Rugsėjo 26d. Šeštadienis

Parkinsono ligą gali įveikti neurostimuliacija

Peržiūrų skaičius: 25708

Stasiui Žemaičiui dar tik 58-eri metai, bet jis be pagalbininkų negali nei paeiti, nei atsistoti. Jo kūną sukaustė Parkinsono liga. Vilčių išsivaduoti iš jos gniaužtų suteikė naujas chirurginio gydymo metodas – neurostimuliacija.

Operavo 12 valandų

Praėjus parai po operacijos S.Žemaitis sėdėjo palatoje, apsuptas artimųjų, ir su didžiausiu apetitu valgė kalakutienos kepsnį. Jei ne subintuota galva, nė nepagalvotum, kad ji operuota 12 valandų.

"Ilgai truko, kol nustatėme taikinio į smegenų požievio branduolius koordinates ir į jas nusitaikėme. Tai didžioji operacijos dalis", – paaiškino pirmąją neurostimuliacijos operaciją Lietuvoje atlikęs Kauno medicinos universiteto Neurochirurgijos klinikos Funkcinės stereotaksinės neurochirurgijos sektoriaus vadovas docentas Juozas Šidiškis.

Į ligonio galvos smegenų požievio branduolius įvesti elektrodai, laidais sujungti su stimuliatoriumi, implantuotu po raktikauliu. Stimuliatorius leis elektros impulsus, kurie neutralizuos tuose branduoliuose esančius neuronus, sukeliančius ligos simptomus: galvos ir galūnių drebėjimą, viso kūno sukaustymą, judesių sulėtėjimą ir kitus.

Vaistai ligos nesustabdė

Kas sukelia tokią sunkią ligą?

"Žinome, kad tai atsitinka dėl pakitimų smegenyse. Smegenų gilumoje yra darinys, turintis daug pigmento – melanino, ir dėl to vadinamas juodąja smegenų medžiaga. Nustatyta, kad joje neuronai žūsta, bet kodėl – neaišku. Tai morfologiniai pokyčiai. Dėl jų susidaro biocheminių junginių – neuromediatorių, kurie reguliuoja smegenų veiklą, disproporcija. Tai išbalansuoja neurodinamiką, sutrikdo judesius reguliuojančias funkcijas", – Parkinsono ligos simptomų atsiradimo priežastis aiškino docentas J.Šidiškis.

Jo pacientas S.Žemaitis pirmuosius ligos simptomus pajuto prieš 10 metų. Inžinierius, baigęs Kauno technologijos universitetą, dirbo vadovaujamąjį darbą. Nuo vaikystės buvo stiprios sveikatos. Yra apkeliavęs visą pasaulį – buvęs ir JAV, ir Japonijoje, moka ne vieną užsienio kalbą. Kodėl jam išsivystė ši liga – neaišku.

"Giminėje niekas tokia neserga", – tvirtino ligonio žmona Laima Žemaitienė.

Docentas J.Šidiškis pažymėjo, kad tam, kad liga atsirastų ir progresuotų, įtakos gali turėti psichologinė įtampa, ūmus stresas.

A.Žemaitis jokių išgyvenimų lyg ir neturėjo, bet liga jam smogė iš pasalų, progresavo labai sparčiai. Ligonis gydėsi vaistais, pastaruosius šešerius metus – itin didelėmis dozėmis. Nuo jų šalutinio poveikio išsivystė komplikacijos, nevaldomas galūnių ir viso kūno drebėjimas kėlė skausmą, kaustė ne tik kūną, bet ir kalbą.

"Kai vaistai nebepadeda, neurologai ligonius siunčia pas mus, neurochirurgus", – reziumavo docentas J.Šidiškis.

Naujo metodo privalumai

Taip alytiškis S.Žemaitis atsidūrė Kaune. Prieš trejus metus jam buvo atlikta destrukcinė galvos smegenų vienos pusės požievio branduolio operacija, bet ji padėjo tik laikinai.

"Rentgenu, kompiuterinės tomografijos arba magnetinio rezonanso metodu nustatomas ligos simptomus skleidžiantis židinys, į jį per mažą angutę kaukolėje įvedama elektrodų ir židinys suardomas. Drebėjimas, sustingimas išnyksta", – aiškino Kauno medicinos universiteto Neurochirurgijos klinikos vadovas profesorius Arimantas Tamašauskas.

Tačiau tai – branduolius negrįžtamai sunaikinantis metodas. Jis taikomas jau 50 metų. Neurostimuliacijos metodas daug pranašesnis tuo, kad smegenys nesuardomos, židinys branduolyje nesunaikinamas, o patologiški neuronai išjungiami, tarsi nukenksminami. Židinių veiklą galima kontroliuoti ir reguliuoti keičiant srovės parametrus.

Stimuliatorių išjungus ligos simptomai atsinaujina. Svarbiausia, anot docento J.Šidiškio, taikant šį metodą galima išvengti nepataisomų komplikacijų. Beje, jų gali sukelti bet koks neurochirurgų operacinis judesys, nukrypus nuo tikslo net per pusę milimetro. Visos neurochirurgijos procedūros turi būti atliktos preciziškai tiksliai – ir destrukcinės, ir stimuliacinės operacijos.

Pastarąją docentas J.Šidiškis prieš dvejus metus kartu su kolegomis atliko Suomijoje. Galėjo jų atlikti ir Lietuvoje daug anksčiau nei šiemet – Neurochirurgijos klinikoje yra visa tam reikalinga aparatūra, gydytojai seniai atlieka sudėtingas destrukcines operacijas, bet labai ilgai reikėjo laukti personalinio neurostimuliatoriaus ligoniui. Laikui bėgant įsisenėjo liga ir dabar neurochirurgai tikisi mažesnio efekto.

"Manome, kad ligonis galės pats atsistoti, pereiti per kambarį, minimaliai apsitarnauti. Jei operacija būtų buvusi atlikta prieš metus, kai ligonis dar pats atsikeldavo iš lovos, efektas būtų geresnis", – įsitikinęs neurochirurgijos virtuozas J.Šidiškis.

Valstybė padėti neskuba

Didžiausia problema buvo ta, kad ligonių kasos tik dabar nupirko neurostimuliatorių. Jis kainuoja 60 tūkst. litų. Parkinsono liga serga 0,3 proc. šalies gyventojų. Jiems nuolat reikia gerti vaistus, nes pasibaigus jų veikimui simptomai atsinaujina. Yra ligonių, kuriems vaistai nepadeda, kai kurių ligos simptomų neslopina. Po 5–6 metų neretai išsivysto medikamentinės komplikacijos, sunkesnės už pačią ligą.

"Dėl to ieškoma naujų gydymo būdų", – pabrėžė docentas J.Šidiškis.

Operacijas atlikti kasmet reikia bent dešimčiai ligonių. Deja, ir vienam jų dėl rezervuoto valstybės požiūrio į naujų gydymo metodų diegimą teko ilgai laukti. Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse tokių problemų nekyla.

Anot neurochirurgų, ir pas mus jų būtų mažiau, jei būtų peržiūrėti lėšų sveikatos apsaugai prioritetai, jos nebūtų švaistomos brangiems ir ne visada būtiniems ligų diagnostikos metodams. Jiems lėšų negailima, o nauji gydymo metodai, kurie yra vienintelis būdas padėti tokiems ligoniams kaip S.Žemaitis, neretai ignoruojami. Neurochirurgijos virtuozo J.Šidiškio, sukaupusio didžiulę darbo patirtį funkcinės–stereotaksinės neurochirurgijos srityje, skaitančio pranešimus pasaulio neurochirurgų kongresuose, buvo paklausta, ar jis turi licenciją neurostimuliacijos operacijoms atlikti.

J.Žemaičiui neurostimuliatorius bus prijungtas praėjus po operacijos dviem savaitėms, kai sugis žaizda elektrodo įvedimo vietoje. Fiziologinė kontrolė jau atlikta per operaciją: nustatytos aktyviausios vietos ir neuronų reakcija į impulsus.

"Dabar svarbu tik tai, kad neurostimuliatorius veiktų preciziškai tiksliai, o stimuliacijos parametrai bus reguliariai kontroliuojami ir koreguojami", – apibendrino vienas žymiausių Parkinsono ligos gydytojų Lietuvoje, neurostimuliacinės chirurgijos pradininkas mūsų šalyje J.Šidiškis.


Sergamumas

Parkinsono liga pasaulyje serga apie 1,4 proc. žmonių, vyresnių kaip 55 metų. Žymesnio skirtumo tarp lyčių nenustatyta. Retai susergama iki 40 metų.


Parkinsono ligos simptomai:

Galvos ir galūnių drebėjimas.

Galūnių ir kūno sukaustymas.

Judesių sulėtėjimas.

Eisenos ir pusiausvyros pasikeitimai.

Pusiausvyros, kalbos, rijimo sutrikimai.

Sulėtėjęs mąstymas.

Sutrikusi orientacija.


Diagnostika

Esant ankstyvai stadijai diagnozuoti ligą gali būti sunku. Bet kuris gydytojas, įtaręs Parkinsono ligą, turi nukreipti ligonį konsultuotis pas neurologą. Diagnostika remiasi pagrindiniais klinikiniais simptomais. Jei reikia, atliekami laboratoriniai kraujo ir kiti tyrimai, galvos smegenų kompiuterinė ar magnetinio rezonanso tomografija.


Ligos eiga

Dažniausiai iš pradžių pradeda drebėti viena ranka ar koja, vėliau – ir kitos galūnės. Gali drebėti apatinis žandikaulis, galva ar, rečiau, visas kūnas. Kad kūnas dreba, matyti esant ramybės būklei, tam tikrai pozai, sustiprėja susijaudinus, sumažėja darant judesius ir išnyksta miegant. Judesiai tampa lėti, mažiau gestikuliuojama, veido mimika tampa skurdesnė: ligonis rečiau mirksi, mažiau šypsosi. Sutrinka stovėsena, eisena ir pusiausvyra. Ligoniai vaikšto smulkiais žingsneliais, palinkę į priekį, kiek sulenktomis rankomis per alkūnes ir kojomis per kelius. Jiems sunkiau išlaikyti pusiausvyrą, einant – laiku sustoti, pasukti į šoną. Kad kūnas sukaustytas, labiausiai matyti pažvelgus į galūnes: vienos ar abiejų pusių galūnės atrodo sunkios, nerangios, kartais ligoniui susidaro įspūdis, kad jos silpnesnės. Pasikeičia rašysena: raidės tampa smulkios, ilgiau rašant – dar mažesnės, neaiškios. Balsas tampa monotoniškas, gali būti prikimęs. Ilgiau sergant vargina seilėtekis, gali pasunkėti kramtymas, rijimas. Neretai labiau riebaluojasi oda ir plaukai, užkietėja viduriai, gali atsirasti šlapinimosi ir lytinės funkcijos sutrikimų. Ligoniai gali jausti didesnį nei anksčiau nuovargį. Sulėtėja ir mąstymas, minčių dėstymas. Dažnai kartu nustatoma depresija.


Patarimai ligoniams

Mankštinkitės. Kasdienė mankšta didina ištvermingumą ir gerina savijautą. Jei kūnas nuolat dreba ir tai vargina, atsipalaiduokite, giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Vaikščiodami stipriau kilnokite kojas ir mosuokite rankomis, stovėdami galvą laikykite iškeltą. Norėdami apsisukti eikite ratu. Jeigu kojos sustingo, prispauskite kulnus prie grindų, stovėkite ir žiūrėkite tiesiai, neatsiloškite, tada pasirinkite taikinį ir eikite tiesiai į jį. Jei sunku rašyti, rinkitės didelį rašiklį. Kartkartėmis pamankštinkite ranką. Jei dažnai griūvate, pašalinkite iš kelio kilimėlius ir kitas kliūtis kojoms. Prieš atsikeldami iš lovos arba nuo kėdės, stabtelėkite minutę sėdėdami. Jei pajutote, kad svaigsta galva, sustokite arba atsisėskite. Dėvėkite drabužius, kuriuos patogu apsirengti. Stiprinkite veido judesius kalbėdami, balsu skaitydami. Valgykite pasidėję indus ant neslystančio patiesalo, naudokite maisto smulkintuvą, kad nereikėtų pjaustyti peiliu. Valgykite mažais kąsniais, gerai sukramtykite, atsargiai rykite. Dažnai užsigerkite. Valgykite laiku, tuo pačiu metu. Nurykite seiles prieš įsidėdami maisto į burną.

 

Diena.lt

Kompensuojamųjų vaistų priemokos skirtingose vaistinėse turėtų supanašėti gruodžio viduryje

Skirtingose vaistinėse nuo gruodžio vidurio kompensuojamųjų vaistų kainos taps panašesnės, nes gamintojai turės taikyti vienodas nuolaidas visoms vaistinėms. Kainos nuo gruodžio 11 dienos galės svyruoti tik vaistinių taikomų antkainių ribose....


Apie sėklides

Apie sėklides

Nors dažnai mėgstama sakyti "visi vyrai vienodi", taip iš tikrųjų nėra. Visi vyrai yra individualūs ir nepakartojami. Skiriasi jų lytinių organų, įskaitant ir sėklides, dydis, forma, išvaizda ir funkcija. Skirtingi vyrai turi ir...


6 niekšiški būdai nustatyti, koks vaikinas bus lovoje

Moterims nereikia nuosekliai analizuoti kiekvieno naujo partnerio gesto, kad sužinotų, koks jis bus lovoje. Kaip rašo glamour.com, seksologė Laura Berman ištyrė dažniausiai pasitaikančius vyrų elgesio modelius, kuriuos pastebėjus moteriai...


LAT: psichiatrijos įstaigų sanitarai turi teisę gauti padidintą atlyginimą

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), išnagrinėjęs bylą dėl Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos Utenos skyriaus sanitarų darbo apmokėjimo esant nukrypimams nuo normalių darbo sąlygų, pirmadienį konstatavo, kad darbdavys jiems privalo mokėti...


Valgykite kartu. Sužinosite, koks vyras bus lovoje

Jei vyras per pirmąjį pasimatymą pakvietė moterį pavakarieniauti, ji turėtų nepraleisti progos sužinoti, ko galima tikėtis iš jo ateityje. Ekspertai tikina, kad elgesys prie stalo ne tik parodo žmogaus išsiauklėjimą, bet ir atskleidžia, koks jis...


JAV sėkmingai persodinta 80% veido

Klivlendo klinikos Ohajaus valstijoje (JAV) chirurgai praėjusių metų pabaigoje atliko pirmąją JAV veido persodinimo operaciją, o dabar, po pjūvių sugijimo jau tapo aišku, jog ši procedūra pavyko sėkmingai. Operacijos ir gijimo laikotarpiu buvo...


Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Euromelanomos diena - Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama akcija, skirta kovai su odos vėžiu ir melanoma. Į Euromelanomos komiteto veiklą įsijungė gydytojai dermatovenerologai, onkologai ir sveikatos ministerijos atstovai. Šios...


Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse

Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Onkourologijos skyriuje atidarytos naujos operacinės. Operacinėse atliekamų endoskopinių bei laparoskopinių piktybinių navikų operacijų tiesiogines transliacijas mokomojoje auditorijoje galės stebėti...


Prostatos vėžio taikinyje – ne tik vyresni vyrai

Patikrintas būdas laiku pastebėti prostatos vėžį – profilaktiniai PSA (prostatos specifinio antigeno) ir laisvo PSA tyrimai. Tuomet šios dažniausios vyrų onkologinės ligos gydymas gali būti efektyvus. Tik žmonos atidumas padėjo 48 metų...


"Ekstremali chirurgija": trachėja jūsų rankoje

Rankoje išauginta trachėja yra dar vienas ekstremalios chirurgijos pavyzdys, kurių pastaruoju metu sulaukiama vis daugiau. Belgė pacientė Linda de Croock neįprastu būdu gavo tai, ko jai labai reikėjo. Moteriai prieš 25-eris metus autoavarijoje...


I.Degutienė sako neproteguojanti savo vyro į onkologijos instituto vadovus

Seimo pirmininkė Irena Degutienė sako toliau besilaikanti nuostatos, kad Lietuvoje turėtų būti atskiras Onkologijos institutas, tačiau pabrėžia neproteguojanti savo vyro į tokios medicinos įstaigos vadovus. "Pradėjo sklisti gandai, kad aš...


Homoseksualumo gydymas - tik akių dūmimas?

Homoseksualumo gydymas - tik akių dūmimas?

Psichiatrai Didžiojoje Britanijoje vis dar siūlo konsultacijas - kurių veiksmingumas neįrodytas - gydančias nuo homoseksualumo, rašo lrt.lt. BBC praneša, kad žymi mažuma psichiatrų yra pasiruošusi padėti pacientui, jeigu jie to paprašytų,...


5 priežastys, kodėl merginos nežiūri pornografinių filmų

Šlykštu, gėdinga, vulgaru. Pornografinių filmų žiūrėjimas – tik laiko gaišatis, juk tokie filmai menki tiek menine, tiek estetine prasme. Portalas askmen.com nurodė 5 priežastis, kodėl merginos nemėgsta žiūrėti pornografinių filmų....


Kaip kritikuoti neįžeidžiant?

Kaip kritikuoti neįžeidžiant?

"Neseniai mane paskyrė pamainos vyresniąja, aš turiu prižiūrėti kitų darbuotojų atliekamą darbą. Turiu nurodyti, kas ką daro blogai, o man tai labai sunku. Visaip vengiu to, nes atrodo, kad įskaudinsiu žmogų, įžeisiu. Kita vertus, suprantu,...


JAV chirurgai kasmet pamiršta medicininius instrumentus 1,5 tūkstančio ligonių

JAV chirurgai kasmet pamiršta medicininius instrumentus 1,5 tūkstančio ligonių

Kiekvienais metais JAV chirurgai "pamiršta" medicininius spaustuvus, tamponus ir kitus daiktus 1,5 tūkstančio ligonių viduje. Šie skaičiai paaiškėjo per Masačūsetso valstijos gydytojų atliktą tyrimą. Mokslininkai išnagrinėjo užrašus...


Už optinės iliuzijos - smegenų mokslo atradimas

Už optinės iliuzijos - smegenų mokslo atradimas

Pasirodo, įprastos ir juoką sukeliančios optinės iliuzijos gali būti visai rimta mokslinių tyrimų preimonė. Ypač tada, kai tyrinėjamos žmogaus smegenys. Rezultatai yra iš ties įdomūs ir intriguojantys - galite tyrimą išbandyti su savo draugais....


Kodėl vyras neatleidžia moteriai neištikimybės?

Britų psichologai pamėgino išsiaiškinti, kodėl moterys sugeba atleisti savo antrosios pusės neištikimybę, o vyrai – ne. Specialistai atliko tyrimą, daugiau nei dešimtį metų stebėdami sutuoktinių poras, ir padarė gana įdomias išvadas, rašo...


Ramiems žmonėms silpnaprotystė išsivysto rečiau

Ramiems žmonėms silpnaprotystė išsivysto rečiau

Tyrimas rodo, kad ramaus būdo žmonėms senatvėje silpnaprotystė išsivysto rečiau, rašo BBC. Tyrimas publikuotas žurnale "Neurology". Tyrimo metu mokslininkai 500 sveikų pagyvenusių žmonių paprašė užpildyti anketas apie jų asmenybę. Tyrimo...


Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Žmonės ir taip prispausti mokesčių, o siūlančiųjų naujovę teigimu, apmokestintas vaistų receptas, gydytojo konsultacija, lovadieniai ligoninėje padėtų atsikratyti be reikalo ieškančiųjų medikų pagalbos. KŽ klausė eilinių žmonių ir specialistų...


Šventinė nuotaika – tarsi vaistai

Tradicinis Kalėdų ir Naujųjų atributas – eglė puošiama visame pasaulyje. Kaip? Tai puošėjų sumanumo, meniškumo, skonio klausimas. Jei kas sugalvotų surengti eglių puošimo konkursą, nominacijų galėtų būti labai daug, o išrinkti pačią...


Kodėl vyrai renkasi gražias žmonas?

Ne vienas mokslininkų atliktas tyrimas įrodė, kad vyrai akimirksniu nusprendžia, moteris jiems tinka ar ne. Tačiau dėl to vyrų negalima pavadinti trumparegiais. Mokslininkai išsiaiškino, kad toks skubotumas susijęs su sudėtingu genetikos...


Laboratorijoje pavyko išauginti kraujagyslių

Tyrėjams iš JAV Raiso universiteto ir Beiloro medicinos kolegijos (BCM) pavyko išauginti kraujagyslių ir kapiliarų. Mokslininkai įveikė didžiausią kliūtį kelyje į sėkmingą transplantuotinų audinių auginimą laboratorijose - jiems pavyko išauginti...


Delfinams nebaisus diabetas

Delfinams nebaisus diabetas

JAV mokslininkų vykdyti tyrimai su delfinais atskleidė genus, kurie galėtų pagydyti segančius antrojo tipo diabetu, praneša BBC. JAV Nacionalinio žinduolių fondo mokslininkai nustatė, kad afalinos, lygiai taip pat kaip sergantys antrojo tipo...


Pokalbis su Dainiumi Pūru: Ar mūsų psichikos sveikata pagerės?

Šiandien apie 50 milijonų (11 procentų) Europos Sąjungos gyventojų serga psichikos ligomis. Kas 9 minutės nusižudo vienas europietis. Per metus - 58 000 savižudybių. Lietuvoje situacija daug prastesnė - pagal savižudybių skaičių pirmaujame...


Kiaulių gripas – nebaisus

Į Lietuvą atsėlinęs kiaulių gripas Klaipėdoje panikos dar nepasėjo – uostamiestyje dar neužregistruotas nė vienas šios ligos atvejis. Žmonės mano, kad ši liga yra mitas, sugalvotas tam, kad kažkas pasipelnytų. – Kai visi aplink tik...


"GlaxoSmithKline" atlikti tyrimai suteikia vilčių atrasti veiksmingus vaistus nuo maliarijos

Tarptautinė farmacijos kompanija "GlaxoSmithKline" (GSK) paskelbė naujo tyrimo rezultatus, teikiančius vilčių atrasti vaistus, skirtus gydyti maliariją. Tyrimo rezultatai buvo gauti visus metus tiriant daugiau nei 2 milijonus junginių iš...


Šeimos gydytojai galės atlikti daugiau tyrimų

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu neseniai buvo papildyta šeimos gydytojo medicinos norma - jo kompetencijai priskirti papildomi laboratoriniai tyrimai. Tokiu būdu siekiama, kad pacientams nereikėtų dėl palyginti nesudėtingų įprastų tyrimų...


Atliekami ilgaamžiškumo piliulės testai su žmonėmis

Atliekami ilgaamžiškumo piliulės testai su žmonėmis

Ar patikėtumėte, jei jums pasakytų, jog egzistuoja piliulė, sulėtinanti senėjimą ir leidžianti jums pragyventi sveikai iki 100 metų? Tokia piliulė galbūt egzistuoja jau dabar. Ją gaminanti kompanija "Sirtris Pharmaceuticals" paskelbė,...


Baimė pildo farmacininkų kišenes

Kol kas nė vienas iš įtartų naujo tipo gripo viruso A/H1N1 atvejų Lietuvoje nepasitvirtino, tačiau šios klastingos ligos priešnuodžiu mūsų šalies vaistinėse prekiaujama nelegaliai, o vaistų kontrolieriai tik bejėgiškai skėsčioja rankomis....


Gripo baimė pildo farmacininkų kišenes

Dėl vadinamojo kiaulių gripo protrūkio supanikavusiems ir vaistines šturmuojantiems gyventojams tenka plačiai atverti pinigines, nes medikamentų kainos staiga šovė į aukštumas. Kas dėl to kaltas? Vaistų gamintojai ir prekybininkai pirštus kreipia...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9