Lapkričio 29d. Pirmadienis

Patyčios mokykloje plinta lyg epidemija

Peržiūrų skaičius: 24892

Šalį sukrėtusi Prienų moksleivio savižudybė dar labiau pakurstė kalbas apie patyčias mokyklose. Kauno ugdymo įstaigų atstovai tikina, esą sėkmingai kovojantys su šia problema.

Padėjo dienoraštis

Devintokė Gertrūda (vardas pakeistas), paprašyta prisiminti daugiau nei prieš metus buvusioje mokykloje patirtas patyčias, nieko nesakiusi užsidarė savo kambaryje.
"Praėjo nemažai laiko, tačiau nuoskaudos liko", - apie mergaitės išgyvenimus kalbėjo jos mama Eglė.

Niekuomet nelietusi asmeninių Gertrūdos daiktų, dabar moteris džiaugiasi į rankas netyčia paėmusi dienoraštį, kuris, Eglės manymu, užkirto kelią galimai nelaimei. "Aš niekas, tik maža, stora kiaulė. Kodėl aš tokia gimiau?" - šie žodžiai dviejų vaikų mamai buvo signalas, kad kažkas temdo nerūpestingą vyresnėlės gyvenimą.

"Išvydusios mane klasėje merginos pradeda kriuksėti. Kai pasirodau valgykloje, vaikinai sustumia dvi kėdes", - po ilgų mamos įkalbinėjimų nuoskaudas liejo moksleivė. Nieko nelaukusi Eglė kreipėsi į mokyklos direktorę. Ši susirūpinusiai mamai liepė bendrauti su klasės auklėtoja.

Pastaroji žadėjo stebėti situaciją ir pasikalbėti su mokiniais. Deja, padėtis negerėjo. Kartą Gertrūda namo grįžo sulaužytais akiniais ir su keliais nubrozdinimais. "Vienas po kito į mane trenkėsi mažiausiai penki bendraklasiai. Juokėsi, kad nuo tokios "dručkės" atšoks kaip nuo želė gumulėlio", - ašaras vos valdė mergaitė.

Negalėjusi ilgiau taikstytis su bendraamžių patyčiomis ir mokyklos bendruomenės abejingumu, Eglė nusprendė dukrai surasti kitą mokymo įstaigą. "Problema išsisprendė. Gertrūda vėl noriai vaikšto į pamokas. Tiesa, mes ėmėme spręsti dar vieną - svorio problemą", - prasitarė kaunietė.

Patyčios - kasdienybė

Gertrūda - vienas iš daugybės vaikų, kurie mokyklose kasdien patiria bendraamžių žodines patyčias ir fizinį smurtą. Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuva tarp 35-ių šalių užima vienas pirmųjų pozicijų pagal vaikų, kurie patiria patyčias, skaičių.

"Praėjusiais metais Kauno vaikų linija sulaukė maždaug 32 tūkst. skambučių. Dažniausiai skambinta dėl patyčių", - pasakojo Kauno vaikų linijos vadovė psichologė Asta Blandė. Dažniausiai vaikai griebiasi telefono ragelio, nes savo problemomis nenori apsunkinti ir taip užimtų tėvų. Be to, jie baiminasi kalbėti su namiškiais dėl ūmios pastarųjų reakcijos. "Ateis į mokyklą, pakratys skriaudėją ir taip dar labiau pablogins situaciją", - įsitikinusi A.Blandė. Teisingai reaguoti į patyčias, A.Blandės manymu, ne visuomet sugeba ir mokytojai.

Kaip kovoti su patyčių problema? Vaikų linijos vadovės teigimu, apie tai būtina kalbėti ne tik mokyklose, bet ir darželiuose. Su vaikais reikia aiškintis, kas yra patyčios ir kaip jaučiasi užgauliojamas asmuo. Tėvai, kurie pagal naujausius tyrimus savo vaikams kasdien skiria maždaug 7 min. dėmesio, privalo atidžiau stebėti savo atžalas.

"Nepamatyti, kad kažkas vyksta su tavo vaiku, - neįmanoma. Pedagogų kalbos, esą jie nepastebėjo, kad su mokiniu kažkas vyksta - manęs neįtikins. Mokykloje dirbau ilgus metus", - tikino A.Blandė.

Rengia anonimines apklausas

"Nežinau nė vienos mokyklos, kuriose nebūtų patyčių. Yra tik pavienės klasės, kurioms toks elgesys svetimas", - praėjus kelioms dienoms po Prienų vidurinės mokyklos vienuoliktoko Rimvydo Purvinio savižudybės, negailestingą verdiktą skelbė psichologė. Kauno ugdymo įstaigų vadovai ir psichologai gi tikino, kad jų ugdymo įstaigose su šia problema intensyviai kovojama, o patyčių mastai smarkiai mažėja.

"Norime būti draugiškiausia mokykla ne tik Kaune, bet ir Lietuvoje", - kalbėjo "Varpo" gimnazijos direktorė Alfreda Gedminienė. Nuo šių mokslo metų pradžios ugdymo įstaigoje, pasak jos, kreipiamas ypatingas dėmesys patyčių problemoms spręsti. Laisvu tarp pamokų laiku čia vyksta problemiškų moksleivių užsiėmimai su psichologe, apskritojo stalo diskusijos.

"Nauda - akivaizdi. Sumažėjo nedraugiško elgesio bendraamžių atžvilgiu", - kalbėjo mokyklos vadovė. Tiesa, užsiėmimai ir pokalbiai su mokyklos psichologe ne visuomet būna veiksmingi. Neretai iškilusias problemas tenka spręsti su tėvais. Pasak A.Gedminienės, esant būtinybei mokykloje dalijamos anketos, pagal kurias bandoma išsiaiškinti moksleivių tarpusavio santykius ir jų savijautą.

"Prisimenu vieną atvejį, kai po tokios apklausos moksleiviui reikėjo jau ne psichologo, o psichoterapeuto pagalbos", - pasakojo gimnazijos vadovė.

Žiauriausi aštuntokai

Praėjusių metų sausį Kauno dailės gimnaziją sukrėtė dvi kraupios tragedijos. Prie apleisto viešbučio buvo rastas nusižudžiusios septyniolikametės kūnas. Praėjus dviem dienoms po šios nelaimės, iš gyvenimo pasitraukė kita, metais jaunesnė, tos pačios gimnazijos moksleivė. Tiesa, šiam žingsniui merginos ryžosi ne dėl patyčių. Spėjama, kad įtakos tokiam sprendimui turėjo paslaptingas jaunimo judėjimas.

"Žinau apie tas moksleives. Pas mane lankėsi jų draugė. Pastaroji išsigelbėjo", - kalbėjo gimnazijos psichologė Greta, kelis kartus per savaitę bendraujanti su vaikais, kuriems nesiseka rasti bendros kalbos su savo bendraamžiais. "Jei kreipiasi jaunesnių klasių moksleiviai, problemai spręsti kviečiu tėvus. Jei vyresni - bandome savarankiškai ieškoti išeičių. Nors asmeniškai aš esu už tai, kad tėvai padėtų savo vaikams", - kalbėjo psichologė. Pasak jos, kovoti su patyčiomis yra daug būdų, tačiau visi jie labai individualūs.

"Keisti mokyklą - ne visada yra išeitis", - įsitikinusi Greta.

S.Dariaus ir S.Girėno gimnazijos psichologei taip pat tenka bendrauti su patyčias patiriančiais vaikais. Dažniausiai jos kabineto duris esą varsto aštuntų klasių moksleiviai. "Vyresniesiems rūpi mokslai", - įsitikinusi Rita Venslovaitienė. Sprendžiant patyčių problemą, jai yra tekę bendrauti ne tik su visa klase, bet ir su atskiromis vaikinų arba merginų grupėmis. "Kartais nėra būtinybės problemos viešinti visai klasei. Kartais būna ir taip, kad dėl nevaldomos situacijos tenka informuoti tėvus", - pasakojo R.Venslovaitienė.

Statistika:

Patyčias Lietuvos mokyklose reguliariai patiria 30 vaikų iš 100.
Su patyčiomis bent kartą yra susidūręs kiekvienas moksleivis.
Iš savo bendraamžių tyčiojasi apie 30 proc. berniukų ir 17 proc. mergaičių. Psichologų teigimu, pastarųjų tyčiojimosi formos kur kas žiauresnės nei vaikinų.
Kaimyninėse šalyse padėtis panaši: Estijoje patyčias patiria 15-29 proc., o Latvijoje - 15-24 proc. mokinių.
Mažiausiai iš vaikų tyčiojamasi Švedijoje ir Ispanijoje - čia su agresija susiduria apie 4 proc. paauglių.
Tragiški įvykiai
2006 m. spalį Vilniuje iš devintame aukšte esančio buto balkono iššoko trylikametė. Savižudė, patyrusi daugybę sunkių kūno sužalojimų, mirė greitosios pagalbos medikų automobilyje pakeliui į ligoninę.
Tų pačių metų kovą Klaipėdos rajone esantį Smilgynų kaimą sukrėtė šešiolikmetės savižudybė. Šaliku pasismaugusios nepilnametės lavonas buvo aptiktas prie namo esančioje daržinėje.
2007 m. sausį dėl bendramokslių patyčių nusižudė Šiaulių V.Kudirkos pagrindinės mokyklos ketvirtokė. Ji buvo rasta užsismaugusi chalato diržu.
2007 m. iš gyvenimo savo noru išėjo Kauno "Aušros" gimnazijos moksleivis. Keturiolikmetis pasikorė iš paklodės susuktoje kilpoje.
Tais pačiais metais internete pasirodė mobiliuoju telefonu nufilmuota medžiaga, kaip vienoje Suvalkijos mokyklų paauglės mergaitės kitų akivaizdoje tyčiojasi iš savo bendraamžės.
2008 m. po traukinio ratais palindo penkiolikametė Jonavos Senamiesčio gimnazijos moksleivė. Jos atsisveikinimo laiškas buvo išvedžiotas ant netoliese esančios sienos.
2008 m. bendraamžių egzekuciją patyrė Jonavos rajono Upninkų pagrindinės mokyklos septintokė. Būrelis merginų ją sumušė bažnyčios šventoriuje.
2010 m. sausį nepakėlęs bendraamžių patyčių Prienuose nusižudė vienuoliktokas.

Siūlo pagalbą

Patyrusieji patyčias arba stebintieji jas gali kreiptis į savo mokylos psichologą arba kasdien nuo 11 iki 21 val. skambinti nemokamu "Vaikų linijos" telefonu 8 800 11 111.
Laiškus galima siųsti adresu www.vaikulinija.lt

 

Diena.lt


Magnetinis laukas padeda iš naujo užauginti smegenų ląsteles

Magnetinis laukas padeda iš naujo užauginti smegenų ląsteles

Niujorko mokslininkai, atlikdami eksperimentinius tyrimus su pelėmis, pastebėjo, kad magnetais veikiant smegenų sritį, susijusią su atmintimi, galima paskatinti naujų neuronų augimą. Pristatydami tyrimų rezultatus Amerikos akademijos Neuromokslų...


Didžiojoje Britanijoje bus išbandoma "bioninė akis"

Regėjimą praradę žmonės gali atgauti viltį vėl matyti, rašo britų dienraštis "The Scotsman". Didžiojoje Britanijoje jau pradėta rinkti grupė savanorių išbandyti neseniai sukurtą revoliucinį akies implantą. Timo Džeksono (Tim Jackson)...


Vėjaraupiai – ne tik vaikų liga

Šaltuoju metų laiku padaugėja sergančiųjų vėjaraupiais. Susirgimai dažniausiai plinta vaikų, lankančių švietimo įstaigas, tarpe. Primename, kad ligą sukelia virusai, užsikrečiama nuo sergančiojo vėjaraupiais. Susirgęs žmogus gali apkrėsti...


Moters kūne medikai rado daugiau nei 20 adatų

Brazilijoje moters kūne gydytojai rado daugiau nei 20 adatų, praneša naujienų agentūra "RIA-Novosti". Neįprastas atradimas buvo padarytas Brazilijos Gran Paros valstijoje. 35 metų pacientė, atėjusi į priėmimą pas gydytoją, skundėsi...


Nuo ko priklauso laimė?

Nuo ko priklauso laimė?

"Ekonomika gali augti ir klestėti tik tuo atveju, jei žmonės klaidingai įsitikinę, kad turtėjimas padarys juos laimingesnius." Danielas Gilbertas. Pasak Minesotos universiteto (JAV) mokslininko Davido Lykkeno, 50 procentų laimės...


Buvusiam sveikatos apsaugos viceministrui A.Skikui prokuroras siūlo skirti 2 metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę

Prokuroras dėl kyšio reikalavimo buvusiam sveikatos apsaugos viceministrui Artūrui Skikui pasiūlė skirti dvejų metų laisvės atėmimo bausmę jos vykdymą atidedant trejiems metams. Tokią bausmę Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo posėdyje pasiūlė...


Stereoskopinis vaizdas pavojingas sveikatai

3D technologija vis plačiau naudojama įvairiuose gyvenimo sferose. Tačiau ji pasirodė ne tik naudinga, bet ir žalinga kai kuriems žmonėms. Daugelis buitinės elektronikos gamintojų jau susimąsto apie stereoskopinio vaizdo saugumą. Buvo nustatyta,...


Kaune paskelbta gripo epidemija

Pirmadienį Kauno visuomenės sveikatos centras priėmė sprendimą teikti miesto savivaldybei pasiūlymą skelbti gripo epidemiją. Antradienį Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Kauno mieste paskelbta gripo epidemija....


PSA tyrimas "pagauna" net 90 proc. prostatos vėžio atvejų

Prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas aiškinantis prostatos vėžio grėsmę lieka svarbiausiu pirminio patikrinimo metodu. Tai konstatuota Norvegijos sostinėje Osle šį mėnesį įvykusioje 32-oje Šiaurės šalių medicinos laboratorijų specialistų...


Netekę darbo žmonės mano prarasiantys ir norą mylėtis

Belgijos Lježo universiteto mokslininkai atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo jų bendradarbiai: pradedant nuo valytojų, baigiant vadovaujančiais darbuotojais. 350 savanoriams buvo išdalinti lapai su klausimais: kiek jie uždirba, kiek atideda...


Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems ir vaikams

Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems ir vaikams

Nuo balandžio 1-osios, visą mėnesį Jūrų muziejus registruoja norinčius dalyvauti individualiuose užsiėmimuose su delfinais. Keletą metų dėl susidariusios ilgos eilės registravimas buvo visiškai nutrauktas. Individualūs užsiėmimai su delfinais...


Druska suteikia laimės

Druska suteikia laimės

Žmonės mėgsta persūdyti maistą. Kodėl? "Die Welt" rašo, kad, pavyzdžiui, vokiečiai kasdien suvartoja 12-20 g druskos, nors organizmas gali įveikti tik pusę šio kiekio. Druskos perteklius, žinia, kelia kraujo spaudimą, tačiau daugelis...


J. Razma: išlygos dėl įsiskolinimų PSD paaiškės kitą savaitę

TS-LKD frakcijos seniūno Jurgio Razmos nuomone, reikia sudaryti išlygas dėl PSD įsiskolinimų emigrantams, bedarbiams. J. Razmos nuomone, reikia sudaryti galimybę emigrantams deklaruoti išvykimą atgaline data. Taip jiems "nusibrauktų"...


Atsiprašymai geriau suprantami dešine ausimi

Pasirodo, kad tiesiog atsiprašyti neužtenka. Tyrimas parodė, kad atsiprašymo žodžius reikia tarti į dešinę žmogaus ausį. Pasak mokslininkų, dešine ausimi atsiprašymai yra tiesiog geriau išgirstami. Esą kai žmogus yra piktas, dešine ausimi garsai...


Kasmetinis sveikatos patikrinimas turi tapti atskira prevencijos programa su atskiru finansavimu

Kelias dienas Vyriausybė įnirtingai diskutavo, kiek laisvadienių per metus reiktų skirti profilaktiniams sveikatos tikrinimams. Kaip nurodoma Seimo narės A. Zuokienės pranešime spaudai, šioje diskusijoje nebuvo įsigilintina į žymiai svarbesnius...


Meno šedevrai veikia kaip nuskausminamieji, atskleidė tyrimas

Meno šedevrai veikia kaip nuskausminamieji, atskleidė tyrimas

Kad dailės šedevrai pasižymi stipriu emociniu poveikiu, jokia naujiena, tačiau Italijoje atliktas tyrimas atskleidė, jog jie mažina ir fizinį skausmą, skelbia "New Scientist". Bario universiteto (Italija) tyrėjų grupė, vadovaujama...


Girtavimas niokoja jaunimo smegenis

Jaunų alkoholiu girdytų beždžionių smegenų autopsijos pateikė iki šiol geriausią įrodymą, kad girtavimas jaunystėje gali visam laikui pažeisti smegenis, skelbia newscientist.com. Labiausiai buvo pažeistos kamieninės ląstelės, turėjusios tapti...


Išvesti gydantys nuo vėžio vištų kiaušiniai

Išvesti gydantys nuo vėžio vištų kiaušiniai

Didžiosios Britanijos mokslininkai išaugino genetiškai modifikuotas vištas, dedančias vaistams nuo vėžio kurti naudojamų proteinų prisotintus kiaušinius. Šį novatorišką projektą pristatė tas pats tyrimų centras, kuriame buvo klonuota avelė Dolly,...


Daiva Ausėnaitė. Psichologinė pagalba sergant onkologine liga

Lietuvoje kasdien apie 50 žmonių išgirsta diagnozę "vėžys". Nemažai daliai sergančiųjų vėžio stadija būna vėlyva. Sergančiajam ir jo artimiesiems tenka spręsti ne vieną psichologinę dilemą. Lietuviai – psichologiškai nelabai...


Nustatė, kodėl žmonės bijo prarasti pinigus

Televiziniuose žaidimuose dalyvaujantys ir didelėmis pinigų sumomis rizikuojantys žmonės gali turėti smegenų defektą, teigia mokslininkai. Jie mano nustatę smegenų sritį, lemiančią, jog daugelis žmonių bijo nutrūktgalviškai elgtis su pinigais,...


Kačių savininkai – protingesni

Nuo seno manyta, jog katės protingesnės nei šunys. Atrodo, kad ta pati taisyklė galioja ir jų savininkams. Kates auginantys žmonės dažniau įgyja universitetinį išsilavinimą, rodo gyvūnėlių savininkų mokslinis tyrimas. Bristolio universiteto...


Plikasis smėlrausys – atsparus vėžiui

Pasaulyje nėra žinomo nei vieno atvejo, kad plikojo smėlrausio organizme būtų aptiktas kokio nors tipo vėžinis auglys. Tai neįprasta, turint omenyje, kad šie gyvūnai gyvena iki 30 metų. Dabar Rochesterio universiteto biologai atrado tokios savybės...


Optimizmas vėžio negydo

Optimizmas vėžio negydo

Pasak Amerikos mokslininkų, buvo teikiama pernelyg didelė reikšmė dvasios nusiteikimui kovojant su vėžiu. Jie teigia nustatę, jog pozityvi arba negatyvi paciento emocinė būklė nėra tiesiogiai susijusi su pasveikimu ar ligos progresavimu, - rašo...


Susitikinėsite su žymiai jaunesne partnere – bėda garantuota

Susitikinėsite su žymiai jaunesne partnere – bėda garantuota

Vyrai, kurie susitikinėja su 10 ar 20 metų jaunesne moterimi, prisišauks bėdą. Santykių ekspertai įvardija priežastis, kodėl tokie santykiai baigsis bloguoju. Kaip rašo portalas askmen.com, vyresnio amžiaus vyrai dažniausiai klysta tuomet, kai...


Kodėl nerandame vienodų kojinių (mokslinis požiūris)

Kai nesiseka, tai nesiseka ištisai - kas to nėra patyręs? Visi galimi nemalonūs atvejai, kuriems įvykti tikimybė, rodos, tokia pati kaip ir malonių, atsitinka vis dėlto dažniau. Bent jau mums taip atrodo. Anglų fizikas teoretikas Robertas...


Joana Lapėnienė. Ar pagrįsta psichozė dėl kiaulių gripo?

Vadinamasis kiaulių gripas apnuogino mūsų globalios visuomenės bėdas. Dar pandemija neprasidėjo, bet masinė psichozė pasiekė net ir atokiausius pasaulio kampelius. Aišku, geriau tuščiai išsigąsti nei ištiktų globali katastrofa. Globaliame...


Pašto poste sulaikyti preparatai su medvarlės ikrais

Vilniaus Pašto poste Muitinės Pažeidimų prevencijos skyriaus pareigūnai sulaikė 240 kapsulių vaistinio preparato, į kurio sudėtį įeina medvarlės ikrai. Atliekant smulkių siuntų muitinį patikrinimą, dviejose siuntose iš Kinijos Vilniaus teritorinės...


Buvęs sveikatos apsaugos ministras: blogiau bus visiems

Mūsų sveikatos apsaugos būklė šiuo metu yra gana sunki. Visi kalba, kad padidėjo vaistų kainos, kad vaistai yra labai brangūs, bet visi užmiršta, kad tai Vyriausybė padidino vaistų kainas. 16 proc., uždėdama pridetinės vertės mokestį. Tai yra...


Žmogaus plaučiuose pradėjo augti eglė

Žmogaus plaučiuose pradėjo augti eglė

Rusijos chirurgai, pradėję piktybinio auglio šalinimo operaciją, negalėjo patikėti savo akimis: vyriškio plaučiuose buvo suvešėjusi 5 cm eglutė. Kaip rašoma Rusijos žiniasklaidoje, 28 metų Artiomas Sidorkinas, gyvenantis Uralo regione, medžio...


Tyrimas: pėdos turi savo kalbą

Britų psichologas sako atradęs naują kūno kalbą, kuria žmonės naudojasi perduodami tam tikrus signalus savo kojomis. Akių kontaktas ir kūno kalba jau ilgą laiką pripažįstami galinčiais išduoti sukčiavimą, nervingumą ar potraukį pašnekovui, rašoma...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9