Gegužės 28d. Šeštadienis

Moderniausi gydymo metodai prieinami ir Lietuvos pacientams

2012 Lapkričio 11d.
Peržiūrų skaičius: 26008
Moderniausi gydymo metodai prieinami ir Lietuvos pacientams

Paradoksas: nors esame neturtinga šalis, o jauni medikai masiškai palieka šalį, tačiau medicinos srityje šiuo metu Lietuva praktiškai neatsilieka nuo kitų ES šalių.

Medicinos srityje šiandien visame pasaulyje vyksta tikros naujų diagnostikos ir gydymo metodų bei technologijų lenktynės: taikomi vis pažangesni chirurgijos, ligų diagnozavimo metodai, kuriami vis "protingesni" ir tobulesni prietaisai, atrandama vis pažangesnių vaistų.

Pavyzdžiui, pasaulio dėmesį prikaustė neseniai sukurtas dirbtinis chirurgas – tai prietaisas "Da Vinci", leidžiantis chirurgui per atstumą (pavyzdžiui, net jei šis specialistas yra kitoje šalyje) kompiuteriu atlikti sudėtingiausias operacijas. Taip pat praktikoje jau naudojamas ir anesteziologijos robotas "McSleepy".
Šiemet JAV atlikta ir pirmoji pasaulyje viso veido persodinimo operacija, o chirurgai Švedijoje atliko pirmąjį dirbtinės trachėjos, padengtos paciento kamieninėmis ląstelėmis, persodinimą.

Kaip šiame medicininių stebuklų kontekste atrodo Lietuva?

Tokio itin brangiai kainuojančio prietaiso kaip "Da Vinci", pasak specialistų, Lietuva neturės "dar šimtą metų". Tačiau tai nereiškia, kad Lietuvoje medicinos lygis stipriai žemesnis nei kitose Europos šalyse. Svarbu tai, kad kai kuriose srityse galime didžiuotis taip pat stebuklui prilygstančiais laimėjimais.

Kalbinti sveikatos specialistai sutinka, kad daugelyje sveikatos priežiūros sričių taikomi tokie patys gydymo ir diagnostikos metodai kaip ir išsivysčiusiose Europos Sąjungos šalyse, o kai kuo jas net lenkiame.

"Priklausome Centrinės ir Rytų Europos rinkai, daugelis medicininės įrangos gamintojų čia turi savo atstovybes, todėl tai, kas ateina į Europą, automatiškai ateina ir pas mus", – aiškina "Sugiharos" klinikoje dirbantis vienas garsiausių Lietuvos plastikos chirurgų Darius Radzevičius.

"Lankydamasis Berlyne pamačiau naujovę – specialų pilvo sienos plastikoje naudojamą tinklelį ir klijus. Sužinojau, kad šios priemonės dar tik ateina į Lietuvą. Po dviejų savaičių jas jau turėjau – tiek laiko truko dokumentų forminimas", – apie tai, kad pažangios technologijos Lietuvos neaplenkia, pasakoja gydytojas.
Itin moderniomis technologijomis gali pasigirti ne tik privačios, bet ir valstybinės gydymo įstaigos. Tiesa, kai kurie kalbinti pašnekovai apgailestavo, kad pasitaiko atvejų, kai farmacininkų iniciatyva parengus projektus ir gavus ES finansavimą įsigyjama itin moderni technika, bet vėliau ji nenaudojama: kai kurie gydytojai bijo šių naujovių. Tačiau tai – veikiau išimtys, o ne taisyklė, nes technologiniu požiūriu Lietuvos gydymo įstaigos yra tikrai aukšto, vakarietiško lygio.

Garsėjame unikaliomis operacijomis

Vien tai, kokias sudėtingas operacijas, kartais unikalias ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, atlieka tokie gydytojai, kaip Santariškių klinikų intervencinės kardiologijos ir aritmologijos skyriaus direktorius profesorius Audrius Aidietis ar LSMU Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Rimantas Benetis, kolegų vadinami tiesiog "dievais", verčia prieš šiuos stebukladarius lenkti galvą.

Pavyzdžiui, A.Aidietis pasakoja, kad šiemet buvo atlikta unikali aortos vožtuvo persodinimo operacija, kai vožtuvas buvo persodintas neatveriant krūtinės ląstos, nestabdant širdies – įvedant kateterį. "Toks metodas taikomas kraštutiniu atveju, itin sunkiems ligoniams, nes yra brangus ir sudėtingas. Šiuo atveju buvo operuojama septyniolikmetė mergina. Šia operacija tikrai galime didžiuotis, tai vis dar naujiena ne tik pas mus, bet ir kitose šalyse", – pasakoja profesorius.

Beje, pagal minimaliai invazyvių operacijų, kurioms pranašaujama chirurgijos ateitis, skaičių Lietuva yra viena labiausiai pirmaujančių Europos Sąjungoje. Vien Santariškių kardiologai tokių operacijų yra atlikę jau apie 80.

A.Aidietis vardija ir daugiau unikalių, pirmą kartą Lietuvoje atliktų operacijų. Tarkime, per kateterį keliems ligoniams buvo pakeista plaučių aorta. Be to, Lietuvoje pradėta pažangiai gydyti ligonius, besiskundžiančius prieširdžio virpėjimu. "Prieširdžio virpėjimas insulto tikimybę didina šešis kartus, nes rodo, kad prieširdžio "ausytėje" greičiausiai yra susidaręs krešulys, kuris bet kada gali nukeliauti į smegenis. Anksčiau tokiu atveju operacijos nebuvo atliekamos, o dabar jau trims pacientams chirurginiu būdu "ausytes" užkišome, kad krešulys niekur nepabėgtų", – apie unikalias operacijas pasakoja profesorius.

Neeilinių pastaraisiais metais Lietuvoje atliktų operacijų galima išvardyti ir daugiau. Pavyzdžiui, sporto medicinoje galima didžiuotis raiščius atkuriančiomis ortopedijos operacijomis. Išmokta lazeriu šalinti plaučių vėžio metastazes. Imti taikyti nauji žaizdų, nudegimų gydymo metodai ir kt.

Naujos diagnostikos galimybės

Beje, medicinoje labai svarbu ne tik gydymas, bet ir diagnostika. Šioje srityje pažanga irgi akivaizdi – pasak medikų, diagnozuodami įvairias ligas tikrai neatsiliekame nuo kitų ES šalių.

Paminėti verta naujus metodus diagnozuojant vaikų klausos sutrikimus, taip pat – tiriant apgamus. Tarkime, Vaikų ligoninės vaikų chirurgai, naudodamiesi siaskopu, gali pakankamai anksti nustatyti displastinius apgamus, pamatyti ikivėžinius pakitimus.

Naujovių yra ir diagnozuojant tuberkuliozę. Pavyzdžiui, sveikatos specialistai pastebi, kad visoje šalyje gerėja epidemiologinė tuberkuliozės padėtis, ir prie to gerokai prisidėjo tai, kad per pastaruosius metus kai kuriose Lietuvos ligoninėse įdiegtos greitos šiuolaikinės tuberkuliozės diagnostikos technologijos. Pavyzdžiui, naujas greitos diagnostikos metodas ligos nustatymą pagreitino nuo dviejų mėnesių iki dviejų valandų. Pasitelkus naujas technologijas daug greičiau išaiškinami, pavyzdžiui, ir atvirosios tuberkuliozės atvejai.

Atliekama daug klinikinių tyrimų

Šalies medicinos lygį rodo ir įvairūs atliekami moksliniai tyrimai bei eksperimentai. Lietuvos bioetikos komiteto duomenimis, per metus Lietuvoje išduodama apie 160 leidimų atlikti įvairiems biomedicinos srities mokslo tyrimams. Šie moksliniai tyrimai skirti ieškoti naujų veiksmingesnių chirurginių metodų, taip pat atliekami įvairių sričių gyvenimo kokybės, ligų paplitimo, jų prevencijos veiksnių tyrimai.

Didelė dalis tyrimų skirta ir naujiems vaistams kurti. Nemažą tokių tyrimų dalį sudaro farmacijos pramonės užsakomi klinikiniai vaistų tyrimai, kuriuos atliekant siekiama sukurti ir išbandyti naujus vaistinius preparatus. Pavyzdžiui, šiuo metu Lietuvoje vyksta apie 200 vaistinių preparatų tyrimų, kuriuose savanoriškai dalyvauja apie 9 tūkst. pacientų. Beje, daugiausiai vaistinių preparatų tyrimų atliekama reumatologijos, onkologijos bei urologijos srityse.

Veidas.lt

Lenkijoje kiaulių gripas nusinešė 38 gyvybes

Lenkijos Lubusko vaivadijos Gožuvo mieste penktadienį mirė 41 metų moteris, kuriai buvo nustatytas virusas A(H1N1). Tai 38-oji vadinamojo kiaulių gripo auka šalyje, pranešė Lenkijos naujienų agentūra PAP. Ketvirtadienį Lodzėje ta pati liga pakirto...


Jungtinėje Karalystėje – paukščio gripo protrūkis

Jungtinėje Karalystėje – paukščio gripo protrūkis

Gegužės 26 d. gautas pranešimas apie mažo patogeniškumo gripo H7N2 protrūkį mažame Šiaurės Velso ūkyje, pranešė Užkreciamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras. Laboratoriniais tyrimais, atliktais nacionalinėje laboratorijoje Kolindeile...


Ką gina medicininis auditas?

"Likau ir be dantų, ir be pinigų", – sako žmogus, nusivylęs ir odontologų darbu, ir jo kontrolieriais. Pastarieji bedančiui siūlo bylinėtis teisme. Ar tai – ne pasityčiojimas? Romualdas Petrauskas labai nudžiugo, pusketvirtų...


Vilniuje pediatrų mažėja, kaip bus Kaune?

Vilniuje pediatrų mažėja, kaip bus Kaune?

Reforma, kai pediatrus keičia šeimos gydytojai, jau įsibėgėjo kai kuriose Vilniaus gydymo įstaigose. Kauno poliklinikų atstovai guodžia: mažieji, prieš naujuosius mokslo metus atėję pasitikrinti sveikatos, vaikų ligų gydytojus dar ras. Praėjusią...


Gripo pandemija: ar sulauksime vakcinos

Turtingosios pasaulio šalys paskelbė būsimąja pandemine vakcina nuo vadinamojo kiaulių gripo skiepysiančios nuo 30 iki 100 proc. gyventojų. Lietuva kol kas neturi išankstinių sutarčių dėl tiekimo. Mes laikomės nuomonės: pažiūrėsime, kas bus...


Skiepų reikšmė užkrečiamųjų ligų profilaktikoje

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad nuo daugelio užkrečiamųjų ligų galima apsisaugoti laiku pasiskiepijus. Skiepijimas yra toks efektyvus, kad baigiame pamiršti, kuo pasireiškia tos ligos, nuo kurių vaikus apsaugo skiepai....


Pilkoji smegenų medžiaga susitraukia, jei negeriama pakankamai vandens

Ekspertai įspėjo, kad jei negeriama pakankamai vandens, pilkoji smegenų medžiaga susitraukia, todėl mąstyti darosi sunkiau, praneša "Daily Mail". Tyrimų metu paaiškėjo, kad dehidratacija turi įtakos ne tik smegenų tūriui, bet ir jų...


Sveikatos profilaktinėms programoms bus skiriama 55 tūkst. litų daugiau

2011 metais sveikatos programoms, kurių lėšomis įgyvendinamos įvairios prevencinės priemonės, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) bus skiriama 55 tūkst. daugiau nei pernai. "Profilaktiniai patikrinimai ir kitos prevencinės...


Įspūdingi minčių skaitymo rezultatai

Įspūdingi minčių skaitymo rezultatai

Remdamiesi tik smegenų skenavimo informacija, Japonijos mokslininkai įsigudrino kompiuterio ekrane atkurti vaizdinius, kilusius savanorių galvose. Apie tyrimo idėją mes jau esame publikavę trumpą naujieną, tačiau dabar tapo žinoma daugiau...


Penki sakiniai, kurių vyrai nenori girdėti iš moterų

Vokietijos pažinčių portalas Elitepartner.de atliko apklausą, kad išsiaiškintų, ko vyrai nenori girdėti iš moterų. "Aš dar nesu pasirengusi santykiams", - šio sakinio vyrai negali pakęsti labiausiai. Iš moters lūpų jo nenori išgirsti 48...


Kaune pradedamos auginti širdies ląstelės

Kaune pradedamos auginti širdies ląstelės

Vietoj vaistų širdžiai stiprinti gydytojas gali pasiūlyti laboratorijoje Kaune užaugintų širdies ląstelių. Galbūt po keliasdešimties ar šimto metų bus galima užauginti ir naują širdį. Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto...


Glaukomos pasiglemžtos akių šviesos nesugrąžina net operacijos

Glaukomos pasiglemžtos akių šviesos nesugrąžina net operacijos

Medicinos žinios gydytojo Vytauto Gurausko neapsaugojo nuo sunkios akių ligos. Šiandien 77 metų vyras mato tik baltą miglą. Buvęs Lietuvos prezidento patarėjas sveikatos klausimais jau 25 metus serga glaukoma. Progresuojančios lėtinės akių ligos...


Siūloma sugriežtinti invalidumo nustatymo tvarką

Siūloma sugriežtinti invalidumo nustatymo tvarką

Tokį siūlymą antradienį socialinės apsaugos ir darbo ministrui Rimantui Jonui Dagiui pateikė susitikime dalyvavę Pensininkų reikalų tarybos nariai. "Galvosime, kaip sugriežtinti neįgalumo nustatymo tvarką, privalome gerinti priežiūros...


Dėl Sveikatos draudimo įstatymo nuostatų kreipėsi į KT

33 Seimo nariai, atstovaujantys opozicinėms Darbo partijos, Tvarkos ir teisingumo bei Socialdemokratų partijos frakcijoms, pasirašė kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl kai kurių Sveikatos draudimo įstatymo nuostatų atitikimo Konstitucijai....


Nudegintų kūdikių istorija: dar vienai medikei skirta nuobauda

Šiaulių ligoninės administracija už kūdikių nudeginimą atsakingai ir po ligos į darbą grįžusiai medikei skyrė pastabą. "Daktarė L.Kupčinskienė dirba - jai irgi pareikšta pastaba", - BNS antradienį sakė Šiaulių apskrities ligoninės...


Nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirė 23 žmonės

Nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirė 23 žmonės

Nuo pandeminio gripo Lietuvoje iki šios dienos mirė 23 žmonės. Paskutinio iš jų gyvybę ši liga pasiglemžė ketvirtadienį. Kaip BNS patvirtino Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) vadovas Vytautas Bakasėnas, ketvirtadienį...


Išvykusios į darbo kelionę moterys jaučiasi kaltos

Moterys, išvykusios į kelionę darbo reikalais, nerimauja, jog atitrūks nuo namų ir savų pareigų. Kaltės jausmą sukelia vyraujantys lyčių stereotipai, nes moterys mano, kad joms privalu rūpintis šeima ir namais, o ne keliauti svetur darbo...


Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Daugiau vitamino C suvartojantiems vyrams gresia mažesnė tikimybė susirgti itin skausminga artrito forma podagra. "Vitamino C vartojimas gali būti tinkamas būdas podagros prevencijai", rašo Vankuverio universiteto mokslininkai savo...


Negalia – ne kliūtis kurti

Gargždų kultūros centre veikianti spalvinga tapybos ant šilko paroda "Akimirkų lietus" ypatinga. Jos autoriai - neįgalūs, senyvo amžiaus žmonės bei vaikai iš rizikos šeimų. Jie visi - socialinių paslaugų centro lankytojai, kartu dalyvavę...


Tinstančios kojos – simptomas, pranašaujantis sunkią ligą

Tinstančios kojos – simptomas, pranašaujantis sunkią ligą

Sergančiųjų limfedema Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daug, tačiau informacijos apie šią ligą vis dar trūksta. Žmonės, besiskundžiantys galūnių tinimu, nežino, kur kreiptis pagalbos, o laiku diagnozavus ir tinkamai gydant, šią ligą galima...


Vaistai atpigo tik simboliškai

Vaistai neatpigo tiek, kiek tikėtasi, o vaistinės taiko per didelius antkainius preparatams, teigia ekspertai. Tokią išvadą padarė Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, palyginusi dabartines ir sausio mėnesio trisdešimties nekompensuojamųjų...


Merginoms kalbos apie seksą - tabu?

Seksologijos specialistai tvirtina, kad anksčiau merginos prarasdavo nekaltybę vidutiniškai būdamos 18-19 metų, o dabar pačiu tinkamiausiu laiku pradėti lytinį gyvenimą laikomas trapsnis tarp 15-17 metų. Tačiau nepaisant ankstyvos pažinties su...


Rankos protezas suaugintas su pacientės rankos kaulu ir oda

Rankos protezas suaugintas su pacientės rankos kaulu ir oda

Kira Mason yra viena iš aukų, nukentėjusių per bombos sprogimą Londone 2005 metų liepą. Dabar moteris tapo pirmąja paciente, kuriai dirbtinis rankos protezas priaugintas tiesiai prie likusios rankos kaulo ir odos dalies. Procedūrą medikai įvardija...


Stereoskopinis vaizdas pavojingas sveikatai

3D technologija vis plačiau naudojama įvairiuose gyvenimo sferose. Tačiau ji pasirodė ne tik naudinga, bet ir žalinga kai kuriems žmonėms. Daugelis buitinės elektronikos gamintojų jau susimąsto apie stereoskopinio vaizdo saugumą. Buvo nustatyta,...


5 priežastys, kodėl merginos nežiūri pornografinių filmų

Šlykštu, gėdinga, vulgaru. Pornografinių filmų žiūrėjimas – tik laiko gaišatis, juk tokie filmai menki tiek menine, tiek estetine prasme. Portalas askmen.com nurodė 5 priežastis, kodėl merginos nemėgsta žiūrėti pornografinių filmų....


okslininkai nuvainikavo afrodiziakus

Nuo seno ieškoma priemonių, padedančių išlaikyti jaunystę ir lytinį pajėgumą. Beveik kiekviena tauta turi savo meilės gėrimų ar lytinį pajėgumą skatinančių maisto produktų, vadinamų afrodiziakais. Tačiau Romos (Italija) mitybos specialistai ir...


Izraelio mokslininkai praneša: ląstelės – ne tik išrinktiesiems

Izraelio mokslininkai praneša: ląstelės – ne tik išrinktiesiems

Praėjusią savaitę bendrovė Gamida Cell (Jaruzalė) paskelbė, jog atlikta pirmoji sėkminga NiCord preparato transplantacija. Transplantacija taikyta Duke Universiteto ligoninėje (JAV) mieloblastine leukemija sergančiam pacientui. Jam transplantuotos...


PSO: mirusiųjų nuo gripo sparčiai daugėja

Smarkiai išaugo nuo vadinamojo kiaulių gripo mirusių žmonių skaičius. Per savaitę ši liga nusinešė 1 tūkst. 56 ligonių gyvybes, pranešė Pasaulio sveikatos organizacija. Tai yra didžiausias padidėjimas nuo pandemijos pradžios. Nuo balandžio mirė iš...


Naujoji į tankus panašių greitosios pagalbos automobilių karta

Naujoji į tankus panašių greitosios pagalbos automobilių karta

Daugelyje šalių bet kuris asmuo būtų patenkintas, jei greitosios pagalbos automobilis jį tiesiog pervežtų iš taško A į tašką B. Tačiau Australijoje jums reikia būti pasiruošus viskam. Neseniai internete išplatinta informacija apie tai, jog Camden...


240 kilogramų sverianti moteris pagimdė kūdikį

240 kilogramų sverianti rumunė ketvirtadienį Bukarešte pagimdė dukrelę, pranešė Rumunijos medikai. Tai - sunkiausia šalyje moteris, kuriai pavyko pagimdyti. 25 metų amžiaus Victorijos Lacatus kūdikiui išvysti dienos šviesą padėjo cezario pjūvis....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9