Lapkričio 19d. Antradienis

Narkozė: kas tuomet vyksta žmogaus sąmonėje?

Peržiūrų skaičius: 36368

Ar įmanoma sugrįžti iš nebūties? Jei ne, tai kaip pavadinti būklę, kai tave kelias valandas pjausto peiliais, o nieko nejauti? Arba savaites, mėnesius guli ir nieko nematai, negirdi. Pabudęs nieko neatsimeni arba žinai regėjęs nebūtus vaizdus. Kas vyksta žmogaus sąmonėje, kai jis yra tarp gyvybės ir mirties?

Po mėnesio komos

"Sugrįžau iš anapus", – sako 50 -metis  aukštas gražus vyras, Kauno Centro poliklinikos direktorius Gintaras Aukštakalnis. Beveik prieš metus jis visą mėnesį išgulėjo ištiktas komos. Kai iš jos sugrįžo į realų gyvenimą, įvykių ir vaizdų seka lyg ir nei nutrūko, nei pakito. Gal jis buvo ištiktas labai negilios komos? O gal, būdamas gydytojas, galėjo jausti, kaip jį gydė? Juk žino, kaip tai turi būti daroma, ir vaizduotė prilygo realybei?

"Kai kurie vaizdai, kuriuos mačiau, sutampa su tikraisiais, o kai kurie negalėjo būti realūs. Pavyzdžiui, tai, kad dalyvavau gelbėjimo ekspedicijoje, skridau lėktuvu. Jis pradėjo gesti, todėl teko priverstinai leistis. Nutūpėme smėlio dykumoje", – vienas  vaizdų, regėtų būnant komos būklės, įstrigo G.Aukštakalniui į atmintį.

Dabar gydytojas žino: tuomet jo kūno temperatūra buvo aukštesnė kaip 40 laipsnių.

Triukšmavo ir mėtė daiktus

Kūnas bejausmis, bet nemiręs. Šiltas, pulsuojančia kraujotaka. Tokią būklę patiria operuojami ar į komą nugrimzdę ligoniai.

Mažeikiškė Teresė Virkšienė komos būklės buvo neilgai. Kai prabudo, suvokė esanti reanimacijos skyriuje. Negana to, jos kojos buvo surištos. Kodėl? "Man sakė, kad draskiau drabužius, mėčiau daiktus, telefoną trenkiau į sieną", – trejų metų senumo įvykį komentuoja 25-erių moteris.

Koma ją buvo ištikusi, kai dėl ligos nustojo funkcionuoti kepenys. Laimei, neilgam, gydytojams pavyko nugalėti ligą. Kai prabudo ir pasijuto esanti surišta, galvojo, kad sapnuoja. Iš anapus prisimena vienintelį jausmą – kutenimą. Ir niekas to nei patvirtins, nei paneigs.

Geltona akis rėmuose

"Haliucinacijos, vaizdiniai, sapnai yra mūsų gyvenimo dalis. Tikriausiai ne iš vieno žmogaus, patyrusio klinikinę mirtį, esate girdėję apie jų matytus vaizdinius. Dažniausiai – šviesos regėjimą tamsaus tunelio gale ir savo kūno stebėjimą iš viršaus", – savo knygoje "Prisijaukinti širdį" rašo širdies transplantaciją patyręs kaunietis Remigijus Ozolinčius.

Donoro širdies transplantacija jam truko toli gražu ne vieną valandą. Operuojami ligoniai pašaliečiui atrodo kaip negyvi, net jų veidai būna pageltę, be menkiausio gyvybės požymio.

"Operuojant aš nieko nemačiau ir nejutau. Tačiau pooperacinis laikotarpis, kai atgauni sąmonę, paprastai būna lydimas įvairių vaizdinių", – sako knygos teksto autorius R.Ozolinčius.

Grįžtant iš nebūties jis prisimena aiškiai matęs geltoną akį siauruose ruduose rėmuose. Ji spinduliavo prigesusias vaivorykštės spalvas. Tai buvo tarsi gyvas paveikslas. Šis vaizdinys taip ir liko atminty. Įsirėžė visam gyvenimui.

Labai norėjo gyventi

Tikrovė, susipinanti su vizijomis, kankina ligonius. Medikai žino, kad jų pacientai gali matyti nebūtus vaizdus, ir to nesureikšmina.

R.Ozolinčius "matė", kaip medicinos sesuo nusisukusi prišlapino į buteliuką neva jo šlapimo tyrimams, girdėjo, kaip vertinami jų rodikliai, ir skiedė šlapimą vandeniu. "Matė", kaip jį aplankė Motina Teresė, apsirengusi žaliu chalatu ir apsigobusi žalsva skarele. Pastovėjo prie lovos, nusilenkė ir išėjo.

Pastarasis reginys R.Ozolinčiui buvo malonus, priešingai, nei neva girdėtos šnekos apie KGB tarnybos pareigūnų atliekamas kratas, jo žmonos kvotimą, tų pareigūnų naikinimą, suleidžiant jiems oro. Įsibauginęs ligonis neleido, kad jam sušvirkštų vaistų, prašė jį operavusio profesoriaus Rimanto Benečio kalbėti su juo angliškai, kad slaugytojos nesuprastų. Profesoriui atsisakius, pareiškė norįs kalbėti su juo be pašalinių, o slaugytojai išėjus, išdavė paslaptį: jis labai nori gyventi.

Privertė patikėti

Tai R.Ozolinčius prisimena patyręs po operacijos. Tačiau jis prisimena vieną ligonį, kuris sakė matęs, kas vyko jį operuojant, ir tas vaizdas buvo tikras.

"Gulėjau vienoje palatoje su ligoniu, kuris sakė matęs savo operuojamą kūną ir prie jo triūsiančius chirurgus, o koridoriuje – prie lango laukiančią savo mamą. Mama, žinoma, tuo nepatikėjo ir vadino tai išsigalvojimais. Tik tada, kai vyras papasakojo, kad jį operuojant į operacinę buvo užėję svečių iš užsienio, ką vėliau patvirtino chirurgai, mama pradėjo abejoti savo teisumu", – pasakoja R.Ozolinčius.

Jo likimo draugas iš Marijampolės Arūnas Kunca, kuriam širdis buvo persodinta beveik prieš penkerius metus, puikiai viską atsimena iki smulkmenų. Transplantacija truko apie penkias valandas, koma po jos – aštuonias paras.

"Atsibudęs sudėliojau matytus vaizdus, bet jie neatitiko tikrovės. Suskaičiavus komos ištiktam prabėgusį laiką pritrūko dviejų parų. Dėl to buvau labai išsigandęs", – pasakoja A.Kunca.

Šiam ligoniui buvo neramu ir dėl to, kad visos jį slaugiusios moterys, jo akimis, buvo mulatės. Ant jų baltų chalatų buvo prisegtos kortelės su užrašu: "Mus saugo policija."

"Dar buvo parašyta slaugytojų pavardė, vardas. Visos mulatės, o kalbėjo lietuviškai. Gal nuo apšvietimo jų veidai man atrodė tamsesni", – svarsto A.Kunca.

Didžiausią nerimą jam sukėlė žodis "policija". Pradėjęs vaikščioti ligonis ieškojo Klinikose tų vietų, kurias vaizduotėje aiškiai matė po operacijos, bet jų nerado.

Nukrito nuo stalo

Kauno ligoninės Dienos chirurgijos skyriaus vadovas mokslų daktaras Jonas Andriuškevičius patvirtina, kad yra buvę pacientų, kurie operuojant pradeda judėti. Tarsi norėtų atsikelti ir eiti.

"Mes tuomet juokaujame, kad ligonis nori įspirti arba eiti į palatą", – sako gydytojas J.Andriuškevičius.

Judesiai tarsi liudija, kad operuojamas žmogus yra gyvas. Ar jį valdo pasąmonės galia? Kaip ir tai, kai po operacijos ligonis pradeda plūstis, šaukti, rėkti. Beje, dabar triukšmadarių nebepasitaiko, tokių būdavo anksčiau. Tačiau Vokietijoje, pasakoja chirurgas J.Andriuškevičius, dar palyginti neseniai ligonis, ką tik baigus jį operuoti ir personalui akimirkai nusigręžus, nukrito nuo stalo. Tarsi užmigdytas žmogus būtų tai matęs ir pasinaudojęs proga pabėgti iš operacinės.

Judesys baigėsi tragiškai: ligonis trenkėsi galva į operacinės grindis ir dėl sunkios kaukolės traumos mirė. Lietuvoje, sakė chirurgas, visi operuojami ligoniai fiksuojami prie operacinio stalo.

Kai pradeda busti

Gydytojai anesteziologai tvirtina, kad ligonis operuojant miega. Tariamai regėti vaizdai ir girdėti garsai yra ne kas kita kaip sapnai. Tačiau anesteziologai pripažįsta, kad pasitaiko ligonių, kurie gali likti sąmoningi, nors jiems ir suleista narkotinį miegą sukeliančių vaistų.

"Sunku pasakyti, kodėl taip atsitinka, nors ir labai retai. Tai anestezijos problema", – svarsto Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Anesteziologijos klinikos docentė Irena Agnietė Marchertienė.

Didžiulę darbo patirtį sukaupusi ir naujausias anesteziologijos žinias godžiai sekanti specialistė tvirtina, kad pasąmonės vaizdinius, sumišusius su realybe, chirurgų pacientai regi tuomet, kai pradeda busti.

Neretai migdomi ir sunkios sveikatos būklės ligoniai vien dėl to, kad nesiblaškytų ir greičiau sveiktų. "Būdravimas anestezijos fone yra būklė, kai operuojamas ligonis trumpam lyg ir pabunda. Natūralu, kad pradeda girdėti ir suvokti operacinėje vykstančius įvykius, gydytojų pokalbius, kuriuos ir papasakoja po operacijos. Dauguma pacientų būdraudami skausmo nejaučia, kai kurie sako patyrę tik spaudimo pojūtį", – jokios mistikos nebepalieka docentė I.A.Marchertienė.

Šiuolaikinės narkozės privalumai

Operuojami ligoniai užmigdomi narkotinėmis medžiagomis, kurias jie įkvepia. Sąmonei slopinti gali būti naudojami ir intraveniniai vaistai, kurie nuolat švirkščiami į veną automatiniu švirkštu. Be jų per operaciją ligonis gauna ir labai stiprių skausmo  malšinamųjų ir raumenis atpalaiduojančių vaistų.

Docentė I.A.Marchertienė džiaugiasi, kad jau dveji metai, kai Kauno klinikų ligoniams taikoma naujausia inhaliacinė anestezija.

"Ligonis užmiega šių vaistų įkvėpęs per dvi tris minutes. Operaciją baigus jie labai greitai pasišalina iš organizmo, nuėmus kaukę ligonis greitai prabunda", – pasakoja docentė.

Jei ligonis pradėjo busti, o chirurgas dar neužsiuvo žaizdos, užtenka poros įpūtimų į plaučius ir operuojamasis vėl nieko nejaučia.

Matuoja miego gilumą

Docentė nežino faktų, kad ligonis būtų prabudęs, nebaigus operacijos. Gydytojams anesteziologams labai padeda nauja smegenų bioelektrinio aktyvumo monitoravimo sistema.

"Ji leidžia įvertinti miego gylį. Per bendrąją anesteziją gydytojas anesteziologas anestetikus dozuoja pagal dozimetrų, monitorių parodymus ir klinikinius požymius: pulso dažnį, arterinį kraujospūdį, vyzdžių plotį. Dabar turime aparatūrą, kuri fiksuoja bioelektrinį smegenų žievės aktyvumą, rodantį miego lygį. Jei bangos retos, 40–30 per minutę, vadinasi, ligonis giliai miega, jei alfa ritmas yra 60–80 kartų per minutę – vadinasi, pacientas būdrauja", – anestezijos subtilybes pasakoja I.A.Marchertienė.

Ši galimybė yra šiuolaikiniuose monitoriuose, tačiau ne visos operacinės juos turi net ir užsienio šalių klinikose.

Kiekvienas žmogus yra individualus. Kiekvienam operuojamam ligoniui reikia skirtingos anestetikų dozės. Tai priklauso nuo fizinių savybių, smegenų sandaros. Greičiau bunda sunkūs ligoniai, kurių žemas kraujospūdis, taip pat kardiochirurgų pacientai ir gimdyvės, kuriems anestetikai skiriami atsižvelgiant į jų būklę. Vaisiaus kraujotaka priklauso nuo arterinio kraujospūdžio, todėl labai svarbu optimaliai naudoti anestetikus. Vartojantiesiems migdomuosius, alkoholį, narkotikus reikia didesnės anestetikų dozės, nes prie jų yra įpratę.

Narkozė atminties neslopina

Vadinasi, operuojamas ligonis nėra anapus, tiksliau, be sąmonės? Ir į šį klausimą gydytoja anesteziologė I.A.Marchertienė turi paprastą atsakymą.

"Pacientas negauna tiek daug narkotikų, kad sąmonė išsijungtų. Dauguma narkotinių medžiagų slopina kraujotaką ir mažina kraujospūdį", – aiškina I.A.Marchertienė.

Atminčiai kenkia ne anestetikai. Ją neigiamai gali paveikti kiti procesai: jei per operaciją nestabili operuojamojo kraujotaka, jei ligonis labai nukraujuoja, ilgai būna žemas kraujospūdis, sutrinka smegenų autoreguliacija. Tai epizodai, kurie neigiamai veikia smegenų kraujotaką, o kai ji vyresniems žmonėms ir taip sutrikusi, gali paveikti ir atmintį.

Ar pasitaiko mirčių ant operacinio stalo? "Labai retai. Neatsimenu, kad tai būtų įvykę dėl anestezijos, nebent dėl labai sunkios ligonio būklės, nesuderinamos su gyvybe", – tvirtai sako docentė I.A.Marchertienė.

Tačiau ji pripažįsta: per didelė anestetikų dozė gali blokuoti smegenų požievio veiklą, iki maksimumo sumažinti kraujospūdį, sustabdyti kvėpavimą ir širdį.

Statistika:

Apibendrintos didelės apimties studijos, kuriose dalyvavo daugiau kaip 80 tūkst. pacientų, patvirtina, kad po bendrosios anestezijos gali būdrauti vienas operuojamas ligonis iš 40 tūkst. Trečdalis jų operacinio skausmo nejautė, bet patyrė stresą, nes negalėjo nei pajudėti, nei kalbėti. Dažniau tai patyrė tie ligoniai, kuriems buvo operuojama širdis (1 iš 100), operuojamieji dėl sunkių traumų (1 iš 20) ir gimdyvės, kurioms buvo atliekama Cezario operacija (1 iš 4 tūkst.). Būdravimo periodu ligonis patiria stresą, nerimą, paniką. Keli mėnesiai po operacijos dviem trečdaliams pacientų išsivysto anestezijos baimė, miego sutrikimai, kankina košmariški sapnai, slogūs prisiminimai.

Diena.lt

Lietuvoje krūties vėžio prevencinė programa jau užkirto kelią tūkstančiams mirčių

Nepaisant tobulėjančių diagnostikos metodų ir gydymo būdų, Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys išlieka viena dažniausių moterų ligų – kasmet diagnozuojama daugiau kaip 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Laiku pastebėjus ligą,...


Elektroninis psichoterapeutas: "Kuo galiu padėti?"

Elektroninis psichoterapeutas: "Kuo galiu padėti?"

Žmonės seniai svajoja sukurti dirbtinį intelektą, identišką žmogiškajam, tačiau ši svajonė niekada netaps realybe. Žinoma, galima sėkmingai modeliuoti žmogaus reakcijas į tai, kas susiję su ritualais, papročiais, etiketu, tačiau esama ir...


Reumatinės ligos vargina daugelį žmonių...

Reumatinės ligos vargina daugelį žmonių...

Keičiantis orams reumatinės ligos vargina daugelį žmonių. Rudens darganos lemia peršalimo ligų ir virusinių infekcijų antplūdį bei daugelio lėtinių ligų paūmėjimą. Ypač tokį orą jaučia žmonės, sergantys sąnarių uždegimu ar kitomis lėtinėmis...


Gimdymas užtruko 20 dienų

17 metų Amy Buck pagimdė sveiką berniuką po net 20 dienų trukusio gimdymo. Motina tris savaites kentė skrandžio skausmą ir sąrėmius. Medikai teigė, kad berniukas turi tik 15 proc. tikimybę išgyventi, bet po 5 mėnesių, praleistų intensyvios...


Adatas pakeis pleistras

Mokslininkai skelbia gerą naujieną adatų bijantiems žmonėms: sukurtas pleistras, kuris vaistus suleis be jokių skausmingų dūrių. Tokia naujovė ateityje gali būti naudojama tiek skiepams, tiek ligoms gydyti skirtiems vaistams leisti į žmogaus...


22 metus šaldyta sperma liko gyvybinga

JAV gimė mergaitė, kurios motina buvo apvaisinta prieš 22 metus užšaldyta savo sutuoktinio sperma. Poros dukra gimė visiškai sveika. Mergaitės tėvui tebuvo 16 metų, kai jis susirgo leukemija. Gydytojai pasiūlė radioterapiją, tačiau įspėjo, kad po...


Pacientai galės rinktis pigesnių vaistų

Pacientai galės rinktis pigesnių vaistų

Į Kompensuojamųjų vaistų kainyną įrašyti 21 pavadinimo vaistai, kurių veiklioji medžiaga yra tokia pati kaip ir anksčiau kompensuotų, bet jie yra gerokai pigesni. Taip bus per metus sutaupyta apie 19 mln. litų Privalomojo sveikatos draudimo fondo...


Mesti rūkyti padės vakcina

Žalingo įpročio atsisakyti bandantiems rūkaliams vaistų gamintojai jau netrukus tikisi pasiūlyti veiksmingą vakciną. Susitarimą ją kurti pasirašė vaistus kurianti kompanija bei juos gaminanti bendrovė "GlaxoSmithKline" (GSk), pranešama...


Nustatė genų kombinaciją, galinčią lemti ilgaamžiškumą

Žurnale "Science" aprašytas metodas remiasi 150 "kelrodžių" požymių, būdingų ilgaamžių žmonių genams. Bostono universiteto mokslininkų komanda sukūrė matematinį modelį, kuris, remdamasis šiais požymiais gali apskaičiuoti asmenų...


Ar vaikštome teisingai?

Ar vaikštome teisingai?

Pirmieji vaiko žingsniai – toks svarbus ir įsimintinas įvykis visiems tėvams. O kiek daug džiaugsmo žmogui teikia atsiradusi galimybė vaikščioti su dirbtinių kojų protezų pagalba! Tai tik keli atvejai, kai pastatyta ant žemės koja reiškia...


Diagnozuoti depresiją galima iš regėjimo

Izraelio mokslininkai, atlikę ciklą tyrimų, padarė išvadą, kad žmonės, sergantys depresija, nepastebi kai kurių detalių. Mokslininkai teigia, jog tai susiję ne su pablogėjusiu regėjimu, o su smegenų centrų, kurie apdoroja regimąją informaciją,...


Iš reprezentacinių lėšų - 12,6 tūkst. litų kūdikių namų įrangai atnaujinti

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas iš reprezentacijai skirtų lėšų, sutaupytų per 2009 metus, skyrė 12 tūkst. 600 litų Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namams pramoninei skalbimo įrangai nupirkti. "Manau, kad šios...


"GlaxoSmithKline" siekia aktyviai kovoti su vėžiu ir oficialiai paskelbė duomenis apie savo aštuonis antivėžinius junginius

Tarptautinė farmacijos kompanija "GlaxoSmithKline" (GSK) paskelbė naujus klinikinius duomenis apie aštuonis antivėžinius cheminius junginius. Ši informacija š.m. birželio mėn. pradžioje buvo pristatyta kasmetinėje Amerikos onkologų...


Santariškėse naujagimiui iš širdies pašalintas didžiulis auglys

Santariškėse naujagimiui iš širdies pašalintas didžiulis auglys

Prieš 2 savaites VUL Santariškių klinikose 5 dienų amžiaus naujagimiui iš dešinio širdies skilvelio buvo pašalintas didžiulis auglys. Jis buvo peraugęs visą skilvelio ertmę, deformuojantis vožtuvą ir įaugęs į dešinį prieširdį, rašoma klinikų...


Sveikatos politikoje Lietuva lygiuojasi į Albaniją ir Bulgariją

Valstybės ketinimai kitais metais 14,03 proc. arba 105 mln. litų sumažinti lėšas, skiriamas vaistams kompensuoti, ne tik be reikalingų vaistų paliks didelę dalį ligonių, bet ir galutinai įtvirtins Lietuvą tarp atsiliekančių ES narių. Kasmet...


Nauja vakcina kerta ŽIV infekcijai

Naujame tyrime panaudota eksperimentinė ŽIV vakcina, tyrėjų teigimu, pirmą kartą per tokius bandymus sumažino infekcijos riziką. Vakcina - dviejų ankstesnių eksperimentinių vakcinų kombinacija - buvo duodama 16 tūkst. žmonių Tailande, didžiausiame...


Ar žmogui senstant, smegenys mažėja?

Daugelis mokslininkų mano, kad žmogui senstant smegenys mažėja. Naujas tyrimas prieštarauja šiai nuomonei - jo duomenimis, sveikų vyresnio amžiaus žmonių smegenys nesitraukia, jos akivaizdžiai mažėja tik tiems, kurių pažinimo funkcijos nyksta,...


Chloru Kauno baseine apsinuodiję vaikai - jau namuose

Valanda pramogų baseine, keturios paros reanimacijoje, penkios - paprastoje ligoninės palatoje ir trys jau namuose. Tokia šių metų pradžia vienuolikmečiui iš Šakių rajono. "Povilas jaučiasi neblogai, jokių vaistų gerti nereikia", - taip...


Ar turėtume klonuoti neandertaliečius?

Ar turėtume klonuoti neandertaliečius?

Apie neandertaliečių genomą mes turime daug informacijos - tiek daug, jog atsirado manančių, kad mūsų protėvius reikėtų pabandyti klonuoti. Technologinė pažanga, panašu, jau netrukus leisti tai padaryti. Lieka vienintelis klausimas - kaip...


Negalia – ne kliūtis kurti

Gargždų kultūros centre veikianti spalvinga tapybos ant šilko paroda "Akimirkų lietus" ypatinga. Jos autoriai - neįgalūs, senyvo amžiaus žmonės bei vaikai iš rizikos šeimų. Jie visi - socialinių paslaugų centro lankytojai, kartu dalyvavę...


Kraujo tyrimas praneš apie vėžį dar prieš 5 metus

Notingemo universiteto (D. Britanija) ir "Oncimmune" tyrimų centro mokslininkai sukūrė naują kraujo tyrimą, leidžiantį diagnozuoti ankstyviausios stadijos vėžį – dar prieš susiformuojant pirmiesiems piktybiniams augliams....


Pavėluota diena ligoniui kainavo tūkstančius

Pavėluota diena ligoniui kainavo tūkstančius

Užtenka tik vieną dieną pavėluoti sumokėti įmoką Ligonių kasai, ir sąžiningai su valstybe visą laiką atsiskaičiusiam piliečiui gydymas taps neprieinamas. Su verslo liudijimu dirbęs panevėžietis Vytautas Liugaila po stuburo išvaržos operacijos vis...


Lietuvoje pirmą kartą persodinta dirbtinė oda

Lietuvoje pirmą kartą persodinta dirbtinė oda

Santariškių klinikų Vaikų ligoninėje pirmąkart šalyje atlikta operacija, per kurią mergaitei su įgimta didele pigmentine dėme persodinta dirbtinė oda. Operacija pavyko sėkmingai. Tokios operacijos yra sudėtingos, jas galima atlikti tik gavus...


Per vieną parą - dešimt donorinių organų

Gegužės 12-osios rytą prie Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų nusileido Karinių oro pajėgų sraigtasparnis. Klinikų darbuotojai suprato: atskraidintas donorinis organas. Nacionalinio transplantacijos biuro gydytojai-koordinatorei...


Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono liga – paveldimas neurodegeneracinis sutrikimas, jau pažeidęs beveik 30 tūkst. amerikiečių, yra nepagydoma ir mirtina. JAV Valstybinio sveikatos instituto direktorius medicinos daktaras Elias A. Zerhounis teigia, kad...


Keturi iš dešimties rinktųsi savo miesto ligoninę

Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu buvo atlikta visuomenės nuomonės apklausa, kurioje klausta, ar reikia pertvarkyti sveikatos apsaugos sistemą. Rezultatai parodė, kad net 67 procentai apklaustųjų mano, kad sveikatos apsaugos sistemą...


Dirbti 23 val. per parą? Tai – įmanoma

Kaunietis D. Petraitis vienu metu dirbo teisininku 6 valstybės išlaikomose medicinos įstaigose ir gaudavo apie 16 tūkst. Lt algą. Dabar jis - prokurorų taikiklyje. Sutapimas: teisėsaugai iškėlus bylą dėl sukčiavimo, staiga susirgo su Dariaus...


ŽIV ligą pristabdo tik griežtas gydymo režimas

ŽIV ligą pristabdo tik griežtas gydymo režimas

Vos 1-3 kartus per mėnesį neišgėrus paskirtų antiretrovirusinių vaistų, ŽIV ligos gydymo efektyvumas sumažėja dramatiškai, praneša Lietuvos AIDS centras. Naujausių tyrimų duomenimis, jei pacientai išgėrė mažiau nei 80 proc. skirtų vaistų,...


Parkinsono ligai gydyti – naujas metodas

Pirmą kartą Lietuvoje Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) Neurochirurgijos klinikoje pritaikytas naujoviškas gydymo metodas, kuris kokybiškai pakeičia pacientų, sergančių Parkinsono liga, gydymo strategija. Iki šiol Parkinsono ligos...


Flirtuoti su vyrais – beprasmiška

Vyrai beveik nekreipia dėmesio į flirtuojančią moterį. Amerikiečių mokslininkai teigia, kad vyrų smegenys nesugeba priimti moterų siunčiamų signalų.Kaip rašo "News of the World", vyrai nesupranta, ką reiškia nukritusi nuo moters peties...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9