Birželio 28d. Antradienis

Patyčios mokykloje plinta lyg epidemija

Peržiūrų skaičius: 24892

Šalį sukrėtusi Prienų moksleivio savižudybė dar labiau pakurstė kalbas apie patyčias mokyklose. Kauno ugdymo įstaigų atstovai tikina, esą sėkmingai kovojantys su šia problema.

Padėjo dienoraštis

Devintokė Gertrūda (vardas pakeistas), paprašyta prisiminti daugiau nei prieš metus buvusioje mokykloje patirtas patyčias, nieko nesakiusi užsidarė savo kambaryje.
"Praėjo nemažai laiko, tačiau nuoskaudos liko", - apie mergaitės išgyvenimus kalbėjo jos mama Eglė.

Niekuomet nelietusi asmeninių Gertrūdos daiktų, dabar moteris džiaugiasi į rankas netyčia paėmusi dienoraštį, kuris, Eglės manymu, užkirto kelią galimai nelaimei. "Aš niekas, tik maža, stora kiaulė. Kodėl aš tokia gimiau?" - šie žodžiai dviejų vaikų mamai buvo signalas, kad kažkas temdo nerūpestingą vyresnėlės gyvenimą.

"Išvydusios mane klasėje merginos pradeda kriuksėti. Kai pasirodau valgykloje, vaikinai sustumia dvi kėdes", - po ilgų mamos įkalbinėjimų nuoskaudas liejo moksleivė. Nieko nelaukusi Eglė kreipėsi į mokyklos direktorę. Ši susirūpinusiai mamai liepė bendrauti su klasės auklėtoja.

Pastaroji žadėjo stebėti situaciją ir pasikalbėti su mokiniais. Deja, padėtis negerėjo. Kartą Gertrūda namo grįžo sulaužytais akiniais ir su keliais nubrozdinimais. "Vienas po kito į mane trenkėsi mažiausiai penki bendraklasiai. Juokėsi, kad nuo tokios "dručkės" atšoks kaip nuo želė gumulėlio", - ašaras vos valdė mergaitė.

Negalėjusi ilgiau taikstytis su bendraamžių patyčiomis ir mokyklos bendruomenės abejingumu, Eglė nusprendė dukrai surasti kitą mokymo įstaigą. "Problema išsisprendė. Gertrūda vėl noriai vaikšto į pamokas. Tiesa, mes ėmėme spręsti dar vieną - svorio problemą", - prasitarė kaunietė.

Patyčios - kasdienybė

Gertrūda - vienas iš daugybės vaikų, kurie mokyklose kasdien patiria bendraamžių žodines patyčias ir fizinį smurtą. Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuva tarp 35-ių šalių užima vienas pirmųjų pozicijų pagal vaikų, kurie patiria patyčias, skaičių.

"Praėjusiais metais Kauno vaikų linija sulaukė maždaug 32 tūkst. skambučių. Dažniausiai skambinta dėl patyčių", - pasakojo Kauno vaikų linijos vadovė psichologė Asta Blandė. Dažniausiai vaikai griebiasi telefono ragelio, nes savo problemomis nenori apsunkinti ir taip užimtų tėvų. Be to, jie baiminasi kalbėti su namiškiais dėl ūmios pastarųjų reakcijos. "Ateis į mokyklą, pakratys skriaudėją ir taip dar labiau pablogins situaciją", - įsitikinusi A.Blandė. Teisingai reaguoti į patyčias, A.Blandės manymu, ne visuomet sugeba ir mokytojai.

Kaip kovoti su patyčių problema? Vaikų linijos vadovės teigimu, apie tai būtina kalbėti ne tik mokyklose, bet ir darželiuose. Su vaikais reikia aiškintis, kas yra patyčios ir kaip jaučiasi užgauliojamas asmuo. Tėvai, kurie pagal naujausius tyrimus savo vaikams kasdien skiria maždaug 7 min. dėmesio, privalo atidžiau stebėti savo atžalas.

"Nepamatyti, kad kažkas vyksta su tavo vaiku, - neįmanoma. Pedagogų kalbos, esą jie nepastebėjo, kad su mokiniu kažkas vyksta - manęs neįtikins. Mokykloje dirbau ilgus metus", - tikino A.Blandė.

Rengia anonimines apklausas

"Nežinau nė vienos mokyklos, kuriose nebūtų patyčių. Yra tik pavienės klasės, kurioms toks elgesys svetimas", - praėjus kelioms dienoms po Prienų vidurinės mokyklos vienuoliktoko Rimvydo Purvinio savižudybės, negailestingą verdiktą skelbė psichologė. Kauno ugdymo įstaigų vadovai ir psichologai gi tikino, kad jų ugdymo įstaigose su šia problema intensyviai kovojama, o patyčių mastai smarkiai mažėja.

"Norime būti draugiškiausia mokykla ne tik Kaune, bet ir Lietuvoje", - kalbėjo "Varpo" gimnazijos direktorė Alfreda Gedminienė. Nuo šių mokslo metų pradžios ugdymo įstaigoje, pasak jos, kreipiamas ypatingas dėmesys patyčių problemoms spręsti. Laisvu tarp pamokų laiku čia vyksta problemiškų moksleivių užsiėmimai su psichologe, apskritojo stalo diskusijos.

"Nauda - akivaizdi. Sumažėjo nedraugiško elgesio bendraamžių atžvilgiu", - kalbėjo mokyklos vadovė. Tiesa, užsiėmimai ir pokalbiai su mokyklos psichologe ne visuomet būna veiksmingi. Neretai iškilusias problemas tenka spręsti su tėvais. Pasak A.Gedminienės, esant būtinybei mokykloje dalijamos anketos, pagal kurias bandoma išsiaiškinti moksleivių tarpusavio santykius ir jų savijautą.

"Prisimenu vieną atvejį, kai po tokios apklausos moksleiviui reikėjo jau ne psichologo, o psichoterapeuto pagalbos", - pasakojo gimnazijos vadovė.

Žiauriausi aštuntokai

Praėjusių metų sausį Kauno dailės gimnaziją sukrėtė dvi kraupios tragedijos. Prie apleisto viešbučio buvo rastas nusižudžiusios septyniolikametės kūnas. Praėjus dviem dienoms po šios nelaimės, iš gyvenimo pasitraukė kita, metais jaunesnė, tos pačios gimnazijos moksleivė. Tiesa, šiam žingsniui merginos ryžosi ne dėl patyčių. Spėjama, kad įtakos tokiam sprendimui turėjo paslaptingas jaunimo judėjimas.

"Žinau apie tas moksleives. Pas mane lankėsi jų draugė. Pastaroji išsigelbėjo", - kalbėjo gimnazijos psichologė Greta, kelis kartus per savaitę bendraujanti su vaikais, kuriems nesiseka rasti bendros kalbos su savo bendraamžiais. "Jei kreipiasi jaunesnių klasių moksleiviai, problemai spręsti kviečiu tėvus. Jei vyresni - bandome savarankiškai ieškoti išeičių. Nors asmeniškai aš esu už tai, kad tėvai padėtų savo vaikams", - kalbėjo psichologė. Pasak jos, kovoti su patyčiomis yra daug būdų, tačiau visi jie labai individualūs.

"Keisti mokyklą - ne visada yra išeitis", - įsitikinusi Greta.

S.Dariaus ir S.Girėno gimnazijos psichologei taip pat tenka bendrauti su patyčias patiriančiais vaikais. Dažniausiai jos kabineto duris esą varsto aštuntų klasių moksleiviai. "Vyresniesiems rūpi mokslai", - įsitikinusi Rita Venslovaitienė. Sprendžiant patyčių problemą, jai yra tekę bendrauti ne tik su visa klase, bet ir su atskiromis vaikinų arba merginų grupėmis. "Kartais nėra būtinybės problemos viešinti visai klasei. Kartais būna ir taip, kad dėl nevaldomos situacijos tenka informuoti tėvus", - pasakojo R.Venslovaitienė.

Statistika:

Patyčias Lietuvos mokyklose reguliariai patiria 30 vaikų iš 100.
Su patyčiomis bent kartą yra susidūręs kiekvienas moksleivis.
Iš savo bendraamžių tyčiojasi apie 30 proc. berniukų ir 17 proc. mergaičių. Psichologų teigimu, pastarųjų tyčiojimosi formos kur kas žiauresnės nei vaikinų.
Kaimyninėse šalyse padėtis panaši: Estijoje patyčias patiria 15-29 proc., o Latvijoje - 15-24 proc. mokinių.
Mažiausiai iš vaikų tyčiojamasi Švedijoje ir Ispanijoje - čia su agresija susiduria apie 4 proc. paauglių.
Tragiški įvykiai
2006 m. spalį Vilniuje iš devintame aukšte esančio buto balkono iššoko trylikametė. Savižudė, patyrusi daugybę sunkių kūno sužalojimų, mirė greitosios pagalbos medikų automobilyje pakeliui į ligoninę.
Tų pačių metų kovą Klaipėdos rajone esantį Smilgynų kaimą sukrėtė šešiolikmetės savižudybė. Šaliku pasismaugusios nepilnametės lavonas buvo aptiktas prie namo esančioje daržinėje.
2007 m. sausį dėl bendramokslių patyčių nusižudė Šiaulių V.Kudirkos pagrindinės mokyklos ketvirtokė. Ji buvo rasta užsismaugusi chalato diržu.
2007 m. iš gyvenimo savo noru išėjo Kauno "Aušros" gimnazijos moksleivis. Keturiolikmetis pasikorė iš paklodės susuktoje kilpoje.
Tais pačiais metais internete pasirodė mobiliuoju telefonu nufilmuota medžiaga, kaip vienoje Suvalkijos mokyklų paauglės mergaitės kitų akivaizdoje tyčiojasi iš savo bendraamžės.
2008 m. po traukinio ratais palindo penkiolikametė Jonavos Senamiesčio gimnazijos moksleivė. Jos atsisveikinimo laiškas buvo išvedžiotas ant netoliese esančios sienos.
2008 m. bendraamžių egzekuciją patyrė Jonavos rajono Upninkų pagrindinės mokyklos septintokė. Būrelis merginų ją sumušė bažnyčios šventoriuje.
2010 m. sausį nepakėlęs bendraamžių patyčių Prienuose nusižudė vienuoliktokas.

Siūlo pagalbą

Patyrusieji patyčias arba stebintieji jas gali kreiptis į savo mokylos psichologą arba kasdien nuo 11 iki 21 val. skambinti nemokamu "Vaikų linijos" telefonu 8 800 11 111.
Laiškus galima siųsti adresu www.vaikulinija.lt

 

Diena.lt

Svorį mažinantis vaistas kelia pavojų

Europos vaistų agentūra (EVA) paskelbė rekomendaciją, kad Europos Sąjungos valstybėse būtų uždrausta pardavinėti vaistą organizmo svoriui mažinti "Reductil". Gydytojams rekomenduojama neskirti, o vaistininkams - neparduoti vaistų, kurių...


Kaip kritikuoti neįžeidžiant?

Kaip kritikuoti neįžeidžiant?

"Neseniai mane paskyrė pamainos vyresniąja, aš turiu prižiūrėti kitų darbuotojų atliekamą darbą. Turiu nurodyti, kas ką daro blogai, o man tai labai sunku. Visaip vengiu to, nes atrodo, kad įskaudinsiu žmogų, įžeisiu. Kita vertus, suprantu,...


Vyriškieji genai - prie išnykimo ribos

Vyriškoji Y chromosoma, o sykiu su ja ir visa vyrų giminė pamažu nyksta, perspėja leidinys "The Daily Mail", apeliuodamas į profesorės Dženifer Greivs iš Nacionalinio Australijos universiteto pranešimą. Remdamasi faktu, kad prieš 300...


Negalia – ne kliūtis kurti

Gargždų kultūros centre veikianti spalvinga tapybos ant šilko paroda "Akimirkų lietus" ypatinga. Jos autoriai - neįgalūs, senyvo amžiaus žmonės bei vaikai iš rizikos šeimų. Jie visi - socialinių paslaugų centro lankytojai, kartu dalyvavę...


Adatas pakeis pleistras

Mokslininkai skelbia gerą naujieną adatų bijantiems žmonėms: sukurtas pleistras, kuris vaistus suleis be jokių skausmingų dūrių. Tokia naujovė ateityje gali būti naudojama tiek skiepams, tiek ligoms gydyti skirtiems vaistams leisti į žmogaus...


Bakterinė žarnyno infekcija nuo pupelių daigų?

Mažiausiai 22 žmonių gyvybes nusinešusį žarnyno infekcijų, sukeliamų pavojingos atmainos bakterijų Escherichia coli, protrūkį Europoje galėjo sukelti užkrėstos daigintos sėklos, sekmadienį nurodė vieno Vokietijos regiono žemės ūkio ministras....


Dauguma žmonių - optimistai

Dauguma žmonių iš prigimties yra optimistai, konstatavo mokslininkai iš Kanzaso valstijos universiteto (JAV). Mokslininkų išvada pagrįsta apklausos, kurioje dalyvavo daugiau nei 140 šalių, duomenimis. Paaiškėjo, kad 95 proc. apklausos dalyvių...


Vilniuje nuo pandeminio gripo mirė 46 metų vyras

Antradienį nuo kiaulių gripo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose mirė 46 metų vyras. Tai - penktoji oficialiai patvirtinta mirtis Lietuvoje. Tai oficialiai patvirtinto sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas bei Vilniaus...


Algimantas Čekuolis: kaip išvaikyti žiemos depresiją?

Jeigu rytą išvystate juodą tamsą už langų, o širdyje ne ką šviesiau, nesinori nei kur eiti, nei ką nors daryti, o ir vakaras nieko gera nežada, vadinasi, esate vienas iš kelių dešimčių milijonų šiaurės europiečių, tarp kurių ypač tiršta lietuvių,...


Save žalojančio elgesio priežastys – neviltis ir susvetimėjimas

Save žalojantį elgesį skatina gyventojų visuomeninių ryšių suirimas ir beviltiškumo jausmas. Lietuviai įsitikinę, kad valdžiai nerūpi eilinio žmogaus problemos ir kad jie patys negali turėti jokios įtakos visuomenės gyvenimui. Taip, pasiremdama...


Kauno apskrityje – antrasis trichineliozės protrūkis

Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad Kauno apskrityje šiais metais registruojamas jau antrasis trichineliozės protrūkis. Balandžio 10-16 d. šia kirmėlių sukelta liga susirgo 10 Kauno rajono gyventojų, o balandžio 21 dieną...


5 klaidos gydytojo priimamajame

5 klaidos gydytojo priimamajame

Gydytojai išskyrė penkias klaidas, kurias paprastai daro pasikonsultuoti atėję pacientai. 1. Neklausinėja. Vienintelis blogas klausimas yra tas, kuris taip ir lieka neužduotas. Nereikia gėdytis, jog neišmanote medicinos ir klausinėkite tol, kol...


Kartais jausmus geriau pasilaikyti sau

Psichologai ragina: jeigu jums sunku, kreipkitės į mus arba artimą žmogų, kuris sugeba klausytis, ir išsipasakokite viską, kas guli ant širdies. Kalbėjimo terapija ilgą laiką buvo laikoma vienu geriausiu būdų, padedančiu ištverti skausmingą...


Seimo kontrolierius ragina pareigūnus vienąkart išspręsti beveik dešimtmetį nesprendžiamas dirbtinio apvaisinimo problemas

Seimo kontrolierius įstaigos vadovas Romas Valentukevičius, savo iniciatyva atlikęs tyrimą dėl dirbtinio (pagalbinio) apvaisinimo padėties Lietuvoje, rekomenduoja sveikatos apsaugos ministrui Algiui Čaplikui dar kartą išanalizuoti su dirbtiniu...


Vilkpėdės ligoninei - labdaros koncertas Filharmonijoje

Balandžio 9 dieną Lietuvos Nacionalinėje Filharmonijoje vyksiantis įspūdingas koncertas taps kilnia gerumo akcija. Penkiolika žinomiausių jaunųjų Lietuvos muzikų ir kolektyvų labdaros koncerte susivienys bendram tikslui – surinkti pinigų...


Medikai neatskleidžia, ar koją susilaužęs A.Ūsas buvo apsvaigęs

Suprastėjusia sveikatos būkle skundęsis Andrius Ūsas priverstas lankytis ne tik pas širdies veikla besirūpinančius kardiologus, bet ir pas traumatologus. Prieš pat savaitgalį jam atlikta kojos operacija. Portalo žiniomis, pedofilijos byloje...


Vakcina nuo vėžį sukeliančio viruso – jau kitąmet

Lietuvoje kasmet nuo gimdos kaklelio vėžio miršta iki 300 moterų. Daugiau gyvybių Europoje ši liga nusineša tik Rumunijoje. Lietuva jau nuo kitų metų žada bent daliai moterų kompensuoti vakciną nuo viruso, kuris dažniausiai ir sukelia šį vėžį....


Sesers meilė – prieš medikų prognozes

Sesers meilė – prieš medikų prognozes

Panevėžietė 29-erių metų Ina Macevičienė šiemet liepą pagaliau apsivilko vestuvinę suknelę ir atšoko ilgai atidėliotas vestuves. Pastaruosius dvejus metus ji buvo visiškai pamiršusi save. Dienas ir naktis Ina leido prie dabar septyniolikmetės...


Mažo tamprumo tvarsčiai kompresinei terapijai

Mažo tamprumo tvarsčiai kompresinei terapijai

Ūmių sportinių traumų metu, ypač kai pažeidžiami minkštieji audiniai (raumenys, raiščiai, jungiamasis audinys ir t. t.), kokybiškas pažeistos srities suspaudimas yra vienas iš kelių pagrindinių pirmosios pagalbos suteikimo principų. Tinkamai...


Gripas kėsinasi į saugumą mieste

Į miestą atsėlinanti gripo epidemija gali paralyžiuoti ir teisėsaugos institucijų darbą. Jau dabar daugelyje šių įstaigų dėl ligos į darbą neatėjo apie dešimtadalis darbuotojų. Policija ar teismai - ne mokyklos, paskelbus gripo epidemiją jų...


Kiberchondrija: pavojinga

Kiberchondrija: pavojinga

Kiberchondrija pirmąsyk tapo sistemiško tyrimo objektu. Šis reiškinys egzistuoja jau daugiau nei 10 metų. Tai bandymas diagnozuoti savo negalavimus įrašant į elektroninį laukelį simptomus. Beje, iš visų variantų kiberchondrikas paprastai išsirenka...


Naujas mokslininkų atradimas padės gydyti aklumą

Iš odos ląstelių mokslininkai pagamino akių ląsteles, jautrias šviesai. Šis atradimas gali būti labai svarbus gydant aklumą. Mokslininkų perprogramuotoms žmogaus odos ląstelėms buvo būdingos tokios pačios savybės kaip ir toms, kurio sudaro...


Skambučių centras – ideali vieta romanui

Didžiosios Britanijos dienraštis "Daily Express" informuoja, kad kas trečias šalies skambučių centro darbuotojas buvo arba yra užmezgęs tarnybinį romaną. Tarp kitų profesijų atstovų tarnybiniai romanai nėra tokie populiarūs, todėl,...


"Mintis apie skyrybas sukelia baimę..."

"Mintis apie skyrybas sukelia baimę..."

Ne vienerius metus kenčiate vyro neištikimybę. Kankinatės, pakenčiate, nesipriešinate, nieko nedarote padėčiai pakeisti. Slepiate nuo artimųjų. Ar galėtumėte sau atsakyti kodėl? "Žinau, kad nesu vienintelė moteris, kurią apgaudinėja vyras....


Genai – sveikatos aiškiaregiai

Genai – sveikatos aiškiaregiai

Kelias sekundes trunkantis genetinis tyrimas išduoda, ar ateityje galite susirgti vėžiu, cukriniu diabetu ar infarktu. Medicinos mokslo pažanga verčia naują lapą ligų prevencijos ir jaunystės išsaugojimo istorijoje. Tik kartą gyvenime atliekamas...


Birželio 14 -oji - Pasaulinė kraujo donorų diena

Birželio 14 -oji - Pasaulinė kraujo donorų diena

2005 m. 58- oje Pasaulio sveikatos asamblėjoje buvo nuspręsta kasmet, birželio 14 dieną, minėti Pasaulinę kraujo donorų dieną, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį ir skatinti savanorišką neatlygintiną kraujo donorystę. Ši data pasirinkta...


Chirurgas per klaidą moteriai amputavo sveiką krūtį

Chirurgas per klaidą moteriai amputavo sveiką krūtį

Vienas chirurgas Prancūzijoje per klaidą amputavo moteriai sveiką krūtį. Užuot nupjovęs piktybinio auglio apimtą kairiąją krūtį, jis pacientei nurėžė dešiniąją. Galiausiai moteris liko be abiejų krūtų, rašo dienraštis "Le Progres"....


Narkozė: kas tuomet vyksta žmogaus sąmonėje?

Ar įmanoma sugrįžti iš nebūties? Jei ne, tai kaip pavadinti būklę, kai tave kelias valandas pjausto peiliais, o nieko nejauti? Arba savaites, mėnesius guli ir nieko nematai, negirdi. Pabudęs nieko neatsimeni arba žinai regėjęs nebūtus vaizdus. Kas...


Sukurtas pirmas implantuojamas dirbtinio inksto prototipas

Kraujo apytakos sistema varomas dirbtinis inkstas gali tapti pirmuoju implantuojamu įtaisu, pakeisiančiu donorinius inkstus ir dializės aparatus, teigia mokslininkai. Kalifornijos San Fransisko universiteto (UCSF) mokslininko Šuvo Rojaus (Shuvo...


Vokietijos medikai kūdikiams sulašino mirtiną užkratą

Vokietijos medikai kūdikiams sulašino mirtiną užkratą

Mainco (Vokietijoje) universiteto klinikas sukrėtė skandalas. Šeštadienį užkrėsti žarnyno bakterijomis mirė du reanimacijoje gydyti kūdikiai. Dar vienas 24 savaičių kūdikis mirė pirmadienio vakarą. Incidento aukomis tapo 11 mažylių. Spėjama, kad...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9