Gruodžio 6d. Penktadienis

Receptas nuo bet kokios krizės baimės – pasitikėjimas savimi

Peržiūrų skaičius: 42904

Prislėgus gyvenimo negandoms kraštutinė išeitis – savižudybė yra silpnų žmonių pasirinkimas. Psichologiškai palūžusiesiems gyvenimo džiaugsmą gali sugrąžinti ir artimieji, ir specialistai – psichologai, psichoterapeutai.

Aukų vis daugėja

Praėjusį savaitgalį iš gyvenimo savo noru pasitraukė Kėdainių mero Alvydo Kleivos sūnus Dainius. Jam buvo tik 26-eri. Vaikinas buvo labai gabus, sėkmingai baigęs magistrantūros studijas, gavęs geras pareigas viename bankų. Palūžo dėl menkos klaidos darbe.

Dieną prieš tai Kaune po šilumvežio ratais žuvo 33-ejų metų vyras. Jo mylimoji smarkiai sužalota.

Prieš savaitę pasikorė devyniolikmetis kaunietis Aidas. Jis prieš pusmetį buvo atleistas iš stogdengių bendrovės ir niekaip nerado naujo darbo.

Nedarbas, materialiniai nepritekliai, žlugęs verslas, nelaiminga meilė, vieniša ligota senatvė – tai problemos, kurios varo į neviltį ir jaunus, ir pagyvenusius žmones. Jie suserga depresija. Blogiausia, kai ši iš šalies atrodanti nepavojinga liga yra negydoma.

Grotų seniai nebėra

Išprotėję? "Mes niekada nevartojome tokio termino", – pasipiktino Kauno psichiatrijos ligoninės direktorė Zita Liubertienė. Psichologų, psichorerapeutų, psichiatrų pacientai – tokie patys ligoniai kaip ir visi kiti, sergantys širdies ar sąnarių ligomis. Ir jokių grotų ant psichiatrijos ligoninės S.Dariaus ir S.Girėno gatvėje nėra. Jos buvo tik tuomet, kai ligoninė buvo Senamiestyje, Muitinės gatvėje.

"Jokių grotų palatose nei koridoriuose seniai nebėra. Ligonius prižiūri medikai, tik nuo vagių apsaugos nėra, todėl procedūrų kabinete, kur sudėti vaistai ir kitos vertybės, grotas palikome", – paaiškino Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktorius mokslų daktaras Valentinas Mačiulis.

Psichikos ligų paūmėjimo dėl ekonominės krizės ligoninės vadovas nejaučia. "Reikia gyventi savo gyvenimą, būti atsakingiems ir savarankiškiems. Mūsų kolektyvas taip tvarkosi ir jokios ekonominės krizės nejaučiame", – vaistų nuo baimės dėl ateities receptą pasakė gydytojas V.Mačiulis.

Ligoninė pasikeitė neatpažįstamai

Kauno psichiatrijos ligoninėje šviesu ir jauku. Palatos mažos, lovos patogios. "Kai kurie ligoniai nenori būti vieni, prašosi į didesnes palatas", – pacientų pageidavimus komentavo 3-iojo psichiatrijos skyriaus vedėja Gražina Genienė.

Duryse – stiklai, jos visos su rankenomis. Mažos "akutės" langų rankenose išduoda, kad be rakto lango neatidarysi, o to, kad jo stiklas nedūžtantis, net neįtartum. "Mūsų ligoninė kardinaliai pasikeitė po didžiosios reorganizacijos, kai išsikėlėme iš Muitinės gatvės", – džiaugėsi jos vadovė Z.Liubertienė. Dabar čia gydosi apie pusantro šimto ligonių. Dar apie 60–70 ateina į dienos stacionarą: susirenka dešimtą ryto, popiet eina namo.

Ligonių, sergančių lėtinėmis psichikos ligomis, nedaugėja. Išgyvenančiųjų ūmią dvasinę krizę, kamuojamųjų depresijos – taip. Pas psichologus ir psichiatrus žmones gena ekonominės problemos, kurių neįveikdami pasiligoja.

Psichiatrais pasitikima vis labiau

"Paskolos ir nedarbas – pagrindinės priežastys, dėl kurių žmonės patenka pas mus", – apibendrino ligoninės Krizių skyriaus vedėja Kristina Lebedžinskienė. Gydytoja psichiatrė-psichoterapeutė gaili savo pacientų. Ji sako, kad darbo praradimas sukelia didelį stresą. Tai veikia moraliai, jei darbas buvo mylimas, juolab jei prarandamas pagrindinis pragyvenimo šaltinis. O jei dar turi skolų bankui?

Emocinė įtampa, nerimas, baimė, nemiga, pyktis, neviltis – tai depresijos požymiai. Neretai jie ima kankinti susidūrus su neįveikiamomis problemomis. Jas savarankiškai geba išspręsti tik stiprios asmenybės. "Tie, kurie turi vidinių dvasinių išteklių, tvarkosi patys ir tie ištekliai atstoja vaistus. Kai jie išsenka – žmonės ateina pas mus", – konstatavo Kauno centro poliklinikos Psichikos sveikatos centro vadovė Vida Matulionienė.

Šio centro pacientų skaičius per dešimt metų išaugo nuo 300 iki 11 tūkst. Tai liudija ne tiek ligonių skaičiaus didėjimą, kiek didėjantį pasitikėjimą specialistais – psichologais, psichiatrais, psichoterapeutais. Jų parama kartais būna aukso vertės ir be vaistų. Jokių siuntimų pas psichikos sveikatos centruose dirbančius specialistus nereikia.

Bėgo nuo nevilties

Ligoninės poilsio kambaryje arbatą gėrė jauna graži moteris. Didelėse akyse netilpo liūdesys. Ši moteris ką tik grįžo iš Didžiosios Britanijos. Ten ją ištiko tragedija: nusižudė draugas, ant jos vienos pečių krito didelė banko paskola. To neištverdama moteris paprasčiausiai pabėgo iš svetimos šalies, taip tikėjusis pabėgti nuo ją užgriuvusių negandų, net skolos naštos.

"Į ligoninę pateko psichikos sveikatos centro siuntimu dėl sutrikusio maitinimosi. Moteris visiškai nebevalgė, nebegalėjo praryti nė kąsnio. Nuo ko susirgo, sužinojome per grupinės terapijos seansą, kai visi pasakojo apie savo pojūčius ir problemas. Kai sužinojome tiesą, socialinė darbuotoja susisiekė su paskolą suteikusiu banku. Bandysime padėti", – pasakojo K.Lebedžinskienė.

Kita Krizių skyriaus pacientė – buvusi turtinga verslininkė, kurios vyras mirė staiga. Moteris liko su dviem mažais vaikais. Konkurentai pasistengė, kad moters įmonė bankrutuotų. Jiems tai pavyko. Moteris tarsi užstrigo ir gedėjimo būsenoje. Savo noru kartoja gydymo kursą.

Pasveiko be vaistų

Pirmą kartą susirgusieji depresija turi gydytis mažiausiai pusę metų, ligai pasikartojus – metus ir dar ilgiau. Stacionarinis gydymas ne visada būtinas, pakanka Dienos stacionaro arba poliklinikose dirbančių gydytojų konsultacijų.

Kauno centro poliklinikos Psichikos sveikatos centro vadovė V.Matulionienė pastebėjo, kad daugėja pacienčių moterų, kurios praranda kvalifikaciją ir netgi savarankiškumą, augindamos vaikus. Jos atpranta būti viešumoje, nuvertina save. Tragedija tokią moterį ištinka, kai vyras, išlaikęs šeimą, ją palieka arba netenka darbo. Tačiau tokioms moterims padėti visai nesunku: po kelių psichoterapijos seansų sustiprėja savivertės jausmas, sveikos ambicijos.

"Iš tokių mūsų pacienčių neliko nė vienos, kuri nebūtų susiradusi darbo", – džiaugėsi gydytoja V.Matulionienė. Vaistų šioms pacientėms nereikėjo, nebent toms, kurias kankino nemiga.

Meilės ir ambicijų aukos

Į stacionarą patenka tie ligoniai, kuriems reikia aktyvesnio gydymo. Jų metodų yra daug: vaistai, pokalbiai, muzikos klausymas, meno terapijos užsiėmimai.

Krizių skyriuje – daug jaunų žmonių. "Tai nelaimingos meilės arba tėvų ambicijų aukos", – apibūdino gydytoja K.Lebedžinskienė. Ji pasakojo, kad tėvai daro didžiulę žalą savo vaikų sveikatai, reikalaudami įgyti prestižinę specialybę ar net mokslinį laipsnį. Tokie vaikai, bijodami apvilti savo tėvus ir nesugebėdami ar nenorėdami studijuoti, atsiduria psichiatrijos ligoninėje.

"Turiu ne vieną pacientę, kurios vienišos augina vaikus. Sudūžus lūkesčiams sukurti idealią šeimą, pašlyja psichikos sveikata. Dažniausiai tai būna moterys, vaikystėje nepatyrusios tėvų meilės, užaugusios nepilnose šeimose. Sunkiomis socialinėmis salygomis išsilaiko tik brandžios sasmenybės", – apbendrino K.Lebedžinskienė.

Ligoniai siunčia ženklus

Sunkiausia krizės pasireiškimo forma – psichozė. Tačiau net ir tokiam ligoniui, kuris nebevaldo savęs, tramdomųjų marškinėlių niekas nebevelka. "Mes gydome taip, kaip gydoma visame civilizuotame pasaulyje", – pabrėžė gydytojas V.Mačiulis. Naujausios kartos vaistai ne slopina, o stiprina protinį aktyvumą, gerina atmintį. Vienas Kauno psichiatrijos ligoninės pacientas, palatos stalelį apsikrovęs žodynais, verčia knygas.

Susirgusieji į ligoninę patenka savo noru arba artimųjų, šeimos gydytojų patarimu. Prievartinis gydymas taikomas tik tada, kai ligonis kelia grėsmę savo arba aplinkinių gyvybei. Liga iki tokios būsenos vystosi palaipsniui, todėl medikai prašo mūsų visų nebūti abejingiems savo artimųjų, bendradarbių, pažįstamų žmonių sveikatai, atkreipti dėmesį į ligonių siunčiamus ženklus. Tai gali būti kalbėjimas apie gyvenimo beprasmiškumą, netikėtas dokumentų tvarkymas, liūdesys, užsisklendimas savyje. "Jei žmogus prasitarė apie savižudybę, yra didelė tikimybė, kad taip ir padarys", – perspėjo gydytoja K.Lebedžinskienė.

Vienatvė baisiau nei krizė

Vienatvė – dar viena priežasčių susirgti psichikos liga. Ji yra pavojingesnė nei ekonominė krizė. Vieniši vyrai dažniau nei moterys renkasi savanorišką mirtį susirgę, nebegalintys apsitarnauti savęs. Jiems tikrai reikia kitų žmonių pagalbos.

Ekonominė krizė – tai daugiau baimė nei neviltis. Žmonės bijo gyventi blogiau. Pastaruoju metu mūsų visuomenė vaikėsi iškreiptų vertybių, kurių didžiausios – turtas, materialinė gerovė. Iškilus pavojui, kad turtas sumažės, nebegalėsime gyventi kaip gyvenę, imame panikuoti.

"Stresą patiriame visą gyvenimą. Jį sukelia pozityvūs dalykai, pavyzdžiui, vestuvių organizavimas, netikėta kelionė ar laimėjimas loterijoje. Siekdami jį įveikti mobilizuojame savo jėgas", – aiškina gydytoja psichoterapeutė V.Matulionienė ir pataria tai daryti, praradus darbą, ieškant išeities iš susidariusios nepalankios situacijos.


Vida Matulionienė, Kauno centro poliklinikos Psichikos sveikatos centro vadovė

Darbo netekimas sukelia stresą. Siekdami jį įveikti pradėkite nuo analizės: ką turiu, ko noriu, į ką galiu atsiremti? Ką galiu padaryti, turėdamas tiek daug laisvo laiko? Galbūt reikia aplankyti seniai matytą draugą ar giminaitį, nes to vis nesuspėdavome padaryti? Žmonės į stresą reaguoja skirtingai. Vieni, neturėdami ko valgyti, eina į socialinės rūpybos skyrių, o kiti sėdi susigūžę ir žiūri į vieną tašką. Pastariesiems patariu ateiti pas mus.


Raimundas Alekna, gydytojas psichiatras, ministro pirmininko patarėjas sveikatos klausimais

Nerimą, susirūpinimą, stresą padeda išsklaidyti judėjimas, fizinė kultūra, sportas. Darbo ir lėšų pragyvenimui stoką patarčiau kompensuoti bendražmogiškais santykiais. Iškilus problemoms reikia ne užsidaryti savyje, o kuo daugiau bendrauti, ypač su tais žmonėmis, kurie jums svarbūs. Tai visų pirma artimieji, šeimos nariai. Būtina vieniems kitus palaikyti. Patariu sukoncentruoti dėmesį į dvasinius, kultūrinius faktorius, investuoti tai į save kaip į asmenybę. Toks nusiteikimas veikia raminamai, padeda pasijausti kompetentingesniam, stiprina pasitikėjimą savimi. Pasitikėjimas suteikia jėgų, gimdo idėjas. Juk pozityviai mąstant kyla minčių, kaip spręsti kankinančias problemas, iš jų ir ekonomines.


Živilė Paulauskienė, Psichoterapijos konsultacijų centro psichiatrė-psichoterapeutė

Tai, kad ekonominė krizė mus veikia – faktas tikras. Labiau veikia ne pati krizė, kiek jos eskalavimas. Mums nepasisekė, kad per pasaulinę ekonominę krizę Lietuvoje vyko ir vyksta treji rinkimai: į Seimą, Prezidento ir Europarlamento. Labiausiai veikia gąsdinimas. O juk esame išgyvenę ne tokius laikus, kai keitėsi santvarka, pinigai, nebuvo šilto vandens, kuro automobiliams ir panašiai. Dabartinis sunkmetis – tarsi grįžimas į praeitį, praradimai. Visuomenę apima masinis nerimas. Jo fone paskęsta asmeninės problemos ir žmonės neskuba gydytis. Labiau užsiima savigyda, bendras vaistų suvartojimas didėja. Mes teikiame mokamas paslaugas, o darbo netekę žmonės yra nemokūs.


Valentinas Mačiulis, Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktorius

Mūsų ligoninėje ligonių nedaugėja. Anaiptol, jų netgi mažiau, nei būdavo ankstesniais metais. Krizinėje situacijoje žmonės mobilizuojasi ir susitvarko savarankiškai. Įveikti dvasinę krizę padeda tikslų turėjimas ir jų siekimas. Tegul tai būna visai nedidelis siekis, pavyzdžiui, susikasti žemės gabalėlį ir užsiauginti kopūstų, pomidorų. Galima užsibrėžti išmokti užsienio kalbą, kurios dar nemokame. Užimtumas, susikoncentravimas į veiklą išvaiko slogias mintis, o rezultatai teikia džiaugsmą.


Psichiatrai pataria

Nepalikite artimo žmogaus vieno su jo skausmu.

Būkite šalia, kalbėkite, bet venkite skaudžių, kankinamų temų.

Jei problemų turintis žmogus nenori bendrauti, būkite šalia, glostykite, patarnaukite.

Vis dažniau vartojančiajam alkoholinius gėrimus patarkite to nedaryti, pasiūlykite psichologo konsultaciją.

Jei žmogus nekontroliuoja savo elgesio – palydėkite pas medikus.


Ligoniai į psichiatrijos ligoninę priimami gydytis

savo noru, bet kuriuo paros metu, be siuntimo, nukreipus psichikos sveikatos centro, bendrosios praktikos gydytojo, greitosios medicinos pagalbos ar kitiems medicinos specialistams.


Į psichiatrijos ligoninės krizių centrą galima kreiptis, jei iškils sunkumų dėl

sutrikusių tarpasmeninių santykių, vidinių asmenybės konfliktų, šeimos problemų, psichologinės krizės, streso, pablogėjusios nuotaikos (depresijos), sutrikus prisitaikymui prie aplinkos po įvykio, paveikusio psichiką.

Diena.lt

Siūlo bausti dvi medikes

Medicinos auditoriai siūlo bausti dvi Kauno klinikų medikes, kurios prižiūrėjo praėjusią savaitę nuo vadinamojo kiaulių gripo mirusį paauglį. Tėvai sako, kad siūlomos bausmės per švelnios. Jie gydytojus kaltina visišku abejingumu, nes esą...


Naujos smegenų ląstelės formuojasi netgi senyvame amžiuje

Gimus žmogui, smegenys praranda daug jas sudarančių nervinių ląstelių, ir šis procesas tęsiasi visą gyvenimą. Tačiau išlieka tam tikros ląstelės, kurios gali dalintis į naujas ląsteles netgi senyvo amžiaus organizme. Tiesa, kol kas jos tiriamos...


Patvirtintas išsėtinės sklerozės simptomus slopinančios vakcinos saugumas

Patvirtintas išsėtinės sklerozės simptomus slopinančios vakcinos saugumas

Kanados mokslininkų grupė pirmadienį oficialiai patvirtino, kad JAV pagaminta eksperimentinė vakcina, slopinanti išsėtinės sklerozės simptomus, yra saugi ir tinkama vartoti, praneša "Reuters". Eksperimente dalyvavusių išsėtine skleroze...


Mokslininkai E.coli infekcijų protrūkio šaltinio ieško viename Liubeko restorane

Vokietijos mokslininkai įtaria, kad beveik dvi dešimtis nusinešusio bakterinių žarnyno infekcijų žindinys gali būti vienas restoranas šiauriniame Liubeko mieste, nes susirgo 17 jame valgiusių žmonių, šeštadienį paskelbė vietos dienraštis. Kaip...


Sprendimų priėmimas: ar tikrai dvi galvos geriau nei viena?

Sprendimų priėmimas: ar tikrai dvi galvos geriau nei viena?

Nebūkite užsispyręs: priimdamas svarbius sprendimus pasitarkite su aplinkiniais. Mokslininkai nustatė, kad žmonės kurie tariasi su aplinkiniais priimdami sprendimus, rečiau jais nusivilia. Todėl nebūkite kategoriškas: ne tik iš klausykite kitų...


Elektroninis psichoterapeutas

Elektroninis psichoterapeutas

Žmonės seniai svajoja sukurti dirbtinį intelektą, identišką žmogiškajam, tačiau ši svajonė niekada netaps realybe. Žinoma, galima sėkmingai modeliuoti žmogaus reakcijas į tai, kas susiję su ritualais, papročiais, etiketu, tačiau esama ir...


Kaip padėti moterims, priklausomoms nuo narkotikų?

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tyrimai rodo, kad vaikinai dažniau nei merginos sulaukia pasiūlymų bei galimybių vartoti narkotikus. Su tuo siejamas ir didesnis narkotikų vartojimo paplitimas tarp vyrų. Moterys greičiau pripranta prie...


Santariškių klinikose į akį implantuotas šuntas

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Akių ligų centre prieš tris dienas pirmą kartą Lietuvoje į akį implantuotas specialus šuntas. Šuntas implantuotas 62 metų vyrui, sergančiam glaukoma, kuriam įprastinė glaukomos operacija...


Pacientas per galvos smegenų operaciją turėjo groti smuiku

Amerikietis muzikantas Rogeris Frischas per galvos smegenų operaciją turėjo groti smuiku. Taip jis padėjo chirurgams surasti smegenų zoną, atsakingą už judesių koordinaciją, pranešė "Associated Press". Muzikantas grojo gulėdamas tiesiog...


Sergantiems diabetu pagerės paslaugų prieinamumas

Nuo liepos 1 d. slaugytojų diabetologų teikiamos ambulatorinės paslaugos pirmą kartą bus pradėtos apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšų. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio įsakymu patvirtintuose...


„Pamokėlė“ apie arterinį spaudimą

„Pamokėlė“ apie arterinį spaudimą

Ar kada nors patys bandėte matuoti savo arterinį spaudimą? Kaip manote, koks arterinis spaudimas laikomas normaliu? Ar esate girdėje, kuo pavojingas arterinio spaudimo padidėjimas arba sumažėjimas? Nenusiminkite, jeigu negalite visus klausimus...


Psichologas: socialiniai tinklai neskurdina bendravimo

Itin sparčiai plintantys socialiniai tinklai jų vartotojų gyvenime sukuria pridėtinę vertę, o ne daro žalą, tvirtina socialinės psichologijos ekspertas, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas dr. Visvaldas Legkauskas. "Socialinių tinklų...


R.Šukys: "Griežtas antkainių taikymas duoda rezultatą – vaistai toliau pinga"

R.Šukys: "Griežtas antkainių taikymas duoda rezultatą – vaistai toliau pinga"

Nuo šių metų pavasario pradėti taikyti apribojimai maksimaliems prekybos antkainiams vaistinėse duoda rezultatų – iki tol kasmet augusios vaistų kainos sustojo ir pradėjo kristi. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos...


Išsėtine skleroze suserga jauni ir darbingi žmonės

Tai jaunų ir darbingų žmonių liga, taip trumpai išsėtinę sklerozę galėtų pavadinti dauguma medikų. Tačiau visuomenėje dažnai ši liga suvokiama klaidingai ir neretai išgirstas ar perskaitytas žodis "sklerozė" kelia asociacijas su...


Kodėl vyrai žiūri "skersomis" į skaisčias merginas?

Apie 20 proc. 14-15 metų paauglės jau turėjo lytinių santykių. Likusios merginos seksualinės patirties įgyja jau baigusios vidurinę mokyklą. Kaip teigia mokslininkai, dažniausiai merginos nekaltybę praranda studijuodamos pirmame ar antrame kurse....


Epidemijos neskelbs?

Nors anksčiau skelbta, kad šią savaitę šalyje gali būti paskelbta gripo epidemija, sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas teigė, jog pirmadienį to daryti neketinama. Visuotinė epidemija gali būti skelbiama, kai epidemija paskelbiama bent...


Lietuvoje jau galima atlikti ir itin sudėtingas operacijas laparoskopu

Lietuvoje jau galima atlikti ir itin sudėtingas operacijas laparoskopu

Vilniaus universiteto (VU) Vaikų ligoninė jau turi galimybę atlikti sudėtingas laparoskopines operacijas urologinėmis ligomis sergantiems vaikams. Pasak vaikų chirurgo Vytauto Biliaus, laparoskopinės operacijos ligoninėje buvo daromos ir anksčiau,...


Moterys laimingiausios būdamos 28-erių

Mokslininkai nustatė, kad moterys savimi daugiausiai pasitiki ir yra patenkintos savo šeimyniniu gyvenimu ir kūno formomis netrukus prieš pasiekdamos 30 metų amžių. Tai taip pat laikotarpis, kai jos labiausiai patenkintos savo seksualiniu...


Suomija: pirmasis mirties nuo kiaulių gripo atvejis

Suomijos sveikatos apsaugos pareigūnai pirmadienį patvirtino pirmąjį šalyje mirties nuo kiaulių gripo atvejį ir sakė, kad šeštadienį šalies vakaruose nuo viruso A(H1N1) mirė 25 metų moteris. "Spalio 16 dieną jai buvo diagnozuota kvėpavimo...


Bioninės akys akliesiems grąžina regėjimą

Bioninės akys akliesiems grąžina regėjimą

D. Britanijoje atlikta operacija grąžino dalinį regėjimą vyrui, kuris 30 metų buvo visiškai aklas, praneša "The Telegraph". Pranešama, kad 73 metų pacientas, kurio pavardė neskelbiama, prieš 7 mėnesius buvo operuotas Moorfieldso akių...


Mirusiųjų nuo AIDS dienos minėjimas

Šiemet 28-tą kartą minima Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS diena. 33 milijonai ŽIV infekuotų žmonių, jų artimieji, žmogaus teisių gynėjai, visuomeniniai veikėjai 75-iose pasaulio šalyse uždegs žvakutes, kad paminėtų mirusiųjų nuo AIDS atminimą. Ši...


Faktai apie inkstų transplantacijas

Faktai apie inkstų transplantacijas

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos (VUL SK) kol kas vieninteliai Lietuvoje atlieka inkstų transplantacijas iš gyvų donorų (1970 m. - 2005 m. atlikta 192 tokių transplantacijų (iš jų - dvi šiais metais) bei inkstų transplantacijas...


Santykių problemos labiau skaudina vyrus

Išoriškai vyrai atrodo drąsūs, tačiau tarpusavio santykių problemos vyrus labiau veikia nei moteris. Ištikus santykių krizei, kai santykiuose daugėja romantiškų pakilimų ir nuosmukių, vyrai kenčia emociškai. Kaip rašo dailymail.co.uk, moterys...


Pradedamas suaugusiųjų skiepijimas nuo difterijos ir stabligės

Lietuvoje pradedama planinė suaugusiųjų, vyresnių nei 26 m. amžiaus asmenų, vakcinacija nuo difterijos ir stabligės valstybės biudžeto lėšomis. Prioritetas teikiamas 30–50 metų amžiaus asmenims, atsižvelgiant į tai, jog sergamumas šioje...


Kai žmonės mano, kad jie yra mirę

Kai žmonės mano, kad jie yra mirę

1993-aisiais vyriškis nuskubėjo į ligoninę, nes pavojingai susižeidė save peiliu. Nors tuo metu jis buvo labai nuliūdęs, jis tikrai nenorėjo nusižudyti – jis tik norėjo įrodyti savo artimiesiems, kad nekraujuoja – jis buvo įsitikinęs,...


Ar verta bijoti kiaulių gripo?

Mirštamumas nėra grėsmingas Kiaulių gripo virusas yra naujas, juo žmonija dar nesirgo, todėl niekas nėra jam atsparus. Paprastu gripu dažniausiai serga vaikai ir pensininkai, o nauju virusu dažnai užsikrečia 20-30 metų sveiki ir darbingi žmonės....


Mažakraujystė

Mažakraujystė

Mažakraujystę galima nustatyti padarius kraujo tyrimą. Suradęs ligos priežastį gydytojas paskirs reikiamą gydymą. Pasirūpinkite, kad jūsų valgiaraštyje netrūktų produktų, kuriuose yra vitaminų ir mineralinių medžiagų, ypač geležies. Daugiau...


Kaune atlikta jau penktoji plaučių persodinimo operacija

Naktį iš rugsėjo 7- osios į 8 - ąją Kauno medicinos universiteto klinikose buvo atlikta plaučių persodinimo operacija 54 metų amžiaus moteriai, sirgusiai cistine fibroze. Operaciją atliko Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos...


Sukurtas į akį implantuojamas "teleskopas"

JAV federalinė Maisto ir vaistų administracija (FDA) leido naudoti bendrovės "VisionCare" sukurtą miniatiūrinį akies implantą, skirtą amžine tinklainės degeneracija sergantiems pacientams, praneša "Daily Mail"....


Medikai pakraupę nuo ministro užmačių

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos (LGVS) atstovai šiandien mėgins sveikatos apsaugos ministrui Algiui Čaplikui įrodyti, kad sumanyta šalies ligoninių pertvarka atsisuks ne tik prieš medikus, bet ir prieš jų pagalbos laukiančius pacientus....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

mingeda cityrush mingeda cityrush mingeda cityrush