Gruodžio 15d. Sekmadienis

Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Peržiūrų skaičius: 21836
Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Žmonės ir taip prispausti mokesčių, o siūlančiųjų naujovę teigimu, apmokestintas vaistų receptas, gydytojo konsultacija, lovadieniai ligoninėje padėtų atsikratyti be reikalo ieškančiųjų medikų pagalbos. KŽ klausė eilinių žmonių ir specialistų nuomonės.

Ligoninė nepraturtės

Į redakciją užsukusi Kupiškio gyventoja Laima Skemundrienė kalbėjo turinti trečios grupės invalidumą, serganti mažakraujyste, tad retsykiais privalanti lankytis pas gydytoją. Moters teigimu, jei sumokėjus litą kitą nereikėtų laukti dvi savaites eilėje, o pastaruoju metu taip yra, tuomet gal ir gerai būtų įvesti apsilankymo pas gydytoją mokestį. Tačiau gydymas ligoninėje galėtų būti nemokamas, čia pakliuvus reikia pirkti lašines, švirkštų, kai kurių medikamentų.

Antra vertus, L.Skemundrienė klausė, kas mokestį mokės už valkatas, neturinčius jokių pajamų ir gyvenamosios vietos. "Geriausia būtų visai nemokėti, ypač žiemą, kai reikia daug atiduoti už šildymą", – neslėpė pašnekovė.

KŽ šia tema kalbino Kupiškio ligoninės direktorių Povilą Rimkų. "Kalbos, kad piktnaudžiaujama siekiant medikų pagalbos, – didmiesčių problema. Mes gauname tik tikslinius gydytojų siuntimus gydyti pacientus ligoninėje. Imdami mokesčius, nepraturtėtume. Reikia galvoti apie sergančius žmones", – rūpinosi pašnekovas.

Mokestis – absurdas

Anot P.Rimkaus, kolegos vilniečiai, atsižvelgę į sostinės Savivaldybės sudarytos Stebėtojų tarybos siūlymą gal ir sutiktų imti papildomą mokestį, bet Kupiškyje dėl kokio 100 litų tai neverta būtų daryti.

Pacientų asociacija siūlo diferencijuoti mokestį, jei lankosi invalidas, pensininkas. "Pas mus ligoninėje gydosi tik tie, kuriems labiausiai reikia. Blogiausia, kad valstybė iki šiol tinkamai neįvertino paslaugų įkainių. Dėl to ir kyla problemų, o už jas būtent valstybė ir turėtų atsakyti", – pabrėžė P.Rimkus.

Ligoninės direktoriaus samprotavimu, šiandienės medicinos paslaugų kainos neatitinka realybės. Prieš keletą metų gydant plaučių uždegimą Ligonių kasa sumokėdavo 70 proc. išlaidų, dabar – 50.

"Už lovadienį ligoninėje mokėti 5–7 litus – absurdas. O ar kiekvienas ligonis mokus, kaip aš išieškosiu tuos pinigus?" – retoriškai klausė P.Rimkus.

Kupiškio darbo birža bene pusę laisvų darbo vietų siūlo gydytojams, tačiau problema – juos į Kupiškį prisikviesti. Ligoninės direktorius teigė esant rimtą apgyvendinimo problemą, tačiau jau dabar mėginama palaikyti ryšius su iš Kupiškio krašto kilusiais mediciną studijuojančiais jaunuoliais.

Užsidirbs anstoliai

Kupiškio pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Dovilė Kulbokienė pritarė kolegai, kad reikia didinti paslaugų įkainius, kitu atveju, imant pinigus už apsilankymą pas gydytoją, bus papildomas darbas specialistams.

"Pinigų mūsų įstaigai trūksta, pabrango komunalinės paslaugos, elektra, kuras. Esame finansuojami pagal prisirašiusių gyventojų skaičių. Vis dėlto reikėtų didinti paciento paslaugų krepšelį", – samprotavo pašnekovė.

Paprašyta įsivaizduoti, koks galėtų būti apmokestinimo mechanizmas, D.Kulbokienė pirmiausia pareiškė, kad reikėtų įrengti kasą, įsteigti papildomą etatą. Maža to, reikėtų pirkti kasos aparatą, buhalterinės apskaitos sąsiuvinius. Bet ar tai leistų valstybei sutaupyti?

"Tuomet kai negalėsime iš nemokių piliečių imti mokesčio už apsilankymą pas gydytoją, ar gydymąsi ligoninėje, suteiksime galimybę užsidirbti antstoliams. Pirmiausia mums reikėtų valstybės paramos, bet ne tokios, kad pacientai mokėtų po litą ar du", – pabrėžė D.Kulbokienė.

Reikia diskutuoti

KŽ kalbintas Panevėžio apskrities teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas pirmiausia pripažino: Sveikatos apsaugos ministerijos siūloma naujovė – tai tik "žalia versija", būtina diskutuoti. "Mes mokame už bazinį paciento krepšelį, o sveikatos priežiūros įstaigos steigėjas galėtų pasirūpinti priemoka, skirti lėšų, kiek stinga. Tada vyktų sveika konkurencija tarp įstaigų. Galbūt vienoje ligoninėje už anginos operaciją nereikės primokėti, o kitoje tai taps neišvengiama", – samprotavo direktorius.

J.Narbutas informavo drauge su Kupiškio ligoninės direktoriumi P.Rimkumi, Pirminės sveikatos priežiūros centro direktore D.Kulbokiene bei rajono meru Jonu Jaručiu lankęsis Latvijoje, Bauskėje. Šiame mieste už nereikalingą greitosios pagalbos iškvietimą imamas mokestis. Taip pat – už apsilankymą pas gydytoją ir recepto išrašymą. Lietuvoje reikėtų spęsti, kas administruotų šiuos mokesčius. "Manau, minėti mokesčiai turėtų patekti paslaugų teikėjams. Tačiau kyla dar vienas klausimas: ar žmogus turėtų pats mokėti, ar papildomai draustis? Juk mokėti galėtų draudimo kompanijos", – siūlė Panevėžio apskrities teritorinės ligonių kasos direktorius.

Apsimetinėsime ir toliau

KŽ paklausus nuomonės, kaip įvedus naujovę būtų elgiamasi su nemokiais, valkataujančiais pacientais, J.Narbutas šią situaciją įvardijo kaip didžiausią problemą. Mat šiems asmenims suteikus medikų pagalbą, jie naudojasi mokesčių mokėtojų pinigais, o sąžiningai mokesčius mokantieji pastaruoju metu ir taip prispausti nepritekliaus.

"Pasaulinėje praktikoje už benamių, asocialių žmonių gydymą moka atskiri fondai. Reikia atvirai pripažinti – nemokamų medicinos paslaugų nėra. Nemokamas gali būti tik sūris pelėkautuose.

Jei nebus priemokų – apsimetinėsime ir toliau, neoficialiai mokėsime už medicinos paslaugas, neišvengsime korupcijos", – apibendrino pokalbį J.Narbutas.

Kupiškio rajono tarybos Sveikatos priežiūros įstaigų stebėtojų tarybos pirmininkas valstietis liaudininkas Leonas Apšega teigė esantis kategoriškai nusiteikęs prieš Sveikatos apsaugos ministerijos ketinimą papildomai apmokestinti paslaugas.

"Mes valstybėje norime įvesti tvarką, tačiau – atimdami paskutinius pinigus iš žmonių. Caras buvo įvedęs barzdos mokestį, panašų dalyką ir dabar įžvelgiu. Valstybei trūksta pinigų, todėl ieškoma, iš ko galima paimti.

Sakoma, esą Europos Sąjungos valstybėse mokestis už medicinos paslaugas mokamas, bet daugelyje šalių žmonės už darbą gauna nepalyginamai didesnį atlyginimą. Jei aš dabar atgaučiau tuos pinigus, kuriuos sumokėjau "Sodrai", galėčiau laisvai poilsiauti, susimokėti už medicinos paslaugas, užtektų viskam", – tvirtino L.Apšega.

Vaistų kainų reguliavimo klausimas atidėtas dar savaitei

Vyriausybė antrą kartą savaitei atideda nevienareikšmiškai vertinamos iniciatyvos reguliuoti vaistų kainas svarstymą. Premjeras Andrius Kubilius nutarė, kad Farmacijos įstatymo pakeitimai gali palaukti sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko,...


Gripas šienauja žaibiškai

Daugėjant gripo aukų vakar Vyriausybė leido panaudoti ir paskirstyti ligoninėms valstybės rezerve sukauptus antivirusinius vaistus bei antibiotikus. Kai kurios ligoninės jau skelbia apie planinių operacijų nutraukimą arba jų ribojimą. Dėl gripo...


Vyrai kalba tiek pat, kiek ir moterys

Vyrai kalba tiek pat, kiek ir moterys

Stereotipas apie plepias merginas ir tylenius vaikinus subyrėjo į dulkes. Po to, kai buvo atliktas tyrimas ir tiksliai suskaičiuoti vyrų ir moterų ištarti žodžiai, paaiškėjo, kad abiejų lyčių atstovai kalba tiek pat. Tyrėjų grupė, vadovaujama...


Atidaryta Rytų Europoje analogų neturinti operacinė

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose duris atvėrė atvėrė analogų Rytų Europoje neturinti hibridinė operacinė. Praėjusį penktadienį čia atlikta novatoriška procedūra - aortos vožtuvų protezų implantavimas per kateterį. Tokiose...


Medikai mitinge prašys Prezidentės užtarimo dėl darbo valandų ir atostogų trukmės

Penktadienį prie Prezidentūros Lietuvos medikų profesinė sąjunga organizuoja mitingą, kuriame prašys šalies vadovės Dalios Grybauskaitės skubos tvarka kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl gydytojų darbo laiko ir atostogų trukmės. Medikų profesinė...


Nori įsiminti veidą – žiūrėk tiesiai į akis

Nori įsiminti veidą – žiūrėk tiesiai į akis

Ispanijos mokslininkai nustatė, kad žiūrėjimas nepažįstamam žmogui į akis yra svarbiausias veiksnys, padedantis įsiminti jo veidą. Mokslininkų manymu, būtent iš kito žmogaus akių smegenys gauna svarbiausią jo atpažinimui būtiną informaciją, rašo...


Izraelio mokslininkai išmoko ištrinti atmintį

Izraelio mokslininkai išmoko ištrinti atmintį

Mokslininkam pirmą kartą pavyko "dasikasti" iki ilgalaikės atminties ir ją paveikus ištrinti tam tikrus prisiminimus. Nors kol kas eksperimentai atlikti tik su žiurkėmis, neabejojama, jog juos galima pakartoti ir su žmonėmis. Nelabai...


Atrasta molekulė, galinti valdyti organizmo paros ritmą

Atrasta molekulė, galinti valdyti organizmo paros ritmą

Genetikos mokslininkams pavyko atrasti molekulę, kuri neįtikėtinai efektyviai gali pakeisti žmogaus organizmo juntamą dienos ir nakties kaitos ritmą. Atliekant šį tyrimą, specialistai naudojo specializuotą genetinių tyrimų robotą. Įdomu tai, kad...


Mokslininkai jau žino, kodėl žmonės vartoja alkoholį

Mokslininkai, ištyrę 47 tūkst. asmenų, nustatė, kad žmonės, kurie turi retą geno versiją AUTS2, vidutiniškai 5 proc. mažiau vartoja alkoholio, palyginus su asmenimis, kurie turi dažniau pasitaikančią geno versiją. Jau ankstesniuose tyrimuose...


Stringa profilaktinės sveikatos programos

Stringa profilaktiniai sveikatos tikrinimai pagal valstybės finansuojamas programas, kurioms šiemet numatyta beveik 30 mln. litų. Pasak sveikatos priežiūros įstaigų atstovų, stabdyti tokius tyrimus privertė iš teritorinių ligonių kasų gauti raštai...


PSA tyrimas "pagauna" net 90 proc. prostatos vėžio atvejų

Prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas aiškinantis prostatos vėžio grėsmę lieka svarbiausiu pirminio patikrinimo metodu. Tai konstatuota Norvegijos sostinėje Osle šį mėnesį įvykusioje 32-oje Šiaurės šalių medicinos laboratorijų specialistų...


Nuo šiol pasirūpinti savo sveikatos profilaktika – dar paprasčiau

Nuo šiol pasirūpinti savo sveikatos profilaktika – dar paprasčiau

Gyvenant pašėlusiu šių dienų ritmu mums lieka vis mažiau laiko pasirūpinti sveika gyvensena ir savo sveikatos profilaktika. Būtent dėl šios priežasties viename didžiausių Lietuvos prekybos centrų – Vilniaus „Akropolyje“ jau šį...


Vidutiniame amžiuje širdžiai gali padėti aspirinas

Vidutiniame amžiuje širdžiai gali padėti aspirinas

Tam tikro amžiaus sulaukę vyrai ir moterys turi kasdien vartoti aspiriną, kad išvengtų širdies priepuolio, teigia britų mokslininkai. Žurnale "Heart" jie rašo, kad išanalizavus beveik 12 tūkst. pacientų, nustatyta, jog vyrams nuo 48 metų...


Simbolinė pinigų galia veikia žmogaus psichiką

Pinigų - nebūtinai savų - skaičiavimas yra naudingas žmogaus psichinei sveikatai, nes padeda pakelti nuotaiką, nustatė JAV psichologai. Ir priešingai: mintys apie savo išlaidas ją sugadina, teigiama Minesotos ir Floridos universitetų (JAV)...


Merginoms kalbos apie seksą - tabu?

Seksologijos specialistai tvirtina, kad anksčiau merginos prarasdavo nekaltybę vidutiniškai būdamos 18-19 metų, o dabar pačiu tinkamiausiu laiku pradėti lytinį gyvenimą laikomas trapsnis tarp 15-17 metų. Tačiau nepaisant ankstyvos pažinties su...


Pati geriausia kalėdinė dovana – sveikata!

Pati geriausia kalėdinė dovana – sveikata!

Kaip ir kasmet, vėl ateina Kalėdos. Mandarinų ir imbierinių sausainių kvapu kvepiančių švenčių laukiame visus metus. Tačiau būtent šiuo šventiniu laikotarpu, kai miestų gatvės niekada nesutemsta dėl tūkstančių šventinių lempučių, dažnas patiria...


Ligoninės istorija netilptų į knygą

"Ligoninės istoriją parašėme patys, kurie kartu pradėjome dirbti prieš 15 metų, kurie savo siekiais, tikslais, darbu pelnėme pacientų pripažinimą. Ir geriausia reklama mums - palankūs pacientų atsiliepimai", - sakė jubiliejų švenčiančios...


Atlikta pirmoji vieno pjūvio laparoskopinė operacija vaikams

Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) vaikų chirurgai pirmą kartą Lietuvoje atliko laparoskopinę tulžies pašalinimo operaciją per vieną pjūvį. Operuotos dvi mergaitėms. Nors laparoskopinė cholecistektomija jau yra tapusi "auksiniu...


Diagnozuoti depresiją galima iš regėjimo

Izraelio mokslininkai, atlikę ciklą tyrimų, padarė išvadą, kad žmonės, sergantys depresija, nepastebi kai kurių detalių. Mokslininkai teigia, jog tai susiję ne su pablogėjusiu regėjimu, o su smegenų centrų, kurie apdoroja regimąją informaciją,...


Moteriai pašalintas 18 kg auglys

Jos svoris - 37 kg, o auglio - beveik 18. 35-erių metų moteriai iš Saudo Arabijos Berlyne pašalintas piktybinis kaulų auglys dubens srityje. Medikų duomenimis, tai yra didžiausias toks auglys pasaulyje. Auglys pradžioje buvo mažinamas...


Pasidėkite į banką...ląstelių

Pasidėkite į banką...ląstelių

Ataugintos kepenys, kraujagyslės ir net širdies raumuo – tai ne fantastinio filmo epizodai, o realybė. Tai gali kamieninės ląstelės. Ką jau kalbėti apie grožio ir amžinos jaunystės išsaugojimą. Ląstelių terapija šiandien yra viena...


Vertinant patrauklumą vyrų nuomonės sutampa, o moterų - ne

Kodėl vienos moterys yra daugiau, kitos - mažiau žavios? Vyrai šiuo klausimu daugiau ar mažiau sutaria. Tuo tarpu kiekviena moteris paprastai turi savo nuomonę apie tai, kas jas žavi vyruose, teigiama Wake Forest Universiteto psichologo...


Senėjimą stabdančios technologijos. Aparatai, kurie pasižymi senėjimą stabdančiu poveikiu

Senėjimą stabdančios technologijos. Aparatai, kurie pasižymi senėjimą stabdančiu poveikiu

Šiame straipsnyje aptarsime dalį iš neitikėtino populiarumo sulaukusių grožio terapijos technologijų – tai impulsinės mikrosrovės, deimantinė mikrodermabrazija ir krioterapija. Mikrosrovių terapija – tai gydymas elektra. Mikrosrovių...


Kava gali sumažinti gimdos vėžio tikimybę

Jei moterys per dieną išgeria bent du puodukus kavos, joms rizika susirgti gimdos vėžiu yra mažesnė, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Kavos su kofeinu vartojimas gimdos vėžio tikimybę ypač sumažino antsvorio turinčioms ir nutukusioms moterims,...


Kuri iš šių figūrų yra "Kiki", o kuri - "Bouba", arba kas tai yra sinestezija

Maždaug nuo 95% iki 98% žmonių pavadinimą "Kiki" suteikia kampuotai formai, o "Bouba" - formai apvaliais kampais. Šis efektas pastebimas net dviejų su pusės metų kūdikių tarpe, kurie dar tik mokosi kalbėti. Mokslininkai daro...


Britų ekspertai: skrandžio mažinimo operacijos naudingos šalies ekonomikai

Pirmoji prieštaringai vertinamų skrandžio mažinimo operacijų naudos analizė parodė, jog tokia procedūra atsiperka per vienus metus, skelbia naujienų kanalas "Sky News". Karališkojo chirurgų koledžo paskelbti duomenys byloja, kad net...


Gripo epidemija paskelbta ir Kėdainiuose

Prie šešių gripo epidemiją paskelbusių savivaldybių trečiadienį prisidėjo ir Kėdainiai. Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyrius informavo, kad rajone nustatytas "ryškus sergamumo gripu padidėjimas". Gripo ir ūmių viršutinių...


Beždžionė smegenimis sėkmingai sugebėjo valdyti robotą

Beždžionė smegenimis sėkmingai sugebėjo valdyti robotą

Pitsburgo Universiteto (JAV) mokslininkams pavyko su bedžione atlikti eksperimentą, kurio metu gyvūnas smegenimis valdė roboto ranką ir taip save maitino. "Tai pirmas atvejis istorijoje, kai kas nors smegenimis sugebėjo kontroliuoti realų...


Medicina iš arti: kraujo tyrimas – nuo adatos dūrio iki rezultato

Kraujo tyrimas - nemaloni, bet būtina procedūra. Kad žiūrovus supažindintų su jos eiga, žurnalistai nepabijojo adatos dūrio ir sukūrė įdomų video siužetą apie bendrą kraujo tyrimą. Niekam ne paslaptis, jog susirgus ir nuėjus konsultacijai pas...


Laimės viršūnę pasiekiame 74 metų

Laimės viršūnę pasiekiame 74 metų

Pasak tyrėjų, mažiau atsakomybių ir finansinių rūpesčių bei daugiau laiko sau atrandame sulaukę 74 metų. Pasak apklausų rezultatų, žmonių laimė mažėja nuo paauglystės iki maždaug 40 metų amžiaus. Kritimas stabilizuojasi ties 46 metais, tada...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9