Gudručio vaistinė

Ortopediniai įtvarai: kam ir kada jie reikalingi?

Ortopediniai įtvarai

Kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame patyręs traumą. Vieniems nedideli galūnių sužalojimai išgydomi vos per pora savaičių, o kiti dėl rimtų lūžų negali judėti ir pora mėnesių. Bet, kai visi planai būna sujaukiami dėl netikėtos traumos, mintys savaime ima krypti visai kita linkme. Pagrindinis klausimas tada būna susijęs su problemos sprendimu ir tinkamiausiais to gydymo būdais. Šiuo metu daugelio ortopedų rekomenduojamas ir taikomas traumų gydymo metodas yra paremtas specialių įtvarų nešiojimu. Ortopediniai įtvarai – tai profesionali medicinos priemonė, šiandien gelbėjanti daugybės sportininkų, vaikų, vidutinio ar vyresnio amžiaus žmonių judėjimą bei užtikrinanti sklandų sveikimą.

Paprastai įvairias pėdos, kelio, čiurnos, sausgyslių, rankų ar nugaros traumas patiria aktyvų gyvenimo būdą propaguojantys žmonės, pavyzdžiui, sportininkai. Kasdien atlikdami intensyvius pratimus, šie asmenys kelia didelę grėsmę savo judamajam aparatui: vienas neatsargus judesys, staigus kojos ar rankos pakėlimas, pritūpimas ir kūną nusmelkia stiprus skausmas. Dažnai ne vien dėl neapskaičiuotų judesių, bet ir aplinkoje esančių kliūčių, pavyzdžiui, nelygaus paviršiaus, aukštakulnių įgyjamos traumos ne juokais sujaukia kasdienybę. Kita dalis žmonių, kurie taip pat susiduria su traumomis, yra vyresnio amžiaus žmonės. Dėl senėjimo procesų susilpnėjusi kaulų, sąnarių, sausgyslių struktūra lemia artrito ar kitų sąnarių ligų išsivystymą. O kartu su šiais sutrikimais  sulaukiama ir įvairių traumų. Ne ką mažesnė rizika susižeisti yra ir vaikams, kurių smalsumas dažnai būna didesnis nei tėvų perspėjimai saugoti savo sveikatą. Aukšti paviršiai ar judrūs žaidimai jiems būna vienas juokas, deja, tik iki to laiko, kol nesusižeidžiama. Visais šiais atvejais, patyrus traumą, gydytojai-ortopedai rekomenduoja įtvarus.

Kuris laikas ortopedijos srityje taikomos priemonės – įtvarai – skirti įvairiems judamojo aparato sužeidimams gydyti. Tam tikroje padėtyje sveikatos priežiūros specialisto uždėtas įtvaras prilaiko rankų, kojų, nugaros ar juosmens srities raumenis, stabiliai vietoje išlaiko kaulą ar sąnarį. Šios priemonės taip pat padeda ir pooperaciniu periodu: jos leidžia kaulams sugyti teisingai, be to šildo sužeistą vietą, todėl skatinami gijimo procesai. Norintys išvengti pasikartojančių traumų, taip pat gali nešioti įtvarus. Ši rekomendacija taikoma ir sunkų fizinį darbą dirbantiems asmenims arba turintiems problemų su kelio sąnariu.

Tiesa, įtvarai yra kelių tipų. Bene populiariausi iš jų yra elastiniai, neopreniniai arba tekstiliniai. Pirmieji, elastiniai, įtvarai naudojami nesudėtingoms traumoms: nestipriai susižeidus, pasitempus galūnes, taip pat po chirurginio gydymo. Pagrindinė tokių priemonių funkcija – tik prilaikyti sąnarį, tačiau tuo pat metu ir leisti judėti. Antroji įtvarų rūšis – neopreniniai įtvarai. Jų irgi gali būti įvairių: tiek skirtų kojoms, tiek rankoms, tiek pečių ar juosmens sričiai. Iš tvirtos medžiagos pagamintos priemonės dažniausiai turi lanksčius sutvirtinimus arba plastikinius elementus, užtikrinančius didesnį stabilumą. Išskirtinai kojų, konkrečiau kelių, traumoms gydyti skirti kelio įtvarai dažniausiai  turi atvirą vietą, kurios pagalba mažinamas skausmas, o sužeista kojos dalis išlieka reikiamoje vietoje. Tad, jei kada teko susidurti su kryžminių ar šoninių raiščių plyšimu arba jums buvo atlikta kelio girnelės operacija, turbūt žinote, kad be įtvarų čia neapsieinama.

Patyrus traumą, reikėtų nedelsiant vykti į medicinos įstaigą. Būtent gydytojai-ortopedai apžiūrės sužalojimą ir parinks individualiai pacientui tinkančius įtvarus. Tiek po profesionalo konsultacijos, tiek nusprendus įtvarą įsigyti sužalojimų profilaktikai, labai svarbu įsigyti reikalingą ir tinkamos rūšies įtvarą. Atsakingai įvertinkite vietą ir aplinkybes, dėl kurių susižeidėte, pagal tai vaistinėse, medicinos centruose ar elektroninėse medicinos priemonių parduotuvėse pirkite atitinkamo tipo ortopedinius įtvarus. Svarbiausia, kad įtvaras neveržtų arba, priešingai, nebūtų per laisvas. Tokiu atveju, iš šių priemonių nebus jokios naudos. Renkantis gaminį, išmatuokite sužalotos vietos apimtį. Ji turėtų būti panaši į tą, kuri nurodyta ant įtvaro pakuotės. Žinoma, idealiai dydžiai gali ir neatitikti, kadangi kiekvienu atveju prie blauzdos, šlaunies ar juosmens įtvaras tinkamai priglus specialių dirželių ar lipdukų pagalba. Taip pat prioritetą skirkite medžiagos, iš kurios pagamintas įtvaras, natūralumui. Jei gaminio audinys yra malonus, laidus orui, įtvarą bus patogu nešioti, jis nedirgins odos ir padės greičiau sveikti.

Taigi, norėdami vėl džiaugtis nevaržomu judėjimu, nešiokite įtvarus. Profesionalių ortopedų parinkta ir pritaikyta priemonė sumažins skausmus, padės teisingai sveikti sužalotai vietai, ją šildys. Atminkite, net ir mažiausia trauma negali būti ignoruojama, tad jaučiant skausmus pėdos, kelio, riešo, raktikaulio, juosmens ar kitose kūno srityse, vykite pas gydytojus. Jie diagnozuos problemą ir paskirs tinkamiausią gydymą.

www.pesplanus.lt

TAIP PAT SKAITYKITE