Nobel biocare

Paukščių gripo grėsmė išlieka

Nors paukščių gripas plinta Europoje, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tikina kontroliuojanti padėtį – nuo praėjusių metų toliau vykdo sugriežtintą pasienio, paukščių laikymo ir pardavimo vietų veterinarinę kontrolę.

Sustiprėja per paukščių migraciją

Bendra šios pavojingos ligos situacija Europoje rodo, kad paukščių gripo grėsmė išlieka. Ypač ji sustiprėja prasidėjus laukinių paukščių migracijai iš šiltųjų kraštų.

„Bendradarbiaujame su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, pvz., Vokietijos atitinkama maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri turi didelę patirtį likviduojant šią ligą. Gauname visą operatyvią informaciją iš Pasaulinės gyvūnų sveikatos organizacijos, taip galėdami operatyviai įvertinti, pasirengti, išvengti ligos, kuri gali atkeliauti ir į mūsų šalį bet kuriuo metu, juk sienos ligų nesustabdo”, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

Ne kartą diskutuota pasaulinėse konferencijoje apie paukščių gripo įtaką ekonomikai. Paukščių gripas – viena iš labiausiai problemų keliančių ligų ir atnešančių nuostolius valstybei. Juk nustačius ligą sunaikinami ūkiai, uždaromos sienos, stabdomas eksportas. Žodžiu – visa grandinė apribojimų. Todėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sukaupta patirtis bendradarbiaujant tarptautiniu mastu ir taikomos prevencinės priemonės padeda išvengti ekonominių nuostolių šalyje.

Rengs gripo protrūkio likvidavimo mokymus

Kaip ir ankstesniais metais, taip ir šiais numatyta surengti imituoto paukščių gripo protrūkio likvidavimo mokymus, kuriuose dalyvaus pareigūnai, susiję su ekstremalių situacijų likvidavimu. Praėjusiais metais intensyviai pasirengta galimiems paukščių gripo atvejams. Per pastaruosius metus buvo organizuoti 4 praktiniai imituoto paukščių gripo mokymai Panevėžyje, Druskininkuose ir Kaišiadoryse, Telšiuose, koordinaciniai susitikimai su kitomis institucijomis.

Parengti paukščių gripo kontrolės reikalavimai ir biologinio saugumo priemonės, siekiant sumažinti pavojų užsikrėsti šiuo virusu ūkiuose laikomiems paukščiams. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra atlikusi paukščių gripo rizikos analizę, kuria vadovaujasi priimant svarbius sprendimus.

Lietuvoje ir toliau tęsiama laukinių ir naminių paukščių stebėsena. Paukščių gripo mėginiai tiriami Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute. Šiais metais nė vienam paukščiui nenustatytas paukščių gripas.

Lietuvos paukštynai jau nuo praėjusių metų vidurio sustiprino savikontrolę, apribojo žmonių judėjimą – paukštynų teritorijose draudžiama lankytis pašaliniams žmonėms. Specialistų teigimu, paukštynuose laikomi paukščiai neturi jokio kontakto su išorine aplinka. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu, ūkininkai, gyvenantys 1 km spinduliu aplink paukštynus, kuriuose laikoma daugiau kaip 10 tūkst. paukščių, savo paukščius privalo laikyti tvartuose ar dengtuose aptvaruose.

Apribojimai dėl parodų

Į Lietuvą draudžiama importuoti paukščius ir paukštieną iš tų šalių regionų, kuriuose patvirtinti šio viruso protrūkiai.

Norintiems organizuoti paukščių parodas, muges ir pasirodymus dėl organizavimo tvarkos būtina kreiptis į apskričių, miestų, rajonų valstybines maisto ir veterinarijos tarnybas leidimams gauti.

Visiems naminių paukščių laikytojams rekomenduojama juos laikyti dengtuose patvaruose, siekiant apsaugoti nuo kontakto su laukiniais paukščiais. Juk ligos sienų nepripažįsta!

Paukščių gripo židiniai

Šią savaitę Prancūzijoje, Calvados ir Pas-de-Celais vietovėse nustatyti mažo patogeniškumo H5N1 paukščių gripo viruso atvejai. Prancūzijos veterinarijos specialistai patvirtino, kad vienoje vietovėje medžiotojas laikė 45 antis, kitoje – medžiotojų būrelis laikė 563 antis. Paukščių stebėsenos tikslais atlikti laikomų dekoratyvinių ančių tyrimai parodė, kad kai kurios antys užsikrėtę mažo patogeniškumo paukščių gripo virusu.

Kaip praneša Prancūzijos atsakingos institucijos, likę paukščiai nebuvo sunaikinti, tik imtasi griežčiau taikyti biosaugos priemones. Kadangi antys dekoratyvinės ir skirtos medžioklei bei aplinkui ligos židinį nėra kitų paukščių laikymo vietų, didelės grėsmės virusui išplisti neįžvelgta.

Paukščių gripo atvejai Europoje šiais metais jau nustatyti Vokietijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Lenkijoje ir Prancūzijoje.

TAIP PAT SKAITYKITE