Balandžio 20d. Antradienis

Parkinsono ligą gali įveikti neurostimuliacija

Peržiūrų skaičius: 25708

Stasiui Žemaičiui dar tik 58-eri metai, bet jis be pagalbininkų negali nei paeiti, nei atsistoti. Jo kūną sukaustė Parkinsono liga. Vilčių išsivaduoti iš jos gniaužtų suteikė naujas chirurginio gydymo metodas – neurostimuliacija.

Operavo 12 valandų

Praėjus parai po operacijos S.Žemaitis sėdėjo palatoje, apsuptas artimųjų, ir su didžiausiu apetitu valgė kalakutienos kepsnį. Jei ne subintuota galva, nė nepagalvotum, kad ji operuota 12 valandų.

"Ilgai truko, kol nustatėme taikinio į smegenų požievio branduolius koordinates ir į jas nusitaikėme. Tai didžioji operacijos dalis", – paaiškino pirmąją neurostimuliacijos operaciją Lietuvoje atlikęs Kauno medicinos universiteto Neurochirurgijos klinikos Funkcinės stereotaksinės neurochirurgijos sektoriaus vadovas docentas Juozas Šidiškis.

Į ligonio galvos smegenų požievio branduolius įvesti elektrodai, laidais sujungti su stimuliatoriumi, implantuotu po raktikauliu. Stimuliatorius leis elektros impulsus, kurie neutralizuos tuose branduoliuose esančius neuronus, sukeliančius ligos simptomus: galvos ir galūnių drebėjimą, viso kūno sukaustymą, judesių sulėtėjimą ir kitus.

Vaistai ligos nesustabdė

Kas sukelia tokią sunkią ligą?

"Žinome, kad tai atsitinka dėl pakitimų smegenyse. Smegenų gilumoje yra darinys, turintis daug pigmento – melanino, ir dėl to vadinamas juodąja smegenų medžiaga. Nustatyta, kad joje neuronai žūsta, bet kodėl – neaišku. Tai morfologiniai pokyčiai. Dėl jų susidaro biocheminių junginių – neuromediatorių, kurie reguliuoja smegenų veiklą, disproporcija. Tai išbalansuoja neurodinamiką, sutrikdo judesius reguliuojančias funkcijas", – Parkinsono ligos simptomų atsiradimo priežastis aiškino docentas J.Šidiškis.

Jo pacientas S.Žemaitis pirmuosius ligos simptomus pajuto prieš 10 metų. Inžinierius, baigęs Kauno technologijos universitetą, dirbo vadovaujamąjį darbą. Nuo vaikystės buvo stiprios sveikatos. Yra apkeliavęs visą pasaulį – buvęs ir JAV, ir Japonijoje, moka ne vieną užsienio kalbą. Kodėl jam išsivystė ši liga – neaišku.

"Giminėje niekas tokia neserga", – tvirtino ligonio žmona Laima Žemaitienė.

Docentas J.Šidiškis pažymėjo, kad tam, kad liga atsirastų ir progresuotų, įtakos gali turėti psichologinė įtampa, ūmus stresas.

A.Žemaitis jokių išgyvenimų lyg ir neturėjo, bet liga jam smogė iš pasalų, progresavo labai sparčiai. Ligonis gydėsi vaistais, pastaruosius šešerius metus – itin didelėmis dozėmis. Nuo jų šalutinio poveikio išsivystė komplikacijos, nevaldomas galūnių ir viso kūno drebėjimas kėlė skausmą, kaustė ne tik kūną, bet ir kalbą.

"Kai vaistai nebepadeda, neurologai ligonius siunčia pas mus, neurochirurgus", – reziumavo docentas J.Šidiškis.

Naujo metodo privalumai

Taip alytiškis S.Žemaitis atsidūrė Kaune. Prieš trejus metus jam buvo atlikta destrukcinė galvos smegenų vienos pusės požievio branduolio operacija, bet ji padėjo tik laikinai.

"Rentgenu, kompiuterinės tomografijos arba magnetinio rezonanso metodu nustatomas ligos simptomus skleidžiantis židinys, į jį per mažą angutę kaukolėje įvedama elektrodų ir židinys suardomas. Drebėjimas, sustingimas išnyksta", – aiškino Kauno medicinos universiteto Neurochirurgijos klinikos vadovas profesorius Arimantas Tamašauskas.

Tačiau tai – branduolius negrįžtamai sunaikinantis metodas. Jis taikomas jau 50 metų. Neurostimuliacijos metodas daug pranašesnis tuo, kad smegenys nesuardomos, židinys branduolyje nesunaikinamas, o patologiški neuronai išjungiami, tarsi nukenksminami. Židinių veiklą galima kontroliuoti ir reguliuoti keičiant srovės parametrus.

Stimuliatorių išjungus ligos simptomai atsinaujina. Svarbiausia, anot docento J.Šidiškio, taikant šį metodą galima išvengti nepataisomų komplikacijų. Beje, jų gali sukelti bet koks neurochirurgų operacinis judesys, nukrypus nuo tikslo net per pusę milimetro. Visos neurochirurgijos procedūros turi būti atliktos preciziškai tiksliai – ir destrukcinės, ir stimuliacinės operacijos.

Pastarąją docentas J.Šidiškis prieš dvejus metus kartu su kolegomis atliko Suomijoje. Galėjo jų atlikti ir Lietuvoje daug anksčiau nei šiemet – Neurochirurgijos klinikoje yra visa tam reikalinga aparatūra, gydytojai seniai atlieka sudėtingas destrukcines operacijas, bet labai ilgai reikėjo laukti personalinio neurostimuliatoriaus ligoniui. Laikui bėgant įsisenėjo liga ir dabar neurochirurgai tikisi mažesnio efekto.

"Manome, kad ligonis galės pats atsistoti, pereiti per kambarį, minimaliai apsitarnauti. Jei operacija būtų buvusi atlikta prieš metus, kai ligonis dar pats atsikeldavo iš lovos, efektas būtų geresnis", – įsitikinęs neurochirurgijos virtuozas J.Šidiškis.

Valstybė padėti neskuba

Didžiausia problema buvo ta, kad ligonių kasos tik dabar nupirko neurostimuliatorių. Jis kainuoja 60 tūkst. litų. Parkinsono liga serga 0,3 proc. šalies gyventojų. Jiems nuolat reikia gerti vaistus, nes pasibaigus jų veikimui simptomai atsinaujina. Yra ligonių, kuriems vaistai nepadeda, kai kurių ligos simptomų neslopina. Po 5–6 metų neretai išsivysto medikamentinės komplikacijos, sunkesnės už pačią ligą.

"Dėl to ieškoma naujų gydymo būdų", – pabrėžė docentas J.Šidiškis.

Operacijas atlikti kasmet reikia bent dešimčiai ligonių. Deja, ir vienam jų dėl rezervuoto valstybės požiūrio į naujų gydymo metodų diegimą teko ilgai laukti. Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse tokių problemų nekyla.

Anot neurochirurgų, ir pas mus jų būtų mažiau, jei būtų peržiūrėti lėšų sveikatos apsaugai prioritetai, jos nebūtų švaistomos brangiems ir ne visada būtiniems ligų diagnostikos metodams. Jiems lėšų negailima, o nauji gydymo metodai, kurie yra vienintelis būdas padėti tokiems ligoniams kaip S.Žemaitis, neretai ignoruojami. Neurochirurgijos virtuozo J.Šidiškio, sukaupusio didžiulę darbo patirtį funkcinės–stereotaksinės neurochirurgijos srityje, skaitančio pranešimus pasaulio neurochirurgų kongresuose, buvo paklausta, ar jis turi licenciją neurostimuliacijos operacijoms atlikti.

J.Žemaičiui neurostimuliatorius bus prijungtas praėjus po operacijos dviem savaitėms, kai sugis žaizda elektrodo įvedimo vietoje. Fiziologinė kontrolė jau atlikta per operaciją: nustatytos aktyviausios vietos ir neuronų reakcija į impulsus.

"Dabar svarbu tik tai, kad neurostimuliatorius veiktų preciziškai tiksliai, o stimuliacijos parametrai bus reguliariai kontroliuojami ir koreguojami", – apibendrino vienas žymiausių Parkinsono ligos gydytojų Lietuvoje, neurostimuliacinės chirurgijos pradininkas mūsų šalyje J.Šidiškis.


Sergamumas

Parkinsono liga pasaulyje serga apie 1,4 proc. žmonių, vyresnių kaip 55 metų. Žymesnio skirtumo tarp lyčių nenustatyta. Retai susergama iki 40 metų.


Parkinsono ligos simptomai:

Galvos ir galūnių drebėjimas.

Galūnių ir kūno sukaustymas.

Judesių sulėtėjimas.

Eisenos ir pusiausvyros pasikeitimai.

Pusiausvyros, kalbos, rijimo sutrikimai.

Sulėtėjęs mąstymas.

Sutrikusi orientacija.


Diagnostika

Esant ankstyvai stadijai diagnozuoti ligą gali būti sunku. Bet kuris gydytojas, įtaręs Parkinsono ligą, turi nukreipti ligonį konsultuotis pas neurologą. Diagnostika remiasi pagrindiniais klinikiniais simptomais. Jei reikia, atliekami laboratoriniai kraujo ir kiti tyrimai, galvos smegenų kompiuterinė ar magnetinio rezonanso tomografija.


Ligos eiga

Dažniausiai iš pradžių pradeda drebėti viena ranka ar koja, vėliau – ir kitos galūnės. Gali drebėti apatinis žandikaulis, galva ar, rečiau, visas kūnas. Kad kūnas dreba, matyti esant ramybės būklei, tam tikrai pozai, sustiprėja susijaudinus, sumažėja darant judesius ir išnyksta miegant. Judesiai tampa lėti, mažiau gestikuliuojama, veido mimika tampa skurdesnė: ligonis rečiau mirksi, mažiau šypsosi. Sutrinka stovėsena, eisena ir pusiausvyra. Ligoniai vaikšto smulkiais žingsneliais, palinkę į priekį, kiek sulenktomis rankomis per alkūnes ir kojomis per kelius. Jiems sunkiau išlaikyti pusiausvyrą, einant – laiku sustoti, pasukti į šoną. Kad kūnas sukaustytas, labiausiai matyti pažvelgus į galūnes: vienos ar abiejų pusių galūnės atrodo sunkios, nerangios, kartais ligoniui susidaro įspūdis, kad jos silpnesnės. Pasikeičia rašysena: raidės tampa smulkios, ilgiau rašant – dar mažesnės, neaiškios. Balsas tampa monotoniškas, gali būti prikimęs. Ilgiau sergant vargina seilėtekis, gali pasunkėti kramtymas, rijimas. Neretai labiau riebaluojasi oda ir plaukai, užkietėja viduriai, gali atsirasti šlapinimosi ir lytinės funkcijos sutrikimų. Ligoniai gali jausti didesnį nei anksčiau nuovargį. Sulėtėja ir mąstymas, minčių dėstymas. Dažnai kartu nustatoma depresija.


Patarimai ligoniams

Mankštinkitės. Kasdienė mankšta didina ištvermingumą ir gerina savijautą. Jei kūnas nuolat dreba ir tai vargina, atsipalaiduokite, giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Vaikščiodami stipriau kilnokite kojas ir mosuokite rankomis, stovėdami galvą laikykite iškeltą. Norėdami apsisukti eikite ratu. Jeigu kojos sustingo, prispauskite kulnus prie grindų, stovėkite ir žiūrėkite tiesiai, neatsiloškite, tada pasirinkite taikinį ir eikite tiesiai į jį. Jei sunku rašyti, rinkitės didelį rašiklį. Kartkartėmis pamankštinkite ranką. Jei dažnai griūvate, pašalinkite iš kelio kilimėlius ir kitas kliūtis kojoms. Prieš atsikeldami iš lovos arba nuo kėdės, stabtelėkite minutę sėdėdami. Jei pajutote, kad svaigsta galva, sustokite arba atsisėskite. Dėvėkite drabužius, kuriuos patogu apsirengti. Stiprinkite veido judesius kalbėdami, balsu skaitydami. Valgykite pasidėję indus ant neslystančio patiesalo, naudokite maisto smulkintuvą, kad nereikėtų pjaustyti peiliu. Valgykite mažais kąsniais, gerai sukramtykite, atsargiai rykite. Dažnai užsigerkite. Valgykite laiku, tuo pačiu metu. Nurykite seiles prieš įsidėdami maisto į burną.

 

Diena.lt

Kauno klinikų medikai abejingi kūdikių negalavimams?

Kauno klinikų medikai abejingi kūdikių negalavimams?

Daugiau kaip prieš dvi savaites tėvais tapusių kauniečių džiaugsmą aptemdė Kauno medikų požiūris į ką tik pasaulį išvydusią būtybę. Kauniečiams Mindaugui ir Linai Subačiams rugpjūčio 4-oji – ypatinga. Tądien jie tapo tėvais. "Šis...


Gripas atsitraukė, bet viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sumažėjo nesmarkiai

Praėjusią savaitę Lietuvoje registruotas tik vienas gripo atvejis, tačiau susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sumažėjo nedaug, teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Jo duomenimis, praėjusią savaitę susirgo...


Apie grėsmę širdžiai laiku įspėjo tūkstančius žmonių

Prasidėjo jubiliejinė 10 - oji akcija "Apsaugok širdį nuo blogojo cholesterolio!", kurią tradiciškai organizuoja Medicina practica laboratorija. Per penkerius metus šiose akcijose, vykstančiose pavasarį ir rudenį 4-5 Lietuvos miestuose,...


Britai masiškai įdarbina "pigius" Baltijos šalių gydytojus

Baltijos valstybėse siaučiant krizei medicinos darbuotojai įnirtingai viliojami į D.Britaniją kaip pigi darbo jėga, praneša dailymail.co.uk. Pasak britų žiniasklaidos, šalyje nerimaujama dėl vis didesnio skaičiaus medikų, atvykusių iš tokių šalių...


Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Kuo labiau žmogus užimtas, kuo daugiau darbų per ribotą laiko tarpą turi atlikti, tuo stipresnis yra jo subjektyvus laimės pojūtis, nustatė JAV Pomonos koledžo mokslininkai. Tyrime, kuriuo buvo siekiama nustatyti laimės ir laiko pojūčio sąsajas,...


Nauja dantų protezavimo tvarka – labiau prieinamos paslaugos

Nuo 2009 m. rugsėjo 20 dienos įsigaliojusi nauja dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto tvarka pacientams pradžioje, suprantama, dar kelia klausimų, jie...


Stresas stabdo gyvenimo laikrodį

"Skydliaukė – tavo gyvenimo laikrodis" ir "Prostata – vyro gyvenimo kokybė" – šias dvi sveikatos profilaktikos akcijas paskelbė "Medicina practica" laboratorija. Jų metu laboratorijos padaliniuose...


Žmones galima identifikuoti ir pagal kvapą

Žmones galima identifikuoti ir pagal kvapą

Kiekvieno asmens kvapas lygiai toks pat unikalus, kaip ir pirštų atspaudai, jo "suklastoti" neįmanoma, atskleidė JAV atliktas tyrimas.Monellio Cheminių pojūčių tyrimų centro Filadelfijoje specialistai nustatė, kad individualus kvapas,...


JAV mokslininkai šokoladą sieja su depresija

Žmonės, kurie nuolat mėgaujasi šokoladu, labiau linkę į depresiją nei tie, kurie nemėgsta šio saldumyno, išsiaiškino JAV mokslininkai, skelbia BBC. "Archives of Internal Medicine" žurnale skelbiami atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad...


Ligoninėms - pacientų drausminimo funkcija

Keiksmai, muštynės, grasinimai - tamsioji gydymo įstaigų kasdienybės pusė, kurios dažnas pacientas net nepastebi. Deja, kilnios medikų profesijos žmonės kaip niekas kitas dažnai su ja susiduria. Todėl taupyti apsaugos srityje neketinama....


Koks ryšys tarp matematikos ir haliucinacijų?

Kas gi tokio slypi mūsų smegenyse, kad jie įvairiose situacijose - veikiami narkotikų, sergant arba gresiant mirčiai - regi lygiai tokius pačius "antgamtiškus" geometrinius raštus? Pasirodo, tai betarpiškai siejasi su žmogaus smegenų...


Kas trečias suaugusysis miega su pliušiniu meškučiu

Kas trečias suaugusysis miega su pliušiniu meškučiu

Kas trečias suaugęs britas užmiega apsikabinęs vaikystės laikų minkštą žaislą, rodo nauja apklausa. Daugiau kaip pusė apklaustų britų vis dar saugoja vaikystės pliušinį meškutį, o vidutinis žaislo amžius – 27 metai, rašo telegraph.co.uk....


Idealios santuokos formulė

Idealios santuokos formulė

Jeigu jūs ir jūsų antroji pusė turite bent po du pomėgius, apsikabinate bent tris kartus per dieną, kartą per dieną prisipažįstate vienas kitam meilę ir dukart per mėnesį romantiškai pavakarieniaujate, - jūsų santuoka turi daug šansų būti...


Akne, pigmentacijos ir senėjimo požymius koreguojantis pilingas

Akne, pigmentacijos ir senėjimo požymius koreguojantis pilingas

Nuo 2011 m. vasario mėn. GK Klinika pradėjo taikyti naujos kartos profesionalius giliuosius pylingus. Odos nusluosniavimai (pylingai) naudojami odos struktūrai pagerinti, jos trūkumams mažinti, taip pat švelniai ir efektyviai koreguoja akne...


Embriono kamieninių ląstelių studijoms – žalia šviesa

Embriono kamieninių ląstelių studijoms – žalia šviesa

JAV Federalinė reguliavimo tarnyba mokslininkams leido išsiaiškinti, ar ląsteles yra saugu naudoti gydant stuburo traumas. CNN cituotas "Geron korporacijos" vadovas daktaras Thomas Okarma teigė, kad pirmuosius žmogaus embriono kamieninių...


Kaune pradedamos auginti širdies ląstelės

Kaune pradedamos auginti širdies ląstelės

Vietoj vaistų širdžiai stiprinti gydytojas gali pasiūlyti laboratorijoje Kaune užaugintų širdies ląstelių. Galbūt po keliasdešimties ar šimto metų bus galima užauginti ir naują širdį. Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto...


Gripas pakirto šviesuolių turą

Dėl gripo Edita Mildažytė atšaukia šviesuolių turą per Lietuvą. Šeštą kartą Lietuvos televizijos ir E.Mildažytės organizuojama akcija "Daugiau saulės, daugiau šviesos", šiemet turėjusi apkeliauti šešis šalies miestus, atšaukiama. Pasak...


"Nanobitės" įgėlimas gali sunaikinti vėžio ląsteles

Įkvėpti gamtos būtybių, mokslininkai sukūrė potencialų vėžio gydymą, praneša "MailOnline". Naudodamiesi bičių nuodais ir mėgdžiodami bičių gebėjimą juos transportuoti ir suleisti, tyrėjai sukonstravo vėžio ląsteles naikinančias...


Rolandas Maskoliūnas. Trumpa nuodų istorija

Mes gyvename nuodų pasaulyje. Sako, kad galima apsinuodyti ar susirgti, ilgai kas dieną geriant ramunėlių arbatą. Arba numirti, išgėrus per daug vandens, kas neseniai nutiko keliems maratono bėgikams. Kad nuo nuodo iki vaisto - vienas žingsnis,...


Seimo kontrolierius imasi aiškintis onkologinių paslaugų teikimo klausimus

Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius prašo Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžios Valstybinės ligonių kasos, Valstybės kontrolės ir Vilniaus universiteto Onkologijos instituto vadovybės pateikti visą turimą informaciją dėl Seimo...


Ląstelės-jogai

Kol kas mokslininkams labai nelengva iš kamieninių ląstelių išauginti reikiamą audinį, jau nekalbant apie visą organą. To siekiama itin aistringai, nes bet kokio organo išauginimas iš paciento kamieninių ląstelių išspręstų esminę medicinos...


Priklausomybės ligų centro vaikų skyrius pacientų priimti neketina

Nuo priklausomybės ligų kenčiantiems vaikams ir paaugliams už 300 tūkst. litų įrengtame Panevėžio apskrities priklausomybės ligų centro vaikų skyriuje mažųjų pacientų gydyti neketinama. Šiuolaikine įranga aprūpintas skyrius įrengtas prieš devynis...


Asbesto poveikiui – didesnis dėmesys

Asbesto poveikiui – didesnis dėmesys

Siekiama apsaugoti visuomenę nuo riziką sveikatai keliančio asbesto kancerogeninio poveikio, kuris mokslininkų pripažintas ilgalaikiu ir ypač kenksmingu. "Iki šiol Lietuvoje nebuvo sistemingai renkama ir kaupiama informacija apie asbesto...


Flirtuoti su vyrais – beprasmiška

Vyrai beveik nekreipia dėmesio į flirtuojančią moterį. Amerikiečių mokslininkai teigia, kad vyrų smegenys nesugeba priimti moterų siunčiamų signalų.Kaip rašo "News of the World", vyrai nesupranta, ką reiškia nukritusi nuo moters peties...


Nepageidaujamų reakcijų į skiepus nuo gripo Lietuvoje pernai neužregistruota

Iš 100 tūkst. žmonių, pernai pasiskiepijusių nuo gripo, neužregistruota nė vienos nepageidaujamos reakcijos į skiepus, teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) Anot išplatinto pranešimo, jokių nepageidaujamų reakcijų pernai neužfiksuota ir...


Kodėl niekas nebenori skiepytis nuo pandeminio gripo?

Ar nebus išmestas į balą milijonas litų, sumokėtų už vakciną nuo pandeminio gripo? Skiepytis nebenori net ir medikai, kasdien susitinkantys su kosinčiais ir čiaudinčiais pacientais. Lietuva vakcinos nuo pasaulį išgąsdinusio pandeminio gripo...


Liaudies prietarai apie nėštumą - pagrįsti

Teksaso universiteto Medicinos fakulteto mokslininkas George Saade žurnale "Scientific American" rašo, jog kai kurie liaudies mitai, susiję su būsimosiomis motinomis, turi pagrindo. Mūsų močiutės sako, kad jeigu nėščią moterį dažnai...


Visiškai aklas vyras dabar jau mato

Visiškai aklas vyras dabar jau mato

Birželio mėnes LSMU MA Akių ligų klinikoje prof. Vytautas Jašinskas atliko operaciją 24 metų pacientui. Operacijos metu jam įdėtas Kerato (ragenos) protezas. Prieš šešerius metus nelaimingo atsitikimo metu visiškai regėjimo netekęs vaikinas -...


Sergančiųjų alerginėmis ligomis padaugėjo du kartus

Sergančiųjų alerginėmis ligomis padaugėjo du kartus

Alerginės ligos vadinamos XXI amžiaus epidemija. Šiandien Europoje jau kas trečiam vaikui maistas, gyvūnai, dulkių erkutės ar augalai sukelia įvairias alergines reakcijas. Gydytojai prognozuoja, kad 2015 m. alergiškas bus kas antras europietis....


Naujas tyrimas: V.Leninas mirė nuo sifilio

Rusijos revoliucionierius ir Sovietų Sąjungos kūrėjas Vladimiras Leninas mirė nuo sifilio, o ne nuo insulto, kaip buvo teigiama anksčiau, tvirtinama naujame tyrime. Žinomos britų istorikės ir knygų autorės Helen Rappaport teigimu, dokumentai,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9