Balandžio 3d. Penktadienis

Nemalonių konsultacijų baimę įveikia sunkios ligos grėsmė

Peržiūrų skaičius: 32600

Onkologinėms ligoms, prilygstančioms XXI a. marui, įveikti vis dažniau pasitelkiama profilaktika: startuoja ketvirtoji priešvėžinės patikros programa. Ji skirta kovoti su storosios žarnos vėžiu.

Tik Vilniui ir Kaunui

"Pasklidus žiniai apie vienos ar kitos žvaigždės ligą pas mus prasideda pacientų antplūdis. Esu nuoširdžiai dėkingas įžymiems žmonėms, sutinkantiems papasakoti apie save, nes tai skatina visuomenę pasitikrinti sveikatą", – naujausią profilaktikos metodą pristato Kauno medicinos universiteto Chirurgijos klinikos profesorius Onkologijos ligoninės Chirurgijos skyriaus vadovas Žilvinas Saladžinskas.

Vėžys, įsiveisęs žarnyne, yra nei matomas, nei jaučiamas. Taip būna onkologinei ligai išsivysčius daugelyje organų, tačiau, pavyzdžiui, krūtyje auglį galima užčiuopti, vystantis prostato vėžiui sutrinka šlapinimasis.

"Navikas kyla iš gleivinės, o jos niekada neskauda, nes ji neturi juntamųjų nervinių receptorių. Skausmas atsiranda tik tada, kai navikas užkemša žarnos spindį ar perauga į gretimus organus. Tuomet išgydyti vėžį būna labai sudėtinga ar net ir nebeįmanoma", – žarnyno vėžio klastą atskleidė gydytojas gastroenterologas Tomas Jucaitis, dirbantis Viniaus širdies chirurgijos centre.

Storosios žarnos vėžio profilaktikos programai dvejiems metams skirta 1 mln. litų. Tačiau ne visos Lietuvos, o tik Vilniaus ir Kauno teritorinių ligonių finansuojamoms gydymo įstaigoms. Daugiau pinigų nėra, todėl programa vadinama bandomuoju projektu. Pagal jį profilaktiškai bus patikrinti Vilniaus ir Kauno apskričių 50–74 metų gyventojai. Vėliau numatoma šią programą vykdyti šalies mastu.

Būtina įveikti drovumą

Žarnyno ligų specialistai vadinami gydytojais koloproktologais. Drovūs žmonės vengia jų konsultacijų ir linkę geriau kentėti nemalonius pojūčius, nei eiti pas gydytoją. Beje, dėl žarnyno ligų galima konsultuotis ir su gydytojais gastroenterologais ir pilvo chirurgais.

"Labai nemalonus, net skausmingas žarnyno tyrimas. Dabar net gėda prisiminti, kaip jį darant klykiau iš skausmo, užmiršusi kitokią – medikams demonstruojamo nuogo užpakalio ir pozos, kurioje atliekamas tyrimas, gėdą", – nemaloniais prisiminimais dalijosi kaunietė, dėl to paties gėdos jausmo prašiusi neskelbti jos pavardės.

Profesorius Ž.Saladžinskas drąsina sakydamas, kad pacientai galbūt skausmą kentėjo prieš daugybę metų. Dabar naudojami endoskopai yra lankstūs, tyrimą atliekantys specialistai – prityrę, todėl bijoti nereikia.

"Geras instrumentas gero specialisto rankose nesukelia jokių nemalonių pojūčių", – tvirtina gydytojas.

Tačiau pagal storosios žarnos vėžio profilaktikos programą pirmiausia bus taikomas daug paprastesnis, bet gana efektyvus diagnostikos metodas. Tai vadinamasis slapto kraujavimo išmatose tyrimas. Jį kartą per metus programos dalyviams paskirs šeimos gydytojas. Tik tie pacientai, kurių atsakymai bus teigiami, gaus siuntimą pas gydytoją koloproktologą atlikti kolonoskopiją – storosios žarnos tyrimą specialiu lanksčiu aparatu ir, jei reikia, paimti medžiagos ištirti dėl vėžio.

Raudonos vėliavėlės požymis

"Nors ne kiekvienam žmogui, kurio tyrimo rezultatai teigiami, nustatomas storosios žarnos vėžys ar ikivėžinės būklės – storosios žarnos polipai, kolonoskopija yra tiksliausias būdas, galintis patvirtinti ar paneigti vėžio diagnozę. Pacientui pageidaujant kolonoskopija atliekama taikant visišką nejautrą", – ramino gydytojas T.Jucaitis.

Yra dar vienas metodas storosios žarnos vėžiui įtarti. Tai tyrimas rentgenu. Naudojant kontrastinę medžiagą – bario sulfatą, galima pamatyti polipus ir piktybinius navikus, kurie atrodo kaip žarnos sienelės kontūro nelygumai, tačiau rentgenas neskiria, piktybiniai jie ar gerybiniai.

Požymį, kai kraują tuštindamasis pastebi pats žmogus, medikai vadina vienu iš raudonosios vėliavėlės simptomų. Jis gydytojams leidžia įtarti, kad pacientas serga storosios žarnos vėžiu. Pastebėjus kraują būtina nugalėti bet kokią baimę ir skubėti pas gydytoją.

"Beje, kraujas išmatose gali būti ir paūmėjusio hemorojaus ar kitų ligų požymis. Tiesioginio ryšio tarp hemorojaus ir storosios žarnos vėžio nėra", – tvirtina gydytojas T.Jucaitis.

Raudonosios vėliavėlės simptomus dėl vėžio ir hemorojaus specialistai nesunkiai diferencijuoja, tereikia su jais pasikonsultuoti.

Ties rizikos slenksčiu

Manoma, kad nesveika mityba yra viena didėjančio sergamumo storosios žarnos vėžiu priežasčių. Ši liga Lietuvoje veržiasi į lyderių pozicijas: peržengusi pusantro tūkstančio ligonių, susergančių per vienus metus, ribą šis skaičius kasmet padidėja vienu šimtu.

Storosios žarnos vėžys vadinamas civilizacijos liga, nes daugiausia serga išsivysčiusių šalių gyventojai.

"Valgome riebų, mažai ląstelienos turintį maistą, todėl nėra kam surišti gyvulinės kilmės riebalų. Susijungę su tulžies rūgštimi jie neigiamai veikia storosios žarnos gleivinę", – aiškino profesorius Ž.Saladžinskas.

Riebaus maisto vartojimo žala įrodyta ir moksliniais tyrimais, ir praktika. Afrikos šalyse, kur beveik nevartojama gyvulinės kilmės maisto produktų, iš 100 tūkst. gyventojų storosios žarnos vėžiu serga 5–10, o išsivysčiusiose pasaulio šalyse – 40 iš 100 tūkst. gyventojų.

Geriausi vaistai – vėliau

Jei storosios žarnos vėžys nustatomas esant ankstyvajai stadijai, jo gydymas gali būti efektyvus. "Šiuolaikiškai gydant ir laiku pradėjus gydyti, penkerius ir daugiau metų išgyvena 90 proc. ligonių, kuriems liga diagnozuota esant pirmai stadijai, o ją aptikus ketvirtojoje – tik keli procentai", – ir džiaugiasi, ir apgailestauja gydytojas Ž.Saladžinskas.

Apmaudu tai, kad naujos antrosios chemoterapijos kartos preparatai skiriami tik atsinaujinus ligai. Jie yra efektyvūs, bet labai brangūs, todėl valstybė šitaip taupo eksperimentuodama su ligoniais: susirgs iš naujo arba ne. Profesorius Ž.Saladžinskas tokią valstybės politiką pateisina: daugeliui ligonių padeda ir paprasčiausi preparatai.

Profesorius džiaugiasi, kad jo prieš dešimt metų operuotas ligonis, jaunas vyras, šiandien gyvas ir sveikas. Sportuoja, nors, pašalinus dalį storosios žarnos, teko suformuoti stomą – išangę pilvo sienelėje. Prie jos pritvirtinamas maišelis išmatoms.

Nereikia bijoti stomos

"Stoma yra neišvengiama, kai auglys būna žemutinėje storosios žarnos dalyje arba kai pašalinama nemaža jos dalis ir todėl tampa neįmanoma žarną sujungti", – aiškina profesorius Ž.Saladžinskas ir patikina, kad tokia išeitis nekelia jokių problemų. Stomos priežiūros priemonės yra šiuolaikiškos, maksimaliai pritaikytos ligoniui ir skiriamos nemokamai. Nežinantieji apie tokį ligonį niekada neįtartų, kad jam suformuota stoma.

Nežinia, kuri blogybė geresnė: ar tai, kad, augliui atsiradus žemutinėje storosios žarnos dalyje, stoma taps neišvengiama, ar kad anksčiau paaiškės liga. Medikai žino, kad toje vietoje įsiveisęs vėžys daug anksčiau parodo savo žnyples.

Vienas rizikos veiksnių yra amžius: kuo ilgiau gyvenama, tuo didesnė tikimybė susirgti. Kiekvienas penkiasdešimties sulaukęs žmogus priskirtinas vidutinės rizikos grupei susirgti storosios žarnos vėžiu. Genetiškai paveldėjus ligą, o tokių ligonių yra apie 10 proc., ji paprastai pasireiškia 20-ies sulaukusiems žmonėms. Tačiau profesorius Ž.Saladžinskas pasakojo apie keturiolikmetę, kuriai buvo diagnozuotas paveldimas ketvirtosios stadijos storosios žarnos vėžys. Taip buvo Danijoje ir šiuo faktu stebėjosi profesoriaus kolegos danai.

Tikslių rezultatų nebus

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Chirurgijos klinikos vadovas profesorius Narimantas Evaldas Samalavičius naująja Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa ir džiaugiasi, ir piktinasi.

"Iš principo tai postūmis į priekį, bet programa bus vykdoma stambiausiuose ir labiausiai aprūpintuose regionuose. Ligų profilaktika turi būti prieinama visiems ir vykdoma ne regioniniu, o nacionaliniu mastu. Tik tuomet matysime jos naudą, efektyvumą", – įsitikinęs profesorius N.E.Samalavičius.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa siekiama kuo anksčiau nustatyti ligą, kol ji dar išgydoma. Mirtingumą nuo šios ligos siekiama sumažinti bent 20 proc. visos šalies mastu, tačiau, nesant nacionalinės profilaktikos politikos, vargu ar įmanoma pasiekti tokių rezultatų.


Statistika

Lietuvoje iš 100 tūkst. gyventojų storosios žarnos vėžiu kasmet suserga 39 vyrai ir 35 moterys.

Išsivysčiusiose Europos šalyse storosios žarnos vėžiu kasmet suserga 40 gyventojų iš 100 tūkst.

Afrikoje storosios žarnos vėžiu suserga 5–10 gyventojų iš 100 tūkst.


Programos finansavimas

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus įsakymu skirtas vienas milijonas litų Vilniaus ir Kauno teritorinėms ligonių kasoms Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programai vykdyti. Vilniaus apskričiai skiriama apie 553 tūkst. litų, Kauno apskričiai – apie 447 tūkst. litų.


Simptomai

Pilvo pūtimas,

skausmas,

viduriavimas ar vidurių užkietėjimas,

skausmingas tuštinimasis,

neišsituštinimo jausmas,

mažakraujystė,

svorio kritimas,

kraujavimas.


Žarnynas

Visas žarnynas skirstomas į plonąjį ir storąjį. Plonųjų žarnų (jų ilgis – 5–6 m) vėžys išsivysto labai retai. Storoji žarna – tai paskutinė virškinamojo trakto dalis, kurią galima skirti į dvi stambias dalis: gaubtinę (maždaug 1 m ilgio) ir tiesiąją (15 cm ilgio) žarnas. Gaubtinės ir tiesiosios žarnos adenokarcinoma – vienas dažniausių žmogaus piktybinių navikų. Nors sergamumas didėja, bet per pastaruosius du dešimtmečius sergančiųjų storosios žarnos vėžiu išgyvenamumas pagerėjo. Manoma, kad pagrindinės išgyvenimo gerėjimo priežastys gali būti anksti diagnozuojamas vėžys ir patobulėjęs gydymas.


Epidemiologija

Gaubtinės žarnos vėžys pagal sergamumą yra ketvirtoje vietoje. Pasaulyje kasmet nustatoma 450 tūkst. naujų gaubtinės žarnos vėžio atvejų. Sergančiųjų gaubtinės žarnos vėžiu išgyvenimas įvairiose šalyse labai skiriasi: penkerių metų išgyvenimas JAV siekia 53–63 proc., Europoje – 41 proc., Rytų Europoje ir Kinijoje – 30 proc.


ES parama

Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO) ekspertai prognozuoja, kad onkologinių ligų profilaktika, ankstyva jų diagnozė ir gydymas mirtingumą nuo šių ligų iki 2020 m. sumažintų perpus, dar ketvirtadaliui padėtų visai išvengti vėžio. Tam pasiekti labai svarbus yra ne tik tinkamas gydytojų profesinis pasirengimas ir budrumas, bet ir pažangios medicininės rangos naudojimas. Lietuvoje jos bus įsigyjama, pasitelkiant 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų lėšas. Krypčiai "Ankstyvoji onkologinių susirgimų diagnostika ir visavertis gydymas" skirta daugiau nei 125 mln. litų. Dar 22 mln. litų numatyti iš bendrojo finansavimo lėšų. Pasinaudojant ES parama, kompleksinių onkologinių ligų diagnostika ir gydymas gerės visoje Lietuvoje, nes pažangios įrangos įsigis Panevėžio, Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, taip pat Vilniaus apskričių ligoninės. Ji bus skirta spindulinei terapijai taikyti, kaulų čiulpams transplantuoti ir piktybiniams navikams chirurginiu būdu gydyti. Taip pat bus pradėta taikyti tokia inovatyvi technologija kaip pozitronų emisijos tomografija. Todėl navikai bus nesunkiai aptinkami esant pačioms ankstyviausioms stadijoms, kai dar nevėlu sustabdyti ligą.


Rizikos faktoriai

Ligos tikimybė didesnė tiems žmonėms, kuriems jau buvo diagnozuoti polipai – storosios žarnos gerybiniai augliukai. Sergantiesiems uždegiminėmis žarnyno ligomis – opiniu kolitu, Krono liga ir tiems, kurių artimieji yra sirgę storosios žarnos vėžiu, taip pat iškyla šios ligos grėsmė.

Diena.lt

Pigesnių vaistų dar teks palaukti (papildyta)

Nuo ketvirtadienio pradėti reguliuoti vaistų antkainiai. Tačiau mažesnių vaistų kainų nepamatė nei pirkėjai, nei vaistininkai. Nors Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai tikino, jog nuo ketvirtadienio pirkėjai galės nusipirkti pigesnių...


Europos vaistų agentūra paragino uždrausti vaistą svoriui mažinti "Reductil"

Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį paskelbė rekomendaciją, kad Europos Sąjungos valstybėse būtų uždrausta pardavinėti vaistą organizmo svoriui mažinti "Reductil". Gydytojams rekomenduojama neskirti, o vaistininkams –...


Depresija pavojingesnė širdžiai už paveldimumą

Depresija pavojingesnė širdžiai už paveldimumą

Chroniška depresija kur kas pavojingesnė širdžiai nei genetinis paveldimumas ir žalingi aplinkos faktoriai, teigia Vašingtono valstijos (JAV) universiteto mokslininkai. Tyrimo metu jie išanalizavo Vietnamo karo metu amerikiečių armijoje tarnavusių...


Egzaminų stresą malšins šokiais aplink stulpą

Kembridžo universiteto studentėms siūloma lankyti šokių aplink stulpą pamokas. Šie šokiai esą gali padėti įveikti egzaminų stresą. Tai pirmas kartas, kai Kembridžo universiteto bendruomenei siūloma pasinaudoti privačiomis šokių pamokomis....


Gripo aukų sąrašas ilgėja

Kol biurokratai svarstė, skelbti ar neskelbti epidemiją šalyje, kiaulių gripas pasiglemžė antrąją auką. Vakar mirė 41 metų Visagino gyventojas. Vadinamasis kiaulių gripas labiausiai atakuoja jaunuosius klaipėdiečius. Vaikų ligoninėje guli 100...


Kaip vyksta auglių angiogenezė?

Angiogenezė - tai naujų kraujagyslių formavimasis, kuriomis augantis piktybinis navikas aprūpina save krauju. Selektyvus šio proceso slopinimas yra vienas iš būdų, kuriuo medikai kovoja su vėžiu. Šiame video galėsite sudalyvauti virtualioje...


Kiberchondrija: pavojinga

Kiberchondrija: pavojinga

Kiberchondrija pirmąsyk tapo sistemiško tyrimo objektu. Šis reiškinys egzistuoja jau daugiau nei 10 metų. Tai bandymas diagnozuoti savo negalavimus įrašant į elektroninį laukelį simptomus. Beje, iš visų variantų kiberchondrikas paprastai išsirenka...


Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Kava ir arbata gali sumažinti rūkorių insulto tikimybę

Rūkantiems vyrams reguliarus kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto tikimybę, teigia švedų mokslininkai. "Kavos ir arbatos vartojimas gali sumažinti insulto riziką, kadangi šie gėrimai turi antioksidantinių savybių", žurnale...


Medicina iš arti: kraujo tyrimas – nuo adatos dūrio iki rezultato

Kraujo tyrimas - nemaloni, bet būtina procedūra. Kad žiūrovus supažindintų su jos eiga, žurnalistai nepabijojo adatos dūrio ir sukūrė įdomų video siužetą apie bendrą kraujo tyrimą. Niekam ne paslaptis, jog susirgus ir nuėjus konsultacijai pas...


Išgertas alkoholis neįtakoja vyrų požiūrio į moters patrauklumą?

Reiškinys, kai po poros bokalų alaus vyrams visos moterys tampa patrauklesnės, pasaulyje yra žinomas "alaus akinių" (angl. beer goggles) pavadinimu. Tai ištisas kartas vyriškos lyties atstovams buvo pretekstas kaltę dėl...


Kodėl moterys renkasi teistus vyrus?

Britų mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad randai ne tik puošia vyrus, bet jie kaip magnetas traukia kai kurias moteris. Moterims buvusių sužeidimų pėdsakai asocijuojasi su vyrų drąsa, stiprybe, ryžtu ir galimybe apginti moteris. Moterys...


Būsimą vėžį užuodžia elektroninė nosis

Būsimą vėžį užuodžia elektroninė nosis

Izraelio mokslininkai sukūrė elektronine nosimi vadinamą įrenginį, iš žmogaus kvapo nustatantį, ar jis serga kai kurių tipų vėžiu - net jei auglys dar nematomas rentgenogramose. Techniono technologijų instituto Haifoje (Izraelis) mokslininkai,...


Varis įveikė antibiotikams atsparų auksinį stafilokoką

Būdai įveikti itin atsparias bakterijas medicinos tyrimų pasaulyje randami tikrai ne kasdien. Tačiau kartais galingiausius siaubus įveikia netikėtos priemonės. Taip atsitiko ir Sauthemptono universiteto (University of Southampton) laboratorijoje:...


Vaistininkai privalės informuoti apie vaistų galiojimo laiką

Vaistininkai privalės informuoti apie vaistų galiojimo laiką

Nuo šiol vaistus perkantis pacientas turės būti informuotas apie vaisto tinkamumo vartoti laiką. Taip pat uždrausta parduoti vaistą su galiojimo terminu, kuris baigiasi anksčiau nei recepte paskirtas vartojimo kursas. Tokios nuostatos įtvirtintos...


Mokslininkai jau žino, kodėl žmonės vartoja alkoholį

Mokslininkai, ištyrę 47 tūkst. asmenų, nustatė, kad žmonės, kurie turi retą geno versiją AUTS2, vidutiniškai 5 proc. mažiau vartoja alkoholio, palyginus su asmenimis, kurie turi dažniau pasitaikančią geno versiją. Jau ankstesniuose tyrimuose...


SAM: mažės priemokos už kompensuojamuosius vaistus

Sveikatos apsaugos ministerija yra įsitikinusi, kad jos parengta kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų apskaičiavimo tvarka padės taupyti ne tik Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas, skiriamas kompensuojamiesiems vaistams, bet ir sumažins...


Kraujagyslių chirurgams atrišo rankas

Ligoninės koridoriuje pakabintos kraujagyslių schemos tik iš pradžių primena keistus paveikslus. Klaipėdos jūrininkų ligoninės angiochirurgai purto galvas – jos nėra tik sienoms papuošti. Prieš operaciją ligoniui vizualiai parodoma ir...


Ligų prevencijos programos laukia pacientų

Negalima mažinti dėmesio ir lėšų ligų prevencijai - taip nuspręsta sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko ir ligonių kasų atstovų pasitarime. Tam tikslui iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto papildomai skirta beveik 2 mln. litų...


Onkologinio centro statyboms – pinigų paieškos

Lėšų Šv. Pranciškaus dvasinės paramos centro statyboms bus prašoma iš visų Klaipėdos apskrities administracijai pavaldžių savivaldybių. Tokia mintis kilo Klaipėdos apskrities administracijos viršininkui Arūnui Burkšui. Jis įsitikinęs, jog tam, kad...


Laimės viršūnę pasiekiame 74 metų

Laimės viršūnę pasiekiame 74 metų

Pasak tyrėjų, mažiau atsakomybių ir finansinių rūpesčių bei daugiau laiko sau atrandame sulaukę 74 metų. Pasak apklausų rezultatų, žmonių laimė mažėja nuo paauglystės iki maždaug 40 metų amžiaus. Kritimas stabilizuojasi ties 46 metais, tada...


Moteriai pašalintas keturmečio vaiko dydžio auglys

Moteriai pašalintas keturmečio vaiko dydžio auglys

54 metų amžiaus pacientei daugiau nei 20 kg sveriantis auglys buvo pašalintas vienoje Buenos Airės ligoninėje. Kaip praneša telegraph.co.uk, pacientė į gydytojus kreipėsi tuomet, kai ji nebegalėjo pasilenkti, o per pusantrų metų ji priaugo...


Dirbti 23 val. per parą? Tai – įmanoma

Kaunietis D. Petraitis vienu metu dirbo teisininku 6 valstybės išlaikomose medicinos įstaigose ir gaudavo apie 16 tūkst. Lt algą. Dabar jis - prokurorų taikiklyje. Sutapimas: teisėsaugai iškėlus bylą dėl sukčiavimo, staiga susirgo su Dariaus...


Uzbekija dėl naujojo gripo uždarė sieną su Kazachstanu

Uzbekija uždarė sieną su kaimyniniu Kazachstanu, informuoja Kazachstano užsienio reikalų ministerija. Kazachstano žiniasklaida ir Uzbekijos sostinės Taškento gyventojai tokį sprendimą sieja su plintančiu naujuoju gripu, tačiau valdžios pareigūnai...


Pagaminta dirbtinė moters kiaušidė

JAV mokslininkai laboratorijoje sukūrė pirmąją pasaulyje dirbtinę kiaušidę, kurioje pavyko sėkmingai subrandinti moters kiaušinėlius. Šis pasiekimas suteiks galimybę efektyviau tirti nevaisingumo priežastis ir taikyti naujus nevaisingumo gydymo...


JAV atšaukus pavojingus maisto papildus, Lietuvoje jie toliau siūlomi internetu

JAV maisto ir vaistų administracija nurodė skubiai iš rinkos atšaukti itin populiarius maisto papildus, gavus pranešimų, kad tie produktai gali būti siejami su rima žala žmogaus kepenims. Tačiau atšauktieji "Hydroxycut" produktai ir...


Vitaminas C gali pagerinti arterijų sveikatą

Vitaminas C gali pagerinti arterijų sveikatą

Vartojant daug vitamino C turtingo maisto gali sumažėti rizika, kad arterijos sukietės, ir taip apsisaugoma nuo širdies ligų, rodo Norvegijoje atliktas tyrimas. Ulevalo universitetinės ligoninės mokslininkai nustatė, kad pagyvenusiems vyrams...


Širdies chirurgai Santariškių klinikose pažabojo dar vieną mirtiną ligą

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Širdies chirurgijos centre buvo atlikta Lietuvoje pirmoji, sėkminga plaučių arterijos sustorėjusio vidinio sluoksnio pašalinimo operacija. Operaciją, vadovaujant prof. Eckhard Mayer iš...


Seimas įtvirtino trijų lygių gydymo įstaigas

Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos nuo liepos bus skirstomos į rajonines, regionine ir respublikines. Respublikinių ligoninių bus 11, o regioninės ir rajoninės priklausys savivaldybėms. Brangiausios ir sudėtingiausios paslaugos bus sutelktos į...


Antibiotikai iš... aligatorių kraujo

Antibiotikai iš... aligatorių kraujo

Bal­ty­mai, išgau­na­mi iš ali­ga­to­rių krau­jo, ga­li būti pa­nau­do­ti naujų an­ti­bio­tikų suk­ūri­mui. Apie tai Ame­ri­kos che­mikų...


Konfliktiškas vaikų elgesys – paveldėtas

Kai kurie vaikai atrodo tarsi gimę būti blogi. Mokslininkai sako, kad tai gali būti tikra tiesa, praneša "Reuters". Tyrime, kuriame dalyvavo suaugę dvyniai ir jų vaikai, mokslininkai nustatė, kad blogą vaikų elgesį (peštynes, muštynes,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9