Lapkričio 21d. Ketvirtadienis

Sesers meilė – prieš medikų prognozes

Peržiūrų skaičius: 20340
Sesers meilė – prieš medikų prognozes

Panevėžietė 29-erių metų Ina Macevičienė šiemet liepą pagaliau apsivilko vestuvinę suknelę ir atšoko ilgai atidėliotas vestuves. Pastaruosius dvejus metus ji buvo visiškai pamiršusi save.

Mažas stebuklas

Dienas ir naktis Ina leido prie dabar septyniolikmetės sesers Viktorijos lovos. Nesitraukė nuo sergančiosios nei ligoninėse, nei sanatorijose.2008-ųjų rugsėjį grįžtančią iš mokyklos Viktoriją pėsčiųjų perėjoje partrenkė automobilis. Vairuotojas nepastebėjo jam iš dešinės pusė einančios mergaitės. Nuo smūgio ji pakilo du metrus ir trenkėsi galva į asfaltą.

Nuo to laiko Viktorija guli ant patalo. Ji – tarsi kūdikis, kuriam reikalinga nuolatinė priežiūra. Tik mergina rūpinasi ne tėvas ir ne motina, o vyriausia sesuo. Inos ir Viktorijos atskirai gyvenanti mama kasdien ateina prie jų namo. Atsisėda ant suoliuko ir laukia progos, kai galės iškoneveikti savo vyresnėlę dukrą. Arba šūkauja po langais. 

Ina labiau gailisi motinos, nei pyksta ant jos. Žino: jai seniai pakrikusi psichika, o po Viktorijai nutikusios nelaimės stikliuko nevengiančios jų gimdytojos sveikata dar labiau pašlijo. Silpnumo akimirka Ina nubraukia ašarą, ir tiek. Kaip ir vestuvių dieną, kai motina jai siuntė prakeiksmus.

Lovoje gulinti Viktorija, išgirdusi motinos balsą, susigraudina ir gerkliniu garsu mėgina išreikšti savo jausmus, suka galvą ir žvilgsnį į lango pusę. Ina džiaugiasi, nes tai – didelė sesers pažanga. 

Dar neseniai mergina nerodė jokių emocijų. Gydytojai ligonės artimiesiems atvirai pasakė: vilties, kad ji kada nors galės daugiau nei gulėti ir žiūrėti į lubas, beveik nėra, nes Viktorijos smegenys smarkiai pažeistos.Ligonė dabar jau leidžia garsus, mėgina judinti lūpas, bendrauja akimis, reaguoja į žmones ir net truputį pastovi, įstatyta į specialų stovą – treniruoklį. 

Pasodinta į invalido vežimėlį Viktorija su seserimi keliauja į koncertus, į kiną.  Šią vasarą Ina jaunėlę seserį nuvežė į judviejų vaikystės namus Pakruojo rajone. Užėjo į kambarėlį apšnerkštame bendrabutyje, kur jos su motina gyveno. Susitiko su vaikystės draugai.
Viktorija patenkinta  krykštavo. Ina suprato, kad sesuo kažką prisimena. Vadinasi, ji ne veltui stengiasi žadinti seserį iš letargo. 

Gyvenimas apvirto per vieną dieną

Šiemet liepą 17-ąją gimtadienį atšventusi Viktorija – graži, juodaplaukė mergina, skvarbiomis akimis. Dabar ji būtų vienuoliktokė. Jos seserys – Ina ir Dovilė, kuri šiuo metu gyvena Anglijoje, puoselėjo svajonę gerai besimokiusią jaunėlę išleisti į aukštuosius mokslus. 

Skurde augusios seserys ketino Viktoriją paremti finansiškai, kad bent ji galėtų baigti universitetą. 

Kai jaunėlei suėjo 13 metų, vyriausioji sesuo ją pasiėmė pas save į Panevėžį. Motina dėl savo sveikatos būklės ir gyvenimo būdo nebesugebėjo tinkamai pasirūpinti paaugle dukra.
Ina seseriai iš savo santaupų nupirko drabužių, kad mokykloje ji jaustųsi lygiaverte.
Netrukus ji tapo oficialia  Viktorijos globėja. Jos puikiai sutarė: kartu gamindavo valgį, leisdavo laisvalaikį. 

Ina kartu su seserimi netgi mokėsi angliškų žodžių. Jos klausinėjo viena kitos, kad geriau įsimintų.

Visos seserų svajonės sudužo į šipulius užpernai rugsėjo 17-ąją. Tą dieną Ina paruošė pietus ir laukė iš mokyklos grįžtančios sesers. Tačiau gavo žinią, kad Viktoriją partrenkė automobilis ir ji pateko į ligoninę. Pakeliui į ligoninę Ina guodėsi, kad nieko baisaus nenutiko: galbūt lūžo ranka, galbūt koja. Reanimacijos palatoje pamačiusi be gyvybės ženklų gulinčią seserį ji suprato, kad įvyko kažkas baisaus.

Gydytojai pasakė, kad Viktorija patyrė sunkią smegenų traumą, ją būtina kuo skubiau operuoti. 

"Mano motina neleido jos operuoti Panevėžyje, reikalavo vežti į Kauną. Viktorija ant operacinio stalo atsirado tik praėjus kelioms valandoms po traumos. Kauniečiai neurochirurgai tuomet prasitarė: negerai, kad tiek daug laiko praėjo", –  pasakojo I.Macevičienė.Porą savaičių Viktorija buvo ištikta komos. Medikai negalėjo pasakyti – mirs ji ar gyvens. Kelis kartus kvietė konsiliumus, kad įvertintų ligonės gyvybinių funkcijų likučius.

Teko ieškotis naujo būsto


Per kelis mėnesius Kauno klinikose Viktorijai buvo atliktos penkios operacijos.  I.Macevičienė seserį namo parsivežė tarsi pagaliuką – gyvą, bet nerodančią jokių emocijų, nejudinančią nei rankų, nei kojų."Nieko nesitikėkite", – tokiais žodžiais panevėžietę su neįgalia seserimi iš klinikų išlydėjo medikai.

Seserys grįžo į nuomojamą dviejų kambarių butą su daliniais patogumais. Netrukus joms teko ieškotis naujo būsto, nes šeimininkas pasakė, kad butas reikalingas jo giminaičiui.
Ina dėl to pernelyg nesusikrimto. Ji patyrė, kad su tokiu sunkiu ligoniu bute be patogumų negalės gyventi.

I.Macevičienė susirado butą su patogumais daugiabutyje. Seserys ji nuomoja iki šiol ir laukia eilėje socialinio būsto.

Dabartiniuose jų namuose – jauku, šviesu, švaru. Viktorijos kambaryje stovi funkcinė lova, kurioje mergina leidžia savo dienas, televizorius, spinta, staliukas. Ant jo – besišypsančios, laimingos Viktorijos fotografijos. 

Ant sienų pakabintos dvi pernai darytos nuotraukos, kuriose Viktorija su dainininke Karina Krysko ir grupės "Yva" merginomis.  

K.Krysko į 16-ąjį Viktorijos gimtadienį pakvietė I.Macevičienė, o  grupė "Yva" pati pasisiūlė atvažiuoti ir padainuoti neįgaliai mergaitei."Viktorijai buvo be galo daug džiaugsmo", – švelniai žvelgdama į seserį kalbėjo Ina. Viktorijos akis sudrėko.

Namuose – tarsi treniruoklių salėje

Nors gydytojų prognozės buvo pesimistinės, I.Macevičienė nuo pat pirmos dienos, kai parsivežė seserį į namus, darė viską, kad tik bent kiek palengvintų jai būtį.

Jauna moteris prieš sesers nelaimę vienoje gydymo įstaigoje dirbo socialine darbuotoja, lankė sunkius ligonius, tarp jų ir patyrusius galvos, stuburo traumas.

Tuomet ji net nesusimąstė, kad netrukus jai teks tapti savo sesers slaugytoja.
Ina seseriai parūpino funkcinę lovą, įvairių techninės pagalbos priemonių, specialių kamuolių, volelių mankštai. Vienas priemones ji gavo, kitas pirko.

Daugelis atėjusiųjų pas seseris į svečius prisipažįsta pasijutę tars sporto salėje. 
"Taip ir yra, jau dvejus metus mes gyvename sportiniu rimtu", – patikina I.Macevičienė.
Kasdien Viktoriją lanko kineziterapeutė-masažuotoja ir logopedė. Pirmoji specialistė su mergina dirba maždaug pusantros valandos. Logopedė anksčiau su Viktorija užsiimdavo po valandą, dabar  – po pusvalandį. Specialistėms I.Macevičienė moka po 300 litų.

Ina ir pati seserį pamasažuoja, su ja daug kalbasi, dainuoja. Ji dieną ir naktį varto Viktoriją nuo šono ant šono, kad nesusidarytų pragulų, seserį rengia, nurengia, šukuoja, prausia, maitina.

Anksčiau Inai tekdavo maitinti Viktoriją pro į skrandį įvestą vamzdelį. Dabar mergaitė jau pati gali valgyti. Tiesa, Inai tenka ruošti specialų, lengvai nuryjamą ir virškinamą maistą. 
I.Macevičienė džiaugiasi, kad sesuo išmoko išsižioti, anksčiau jos burnos raumenys buvo sustingę.

Neapsakomas džiaugsmas Iną užplūdo ir tada, kai kineziterapeutės padedama Viktorija trumpai pastovėjo specialiame treniruoklyje. 

"Socialinės paramos centras mane jau seniai ragino grąžinti įrenginį, nes Viktorija buvo per silpna juo naudotis. Bet aš vis vyliausi, kad sesei jo dar prireiks. Kai buvome sanatorijoje, mačiau galvos smegenų traumą patyrusį berniuką, kuris stovėjo tokiame treniruoklyje. Tada pagalvojau: kokia laimė būtų, jeigu Viktorija taip stovėtų. Ir štai – ji pastovi", – kalbėjo I.Macevičienė.

Moteris tikino, kad sesuo per tuos porą metų padarė didelę pažangą. Ina supranta, kad Viktorija niekada nebebus tokia, kokia buvo. Tačiau nepaliauja tikėti mažais stebuklais, palengvinsiančiais merginos gyvenimą.

Dabar Ina svajoja, kad Viktorija galėtų pradėti tarti žodžius. Tegu padrikus, bet jai būtų lengviau suprasti, ką jaučia, ko nori sesuo.

Buvo visai pamiršusi save

Pirmaisiais metais po nelaimės I.Macevičienė buvo praradusi, kaip jai dabar atrodo, laiko ir realybės suvokimą. Nuo ryto iki vakaro ir dar naktį rūpindamasi seserimi ji kartais nebesuvokdavo nei kokia valanda, nei koks paros laikas.

"Visos mano mintys sukosi tik apie Viktoriją. Trumpam išbėgusi į parduotuvę ar vaistinę nuolat galvodavau, kaip  greičiau grįžti namo. Jeigu paskambindavo draugė, pagaudavau save, kad imu nervintis, jog, užuot plepėjusi, galėčiau būti su seserimi. Man neberūpėjo nei kaip atrodau, nei kuo rengiuosi", – atvirai pasakojo jauna moteris.

Dabar I.Macevičienė jau po truputį atgauna jėgas. Ji protu suvokia, kad vėl turi pradėti gyventi ir savo gyvenimą. Juolab kad jau yra sukūrusi šeimą. 

"Pernai vasarą tik dviese su būsimu vyru buvome išlėkę į Palangą. Viktoriją tada pasirūpino mūsų sesuo Dovilė, grįžusi atostogauti iš Anglijos", – pasigyrė ji.

Ina visaip stengiasi praskaidrinti Viktorijos dienas. Invalido vežimėliu ji seserį dažnai nuveža į įvairius renginius "Cido" arenoje, į kiną. Neįgali mergaitė yra mačiusi ir baleto, ir cirko artistų pasirodymus.I.Macevičienė pastebėjo, kad jos seseriai labai patinka parke stebėti riedlentininkus. Apskritai Viktorija ypač noriai žiūri televizijos laidas ir filmus, kuriuose rodomi jauni žmonės.

"Matydama, kad jaunuoliai bučiuojasi, ji labai emocingai reaguoja. Deja, galiu tik spėlioti, ką ji mąsto", – pasakojo Ina.

Du kartus per metus I.Macevičienė seserį lydi į sanatorijas. Šiemet Viktorija sanatorijoje gydėsi kovo mėnesį. Ina labai norėjo seserį dar kartą nuvežti vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje, kai nešalta, kad ji kuo daugiau galėtų pakvėpuoti grynu oru. Tačiau gydytojai pasakė, kad kelialapį gali skirti tik vėliau, esą po pirmo gydymosi kurso sanatorijoje būtinai turi praeiti pusmetis.

Pinigus labai skaičiuoja, bet nesiskundžia

I.Macevičienė per visą pokalbį nė karto neužsiminė, kad jai sunku materialiai. Apie tai paklausta moteris tik liūdnai šyptelėjo."Aišku, kad turime skaičiuoti savo biudžetą, bet skųstis, kad nepragyvename, negalim. Viktorijai valstybė moka per 700 litų slaugos pašalpą, aš gaunu globos pinigus po 500 litų per mėnesį. Aišku, kitais metais, kai ji taps pilnametė ir aš nebegausiu globos pinigų, bus sunkiau. Juk slaugos pašalpa beveik visa išeina  specialistams samdyti", –  kalbėjo moteris.

Dabar Ina svajoja sutaupyti pinigų "Bioproton" lempai.  Pasak jos, šis žaizdas, pragulas gydantis, imunitetą stiprinantis prietaisas Viktorijai labai padeda. Jo poveikį mergina išbandė sanatorijoje.

Iš vairuotojo negavo nė lito

I.Macevičienė su jos seserį sužalojusiu vairuotoju bylinėjasi jau beveik dveji metai. Moteris sako, kad teismams dar galo nematyti.

"Ne vienas teismas jį jau pripažino kaltu ir priteisė mums 100 tūkstančių litų kompensaciją, bet jis skundžia nuosprendžius", – sakė ji.

Moters teigimu, iš vairuotojo jos jokios paramos nesulaukė. Ina sakė suprantanti, kad jis avariją padarė netyčia, tačiau nesuprantama, kaip žmogus gali būti toks abejingas, kad savo suluošintai aukai atsuktų nugarą.Ina tikino nesinešiojanti pykčio širdį. Ji atleido ir likimui, šitaip smarkiai nuskriaudusiam jos jauniausią seserį.

"Anksčiau nuolat galvodavau, už ką jis taip baudžia Viktoriją. Juk ji niekam nepadarė nieko blogo. Dabar žinau, kad nieko nepakeisi. Graušiesi ar ne, yra taip, kaip yra", – sakė I.Macevičienė.

Olegas Torsunovas: "Krizė - vertingiausias laikas žmogui"

Olegas Torsunovas: "Krizė - vertingiausias laikas žmogui"

Neseniai krizės nuotaikomis persmelktoje Rygoje seminarą vedė žinomas vedų žinovas, gydytojas ir psichologas, ajurvedos centro Maskvoje įkūrėjas, Bombėjaus instituto dėstytojas, populiarių knygų autorius Olegas Torsunovas. Salė, kurioje vyko...


Išmokta išmatuoti skausmo lygį

Magnetinio rezonanso tomografiją pasitelkusiems Oksfordo universiteto (D. Britanija) mokslininkams pirmą kartą pavyko objektyviai išmatuoti pacientų jaučiamo skausmo lygį, praneša naujienų agentūra UPI. Tyrimų metu specialistai tiriamųjų smegenyse...


Greitosios medicinos pagalbos sistemai - papildomi penki milijonai litų

Greitosios medicinos pagalbos (GMP) sistemai papildomai skiriami daugiau kaip 5 mln. litų. Padidinti lėšas GPM numatoma skiriant po 1,5 lito kiekvienam aptarnaujamos teritorijos gyventojui. Anot Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profsąjungų...


Galimas aštuonetuko tėvas nori DNR testo

Galimas aštuonetuko tėvas nori DNR testo

Buvęs amerikietės, praeitą mėnesį Los Andžele pagimdžiusios aštuonetuką, draugas teigia, kad gali būti tiek aštuonetuko, tiek dar šešių moters vaikų tėvas, informuoja BBC. Denisas Beaudoinas sakė, kad savo buvusiai merginai Nadyai Suleman tris...


Kodėl nerandame vienodų kojinių (mokslinis požiūris)

Kai nesiseka, tai nesiseka ištisai - kas to nėra patyręs? Visi galimi nemalonūs atvejai, kuriems įvykti tikimybė, rodos, tokia pati kaip ir malonių, atsitinka vis dėlto dažniau. Bent jau mums taip atrodo. Anglų fizikas teoretikas Robertas...


Organiniai šviesos diodai bus naudojami odos vėžiui gydyti

Organiniai šviesos diodai bus naudojami odos vėžiui gydyti

Organiniai šviesos diodai (OLED) ne tik pasižymi spalvos grynumu ir energijos suvartojimo efektyvumu - ateityje jie taip pat gali būti naudojami odos vėžiui ir uždegimams gydyti. Didžiosios Britanijos mokslininkų komanda šiuo metu kuria prie odos...


Ministru paskirtas R.Šukys žada tęsti reformas sveikatos srityje

Naujai paskirtas sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys tikina, kad nekeis šios srities reformų kurso, nepasiduos spaudimui atsisakyti pertvarkų, tik pataisys pastebėtas klaidas. Pirmadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko ir daugiau...


Iš genų skaitoma mūsų tapatybė

Prof. Vaidutis Kučinskas neabejoja, kad mūsų genai lemia sergamas ligas. Jos skiriasi nuo Vakarų Europos. Ištirti Lietuvos gyventojų genomą reikia ir dėl kitos priežasties. Daug žmonių emigruoja, imigruoja kiti, todėl ne tik istoriškai ar...


Minima Tarptautinė žmonių su negalia diena

Gruodžio 3-ioji - Tarptautinė žmonių su negalia diena. Šią dieną tarptautine 1992 metais paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. 1983 metais buvo pradėta aktyviai supažindinti plačiąją visuomenę su neįgaliųjų problemomis ir kovoti už tai, kad...


Menstruacijų mitas

Menstruacijų mitas

Moterys turi papildomą organą - gimdą, kurios pagalba kas mėnesį šalinami šlakai iš kūno, ir tai vadinama menstruacijomis. Stebėtina, kad šiuolaikiniam žmogui išskyros iš nosies ar atsikosėjimai, atsikrenkštimai yra beveik kasdieninė norma....


Valandos priešais televizorių – kelias į depresiją

Valandos priešais televizorių – kelias į depresiją

JAV mokslininkų tyrimas rodo, kad suaugę, paauglystėje daugiau laiko žiūrėję televizijos programas, dažniau suserga depresija. Pitsburgo universiteto ir Harvardo medicinos mokyklos (JAV) mokslininkai ištyrė 4 tūkst. 142 paauglių laisvalaikio...


Vegetacinės būklės pacientų mintis atskleidžia smegenų skenavimo rezultatai

Visiškai paralyžiuotų žmonių smegenų aktyvumo stebėsena leido padaryti ganėtinai šiurpų atradimą: netgi visiškos "daržovės" būsenoje esantys pacientai gali likti visiškai sąmoningi, tuo pat metu visiškai negalėdami pajudinti ne tik...


Daugiausia užsikrėtusių ŽIV - Klaipėdoje, Mažeikiuose ir Druskininkuose

Daugiausiai užsikrėtusių ŽIV asmenų gyvena Klaipėdoje, Mažeikiuose ir Druskininkuose, o siekiant sumažinti viruso plitimą Lietuvoje ekspertai ragina užtikrinti asmenų informuotumą, profilaktiką bei įvesti laboratorijų, kuriose atliekami ŽIV...


Odontologų paslaugos gali brangti

Šiemet specialistai nesulaukė ir žiemos šventėms į Lietuvą grįžtančių emigrantų antplūdžio. Vienos uostamiesčio odontologijos klinikos vadovas Romas Abunevičius sako, kad pacientų sunkmečiu gal ir nesumažėjo, tačiau jie rūpinasi tik, kad dantys...


Daugėja duomenų apie vitamino D ir širdies sveikatos ryšį

Daugėja duomenų apie vitamino D ir širdies sveikatos ryšį

Žmonėms su vitamino D nepakankamumu gali grėsti didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, teigia dabar atliekamus tyrimus apžvelgę mokslininkai. Nors tokiai priklausomybei patvirtinti reikia išsamių tyrimų naudojant kontrolines...


Kaune atlikta jau penktoji plaučių persodinimo operacija

Naktį iš rugsėjo 7- osios į 8 - ąją Kauno medicinos universiteto klinikose buvo atlikta plaučių persodinimo operacija 54 metų amžiaus moteriai, sirgusiai cistine fibroze. Operaciją atliko Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos...


Dešrų ir mėsos vartojimas didina mirties riziką

Dešrų ir mėsos vartojimas didina mirties riziką

Raudonos mėsos ir dešrų vartojimas didina mirties riziką, parodė JAV atliktas išsamus tyrimas, kurio rezultatus pristato žiniasklaida. Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai dėl mėsos vartojimo ir kitų įpročių apklausė daugiau kaip pusę...


Salmonelė - dar vienas ginklas prieš vėžį

Salmonelė - dar vienas ginklas prieš vėžį

Mokslininkai nustatė, kad salmonelę galima panaudoti kare prieš vėžį, kai tik šis aptinkamas, nes tai sukelia paties organizmo gynybą prieš vėžines ląsteles, rašo „Daily Telegraph“. Pasirodo, kad auglių gydymas su salmonelės...


A.Čaplikas: Pertvarkos metu nė viena ligoninė nebus uždaryta

Dėl šiuo metu ruošiamos vykdyti sveiktos sistemos pertvarkos šalies gydymo įstaigas lankantis Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas teigia, jog nuogąstavimai dėl rajoninių ligoninių uždarymo – nepagrįsti ir skuboti. Pertvarka...


Negeriate vaistų? Ateityje medikai jus suseks

Medikų paskirtus vaistus norite išmesti į šiukšlių dėžę ar mažiau jų vartoti? Ateityje šios minties teks atsisakyti. Floridos mokslininkai sukūrė "protingą" tabletę, į kurią įmontuotas mikrolustas ir mažytė antena, skirta duomenims...


Girtavimas niokoja jaunimo smegenis

Jaunų alkoholiu girdytų beždžionių smegenų autopsijos pateikė iki šiol geriausią įrodymą, kad girtavimas jaunystėje gali visam laikui pažeisti smegenis, skelbia newscientist.com. Labiausiai buvo pažeistos kamieninės ląstelės, turėjusios tapti...


Pavesta atlikti auditą nekokybišką kraują tiekusiame centre

Pavesta atlikti auditą nekokybišką kraują tiekusiame centre ir jį gavusioje ligoninėje, kuris kaltinamas Vilniaus universitetinei ligoninei patiekęs netinkamos kokybės kraujo siuntą. Tokius pat patikrinimus pavesta atlikti ir šioje gydymo...


Moteriai pašalintas keturmečio vaiko dydžio auglys

Moteriai pašalintas keturmečio vaiko dydžio auglys

54 metų amžiaus pacientei daugiau nei 20 kg sveriantis auglys buvo pašalintas vienoje Buenos Airės ligoninėje. Kaip praneša telegraph.co.uk, pacientė į gydytojus kreipėsi tuomet, kai ji nebegalėjo pasilenkti, o per pusantrų metų ji priaugo...


Mokslininkai gali sukurti "3 tėvų vaiką"

Mokslininkai gali sukurti "3 tėvų vaiką"

Mokslininkams sėkmingai apvaisinus dviejų biologinių motinų kiaušinėlį, prabilta apie galimybę sukurti "3 tėvų vaiką". Kaip rašo "The Telegraph", mokslininkams pavyko panaudoti jaunos donorės kiaušinėlius ir jais...


Lietuvoje – tik 14 "žemo slenksčio" kabinetų

Tik dešimtadalis savivaldybių įsisteigė "žemo slenksčio" kabinetus, kur probleminiai žmonės gali eiti nemokamai tirtis, ar nėra infekuoti ŽIV. Kol šalyje trūksta tokių kabinetų, nevyriausybininkai sako, kad ne tik nestabdomas ŽIV...


Priklausomybė nuo technologijų keičia žmones

Ar socialiniame tinkle "Facebook" į draugų sąrašus įtraukti žmonės jums įdomesni nei tie, su kuriais tenka bendrauti realybėje? Ar pripratę prie didelės spartos interneto, pradedame nemėgti lėtesnio mąstymo vaikų? Ar kartais pagalvojate,...


Karnosinas gali apsaugoti nuo kataraktos, rodo tyrimas

Italų mokslininkų atliktas žiurkių akių lęšiuko tyrimas leidžia teigti, kad maisto papildas karnosinas gali apsaugoti nuo kataraktos arba net ją išgydyti. Katarakta yra viena pagrindinių aklumo priežasčių pasaulyje. Regėjimo netenkama, kai...


Rinkoje uždrausta realizuoti maisto papildą "Hair Formula"

Rinkoje uždrausta realizuoti maisto papildą "Hair Formula"

Šis sprendimas priimtas patikrinimo metu nustatyta, kad gamintojo pateiktuose šio maisto papildo kokybę ir saugą patvirtinančiuose dokumentuose nurodyta vitamino B12 - 4 kartus, nikotino rūgšties – 1,2 karto, biotino – 9,5 karto...


Indo vidaus organai išdėstyti atvirkščiai

Vienam Indijos gyventojai gydytojai pranešė, kad visi jo vidaus organai išdėstyti atvirkščiai. Gydytojai mano, jog 64 metų vyras gali būti vienintelis žmogus pasaulyje, kurio vidaus organai išdėstyti taip, tarsi į juos žiūrėtum per veidrodį. Tokia...


Traumos ir apsinuodijimai – skaudžios sveikatos problemos

Vasario 20–21 d. Briuselyje (Belgija) vyko Europos Komisijos inicijuotas tarptautinis seminaras, kurio metu aptarta, kaip surinkti patikimą, tikslią ir tinkamą informaciją apie nelaimingus atsitikimus bei traumas, kokias priemones taikyti,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9