REXSAN

Pasaulinę virškinimo sveikatos dieną – patarimai, kaip gyventi sveikiau

Gegužės 29-ąją visame pasaulyje minima virškinimo sveikatos diena. Šią dieną apie virškinimo problemas ir sveikatą kalbama jau penkiasdešimt metų, Lietuvos organizacijos, raginančios pasirūpinti savo virškinimu, skaičiuoja 35-uosius metus. Ši tema tampa vis aktualesne, nes dėl greito gyvenimo tempo, valgymo paskubomis, milijonai žmonių visame pasaulyje kenčia nuo virškinimo sutrikimų.

Pasaulio gastroenterologų organizacijos atliktos apklausos duomenimis, daugiau nei pusė moterų teigia kenčiančios nuo vidurių užkietėjimo, pilvo pūtimo ir rėmens.

Europoje dėl virškinimo sutrikimų kenčia nuo 40 iki 80 milijonų žmonių. Lietuviška statistika nepateikiama, bet medikai spėja, kad situacija mūsų šalyje panaši į kitų išsivysčiusių šalių. Nuo virškinimo sutrikimų kenčia ir vaikai: jais skundžiasi 10-20 proc. Lietuvos vaikų.

Dažniausiai skundžiamasi vidurių užkietėjimu, rėmeniu, pilvo pūtimu. Štai 7 proc. pasaulio gyventojų rėmuo vargina kasdien, o 15 procentų gyventojų juo skundžiasi kiekvieną mėnesį. Onkologinius susirgimus stebintys medikai konstatuoja faktą – storosios žarnos vėžys yra trečia pagal dažnumą vėžio forma industrinėse šalyse. Nuo jos kasmet miršta daugiau nei pusė milijono žmonių, Lietuvoje diagnozuojama daugiau nei pusantro tūkstančio tokių susirgimų per metus.

Pasak Lietuvos gastroenterologų draugijos prezidento prof. hab. dr. Jono Valantino, žmonės gydydamiesi virškinimo sutrikimus dažniausiai piktnaudžiauja vaistais. „Netgi esant vidurių užkietėjimui, pirmiausia bėgama į vaistinę pirkti laisvinamųjų, nors šiuos vaistus gydydami skiriame tik tada, kai nepadeda jokios kitos priemonės“, – sakė J. Valantinas.

Norėdami apsisaugoti nuo virškinimo sutrikimų, turite vartoti kuo daugiau natūralių maisto produktų: vaisių, daržovių, grudų bei žuvies. Patariama valgyti ir fermentuotus produktus, turinčius probiotikų (gerųjų bakterijų). Medikai siūlo gerti daugiau skysčių, bet nepiktnaudžiauti alkoholiu ir kava. J. Valantinas priminė ir Antikos mediko Hipokrato posakį: „Maistas yra vaistas – taigi leiskite, kad jūsų vaistais būtų jūsų maistas.“ Kad taip būtų, maistu reikia išmokti mėgautis: valgyti neskubant, gerai sukramtant maistą. Būtina ir sportuoti, išmokti valdyti stresą.

TAIP PAT SKAITYKITE