Mollers

Nugaros skausmą sukelia ir nusilpę, nesubalansuoti nugaros raumenys

Nugaros skausmą sukelia ir nusilpę, nesubalansuoti nugaros raumenys

Vienas  iš  pagrindinių reabilitacijos  tikslų po  buitinių-sportinių traumų, esant nugaros radikulitinio  pobūdžio  skausmų,  yra  galūnių judesių amplitudės atkūrimas, sutrikdytos raumenų  pusiausvyros atstatymas,  tam reikia įvertinti stuburą, sąnarius stabilizuojančių raumenų funkcinę būklę,  raumenų agonistų–antagonistų balansą.

Dažną nugaros skausmo priežastį sporto medicinos gydytojas Arvydas Galentas įvardija taip:

– Raumenys mums padeda judėti. Svarbu, kad jie būtų ne tik stiprūs, bet ir subalansuoti. Jeigu žmogus treniruos tik, pavyzdžiui, krūtinės raumenis, o nugaros raumenis pamirš, tikėtina, kad vėliau jis vaikščios susikūprinęs, – įspėja A. Galentas.  Dažniausi nugaros, sąnarių skausmų kaltininkai būna nusilpę ir išbalansuoti raumenys.

Raumenų testavimo aparatūra „Biodex“

Medicinos srityje permainos, palyginti su praėjusiomis keliomis dešimtimis metų, didžiulės. Tobulinama ar išrandama nauja medicinos įranga, plečiasi diagnostikos galimybės, taikomos naujos ištyrimo ir gydymo metodikos.

Raumenų testavimo aparatūra „Biodex“, su kuria gydytojui A. Galentui teko dirbti stažuotės metu Niujorke Manheteno ligoninės reabilitacijos skyriuje, – vienas iš naujausių medicinos išradimų. Tokios medicininės įrangos, su kuria dabar dirba gydytojas Abromiškių reabilitacijos ligoninėje, Lietuvoje dar labai nedaug.

– Į sveikatinimo klubus atėję žmonės dažniausiai dirba „aklai“. Nors teoriškai ir žino, kaip raumenį veikia vieni ar kiti pratimai, tačiau nebūna akivaizdžiai nustatyta, kokį raumenį ir kiek reikia mankštinti. Parenkama netinkama treniruočių programa. Todėl ir girdime: pratimai, mankšta naudos nedavė, tik dar blogiau padarė, – kalba gydytojas.

Tai ypač aktualu po trauminio pobūdžio kelio sąnario pažeidimų, po kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio ir menisko operacijų.

Raumenų būklė vertinama spalvomis

Norėdami ištirti viršutinės kūno dalies raumenų stiprumą ir raumenų balansą naudojamės Vokietijos sporto medicinos mokslininkų sukurta „Back-Check“ metodika.

Rezultatai po raumenų testavimo aparatais „Back-Check“ ir „Biodex“ akivaizdžiai parodo, kuris žmogaus raumuo gerai išvystytas, kuris vidutiniškai, o kurį būtina pradėti mankštinti, nes yra visai nusilpęs. Raumenys ant popieriaus lapo sužymėti keliomis spalvomis:  raudona spalva reiškia, kad raumenys patys silpniausi, žaliai nuspalvinti stiprūs raumenys, o geltonai – vidutiniški. Matydami aiškią schemą galime skirti pačias veiksmingiausias procedūras, pratimus, o tinkamos mankštos rezultatai bus akivaizdūs.

Sistemingų mankštos pratimų, įdarbinančių reikiamą raumenų grupę, nepakeis jokie medikamentai. Tai suprasdami žmonės ir skuba į sveikatinimo klubus. „Svarbiausia, reikia mankštinti silpnesnius raumenis, nes šie negali pakankamai efektyviai saugoti pažeisto („sukiužusio“) tarpslankstelinio disko“ – pabrėžia gydytojas.

„Vadovaujantis tyrimų rezultatais ir paskyrus atitinkamą mankštą, rezultatai bus akivaizdūs; tai galima patikrinti pakartojus kontrolinį tyrimą.“

Raumenų būklę svarbu žinoti ne tik sportininkams, bet ir eiliniams sveikatingumo klubų lankytojams, ir žmonėms, atliekantiems fizinius pratimus namuose.

„Žmonėms atrodo, kad jie tikslingai ir sistemingai treniruojasi, tačiau patiria traumas. Atlikus raumenų testavimą „Biodex“ aparatu, tampa akivaizdu, kurią pusę reikia daugiau treniruoti, kad abiejų pusių raumenys tolygiai vystytųsi. Reikia pabrėžti, kad šiuo atveju gydytojas gali sekti ir koreguoti visą reabilitacijos eigą, pakartotinai atlikti kontrolinius testus, kurie parodo reabilitacijos proceso efektyvumą“ –  teigia gydytojas.

Gydymas judesiu populiarėja

Pastaruoju metu daugelyje šalių gydymas judėjimu, mankšta vis populiarėja, kadangi dėl pasyvaus gyvenimo būdo ir fizinio aktyvumo stokos neinfekcinės sąnarių ligos pasiekė epideminį lygį. Anot Sveikatos mokymo ir ligų profilaktikos centro gerokai pigiau yra sudaryti sąlygas žmogui nesirgti nei susirgusį gydyti. Nereikėtų pamiršti taiklios sentencijos: nė vienas vaistas negali pakeisti fizinio aktyvumo, o tinkamai taikomas fizinis aktyvumas gali pakeisti dalį vaistų!

Kviečiame atvykti į Abromiškių reabilitacijos ligoninę visus, kuriuos:

  • vargina nugaros skausmai
  • norinčius profilaktiškai išsitirti raumenyno būklę modernia kompiuterine izokinetine sistema (Back-Check ir Biodex)
  • norinčius sudaryti tikslų treniruočių planą ir/ar įvertinti pažangą po keleto mėnesių.

Išsitirti ir gydytis galima savo lėšomis, suderinus patogų laiką, stacionare ar ambulatoriškai.

TAIP PAT SKAITYKITE