Liepos 9d. Ketvirtadienis

Patyčios mokykloje plinta lyg epidemija

Peržiūrų skaičius: 24892

Šalį sukrėtusi Prienų moksleivio savižudybė dar labiau pakurstė kalbas apie patyčias mokyklose. Kauno ugdymo įstaigų atstovai tikina, esą sėkmingai kovojantys su šia problema.

Padėjo dienoraštis

Devintokė Gertrūda (vardas pakeistas), paprašyta prisiminti daugiau nei prieš metus buvusioje mokykloje patirtas patyčias, nieko nesakiusi užsidarė savo kambaryje.
"Praėjo nemažai laiko, tačiau nuoskaudos liko", - apie mergaitės išgyvenimus kalbėjo jos mama Eglė.

Niekuomet nelietusi asmeninių Gertrūdos daiktų, dabar moteris džiaugiasi į rankas netyčia paėmusi dienoraštį, kuris, Eglės manymu, užkirto kelią galimai nelaimei. "Aš niekas, tik maža, stora kiaulė. Kodėl aš tokia gimiau?" - šie žodžiai dviejų vaikų mamai buvo signalas, kad kažkas temdo nerūpestingą vyresnėlės gyvenimą.

"Išvydusios mane klasėje merginos pradeda kriuksėti. Kai pasirodau valgykloje, vaikinai sustumia dvi kėdes", - po ilgų mamos įkalbinėjimų nuoskaudas liejo moksleivė. Nieko nelaukusi Eglė kreipėsi į mokyklos direktorę. Ši susirūpinusiai mamai liepė bendrauti su klasės auklėtoja.

Pastaroji žadėjo stebėti situaciją ir pasikalbėti su mokiniais. Deja, padėtis negerėjo. Kartą Gertrūda namo grįžo sulaužytais akiniais ir su keliais nubrozdinimais. "Vienas po kito į mane trenkėsi mažiausiai penki bendraklasiai. Juokėsi, kad nuo tokios "dručkės" atšoks kaip nuo želė gumulėlio", - ašaras vos valdė mergaitė.

Negalėjusi ilgiau taikstytis su bendraamžių patyčiomis ir mokyklos bendruomenės abejingumu, Eglė nusprendė dukrai surasti kitą mokymo įstaigą. "Problema išsisprendė. Gertrūda vėl noriai vaikšto į pamokas. Tiesa, mes ėmėme spręsti dar vieną - svorio problemą", - prasitarė kaunietė.

Patyčios - kasdienybė

Gertrūda - vienas iš daugybės vaikų, kurie mokyklose kasdien patiria bendraamžių žodines patyčias ir fizinį smurtą. Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuva tarp 35-ių šalių užima vienas pirmųjų pozicijų pagal vaikų, kurie patiria patyčias, skaičių.

"Praėjusiais metais Kauno vaikų linija sulaukė maždaug 32 tūkst. skambučių. Dažniausiai skambinta dėl patyčių", - pasakojo Kauno vaikų linijos vadovė psichologė Asta Blandė. Dažniausiai vaikai griebiasi telefono ragelio, nes savo problemomis nenori apsunkinti ir taip užimtų tėvų. Be to, jie baiminasi kalbėti su namiškiais dėl ūmios pastarųjų reakcijos. "Ateis į mokyklą, pakratys skriaudėją ir taip dar labiau pablogins situaciją", - įsitikinusi A.Blandė. Teisingai reaguoti į patyčias, A.Blandės manymu, ne visuomet sugeba ir mokytojai.

Kaip kovoti su patyčių problema? Vaikų linijos vadovės teigimu, apie tai būtina kalbėti ne tik mokyklose, bet ir darželiuose. Su vaikais reikia aiškintis, kas yra patyčios ir kaip jaučiasi užgauliojamas asmuo. Tėvai, kurie pagal naujausius tyrimus savo vaikams kasdien skiria maždaug 7 min. dėmesio, privalo atidžiau stebėti savo atžalas.

"Nepamatyti, kad kažkas vyksta su tavo vaiku, - neįmanoma. Pedagogų kalbos, esą jie nepastebėjo, kad su mokiniu kažkas vyksta - manęs neįtikins. Mokykloje dirbau ilgus metus", - tikino A.Blandė.

Rengia anonimines apklausas

"Nežinau nė vienos mokyklos, kuriose nebūtų patyčių. Yra tik pavienės klasės, kurioms toks elgesys svetimas", - praėjus kelioms dienoms po Prienų vidurinės mokyklos vienuoliktoko Rimvydo Purvinio savižudybės, negailestingą verdiktą skelbė psichologė. Kauno ugdymo įstaigų vadovai ir psichologai gi tikino, kad jų ugdymo įstaigose su šia problema intensyviai kovojama, o patyčių mastai smarkiai mažėja.

"Norime būti draugiškiausia mokykla ne tik Kaune, bet ir Lietuvoje", - kalbėjo "Varpo" gimnazijos direktorė Alfreda Gedminienė. Nuo šių mokslo metų pradžios ugdymo įstaigoje, pasak jos, kreipiamas ypatingas dėmesys patyčių problemoms spręsti. Laisvu tarp pamokų laiku čia vyksta problemiškų moksleivių užsiėmimai su psichologe, apskritojo stalo diskusijos.

"Nauda - akivaizdi. Sumažėjo nedraugiško elgesio bendraamžių atžvilgiu", - kalbėjo mokyklos vadovė. Tiesa, užsiėmimai ir pokalbiai su mokyklos psichologe ne visuomet būna veiksmingi. Neretai iškilusias problemas tenka spręsti su tėvais. Pasak A.Gedminienės, esant būtinybei mokykloje dalijamos anketos, pagal kurias bandoma išsiaiškinti moksleivių tarpusavio santykius ir jų savijautą.

"Prisimenu vieną atvejį, kai po tokios apklausos moksleiviui reikėjo jau ne psichologo, o psichoterapeuto pagalbos", - pasakojo gimnazijos vadovė.

Žiauriausi aštuntokai

Praėjusių metų sausį Kauno dailės gimnaziją sukrėtė dvi kraupios tragedijos. Prie apleisto viešbučio buvo rastas nusižudžiusios septyniolikametės kūnas. Praėjus dviem dienoms po šios nelaimės, iš gyvenimo pasitraukė kita, metais jaunesnė, tos pačios gimnazijos moksleivė. Tiesa, šiam žingsniui merginos ryžosi ne dėl patyčių. Spėjama, kad įtakos tokiam sprendimui turėjo paslaptingas jaunimo judėjimas.

"Žinau apie tas moksleives. Pas mane lankėsi jų draugė. Pastaroji išsigelbėjo", - kalbėjo gimnazijos psichologė Greta, kelis kartus per savaitę bendraujanti su vaikais, kuriems nesiseka rasti bendros kalbos su savo bendraamžiais. "Jei kreipiasi jaunesnių klasių moksleiviai, problemai spręsti kviečiu tėvus. Jei vyresni - bandome savarankiškai ieškoti išeičių. Nors asmeniškai aš esu už tai, kad tėvai padėtų savo vaikams", - kalbėjo psichologė. Pasak jos, kovoti su patyčiomis yra daug būdų, tačiau visi jie labai individualūs.

"Keisti mokyklą - ne visada yra išeitis", - įsitikinusi Greta.

S.Dariaus ir S.Girėno gimnazijos psichologei taip pat tenka bendrauti su patyčias patiriančiais vaikais. Dažniausiai jos kabineto duris esą varsto aštuntų klasių moksleiviai. "Vyresniesiems rūpi mokslai", - įsitikinusi Rita Venslovaitienė. Sprendžiant patyčių problemą, jai yra tekę bendrauti ne tik su visa klase, bet ir su atskiromis vaikinų arba merginų grupėmis. "Kartais nėra būtinybės problemos viešinti visai klasei. Kartais būna ir taip, kad dėl nevaldomos situacijos tenka informuoti tėvus", - pasakojo R.Venslovaitienė.

Statistika:

Patyčias Lietuvos mokyklose reguliariai patiria 30 vaikų iš 100.
Su patyčiomis bent kartą yra susidūręs kiekvienas moksleivis.
Iš savo bendraamžių tyčiojasi apie 30 proc. berniukų ir 17 proc. mergaičių. Psichologų teigimu, pastarųjų tyčiojimosi formos kur kas žiauresnės nei vaikinų.
Kaimyninėse šalyse padėtis panaši: Estijoje patyčias patiria 15-29 proc., o Latvijoje - 15-24 proc. mokinių.
Mažiausiai iš vaikų tyčiojamasi Švedijoje ir Ispanijoje - čia su agresija susiduria apie 4 proc. paauglių.
Tragiški įvykiai
2006 m. spalį Vilniuje iš devintame aukšte esančio buto balkono iššoko trylikametė. Savižudė, patyrusi daugybę sunkių kūno sužalojimų, mirė greitosios pagalbos medikų automobilyje pakeliui į ligoninę.
Tų pačių metų kovą Klaipėdos rajone esantį Smilgynų kaimą sukrėtė šešiolikmetės savižudybė. Šaliku pasismaugusios nepilnametės lavonas buvo aptiktas prie namo esančioje daržinėje.
2007 m. sausį dėl bendramokslių patyčių nusižudė Šiaulių V.Kudirkos pagrindinės mokyklos ketvirtokė. Ji buvo rasta užsismaugusi chalato diržu.
2007 m. iš gyvenimo savo noru išėjo Kauno "Aušros" gimnazijos moksleivis. Keturiolikmetis pasikorė iš paklodės susuktoje kilpoje.
Tais pačiais metais internete pasirodė mobiliuoju telefonu nufilmuota medžiaga, kaip vienoje Suvalkijos mokyklų paauglės mergaitės kitų akivaizdoje tyčiojasi iš savo bendraamžės.
2008 m. po traukinio ratais palindo penkiolikametė Jonavos Senamiesčio gimnazijos moksleivė. Jos atsisveikinimo laiškas buvo išvedžiotas ant netoliese esančios sienos.
2008 m. bendraamžių egzekuciją patyrė Jonavos rajono Upninkų pagrindinės mokyklos septintokė. Būrelis merginų ją sumušė bažnyčios šventoriuje.
2010 m. sausį nepakėlęs bendraamžių patyčių Prienuose nusižudė vienuoliktokas.

Siūlo pagalbą

Patyrusieji patyčias arba stebintieji jas gali kreiptis į savo mokylos psichologą arba kasdien nuo 11 iki 21 val. skambinti nemokamu "Vaikų linijos" telefonu 8 800 11 111.
Laiškus galima siųsti adresu www.vaikulinija.lt

 

Diena.lt

Naujas dirbtinio apvaisinimo metodas gali sumažinti įgimtų ligų tikimybę

Newcastle universiteto mokslininkai sukūrė naują metodą, kuris leidžia sėkmingai perkelti žmogaus DNR iš vienos žmogaus kiaušialąstės į kitą. Naujovė ateityje turėtų sumažinti rimtų genetinių sutrikimų - mitochondrinių ligų - perdavimą kūdikiui....


JAV mokslininkai šokoladą sieja su depresija

Žmonės, kurie nuolat mėgaujasi šokoladu, labiau linkę į depresiją nei tie, kurie nemėgsta šio saldumyno, išsiaiškino JAV mokslininkai, skelbia BBC. "Archives of Internal Medicine" žurnale skelbiami atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad...


22 metus šaldyta sperma liko gyvybinga

JAV gimė mergaitė, kurios motina buvo apvaisinta prieš 22 metus užšaldyta savo sutuoktinio sperma. Poros dukra gimė visiškai sveika. Mergaitės tėvui tebuvo 16 metų, kai jis susirgo leukemija. Gydytojai pasiūlė radioterapiją, tačiau įspėjo, kad po...


SAM: Daugelis vaistinių vaistams taiko per didelius antkainius

Daugelis šalies vaistinių nevykdo teisės aktų ir vaistinėms taiko per didelius antkainius, trečiadienį pareiškė sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys. Anot ministerijos pranešimo, Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT) balandį...


Gripu ir peršalimo ligomis susirgo mažiau žmonių

Praėjusią savaitę sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), palyginti su prieš tai buvusia savaite, sumažėjo. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) duomenimis, ankstesniąją savaitę iki 41...


Transplantacijas koordinuos naujas centras

Transplantacijas koordinuos naujas centras

Jie neskaičiuoja darbo valandų. Jei tik reikia, šoka iš lovos vidurnaktį ir skuba į ligoninę. Organų transplantacijomis besirūpinančių medikų darbas aplinkiniams primena įtempto siužeto filmą. Viskas turi būti paruošta, kol nusileis kažkam...


Šalčio dilgėlinė - sunkiai įveikiama bėda

Šalčio dilgėlinė - sunkiai įveikiama bėda

Žiemos metu pabuvus lauke skruostai neretai parausta. Tačiau jeigu raudonis ilgai nepraeina, oda atrodo tarsi sudilginta, niežti, pabrinksta ar net atsiranda pūkšlių - tai ne nušalimas, o alergija šalčiui. Alerginė reakcija, kylanti...


Simuliuoti ligą – nebemadinga

Politikas, turėdamas nedarbingumo pažymėjimą, šoko savo dukros vestuvėse. Tarnautojas, pakilęs iš ligos patalo, išsiruošė miškan grybauti. Ar tai nusikaltimas? Ką gali ir ko negali ligonis? Turi neatidėliotinų reikalų, bet trūksta laiko? Nori...


Lietuva neišnaudoja visų priemonių ŽIV ir AIDS prevencijai

Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija "Galiu gyventi" reiškia susirūpinimą dėl stringančių esminių valstybės sprendimų sprendžiant ŽIV ir AIDS prevencijos ir gydymo problemas. "Kai kurios postsovietinio bloko šalys,...


Citrinų kvapas skatina žmonių dosnumą

Citrininio ploviklio kvapo gali visiškai pakakti, kad žmonės panorėtų tapti dosnesni ir geraširdiškesni. Taip teigiama JAV ir Kanados mokslininkų atlikto tyrimo rezultatuose, pranešė "The Vancouver Sun". Eksperimento išvadose teigiama,...


Studija: pėdos turi savo kalbą

Britų psichologas sako atradęs naują kūno kalbą, kuria žmonės naudojasi perduodami tam tikrus signalus savo kojomis. Akių kontaktas ir kūno kalba jau ilgą laiką pripažįstami galinčiais išduoti sukčiavimą, nervingumą ar potraukį pašnekovui, rašoma...


Ligoniai greičiau sulauks slaugytojų namuose

Ligoniai greičiau sulauks slaugytojų namuose

Slaugos paslaugas pacientų namuose galės teikti ne tik bendruomenės, bet ir bendrosios praktikos licencijas turintys slaugytojai. Tokia teisė bendrosios praktikos slaugytojams suteikta, pakeitus sveikatos apsaugos ministro įsakymą "Dėl...


Narkomanijos prevencija uostamiestyje - pavyzdys Rytų šalims

Klaipėdos psichikos sveikatos centrą aplankė devyni narkomanijos prevencijos srityje dirbančių Rusijos ir Baltarusijos įstaigų, savivaldybių administracijų, visuomeninių organizacijų bei spaudos atstovai. Svečiai iš Minsko (Baltarusija) ir Rusijos...


Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Venų varikozė. Klasikiniai ir naujausi gydymo metodai

Tyrimai rodo, kad 40 % moterų ir 20 % vyrų nuo 16 iki 80 turi veninės kraujotakos sutrikimų. Didelę reikšmę lėtiniam venų nepakankamumui atsirasti turi paveldėjimas, lytis ir hormoniniai veiksniai (brendimas, nėštumas, menopauzė), geriamųjų...


Gydytojas nugalėjo gripo sukeltas komplikacijas

Mėnesį anapus sąmonės ribų su mirtimi galynėjęsis gydymo įstaigos vadovas pabudo iš komos ir grįžta į gyvenimą. Gyvas! Šio vieno žodžio pakanka žmogui, kuris prieš savaitę sugrįžo į realų gyvenimą, ir jo artimiesiems, pažįstamiems, kolegoms....


Venų gydymas lazeriu

Venų gydymas lazeriu

Dažniau venų varikozė (išsipletusios venos kojose) vargina vyresnio amžiaus žmones. Liga progresuoja ne valandomis ir savaitėmis, bet mėnesiais ir metais. Beje, ypač jai palankus šiltasis sezonas. Ligą galima stabdyti elastiniu trikotažu, vaistais...


Klaipėdos medikams - aktualios amerikiečių pamokos

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) savo patirtimi dalijasi aukščiausius reitingus Jungtinėse Amerikos Valstijose turinčių Mayo klinikų gydytojai. Šis dviejų gydytojų vizitas - 14 metų trunkančios KUL ir Klyvlendo klinikų gydytojų...


Farmacininkai remia gydytojų atostogas

Praėjusį šeštadienį gausus būrys šeimos gydytojų, parėmus uždarajai akcinei bendrovei "Actavis Baltics", pakėlė sparnus į Izraelį. Čia jie praleis savaitę. Į Tel Avivą išskrido šeimos gydytojai iš Panevėžio, Utenos, Klaipėdos, Vilniaus...


Diagnozė – vėžys. Tikėjimas kartais daro stebuklus

Diagnozė – vėžys. Tikėjimas kartais daro stebuklus

Šalia mūsų egzistuoja žmonės, kurie daro viską, kad pasaulis taptų gražesnis kitiems. Šis tekstas apie juos ir apie tai, jog neverta nuleisti rankų ir gailėtis savęs. Kiekvienas galime daryti gerumo darbus kitiems, kiekvienas galime prisidėti prie...


Sukurtas pirmas implantuojamas dirbtinio inksto prototipas

Kraujo apytakos sistema varomas dirbtinis inkstas gali tapti pirmuoju implantuojamu įtaisu, pakeisiančiu donorinius inkstus ir dializės aparatus, teigia mokslininkai. Kalifornijos San Fransisko universiteto (UCSF) mokslininko Šuvo Rojaus (Shuvo...


Panevėžyje atšaukiama gripo epidemija

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Visvaldas Matkevičius išleido įsakymą, kuriuo mieste atšaukiama gripo epidemija ir kompleksinių profilaktinių priemonių plano vykdymas. Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenimis,...


Kokia depresijos prasmė?

Kokia depresijos prasmė?

Mokslininkai vis dar laužo galvą, kodėl pasaulyje taip sparčiai daugėja sergančių depresija. Šią mįslę bando įminti ir evoliucijos psichologai. Jų išvada: depresija gali būti naudinga, nes padeda mums atsisakyti nepasiekiamų tikslų. Nors...


Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Gydymas kamieninėmis ląstelėmis: ar bus išplėstos medicinos ribos?

Svarbiausia kamieninių ląstelių savybė – gebėjimas virsti bet kuria organizmo ląstele. Dėl šios priežasties jos pasižymi regeneracinėmis savybėmis, gali atkurti pažeistus audinius. Panaudojus kamienines ląsteles, jau šiandien sėkmingai...


Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Sausėja ir ragėja oda? Rekomenduojame bulvių balzamą, skirtą sausos, suragėjusios odos priežiūrai. Balzamo formulė sukurta remiantis šiuolaikinėmis žiniomis apie augalinių substancijų imponuojančias savybes. Bulvių ekstraktas savyje turi daug...


Kaip spręsti problemas?

Nors problemų kyla kone kasdien, ne visi jas mokame efektyviai spręsti. Keletas taisyklių, padėsiančių gvildenti iškilusias dilemas. Jei norite rasti veiksmingą sprendimą, pirmiausia tiksliai įvardinkite kilusią problemą. Dauguma žmonių bando...


Vilniečiai darbe dažnai kenčia dėl psichologinio smurto

Higienos instituto atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad vilniečiai darbo vietose dažnai patiria psichologinį smurtą. Tyrimo metu nustatyta, kad 46 proc. apklaustų moterų ir 43 proc. vyrų darbe patiria vieną ar daugiau psichologinio smurto...


Granatai – naujas "ginklas" kovojant su auksiniu stafilokoku

Granatai jau kuris laikas laikomi itin vertingu vaisiumi, tačiau mokslininkai iš Kingstono universiteto Londone teigia, kad jis gali padėti susidorojant su itin sunkiais šiuolaikinės medicinos iššūkiais. Prof. Declan Naughton vadovaujama...


Estijoje parduodami vaistai "sudužusioms širdims"

Estijoje veikianti vaistinė siūlo įvairiausius vaistus. Pavyzdžiui, prekiaujama pagal viduramžių receptus sukurtais vaistais "sudužusių širdžių" gydymui. "Nuo viduramžių šioje vaistinėje buvo ruošiami ir parduodami ypatingu būdu...


Kaip gydoma dvylikapirštės žarnos opa

Kaip gydoma dvylikapirštės žarnos opa

Ką galite pasakyti apie dvylikapirštės žarnos opą? Ar tai pavojinga? - Tai lėtinė liga, kai pažeidžiama skrandžio ar dvylikapirštės žarnos gleivinė. Kai šie organai sveiki, sekreto sluoksnis saugo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivines nuo...


Alytuje bus teikiama profesionali pagalba sergantiems Alzheimerio liga

Alzheimerio liga sergantiems pacientams Alytuje bus teikiamos kokybiškos ir prieinamos paslaugos. Įgyvendinus Europos Sąjungos (ES) finansuojamą Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro projektą, sergantieji Alzheimerio liga galės gauti...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9