Gruodžio 6d. Pirmadienis

Septyniolika metų nevaikščiojusi mergina atsistojo ant kojų

Peržiūrų skaičius: 28544

Galimybė atsistoti ir eiti po septyniolikos vežimėlyje praleistų metų prilygsta stebuklui. Tačiau dėl nepakankamo valstybės rūpesčio neįgaliaisiais tai lemta patirti ne visiems.

Didžiausia laimė – stovėti

"Jūs nesuvokiate, kokia laimė stovėti, būti vertikalioje padėtyje. Kaip gera matyti dangų ne gulint lovoje, o stovint prie lango", – aiškina Raimonda Taškūnaitė, o tie, kurie ją pažinojo tik sėdinčią vežimėlyje, pamato, kokia aukšta ši mergina. Ji pabrėžia, kad tas dviejų metrų kelias nuo lovos iki lango yra pats sunkiausias.

Tokį atstumą Raimonda nueina maždaug per dešimt minučių. Tai laikas, kai suaktyvėja kraujotaka, įsitempia raumenys. Šis procesas skausmingas, todėl mergina ją stebinčiųjų prašo nekalbėti, nešlamėti. Kiekvienas garsas einančiajai sukelia skausmą.

Tolesnis kelias tampa lengvesnis, žingsniai greitesni. "Aš eisiu ir be aparato", – tvirtina Raimonda, kol kas stovinti ir žingsnį žengianti tik su jai pagamintu ortezu.

Ortezas pakeitė gyvenimą

Privačios slaugos tarnybos slaugytoja-padėjėja Kristina Sidorovičiūtė pas R.Taškūnaitę ateina kasdien. Prieš parengdama kelionei savo pacientę, padaro kojų pramankštą. Tuomet uždeda ortezą, kuris mobilizuoja čiurnų, kelio, klubo sąnarius, užfiksuoja stuburą tiesinančias atramas, kelių sąnarių lankstus. Ortezas suteikia stabilumą žmogui esant vertikalioje padėtyje. Juo slaugytoja savo pacientę "aprengia" maždaug per dešimt minučių. Tuomet Raimonda pastovi, pasiremdama į vaikštynę žengia pirmuosius žingsnius.

"Atsistojus pasikeičia kvėpavimas, akiplotis, pojūčiai", – aiškina Raimonda, daugiau kaip pusantro dešimtmečio nežinojusi, kokia savijauta esant vertikalioje padėtyje. Slaugytoja atidžiai stebi kiekvieną savo pacientės judesį.

Ortezą ligonei pagamino bendrovė "Ortopedijos technika". Jis pritaikytas prie ūgio, kūno linijų. Ilgai gulėjusiam ligoniui judant tiesinasi stuburas, keičiasi organizmo funkcijos, todėl aparatą reikia keisti kas dveji metai.

Aparatas iš esmės pakeitė R.Taškūnaitės gyvenimą.

Butą įrengė geradariai

Nelaimė, kai lūžo šeštasis kaklo slankstelis, Raimondą ištiko 1992-aisiais. Tuomet jai buvo 19 metų. 20-ąjį gimtadienį mergina sutiko ligoninėje. Metams liga jauną merginą prikaustė prie lovos. Po to sekė operacijos, reabilitacijos, gulėjimas namuose tarp keturių sienų žvelgiant į lubas.

"Neįgaliam tapusiam žmogui reikia padėti ant stalo pinigų ir palikti jį vieną", – šiandien moko kitus R.Taškūnaitė. Jau dešimt metų ji gyvena viena, savarankiškai. Merginos mamai Zinaidai Taškūnienei iš pradžių buvo labai baisu dėl tokio dukters sprendimo, tačiau prisivertė paklusti. Šiemet tėvai Raimondai nupirko naują vieno kambario butą Savanorių prospekte. Šis prie pat "Ortopedijos technikos" bene prieš dvidešimt metų pradėtas statyti namas Kauno savivaldybės buvo numatytas neįgaliesiems. Tačiau savivaldybė neįstengė tesėti jiems duotų pažadų.

Dabar užbaigtas statyti daugiabutis yra privatus. Raimondos tėvai buvo priversti imti iš banko didelę paskolą, kad tik dukrai būtų geriau.

Įrengti butą taip, kad jame galėtų gyventi neįgali mergina, padėjo geri žmonės. "Vieni jų – Dalia ir Augustinas Rakauskai, paskyrę šiam tikslui labai daug lėšų", – su didžiausiu dėkingumu šiuos žmones mini R.Taškūnaitė. "Žiūrėkit, kaip man viskas patogu", – rodo mergina neįgaliajai pritaikytą virtuvę, vonią, tualetą, ranktūrius visame bute.

Išmoko būti savarankiška

Raimonda mėgsta šeimininkauti. Jau seniai išmoko kepti pyragus, nepaisant, kad dešimtis kilogramų miltų yra išbarsčiusi. "Pirmo žingsnio" įmonė jai padovanojo lentutę su dantukais, ant kurių uždėta mėsa neslysta, peilius, kurių rankenos statmenos geležtei. "Tai brangiausi mano daiktai. Kai pats duonos atsipjauni – visai kitoks jos skonis", – ypatinga patirtimi dalijasi Raimonda ir rodo, kaip nelanksčiais pirštais ima peilį.

Anksčiau jį suimdavo riešais, dabar, kuo daugiau judant su ortezu, net ir rankos tvirtėja. Mergina kai kuriuos drabužius skalbia pati ir teigia: "Gėda būtų skalbykle skalbti, juk turiu rankas."

Slaugytoja-padėjėja K.Sidorovičiūtė sako, kad R.Taškūnaitė bėgios, jei ir toliau taip stengsis. "Labai didelį įspūdį daro Raimondos kantrybė ir atkaklumas", – aplankiusi ligonę pabrėžė Valstybinės ligonių kasos Ortopedinės technikos kompensavimo skyriaus vedėja Aira Mečėjienė.

R.Taškūnaitės įsitikinimu, atsistoti ant kojų galima tik labai daug dirbant ir gyvenant namuose, o ne ligoninėje.

Vieniši neįgaliųjų savaitgaliai

Jaunos merginos atkaklumas, meilė gyvenimui yra tas stebuklas, kuris jai padėjo atsistoti ant kojų. Šios charakterio savybės kaip magnetas traukia gerus žmones.

Valstybės parama neįgaliesiems, gyvenantiems namuose, yra apgailėtina. Norėdama gyventi viena R.Taškūnaitė iš savo neįgalumo pensijos turi prasimaitinti, apsirengti, susimokėti komunalinius mokesčius, taip pat už pokalbius telefonu, televiziją, nes tai yra gyvybiškai svarbus ryšys su pasauliu.

Merginai reikia higienos ir slaugos priemonių, specialių buities reikmenų. Reikia slaugytojos ortezui uždėti ir nuimti. Tačiau valstybė sumoka tik už tris slaugos valandas darbo dienomis. O savaitgaliais? Nevaikščiodama savaitgaliais Raimonda prarastų penkių dienų įdirbį.

R.Taškūnaitei slaugą savaitgaliais vienus metus pažadėjo kompensuoti "Pirmo žingsnio" direktorius Algimantas Astrauskas. Negana to, jis apmoka už merginos mankštą, masažus, padovanojo ne tik buities reikmenų, bet ir ypatingą čiužinį, gelio pagalvėlę.

Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Abramavičius patikino: savaitgaliais jokios slaugos paslaugos neteikiamos. Tai gali daryti tik artimieji, o jei jų nėra, belieka slaugos ligoninė. Tačiau valdininkas pripažino, kad valstybei neįgaliųjų priežiūra jų namuose yra gerokai pigesnė, todėl ketinama spręsti slaugos savaitgaliais problemą.

Darbo dienomis slaugos paslaugas kauniečiams teikia Socialinių paslaugų centras. Jame dirba 45 darbuotojai, aptarnauja 400 neįgaliųjų. Jiems tenka laukti ne tik kol ateis po aštuonis žmones kasdien aptarnaujantis žmogus, bet ir eilėje, kad iš viso galėtų tokią paslaugą gauti.

Džiaugiasi, kad neišprotėjo

Kaip R.Taškūnaitė gyvens po metų? "Esu dėkinga Dievui, kad neišprotėjau, kai negalėjau pasiekti man paliktos stiklinės vandens, o burna džiūdavo iš skausmo. Negalėdavau paspausti elektros jungiklio ir juodoje tamsoje šviesą teskleisdavo baltos kačiuko letenėlės", – liūdnais prisiminimais dalijasi mergina, didžiausiu savo draugu vadinanti katinėlį Simą.

Dabar ligonė, porą valandų pavaikščiojusi po kambarį, naktį miega sveiko žmogaus miegu. Judant pagerėja kraujotaka, smegenys gauna daugiau deguonies ir nebelanko liūdnos mintys.

Kalniečių poliklinikos vidaus ligų gydytoja Danutė Raižienė giria savo pacientę R.Taškūnaitę už optimizmą, kovą su negalia. Poliklinikos medikai neįgaliesiems teikia tik medicinos paslaugas: parašo receptus ir suleidžia vaistų, perriša žaizdas. Slaugos nei reabilitacijos paslaugų neteikia.

Nepaisant to, R.Taškūnaitė kasdien vis labiau jaučia savo kūną ir tiki, kad jis dar labiau sutvirtės. "Viskas įmanoma, bet prieš tai turi būti labai sunku. Mane sustiprino kančia", – įsitikinusi R.Taškūnaitė ir viliasi, kad valstybė nepaliks neįgaliųjų vienų savaitgaliais, ilgomis švenčių dienomis.


Aira Mečėjienė, Valstybinės ligonių kasos skyriaus vedėja

Valstybinė ligonių kasa neįgaliesiems kompensuoja jiems reikalingą ortopedinę techniką: stuburo įtvarus, galūnių protezus, batus ir visa kita. Šiemet šiam tikslui skirta 42 mln. litų. Kiekvienam ligoniui priemonės taikomos individualiai. Lietuvoje jas gamina dešimt ortopedijos technikos įmonių.


Simonas Streikus, Privačios slaugos tarnybos direktorius

Svarbiausi reikalavimai slaugytojui – suvokti slaugomojo poreikius, būti nuolankiam, patylėti, kai to reikia, suteikus paslaugas visus daiktus palikti savo vietose, neardyti įprastos namų tvarkos. Vien ortopedinės technikos neįgaliajam negana, o valstybė deramos slaugos neužtikrina.


Algimantas Astrauskas, individualios įmonės "Pirmas žingsnis" direktorius

Mes galime padėti visiems neįgaliesiems, tačiau šiemet valstybė mūsų teikiamų paslaugų finansavimą sumažino net 9 proc. Europos Sąjungoje ortopedijos technikai ir neįgaliesiems teikiamoms paslaugoms kompensuoti skiriama 10 proc. vaistams skiriamų lėšų sumos. Lietuvoje ji sudarytų 70 mln. litų, bet skirta beveik perpus mažiau.


Paslaugų rūšys ir įkainiai

Suaugusiam sergančiam žmogui jo namuose gali būti teikiamos trijų rūšių paslaugos. Tai skatinamosios paslaugos, slaugos paslaugos, kurias teikia gydytojas bei slaugytojas, ir paliatyviosios slaugos paslaugos, kurias teikia gydytojas, slaugytojas ir socialinis darbuotojas.

Vienas slaugytojo, teikiančio skatinamąsias paslaugas, vizitas įkainotas 13 Lt, gydytojo – 24 Lt. Slaugytojo, teikiančio slaugos paslaugas, – 46 Lt už vieno žmogaus priežiūrą vieną mėnesį, ligonį aplankant vidutiniškai 1–3 kartus. Paliatyviosios slaugos paslaugų namuose įkainis – nuo 17,6 Lt iki 52,7 Lt.

Diena.lt


ES agentūra patvirtino kas trečią maisto papildų naudos teiginį

Europos Komisijos įgaliota, EMST iš viso įvertins beveik 4200 sveikatinimo teiginių, apie kuriuos medžiagą pateikė Europos Sąjungos valstybių maisto papildų gamintojai. EMST išvadas išnagrinės Europos Komisija ir nustatys, kokį poveikį žmogaus...


Ministras skundžia išvadas dėl PSDF biudžeto panaudojimo

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys prašo, kad Generalinė prokuratūra įvertintų Valstybės kontrolės audito išvadas dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto panaudojimo. Fondą administruojanti Valstybinė ligonių kasa (VLK)...


Dirbtinis apvaisinimas: sparnai bevaikių svajonėms kalasi labai sunkiai

Rudenį Seime pradėtas dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektų svarstymas bus tęsiamas kitais metais. Nesunku suprasti žmonių, negalinčių susilaukti vaikų, lūkesčius ir neviltį. Net ir didžiausių karjeristų gyvenimo prasmė yra vaikai, kuriems bent...


Geriausi pasaulyje vidpadžiai, arba šlapios pėdos

Geriausi pasaulyje vidpadžiai, arba šlapios pėdos

Ar kada atkreipėte dėmesį į grindyse paliktą savo pėdos žymę? Sakysite, nėra reikalo basomis, šlapiomis kojomis šmirinėti po namus. Ir teisingai. Tačiau kartą per metus į savo pėdas žvilgtelėti atidžiau vis tik nepakenktų. Juk ši iš pirmo...


Valgykite kartu. Sužinosite, koks vyras bus lovoje

Jei vyras per pirmąjį pasimatymą pakvietė moterį pavakarieniauti, ji turėtų nepraleisti progos sužinoti, ko galima tikėtis iš jo ateityje. Ekspertai tikina, kad elgesys prie stalo ne tik parodo žmogaus išsiauklėjimą, bet ir atskleidžia, koks jis...


Aptiko nuplikimą lemiantį geną

Aptiko nuplikimą lemiantį geną

Mokslininkų teigimu, kas septintas vyresnio amžiaus vyras rizikuoja praplikti. Jie sako identifikavę genetinius pakitimus, kurie lemia vyrų nuplikimą. Apie trečdalis vyrų pradeda plikti būdami maždaug 45-rių. Manoma, kad 80 proc. vyrų nuplikimas...


Nutukę žmonės patiria "sunkią smegenų degeneraciją"

Nutukę žmonės turi 8 proc. mažiau smegenų audinio nei normalaus svorio asmenys, teigiama atliktoje studijoje. Tyrėjai teigia, kad nutukusiųjų smegenys atrodo 16 metų senesnės nei lieknųjų. Tuo metu žmonės, kurie priskiriami prie turinčių...


Sustabdė Vaistų kontrolės tarnybos vadovo konkursą

Sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio sprendimu stabdomas ministerijos skelbtas konkursas Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininko pareigoms eiti. Šis sprendimas priimtas atsižvelgiant į žiniasklaidoje pasirodžiusiais abejones...


Pavesta atlikti auditą nekokybišką kraują tiekusiame centre

Pavesta atlikti auditą nekokybišką kraują tiekusiame centre ir jį gavusioje ligoninėje, kuris kaltinamas Vilniaus universitetinei ligoninei patiekęs netinkamos kokybės kraujo siuntą. Tokius pat patikrinimus pavesta atlikti ir šioje gydymo...


Moters svoriui įtakos turi meilė... vyrui

Moters svoriui įtakos turi meilė... vyrui

Mokslininkai nustatė, kad vyrai gali padaryti nemažai įtakos moterų svoriui, mat pastarųjų kūno masės pokyčiai tiesiogiai susiję su santykiais, rašoma Littleabout.com. Tyrime dalyvavo 3000 įvairaus amžiaus moterų. Pavyko nustatyti, kad romano su...


Silikoniniai vidpadžiai dovanoja komfortą ir sveikatą Jūsų pėdoms

Silikoniniai vidpadžiai dovanoja komfortą ir sveikatą Jūsų pėdoms

Ieškantys vidpadžių į batus turėtų pasižvalgyti po silikoninių įdėklų asortimentą. Šie vidpadžiai sparčiai pelno simpatijas dėl nešiotojui suteikiamo komforto ir pavydėtino funkcionalumo. Gelinių padukų nešiotojai džiaugiasi tolygiai...


Moteris, kuri niekada nebus stora, kenčia dėl savo išvaizdos

Moteris, kuri niekada nebus stora, kenčia dėl savo išvaizdos

Dviejų vaikų mamos niekada nebus galima pavadinti storule, nors ji "valgo kaip arklys". Moters raumenų būsena neleidžia jai priaugti svorio. Daugelis moterų svajotų apie smalyžiavimą be pasekmių, tačiau Carole French tai galėdama daryti...


Cinkas gali sušvelninti moterų pyktį ir depresiją

Kasdien suvartojusioms po 7 miligramus cinko (cinko gliukonato) moterims nustatytas žymiai mažesni pykčio bei priešiškumo ir depresijos bei prislėgtos nuotaikos rodikliai, teigia japonų mokslininkai. Jų straipsnį paskelbė žurnalas "European...


Nustatė genų kombinaciją, galinčią lemti ilgaamžiškumą

Žurnale "Science" aprašytas metodas remiasi 150 "kelrodžių" požymių, būdingų ilgaamžių žmonių genams. Bostono universiteto mokslininkų komanda sukūrė matematinį modelį, kuris, remdamasis šiais požymiais gali apskaičiuoti asmenų...


Pacientai galės rinktis pigesnių vaistų

Pacientai galės rinktis pigesnių vaistų

Į Kompensuojamųjų vaistų kainyną įrašyti 21 pavadinimo vaistai, kurių veiklioji medžiaga yra tokia pati kaip ir anksčiau kompensuotų, bet jie yra gerokai pigesni. Taip bus per metus sutaupyta apie 19 mln. litų Privalomojo sveikatos draudimo fondo...


Kaip atskiriame raides?

Kaip atskiriame raides?

Skaitydami šį tekstą, atidžiai įsižiūrėkite į žodžius. Kaip juos atpažįstate? Tyrimai parodė, kad skaitydami žmonės atpažįsta žodžius iš juos sudarančių raidžių, o ne iš žodžio ilgio ar formos. Tačiau kaip mes atsikiriame vieną raidę nuo kitos iki...


Prieš vėžį – "povandeniniais laivais"

Prieš vėžį – "povandeniniais laivais"

Pasitelkus naujausius nanotechnologijų ir miniatiūrinės robototechnikos pasiekimus, mokslininkams pavyko sukurti nuotoliniu būdu valdomus robotus, kurie judės žmogaus kraujotakos sistema gabendami į ligos židinį reikiamus vaistus ir naikindami...


Medicina iš arti: kraujo tyrimas – nuo adatos dūrio iki rezultato

Kraujo tyrimas - nemaloni, bet būtina procedūra. Kad žiūrovus supažindintų su jos eiga, žurnalistai nepabijojo adatos dūrio ir sukūrė įdomų video siužetą apie bendrą kraujo tyrimą. Niekam ne paslaptis, jog susirgus ir nuėjus konsultacijai pas...


A.Čaplikas gali atsistatydinti nelaukdamas STT tyrimo pabaigos

Specialiųjų tyrimų tarnybos tyrėjai apklausė sveikatos apsaugos ministrą Algį Čapliką ir jį delegavusios partijos pirmininką Gintautą Babravičių. A.Čaplikas gali atsistatydinti nelaukdamas tyrimo pabaigos – jis žada pasikalbėti su premjeru...


Vaistai gali pridaryti daugiau bėdos nei naudos

Vaistai gali pridaryti daugiau bėdos nei naudos

Kartais šalutinė vaistų reakcija būna daug pavojingesnė už tais vaistais gydomas ligas. Todėl įspėjama vaistų nepirkti ir nevartoti nepasitarus su gydytoju, o įsigijus atidžiai skaityti informacinį lapelį. Vaistai gali sąveikauti ne tik...


150–200 tūkst. asmenų neįtraukti į PSD sistemą

Lietuvoje yra apie 150-200 tūkst. gyventojų, kurie liko skolingi už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Tokius skaičius žurnalistams pateikė premjeras Andrius Kubilius. Jo teigimu, per savaitę speciali darbo grupė turi parengti pasiūlymus, kaip...


Kūno šiluma virs elektros energija

Kūno šiluma virs elektros energija

Fantastų vizijos kartais pildosi netikėtais rakursais. Rašytojo R. Bradbury vienas apsakymas vadinasi "I Sing the Body Electric". Šiais energijos deficito ir aukštų kainų laikais mokslininkai turi labai originalių minčių. Viena iš tokių...


Rankų drebėjimas – kaip jį sumažinti?

Rankų drebėjimas – kaip jį sumažinti?

Nevalingas rankų tremoras, arba kitaip rankų drebulys – problema, kuri apsunkina net ir paprasčiausią kasdienę veiklą. Valgymas, rašymas ar vandens atsigėrimas tampa itin sunkiu ir daug pastangų reikalaujančiu veiksmu. Didesnio tikslumo ar...


Per didelis pozityvumas skatina negatyvumą

Pozityvių frazių, tokių kaip "Aš esu mėgstamas žmogus" ar "Man pasiseks", kartojimas gali priversti jaustis dar prasčiau, užuot pakėlusios žmogaus savivertę. "Mažų mažiausiai nuo 1952-ųjų, kai pasirodė Normano Vincento...


Ligoninės toliau skęsta medicinos atliekose

Ligoninės toliau skęsta medicinos atliekose

Šalies gydymo įstaigose susikaupė 50 tonų pavojingų medicininių atliekų. Už jų naikinimą atsakingos trys ministerijos jau mėnesį nesugeba susitarti. Nors pripažįsta, kad didžiausios klinikos, neturinčios kur dėti atliekų, jas sandėliuoja tiesiog...


Pirmoji pasaulyje rankų transplantacija pasirodė sėkminga

Vokiečių fermeris, kuriam pirmajam pasaulyje prieš metus buvo persodintos donoro rankos, neslepia džiaugsmo galėdamas pasikasyti niežtinčią kūno vietą. Karlas Merkas, abi rankas praradęs per nelaimingą atsitikimą renkant derlių 2002 m., surengė...


Ką gina medicininis auditas?

"Likau ir be dantų, ir be pinigų", – sako žmogus, nusivylęs ir odontologų darbu, ir jo kontrolieriais. Pastarieji bedančiui siūlo bylinėtis teisme. Ar tai – ne pasityčiojimas? Romualdas Petrauskas labai nudžiugo, pusketvirtų...


Ruduo atneša "liūdesio ligą"

Pageltus lapams, apima liūdesys, pritrūksta energijos - saulės šviesa ir šiluma lietuvių nelepina. Tačiau prieš pasinerdami į rudens melancholiją, susimąstykite - gal tas ruduo ne toks jau baisus? Gal jokios bėdos nėra, tik dangus griūva, kaip tam...


Išsėtine skleroze suserga jauni ir darbingi žmonės

Tai jaunų ir darbingų žmonių liga, taip trumpai išsėtinę sklerozę galėtų pavadinti dauguma medikų. Tačiau visuomenėje dažnai ši liga suvokiama klaidingai ir neretai išgirstas ar perskaitytas žodis "sklerozė" kelia asociacijas su...


Vaistas nuo depresijos - primityvus gyvenimo būdas

Geriausia priemonė prieš depresiją - grįžimas prie primityvaus gyvenimo būdo. Ištyrinėjęs pirmykščių žmonių gyvenimą tokią išvadą padarė Kanzaso universiteto psichologijos prof. Stephen Ilardi. Mokslininko teigimu, pagrindinis psichinių ligų...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9