Gegužės 28d. Ketvirtadienis

Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Peržiūrų skaičius: 21836
Mokestis už gydymą – lyg caro įvestas barzdos mokestis

Žmonės ir taip prispausti mokesčių, o siūlančiųjų naujovę teigimu, apmokestintas vaistų receptas, gydytojo konsultacija, lovadieniai ligoninėje padėtų atsikratyti be reikalo ieškančiųjų medikų pagalbos. KŽ klausė eilinių žmonių ir specialistų nuomonės.

Ligoninė nepraturtės

Į redakciją užsukusi Kupiškio gyventoja Laima Skemundrienė kalbėjo turinti trečios grupės invalidumą, serganti mažakraujyste, tad retsykiais privalanti lankytis pas gydytoją. Moters teigimu, jei sumokėjus litą kitą nereikėtų laukti dvi savaites eilėje, o pastaruoju metu taip yra, tuomet gal ir gerai būtų įvesti apsilankymo pas gydytoją mokestį. Tačiau gydymas ligoninėje galėtų būti nemokamas, čia pakliuvus reikia pirkti lašines, švirkštų, kai kurių medikamentų.

Antra vertus, L.Skemundrienė klausė, kas mokestį mokės už valkatas, neturinčius jokių pajamų ir gyvenamosios vietos. "Geriausia būtų visai nemokėti, ypač žiemą, kai reikia daug atiduoti už šildymą", – neslėpė pašnekovė.

KŽ šia tema kalbino Kupiškio ligoninės direktorių Povilą Rimkų. "Kalbos, kad piktnaudžiaujama siekiant medikų pagalbos, – didmiesčių problema. Mes gauname tik tikslinius gydytojų siuntimus gydyti pacientus ligoninėje. Imdami mokesčius, nepraturtėtume. Reikia galvoti apie sergančius žmones", – rūpinosi pašnekovas.

Mokestis – absurdas

Anot P.Rimkaus, kolegos vilniečiai, atsižvelgę į sostinės Savivaldybės sudarytos Stebėtojų tarybos siūlymą gal ir sutiktų imti papildomą mokestį, bet Kupiškyje dėl kokio 100 litų tai neverta būtų daryti.

Pacientų asociacija siūlo diferencijuoti mokestį, jei lankosi invalidas, pensininkas. "Pas mus ligoninėje gydosi tik tie, kuriems labiausiai reikia. Blogiausia, kad valstybė iki šiol tinkamai neįvertino paslaugų įkainių. Dėl to ir kyla problemų, o už jas būtent valstybė ir turėtų atsakyti", – pabrėžė P.Rimkus.

Ligoninės direktoriaus samprotavimu, šiandienės medicinos paslaugų kainos neatitinka realybės. Prieš keletą metų gydant plaučių uždegimą Ligonių kasa sumokėdavo 70 proc. išlaidų, dabar – 50.

"Už lovadienį ligoninėje mokėti 5–7 litus – absurdas. O ar kiekvienas ligonis mokus, kaip aš išieškosiu tuos pinigus?" – retoriškai klausė P.Rimkus.

Kupiškio darbo birža bene pusę laisvų darbo vietų siūlo gydytojams, tačiau problema – juos į Kupiškį prisikviesti. Ligoninės direktorius teigė esant rimtą apgyvendinimo problemą, tačiau jau dabar mėginama palaikyti ryšius su iš Kupiškio krašto kilusiais mediciną studijuojančiais jaunuoliais.

Užsidirbs anstoliai

Kupiškio pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Dovilė Kulbokienė pritarė kolegai, kad reikia didinti paslaugų įkainius, kitu atveju, imant pinigus už apsilankymą pas gydytoją, bus papildomas darbas specialistams.

"Pinigų mūsų įstaigai trūksta, pabrango komunalinės paslaugos, elektra, kuras. Esame finansuojami pagal prisirašiusių gyventojų skaičių. Vis dėlto reikėtų didinti paciento paslaugų krepšelį", – samprotavo pašnekovė.

Paprašyta įsivaizduoti, koks galėtų būti apmokestinimo mechanizmas, D.Kulbokienė pirmiausia pareiškė, kad reikėtų įrengti kasą, įsteigti papildomą etatą. Maža to, reikėtų pirkti kasos aparatą, buhalterinės apskaitos sąsiuvinius. Bet ar tai leistų valstybei sutaupyti?

"Tuomet kai negalėsime iš nemokių piliečių imti mokesčio už apsilankymą pas gydytoją, ar gydymąsi ligoninėje, suteiksime galimybę užsidirbti antstoliams. Pirmiausia mums reikėtų valstybės paramos, bet ne tokios, kad pacientai mokėtų po litą ar du", – pabrėžė D.Kulbokienė.

Reikia diskutuoti

KŽ kalbintas Panevėžio apskrities teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas pirmiausia pripažino: Sveikatos apsaugos ministerijos siūloma naujovė – tai tik "žalia versija", būtina diskutuoti. "Mes mokame už bazinį paciento krepšelį, o sveikatos priežiūros įstaigos steigėjas galėtų pasirūpinti priemoka, skirti lėšų, kiek stinga. Tada vyktų sveika konkurencija tarp įstaigų. Galbūt vienoje ligoninėje už anginos operaciją nereikės primokėti, o kitoje tai taps neišvengiama", – samprotavo direktorius.

J.Narbutas informavo drauge su Kupiškio ligoninės direktoriumi P.Rimkumi, Pirminės sveikatos priežiūros centro direktore D.Kulbokiene bei rajono meru Jonu Jaručiu lankęsis Latvijoje, Bauskėje. Šiame mieste už nereikalingą greitosios pagalbos iškvietimą imamas mokestis. Taip pat – už apsilankymą pas gydytoją ir recepto išrašymą. Lietuvoje reikėtų spęsti, kas administruotų šiuos mokesčius. "Manau, minėti mokesčiai turėtų patekti paslaugų teikėjams. Tačiau kyla dar vienas klausimas: ar žmogus turėtų pats mokėti, ar papildomai draustis? Juk mokėti galėtų draudimo kompanijos", – siūlė Panevėžio apskrities teritorinės ligonių kasos direktorius.

Apsimetinėsime ir toliau

KŽ paklausus nuomonės, kaip įvedus naujovę būtų elgiamasi su nemokiais, valkataujančiais pacientais, J.Narbutas šią situaciją įvardijo kaip didžiausią problemą. Mat šiems asmenims suteikus medikų pagalbą, jie naudojasi mokesčių mokėtojų pinigais, o sąžiningai mokesčius mokantieji pastaruoju metu ir taip prispausti nepritekliaus.

"Pasaulinėje praktikoje už benamių, asocialių žmonių gydymą moka atskiri fondai. Reikia atvirai pripažinti – nemokamų medicinos paslaugų nėra. Nemokamas gali būti tik sūris pelėkautuose.

Jei nebus priemokų – apsimetinėsime ir toliau, neoficialiai mokėsime už medicinos paslaugas, neišvengsime korupcijos", – apibendrino pokalbį J.Narbutas.

Kupiškio rajono tarybos Sveikatos priežiūros įstaigų stebėtojų tarybos pirmininkas valstietis liaudininkas Leonas Apšega teigė esantis kategoriškai nusiteikęs prieš Sveikatos apsaugos ministerijos ketinimą papildomai apmokestinti paslaugas.

"Mes valstybėje norime įvesti tvarką, tačiau – atimdami paskutinius pinigus iš žmonių. Caras buvo įvedęs barzdos mokestį, panašų dalyką ir dabar įžvelgiu. Valstybei trūksta pinigų, todėl ieškoma, iš ko galima paimti.

Sakoma, esą Europos Sąjungos valstybėse mokestis už medicinos paslaugas mokamas, bet daugelyje šalių žmonės už darbą gauna nepalyginamai didesnį atlyginimą. Jei aš dabar atgaučiau tuos pinigus, kuriuos sumokėjau "Sodrai", galėčiau laisvai poilsiauti, susimokėti už medicinos paslaugas, užtektų viskam", – tvirtino L.Apšega.

Ar buvę mylimieji gali būti draugais?

Dauguma santykių baigiasi atsisveikinant visam laikui. Su buvusiu mylimuoju jus sieja bendri prisiminimai, kurių nėra lengva atsikratyti. Jums skaudu prisiminti, kaip kartu juokėtės ir verkėte, leidote laiką, kūrėte planus. Prieš išsiskirdamos...


"Ekstremali chirurgija": trachėja jūsų rankoje

Rankoje išauginta trachėja yra dar vienas ekstremalios chirurgijos pavyzdys, kurių pastaruoju metu sulaukiama vis daugiau. Belgė pacientė Linda de Croock neįprastu būdu gavo tai, ko jai labai reikėjo. Moteriai prieš 25-eris metus autoavarijoje...


Britas tvirtina esantis alergiškas savo žmonai

45 metų Didžiosios Britanijos gyventojas tvirtina, jog žmona jam sukelia alergiją: vos jai prisiartinus, vyrą išberia. Darrenas Youngas alergiškas medžiagoms, naudojamoms kremų ir kūno losjonų gamybai. Po kontakto su chemine medžiaga polietileno...


Per pusmetį nustatyta 14 pasiutligės atvejų

Per pusmetį nustatyta 14 pasiutligės atvejų

Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje buvo nustatyta 14 pasiutligės atvejų. Tai beveik dvigubai mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai, kuomet ši liga buvo nustatyta 29 gyvūnams. Valstybinės maisto ir veterinarijos 2010 metų pirmojo pusmečio...


Bakterinė žarnyno infekcija nuo pupelių daigų?

Mažiausiai 22 žmonių gyvybes nusinešusį žarnyno infekcijų, sukeliamų pavojingos atmainos bakterijų Escherichia coli, protrūkį Europoje galėjo sukelti užkrėstos daigintos sėklos, sekmadienį nurodė vieno Vokietijos regiono žemės ūkio ministras....


Dabar tinkamiausias metas pradėti stiprinti imunitetą

Kaip jau tapo įprasta, artėjant šaltajam metų sezonui padaugėja sergančiųjų gripu bei įvairiais peršalimais. Taip nutinka dėl to, kad kai kurių žmonių imunitetas yra per silpnas kovoti su užpuolusiomis bakterijomis bei virusais. Jei organizmą...


Cholesterolio kontrolė sumažina mirtingumą

Cholesterolio kontrolė sumažina mirtingumą

"Apsaugok širdį nuo blogojo cholesterolio!", – tokią du mėnesius truksiančią sveikatos profilaktikos akciją Kauno Šilainių, Panevėžio ir Tauragės poliklinikose pradėjo viešoji įstaiga "Medicina practica". Jos metu...


Storosios žarnos vėžys – mokestis už civilizaciją

Storosios žarnos vėžys – mokestis už civilizaciją

VU Onkologijos instituto vadovas N. Samalavičius teigia, kad Lietuvoje nuo storosios žarnos vėžio miršta 1000 žmonių, o susirgimų kasmet daugėja. I ar II stadijos ją išgydyti galima daugiau nei du trečdalius ligonių, o ir šiandien apie 60 procentų...


Kodėl poros tampa panašios?

Priešingybės traukia. O galbūt atvirkščiai – panašių charakterių ir veido bruožų partneriai tampa tobula pora. Tačiau laikui bėgant partneriai pradeda ne tik toleruoti nepatinkančias mylimojo būdo savybes, tačiau ir tampa panašūs ne tik...


Ląstelės reguliuoja savo judėjimo greitį

Ląstelės reguliuoja savo judėjimo greitį

Mokslininkai išaiškino kaip aukštesniųjų organizmų ląstelės reguliuoja savo judėjimo greitį. Tai esminis biologijos atradimas, kuris padės užkirsti kelią vėžinėms ląstelėms plisti po organizmą. Tyrimo rezultatuose aprašomos veikiančios jėgos ir jų...


Latvijoje patvirtintas pirmasis kiaulių gripo atvejis

Latvijoje užregistruotas pirmasis patvirtintas užsikrėtimo kiaulių gripo virusu A(H1N1) atvejis, antradienį pranešė Visuomenės sveikatos agentūra. Jos pranešime sakoma, kad tas atvejis susijęs su moterimi, kuri lankėsi Jungtinėse Valstijose ir...


Perpilant kraują vis dar užsikrečiama hepatitu

Lietuvoje vis dar pasitaiko atvejų, kai hepatitu yra užkrečiama per donorų kraują, teigia Vilniaus universiteto ligoninės ekspertas prof. Jonas Valantinas. Kaip teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Hepatologijos,...


ES agentūra patvirtino kas trečią maisto papildų naudos teiginį

Europos Komisijos įgaliota, EMST iš viso įvertins beveik 4200 sveikatinimo teiginių, apie kuriuos medžiagą pateikė Europos Sąjungos valstybių maisto papildų gamintojai. EMST išvadas išnagrinės Europos Komisija ir nustatys, kokį poveikį žmogaus...


Vėžio pacientai turėtų vengti antioksidantų

Vėžio pacientai turėtų vengti antioksidantų

Anksčiau atliktų tyrimų apžvalga parodė, kad spinduline ar chemoterapija gydomi vėžio pacientai turėtų vengti daug antioksidantų turinčių papildų. Nors multivitaminai tam tiktais atvejais gali būti tinkami, net žalioji arbata arba vitamino A ir E...


Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Euromelanomos diena - Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama akcija, skirta kovai su odos vėžiu ir melanoma. Į Euromelanomos komiteto veiklą įsijungė gydytojai dermatovenerologai, onkologai ir sveikatos ministerijos atstovai. Šios...


Pavydas griauna santykius

Pavydas griauna santykius

Pavydas dažnai traktuojamas kaip nereikalingas, nenaudingas ar nesubrendusių žmonių jausmas. Deja, taip nėra. Pavydas yra labai natūralus jausmas ir tam tikrose situacijose jį jaučiame visi. Galima išskirti net keletą pavydo rūšių: vienas...


Liūdesys mažina žmonių patiklumą ir gerina atmintį

Bloga nuotaika gali turėti ir teigiamo poveikio, mat liūdesys mažina žmonių patiklumą, gerina jų sugebėjimą vertinti kitus žmones, o taip pat gerina atmintį. Autralijos mokslininkų, vadovaujamų psichologijos profesoriaus Josepho Forgaso, atliktas...


Per didelis pozityvumas skatina negatyvumą

Pozityvių frazių, tokių kaip "Aš esu mėgstamas žmogus" ar "Man pasiseks", kartojimas gali priversti jaustis dar prasčiau, užuot pakėlusios žmogaus savivertę. "Mažų mažiausiai nuo 1952-ųjų, kai pasirodė Normano Vincento...


Tobulėjantys budrumo preparatai: intensyvus, bet trumpas gyvenimas

Tobulėjantys budrumo preparatai: intensyvus, bet trumpas gyvenimas

Nenorite atsilikti nuo vis greitėjančio gyvenimo tempo? Pamirškite kavą - naujos klasės Amerikos Maisto ir vaistų administracijos patvirtinti stimuliatoriai "Eugeroics" padės jums dirbti daugiau ir geriau. Štai tokiais šūkiais po...


Vakcina nuo pandeminio gripo - į kriauklę?

1 mln. litų kainavusi ir gerokai pavėlavusi vakcina nuo pandeminio gripo keliauja tiesiai į kriauklę. Mat lietuviai dėl įvairių priežasčių nenori skiepytis nuo vadinamojo kiaulių gripo. Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų...


Pagerbė neatlygintinus kraujo donorus

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas įteikė Donorystės žymūno ir Nusipelniusio donoro pažymėjimus daugiau nei 50-ai Lietuvos neatlygintinų kraujo donorų. Šis renginys skirtas birželio 14-ąją minimai Pasaulinei kraujo donorų dienai. Šių metų...


Simptomų nepažinimas kainavo gyvybę

Simptomų nepažinimas kainavo gyvybę

10 mėnesių lietuvio Kevino, vasario 14 dieną Londone mirusio nuo meningokokinio sepsio, istorija paliko skaudžią pamoką gyviesiems. Kas tai per liga, kurios neatpažino Jungtinės Karalystės medikai ir leido užgesti tokiai jaunai gyvybei? Iš Alytaus...


Botoksas apriboja žmogaus gebėjimą jausti emocijas

Viena iš labiausiai paplitusių "atjauninimo" procedūrų - botokso injekcijos - pasižymi gerai žinomu šalutiniu poveikiu - jos trukdo gerai išreikšti emocijas. Tačiau dabar Wisconsin-Madison universiteto (JAV) mokslininkai paskelbė, jog...


Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Lazeris venų gydymui. Ar viską žinote?

Venų varikozę lemia ydinga kojos veninė kraujotaka. Dažniausiai tai nutinka sutrikus venų vožtuvėlių funkcijai ir pasikeitus kraujo tėkmės krypčiai, kai kraujas, užuot tekėjęs į viršų ir grįžtų link širdies, ima tekėti žemyn link pėdų. Tai...


Gydytojų sąjunga perspėja apie susidariusią grėsmingą situaciją

Balandžio 10 d. įvykęs sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko susitikimas su gydymo įstaigų vadovais ir medicinos darbuotojų profesinėmis sąjungomis, medikų bendruomenei sukėlė dar daugiau nerimo. Jei bus priimtos skubos tvarka parengto 2009...


Kiaulių gripas Ukrainoje: lietuvių diplomatai dirba su kaukėmis

Niūrios prognozės dėl kiaulių gripo plitimo rudenį, atrodo, pildosi. Tik šį kartą protrūkis ne už Atlanto vandenyno, o Lietuvos pašonėje. Ukrainoje užfiksuoti beveik 200 tūkst. susirgusių, o kai kuriose šalies srityse paskelbtas karantinas. Šių...


Medikai vyrui iš akies pašalino kirminą

Vienas amerikietis iš kelionės užsienyje namo parsivežė neįprastą suvenyrą - kirminą akyje. Po kelis mėnesius trukusių nusiskundimų medikai kairėje Johno Matthew akyje aptiko kirmėlę, praneša agentūra AFP. Pasitelkus lazerį, gydytojams parazitą...


Diagnozė – vėžys. Tikėjimas kartais daro stebuklus

Diagnozė – vėžys. Tikėjimas kartais daro stebuklus

Šalia mūsų egzistuoja žmonės, kurie daro viską, kad pasaulis taptų gražesnis kitiems. Šis tekstas apie juos ir apie tai, jog neverta nuleisti rankų ir gailėtis savęs. Kiekvienas galime daryti gerumo darbus kitiems, kiekvienas galime prisidėti prie...


Kodėl vyrai žiūri "skersomis" į skaisčias merginas?

Apie 20 proc. 14-15 metų paauglės jau turėjo lytinių santykių. Likusios merginos seksualinės patirties įgyja jau baigusios vidurinę mokyklą. Kaip teigia mokslininkai, dažniausiai merginos nekaltybę praranda studijuodamos pirmame ar antrame kurse....


Susitarta dėl antivirusinių vaistų atvežimo

Ateinantį antradienį Lietuvos vaistinėse vėl turėtų būti prekiaujama vaistiniu preparatu "Tamiflu", kurio trūkumas pastaruoju metu buvo juntamas. Tuo metu kito antivirusinio vaistinio preparato "Relenza" šiuo metu ir...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9