Spalio 21d. Ketvirtadienis

Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Peržiūrų skaičius: 21836
Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Žmonės ir taip prispausti mokesčių, o siūlančiųjų naujovę teigimu, apmokestintas vaistų receptas, gydytojo konsultacija, lovadieniai ligoninėje padėtų atsikratyti be reikalo ieškančiųjų medikų pagalbos. KŽ klausė eilinių žmonių ir specialistų nuomonės.

Ligoninė nepraturtės

Į redakciją užsukusi Kupiškio gyventoja Laima Skemundrienė kalbėjo turinti trečios grupės invalidumą, serganti mažakraujyste, tad retsykiais privalanti lankytis pas gydytoją. Moters teigimu, jei sumokėjus litą kitą nereikėtų laukti dvi savaites eilėje, o pastaruoju metu taip yra, tuomet gal ir gerai būtų įvesti apsilankymo pas gydytoją mokestį. Tačiau gydymas ligoninėje galėtų būti nemokamas, čia pakliuvus reikia pirkti lašines, švirkštų, kai kurių medikamentų.

Antra vertus, L.Skemundrienė klausė, kas mokestį mokės už valkatas, neturinčius jokių pajamų ir gyvenamosios vietos. "Geriausia būtų visai nemokėti, ypač žiemą, kai reikia daug atiduoti už šildymą", – neslėpė pašnekovė.

KŽ šia tema kalbino Kupiškio ligoninės direktorių Povilą Rimkų. "Kalbos, kad piktnaudžiaujama siekiant medikų pagalbos, – didmiesčių problema. Mes gauname tik tikslinius gydytojų siuntimus gydyti pacientus ligoninėje. Imdami mokesčius, nepraturtėtume. Reikia galvoti apie sergančius žmones", – rūpinosi pašnekovas.

Mokestis – absurdas

Anot P.Rimkaus, kolegos vilniečiai, atsižvelgę į sostinės Savivaldybės sudarytos Stebėtojų tarybos siūlymą gal ir sutiktų imti papildomą mokestį, bet Kupiškyje dėl kokio 100 litų tai neverta būtų daryti.

Pacientų asociacija siūlo diferencijuoti mokestį, jei lankosi invalidas, pensininkas. "Pas mus ligoninėje gydosi tik tie, kuriems labiausiai reikia. Blogiausia, kad valstybė iki šiol tinkamai neįvertino paslaugų įkainių. Dėl to ir kyla problemų, o už jas būtent valstybė ir turėtų atsakyti", – pabrėžė P.Rimkus.

Ligoninės direktoriaus samprotavimu, šiandienės medicinos paslaugų kainos neatitinka realybės. Prieš keletą metų gydant plaučių uždegimą Ligonių kasa sumokėdavo 70 proc. išlaidų, dabar – 50.

"Už lovadienį ligoninėje mokėti 5–7 litus – absurdas. O ar kiekvienas ligonis mokus, kaip aš išieškosiu tuos pinigus?" – retoriškai klausė P.Rimkus.

Kupiškio darbo birža bene pusę laisvų darbo vietų siūlo gydytojams, tačiau problema – juos į Kupiškį prisikviesti. Ligoninės direktorius teigė esant rimtą apgyvendinimo problemą, tačiau jau dabar mėginama palaikyti ryšius su iš Kupiškio krašto kilusiais mediciną studijuojančiais jaunuoliais.

Užsidirbs anstoliai

Kupiškio pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Dovilė Kulbokienė pritarė kolegai, kad reikia didinti paslaugų įkainius, kitu atveju, imant pinigus už apsilankymą pas gydytoją, bus papildomas darbas specialistams.

"Pinigų mūsų įstaigai trūksta, pabrango komunalinės paslaugos, elektra, kuras. Esame finansuojami pagal prisirašiusių gyventojų skaičių. Vis dėlto reikėtų didinti paciento paslaugų krepšelį", – samprotavo pašnekovė.

Paprašyta įsivaizduoti, koks galėtų būti apmokestinimo mechanizmas, D.Kulbokienė pirmiausia pareiškė, kad reikėtų įrengti kasą, įsteigti papildomą etatą. Maža to, reikėtų pirkti kasos aparatą, buhalterinės apskaitos sąsiuvinius. Bet ar tai leistų valstybei sutaupyti?

"Tuomet kai negalėsime iš nemokių piliečių imti mokesčio už apsilankymą pas gydytoją, ar gydymąsi ligoninėje, suteiksime galimybę užsidirbti antstoliams. Pirmiausia mums reikėtų valstybės paramos, bet ne tokios, kad pacientai mokėtų po litą ar du", – pabrėžė D.Kulbokienė.

Reikia diskutuoti

KŽ kalbintas Panevėžio apskrities teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas pirmiausia pripažino: Sveikatos apsaugos ministerijos siūloma naujovė – tai tik "žalia versija", būtina diskutuoti. "Mes mokame už bazinį paciento krepšelį, o sveikatos priežiūros įstaigos steigėjas galėtų pasirūpinti priemoka, skirti lėšų, kiek stinga. Tada vyktų sveika konkurencija tarp įstaigų. Galbūt vienoje ligoninėje už anginos operaciją nereikės primokėti, o kitoje tai taps neišvengiama", – samprotavo direktorius.

J.Narbutas informavo drauge su Kupiškio ligoninės direktoriumi P.Rimkumi, Pirminės sveikatos priežiūros centro direktore D.Kulbokiene bei rajono meru Jonu Jaručiu lankęsis Latvijoje, Bauskėje. Šiame mieste už nereikalingą greitosios pagalbos iškvietimą imamas mokestis. Taip pat – už apsilankymą pas gydytoją ir recepto išrašymą. Lietuvoje reikėtų spęsti, kas administruotų šiuos mokesčius. "Manau, minėti mokesčiai turėtų patekti paslaugų teikėjams. Tačiau kyla dar vienas klausimas: ar žmogus turėtų pats mokėti, ar papildomai draustis? Juk mokėti galėtų draudimo kompanijos", – siūlė Panevėžio apskrities teritorinės ligonių kasos direktorius.

Apsimetinėsime ir toliau

KŽ paklausus nuomonės, kaip įvedus naujovę būtų elgiamasi su nemokiais, valkataujančiais pacientais, J.Narbutas šią situaciją įvardijo kaip didžiausią problemą. Mat šiems asmenims suteikus medikų pagalbą, jie naudojasi mokesčių mokėtojų pinigais, o sąžiningai mokesčius mokantieji pastaruoju metu ir taip prispausti nepritekliaus.

"Pasaulinėje praktikoje už benamių, asocialių žmonių gydymą moka atskiri fondai. Reikia atvirai pripažinti – nemokamų medicinos paslaugų nėra. Nemokamas gali būti tik sūris pelėkautuose.

Jei nebus priemokų – apsimetinėsime ir toliau, neoficialiai mokėsime už medicinos paslaugas, neišvengsime korupcijos", – apibendrino pokalbį J.Narbutas.

Kupiškio rajono tarybos Sveikatos priežiūros įstaigų stebėtojų tarybos pirmininkas valstietis liaudininkas Leonas Apšega teigė esantis kategoriškai nusiteikęs prieš Sveikatos apsaugos ministerijos ketinimą papildomai apmokestinti paslaugas.

"Mes valstybėje norime įvesti tvarką, tačiau – atimdami paskutinius pinigus iš žmonių. Caras buvo įvedęs barzdos mokestį, panašų dalyką ir dabar įžvelgiu. Valstybei trūksta pinigų, todėl ieškoma, iš ko galima paimti.

Sakoma, esą Europos Sąjungos valstybėse mokestis už medicinos paslaugas mokamas, bet daugelyje šalių žmonės už darbą gauna nepalyginamai didesnį atlyginimą. Jei aš dabar atgaučiau tuos pinigus, kuriuos sumokėjau "Sodrai", galėčiau laisvai poilsiauti, susimokėti už medicinos paslaugas, užtektų viskam", – tvirtino L.Apšega.


Žengtas pirmas žingsnis išauginant naujas kraujagysles

Širdies ir kraujagyslių ligos - civilizacijos rykštė. Mokslininkai ieško būdų, kaip pagaminti naujas kraujagysles. Tyrėjai iš Cornello medicinos koledžo sukūrė metodą, net trisdešimt kartų padidinantį endotelio ląstelių gamybos efektyvumą. Iš jų...


Bioninių akių technologija žengė dar vieną žingsnį realybės link

Bioninių akių technologija žengė dar vieną žingsnį realybės link

Bioninių akių technologija, padedanti sugrąžinti regėjimą akliesiems, gali būti ne tokia tolima, kaip buvo manyta anksčiau. Londone dirbantys mokslininkai jau atlieka pirmųjų dviejų pacientų bandomąjį gydymą. Šio gydymo metu bus toliau tiriamos...


Singapūre įteisinta mokama organų donorystė

Singapūre įteisinta mokama organų donorystė

Singapūre įteisinta mokama organų donorystė. Parlamentas nusprendė, kad organų donorams ateityje galės būti mokamas atlygis. Prieš tai šalyje vyko prieštaringi debatai šia tema. Naujo įstatymo priešininkai baiminasi, kad jis sukels organų donorų...


Lietuviai prieš kiaulių gripą dar yra beginkliai

Krepšininkas Linas Kleiza - vienas iš nedaugelio lietuvių, kuriam jau nebaisus vadinamojo kiaulių gripo virusas. Jis paskiepytas vakcina, kurios Lietuvoje dar nėra. Pirėjo "Olympiakos" klubo naujokas L. Kleiza pandeminio gripo, dar...


Kaune pradedamos auginti širdies ląstelės

Kaune pradedamos auginti širdies ląstelės

Vietoj vaistų širdžiai stiprinti gydytojas gali pasiūlyti laboratorijoje Kaune užaugintų širdies ląstelių. Galbūt po keliasdešimties ar šimto metų bus galima užauginti ir naują širdį. Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto...


J.Pundzius žino, kaip Klinikos atrodys po 50 metų

Interviu sutartu laiku Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) generalinio direktoriaus Juozo Pundziaus darbo kabinete nebuvo. Profesorius užtruko poliklinikoje, kur kartą per savaitę konsultuoja ligonius. – Jūs, didžiausios šalies...


Ligoninės toliau skęsta medicinos atliekose

Ligoninės toliau skęsta medicinos atliekose

Šalies gydymo įstaigose susikaupė 50 tonų pavojingų medicininių atliekų. Už jų naikinimą atsakingos trys ministerijos jau mėnesį nesugeba susitarti. Nors pripažįsta, kad didžiausios klinikos, neturinčios kur dėti atliekų, jas sandėliuoja tiesiog...


Kuriama krūties vėžį diagnozuojanti liemenėlė

Kuriama krūties vėžį diagnozuojanti liemenėlė

Per artimiausius trejus metus Didžiosios Britanijos ligoninėse turėtų būti pradėta naudoti elektroninė liemenėlė, galinti nustatyti krūties vėžį. Krūties vėžio profilaktikos revoliuciją sukelti galintis drabužis pakitusias ir suvėžėti galinčias...


Kokiais klausimais moterims nevalia juokauti su vyrais?

Kokiais klausimais moterims nevalia juokauti su vyrais?

Daug vyrų tiesiog negali pakęsti moterų sarkazmo, nes jiems gėda prisipažinti, kad jautriai ir skausmingai reaguoja. Visgi kai kuriais klausimais juokauti nevalia. Kiekvienas vyras širdies gilumoje laiko save vieninteliu ir nepakartojamu ir labai...


Bijau nebijoti...

Bijau nebijoti...

Vaikystėje bijojome baubo, tykančio tamsoje. Arba juodosios rankos, kuri gali čiupti už kojų iš palovio. Arba kažkokio neaprėpiamos vaizduotės vaisiaus, nenusakomai skambiu pavadinimu… Kai augame ir įžengiame į suaugusiųjų pasaulį, mūsų...


UNICEF tyrimas: lietuviai savo vaikams skiria 7 minutes per parą

UNICEF tyrimas: lietuviai savo vaikams skiria 7 minutes per parą

Lietuvoje tėvai savo vaikams per parą skiria tik maždaug 7 minutes dėmesio, o mažieji mūsų šalies gyventojai jaučiasi nelaimingiausi Europoje. Tokius šokiruojančius tyrimų rezultatus Florencijoje (Italija) vykusioje konferencijoje "Vaiko...


Mobilusis telefonas galės prognozuoti gripo epidemiją

Amerikiečių mokslininkai kuria įrenginį, kuris aptiks kraujyje gripo virusą prieš ligos atsiradimo simptomus. Įrenginys bus gaminamas kaip priedas prie mobilaus telefono. Aparato pagalba bus paimtas žmogaus kraujo mėginys ir išanalizuotas...


Ministru paskirtas R.Šukys žada tęsti reformas sveikatos srityje

Naujai paskirtas sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys tikina, kad nekeis šios srities reformų kurso, nepasiduos spaudimui atsisakyti pertvarkų, tik pataisys pastebėtas klaidas. Pirmadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko ir daugiau...


Dešimt mums nesuprantamų žmogaus savybių

Mes esame ypač keistų būtybių atstovai. Nepaisant didžiausių mūsų pastangų, kai kurios keisčiausios mūsų silpnybės nepaklūsta logikai. Tačiau mokslui vis daugiau gilinantis į šias keistenybes, pamažu tampa aišku, jog tai, kas iš pirmo žvilgsnio...


Sumažėjusį seksualinį potraukį turinčių moterų smegenys – kitokios

Moterys, kurioms būdingas žemas libido, į intymias situacijas reaguoja kitaip nei normaliai seksualinį potraukį jaučiančios moterys. Kaip praneša telegraph.co.uk, moterų, kurios kenčia nuo hipoaktyvaus seksualinio sutrikimo (HSDD), smegenų...


Merginoms kalbos apie seksą - tabu?

Seksologijos specialistai tvirtina, kad anksčiau merginos prarasdavo nekaltybę vidutiniškai būdamos 18-19 metų, o dabar pačiu tinkamiausiu laiku pradėti lytinį gyvenimą laikomas trapsnis tarp 15-17 metų. Tačiau nepaisant ankstyvos pažinties su...


Norvegijoje viena moteris pastojusi atgavo regėjimą

Norvegijoje viena moteris pastojusi atgavo regėjimą

Akla norvegė Mona Ramdal nėštumo metu atgavo regėjimą. Iki pastojimo 29 metų moters regėjimo aštrumas tebuvo 15 procentų, bet nėštumo metu jos regėjimas taip pagerėjo, kad ji iš pirmo karto išlaikė vairuotojo egzaminus. Akių gydytojas Peras...


Dovanų lietus VU vaikų ligoninėje

Dovanų lietus VU vaikų ligoninėje

Balandžio 23 d. 12 valandą Vienos pokylio organizatoriai įteiks medicininę įrangą ir instrumentus, kurie bus taikomi minimaliai invazinėms alkūnės sąnario ir kitų mažesnių sąnarių operacijoms. Tokios įrangos VUVL ligoninėje nebuvo. Taip bus...


Brangius vaistus nuo gripo dalija už dyką

Gripo epidemija ir dvi žinios. Geroji: kai kurios poliklinikos nemokamai dalija brangius antivirusinius vaistus. Blogoji žinia: vaistų gavo ne visos gydymo įstaigos, o gavusiosios paslaptingai tyli. Tai jau kvepia sensacija: Kauno rajono pirminės...


Kaulų lūžius gydys kamieninių ląstelių injekcijos

Gydytojai galūnių lūžius bei įvairias kaulų ligas netrukus gydyti galės paprasčiausiomis injekcijomis. Eksperimentų metu kamieninių ląstelių terapija padėjo laboratorinėms pelėms išauginti naujų kaulų. D. Britanijos mokslininkai atlieka bandymus...


Sergančiųjų odos vėžiu per 10 metų padvigubėjo

Įsibėgėjant šiltajam atostogų sezonui, gydytojai perspėja nepamiršti saugoti odą. Sergančiųjų odos vėžiu skaičius per pastarąjį dešimtmetį padvigubėjo. Galima lažintis, kad tik reto išvykstančiojo lagamine guli kremas nuo saulės, sako gydytojai....


3 būdai, kaip tapti optimistu

Nemanykite, jog optimizmas yra įgimta charakterio savybė. Džiaugtis gyvenimu gali kiekvienas, tik svarbus išmokti draugauti su neigiamomis mintimis 1. Mylėkite savo kūną. Keli papildomi kilogramai ar iškilęs spuogas ant nosies neturėtų sugadinti...


Kodėl vis daugiau gydytojų renkasi emigranto dalią?(

Pastaruoju metu vis dažniau nuskamba išvykstančių jaunų gydytojų rezidentų emigracijos problema, tačiau mažai kalbama apie gydytojų rezidentų problemas Lietuvoje. Iniciatyvinė rezidentų grupė išsiuntė kreipimąsi į atsakingas institucijas, kuriame...


Įsigaliojo nauja maisto papildus Lietuvoje reglamentuojanti higienos norma

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinta ir jau įsigaliojo Lietuvos higienos norma HN 17:2010 "Maisto papildai", kuri pakeitė beveik septynis metus galiojusį analogišką dokumentą. Specialistai pažymi, kad naujoji higienos norma...


Sergantiems diabetu pagerės paslaugų prieinamumas

Nuo liepos 1 d. slaugytojų diabetologų teikiamos ambulatorinės paslaugos pirmą kartą bus pradėtos apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšų. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio įsakymu patvirtintuose...


Makiavelio pamokos vadovams

Makiavelio pamokos vadovams

Meistras paliko pasaulį prieš daugelį metų, bet jo mokymas gyvuoja iki šiol. Makiavelio pasiūlyta valdymo politika šiandien yra populiariausia strategija, kurią išpažįsta žmonės, dažnai neturtingi, imantys valdžią į savo rankas ir vedantys mus į...


Nustatytas minties virtimo žodžiu greitis

Žmogaus smegenys vos per 600 milisekundžių gali prisiminti žodį, pritaikyti jam gramatikos taisykles ir pasiųsti į gerklę, kad būtų ištartas. "LiveScience" rašo, kad tyrėjai pirmą kartą atsekė žaibo greičiu vykstančio proceso seką ir...


Vaistai keičia požiūrį į erekcijos sutrikimus

Erekcijos sutrikimai kamuoja pusę 50 metų sulaukusių vyrų. Bėgant metams, susiduriančiųjų su šia problema skaičius tik didėja. Bet medikamentinis gydymas suteikia galimybę džiaugtis visaverčiu lytiniu gyvenimu. Prieš dešimtmetį lytinės funkcijos...


Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Daugiau vitamino C suvartojantiems vyrams gresia mažesnė tikimybė susirgti itin skausminga artrito forma podagra. "Vitamino C vartojimas gali būti tinkamas būdas podagros prevencijai", rašo Vankuverio universiteto mokslininkai savo...


Širdies chirurgai Santariškių klinikose pažabojo dar vieną mirtiną ligą

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Širdies chirurgijos centre buvo atlikta Lietuvoje pirmoji, sėkminga plaučių arterijos sustorėjusio vidinio sluoksnio pašalinimo operacija. Operaciją, vadovaujant prof. Eckhard Mayer iš...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila