Nobel biocare

Mokėti gaivinti yra būtina: kaip išgelbėti žmogaus gyvybę?

Operatyviai, neretai net ne mediko, o bet kokios profesijos šalia esančio žmogaus suteikta pirmoji pagalba yra neįkainojamos vertės, nes labai paprastu būdu galima išgelbėti gyvybę. Atnaujinti gaivinimo standartai šį veiksmą daro dar efektyvesnį.

Situacijoje, kai reikia suteikti pagalbą, galime atsidurti kiekvienas. Jos gali prireikti apalpusiam, skęstančiam, užspringusiam žmogui, galbūt net artimam, pažįstamam, todėl pivalome mokėti ją suteikti.

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinti nauji suaugusiųjų, vaikų ir naujagimių gaivinimo standartai, nustatantys gaivinimo veiksmus sustojus kraujotakai ir (ar) kvėpavimui. Šie standartai atitinka pasaulinius reikalavimus.

Nauji gaivinimo standartai pakeičia krūtinės ląstos paspaudimų ir dirbtinio kvėpavimo – įpūtimų santykį gaivinant.

Gaivinimo standartuose numatyta rekomendacija viešose vietose naudoti automatinius defibriliatorius. Užsienio šalyse, siekiant vykdyti staigių mirčių prevenciją, jie yra išdėstyti viešose vietose: metro, gyvenamuosiuose rajonuose, darbo vietose, traukiniuose ir t.t. Europos Sąjunga nuo 2000 m. pradėjo diegti automatinių defibriliatorių naudojimą viešose vietose. Nuo šiol juos naudoti rekomenduojama ir Lietuvoje.

Kaip reikia gaivinti?

Dabar nustatyta, kad po 30 krūtinės ląstos paspaudimų daromi 2 įpūtimai.

Paspaudimų greitis – mažiausiai apie 100 kartų per minutę, bet ne daugiau kaip 120 kartų per minutę.

Paspaudimų gylis – ne mažiau kaip 5 cm, bet ne daugiau kaip 6 cm.

Du įpūtimai neturėtų užtrukti ilgiau kaip 5 sek.

Vaikams ir naujagimiams svarbu gaivinimo pradžioje atlikti įpūtimus, nes jie dažniau miršta ne dėl širdies veiklos, o dėl kvėpavimo sutrikimo.

Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE