo ir liepė važiuoti namo, nes esą nuo prakaito. Jei aš tik būčiau žinojusi, kad tai vienas iš meningito požymių... O išvažiavau namo rami, pagalvojusi, kad visgi du specialistai negalėjo apsirikti", - rašo berniuko motina.

Namuose kūdikis nesiliovė dejuoti, buvo mieguistas, pradėjo vemti. Temperatūra nukrito iki 35,2 laipsnio, vaikas pradėjo šalti, mėlti, o dėmelės ant kūno tapo ryškesnės ir jų daugėjo.

Vėl iškviesta greitoji nuvežė vaikutį į kitą ligoninę. Ten niekas gydyti neskubėjo, nurodė vežti į kitą, vaikams skirtą ligoninę.

"Bet niekas vis nevažiavo, paskui mums pasakė, kad Kevinukas stiprus, nes jis ginasi, muistosi ir verkia, o tai esąs geras ženklas, viskas greitai susitvarkys. Paskui atėjo kiti daktarai, jie bandė paimti Kevinuko kraujo tyrimams. Ilgai nesisekė, badė labai labai daug ir visur, paskui suleido kažkokių vaistų, kad pradėtų cirkuliuoti kraujas, ir po šitų vaistų jis pradėjo mirti. Jį bandė gaivinti, bet jau buvo neįmanoma jo išgelbėti", - savo šeimos nelaimę aprašo Gabrielė.

Lietuvių bendruomenė mano, jog dėl to kalti teisingos diagnozės nenustatę medikai. Ar mažylis Kevinas mirė dėl medikų klaidos, aiškinsis speciali komisija.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) duomenimis, praėjusiais metais Klaipėdos apskrityje meningokokine infekcija sirgo 8 žmonės - du suaugę ir šeši vaikai. Du iš jų - 52 metų vyras Klaipėdoje bei 10 mėnesių kūdikis Šilutėje, - išsivysčius žaibinei ligos formai, mirė. Į ligoninę jie atvežti per vėlai ir medikai jiems padėti nebegalėjo, - informavo VSC vyriausioji specialistė Rūta Ščerbavičienė. Per pastaruosius 5 metus užregistruoti 28 atvejai, šiemet - nė vieno.

"Gali būti sunku susigaudyti"

Antanas NARVILAS, Klaipėdos universitetinės ligoninės 1-ojo infekcinių ligų skyriaus vedėjas

Įdomu, kad taip atsitiko Anglijoje, senų tradicijų šalyje, kur medicina turėtų būti aukštesnio lygio. Bet manęs tai nestebina. Mat jauni gydytojai su tokiais atvejais gali būti nesusidūrę ir dėl to nesusigaudyti, kad tai ypač sunki meningokokinė infekcija.

Man pačiam teko susidurti su nemažai tokių atvejų per meningokokinės infekcijos epidemiją, prasidėjusią 1971 metais. Per metus teko gydyti po keliasdešimt, net šimtus sergančių ligonių. Ypač įstrigo vienas skaudus atvejis. 2 mėnesių kūdikis buvo atvežtas pasverti į polikliniką, ten užsikrėtė ir po to antros dienos pabaigoje sukarščiavo, buvo išbertas ir kitą rytą mirė.

Dabar šios infekcijos Lietuvoje pasitaiko pavieniai atvejai. Bet tai nieko nereiškia - ji gali atsirasti staiga. Tiksliai diagnozavus ir laiku pradėjus gydymą antibakteriniais vaistais ligonį galima išgelbėti.

Ligai būdingos kelios formos. Sukėlėjas - meningokoko bakterija - dažniausiai lokalizuojasi smegenyse, kraujuje arba nosiaryklėje. Lengviausiai persergama, kai meningokokas lokalizuojasi tik nosiaryklėje. Tuomet liga pasireiškia kaip nazofaringitas, sloga, parausta ryklė. Jei organizmo atsparumas geras, po kiek laiko susidaro antikūnai ir sunaikina meningokoką. Bet kol žmogus vaikšto tarp sveikųjų, ypač vaikų, gali tą ligą perduoti ir kitiems. Infekcija į organizmą patenka oro lašeliniu būdu.

Jei dėl nepalankių sąlygų organizmo atsparumas sumažėja, meningokokas išplinta į kraują ir gali sukelti meningokemiją, arba meningokokinį sepsį. Greičiausiai tas vaikutis ir sirgo tuo sepsiu. Sepsis pasireiškia odos išbėrimu. Išbėrimai gali būti įvairūs. Įvairiose vietose, dažniausiai ant pilvo, krūtinės, galūnių, kai kada ant veido atsiranda mažos, maždaug 2 mm dydžio raudonos dėmelės. Ligonis karščiuoja. Sunkesniais atvejais meningokemijai būdingi hemoraginiai, kraujingi išbėrimai odoje. Kraujosruvos būna nuo kelių cm iki delno pločio ir didesnės. Paprastai iš pradžių jos būna nedidelės, bet per trumpą laiką, net kelias valandas, padidėja. Visa ligonio oda pasidengia susiliejančiom kraujosruvom. Negydant krenta kraujospūdis, temperatūra, ligonis nuo infekcinio toksinio šoko bei išsivysčiusio antinksčių nepakankamumo miršta.

Kartais meningokokas iš nosiaryklės dėl imuniteto nusilpimo patenka į galvos smegenų dangalus ir sukelia pūlingą meningitą. Pasitaiko, kad liga pasireiškia ir meningitu, ir meningokemija.

Jei vaikas sukarščiavo, vemia, jį pykina, skauda galvą, jį išbėrė dėmelėmis arba kraujosruvomis - galima įtarti prasidėjusį meningitą. Jei įtempus odelę tarp dviejų pirštų kraujosruva nenyksta, gal tik kiek pablykšta, geriau parodyti kompetentingam medikui.

Sveikatos sistemoje - vėl naujos reformos

Vyriausybė iš esmės pritarė "Lietuvos sveikatos sistemos pertvarkos metmenų" projektui, kurį parengė praėjusią savaitę darbą pradėjęs visuomeninis Sveikatos sistemos reformos biuras. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas neabejoja,...


Rastas genas, atsakingas už smegenų vystymąsi

Britanijos mokslininkai rado atsakingą už nervų sistemos vystymąsi geną, kuris ateityje padės sukurti naujus metodus gydyti insultus, smegenų piktybinius auglius ir Alzheimerio ligą . Genas, pavadintas "Sox9", atsako už nervų kamieninių...


Patyčios mokykloje plinta lyg epidemija

Šalį sukrėtusi Prienų moksleivio savižudybė dar labiau pakurstė kalbas apie patyčias mokyklose. Kauno ugdymo įstaigų atstovai tikina, esą sėkmingai kovojantys su šia problema. Devintokė Gertrūda (vardas pakeistas), paprašyta prisiminti daugiau nei...


Menopauzė - naujos būsenos pradžia

Menopauzė - naujos būsenos pradžia

Menopauzės data paprastai nustatoma praėjus vieneriems metams nuo paskutiniųjų menstruacijų. Pasak gydytojų, ne visi simptomai pasireiškia vienodu intensyvumu. Maždaug ketvirtadaliui moterų mėnesinės išnyksta be ryškesnių negalavimų, kitoms tai...


Lietuvos sveikatos institucijos ignoruoja Europos supratimo apie antibiotikus dieną

Lietuvos sveikatos institucijos ignoruoja Europos supratimo apie antibiotikus dieną

Lapkričio 18 dieną Europoje pirmą kartą kartą minint supratimo apie antibiotikus dieną (European Antibiotic Awareness Day), Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija ją visiškai ignoruoja. Šios dienos tikslas yra didinti visuomenės budrumą, kaip...


Nesutinka, jog už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys

Nesutinka, jog už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys

Ūkio ir susisiekimo ministrai nepritaria siūlymams, jog kompensaciją už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys. Ne visos siūlomos reformos nuostatos yra priimtinos ir Liberalų ir centro sąjungai, teigė partijos pirmininko pavaduotojas Algis Čaplikas,...


Akies traumas padės gydyti kontaktiniai lęšiai su kamieninėmis ląstelėmis

Anot tyrėjų, šis atradimas gali "smarkiai pagerinti" ragenos traumą dėl ligos ar sužeidimų patyrusių pacientų regėjimą, rašo telegraph.co.uk. Gydymo poveikis jaučiamas jau po kelių savaičių, procedūra nėra labai brangi, operacija trunka...


Dialogas su vidiniu vaiku

Dialogas su vidiniu vaiku

"Tą dieną, kai vaikas supranta, kad suaugusieji neidealūs, jis tampa jaunas; tą dieną, kai jiems atleidžia, tampa brandus; tą dieną, kai atleidžia sau, jis tampa išmintingas." Alden Nowlan. "Prieš keletą metų pasiuvau lėlę. Mielą,...


Kaulų lūžius gydys kamieninių ląstelių injekcijos

Gydytojai galūnių lūžius bei įvairias kaulų ligas netrukus gydyti galės paprasčiausiomis injekcijomis. Eksperimentų metu kamieninių ląstelių terapija padėjo laboratorinėms pelėms išauginti naujų kaulų. D. Britanijos mokslininkai atlieka bandymus...


Atvira tuberkulioze sergantis asmuo per metus gali užkrėsti 20 žmonių

Kovo 24 dieną minėjome Pasaulinę tuberkuliozės dieną. Ji skirta plačiau informuoti žmones apie šią pavojingą ligą. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo tuberkulioze atvejų ir...


PSO: Zimbabvėje cholera serga beveik 63 tūkst. žmonių

PSO: Zimbabvėje cholera serga beveik 63 tūkst. žmonių

Choleros epidemija Zimbabvėje toliau greitai plinta. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), pavojinga liga jau užsikrėtę beveik 63 tūkst. žmonių, praneša agentūra AFP. Nuo epidemijos pradžios rugpjūtį cholera nusinešė 3 tūkst. 229 žmonių...


Atmintis: mokykimės užmiršti

Atmintis: mokykimės užmiršti

Garsusis arabų gydytojas, filosofas bei matematikas Avicena ankstyvoje jaunystėje keletą metų praleido Bucharoje, intensyviai skaitydamas knygas milžiniškoje šio miesto valdovo bibliotekoje. Po kelerių metų prasidėjo karas, ir ši biblioteka...


Psichologai: krizė nebūtinai smukdo žmones

Ekonominė krizė, įmonių bankrotai, augančios kainos, mažėjantys atlyginimai ir kasdien girdimos vis piktesnės žinios apie laukiantį sunkmetį neigiamai veikia žmones. Visgi psichologai tikina, kad ši krizė – išgyvenama būsena. Po jos galima...


Virginijus Savukynas. Kodėl mums vadovauja tokie kvaili viršininkai?

Žmoniją - bent jau tą dalį, kuri turi viršininkus, - kankina amžinas klausimas: kodėl tas, kas man vadovauja yra žymiai kvailesnis už mane? Danielo Colemano knyga "Emocinis intelektas darbe" (išleido leidykla "Presvika")...


Kaune vėl protestuoja dėl ligoninių sujungimo

Ketvirtadienio rytą, politikams renkantis į tarybos posėdį, Kauno 2-osios klinikinės ligoninės medikai susirinko protestuoti prieš savivaldybės centrinius rūmus. Tarybos posėdyje bus sprendžiamas ir dviejų miesto ligoninių - Kauno 2-osios...


Sunkmečio aukos - psichikos ligoniai

Vilniaus psichosocialinės reabilitacijos centras (VPSRC) jau kelis mėnesius neteikia paslaugų neįgaliesiems. Jame psichikos negalią turintys žmonės lavino kasdienio gyvenimo, bendravimo įgūdžius. Tačiau įstaigos dalininkė sostinės savivaldybė...


Bauerfeind įtvarai jau ir Lietuvoje

Bauerfeind įtvarai jau ir Lietuvoje

Esame įtvarų pasiūlos lyderiai Lietuvoje. AB "Ortopedijos technika" specializuojasi ne tik individualių įtvarų gamyboje, tačiau siūlo klientams ir platų serijinės gamybos įtvarų sportui ir reabilitacijai asortimentą. Norėdami savo...


Vokiečiai sukūrė "superViagrą"

Vokiečiai sukūrė "superViagrą"

Berlyno "Charite" klinikoje vykdomi Vokietijoje sukurto preparato, gydančio vyrų impotenciją, bandymai, praneša "Deutsche Welle". Teigiama, kad šis vien tik iš natūralių medžiagų pagamintas vaistas kai kuriais atvejais veikia...


Ligoninės ir poliklinikos neįgaliesiems nepritaikytos

Judėjimo negalią turintieji skundžiasi, kad daugelyje ligoninių ir poliklinikų sudėtinga lankytis ir gydytis, mat šios nepritaikytos jų poreikiams. Viena iš didžiausių šalies ligoninių – Kauno klinikos – neneigia: pastatai seni, tad...


Kas sukelia smegenų "šaltį"?

Daug kas yra patyręs galvos skausmą, kuris atsiranda suvalgius per didelį ledų kiekį vienu kartu. Šis skausmas gali būti dar vadinamas šalčio skausmu ar nervo sphenopalatine ganglioneuralgia skausmu. Tačiau, kad ir kaip jį pavadinsime, esmė ta,...


Viltis diabetikams: insulino tabletės

Viltis diabetikams: insulino tabletės

Indijos mokslininkai, Sidnėjuje vykstančioje konferencijoje pranešė, jog šiuo metu kuria piliulę, kuri ateities kartų diabetikus išlaisvintų nuo intraveninio insulino vartojimo. Insulinas – gyvybiškai svarbus hormonas kurį gamina kasa....


Lietuvoje plinta heroino vartojimas

Lietuvoje plinta heroino vartojimas

Lietuvoje daugėja heroiną vartojančių žmonių, šie narkotikai keičia aguonų nuovirą ("širką"), penktadienį pranešė Narkotikų kontrolės departamentas. Departamento direktorės dr. Audronės Astrauskienės teigimu, Lietuvoje opiatų vartotojų...


J.Kumpienė: SAM nepritarė, kad Valstybinė ligonių kasa kauptų didelį rezervą

Sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė sako sutinkanti su Valstybės kontrolės išvadomis, kad 2010 metais kauptas per didelis Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) rezervas, ir teigia, kad jau parengtos pataisos, numatančios...


Lietuvoje jau galima atlikti ir itin sudėtingas operacijas laparoskopu

Lietuvoje jau galima atlikti ir itin sudėtingas operacijas laparoskopu

Vilniaus universiteto (VU) Vaikų ligoninė jau turi galimybę atlikti sudėtingas laparoskopines operacijas urologinėmis ligomis sergantiems vaikams. Pasak vaikų chirurgo Vytauto Biliaus, laparoskopinės operacijos ligoninėje buvo daromos ir anksčiau,...


Daiva Ausėnaitė. Psichologinė pagalba sergant onkologine liga

Lietuvoje kasdien apie 50 žmonių išgirsta diagnozę "vėžys". Nemažai daliai sergančiųjų vėžio stadija būna vėlyva. Sergančiajam ir jo artimiesiems tenka spręsti ne vieną psichologinę dilemą. Lietuviai – psichologiškai nelabai...


Izraelio mokslininkai išmoko ištrinti atmintį

Izraelio mokslininkai išmoko ištrinti atmintį

Mokslininkam pirmą kartą pavyko "dasikasti" iki ilgalaikės atminties ir ją paveikus ištrinti tam tikrus prisiminimus. Nors kol kas eksperimentai atlikti tik su žiurkėmis, neabejojama, jog juos galima pakartoti ir su žmonėmis. Nelabai...


Ataugantys organai - proveržis medicinoje?

Ataugantys organai - proveržis medicinoje?

Įsivaizduokite ataugantį nupjautą rankos pirštą, arba organo sukūrimą laboratorijoje, kurį vėliau galima persodinti pacientui be jokios atmetimo rizikos. Tai skamba tarsi mokslinė fantastika, tačiau išties tai yra sparčiai auganti regeneracinės...


Moksleivių sveikatos patikrinimas: svarbiausia pažyma, o ne sveikata

Moksleivių sveikatos patikrinimas: svarbiausia pažyma, o ne sveikata

Prieš mokslo metus, ar jiems jau prasidėjus, daugelis tėvų suskuba gauti sveikatos pažymas, kurias iki rugsėjo 15 d. privaloma pateiktas švietimo įstaigoms, kuriose mokosi vaikai. Pasitaiko, kad gydytojui paskambinę tėvai prašo, kad jie tokią...


Įminta karšto bučinio paslaptis

Įminta karšto bučinio paslaptis

Bučiuotis malonu todėl, kad susilietus lūpoms įjungiama sudėtingų cheminių procesų grandinė, sukelianti smegenyse atsipalaidavimo ir malonumo pojūčius, nustatė mokslininkai. Jų teigimu, karštas bučinys susuka galvą ne mažiau nei kokainas. Lafajeto...


R.Šukys: mokami diagnostiniai tyrimai galės būti atliekami tik po darbo valandų

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys ketvirtadienį pasirašė įsakymą, kuriame pakeista mokamų brangių diagnostinių tyrimų teikimo tvarka sveikatos priežiūros įstaigose. Kaip rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime, gydymo...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9