Gegužės 25d. Pirmadienis

Narkozė: kas tuomet vyksta žmogaus sąmonėje?

Peržiūrų skaičius: 36368

Ar įmanoma sugrįžti iš nebūties? Jei ne, tai kaip pavadinti būklę, kai tave kelias valandas pjausto peiliais, o nieko nejauti? Arba savaites, mėnesius guli ir nieko nematai, negirdi. Pabudęs nieko neatsimeni arba žinai regėjęs nebūtus vaizdus. Kas vyksta žmogaus sąmonėje, kai jis yra tarp gyvybės ir mirties?

Po mėnesio komos

"Sugrįžau iš anapus", – sako 50 -metis  aukštas gražus vyras, Kauno Centro poliklinikos direktorius Gintaras Aukštakalnis. Beveik prieš metus jis visą mėnesį išgulėjo ištiktas komos. Kai iš jos sugrįžo į realų gyvenimą, įvykių ir vaizdų seka lyg ir nei nutrūko, nei pakito. Gal jis buvo ištiktas labai negilios komos? O gal, būdamas gydytojas, galėjo jausti, kaip jį gydė? Juk žino, kaip tai turi būti daroma, ir vaizduotė prilygo realybei?

"Kai kurie vaizdai, kuriuos mačiau, sutampa su tikraisiais, o kai kurie negalėjo būti realūs. Pavyzdžiui, tai, kad dalyvavau gelbėjimo ekspedicijoje, skridau lėktuvu. Jis pradėjo gesti, todėl teko priverstinai leistis. Nutūpėme smėlio dykumoje", – vienas  vaizdų, regėtų būnant komos būklės, įstrigo G.Aukštakalniui į atmintį.

Dabar gydytojas žino: tuomet jo kūno temperatūra buvo aukštesnė kaip 40 laipsnių.

Triukšmavo ir mėtė daiktus

Kūnas bejausmis, bet nemiręs. Šiltas, pulsuojančia kraujotaka. Tokią būklę patiria operuojami ar į komą nugrimzdę ligoniai.

Mažeikiškė Teresė Virkšienė komos būklės buvo neilgai. Kai prabudo, suvokė esanti reanimacijos skyriuje. Negana to, jos kojos buvo surištos. Kodėl? "Man sakė, kad draskiau drabužius, mėčiau daiktus, telefoną trenkiau į sieną", – trejų metų senumo įvykį komentuoja 25-erių moteris.

Koma ją buvo ištikusi, kai dėl ligos nustojo funkcionuoti kepenys. Laimei, neilgam, gydytojams pavyko nugalėti ligą. Kai prabudo ir pasijuto esanti surišta, galvojo, kad sapnuoja. Iš anapus prisimena vienintelį jausmą – kutenimą. Ir niekas to nei patvirtins, nei paneigs.

Geltona akis rėmuose

"Haliucinacijos, vaizdiniai, sapnai yra mūsų gyvenimo dalis. Tikriausiai ne iš vieno žmogaus, patyrusio klinikinę mirtį, esate girdėję apie jų matytus vaizdinius. Dažniausiai – šviesos regėjimą tamsaus tunelio gale ir savo kūno stebėjimą iš viršaus", – savo knygoje "Prisijaukinti širdį" rašo širdies transplantaciją patyręs kaunietis Remigijus Ozolinčius.

Donoro širdies transplantacija jam truko toli gražu ne vieną valandą. Operuojami ligoniai pašaliečiui atrodo kaip negyvi, net jų veidai būna pageltę, be menkiausio gyvybės požymio.

"Operuojant aš nieko nemačiau ir nejutau. Tačiau pooperacinis laikotarpis, kai atgauni sąmonę, paprastai būna lydimas įvairių vaizdinių", – sako knygos teksto autorius R.Ozolinčius.

Grįžtant iš nebūties jis prisimena aiškiai matęs geltoną akį siauruose ruduose rėmuose. Ji spinduliavo prigesusias vaivorykštės spalvas. Tai buvo tarsi gyvas paveikslas. Šis vaizdinys taip ir liko atminty. Įsirėžė visam gyvenimui.

Labai norėjo gyventi

Tikrovė, susipinanti su vizijomis, kankina ligonius. Medikai žino, kad jų pacientai gali matyti nebūtus vaizdus, ir to nesureikšmina.

R.Ozolinčius "matė", kaip medicinos sesuo nusisukusi prišlapino į buteliuką neva jo šlapimo tyrimams, girdėjo, kaip vertinami jų rodikliai, ir skiedė šlapimą vandeniu. "Matė", kaip jį aplankė Motina Teresė, apsirengusi žaliu chalatu ir apsigobusi žalsva skarele. Pastovėjo prie lovos, nusilenkė ir išėjo.

Pastarasis reginys R.Ozolinčiui buvo malonus, priešingai, nei neva girdėtos šnekos apie KGB tarnybos pareigūnų atliekamas kratas, jo žmonos kvotimą, tų pareigūnų naikinimą, suleidžiant jiems oro. Įsibauginęs ligonis neleido, kad jam sušvirkštų vaistų, prašė jį operavusio profesoriaus Rimanto Benečio kalbėti su juo angliškai, kad slaugytojos nesuprastų. Profesoriui atsisakius, pareiškė norįs kalbėti su juo be pašalinių, o slaugytojai išėjus, išdavė paslaptį: jis labai nori gyventi.

Privertė patikėti

Tai R.Ozolinčius prisimena patyręs po operacijos. Tačiau jis prisimena vieną ligonį, kuris sakė matęs, kas vyko jį operuojant, ir tas vaizdas buvo tikras.

"Gulėjau vienoje palatoje su ligoniu, kuris sakė matęs savo operuojamą kūną ir prie jo triūsiančius chirurgus, o koridoriuje – prie lango laukiančią savo mamą. Mama, žinoma, tuo nepatikėjo ir vadino tai išsigalvojimais. Tik tada, kai vyras papasakojo, kad jį operuojant į operacinę buvo užėję svečių iš užsienio, ką vėliau patvirtino chirurgai, mama pradėjo abejoti savo teisumu", – pasakoja R.Ozolinčius.

Jo likimo draugas iš Marijampolės Arūnas Kunca, kuriam širdis buvo persodinta beveik prieš penkerius metus, puikiai viską atsimena iki smulkmenų. Transplantacija truko apie penkias valandas, koma po jos – aštuonias paras.

"Atsibudęs sudėliojau matytus vaizdus, bet jie neatitiko tikrovės. Suskaičiavus komos ištiktam prabėgusį laiką pritrūko dviejų parų. Dėl to buvau labai išsigandęs", – pasakoja A.Kunca.

Šiam ligoniui buvo neramu ir dėl to, kad visos jį slaugiusios moterys, jo akimis, buvo mulatės. Ant jų baltų chalatų buvo prisegtos kortelės su užrašu: "Mus saugo policija."

"Dar buvo parašyta slaugytojų pavardė, vardas. Visos mulatės, o kalbėjo lietuviškai. Gal nuo apšvietimo jų veidai man atrodė tamsesni", – svarsto A.Kunca.

Didžiausią nerimą jam sukėlė žodis "policija". Pradėjęs vaikščioti ligonis ieškojo Klinikose tų vietų, kurias vaizduotėje aiškiai matė po operacijos, bet jų nerado.

Nukrito nuo stalo

Kauno ligoninės Dienos chirurgijos skyriaus vadovas mokslų daktaras Jonas Andriuškevičius patvirtina, kad yra buvę pacientų, kurie operuojant pradeda judėti. Tarsi norėtų atsikelti ir eiti.

"Mes tuomet juokaujame, kad ligonis nori įspirti arba eiti į palatą", – sako gydytojas J.Andriuškevičius.

Judesiai tarsi liudija, kad operuojamas žmogus yra gyvas. Ar jį valdo pasąmonės galia? Kaip ir tai, kai po operacijos ligonis pradeda plūstis, šaukti, rėkti. Beje, dabar triukšmadarių nebepasitaiko, tokių būdavo anksčiau. Tačiau Vokietijoje, pasakoja chirurgas J.Andriuškevičius, dar palyginti neseniai ligonis, ką tik baigus jį operuoti ir personalui akimirkai nusigręžus, nukrito nuo stalo. Tarsi užmigdytas žmogus būtų tai matęs ir pasinaudojęs proga pabėgti iš operacinės.

Judesys baigėsi tragiškai: ligonis trenkėsi galva į operacinės grindis ir dėl sunkios kaukolės traumos mirė. Lietuvoje, sakė chirurgas, visi operuojami ligoniai fiksuojami prie operacinio stalo.

Kai pradeda busti

Gydytojai anesteziologai tvirtina, kad ligonis operuojant miega. Tariamai regėti vaizdai ir girdėti garsai yra ne kas kita kaip sapnai. Tačiau anesteziologai pripažįsta, kad pasitaiko ligonių, kurie gali likti sąmoningi, nors jiems ir suleista narkotinį miegą sukeliančių vaistų.

"Sunku pasakyti, kodėl taip atsitinka, nors ir labai retai. Tai anestezijos problema", – svarsto Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Anesteziologijos klinikos docentė Irena Agnietė Marchertienė.

Didžiulę darbo patirtį sukaupusi ir naujausias anesteziologijos žinias godžiai sekanti specialistė tvirtina, kad pasąmonės vaizdinius, sumišusius su realybe, chirurgų pacientai regi tuomet, kai pradeda busti.

Neretai migdomi ir sunkios sveikatos būklės ligoniai vien dėl to, kad nesiblaškytų ir greičiau sveiktų. "Būdravimas anestezijos fone yra būklė, kai operuojamas ligonis trumpam lyg ir pabunda. Natūralu, kad pradeda girdėti ir suvokti operacinėje vykstančius įvykius, gydytojų pokalbius, kuriuos ir papasakoja po operacijos. Dauguma pacientų būdraudami skausmo nejaučia, kai kurie sako patyrę tik spaudimo pojūtį", – jokios mistikos nebepalieka docentė I.A.Marchertienė.

Šiuolaikinės narkozės privalumai

Operuojami ligoniai užmigdomi narkotinėmis medžiagomis, kurias jie įkvepia. Sąmonei slopinti gali būti naudojami ir intraveniniai vaistai, kurie nuolat švirkščiami į veną automatiniu švirkštu. Be jų per operaciją ligonis gauna ir labai stiprių skausmo  malšinamųjų ir raumenis atpalaiduojančių vaistų.

Docentė I.A.Marchertienė džiaugiasi, kad jau dveji metai, kai Kauno klinikų ligoniams taikoma naujausia inhaliacinė anestezija.

"Ligonis užmiega šių vaistų įkvėpęs per dvi tris minutes. Operaciją baigus jie labai greitai pasišalina iš organizmo, nuėmus kaukę ligonis greitai prabunda", – pasakoja docentė.

Jei ligonis pradėjo busti, o chirurgas dar neužsiuvo žaizdos, užtenka poros įpūtimų į plaučius ir operuojamasis vėl nieko nejaučia.

Matuoja miego gilumą

Docentė nežino faktų, kad ligonis būtų prabudęs, nebaigus operacijos. Gydytojams anesteziologams labai padeda nauja smegenų bioelektrinio aktyvumo monitoravimo sistema.

"Ji leidžia įvertinti miego gylį. Per bendrąją anesteziją gydytojas anesteziologas anestetikus dozuoja pagal dozimetrų, monitorių parodymus ir klinikinius požymius: pulso dažnį, arterinį kraujospūdį, vyzdžių plotį. Dabar turime aparatūrą, kuri fiksuoja bioelektrinį smegenų žievės aktyvumą, rodantį miego lygį. Jei bangos retos, 40–30 per minutę, vadinasi, ligonis giliai miega, jei alfa ritmas yra 60–80 kartų per minutę – vadinasi, pacientas būdrauja", – anestezijos subtilybes pasakoja I.A.Marchertienė.

Ši galimybė yra šiuolaikiniuose monitoriuose, tačiau ne visos operacinės juos turi net ir užsienio šalių klinikose.

Kiekvienas žmogus yra individualus. Kiekvienam operuojamam ligoniui reikia skirtingos anestetikų dozės. Tai priklauso nuo fizinių savybių, smegenų sandaros. Greičiau bunda sunkūs ligoniai, kurių žemas kraujospūdis, taip pat kardiochirurgų pacientai ir gimdyvės, kuriems anestetikai skiriami atsižvelgiant į jų būklę. Vaisiaus kraujotaka priklauso nuo arterinio kraujospūdžio, todėl labai svarbu optimaliai naudoti anestetikus. Vartojantiesiems migdomuosius, alkoholį, narkotikus reikia didesnės anestetikų dozės, nes prie jų yra įpratę.

Narkozė atminties neslopina

Vadinasi, operuojamas ligonis nėra anapus, tiksliau, be sąmonės? Ir į šį klausimą gydytoja anesteziologė I.A.Marchertienė turi paprastą atsakymą.

"Pacientas negauna tiek daug narkotikų, kad sąmonė išsijungtų. Dauguma narkotinių medžiagų slopina kraujotaką ir mažina kraujospūdį", – aiškina I.A.Marchertienė.

Atminčiai kenkia ne anestetikai. Ją neigiamai gali paveikti kiti procesai: jei per operaciją nestabili operuojamojo kraujotaka, jei ligonis labai nukraujuoja, ilgai būna žemas kraujospūdis, sutrinka smegenų autoreguliacija. Tai epizodai, kurie neigiamai veikia smegenų kraujotaką, o kai ji vyresniems žmonėms ir taip sutrikusi, gali paveikti ir atmintį.

Ar pasitaiko mirčių ant operacinio stalo? "Labai retai. Neatsimenu, kad tai būtų įvykę dėl anestezijos, nebent dėl labai sunkios ligonio būklės, nesuderinamos su gyvybe", – tvirtai sako docentė I.A.Marchertienė.

Tačiau ji pripažįsta: per didelė anestetikų dozė gali blokuoti smegenų požievio veiklą, iki maksimumo sumažinti kraujospūdį, sustabdyti kvėpavimą ir širdį.

Statistika:

Apibendrintos didelės apimties studijos, kuriose dalyvavo daugiau kaip 80 tūkst. pacientų, patvirtina, kad po bendrosios anestezijos gali būdrauti vienas operuojamas ligonis iš 40 tūkst. Trečdalis jų operacinio skausmo nejautė, bet patyrė stresą, nes negalėjo nei pajudėti, nei kalbėti. Dažniau tai patyrė tie ligoniai, kuriems buvo operuojama širdis (1 iš 100), operuojamieji dėl sunkių traumų (1 iš 20) ir gimdyvės, kurioms buvo atliekama Cezario operacija (1 iš 4 tūkst.). Būdravimo periodu ligonis patiria stresą, nerimą, paniką. Keli mėnesiai po operacijos dviem trečdaliams pacientų išsivysto anestezijos baimė, miego sutrikimai, kankina košmariški sapnai, slogūs prisiminimai.

Diena.lt

Vokiečiai teigia omega-3 rūgštį galį išgauti iš mikrobų

Vokiečiai teigia omega-3 rūgštį galį išgauti iš mikrobų

Vokietijos biotechnologijų bendrovė "InterMed Discovery" (IMD) užpatentavo omega-3 rūgščių gavybą iš mikrobų terpės, ir tai būtų dar vienas polinesočiųjų riebiųjų rūgščių šaltinis greta žuvų, dumblių ir augalų. IMD tyrimus atlieka kartu...


Rugsėjį greitieji testai užfiksavo 12 ŽIV atvejų Lietuvoje

ŽIV/AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacija "Demetra" nuo rugpjūčio mėnesio visoje Lietuvoje pradėjo nemokamai tirti greitaisiais testais dėl ŽIV. Per daugiau nei du mėnesius buvo ištirtas 401 žmogus. Rugsėjo mėnesį ištirti 107...


Sunaikino vėžio ląsteles

Mažyčiai magnetiniai diskeliai, kurių skersmuo tesiekia vieną tūkstantąją milimetro, atliktame tyrime taip pakenkė vėžio ląstelėms, kad šios žuvo. Žurnale "Nature Materials" publikuojamas tyrimas, kuriame tokie diskeliai, pagaminti iš...


Vilniaus neįgaliems vaikams – pirmoji Gerumo akcija

Vilniaus neįgaliems vaikams – pirmoji Gerumo akcija

Renginyje dalyvaus įvairios reklamos įstaigos, bankai, draudimo kompanijos. Pensiono auklėtinius sveikins Vilniaus meras Juozas Imbrasas, Savivaldybės Tarybos sekretorius Paulius Paulionis, Socialinių reikalų departamento, pensiono vadovai,...


Genų žymenų medžiotojai

Jungtinėje Karalystėje buvo atliktas didžiulis tyrimas, kurio metu rasti 24 žymenys, padidinantys riziką susirgti septyniomis paveldimomis ligomis. Vis daugiau mokslininkų ir medikų ieško ligas sukeliančių genų. Juos surasti labai svarbu, nes...


Vytautas Narbutas. Pratrūkęs pūlinys

Kai vis negyjanti žaizda užsisenėja, randasi pūlinys, kuris sprogsta pats, bandydamas išsivalyti. Tačiau be rimtos chirurgo pagalbos vis vien žaizdos galutinai neužgydysim – ji ir toliau pūliuos, kol užkrės visą organizmą. Taip ir su Neries...


Nerašyta taisyklė: dovanos gydytojams tapo privalomos

Medikų ir jų pacientų santykiuose dominuoja vieša paslaptis: vieni duoda, kiti ima. Paradoksalu tai, kad šitaip dėkojama dar prieš gydymą. Kaip tai vertina patys gydytojai? Penkiasdešimtmetė kaimo gyventoja pateko į avariją. Buvo akivaizdu, kad...


Pigesnių vaistų dar teks palaukti (papildyta)

Nuo ketvirtadienio pradėti reguliuoti vaistų antkainiai. Tačiau mažesnių vaistų kainų nepamatė nei pirkėjai, nei vaistininkai. Nors Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai tikino, jog nuo ketvirtadienio pirkėjai galės nusipirkti pigesnių...


Vitamino D nepakankamumas siejamas su sveikų moterų uždegimais

Misūrio universiteto mokslininkai nustatė, kad vitamino D nepakankamumas susijęs su sveikų moterų uždegimais, kurie laikomi imuninės sistemos reakcija. Nepakankamai vitamino D vartojusioms moterims nustatyti padidėję alfa faktoriaus (TNF-alfa)...


Į Vakarų mediciną skverbiasi Rytai?

Į Vakarų mediciną skverbiasi Rytai?

Su Vakarų mokslininkais bendradarbiaujantis Pekine įsikūrusio "Kundavel" instituto direktorius, vienas garsiausių Šaolinio vienuolyno meistrų Siu Mingtang teigia, kad vakarietiška medicina gydo tik simptomus, todėl žmonės kasmet vartoja...


JAV chirurgai kasmet pamiršta medicininius instrumentus 1,5 tūkstančio ligonių

JAV chirurgai kasmet pamiršta medicininius instrumentus 1,5 tūkstančio ligonių

Kiekvienais metais JAV chirurgai "pamiršta" medicininius spaustuvus, tamponus ir kitus daiktus 1,5 tūkstančio ligonių viduje. Šie skaičiai paaiškėjo per Masačūsetso valstijos gydytojų atliktą tyrimą. Mokslininkai išnagrinėjo užrašus...


Lenkijoje išaiškintas trečiasis užsikrėtimo E.coli atvejis

Lenkijoje išaiškintas trečiasis užsikrėtimo E.coli atvejis

Lenkijoje nustatytas trečiasis užsikrėtimo bakterija E.coli atvejis, antradienį pranešė šalies žiniasklaida. 68-erių metų moteriai iš Gižycko nustatyta E.coli atmaina (O 104) yra tokia pati, kaip anksčiau buvo rasta Vokietijoje. Ši moteris...


Išrastas naujas metastazių gydymo būdas

JAV mokslininkai išmoko atskirti vėžines ląsteles nuo sveikų - manoma, kad šis atradimas bus pritaikytas metastazėms gydyti, praneša naujienų agentūra UPI. JAV Šiaurės vakarų universiteto mokslininkų teigimu, dauguma vėžiu sergančių pacientų...


Chirurgas per klaidą moteriai amputavo sveiką krūtį

Chirurgas per klaidą moteriai amputavo sveiką krūtį

Vienas chirurgas Prancūzijoje per klaidą amputavo moteriai sveiką krūtį. Užuot nupjovęs piktybinio auglio apimtą kairiąją krūtį, jis pacientei nurėžė dešiniąją. Galiausiai moteris liko be abiejų krūtų, rašo dienraštis "Le Progres"....


Lietuviai prieš kiaulių gripą dar yra beginkliai

Krepšininkas Linas Kleiza - vienas iš nedaugelio lietuvių, kuriam jau nebaisus vadinamojo kiaulių gripo virusas. Jis paskiepytas vakcina, kurios Lietuvoje dar nėra. Pirėjo "Olympiakos" klubo naujokas L. Kleiza pandeminio gripo, dar...


Grožis padeda numalšinti kūno skausmus

Italijos mokslininkai tvirtina, kad grožis palaimos suteikia ne tik sielai - jis gali būti naudingas ir sveikatai.Romos neurologinių tyrimų instituto mokslininkai nustatė, kad stebint klasikinį grožį įkūnijantį objektą sumažėja fizinis skausmas....


Nitroglicerinas grįžta į vaistines

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praneša, kad iš Danijos bendrovės "Nycomed" į Lietuvą, UAB "Tamro", jau pristatyta greitai veikiančių vaistų nuo širdies - nitroglicerino. Kitą savaitę nitroglicerino vaistinį...


Gripo pandemija negresia

Gripo pandemija negresia

Nors Kaune jau paskelbta gripo epidemija, medikai ramina įbaugintus gyventojus. Šį sezoną plintantis gripo virusas gripo pandemijos nesukels. Vilniuje sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis dar nepasiekė epidemijos...


PSO: mirusiųjų nuo gripo sparčiai daugėja

Smarkiai išaugo nuo vadinamojo kiaulių gripo mirusių žmonių skaičius. Per savaitę ši liga nusinešė 1 tūkst. 56 ligonių gyvybes, pranešė Pasaulio sveikatos organizacija. Tai yra didžiausias padidėjimas nuo pandemijos pradžios. Nuo balandžio mirė iš...


Liūdesys mažina žmonių patiklumą ir gerina atmintį

Bloga nuotaika gali turėti ir teigiamo poveikio, mat liūdesys mažina žmonių patiklumą, gerina jų sugebėjimą vertinti kitus žmones, o taip pat gerina atmintį. Autralijos mokslininkų, vadovaujamų psichologijos profesoriaus Josepho Forgaso, atliktas...


Bus reorganizuojamas VU Onkologijos institutas

Vilniaus universiteto (VU) Onkologijos institutas bus dalijamas į Onkologijos ligoninę ir Lietuvos onkologijos institutą, taip atskiriant dabar kartu Onkologijos institute vykdomas mokslinės ir asmens sveikatos priežiūros veiklos funkcijas....


Auditoriai: paauglio mirtis Kauno klinikose - profesinė nesėkmė

Auditoriai turi pastabų Kauno medicinos universiteto klinikoms (KMUK), kuriose praėjusią savaitę nuo pandeminio gripo mirė paauglys, tačiau plačiau audito išvadų nekomentuoja. Antradienį spaudos konferencijoje Valstybinės medicininio audito...


"Arklių balzamai" Jūsų sveikatai

"Arklių balzamai" Jūsų sveikatai

Neretai jaučiame raumenų, sąnarių, stuburo skausmus, bandome įvairiausias priemones, galinčias sumažinti šiuos skausmus, geriame tabeletes. Kaip puikią „išeitį“ norime pristatyti trejopą „arklių balzamą“, skirtą sveikatos...


Europoje išgydoma vis daugiau susirgusiųjų vėžiu

Europoje išgydoma vis daugiau susirgusiųjų vėžiu

Europoje vis daugiau pacientų pasveiksta nuo vėžio. Tai rodo Europos vėžio organizacijos (ECCO) tyrimas. Ypač padidėjo šansai pasveikti plaučių, skrandžio ir žarnyno vėžiu sergantiems pacientams. Visiškai pagijusių pacientų skaičius praėjusiame...


ŽIV ligą pristabdo tik griežtas gydymo režimas

ŽIV ligą pristabdo tik griežtas gydymo režimas

Vos 1-3 kartus per mėnesį neišgėrus paskirtų antiretrovirusinių vaistų, ŽIV ligos gydymo efektyvumas sumažėja dramatiškai, praneša Lietuvos AIDS centras. Naujausių tyrimų duomenimis, jei pacientai išgėrė mažiau nei 80 proc. skirtų vaistų,...


Tyrimas: sparčiausiai vystosi vyriškoji chromosoma

Vyriškoji Y chromosoma vystosi kur kas greičiau nei likęs žmogaus genetinis kodas, teigia tyrimą atlikę Amerikos mokslininkai. Tyrimas, kurio metu ligintos žmonių ir artimiausių jų giminaičių - šimpanzių - vyriškąją lyti nulemiančios Y...


Tuberkuliozė: nemirtinga mikobakterija puola pavargusius žmones

Tuberkuliozė nėra išnykusi ar užmiršta liga. Ja serga ištisos šeimos, platina nesigydantieji. Pastariesiems gali būti taikoma priverstinė hospitalizacija, bet Kauno savivaldybės taryba per visą kadenciją nesugebėjo sudaryti specialios komisijos,...


Evoliucija be genų – įmanoma?

Daugelis darvinistinių evoliucijos proceso aiškinimų remiasi genetine medžiaga, kaip priemone pokyčiams perduoti ateinančioms kartoms. Tačiau praėjusiais metais Floridos (JAV) Scripps instituto mokslininkė Jiali Li nustatė, jog prionai - ligas...


Uždrausta realizuoti natūralaus mineralinio vandens "Hermis" partiją

Druskininkų miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai uždraudė UAB "Elmera" (Mizarų g. 52, Druskininkai) realizuoti rinkoje negazuotą natūralų mineralinį vandenį "Hermis" (pagamintas 2011-05-02, tinka...


Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Kuo labiau žmogus užimtas, kuo daugiau darbų per ribotą laiko tarpą turi atlikti, tuo stipresnis yra jo subjektyvus laimės pojūtis, nustatė JAV Pomonos koledžo mokslininkai. Tyrime, kuriuo buvo siekiama nustatyti laimės ir laiko pojūčio sąsajas,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9