Rugsėjo 22d. Antradienis

Septyniolika metų nevaikščiojusi mergina atsistojo ant kojų

Peržiūrų skaičius: 28544

Galimybė atsistoti ir eiti po septyniolikos vežimėlyje praleistų metų prilygsta stebuklui. Tačiau dėl nepakankamo valstybės rūpesčio neįgaliaisiais tai lemta patirti ne visiems.

Didžiausia laimė – stovėti

"Jūs nesuvokiate, kokia laimė stovėti, būti vertikalioje padėtyje. Kaip gera matyti dangų ne gulint lovoje, o stovint prie lango", – aiškina Raimonda Taškūnaitė, o tie, kurie ją pažinojo tik sėdinčią vežimėlyje, pamato, kokia aukšta ši mergina. Ji pabrėžia, kad tas dviejų metrų kelias nuo lovos iki lango yra pats sunkiausias.

Tokį atstumą Raimonda nueina maždaug per dešimt minučių. Tai laikas, kai suaktyvėja kraujotaka, įsitempia raumenys. Šis procesas skausmingas, todėl mergina ją stebinčiųjų prašo nekalbėti, nešlamėti. Kiekvienas garsas einančiajai sukelia skausmą.

Tolesnis kelias tampa lengvesnis, žingsniai greitesni. "Aš eisiu ir be aparato", – tvirtina Raimonda, kol kas stovinti ir žingsnį žengianti tik su jai pagamintu ortezu.

Ortezas pakeitė gyvenimą

Privačios slaugos tarnybos slaugytoja-padėjėja Kristina Sidorovičiūtė pas R.Taškūnaitę ateina kasdien. Prieš parengdama kelionei savo pacientę, padaro kojų pramankštą. Tuomet uždeda ortezą, kuris mobilizuoja čiurnų, kelio, klubo sąnarius, užfiksuoja stuburą tiesinančias atramas, kelių sąnarių lankstus. Ortezas suteikia stabilumą žmogui esant vertikalioje padėtyje. Juo slaugytoja savo pacientę "aprengia" maždaug per dešimt minučių. Tuomet Raimonda pastovi, pasiremdama į vaikštynę žengia pirmuosius žingsnius.

"Atsistojus pasikeičia kvėpavimas, akiplotis, pojūčiai", – aiškina Raimonda, daugiau kaip pusantro dešimtmečio nežinojusi, kokia savijauta esant vertikalioje padėtyje. Slaugytoja atidžiai stebi kiekvieną savo pacientės judesį.

Ortezą ligonei pagamino bendrovė "Ortopedijos technika". Jis pritaikytas prie ūgio, kūno linijų. Ilgai gulėjusiam ligoniui judant tiesinasi stuburas, keičiasi organizmo funkcijos, todėl aparatą reikia keisti kas dveji metai.

Aparatas iš esmės pakeitė R.Taškūnaitės gyvenimą.

Butą įrengė geradariai

Nelaimė, kai lūžo šeštasis kaklo slankstelis, Raimondą ištiko 1992-aisiais. Tuomet jai buvo 19 metų. 20-ąjį gimtadienį mergina sutiko ligoninėje. Metams liga jauną merginą prikaustė prie lovos. Po to sekė operacijos, reabilitacijos, gulėjimas namuose tarp keturių sienų žvelgiant į lubas.

"Neįgaliam tapusiam žmogui reikia padėti ant stalo pinigų ir palikti jį vieną", – šiandien moko kitus R.Taškūnaitė. Jau dešimt metų ji gyvena viena, savarankiškai. Merginos mamai Zinaidai Taškūnienei iš pradžių buvo labai baisu dėl tokio dukters sprendimo, tačiau prisivertė paklusti. Šiemet tėvai Raimondai nupirko naują vieno kambario butą Savanorių prospekte. Šis prie pat "Ortopedijos technikos" bene prieš dvidešimt metų pradėtas statyti namas Kauno savivaldybės buvo numatytas neįgaliesiems. Tačiau savivaldybė neįstengė tesėti jiems duotų pažadų.

Dabar užbaigtas statyti daugiabutis yra privatus. Raimondos tėvai buvo priversti imti iš banko didelę paskolą, kad tik dukrai būtų geriau.

Įrengti butą taip, kad jame galėtų gyventi neįgali mergina, padėjo geri žmonės. "Vieni jų – Dalia ir Augustinas Rakauskai, paskyrę šiam tikslui labai daug lėšų", – su didžiausiu dėkingumu šiuos žmones mini R.Taškūnaitė. "Žiūrėkit, kaip man viskas patogu", – rodo mergina neįgaliajai pritaikytą virtuvę, vonią, tualetą, ranktūrius visame bute.

Išmoko būti savarankiška

Raimonda mėgsta šeimininkauti. Jau seniai išmoko kepti pyragus, nepaisant, kad dešimtis kilogramų miltų yra išbarsčiusi. "Pirmo žingsnio" įmonė jai padovanojo lentutę su dantukais, ant kurių uždėta mėsa neslysta, peilius, kurių rankenos statmenos geležtei. "Tai brangiausi mano daiktai. Kai pats duonos atsipjauni – visai kitoks jos skonis", – ypatinga patirtimi dalijasi Raimonda ir rodo, kaip nelanksčiais pirštais ima peilį.

Anksčiau jį suimdavo riešais, dabar, kuo daugiau judant su ortezu, net ir rankos tvirtėja. Mergina kai kuriuos drabužius skalbia pati ir teigia: "Gėda būtų skalbykle skalbti, juk turiu rankas."

Slaugytoja-padėjėja K.Sidorovičiūtė sako, kad R.Taškūnaitė bėgios, jei ir toliau taip stengsis. "Labai didelį įspūdį daro Raimondos kantrybė ir atkaklumas", – aplankiusi ligonę pabrėžė Valstybinės ligonių kasos Ortopedinės technikos kompensavimo skyriaus vedėja Aira Mečėjienė.

R.Taškūnaitės įsitikinimu, atsistoti ant kojų galima tik labai daug dirbant ir gyvenant namuose, o ne ligoninėje.

Vieniši neįgaliųjų savaitgaliai

Jaunos merginos atkaklumas, meilė gyvenimui yra tas stebuklas, kuris jai padėjo atsistoti ant kojų. Šios charakterio savybės kaip magnetas traukia gerus žmones.

Valstybės parama neįgaliesiems, gyvenantiems namuose, yra apgailėtina. Norėdama gyventi viena R.Taškūnaitė iš savo neįgalumo pensijos turi prasimaitinti, apsirengti, susimokėti komunalinius mokesčius, taip pat už pokalbius telefonu, televiziją, nes tai yra gyvybiškai svarbus ryšys su pasauliu.

Merginai reikia higienos ir slaugos priemonių, specialių buities reikmenų. Reikia slaugytojos ortezui uždėti ir nuimti. Tačiau valstybė sumoka tik už tris slaugos valandas darbo dienomis. O savaitgaliais? Nevaikščiodama savaitgaliais Raimonda prarastų penkių dienų įdirbį.

R.Taškūnaitei slaugą savaitgaliais vienus metus pažadėjo kompensuoti "Pirmo žingsnio" direktorius Algimantas Astrauskas. Negana to, jis apmoka už merginos mankštą, masažus, padovanojo ne tik buities reikmenų, bet ir ypatingą čiužinį, gelio pagalvėlę.

Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Abramavičius patikino: savaitgaliais jokios slaugos paslaugos neteikiamos. Tai gali daryti tik artimieji, o jei jų nėra, belieka slaugos ligoninė. Tačiau valdininkas pripažino, kad valstybei neįgaliųjų priežiūra jų namuose yra gerokai pigesnė, todėl ketinama spręsti slaugos savaitgaliais problemą.

Darbo dienomis slaugos paslaugas kauniečiams teikia Socialinių paslaugų centras. Jame dirba 45 darbuotojai, aptarnauja 400 neįgaliųjų. Jiems tenka laukti ne tik kol ateis po aštuonis žmones kasdien aptarnaujantis žmogus, bet ir eilėje, kad iš viso galėtų tokią paslaugą gauti.

Džiaugiasi, kad neišprotėjo

Kaip R.Taškūnaitė gyvens po metų? "Esu dėkinga Dievui, kad neišprotėjau, kai negalėjau pasiekti man paliktos stiklinės vandens, o burna džiūdavo iš skausmo. Negalėdavau paspausti elektros jungiklio ir juodoje tamsoje šviesą teskleisdavo baltos kačiuko letenėlės", – liūdnais prisiminimais dalijasi mergina, didžiausiu savo draugu vadinanti katinėlį Simą.

Dabar ligonė, porą valandų pavaikščiojusi po kambarį, naktį miega sveiko žmogaus miegu. Judant pagerėja kraujotaka, smegenys gauna daugiau deguonies ir nebelanko liūdnos mintys.

Kalniečių poliklinikos vidaus ligų gydytoja Danutė Raižienė giria savo pacientę R.Taškūnaitę už optimizmą, kovą su negalia. Poliklinikos medikai neįgaliesiems teikia tik medicinos paslaugas: parašo receptus ir suleidžia vaistų, perriša žaizdas. Slaugos nei reabilitacijos paslaugų neteikia.

Nepaisant to, R.Taškūnaitė kasdien vis labiau jaučia savo kūną ir tiki, kad jis dar labiau sutvirtės. "Viskas įmanoma, bet prieš tai turi būti labai sunku. Mane sustiprino kančia", – įsitikinusi R.Taškūnaitė ir viliasi, kad valstybė nepaliks neįgaliųjų vienų savaitgaliais, ilgomis švenčių dienomis.


Aira Mečėjienė, Valstybinės ligonių kasos skyriaus vedėja

Valstybinė ligonių kasa neįgaliesiems kompensuoja jiems reikalingą ortopedinę techniką: stuburo įtvarus, galūnių protezus, batus ir visa kita. Šiemet šiam tikslui skirta 42 mln. litų. Kiekvienam ligoniui priemonės taikomos individualiai. Lietuvoje jas gamina dešimt ortopedijos technikos įmonių.


Simonas Streikus, Privačios slaugos tarnybos direktorius

Svarbiausi reikalavimai slaugytojui – suvokti slaugomojo poreikius, būti nuolankiam, patylėti, kai to reikia, suteikus paslaugas visus daiktus palikti savo vietose, neardyti įprastos namų tvarkos. Vien ortopedinės technikos neįgaliajam negana, o valstybė deramos slaugos neužtikrina.


Algimantas Astrauskas, individualios įmonės "Pirmas žingsnis" direktorius

Mes galime padėti visiems neįgaliesiems, tačiau šiemet valstybė mūsų teikiamų paslaugų finansavimą sumažino net 9 proc. Europos Sąjungoje ortopedijos technikai ir neįgaliesiems teikiamoms paslaugoms kompensuoti skiriama 10 proc. vaistams skiriamų lėšų sumos. Lietuvoje ji sudarytų 70 mln. litų, bet skirta beveik perpus mažiau.


Paslaugų rūšys ir įkainiai

Suaugusiam sergančiam žmogui jo namuose gali būti teikiamos trijų rūšių paslaugos. Tai skatinamosios paslaugos, slaugos paslaugos, kurias teikia gydytojas bei slaugytojas, ir paliatyviosios slaugos paslaugos, kurias teikia gydytojas, slaugytojas ir socialinis darbuotojas.

Vienas slaugytojo, teikiančio skatinamąsias paslaugas, vizitas įkainotas 13 Lt, gydytojo – 24 Lt. Slaugytojo, teikiančio slaugos paslaugas, – 46 Lt už vieno žmogaus priežiūrą vieną mėnesį, ligonį aplankant vidutiniškai 1–3 kartus. Paliatyviosios slaugos paslaugų namuose įkainis – nuo 17,6 Lt iki 52,7 Lt.

Diena.lt

Abejotina vilties kaina

Nepagydoma liga sergančios mergaitės motina laiškais apipylė žiniasklaidą bei valdžios institucijas, pasiekė net Rusijos prezidentą ir ketina šioje šalyje operuoti dukrą, nors tai kainuos kelis kartus brangiau nei Vokietijoje. Istorija apie...


Ministras: žinios apie naujus kiaulių gripo atvejus neturi sėti panikos

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas teigia, kad žinios apie naujus vadinamojo kiaulių gripo atvejus šalyje neturi sėti panikos. "Tai yra liga - gripas. Jo reikia saugotis, kaip ir kiekvienos ligos. Pasaulio sveikatos organizacija...


TOBE prietaisas ligonį saugiai grąžina namo

Vietos nustatymo įrenginių bei sistemų kūrėja UAB TOBE GPS bei Lietuvos Alzheimerio globos ir slaugos įstaigų asociacija pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurioje numatyta Alzheimerio liga ir kitomis demencijos formomis sergančius pacientus...


Išvykusios į darbo kelionę moterys jaučiasi kaltos

Moterys, išvykusios į kelionę darbo reikalais, nerimauja, jog atitrūks nuo namų ir savų pareigų. Kaltės jausmą sukelia vyraujantys lyčių stereotipai, nes moterys mano, kad joms privalu rūpintis šeima ir namais, o ne keliauti svetur darbo...


Medikai atskyrė galvomis suaugusias Siamo dvynes

Australijos chirurgai po 25 valandas trukusios sudėtingos operacijos atskyrė galvomis suaugusias Siamo dvynes iš Bangladešo, informuoja BBC. Dvynės Trishna ir Krishna, kurioms jau beveik treji metai, buvo suaugusios viršugalviais. 16 chirurgų...


Brangius vaistus nuo gripo dalija už dyką

Gripo epidemija ir dvi žinios. Geroji: kai kurios poliklinikos nemokamai dalija brangius antivirusinius vaistus. Blogoji žinia: vaistų gavo ne visos gydymo įstaigos, o gavusiosios paslaptingai tyli. Tai jau kvepia sensacija: Kauno rajono pirminės...


Apklausa: Vis daugiau amerikiečių nepritaria abortams

Neseniai Amerikoje atlikta apklausa parodė, kad vis daugiau amerikiečių nepritaria abortams ir mano, kad tai moraliai blogas veiksmas. Tokių nuostatų šalyje laikosi daugiau nei pusė gyventojų t.y 56 proc. amerikiečių. Apklausa buvo atlikta...


Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Rūkantiems vyrams reguliarus kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto tikimybę, teigia švedų mokslininkai. "Kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto riziką, kadangi šie gėrimai turi antioksidantinių savybių", žurnale...


Negeriate vaistų? Ateityje medikai jus suseks

Medikų paskirtus vaistus norite išmesti į šiukšlių dėžę ar mažiau jų vartoti? Ateityje šios minties teks atsisakyti. Floridos mokslininkai sukūrė "protingą" tabletę, į kurią įmontuotas mikrolustas ir mažytė antena, skirta duomenims...


D. Grybauskaitė: padėtis sveikatos apsaugos sistemoje liūdna

Padėtis sveikatos apsaugos sistemoje yra gana liūdna, reformos čia jau turėjo būti padarytos, o ne tik apie jas tik galvojama, pažymėjo prezidentė Dalia Grybauskaitė, antradienį susitikusi su laikinuoju sveikatos apsaugos ministru Algiu Čapliku....


Nelaimingi žmonės žiūri televizorių

Nelaimingi žmonės žiūri televizorių

Laimingi žmonės bendrauja su draugais, skaito laikraščius ar mylisi, o nelaimingi - žiūri televizorių, teigia mokslininkai. JAV Merilando universiteto sociologai Johnas Robinsonas ir Stevenas Martinas nustatė, jog žmonės, kurie jaučiasi...


Greitoji polimerinė pagalba galvos sužeidimams gydyti

Greitoji polimerinė pagalba galvos sužeidimams gydyti

Eksperimentai su žiurkėmis parodė, jog paviršiniai kūno pažeidimai, atsiradę dėl smūgių nuo sunkių daiktų su bukais galais, išgyja greičiau naudojant polietileno glikolio (PEG) injekcijas tuoj po sužeidimo. Andrew Koob ir Richard Borgens atliko...


Kaip kritikuoti neįžeidžiant?

Kaip kritikuoti neįžeidžiant?

"Neseniai mane paskyrė pamainos vyresniąja, aš turiu prižiūrėti kitų darbuotojų atliekamą darbą. Turiu nurodyti, kas ką daro blogai, o man tai labai sunku. Visaip vengiu to, nes atrodo, kad įskaudinsiu žmogų, įžeisiu. Kita vertus, suprantu,...


Onkologinių susirgimų tyrimai ir gydymo metodų paieška: pokalbis su profesoriumi Ričardu Rotomskiu (Video)

Pastaruoju metu vis dažniau žiniasklaidoje pasirodo pranešimų apie naujus onkologinių susirgimų gydymo būdus, novatoriškus metodus, kurie suteikia daug vilties įveikti šią klastingą ligą. Deja, tačiau paprastai tai būna pirmųjų tyrimų rezultatai,...


Žmogaus charakterį galima nustatyti iš jo rašysenos

Turbūt daugelis žino, kad iš rašysenos nesunku nustatyti žmogaus charakterį. Be to, tokiu pat būdu galima sužinoti, ar jis – seksualus. Kai raidės pasvirusios į kairę pusę – jausmai pavaldūs protui. Įsižiūrėkite, į kokią pusę labiau...


Daugiadažniai tomografai sugebės automatiškai atpažinti ligas

Daugiadažniai tomografai sugebės automatiškai atpažinti ligas

Magnetinio rezonanso tomografas gydymo įstaigose spėjo pelnyti gydytojų prielankumą kaip naudingas ankstyvosios auglių diagnostikos prietaisas. Tačiau „Case Western Reserve“ universiteto mokslininkai rado būdą jį dar labiau...


Panika dėl kiaulių gripo: labiausiai pelnosi valstybė?

Sveikatos apsaugos ministerija piktinasi, kad vaistinės pelnosi iš vadinamojo kiaulių gripo. Tačiau nemažą vaistų kainos dalį pasiima ir pati valstybė. Dėl kiaulių gripo kylanti panika gyventojus vis dažniau priverčia užsukti į vaistines. Tačiau...


Japonijoje sukurtas automatinis ląstelių kultivavimo įrenginys

Japonijos bendrovė "Kawasaki Heavy Industries" ir nacionalinis Priešakinių pramonės technologijų ir tyrimų institutas sukūrė automatinį įrenginį, kuriame regeneracinės medicinos tikslais vienu metu gali būti kultivuojamos iš kelių žmonių...


Ar reikėtų atleisti neištikimybę?

Vokiečių mokslininkai išsiaiškino, kad 67 proc. moterų nepatenkintos savo seksualiniu gyvenimu, 79 proc. norėtų turėti meilužį, o kas ketvirta moteris apskritai nebemiega su savo nuolatiniu partneriu.Žurnalo vyrams "Player", leidžiamo...


Neįgalumas gali tapti išsigelbėjimu

Neįgalumas gali tapti išsigelbėjimu

Pastaraisiais mėnesiais pasigirsta nuogąstavimų, kad sunkmečiu gali padaugėti tariamų invalidų, norinčių naudotis neįgaliesiems teikiamomis privilegijomis. Lietuvoje kiekvieną savaitę neįgalumas nustatomas keliems tūkstančiams asmenų. Asmenims,...


Botoksas apriboja žmogaus gebėjimą jausti emocijas

Viena iš labiausiai paplitusių "atjauninimo" procedūrų - botokso injekcijos - pasižymi gerai žinomu šalutiniu poveikiu - jos trukdo gerai išreikšti emocijas. Tačiau dabar Wisconsin-Madison universiteto (JAV) mokslininkai paskelbė, jog...


Telefonų kameros netrukus matuos mūsų pulsą

Telefonų kameros netrukus matuos mūsų pulsą

Plika akimi tai sudėtinga pastebėti, bet mūsų veido odos atspalvis keičiasi su kiekvienu širdies dūžiu. Kraujas, keliaujantis arterijomis ir kraujagyslėmis, su kiekvienu pulsu šiek tiek parausvina mūsų skruostus. „Fujitsu“ inžinieriai...


Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

D. Britanijos mokslininkai pranešė sukūrę "revoliucinį" diagnostikos prietaisą, kuris gali diagnozuoti vėžį, išsėtinę sklerozę bei kitas ligas per 15 minučių. Lydso universiteto mokslininkai teigia, kad šiuo prietaisu naudotis lygiai...


Sukurtas prietaisas, palengvinantis gydymą kamieninėmis ląstelėmis

Sukurtas prietaisas, palengvinantis gydymą kamieninėmis ląstelėmis

Net kelios laboratorijos tiria neurologinių ligų, tokių kaip Parkinsono, Alzhaimerio ligos, insulto gydymo kamieninių ląstelių injekcijomis į smegenis metodą. Su modeliniais organizmais atlikti tyrimai parodė, jog toks gydymas gali būti net labai...


Tinstančios kojos – simptomas, pranašaujantis sunkią ligą

Tinstančios kojos – simptomas, pranašaujantis sunkią ligą

Sergančiųjų limfedema Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daug, tačiau informacijos apie šią ligą vis dar trūksta. Žmonės, besiskundžiantys galūnių tinimu, nežino, kur kreiptis pagalbos, o laiku diagnozavus ir tinkamai gydant, šią ligą galima...


SAM raginama peržiūrėti verslą suvaržiusią tvarką

SAM raginama peržiūrėti verslą suvaržiusią tvarką

Ūkio ministerija abejoja sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintos naujos tvarkos pagrįstumu, pagal kurią ūkine komercine veikla galima verstis išskirtinai ūkinės komercinės paskirties patalpose. Ši pernai gruodžio pabaigoje įsigaliojusi...


Mobilaus ryšio spinduliuotė organizmą gali veikti nenumatytu būdu?

Nacionalinė Los Alamos laboratorija (JAV) dažnam gali asocijuotis su bombomis. Paskutinioji tokia, viešojon erdvėn "numesta" šios savaitės pabaigoje, gali sukelti nemenkus diskusijų gaisrus. Mobiliųjų telefonų skleidžiamų bangų poveikis...


Veido persodinimo operacija sugrąžino pojūčius

Veido persodinimo operacija sugrąžino pojūčius

Moteris, kuriai gruodį atlikta pirmoji JAV bei ketvirtoji pasaulyje veido persodinimo operacija, vėl pradėjo uosti ir normaliai maitintis. Moteris teigė, kad ji pradeda atgauti pasitikėjimą savimi, pranešė gydytoja Maria Siemionowa, plastikinės...


Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Po komos – naujo gyvenimo pamokos

Vaikščioti, kalbėti, valgyti. Vilnietei Raimondai Galvanauskienei visko reikia mokytis iš naujo. Gyvenimą aukštyn kojomis apvertė skaudi avarija, po kurios moteris daugiau nei du mėnesius gulėjo komos būsenos. Šiandien R.Galvanauskienė kasdienių...


Kodėl mamos jaučiasi kaltos

Kodėl mamos jaučiasi kaltos

Kodėl taip dažnai pirmas gimdyvės klausimas apie kūdikį būna ne "Kas tai?", o "Ar jam viskas gerai?", "Ar jis normalus?" O jei medicinos sesuo prieš atsakydama kiek palūkuriuos? Mamos baimės ir abejonės iškart...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9