Nobel biocare

Naujas psichoaktyvias medžiagas siekiama kontroliuoti

Narkotikų kontrolės departamentas prie LR Vyriausybės, remdamasis ES narių pateikta informacija, prevencijos tikslais siekia apriboti kai kurių Lietuvos rinkoje atsiradusių naujų medžiagų prieinamumą.

Šiuo metu Lietuvos rinkoje kai kurie esantys produktai, gamintojų ir platintojų įvardinti kaip aromatizatoriai bei odinių drabužių valikliai, rūkalai, uostomieji rūkalai, rūkomieji žoliniai mišiniai, gali būti paauglių vartojami kaip svaiginamosios medžiagos ir yra platinamos bei lengvai įsigyjamos internetinėse parduotuvėse bei   mažmeninėje prekyboje.

Pernai Sveikatos apsaugos ministerijai pasiūlyta į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus įtraukti daugiau nei 15 psichoaktyvų poveikį turinčių medžiagų. Tai užtikrintų, kad produktai, turintys tokių medžiagų, nebūtų tiekiami į rinką arba jų tiekimas būtų labai ribotas tik medicinos ar mokslo tikslais.

„Siekiame apsaugoti jaunimą, – pabrėžia Narkotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės direktorė dr. Audronė Astrauskienė. – Suprantame, kad jaunas žmogus mėgsta rizikuoti. Tačiau išbandydamas vis naujai atsirandančias medžiagas ir jomis svaigindamasis jis nežino, kad bet koks psichoaktyvių medžiagų vartojimas gali paveikti smegenis, nervų sistemą ir visą žmogaus organizmą.

Todėl visos šalies kompetentingos institucijos turi operatyviai bendradarbiauti, keistis reikiama informacija apie naujas psichoaktyvias medžiagas, kad laiku būtų galima įvertinti jų riziką ir esant reikalui kontroliuoti.”

Sugriežtinta kontrolė

Narkotikų kontrolės departamento siūlymu nuo 2004 metų į kontroliuojamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą įtrauktos aštuonios medžiagos. Jų prieinamumas buvo sumažintas.

2008 m. Narkotikų kontrolės departamentui pateikus surinktą informaciją, teisės aktų nustatyta tvarka haliucinogeninis augalas kvaitulinis šalavijas (Salvia divinorum) ir puošnioji vožtė (Mitragyna speciosa) buvo įtraukti į draudžiamų vartoti psichoaktyvių medžiagų sąrašą.

Siekiant mažinti cheminių medžiagų („buzo”, „properio”) vartojimą svaiginimosi tikslais, Narkotikų kontrolės departamentas pasiūlė jų aktyviąją medžiagą amilnitritą, pasižyminčią toksinėmis savybėmis, įtraukti į Nuodingų medžiagų sąrašą. Taip būtų užkirstas kelias piktnaudžiavimo atvejams.

Į sąrašus įtraukiama remiantis tarptautinėmis rekomendacijomis

Naujos medžiagos į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus įrašomos vadovaujantis šiomis tarptautinėmis rekomendacijomis:

  • jų sukeliamas poveikis turi būti panašus į morfino, kokaino ar kanapių sukeliamą poveikį arba tą medžiagą galima lengvai paversti kita jau į kontroliuojamų medžiagų sąrašus įtraukta medžiaga, sukeliančia minėtą poveikį;
  • būtina įrodyti, kad medžiaga gali sukelti priklausomybę ir centrinę nervų sistemą stimuliuojantį ar slopinantį poveikį, dėl kurio atsiranda haliucinacijos ar motorinės funkcijos, mąstymo, elgesio, jutimų ar nuotaikos sutrikimai;
  • reikia įrodyti, kad medžiaga yra piktnaudžiaujama arba gali būti ja piktnaudžiaujama tokiu mastu, kad sukeltų didelę grėsmę visuomenės sveikatai bei socialines problemas.

Platinant psichoaktyvų poveikį turinčias medžiagas, žmonės yra ne tik klaidinami, bet ir keliamas rimtas pavojus jų sveikatai. Jas vartojant:

  • Pažeidžiamos kepenys;
  • Sukeliami kvėpavimo, širdies, inkstų veiklos, atminties sutrikimai;
  • Galimas širdies infarktas, traukuliai, kraujo išsiliejimas į smegenis, insultas;
  • Dėl kvėpavimo sustojimo, širdies veiklos sutrikimų, kraujo išsiliejimo į smegenis galimos mirtys;
  • Kai kuriuose tabako ir įvairių augalinių priedų mišiniuose, skirtuose rūkyti, randami žymiai didesni dervų, nikotino ir anglies monoksido kiekiai, negu leistinos normos – tokių medžiagų patekimas į organizmą sukelia vėžį, širdies ir kraujagyslių ligas.

TAIP PAT SKAITYKITE