Lapkričio 28d. Sekmadienis

Moderniausi gydymo metodai prieinami ir Lietuvos pacientams

2012 Lapkričio 11d.
Peržiūrų skaičius: 26008
Moderniausi gydymo metodai prieinami ir Lietuvos pacientams

Paradoksas: nors esame neturtinga šalis, o jauni medikai masiškai palieka šalį, tačiau medicinos srityje šiuo metu Lietuva praktiškai neatsilieka nuo kitų ES šalių.

Medicinos srityje šiandien visame pasaulyje vyksta tikros naujų diagnostikos ir gydymo metodų bei technologijų lenktynės: taikomi vis pažangesni chirurgijos, ligų diagnozavimo metodai, kuriami vis "protingesni" ir tobulesni prietaisai, atrandama vis pažangesnių vaistų.

Pavyzdžiui, pasaulio dėmesį prikaustė neseniai sukurtas dirbtinis chirurgas – tai prietaisas "Da Vinci", leidžiantis chirurgui per atstumą (pavyzdžiui, net jei šis specialistas yra kitoje šalyje) kompiuteriu atlikti sudėtingiausias operacijas. Taip pat praktikoje jau naudojamas ir anesteziologijos robotas "McSleepy".
Šiemet JAV atlikta ir pirmoji pasaulyje viso veido persodinimo operacija, o chirurgai Švedijoje atliko pirmąjį dirbtinės trachėjos, padengtos paciento kamieninėmis ląstelėmis, persodinimą.

Kaip šiame medicininių stebuklų kontekste atrodo Lietuva?

Tokio itin brangiai kainuojančio prietaiso kaip "Da Vinci", pasak specialistų, Lietuva neturės "dar šimtą metų". Tačiau tai nereiškia, kad Lietuvoje medicinos lygis stipriai žemesnis nei kitose Europos šalyse. Svarbu tai, kad kai kuriose srityse galime didžiuotis taip pat stebuklui prilygstančiais laimėjimais.

Kalbinti sveikatos specialistai sutinka, kad daugelyje sveikatos priežiūros sričių taikomi tokie patys gydymo ir diagnostikos metodai kaip ir išsivysčiusiose Europos Sąjungos šalyse, o kai kuo jas net lenkiame.

"Priklausome Centrinės ir Rytų Europos rinkai, daugelis medicininės įrangos gamintojų čia turi savo atstovybes, todėl tai, kas ateina į Europą, automatiškai ateina ir pas mus", – aiškina "Sugiharos" klinikoje dirbantis vienas garsiausių Lietuvos plastikos chirurgų Darius Radzevičius.

"Lankydamasis Berlyne pamačiau naujovę – specialų pilvo sienos plastikoje naudojamą tinklelį ir klijus. Sužinojau, kad šios priemonės dar tik ateina į Lietuvą. Po dviejų savaičių jas jau turėjau – tiek laiko truko dokumentų forminimas", – apie tai, kad pažangios technologijos Lietuvos neaplenkia, pasakoja gydytojas.
Itin moderniomis technologijomis gali pasigirti ne tik privačios, bet ir valstybinės gydymo įstaigos. Tiesa, kai kurie kalbinti pašnekovai apgailestavo, kad pasitaiko atvejų, kai farmacininkų iniciatyva parengus projektus ir gavus ES finansavimą įsigyjama itin moderni technika, bet vėliau ji nenaudojama: kai kurie gydytojai bijo šių naujovių. Tačiau tai – veikiau išimtys, o ne taisyklė, nes technologiniu požiūriu Lietuvos gydymo įstaigos yra tikrai aukšto, vakarietiško lygio.

Garsėjame unikaliomis operacijomis

Vien tai, kokias sudėtingas operacijas, kartais unikalias ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, atlieka tokie gydytojai, kaip Santariškių klinikų intervencinės kardiologijos ir aritmologijos skyriaus direktorius profesorius Audrius Aidietis ar LSMU Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Rimantas Benetis, kolegų vadinami tiesiog "dievais", verčia prieš šiuos stebukladarius lenkti galvą.

Pavyzdžiui, A.Aidietis pasakoja, kad šiemet buvo atlikta unikali aortos vožtuvo persodinimo operacija, kai vožtuvas buvo persodintas neatveriant krūtinės ląstos, nestabdant širdies – įvedant kateterį. "Toks metodas taikomas kraštutiniu atveju, itin sunkiems ligoniams, nes yra brangus ir sudėtingas. Šiuo atveju buvo operuojama septyniolikmetė mergina. Šia operacija tikrai galime didžiuotis, tai vis dar naujiena ne tik pas mus, bet ir kitose šalyse", – pasakoja profesorius.

Beje, pagal minimaliai invazyvių operacijų, kurioms pranašaujama chirurgijos ateitis, skaičių Lietuva yra viena labiausiai pirmaujančių Europos Sąjungoje. Vien Santariškių kardiologai tokių operacijų yra atlikę jau apie 80.

A.Aidietis vardija ir daugiau unikalių, pirmą kartą Lietuvoje atliktų operacijų. Tarkime, per kateterį keliems ligoniams buvo pakeista plaučių aorta. Be to, Lietuvoje pradėta pažangiai gydyti ligonius, besiskundžiančius prieširdžio virpėjimu. "Prieširdžio virpėjimas insulto tikimybę didina šešis kartus, nes rodo, kad prieširdžio "ausytėje" greičiausiai yra susidaręs krešulys, kuris bet kada gali nukeliauti į smegenis. Anksčiau tokiu atveju operacijos nebuvo atliekamos, o dabar jau trims pacientams chirurginiu būdu "ausytes" užkišome, kad krešulys niekur nepabėgtų", – apie unikalias operacijas pasakoja profesorius.

Neeilinių pastaraisiais metais Lietuvoje atliktų operacijų galima išvardyti ir daugiau. Pavyzdžiui, sporto medicinoje galima didžiuotis raiščius atkuriančiomis ortopedijos operacijomis. Išmokta lazeriu šalinti plaučių vėžio metastazes. Imti taikyti nauji žaizdų, nudegimų gydymo metodai ir kt.

Naujos diagnostikos galimybės

Beje, medicinoje labai svarbu ne tik gydymas, bet ir diagnostika. Šioje srityje pažanga irgi akivaizdi – pasak medikų, diagnozuodami įvairias ligas tikrai neatsiliekame nuo kitų ES šalių.

Paminėti verta naujus metodus diagnozuojant vaikų klausos sutrikimus, taip pat – tiriant apgamus. Tarkime, Vaikų ligoninės vaikų chirurgai, naudodamiesi siaskopu, gali pakankamai anksti nustatyti displastinius apgamus, pamatyti ikivėžinius pakitimus.

Naujovių yra ir diagnozuojant tuberkuliozę. Pavyzdžiui, sveikatos specialistai pastebi, kad visoje šalyje gerėja epidemiologinė tuberkuliozės padėtis, ir prie to gerokai prisidėjo tai, kad per pastaruosius metus kai kuriose Lietuvos ligoninėse įdiegtos greitos šiuolaikinės tuberkuliozės diagnostikos technologijos. Pavyzdžiui, naujas greitos diagnostikos metodas ligos nustatymą pagreitino nuo dviejų mėnesių iki dviejų valandų. Pasitelkus naujas technologijas daug greičiau išaiškinami, pavyzdžiui, ir atvirosios tuberkuliozės atvejai.

Atliekama daug klinikinių tyrimų

Šalies medicinos lygį rodo ir įvairūs atliekami moksliniai tyrimai bei eksperimentai. Lietuvos bioetikos komiteto duomenimis, per metus Lietuvoje išduodama apie 160 leidimų atlikti įvairiems biomedicinos srities mokslo tyrimams. Šie moksliniai tyrimai skirti ieškoti naujų veiksmingesnių chirurginių metodų, taip pat atliekami įvairių sričių gyvenimo kokybės, ligų paplitimo, jų prevencijos veiksnių tyrimai.

Didelė dalis tyrimų skirta ir naujiems vaistams kurti. Nemažą tokių tyrimų dalį sudaro farmacijos pramonės užsakomi klinikiniai vaistų tyrimai, kuriuos atliekant siekiama sukurti ir išbandyti naujus vaistinius preparatus. Pavyzdžiui, šiuo metu Lietuvoje vyksta apie 200 vaistinių preparatų tyrimų, kuriuose savanoriškai dalyvauja apie 9 tūkst. pacientų. Beje, daugiausiai vaistinių preparatų tyrimų atliekama reumatologijos, onkologijos bei urologijos srityse.

Veidas.lt


JAV chirurgai aptiko medicinos fenomeną

JAV chirurgai aptiko medicinos fenomeną

Amerikiečių chirurgai suka galvas, kaip kūdikio galvoje galėjo susiformuoti mažytė pėda. Atlikę tyrimus, gydytojai naujagimio Samo Esquibelo galvoje aptiko nedidelį auglį. Tačiau per operaciją kūdikio smegenyse jie rado beveik susiformavusią...


Kas 18 minučių nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris

Kas 18 minučių nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris

Sausio 21 – 28 d. bus minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė. Šia proga, sausio 17d. į Kauno medicinos universiteto klinikų Šeimos kliniką atkeliavo didelis simbolinis smėlio laikrodis. Smėlio laikrodyje smėlis byra 18...


SAM: Daugelis vaistinių vaistams taiko per didelius antkainius

Daugelis šalies vaistinių nevykdo teisės aktų ir vaistinėms taiko per didelius antkainius, trečiadienį pareiškė sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys. Anot ministerijos pranešimo, Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT) balandį...


Arbūzų poveikis panašus į "Viagros"

Amerikiečių mokslininkai negaili pagyrų arbūzui. Ištirta, kad jie ne tik vitaminų šaltinis, bet ir turi medžiagų, žmogaus kraujagysles veikiančių panašiai kaip "Viagra" ir sustiprinančių seksualinį potraukį. "Kuo ilgiau tyrinėjame...


Pradėta testuoti portatyvinė "visiškai dirbtinės" širdies technologija

Beveik du metus 43 metų Charlesas Okeke bandė gyventi ligoninėje, prijungtas prie beveik 200kg sveriančios mašinos. Dar prieš 13 metų jam teko persodinti širdį, kai kraujo krešulys užkimšo vieną pagrindinių kraujagyslių. Po dešimties metų...


Stuburo išvarža: kokios gydymo alternatyvos?

Stuburo išvarža: kokios gydymo alternatyvos?

Stuburas yra nepaprastai reikšminga mūsų kūno dalis – jos veiklos sutrikimas gali itin skaudžiai atsiliepti, apriboti mėgiamas veiklas ir labai pabloginti gyvenimo kokybę. Todėl saugoti savo stuburą privalu. Visgi ne viskas priklauso nuo...


Apie stuburą, arba Judesys – nematoma organizmo vaistinė

JONAS GIRSKIS turi trijų specialybių licencijas ir dirba gydytoju neurologu, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju ir yra manualinės terapijos specialistas. 1995 metais jis įkūrė stuburo gydymo centrą ir jam vadovauja iki dabar. Nuolat...


Jaunieji gydytojai norėtų platesnio juos rezidentūrai priimančių įstaigų spektro

Jaunieji gydytojai norėtų platesnio juos rezidentūrai priimančių įstaigų spektro

Jaunieji gydytojai norėtų rezidentūrą atlikti ne vien didžiosiose šalies klinikose, kaip dabar, bet ir periferijoje esančiose medicinos įstaigose. Tam, pasak jų, reikėtų bendrų atrankos kriterijų sveikatos priežiūros įstaigoms tapti rezidentūros...


Pagarba gydytojui: kyšiui voko nebereikia

Šiandien Kauno rotušėje rinksis Kauno apskrities gydytojai paminėti Tarptautinę medikų dieną. Ar jie šventiškai nusiteikę? Apie tai interviu su Lietuvos gydytojų sąjungos Kauno filialo pirmininke Virginija Lukšiene. – Ar jaučiate šventę...


Pacientai galės rinktis pigesnių vaistų

Pacientai galės rinktis pigesnių vaistų

Į Kompensuojamųjų vaistų kainyną įrašyti 21 pavadinimo vaistai, kurių veiklioji medžiaga yra tokia pati kaip ir anksčiau kompensuotų, bet jie yra gerokai pigesni. Taip bus per metus sutaupyta apie 19 mln. litų Privalomojo sveikatos draudimo fondo...


Tulžies pūslę jaunai moteriai pašalino per makštį

Kauno medicinos universiteto klinikose chirurgai, bendradarbiaudami su ginekologais tulžies pūslės pašalinimo operacijai pritaikė naują, pasaulyje tik kelerius metus taikomą metodiką. Chirurgas doc. Almantas Maleckas ir akušeris ginekologas Valdas...


"Daktaras Mirtis" nužudė tris pacientus, tenkindamas savo ego

Indijoje gimęs chirurgas, pramintas "Daktaru Mirtimi", antradienį buvo pripažintas kaltu dėl trijų savo pacientų australų nužudymo ir neatitaisomos žalos padarymo ketvirtojo sveikatai. Jo kaltė buvo pripažinta po teismo proceso, kurio...


Girtavimas niokoja jaunimo smegenis

Jaunų alkoholiu girdytų beždžionių smegenų autopsijos pateikė iki šiol geriausią įrodymą, kad girtavimas jaunystėje gali visam laikui pažeisti smegenis, skelbia newscientist.com. Labiausiai buvo pažeistos kamieninės ląstelės, turėjusios tapti...


Sveikatos sistemoje - vėl naujos reformos

Vyriausybė iš esmės pritarė "Lietuvos sveikatos sistemos pertvarkos metmenų" projektui, kurį parengė praėjusią savaitę darbą pradėjęs visuomeninis Sveikatos sistemos reformos biuras. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas neabejoja,...


Psichologai: vis daugiau emigrantų galvoja apie savižudybę

Per pastarąsias kelias savaites per Lietuvą nuvilnijo savižudybių banga. Specialistai skambina pavojaus varpais, kad esant ekonominiam nuosmukiui savižudybių skaičius gali dar labiau padidėti, tuo tarpu psichologinės pagalbos prieinamumas...


Kulinariniuose produktuose - ir GMO žaliava

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) į patikslintą genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) sąrašą įtraukė dar 21 gaminį. Tai bendrovės "Rivona" kulinarijos ceche Rokiškyje gaminami kulinarijos gaminiai. Jie kepami aliejuje,...


Medikai mitinge prašys Prezidentės užtarimo dėl darbo valandų ir atostogų trukmės

Penktadienį prie Prezidentūros Lietuvos medikų profesinė sąjunga organizuoja mitingą, kuriame prašys šalies vadovės Dalios Grybauskaitės skubos tvarka kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl gydytojų darbo laiko ir atostogų trukmės. Medikų profesinė...


Delfinų terapiją remia mokslininkai ir medikai

Delfinų terapiją remia mokslininkai ir medikai

Praėjusiais metais Lietuvos jūrų muziejuje pradėtas įgyvendinti delfinų terapijos projektas sulaukė medikų ir mokslininkų paramos. Dar šį mėnesį ketinama pasirašyti trišalę bendros veiklos sutartį tarp muziejaus, Klaipėdos universiteto ir...


Knarkaliai nori miegoti tyliai

Knarkaliai nori miegoti tyliai

Pirmadienį per 20 žmonių dėl juos varginančio diskomforto - knarkimo atvyko nemokamai pasikonsultuoti su Klaipėdos apskrities ligoninės (KAL) Ausų, nosies, gerklės (LOR) ligų skyriaus medikais. Buvo pacientų, atvykusių net iš Mažeikių. Akciją,...


Surasta žmogaus antroji regos sistema ir tuo pačiu atskleistas biologinio laikrodžio "jungiklis"

Surasta žmogaus antroji regos sistema ir tuo pačiu atskleistas biologinio laikrodžio "jungiklis"

Iš ko susideda žmogaus akis, mokoma jau mokyklose per biologijos pamokas - tad mes nesikartosime, tik trumpai priminsime pagrindines nervines ląsteles, esančias akies tinklainėje ir atsakingas už šviesos signalo pavertimą į smegenims suprantamus...


"Arklių balzamai" Jūsų sveikatai

"Arklių balzamai" Jūsų sveikatai

Neretai jaučiame raumenų, sąnarių, stuburo skausmus, bandome įvairiausias priemones, galinčias sumažinti šiuos skausmus, geriame tabeletes. Kaip puikią „išeitį“ norime pristatyti trejopą „arklių balzamą“, skirtą sveikatos...


Beždžiones nuo kiaulių gripo tikisi apsaugoti vynu

Vienas zoologijos sodas Sibire beždžiones nuo kiaulių gripo tikisi apsaugoti kasdienine raudonojo vyno porcija. Dėl savo panašumų su žmonėmis beždžionės taip pat gali susirgti kiaulių gripu, laikraščiui "Komsomolskaja Pravda" sakė...


Būsimą vėžį užuodžia elektroninė nosis

Būsimą vėžį užuodžia elektroninė nosis

Izraelio mokslininkai sukūrė elektronine nosimi vadinamą įrenginį, iš žmogaus kvapo nustatantį, ar jis serga kai kurių tipų vėžiu - net jei auglys dar nematomas rentgenogramose. Techniono technologijų instituto Haifoje (Izraelis) mokslininkai,...


Konfliktiškas vaikų elgesys – paveldėtas

Kai kurie vaikai atrodo tarsi gimę būti blogi. Mokslininkai sako, kad tai gali būti tikra tiesa, praneša "Reuters". Tyrime, kuriame dalyvavo suaugę dvyniai ir jų vaikai, mokslininkai nustatė, kad blogą vaikų elgesį (peštynes, muštynes,...


7 keisti dalykai, kuriuos vyrai daro po sekso

Pasimylėjote. Jūsų partneris nenori apsikabinti, bėga praustis, užmiega, o gal strimgalviais lekia į virtuvę valgyti sumuštinio? Šiuos poelgius galima toleruoti. Tačiau kartais vyrai iškrečia ir kvailysčių. Portalas glamour.com pateikia 7 vyrų...


Panaudotuose indų plovikliuose – vėžį sukeliančios medžiagos

Mokslininkai nustatė, kad tam tikros indų plovikliuose, skalbimo milteliuose, šampūnuose ir valymo priemonėse esančios cheminės medžiagos, patekę į nuotekas, tampa kancerogeninių junginių formavimosi šaltiniu. JAV mokslininkai pranešė gavę...


Daugelis vis dar nežino, kaip saugiai vartoti antibiotikus

Sveikatos specialistų teigimu, Lietuvoje kasmet daugėja žmonių, žinančių ir suprantančių apie šalutinį neigiamą antibiotikų poveikį. Vis dėlto tokių pacientų – dar mažuma. Daugelis gydydamiesi antibiotikais neskiria pakankamai dėmesio, kad...


Vilkpėdės ligoninei - labdaros koncertas Filharmonijoje

Balandžio 9 dieną Lietuvos Nacionalinėje Filharmonijoje vyksiantis įspūdingas koncertas taps kilnia gerumo akcija. Penkiolika žinomiausių jaunųjų Lietuvos muzikų ir kolektyvų labdaros koncerte susivienys bendram tikslui – surinkti pinigų...


Per pusmetį nustatyta 14 pasiutligės atvejų

Per pusmetį nustatyta 14 pasiutligės atvejų

Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje buvo nustatyta 14 pasiutligės atvejų. Tai beveik dvigubai mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai, kuomet ši liga buvo nustatyta 29 gyvūnams. Valstybinės maisto ir veterinarijos 2010 metų pirmojo pusmečio...


Dialogas su Kitais

Gali būti, jog mano ir jūsų Kiti visiškai kitokie. Aš netgi siūlau pavadinti juos skirtingai: Kiti ir kiti. Jūsų - Kiti, mano - kiti. Su savo Kitais jūs palaikote dialogą,maniškiai manęs nesiklauso. Jūsų Kiti turi savus pasaulius, kiekvienas -...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9