Gudručio vaistinė

Narkomanijos prevencija uostamiestyje – pavyzdys Rytų šalims

Klaipėdos psichikos sveikatos centrą aplankė devyni narkomanijos prevencijos srityje dirbančių Rusijos ir Baltarusijos įstaigų, savivaldybių administracijų, visuomeninių organizacijų bei spaudos atstovai.

Svečiai iš Minsko (Baltarusija) ir Rusijos Sankt Peterburgo, Novgorodo bei Kaliningrado „Vakarų ekspresui” sakė, jog iš uostamiestyje vykdomos narkomanijos prevencijos yra ko pasimokyti. Juos maloniai nustebino tai, kad narkomanijos problemoms spręsti daug dėmesio ir lėšų skiria vietinė valdžia.

Tuo tarpu pas juos bent iki šiol valdžios ir visuomeninės struktūros darbavosi atskirai, vykdė atskirus projektus: valdžia į visuomenines organizacijas žiūrėjo kreivai. Glaudžiau bendradarbiauti pradėta tik pastaraisiais metais.

„Daugelį programų Lietuva pradėjo daug anksčiau nei Baltarusija. Metadono programa Lietuvoje jau 14 metų, o pas mus – apie metus, ir tik vienoje vietoje. Taip pat daugelis profilaktikos bei gydymo būdų, tarp jų – švirkštų keitimo programa, pradėti daug anksčiau ir davė efektą. Todėl Lietuvos patirtis mums labai naudinga”, – sakė UNESCO klubo Baltarusijos asociacijos pirmininkas Dmitrijus Subcelnis.

Rusijoje su narkomanijos plitimu kovojama seniai, į darbą yra įsitraukusios ir federalinės valdžios struktūros, ir savivaldybės, ir visuomeninės organizacijos. Tačiau čia, kitaip nei Lietuvoje, daugiau dėmesio skiriama pirminei narkomanijos prevencijai, pakaitinė metadono programa yra uždrausta.

Psichikos sveikatos centro vyriausiasis gydytojas Aleksandras Slatvickis „Vakarų ekspresui” sakė, jog Rusijoje išties daug vilčių dedama į pirminę narkomanijos prevenciją, tačiau jam pačiam šios prevencijos efektyvumas kelia abejonių.

„Didžiausią įspūdį Lietuvoje mums daro žmonės, su kuriais bendraujame – šie žmonės tokie atsidavę savo darbui, nėra abejingų”, – gyrė Psichikos sveikatos centro medikus bei jų vadovą Novgorodo administracijos atstovės.


VE

TAIP PAT SKAITYKITE