Sausio 26d. Trečiadienis

Sesers meilė – prieš medikų prognozes

Peržiūrų skaičius: 20340
Sesers meilė – prieš medikų prognozes

Panevėžietė 29-erių metų Ina Macevičienė šiemet liepą pagaliau apsivilko vestuvinę suknelę ir atšoko ilgai atidėliotas vestuves. Pastaruosius dvejus metus ji buvo visiškai pamiršusi save.

Mažas stebuklas

Dienas ir naktis Ina leido prie dabar septyniolikmetės sesers Viktorijos lovos. Nesitraukė nuo sergančiosios nei ligoninėse, nei sanatorijose.2008-ųjų rugsėjį grįžtančią iš mokyklos Viktoriją pėsčiųjų perėjoje partrenkė automobilis. Vairuotojas nepastebėjo jam iš dešinės pusė einančios mergaitės. Nuo smūgio ji pakilo du metrus ir trenkėsi galva į asfaltą.

Nuo to laiko Viktorija guli ant patalo. Ji – tarsi kūdikis, kuriam reikalinga nuolatinė priežiūra. Tik mergina rūpinasi ne tėvas ir ne motina, o vyriausia sesuo. Inos ir Viktorijos atskirai gyvenanti mama kasdien ateina prie jų namo. Atsisėda ant suoliuko ir laukia progos, kai galės iškoneveikti savo vyresnėlę dukrą. Arba šūkauja po langais. 

Ina labiau gailisi motinos, nei pyksta ant jos. Žino: jai seniai pakrikusi psichika, o po Viktorijai nutikusios nelaimės stikliuko nevengiančios jų gimdytojos sveikata dar labiau pašlijo. Silpnumo akimirka Ina nubraukia ašarą, ir tiek. Kaip ir vestuvių dieną, kai motina jai siuntė prakeiksmus.

Lovoje gulinti Viktorija, išgirdusi motinos balsą, susigraudina ir gerkliniu garsu mėgina išreikšti savo jausmus, suka galvą ir žvilgsnį į lango pusę. Ina džiaugiasi, nes tai – didelė sesers pažanga. 

Dar neseniai mergina nerodė jokių emocijų. Gydytojai ligonės artimiesiems atvirai pasakė: vilties, kad ji kada nors galės daugiau nei gulėti ir žiūrėti į lubas, beveik nėra, nes Viktorijos smegenys smarkiai pažeistos.Ligonė dabar jau leidžia garsus, mėgina judinti lūpas, bendrauja akimis, reaguoja į žmones ir net truputį pastovi, įstatyta į specialų stovą – treniruoklį. 

Pasodinta į invalido vežimėlį Viktorija su seserimi keliauja į koncertus, į kiną.  Šią vasarą Ina jaunėlę seserį nuvežė į judviejų vaikystės namus Pakruojo rajone. Užėjo į kambarėlį apšnerkštame bendrabutyje, kur jos su motina gyveno. Susitiko su vaikystės draugai.
Viktorija patenkinta  krykštavo. Ina suprato, kad sesuo kažką prisimena. Vadinasi, ji ne veltui stengiasi žadinti seserį iš letargo. 

Gyvenimas apvirto per vieną dieną

Šiemet liepą 17-ąją gimtadienį atšventusi Viktorija – graži, juodaplaukė mergina, skvarbiomis akimis. Dabar ji būtų vienuoliktokė. Jos seserys – Ina ir Dovilė, kuri šiuo metu gyvena Anglijoje, puoselėjo svajonę gerai besimokiusią jaunėlę išleisti į aukštuosius mokslus. 

Skurde augusios seserys ketino Viktoriją paremti finansiškai, kad bent ji galėtų baigti universitetą. 

Kai jaunėlei suėjo 13 metų, vyriausioji sesuo ją pasiėmė pas save į Panevėžį. Motina dėl savo sveikatos būklės ir gyvenimo būdo nebesugebėjo tinkamai pasirūpinti paaugle dukra.
Ina seseriai iš savo santaupų nupirko drabužių, kad mokykloje ji jaustųsi lygiaverte.
Netrukus ji tapo oficialia  Viktorijos globėja. Jos puikiai sutarė: kartu gamindavo valgį, leisdavo laisvalaikį. 

Ina kartu su seserimi netgi mokėsi angliškų žodžių. Jos klausinėjo viena kitos, kad geriau įsimintų.

Visos seserų svajonės sudužo į šipulius užpernai rugsėjo 17-ąją. Tą dieną Ina paruošė pietus ir laukė iš mokyklos grįžtančios sesers. Tačiau gavo žinią, kad Viktoriją partrenkė automobilis ir ji pateko į ligoninę. Pakeliui į ligoninę Ina guodėsi, kad nieko baisaus nenutiko: galbūt lūžo ranka, galbūt koja. Reanimacijos palatoje pamačiusi be gyvybės ženklų gulinčią seserį ji suprato, kad įvyko kažkas baisaus.

Gydytojai pasakė, kad Viktorija patyrė sunkią smegenų traumą, ją būtina kuo skubiau operuoti. 

"Mano motina neleido jos operuoti Panevėžyje, reikalavo vežti į Kauną. Viktorija ant operacinio stalo atsirado tik praėjus kelioms valandoms po traumos. Kauniečiai neurochirurgai tuomet prasitarė: negerai, kad tiek daug laiko praėjo", –  pasakojo I.Macevičienė.Porą savaičių Viktorija buvo ištikta komos. Medikai negalėjo pasakyti – mirs ji ar gyvens. Kelis kartus kvietė konsiliumus, kad įvertintų ligonės gyvybinių funkcijų likučius.

Teko ieškotis naujo būsto


Per kelis mėnesius Kauno klinikose Viktorijai buvo atliktos penkios operacijos.  I.Macevičienė seserį namo parsivežė tarsi pagaliuką – gyvą, bet nerodančią jokių emocijų, nejudinančią nei rankų, nei kojų."Nieko nesitikėkite", – tokiais žodžiais panevėžietę su neįgalia seserimi iš klinikų išlydėjo medikai.

Seserys grįžo į nuomojamą dviejų kambarių butą su daliniais patogumais. Netrukus joms teko ieškotis naujo būsto, nes šeimininkas pasakė, kad butas reikalingas jo giminaičiui.
Ina dėl to pernelyg nesusikrimto. Ji patyrė, kad su tokiu sunkiu ligoniu bute be patogumų negalės gyventi.

I.Macevičienė susirado butą su patogumais daugiabutyje. Seserys ji nuomoja iki šiol ir laukia eilėje socialinio būsto.

Dabartiniuose jų namuose – jauku, šviesu, švaru. Viktorijos kambaryje stovi funkcinė lova, kurioje mergina leidžia savo dienas, televizorius, spinta, staliukas. Ant jo – besišypsančios, laimingos Viktorijos fotografijos. 

Ant sienų pakabintos dvi pernai darytos nuotraukos, kuriose Viktorija su dainininke Karina Krysko ir grupės "Yva" merginomis.  

K.Krysko į 16-ąjį Viktorijos gimtadienį pakvietė I.Macevičienė, o  grupė "Yva" pati pasisiūlė atvažiuoti ir padainuoti neįgaliai mergaitei."Viktorijai buvo be galo daug džiaugsmo", – švelniai žvelgdama į seserį kalbėjo Ina. Viktorijos akis sudrėko.

Namuose – tarsi treniruoklių salėje

Nors gydytojų prognozės buvo pesimistinės, I.Macevičienė nuo pat pirmos dienos, kai parsivežė seserį į namus, darė viską, kad tik bent kiek palengvintų jai būtį.

Jauna moteris prieš sesers nelaimę vienoje gydymo įstaigoje dirbo socialine darbuotoja, lankė sunkius ligonius, tarp jų ir patyrusius galvos, stuburo traumas.

Tuomet ji net nesusimąstė, kad netrukus jai teks tapti savo sesers slaugytoja.
Ina seseriai parūpino funkcinę lovą, įvairių techninės pagalbos priemonių, specialių kamuolių, volelių mankštai. Vienas priemones ji gavo, kitas pirko.

Daugelis atėjusiųjų pas seseris į svečius prisipažįsta pasijutę tars sporto salėje. 
"Taip ir yra, jau dvejus metus mes gyvename sportiniu rimtu", – patikina I.Macevičienė.
Kasdien Viktoriją lanko kineziterapeutė-masažuotoja ir logopedė. Pirmoji specialistė su mergina dirba maždaug pusantros valandos. Logopedė anksčiau su Viktorija užsiimdavo po valandą, dabar  – po pusvalandį. Specialistėms I.Macevičienė moka po 300 litų.

Ina ir pati seserį pamasažuoja, su ja daug kalbasi, dainuoja. Ji dieną ir naktį varto Viktoriją nuo šono ant šono, kad nesusidarytų pragulų, seserį rengia, nurengia, šukuoja, prausia, maitina.

Anksčiau Inai tekdavo maitinti Viktoriją pro į skrandį įvestą vamzdelį. Dabar mergaitė jau pati gali valgyti. Tiesa, Inai tenka ruošti specialų, lengvai nuryjamą ir virškinamą maistą. 
I.Macevičienė džiaugiasi, kad sesuo išmoko išsižioti, anksčiau jos burnos raumenys buvo sustingę.

Neapsakomas džiaugsmas Iną užplūdo ir tada, kai kineziterapeutės padedama Viktorija trumpai pastovėjo specialiame treniruoklyje. 

"Socialinės paramos centras mane jau seniai ragino grąžinti įrenginį, nes Viktorija buvo per silpna juo naudotis. Bet aš vis vyliausi, kad sesei jo dar prireiks. Kai buvome sanatorijoje, mačiau galvos smegenų traumą patyrusį berniuką, kuris stovėjo tokiame treniruoklyje. Tada pagalvojau: kokia laimė būtų, jeigu Viktorija taip stovėtų. Ir štai – ji pastovi", – kalbėjo I.Macevičienė.

Moteris tikino, kad sesuo per tuos porą metų padarė didelę pažangą. Ina supranta, kad Viktorija niekada nebebus tokia, kokia buvo. Tačiau nepaliauja tikėti mažais stebuklais, palengvinsiančiais merginos gyvenimą.

Dabar Ina svajoja, kad Viktorija galėtų pradėti tarti žodžius. Tegu padrikus, bet jai būtų lengviau suprasti, ką jaučia, ko nori sesuo.

Buvo visai pamiršusi save

Pirmaisiais metais po nelaimės I.Macevičienė buvo praradusi, kaip jai dabar atrodo, laiko ir realybės suvokimą. Nuo ryto iki vakaro ir dar naktį rūpindamasi seserimi ji kartais nebesuvokdavo nei kokia valanda, nei koks paros laikas.

"Visos mano mintys sukosi tik apie Viktoriją. Trumpam išbėgusi į parduotuvę ar vaistinę nuolat galvodavau, kaip  greičiau grįžti namo. Jeigu paskambindavo draugė, pagaudavau save, kad imu nervintis, jog, užuot plepėjusi, galėčiau būti su seserimi. Man neberūpėjo nei kaip atrodau, nei kuo rengiuosi", – atvirai pasakojo jauna moteris.

Dabar I.Macevičienė jau po truputį atgauna jėgas. Ji protu suvokia, kad vėl turi pradėti gyventi ir savo gyvenimą. Juolab kad jau yra sukūrusi šeimą. 

"Pernai vasarą tik dviese su būsimu vyru buvome išlėkę į Palangą. Viktoriją tada pasirūpino mūsų sesuo Dovilė, grįžusi atostogauti iš Anglijos", – pasigyrė ji.

Ina visaip stengiasi praskaidrinti Viktorijos dienas. Invalido vežimėliu ji seserį dažnai nuveža į įvairius renginius "Cido" arenoje, į kiną. Neįgali mergaitė yra mačiusi ir baleto, ir cirko artistų pasirodymus.I.Macevičienė pastebėjo, kad jos seseriai labai patinka parke stebėti riedlentininkus. Apskritai Viktorija ypač noriai žiūri televizijos laidas ir filmus, kuriuose rodomi jauni žmonės.

"Matydama, kad jaunuoliai bučiuojasi, ji labai emocingai reaguoja. Deja, galiu tik spėlioti, ką ji mąsto", – pasakojo Ina.

Du kartus per metus I.Macevičienė seserį lydi į sanatorijas. Šiemet Viktorija sanatorijoje gydėsi kovo mėnesį. Ina labai norėjo seserį dar kartą nuvežti vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje, kai nešalta, kad ji kuo daugiau galėtų pakvėpuoti grynu oru. Tačiau gydytojai pasakė, kad kelialapį gali skirti tik vėliau, esą po pirmo gydymosi kurso sanatorijoje būtinai turi praeiti pusmetis.

Pinigus labai skaičiuoja, bet nesiskundžia

I.Macevičienė per visą pokalbį nė karto neužsiminė, kad jai sunku materialiai. Apie tai paklausta moteris tik liūdnai šyptelėjo."Aišku, kad turime skaičiuoti savo biudžetą, bet skųstis, kad nepragyvename, negalim. Viktorijai valstybė moka per 700 litų slaugos pašalpą, aš gaunu globos pinigus po 500 litų per mėnesį. Aišku, kitais metais, kai ji taps pilnametė ir aš nebegausiu globos pinigų, bus sunkiau. Juk slaugos pašalpa beveik visa išeina  specialistams samdyti", –  kalbėjo moteris.

Dabar Ina svajoja sutaupyti pinigų "Bioproton" lempai.  Pasak jos, šis žaizdas, pragulas gydantis, imunitetą stiprinantis prietaisas Viktorijai labai padeda. Jo poveikį mergina išbandė sanatorijoje.

Iš vairuotojo negavo nė lito

I.Macevičienė su jos seserį sužalojusiu vairuotoju bylinėjasi jau beveik dveji metai. Moteris sako, kad teismams dar galo nematyti.

"Ne vienas teismas jį jau pripažino kaltu ir priteisė mums 100 tūkstančių litų kompensaciją, bet jis skundžia nuosprendžius", – sakė ji.

Moters teigimu, iš vairuotojo jos jokios paramos nesulaukė. Ina sakė suprantanti, kad jis avariją padarė netyčia, tačiau nesuprantama, kaip žmogus gali būti toks abejingas, kad savo suluošintai aukai atsuktų nugarą.Ina tikino nesinešiojanti pykčio širdį. Ji atleido ir likimui, šitaip smarkiai nuskriaudusiam jos jauniausią seserį.

"Anksčiau nuolat galvodavau, už ką jis taip baudžia Viktoriją. Juk ji niekam nepadarė nieko blogo. Dabar žinau, kad nieko nepakeisi. Graušiesi ar ne, yra taip, kaip yra", – sakė I.Macevičienė.


Minima Tarptautinė žmonių su negalia diena

Gruodžio 3-ioji - Tarptautinė žmonių su negalia diena. Šią dieną tarptautine 1992 metais paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. 1983 metais buvo pradėta aktyviai supažindinti plačiąją visuomenę su neįgaliųjų problemomis ir kovoti už tai, kad...


Diagnozė: meilė tapo priklausomybe

Diagnozė: meilė tapo priklausomybe

Vyrų ar moterų, kurie mylimųjų buvo atstumti, smegenys meilę traktuoja kaip priklausomybę. Neseniai išsiskyrę žmonės meilės trokšta kaip narkomanas heroino. Australijoje gimęs komikas Jimas Dailakis vis dar prisimena, kaip stovėjo po tuometinės...


Reformos anatomija: kova dėl pinigų, bet ne su ligomis

Neduok Dieve, bet jeigu reikėtų operuoti galvą, kurią gydymo įstaigą rinktumėtės: kuo arčiau namų, įvykio vietos ar toliau esantį respublikinį centrą, kuriame dirba patyrę specialistai? Nebūtinai neurochirurgijos, bet kokio gydymo prireikus, kur...


Lietuviai vaistų nebekaupia

Vaistinės teigia pasenusius vaistus priimančios, tačiau pageidaujančių juos palikti klientų esą teliko vienetai. Pasak Lietuvos vaistininkų sąjungos pirmininko G. Pranckevičiaus, žmonės tiesiog nebekaupia ne pirmojo būtinumo vaistų. Jo teigimu,...


Priešgimdyvinis tėvystės nustatymo testas

Priešgimdyvinis tėvystės nustatymo testas

Jūsų žmona ar draugė laukiasi ir jums kyla įtarimas, kad kūdikis ne jūsų? Kam laukti devynis mėnesius? Atsakymą galite sužinoti jau dabar! Arba nesate tikra, kas būsimo kūdikio tėvas? Tą taip pat galite išsiaiškinti nedelsiant.


9 faktai apie aseksualumą

9 faktai apie aseksualumą

Kas per velnias tas aseksualumas? Tai liga ar tiesiog gyvenimo būdas? Ekspertai pateikia 9 faktus apie šį reiškinį. 1. Aseksualumas – tai visiškas seksualinio potraukio nebuvimas. Nors šis reiškinys ir mažai tyrinėtas, mokslininkai galvoja,...


Žmonės vieninteliai juoką naudoja neigiamoms emocijoms reikšti

Žmonės yra vienintelės gyvos būtybės, juoką naudojančios norint ką nors išjuokti ar įžeisti, teigia mokslininkai. Mūsų protėviai gyvūnai ir daugelis jų palikuonių juokėsi tuomet, kai jiems buvo linksma, pažymima naujame tyrime. Tačiau per...


Ateities antibiotikai - iš vapsvų antenų

Bakterijos, gyvenančios vapsvų antenose, išskiria antibiotikus, kurie apsaugo vabzdį nuo grybelinių susirgimų, pranešė Bendrosios biologijos organizacija nesenai vykusioje pavasario konferencijoje Šiaurės Jorkšyre, Anglijoje. Ekologinės chemijos...


Kovoje dėl kraujo donorų - gasdinimai hepatitu

Mažėja kraujo donorų, o gydymo įstaigos pasimetusios, nes nežino, kurio kraujo centro tiekiamas kraujas iš tiesų yra saugus ir neapkrėstas hepatitu. Seimo Sveikatos reikalų komitetas teigia, kad nesaugiais tyrimais kraujo centrai vienas kitą...


Paneigtas "Mocarto efektas"

Mocarto kūrinių klausymas negerina žmogaus protinių gebėjimų, skelbia Austrijos mokslininkai, kurie paneigė 1993 m. atlikto tyrimo išvadas. Tuomet mokslininkai teigė, kad egzistuoja taip vadinamas "Mocarto efektas", o klausantis...


Seimo kontrolierius ragina pareigūnus vienąkart išspręsti beveik dešimtmetį nesprendžiamas dirbtinio apvaisinimo problemas

Seimo kontrolierius įstaigos vadovas Romas Valentukevičius, savo iniciatyva atlikęs tyrimą dėl dirbtinio (pagalbinio) apvaisinimo padėties Lietuvoje, rekomenduoja sveikatos apsaugos ministrui Algiui Čaplikui dar kartą išanalizuoti su dirbtiniu...


Neįgalumas gali tapti išsigelbėjimu

Neįgalumas gali tapti išsigelbėjimu

Pastaraisiais mėnesiais pasigirsta nuogąstavimų, kad sunkmečiu gali padaugėti tariamų invalidų, norinčių naudotis neįgaliesiems teikiamomis privilegijomis. Lietuvoje kiekvieną savaitę neįgalumas nustatomas keliems tūkstančiams asmenų. Asmenims,...


Naujos smegenų ląstelės formuojasi netgi senyvame amžiuje

Gimus žmogui, smegenys praranda daug jas sudarančių nervinių ląstelių, ir šis procesas tęsiasi visą gyvenimą. Tačiau išlieka tam tikros ląstelės, kurios gali dalintis į naujas ląsteles netgi senyvo amžiaus organizme. Tiesa, kol kas jos tiriamos...


Aptiktas genas, atsakingas už suvartojamo alkoholio kiekį

Įjunkimas į alkoholį gali būti susijęs ir su organizmo genetinio kodo ypatumais. Tokią išvadą priėjo amerikiečių mokslininkai iš JAV nacionalinio sveikatos instituto, praneša BBC. Atlikdami tyrimus su beždžionėmis, jie nustatė, jog genas CRF,...


Pirkti intervenciniams vaistams bus steigiama nauja valstybės įmonė?

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas sudarė darbo grupę, kuriai pavedė parengti ir pateikti pasiūlymus dėl valstybės įmonės intervenciniams vaistų pirkimams vykdyti steigimo tikslingumo. Pasak ministro, naujas dalyvis farmacijos rinkoje...


Didžiojoje Britanijoje bus išbandoma "bioninė akis"

Regėjimą praradę žmonės gali atgauti viltį vėl matyti, rašo britų dienraštis "The Scotsman". Didžiojoje Britanijoje jau pradėta rinkti grupė savanorių išbandyti neseniai sukurtą revoliucinį akies implantą. Timo Džeksono (Tim Jackson)...


Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Mokslininkai ne tik išmoko skaityti žmogaus mintis ir nuspėti ketinimus. Jie jau sugeba sudėlioti psichologinį portretą, nustatydami ryšį tarp smegenų skyrių, atsakingų už malonumo pojūčio priėmimą ir reakciją į aplinkinių elgesį, rašo gazeta.ru....


Kodėl vyrai naudojasi prostitutėmis?

Neseniai buvo baigtas tarptautinis, šešias šalis apėmęs kompleksinis tyrimas, kurio tikslas: išsiaiškinti, kodėl vyrai perka sekso paslaugas. Tyrimo metu buvo apklausta apie 700 vyrų, iš jų 103 - Londone. "The Guardian" žurnalistė Julie...


Išgertas alkoholis neįtakoja vyrų požiūrio į moters patrauklumą?

Reiškinys, kai po poros bokalų alaus vyrams visos moterys tampa patrauklesnės, pasaulyje yra žinomas "alaus akinių" (angl. beer goggles) pavadinimu. Tai ištisas kartas vyriškos lyties atstovams buvo pretekstas kaltę dėl...


Beskausmės injekcijos - rašalinių spausdintuvų technologijos pagrindu

Beskausmės injekcijos - rašalinių spausdintuvų technologijos pagrindu

"HP Labs" inžinieriai sukūrė naujos kartos vaistų leidimo sistemą, kurios pagalba vaistai suleidžiami nesukeliant skausmo pacientui. Išoriškai įrenginys primena nikotino pleistrą ir susideda iš mikroprocesoriaus, valdančio mikroskopinio...


"Priešnuodis" paukščių gripui išbandomas Lietuvoje

"Priešnuodis" paukščių gripui išbandomas Lietuvoje

Beveik šimtui lietuvių suleista eksperimentinė vakcina nuo paukščių gripo. Šalies mokslininkų teigimu, visi jie – savanoriai, rašo "Kauno diena". Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos mokslininko profesoriaus Alvydo...


Voroneže gydytojai pašalino moteriai 57 kg sveriantį pilvą

Voroneže gydytojai pašalino moteriai 57 kg sveriantį pilvą

Voroneže gydytojai pašalino 32-ejų metų moteriai nutįsusį iki grindų pilvą, sveriantį 57 kilogramus, praneša naujienų svetainė "life.ru". Antsvorio Natalija turi nuo 13 metų, kai jai sutriko hormonų veikla. Išmėginusi beveik visas...


Kraujo donorai - vis dar aukso vertės

Nurimus triukšmui ir dviejų uostamiestyje veikiančių kraujo donorystės įstaigų konfrontacijai, kraujo donorų stygiaus uostamiestis nebejaučia. Kraujo donorystės įstaigų darbuotojai pastebėjo, kad šiek tiek - gal dėl sumažėjusių planinių operacijų...


Nauja vakcina nuo gripo bus purškiama į nosį

Mokslininkai baigia sukurti naują vakciną nuo gripo, kuri bus net tik geresnės kokybės, bet ir purškiama į nosį. Planuojama, kad ši skiepų naujovė - panašus į vaistus nuo slogos purškalas - pasirodys balandį. Projektas "FLUVACC" - vienas...


Iš genų skaitoma mūsų tapatybė

Prof. Vaidutis Kučinskas neabejoja, kad mūsų genai lemia sergamas ligas. Jos skiriasi nuo Vakarų Europos. Ištirti Lietuvos gyventojų genomą reikia ir dėl kitos priežasties. Daug žmonių emigruoja, imigruoja kiti, todėl ne tik istoriškai ar...


Kaip išvengti per maistą plintančių užkrečiamųjų ligų?

Atšilus orams didėja tikimybė susirgti ūmiomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis ir maisto toksine infekcija. Dažniausiai šiltuoju metų laiku žmonės serga bakterinės etiologijos žarnyno infekcijomis: šigelioze, salmonelioze, kampilobakterioze ir...


Nepilnamečiams siūlo uždrausti rūkyti

Seime įregistruota įstatymo pataisa, siūlanti drausti asmenims iki 18 metų rūkyti ir kitaip vartoti tabako gaminius. Pasak pataisų autoriaus konservatoriaus Petro Luomano, keisti dabar galiojantį įstatymą paskatino Panevėžio miesto savivaldybės...


Ar reikia numatyti vaistininkų atsakomybę už galimas gydymo klaidas?

Ar reikia numatyti vaistininkų atsakomybę už galimas gydymo klaidas?

Svarstoma, ar nevertėtų numatyti vaistininkų atsakomybės už galimas gydymo klaidas, kai įsigaliojus naujai vaistų išrašymo tvarkai, gydytojas recepte gali rašyti tik bendrinį veikliosios medžiagos pavadinimą, o konkretų vaistą pacientas pasirenka...


Gripas šį sezoną nusinešė penktą gyvybę

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, sausio 13 d. nuo gripo mirė 28 metų Varėnos rajono gyventojas. Tai jau penktasis mirties nuo gripo atvejis šį sezoną. Vyras susirgo sausio 1 d., o sausio 4 d. jis buvo paguldytas į Varėnos ligoninę,...


Gripo epidemija artėja prie Kauno

Gripo epidemija artėja prie Kauno

Gripo aktyvumas Kauno mieste sparčiai auga, praneša Kauno visuomenės sveikatos centras. Per praėjusią savaitę (sausio 7-11 d.) Kaune buvo užregistruota 120 naujų sergamumo gripu atvejų. Nuo gripo sveikiems asmenims dar galima skiepytis, paskelbus...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9