Gegužės 26d. Antradienis

Septyniolika metų nevaikščiojusi mergina atsistojo ant kojų

Peržiūrų skaičius: 28544

Galimybė atsistoti ir eiti po septyniolikos vežimėlyje praleistų metų prilygsta stebuklui. Tačiau dėl nepakankamo valstybės rūpesčio neįgaliaisiais tai lemta patirti ne visiems.

Didžiausia laimė – stovėti

"Jūs nesuvokiate, kokia laimė stovėti, būti vertikalioje padėtyje. Kaip gera matyti dangų ne gulint lovoje, o stovint prie lango", – aiškina Raimonda Taškūnaitė, o tie, kurie ją pažinojo tik sėdinčią vežimėlyje, pamato, kokia aukšta ši mergina. Ji pabrėžia, kad tas dviejų metrų kelias nuo lovos iki lango yra pats sunkiausias.

Tokį atstumą Raimonda nueina maždaug per dešimt minučių. Tai laikas, kai suaktyvėja kraujotaka, įsitempia raumenys. Šis procesas skausmingas, todėl mergina ją stebinčiųjų prašo nekalbėti, nešlamėti. Kiekvienas garsas einančiajai sukelia skausmą.

Tolesnis kelias tampa lengvesnis, žingsniai greitesni. "Aš eisiu ir be aparato", – tvirtina Raimonda, kol kas stovinti ir žingsnį žengianti tik su jai pagamintu ortezu.

Ortezas pakeitė gyvenimą

Privačios slaugos tarnybos slaugytoja-padėjėja Kristina Sidorovičiūtė pas R.Taškūnaitę ateina kasdien. Prieš parengdama kelionei savo pacientę, padaro kojų pramankštą. Tuomet uždeda ortezą, kuris mobilizuoja čiurnų, kelio, klubo sąnarius, užfiksuoja stuburą tiesinančias atramas, kelių sąnarių lankstus. Ortezas suteikia stabilumą žmogui esant vertikalioje padėtyje. Juo slaugytoja savo pacientę "aprengia" maždaug per dešimt minučių. Tuomet Raimonda pastovi, pasiremdama į vaikštynę žengia pirmuosius žingsnius.

"Atsistojus pasikeičia kvėpavimas, akiplotis, pojūčiai", – aiškina Raimonda, daugiau kaip pusantro dešimtmečio nežinojusi, kokia savijauta esant vertikalioje padėtyje. Slaugytoja atidžiai stebi kiekvieną savo pacientės judesį.

Ortezą ligonei pagamino bendrovė "Ortopedijos technika". Jis pritaikytas prie ūgio, kūno linijų. Ilgai gulėjusiam ligoniui judant tiesinasi stuburas, keičiasi organizmo funkcijos, todėl aparatą reikia keisti kas dveji metai.

Aparatas iš esmės pakeitė R.Taškūnaitės gyvenimą.

Butą įrengė geradariai

Nelaimė, kai lūžo šeštasis kaklo slankstelis, Raimondą ištiko 1992-aisiais. Tuomet jai buvo 19 metų. 20-ąjį gimtadienį mergina sutiko ligoninėje. Metams liga jauną merginą prikaustė prie lovos. Po to sekė operacijos, reabilitacijos, gulėjimas namuose tarp keturių sienų žvelgiant į lubas.

"Neįgaliam tapusiam žmogui reikia padėti ant stalo pinigų ir palikti jį vieną", – šiandien moko kitus R.Taškūnaitė. Jau dešimt metų ji gyvena viena, savarankiškai. Merginos mamai Zinaidai Taškūnienei iš pradžių buvo labai baisu dėl tokio dukters sprendimo, tačiau prisivertė paklusti. Šiemet tėvai Raimondai nupirko naują vieno kambario butą Savanorių prospekte. Šis prie pat "Ortopedijos technikos" bene prieš dvidešimt metų pradėtas statyti namas Kauno savivaldybės buvo numatytas neįgaliesiems. Tačiau savivaldybė neįstengė tesėti jiems duotų pažadų.

Dabar užbaigtas statyti daugiabutis yra privatus. Raimondos tėvai buvo priversti imti iš banko didelę paskolą, kad tik dukrai būtų geriau.

Įrengti butą taip, kad jame galėtų gyventi neįgali mergina, padėjo geri žmonės. "Vieni jų – Dalia ir Augustinas Rakauskai, paskyrę šiam tikslui labai daug lėšų", – su didžiausiu dėkingumu šiuos žmones mini R.Taškūnaitė. "Žiūrėkit, kaip man viskas patogu", – rodo mergina neįgaliajai pritaikytą virtuvę, vonią, tualetą, ranktūrius visame bute.

Išmoko būti savarankiška

Raimonda mėgsta šeimininkauti. Jau seniai išmoko kepti pyragus, nepaisant, kad dešimtis kilogramų miltų yra išbarsčiusi. "Pirmo žingsnio" įmonė jai padovanojo lentutę su dantukais, ant kurių uždėta mėsa neslysta, peilius, kurių rankenos statmenos geležtei. "Tai brangiausi mano daiktai. Kai pats duonos atsipjauni – visai kitoks jos skonis", – ypatinga patirtimi dalijasi Raimonda ir rodo, kaip nelanksčiais pirštais ima peilį.

Anksčiau jį suimdavo riešais, dabar, kuo daugiau judant su ortezu, net ir rankos tvirtėja. Mergina kai kuriuos drabužius skalbia pati ir teigia: "Gėda būtų skalbykle skalbti, juk turiu rankas."

Slaugytoja-padėjėja K.Sidorovičiūtė sako, kad R.Taškūnaitė bėgios, jei ir toliau taip stengsis. "Labai didelį įspūdį daro Raimondos kantrybė ir atkaklumas", – aplankiusi ligonę pabrėžė Valstybinės ligonių kasos Ortopedinės technikos kompensavimo skyriaus vedėja Aira Mečėjienė.

R.Taškūnaitės įsitikinimu, atsistoti ant kojų galima tik labai daug dirbant ir gyvenant namuose, o ne ligoninėje.

Vieniši neįgaliųjų savaitgaliai

Jaunos merginos atkaklumas, meilė gyvenimui yra tas stebuklas, kuris jai padėjo atsistoti ant kojų. Šios charakterio savybės kaip magnetas traukia gerus žmones.

Valstybės parama neįgaliesiems, gyvenantiems namuose, yra apgailėtina. Norėdama gyventi viena R.Taškūnaitė iš savo neįgalumo pensijos turi prasimaitinti, apsirengti, susimokėti komunalinius mokesčius, taip pat už pokalbius telefonu, televiziją, nes tai yra gyvybiškai svarbus ryšys su pasauliu.

Merginai reikia higienos ir slaugos priemonių, specialių buities reikmenų. Reikia slaugytojos ortezui uždėti ir nuimti. Tačiau valstybė sumoka tik už tris slaugos valandas darbo dienomis. O savaitgaliais? Nevaikščiodama savaitgaliais Raimonda prarastų penkių dienų įdirbį.

R.Taškūnaitei slaugą savaitgaliais vienus metus pažadėjo kompensuoti "Pirmo žingsnio" direktorius Algimantas Astrauskas. Negana to, jis apmoka už merginos mankštą, masažus, padovanojo ne tik buities reikmenų, bet ir ypatingą čiužinį, gelio pagalvėlę.

Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Abramavičius patikino: savaitgaliais jokios slaugos paslaugos neteikiamos. Tai gali daryti tik artimieji, o jei jų nėra, belieka slaugos ligoninė. Tačiau valdininkas pripažino, kad valstybei neįgaliųjų priežiūra jų namuose yra gerokai pigesnė, todėl ketinama spręsti slaugos savaitgaliais problemą.

Darbo dienomis slaugos paslaugas kauniečiams teikia Socialinių paslaugų centras. Jame dirba 45 darbuotojai, aptarnauja 400 neįgaliųjų. Jiems tenka laukti ne tik kol ateis po aštuonis žmones kasdien aptarnaujantis žmogus, bet ir eilėje, kad iš viso galėtų tokią paslaugą gauti.

Džiaugiasi, kad neišprotėjo

Kaip R.Taškūnaitė gyvens po metų? "Esu dėkinga Dievui, kad neišprotėjau, kai negalėjau pasiekti man paliktos stiklinės vandens, o burna džiūdavo iš skausmo. Negalėdavau paspausti elektros jungiklio ir juodoje tamsoje šviesą teskleisdavo baltos kačiuko letenėlės", – liūdnais prisiminimais dalijasi mergina, didžiausiu savo draugu vadinanti katinėlį Simą.

Dabar ligonė, porą valandų pavaikščiojusi po kambarį, naktį miega sveiko žmogaus miegu. Judant pagerėja kraujotaka, smegenys gauna daugiau deguonies ir nebelanko liūdnos mintys.

Kalniečių poliklinikos vidaus ligų gydytoja Danutė Raižienė giria savo pacientę R.Taškūnaitę už optimizmą, kovą su negalia. Poliklinikos medikai neįgaliesiems teikia tik medicinos paslaugas: parašo receptus ir suleidžia vaistų, perriša žaizdas. Slaugos nei reabilitacijos paslaugų neteikia.

Nepaisant to, R.Taškūnaitė kasdien vis labiau jaučia savo kūną ir tiki, kad jis dar labiau sutvirtės. "Viskas įmanoma, bet prieš tai turi būti labai sunku. Mane sustiprino kančia", – įsitikinusi R.Taškūnaitė ir viliasi, kad valstybė nepaliks neįgaliųjų vienų savaitgaliais, ilgomis švenčių dienomis.


Aira Mečėjienė, Valstybinės ligonių kasos skyriaus vedėja

Valstybinė ligonių kasa neįgaliesiems kompensuoja jiems reikalingą ortopedinę techniką: stuburo įtvarus, galūnių protezus, batus ir visa kita. Šiemet šiam tikslui skirta 42 mln. litų. Kiekvienam ligoniui priemonės taikomos individualiai. Lietuvoje jas gamina dešimt ortopedijos technikos įmonių.


Simonas Streikus, Privačios slaugos tarnybos direktorius

Svarbiausi reikalavimai slaugytojui – suvokti slaugomojo poreikius, būti nuolankiam, patylėti, kai to reikia, suteikus paslaugas visus daiktus palikti savo vietose, neardyti įprastos namų tvarkos. Vien ortopedinės technikos neįgaliajam negana, o valstybė deramos slaugos neužtikrina.


Algimantas Astrauskas, individualios įmonės "Pirmas žingsnis" direktorius

Mes galime padėti visiems neįgaliesiems, tačiau šiemet valstybė mūsų teikiamų paslaugų finansavimą sumažino net 9 proc. Europos Sąjungoje ortopedijos technikai ir neįgaliesiems teikiamoms paslaugoms kompensuoti skiriama 10 proc. vaistams skiriamų lėšų sumos. Lietuvoje ji sudarytų 70 mln. litų, bet skirta beveik perpus mažiau.


Paslaugų rūšys ir įkainiai

Suaugusiam sergančiam žmogui jo namuose gali būti teikiamos trijų rūšių paslaugos. Tai skatinamosios paslaugos, slaugos paslaugos, kurias teikia gydytojas bei slaugytojas, ir paliatyviosios slaugos paslaugos, kurias teikia gydytojas, slaugytojas ir socialinis darbuotojas.

Vienas slaugytojo, teikiančio skatinamąsias paslaugas, vizitas įkainotas 13 Lt, gydytojo – 24 Lt. Slaugytojo, teikiančio slaugos paslaugas, – 46 Lt už vieno žmogaus priežiūrą vieną mėnesį, ligonį aplankant vidutiniškai 1–3 kartus. Paliatyviosios slaugos paslaugų namuose įkainis – nuo 17,6 Lt iki 52,7 Lt.

Diena.lt

Pranciškonų pagalbos akciją onkologiniams ligoniams "Vilties bėgimas" transliuos ir televizija

Pranciškonų pagalbos akciją onkologiniams ligoniams "Vilties bėgimas" transliuos ir televizija

Onkologiniai ligoniai ir broliai pranciškonai jau beveik dešimtmetį kartu keliauja ramybės ir supratimo, užuojautos ir meilės kenčiantiems nuo vėžio keliu. Praėjusį ketvirtadienį Klaipėdoje vėl rinkosi "Vilties bėgimo" organizatoriai ir...


Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Kaip padėti mūsų kojoms aktyvaus sporto metu?

Sako, sportas – sveikata, nors neretai būtent jis ir priverčia žmogų sustoti ir ieškoti skausmo ar traumų gydymo būdų. Tiesa, išvengti įvairių sužalojimų galima tinkamai atliekant pratimus ar naudojant specialias priemones, optimaliai...


Kas sieja migreną ir galvos smegenų insultą?

Kas sieja migreną ir galvos smegenų insultą?

Migrena yra dažna jauno ir vidutinio amžiaus žmonių liga, kuriai būdingas priepuolinio pobūdžio pasikartojantis, įvairaus intensyvumo pulsuojantis, dažnai vienpusis galvos skausmas, neretai lydimas pykinimo ir vėmimo. Migrenos skausmo priepuolis...


Vakcinos nuo geltonojo drugio pasaulinės atsargos baigia išsekti

Vakcinos nuo geltonojo drugio pasaulinės atsargos baigia išsekti

Pasaulinės vakcinos atsargos nuo geltonojo drugio, nuo kurio kasmet miršta dešimtys tūkstančių žmonių, baigia išsekti, trečiadienį pranešė aukštas Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) pareigūnas. "Šiuo metu pasaulinės skiepų atsargos yra...


150–200 tūkst. asmenų neįtraukti į PSD sistemą

Lietuvoje yra apie 150-200 tūkst. gyventojų, kurie liko skolingi už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Tokius skaičius žurnalistams pateikė premjeras Andrius Kubilius. Jo teigimu, per savaitę speciali darbo grupė turi parengti pasiūlymus, kaip...


Pandeminis gripas: nuo vakcinos žmonės pradėjo sirgti

Pandeminis gripas: nuo vakcinos žmonės pradėjo sirgti

Tyrimų, kuriuos dėl pandeminio gripo vakcinos sukeltos žalos žmonių sveikatai buvo žadėta baigti iki liepos 1 d., rezultatų vis dar nėra, o Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba dar kartą perspėja, kad skiepai nuo A(N1H1) viruso gali būti kalti dėl...


Mielas Kalėdų Seneli, šiais metais aš labai (ne)noriu statulėlės…

Mielas Kalėdų Seneli, šiais metais aš labai (ne)noriu statulėlės…

Kalėdinis laikotarpis – toks jaukus šeimos, prisiminimų metas… Tad nieko keisto, kad išsitraukiau sau iš prisiminimų skrynelės šešiametės “aš” rašytą laišką Kalėdų Seneliui. Su šypsena skaitau savo kreiva rankele...


Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Tyrimai rodo, kad 40 % moterų ir 20 % vyrų nuo 16 iki 80 turi veninės kraujotakos sutrikimų. Didelę reikšmę lėtiniam venų nepakankamumui atsirasti turi paveldėjimas, lytis ir hormoniniai veiksniai (brendimas, nėštumas, menopauzė), geriamųjų...


Medicininis analizatorius I tipo diabetą nustato pagal iškvepiamą orą

ETH Zurich instituto mokslininkai sukūrė naujo tipo diagnostinį įrenginį, kuris I tipo diabeto požymius nustato akimirksniu, neimant jokio kraujo mėginio. Tai padaroma specialiu jutikliu analizuojant žmogaus iškvepiamą orą. Įtaise integruotas...


Medicininė apranga internetu

Medicininė apranga internetu

Medikų darbui reikalinga medicininė apranga. Nori to ar nenori, tai yra būtinybė. Kai kuriems darbo drabužiai suteikiami darbovietėje, kitiems gi, darbo drabužius tenka įsigyti patiems. Iš dalies tai gerai, nes galima pasirinkti patikusią aprangą....


Įminta karšto bučinio paslaptis

Įminta karšto bučinio paslaptis

Bučiuotis malonu todėl, kad susilietus lūpoms įjungiama sudėtingų cheminių procesų grandinė, sukelianti smegenyse atsipalaidavimo ir malonumo pojūčius, nustatė mokslininkai. Jų teigimu, karštas bučinys susuka galvą ne mažiau nei kokainas. Lafajeto...


J.Kumpienė: SAM nepritarė, kad Valstybinė ligonių kasa kauptų didelį rezervą

Sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė sako sutinkanti su Valstybės kontrolės išvadomis, kad 2010 metais kauptas per didelis Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) rezervas, ir teigia, kad jau parengtos pataisos, numatančios...


Britų medikas: iš emigracijos būtina pasimokyti

Britų medikas: iš emigracijos būtina pasimokyti

Subiras Mukjerjee'as teigia, kad į jo šalį atvykę gabūs Lietuvos medikai ne tik praturtina Britanijos sveikatos apsaugos sistemą, bet ir patys iš to laimi. Anot jo, darbo patirtis skirtingose ligoninėse yra neįkainojama - būtent ją reikia...


Stresas žmogaus sveikatai turi ir teigiamo poveikio

Tai sukelia depresiją, nerimą, padidina arterinį kraujospūdį, sutrikdo miegą, sukelia galvos skausmus, migreną bei kitus sutrikimus. Stresas – tai fizinė ir psichinė organizmo reakcija į slegiančias situacijas, nepalankias ar net pavojingas...


Žvynelinė - neišgydoma, bet valdoma

Žvynelinė - neišgydoma, bet valdoma

Nustatyta, kad didelę reikšmę žvynelinės (arba psoriazės) atsiradimui turi paveldėjimas, net iki 90 proc. Nors egzistuoja daugybė teorijų, aiškinančių, kodėl susergama žvyneline, tikslios priežastys iki šiol nežinomos. Pripažįstama, kad liga...


Vaikų apsaugai nuo ŽIV – daugiau nei 5,3 mln. litų

Vaikų apsaugai nuo ŽIV – daugiau nei 5,3 mln. litų

Dvi tarptautinės organizacijos, kovojančios su ŽIV plitimu pasaulyje, suvienijo savo jėgas, kad galėtų suteikti efektyvesnę pagalbą ir apsaugą nuo šios infekcijos vaikams. Tarptautinė ŽIV srityje besispecializuojanti kompanija "ViiV...


Surastas senėjimo genas

Mokslininkai tikisi, jog pirmąkart identifikavus ilgaamžiškumo geną, pavyktų surasti ir būdų, padėsiančių žmonėms gyventi ilgiau. Kaip praneša „The Daily Telegrapgh", mokslininkams pavyko nustatyti geną, kuris lemia biologinį žmogaus...


Naująją "Viagrą" reikės įsitrinti

JAV mokslininkai pranešė sukūrė už "Viagra" efektyvesnį vaistą nuo impotencijos, nesukeliantį tokio pašalinio poveikio, kaip galvos skausmas ir veido raudonavimas. Naujasis nanodaleles naudojantis preparatas esą jau buvo sėkmingai...


Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Gal iš artimųjų ar draugų kartais tenka sulaukti raginimų nesikūprinti ir išsitiesti? Gal einant tylia gatve išgirstate nežymų savo paties šlepsėjimą? O gal net pats sau nuotraukose atrodote kreivas ar gunktelėjęs kaip šachmatų žirgas? Turite...


Mokslininkai iš žmogaus odos sukūrė kepenų ląsteles

Mokslininkai iš žmogaus odos sukūrė kepenų ląsteles

Pirmą kartą mokslininkams laboratorijose pavyko sukurti kepenų ląsteles, panaudojus perprogramuotas odos ląsteles. Šis pasiekimas gali padėti surasti naujus būdus kepenų ligoms gydyti. Kembridžo universiteto mokslininkai savo tyrinėjimų rezultatus...


Paveldėtojams, norintiems gauti kompensaciją už sąnario endoprotezą, sumažinta biurokratinė našta

Paveldėtojams, norintiems gauti kompensaciją už sąnario endoprotezą, nereikės dokumentų kopijų tvirtinti pas notarą. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas pasirašė įsakymą, kuriuo panaikinamas įpareigojimas, kad Valstybinei ligonių kasai...


Parkinsono ligai gydyti – naujas metodas

Pirmą kartą Lietuvoje Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) Neurochirurgijos klinikoje pritaikytas naujoviškas gydymo metodas, kuris kokybiškai pakeičia pacientų, sergančių Parkinsono liga, gydymo strategija. Iki šiol Parkinsono ligos...


Mokslininkai žada grąžinti krūtis jų netekusioms moterims

Netrukus mokslininkai pradės revoliucinius bandymus, kurie, manoma, padės atauginti krūties vėžiu sirgusių moterų krūtis po mastektomijos. Pirmasis pasaulyje bandymas bus pradėtas Australijoje ir tęsis ateinančius šešis mėnesius, rašoma dienraščio...


Paracetamolį bus galima įsigyti tik su receptu

Paracetamolį bus galima įsigyti tik su receptu

Dėl padažnėjusių apsinuodijimų paracetamoliu, netrukus didesnį šio vaisto kiekį bus galima įsigyti tik su receptu. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Mindaugas Būta sakė, kad tvarka keičiama siekiant stabdyti netinkamą savigydą....


Latvijoje patvirtintas pirmasis kiaulių gripo atvejis

Latvijoje užregistruotas pirmasis patvirtintas užsikrėtimo kiaulių gripo virusu A(H1N1) atvejis, antradienį pranešė Visuomenės sveikatos agentūra. Jos pranešime sakoma, kad tas atvejis susijęs su moterimi, kuri lankėsi Jungtinėse Valstijose ir...


Plintančio nevaisingumo priežastis – vyrų "supersperma"?

Dėl neįprastai sparčiai plintančio nevaisingumo reikėtų kaltinti ne tik aplinkos užterštumą ar patiriamą stresą. Priežastis gali būti kur kas rimtesnė - evoliucinės vyrų ir moterų "ginklavimosi varžybos". Tai, kad maždaug kas dešimta...


Naujos protezavimo galimybės Lietuvoje džiugina dėl nelaimių veido dalių ir pirštų netekusius žmones

Naujos protezavimo galimybės Lietuvoje džiugina dėl nelaimių veido dalių ir pirštų netekusius žmones

Žmogaus veido dalys atlieka kur kas daugiau nei gyvybei būtinas kvėpavimo, regėjimo ar klausos funkcijas. Savo veido dalių dėka mes ne tik kvėpuojame, kalbame ar klausome, bet ir komunikuojame – kartais net ir be žodžių veido išraiškomis...


Apie grėsmę širdžiai laiku įspėjo tūkstančius žmonių

Prasidėjo jubiliejinė 10 - oji akcija "Apsaugok širdį nuo blogojo cholesterolio!", kurią tradiciškai organizuoja Medicina practica laboratorija. Per penkerius metus šiose akcijose, vykstančiose pavasarį ir rudenį 4-5 Lietuvos miestuose,...


Ekspertizė: D. Kedys vartojo raminamuosius vaistus

Galutinė Drąsiaus Kedžio mirties priežastį nustatanti ekspertizė patvirtino - D. Kedys užspringo žolės lapu ir skrandžio turiniu, trečiadienį pranešė generalinis prokuroras Darius Valys. Anot jo, galutines D. Kedžio mirties išvadas Teismo...


Šypsena nepavergia intravertų

Šypsena nepavergia intravertų

Jei norite susipažinti su nepažįstamu žmogumi ir parodote tai savo šypsena, anot psichologų, sėkmė jus lydės tik su bendrauti mėgstančiais žmonėmis. Tokia pat šypsena visiškai nepadės, jeigu nusišypsosite kokiam nors niurzgai. Intravertai arba...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9