Spalio 24d. Sekmadienis

Nemalonių konsultacijų baimę įveikia sunkios ligos grėsmė

Peržiūrų skaičius: 32600

Onkologinėms ligoms, prilygstančioms XXI a. marui, įveikti vis dažniau pasitelkiama profilaktika: startuoja ketvirtoji priešvėžinės patikros programa. Ji skirta kovoti su storosios žarnos vėžiu.

Tik Vilniui ir Kaunui

"Pasklidus žiniai apie vienos ar kitos žvaigždės ligą pas mus prasideda pacientų antplūdis. Esu nuoširdžiai dėkingas įžymiems žmonėms, sutinkantiems papasakoti apie save, nes tai skatina visuomenę pasitikrinti sveikatą", – naujausią profilaktikos metodą pristato Kauno medicinos universiteto Chirurgijos klinikos profesorius Onkologijos ligoninės Chirurgijos skyriaus vadovas Žilvinas Saladžinskas.

Vėžys, įsiveisęs žarnyne, yra nei matomas, nei jaučiamas. Taip būna onkologinei ligai išsivysčius daugelyje organų, tačiau, pavyzdžiui, krūtyje auglį galima užčiuopti, vystantis prostato vėžiui sutrinka šlapinimasis.

"Navikas kyla iš gleivinės, o jos niekada neskauda, nes ji neturi juntamųjų nervinių receptorių. Skausmas atsiranda tik tada, kai navikas užkemša žarnos spindį ar perauga į gretimus organus. Tuomet išgydyti vėžį būna labai sudėtinga ar net ir nebeįmanoma", – žarnyno vėžio klastą atskleidė gydytojas gastroenterologas Tomas Jucaitis, dirbantis Viniaus širdies chirurgijos centre.

Storosios žarnos vėžio profilaktikos programai dvejiems metams skirta 1 mln. litų. Tačiau ne visos Lietuvos, o tik Vilniaus ir Kauno teritorinių ligonių finansuojamoms gydymo įstaigoms. Daugiau pinigų nėra, todėl programa vadinama bandomuoju projektu. Pagal jį profilaktiškai bus patikrinti Vilniaus ir Kauno apskričių 50–74 metų gyventojai. Vėliau numatoma šią programą vykdyti šalies mastu.

Būtina įveikti drovumą

Žarnyno ligų specialistai vadinami gydytojais koloproktologais. Drovūs žmonės vengia jų konsultacijų ir linkę geriau kentėti nemalonius pojūčius, nei eiti pas gydytoją. Beje, dėl žarnyno ligų galima konsultuotis ir su gydytojais gastroenterologais ir pilvo chirurgais.

"Labai nemalonus, net skausmingas žarnyno tyrimas. Dabar net gėda prisiminti, kaip jį darant klykiau iš skausmo, užmiršusi kitokią – medikams demonstruojamo nuogo užpakalio ir pozos, kurioje atliekamas tyrimas, gėdą", – nemaloniais prisiminimais dalijosi kaunietė, dėl to paties gėdos jausmo prašiusi neskelbti jos pavardės.

Profesorius Ž.Saladžinskas drąsina sakydamas, kad pacientai galbūt skausmą kentėjo prieš daugybę metų. Dabar naudojami endoskopai yra lankstūs, tyrimą atliekantys specialistai – prityrę, todėl bijoti nereikia.

"Geras instrumentas gero specialisto rankose nesukelia jokių nemalonių pojūčių", – tvirtina gydytojas.

Tačiau pagal storosios žarnos vėžio profilaktikos programą pirmiausia bus taikomas daug paprastesnis, bet gana efektyvus diagnostikos metodas. Tai vadinamasis slapto kraujavimo išmatose tyrimas. Jį kartą per metus programos dalyviams paskirs šeimos gydytojas. Tik tie pacientai, kurių atsakymai bus teigiami, gaus siuntimą pas gydytoją koloproktologą atlikti kolonoskopiją – storosios žarnos tyrimą specialiu lanksčiu aparatu ir, jei reikia, paimti medžiagos ištirti dėl vėžio.

Raudonos vėliavėlės požymis

"Nors ne kiekvienam žmogui, kurio tyrimo rezultatai teigiami, nustatomas storosios žarnos vėžys ar ikivėžinės būklės – storosios žarnos polipai, kolonoskopija yra tiksliausias būdas, galintis patvirtinti ar paneigti vėžio diagnozę. Pacientui pageidaujant kolonoskopija atliekama taikant visišką nejautrą", – ramino gydytojas T.Jucaitis.

Yra dar vienas metodas storosios žarnos vėžiui įtarti. Tai tyrimas rentgenu. Naudojant kontrastinę medžiagą – bario sulfatą, galima pamatyti polipus ir piktybinius navikus, kurie atrodo kaip žarnos sienelės kontūro nelygumai, tačiau rentgenas neskiria, piktybiniai jie ar gerybiniai.

Požymį, kai kraują tuštindamasis pastebi pats žmogus, medikai vadina vienu iš raudonosios vėliavėlės simptomų. Jis gydytojams leidžia įtarti, kad pacientas serga storosios žarnos vėžiu. Pastebėjus kraują būtina nugalėti bet kokią baimę ir skubėti pas gydytoją.

"Beje, kraujas išmatose gali būti ir paūmėjusio hemorojaus ar kitų ligų požymis. Tiesioginio ryšio tarp hemorojaus ir storosios žarnos vėžio nėra", – tvirtina gydytojas T.Jucaitis.

Raudonosios vėliavėlės simptomus dėl vėžio ir hemorojaus specialistai nesunkiai diferencijuoja, tereikia su jais pasikonsultuoti.

Ties rizikos slenksčiu

Manoma, kad nesveika mityba yra viena didėjančio sergamumo storosios žarnos vėžiu priežasčių. Ši liga Lietuvoje veržiasi į lyderių pozicijas: peržengusi pusantro tūkstančio ligonių, susergančių per vienus metus, ribą šis skaičius kasmet padidėja vienu šimtu.

Storosios žarnos vėžys vadinamas civilizacijos liga, nes daugiausia serga išsivysčiusių šalių gyventojai.

"Valgome riebų, mažai ląstelienos turintį maistą, todėl nėra kam surišti gyvulinės kilmės riebalų. Susijungę su tulžies rūgštimi jie neigiamai veikia storosios žarnos gleivinę", – aiškino profesorius Ž.Saladžinskas.

Riebaus maisto vartojimo žala įrodyta ir moksliniais tyrimais, ir praktika. Afrikos šalyse, kur beveik nevartojama gyvulinės kilmės maisto produktų, iš 100 tūkst. gyventojų storosios žarnos vėžiu serga 5–10, o išsivysčiusiose pasaulio šalyse – 40 iš 100 tūkst. gyventojų.

Geriausi vaistai – vėliau

Jei storosios žarnos vėžys nustatomas esant ankstyvajai stadijai, jo gydymas gali būti efektyvus. "Šiuolaikiškai gydant ir laiku pradėjus gydyti, penkerius ir daugiau metų išgyvena 90 proc. ligonių, kuriems liga diagnozuota esant pirmai stadijai, o ją aptikus ketvirtojoje – tik keli procentai", – ir džiaugiasi, ir apgailestauja gydytojas Ž.Saladžinskas.

Apmaudu tai, kad naujos antrosios chemoterapijos kartos preparatai skiriami tik atsinaujinus ligai. Jie yra efektyvūs, bet labai brangūs, todėl valstybė šitaip taupo eksperimentuodama su ligoniais: susirgs iš naujo arba ne. Profesorius Ž.Saladžinskas tokią valstybės politiką pateisina: daugeliui ligonių padeda ir paprasčiausi preparatai.

Profesorius džiaugiasi, kad jo prieš dešimt metų operuotas ligonis, jaunas vyras, šiandien gyvas ir sveikas. Sportuoja, nors, pašalinus dalį storosios žarnos, teko suformuoti stomą – išangę pilvo sienelėje. Prie jos pritvirtinamas maišelis išmatoms.

Nereikia bijoti stomos

"Stoma yra neišvengiama, kai auglys būna žemutinėje storosios žarnos dalyje arba kai pašalinama nemaža jos dalis ir todėl tampa neįmanoma žarną sujungti", – aiškina profesorius Ž.Saladžinskas ir patikina, kad tokia išeitis nekelia jokių problemų. Stomos priežiūros priemonės yra šiuolaikiškos, maksimaliai pritaikytos ligoniui ir skiriamos nemokamai. Nežinantieji apie tokį ligonį niekada neįtartų, kad jam suformuota stoma.

Nežinia, kuri blogybė geresnė: ar tai, kad, augliui atsiradus žemutinėje storosios žarnos dalyje, stoma taps neišvengiama, ar kad anksčiau paaiškės liga. Medikai žino, kad toje vietoje įsiveisęs vėžys daug anksčiau parodo savo žnyples.

Vienas rizikos veiksnių yra amžius: kuo ilgiau gyvenama, tuo didesnė tikimybė susirgti. Kiekvienas penkiasdešimties sulaukęs žmogus priskirtinas vidutinės rizikos grupei susirgti storosios žarnos vėžiu. Genetiškai paveldėjus ligą, o tokių ligonių yra apie 10 proc., ji paprastai pasireiškia 20-ies sulaukusiems žmonėms. Tačiau profesorius Ž.Saladžinskas pasakojo apie keturiolikmetę, kuriai buvo diagnozuotas paveldimas ketvirtosios stadijos storosios žarnos vėžys. Taip buvo Danijoje ir šiuo faktu stebėjosi profesoriaus kolegos danai.

Tikslių rezultatų nebus

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Chirurgijos klinikos vadovas profesorius Narimantas Evaldas Samalavičius naująja Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa ir džiaugiasi, ir piktinasi.

"Iš principo tai postūmis į priekį, bet programa bus vykdoma stambiausiuose ir labiausiai aprūpintuose regionuose. Ligų profilaktika turi būti prieinama visiems ir vykdoma ne regioniniu, o nacionaliniu mastu. Tik tuomet matysime jos naudą, efektyvumą", – įsitikinęs profesorius N.E.Samalavičius.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa siekiama kuo anksčiau nustatyti ligą, kol ji dar išgydoma. Mirtingumą nuo šios ligos siekiama sumažinti bent 20 proc. visos šalies mastu, tačiau, nesant nacionalinės profilaktikos politikos, vargu ar įmanoma pasiekti tokių rezultatų.


Statistika

Lietuvoje iš 100 tūkst. gyventojų storosios žarnos vėžiu kasmet suserga 39 vyrai ir 35 moterys.

Išsivysčiusiose Europos šalyse storosios žarnos vėžiu kasmet suserga 40 gyventojų iš 100 tūkst.

Afrikoje storosios žarnos vėžiu suserga 5–10 gyventojų iš 100 tūkst.


Programos finansavimas

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus įsakymu skirtas vienas milijonas litų Vilniaus ir Kauno teritorinėms ligonių kasoms Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programai vykdyti. Vilniaus apskričiai skiriama apie 553 tūkst. litų, Kauno apskričiai – apie 447 tūkst. litų.


Simptomai

Pilvo pūtimas,

skausmas,

viduriavimas ar vidurių užkietėjimas,

skausmingas tuštinimasis,

neišsituštinimo jausmas,

mažakraujystė,

svorio kritimas,

kraujavimas.


Žarnynas

Visas žarnynas skirstomas į plonąjį ir storąjį. Plonųjų žarnų (jų ilgis – 5–6 m) vėžys išsivysto labai retai. Storoji žarna – tai paskutinė virškinamojo trakto dalis, kurią galima skirti į dvi stambias dalis: gaubtinę (maždaug 1 m ilgio) ir tiesiąją (15 cm ilgio) žarnas. Gaubtinės ir tiesiosios žarnos adenokarcinoma – vienas dažniausių žmogaus piktybinių navikų. Nors sergamumas didėja, bet per pastaruosius du dešimtmečius sergančiųjų storosios žarnos vėžiu išgyvenamumas pagerėjo. Manoma, kad pagrindinės išgyvenimo gerėjimo priežastys gali būti anksti diagnozuojamas vėžys ir patobulėjęs gydymas.


Epidemiologija

Gaubtinės žarnos vėžys pagal sergamumą yra ketvirtoje vietoje. Pasaulyje kasmet nustatoma 450 tūkst. naujų gaubtinės žarnos vėžio atvejų. Sergančiųjų gaubtinės žarnos vėžiu išgyvenimas įvairiose šalyse labai skiriasi: penkerių metų išgyvenimas JAV siekia 53–63 proc., Europoje – 41 proc., Rytų Europoje ir Kinijoje – 30 proc.


ES parama

Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO) ekspertai prognozuoja, kad onkologinių ligų profilaktika, ankstyva jų diagnozė ir gydymas mirtingumą nuo šių ligų iki 2020 m. sumažintų perpus, dar ketvirtadaliui padėtų visai išvengti vėžio. Tam pasiekti labai svarbus yra ne tik tinkamas gydytojų profesinis pasirengimas ir budrumas, bet ir pažangios medicininės rangos naudojimas. Lietuvoje jos bus įsigyjama, pasitelkiant 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų lėšas. Krypčiai "Ankstyvoji onkologinių susirgimų diagnostika ir visavertis gydymas" skirta daugiau nei 125 mln. litų. Dar 22 mln. litų numatyti iš bendrojo finansavimo lėšų. Pasinaudojant ES parama, kompleksinių onkologinių ligų diagnostika ir gydymas gerės visoje Lietuvoje, nes pažangios įrangos įsigis Panevėžio, Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, taip pat Vilniaus apskričių ligoninės. Ji bus skirta spindulinei terapijai taikyti, kaulų čiulpams transplantuoti ir piktybiniams navikams chirurginiu būdu gydyti. Taip pat bus pradėta taikyti tokia inovatyvi technologija kaip pozitronų emisijos tomografija. Todėl navikai bus nesunkiai aptinkami esant pačioms ankstyviausioms stadijoms, kai dar nevėlu sustabdyti ligą.


Rizikos faktoriai

Ligos tikimybė didesnė tiems žmonėms, kuriems jau buvo diagnozuoti polipai – storosios žarnos gerybiniai augliukai. Sergantiesiems uždegiminėmis žarnyno ligomis – opiniu kolitu, Krono liga ir tiems, kurių artimieji yra sirgę storosios žarnos vėžiu, taip pat iškyla šios ligos grėsmė.

Diena.lt


Apgamai – grožis ar liga?

Apgamai – grožis ar liga?

Žmonės yra vieninteliai primatai, neturintys apgamų ant delnų. Tačiau kitose kūno vietose jų turi beveik kiekvienas. Vieni mano, kad apgamai yra individualybės ir grožio požymis, kiti įsitikinę, kad iš jų galima spėti žmogaus likimą. Tačiau...


Medikai atskyrė galvomis suaugusias Siamo dvynes

Australijos chirurgai po 25 valandas trukusios sudėtingos operacijos atskyrė galvomis suaugusias Siamo dvynes iš Bangladešo, informuoja BBC. Dvynės Trishna ir Krishna, kurioms jau beveik treji metai, buvo suaugusios viršugalviais. 16 chirurgų...


Ką žinai apie savo smegenis?

Ką žinai apie savo smegenis?

Kaip veikia smegenys? Kaip jos atrodo? Ką jos gali? Tokiais klausimais mokiniai apibėrė medikus ir mokslininkus, minėdami "Smegenų pažinimo savaitę". Šiemet Lietuvoje pirmą kartą paminėta "Smegenų pažinimo savaitė" bendrais...


Amerikiečiai paskelbė kalcio ir vitamino D sveikatinimo teiginių dėl osteoporozės gaires

Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų administracija (FDA) paskelbė naujas gaires dėl kalcio įtakos osteoporozei sveikatinimo teiginių, kurie dabar apima ir vitaminą D. Jau anksčiau ši agentūra buvo paskelbusi savo išvadą, kad sveikatinimo...


Šeštoji pandeminio gripo auka - kaunietis (papildyta)

Kaune lapkričio pabaigoje namuose rastas negyvas vyras mirė nuo vadinamojo kiaulių gripo. Tai atlikę teismo medicinos ekspertizę nustatė specialistai. Tai jau šeštoji pandeminio gripo auka Lietuvoje. Sveikatos apsaugos ministerija trečiadienį...


Tyrimas: spalvos atskleidžia pacientų nuotaikas

Spalvos, kuriomis nusakome savijautą, gali būti daug naudingesnės nei manome, įsitikinę medikai. Kaip praneša portalas "Live Science", depresija sergantys žmonės savo nuotaiką dažniausiai linkę susieti su pilka spalva. Pilkai gyvenimą...


Kaip susidoroti su radikulitu?

Kaip susidoroti su radikulitu?

"Kokių liaudiškų priemonių yra radikulitui gydyti?" Žolininkė provizorė-farmakognostė Jadvyga Balvočiūtė: - Galiu pasakyti vieną liaudišką receptą, kurį esu išgirdusi iš šviesios atminties kalvio Stonkaus. Jums reikės stiklinės...


Šventinė nuotaika – tarsi vaistai

Tradicinis Kalėdų ir Naujųjų atributas – eglė puošiama visame pasaulyje. Kaip? Tai puošėjų sumanumo, meniškumo, skonio klausimas. Jei kas sugalvotų surengti eglių puošimo konkursą, nominacijų galėtų būti labai daug, o išrinkti pačią...


Sukurtas galintis evoliucionuoti dirbtinis intelektas

Sukurtas galintis evoliucionuoti dirbtinis intelektas

Mokslininkai sukūrė dirbtinį intelektą, galintį savarankiškai evoliucionuoti kaip biologinis organizmas, rašo "New Scientist". "Kol pasaulio visuomenės informavimo priemonės, politikai ir filosofai aptarinėja su dirbtinio intelekto...


Žavaus mažylio nuotrauka padės atgauti pamestą piniginę

Ką darytumėte, jei gatvėje rastumėte pamestą piniginę? Paliktumėte ją? Nuneštumėte į policijos nuovadą? Nusiųstumėte ją paštu savininkui? Pasiliktumėte sau? Pasirodo, jog atsakymas daugiau priklauso nuo mūsų evoliucinių ypatumų nei nuo moralės,...


Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Venų varikozę lemia ydinga kojos veninė kraujotaka. Dažniausiai tai nutinka sutrikus venų vožtuvėlių funkcijai ir pasikeitus kraujo tėkmės krypčiai, kai kraujas, užuot tekėjęs į viršų ir grįžtų link širdies, ima tekėti žemyn link pėdų. Tai...


Latvijoje patvirtintas pirmasis kiaulių gripo atvejis

Latvijoje užregistruotas pirmasis patvirtintas užsikrėtimo kiaulių gripo virusu A(H1N1) atvejis, antradienį pranešė Visuomenės sveikatos agentūra. Jos pranešime sakoma, kad tas atvejis susijęs su moterimi, kuri lankėsi Jungtinėse Valstijose ir...


Klaipėdos medikai dėl pertvarkos ketina streikuoti

Tarp uostamiesčio medikų - maištingos nuotaikos. Iki šiol gana pasyviai ligoninių pertvarką stebėję gydytojai nusprendė nebetylėti. Vakar Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) bendruomenė dėl ligoninių pertvarkos susitiko su miesto meru...


Daugėja duomenų apie vitamino D ir širdies sveikatos ryšį

Daugėja duomenų apie vitamino D ir širdies sveikatos ryšį

Žmonėms su vitamino D nepakankamumu gali grėsti didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, teigia dabar atliekamus tyrimus apžvelgę mokslininkai. Nors tokiai priklausomybei patvirtinti reikia išsamių tyrimų naudojant kontrolines...


Privalomasis sveikatos (ne)draudimas

Šiandien apie privalomojo sveikatos draudimo įmokas diskutuojama itin karštai. Viešumoje koneveikiama daugybė situacijų, detalių ir aspektų, kurie gadina žmonėms gyvenimą. Nenoriu leistis į šias detales, tačiau išsakysiu keletą pastebėjimų apie...


Kodėl vyras neatleidžia moteriai neištikimybės?

Britų psichologai pamėgino išsiaiškinti, kodėl moterys sugeba atleisti savo antrosios pusės neištikimybę, o vyrai – ne. Specialistai atliko tyrimą, daugiau nei dešimtį metų stebėdami sutuoktinių poras, ir padarė gana įdomias išvadas, rašo...


Pacientas gali pasirinkti ne tik šeimos gydytoją, bet ir psichiatrą

Dabar pacientai turi galimybę atskirai pasirinkti ir šeimos gydytoją, ir pirminėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantį psichiatrą. Taip numatyta šių metų kovo viduryje sveikatos apsaugos ministro įsakymu pakeistoje Gyventojų prisirašymo...


Keturi baimės veidai

Kartą dukrytė man pasakė, kad bijo tamsos. Įjungiau šviesą ir drauge su pradėjome ieškoti tos baimės. Deja, taip ir neradome. Dabar, būdama paauglė, ji žino, kad ten, kur tamsu ir baugu, tereikia įjungti šviesą – pasikalbėti – ir...


Mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių gali sumažinti statinų vartojimas

Ilgalaikis statinų, cholesterolio kiekį mažinančių vaistų, grupės – rozuvastatino – vartojimas tarp pacientų, potencialiai turinčių padidintą širdies ir kraujagyslių ligų riziką, apie 50 proc. sumažina širdies priepuolio, miokardo...


Mokslininkai tikisi sukurti piliulę, kuri padės atsikratyti slogių prisiminimų

Atlikus naują tyrimą, viltis sukurti vaistus, padedančius atsikratyti slogių prisiminimų, tapo realesnė. Laboratoriniuose tyrimuose mokslininkai pasitelkė natūralią cheminę medžiagą, kuri veikia smegenis ir padeda mažinti baimę ir nerimą....


Nuo E.coli infekcijų jau mirė mažiausiai 29 žmonės

Hemoraginį enteritą sukeliančių bakterijų Escherichia coli (EHEC) infekcijų protrūkis šiaurės Vokietijoje nusinešė dar dviejų žmonių gyvybes, o šios epidemijos aukų bendras skaičius padidėjo iki 29, ketvirtadienį paskelbė Vokietijos nacionalinis...


Rolandas Maskoliūnas. Trumpa nuodų istorija

Mes gyvename nuodų pasaulyje. Sako, kad galima apsinuodyti ar susirgti, ilgai kas dieną geriant ramunėlių arbatą. Arba numirti, išgėrus per daug vandens, kas neseniai nutiko keliems maratono bėgikams. Kad nuo nuodo iki vaisto - vienas žingsnis,...


Gripo pandemija: ar sulauksime vakcinos

Turtingosios pasaulio šalys paskelbė būsimąja pandemine vakcina nuo vadinamojo kiaulių gripo skiepysiančios nuo 30 iki 100 proc. gyventojų. Lietuva kol kas neturi išankstinių sutarčių dėl tiekimo. Mes laikomės nuomonės: pažiūrėsime, kas bus...


Elektros impulsų terapija arba elektrošokas, kas tai?

Elektros impulsų terapija arba elektrošokas, kas tai?

Išgirdus žodį – elektrošokas, galvoje iškyla nemalonūs vaizdai. Turbūt daugelis yra matę filmų, kai ligoninėje pacientams daro elektrošoką, bet ar kada susimastėme kas tai yra iš tiesų ir kodėl tokios procedūros yra taikomos? Pirmiausia,...


Naujos operacijos moterims

Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikoje atliktos pirmosios Lietuvoje PROLIFT + M operacijos dviem moterims. Viena pacientė – 56 metų amžiaus, kita 60-ies gimdžiusios po 2 kartus, skundėsi sveikatos problemomis,...


Peru kenčia nuo buboninio ir plaučių uždegimo maro

Peru kenčia nuo buboninio ir plaučių uždegimo maro

Buboninio ir plaučių uždegimo protrūkis Peru jau nusinešė 14 – mečio berniuko gyvybę, o išgyventi bando dar 31 užsikrėtęs žmogus. Užkrato židinys yra visai netoli turistų pamėgto kurorto – Chicama paplūdimio. Sveikatos ministras...


Pasaulinė inkstų diena bus pažymėta konferencija Klaipėdoje

Pasaulinė inkstų diena bus pažymėta konferencija Klaipėdoje

Šiemet Kovo 12-tą dieną ketvirtą kartą bus organizuojama Pasaulinė inkstų diena. Šios dienos iniciatoriai yra Tarptautinė inkstų fondų federacija (International Federation of Kidney Foundations) ir Tarptautinė nefrologų draugija (International...


Mokslininkai pabrėžia veikliųjų maisto medžiagų sąveiką

Harvardo medicinos mokyklos Bostone mokslininkai pabrėžia, kad tam tikras veikliąsias maisto medžiagas reikia vartoti kartu, kad jų poveikis būtų didesnis. "Harvard Health Letter" biuletenyje jie pateikė geriausiai kartu veikiančių...


Besisukančio tinklelio optinė iliuzija

Besisukančio tinklelio optinė iliuzija

Kas atsitiks su mažų kvadratėlių tinkleliu (tokiu kaip matematikos sąsiuvinio lapas), jei jį suksime tam tikru greičiu? Pats tinklelis, žinoma, išliks toks koks buvęs. Tačiau mūsų smegenys informaciją interpretuos kiek kitaip - vizualiai atrodys,...


18-metę persekioja psichikos liga. Kur ieškoti pagalbos?

Vieniems – nedarbas, kitiems, kurie jį turi, – kasdienė įtampa. Nuolat patiriamas stresas ir dvasiniai sukrėtimai. Tai – didėjančio sergamumo psichikos ligomis priežastys. Tačiau jas galima įveikti, nes šiandien psichiatrija daug...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila