Birželio 28d. Antradienis

Meilei reikia ir širdies, ir proto

Peržiūrų skaičius: 20660

Kas yra meilė? Tikros meilės vaistų recepto Šv.Valentino dienos išvakarėse paprašėme gydytojo reanimatologo, širdies chirurgo ir psichoterapeutės.

Svarbiausia - mokėti atleisti

"Aš bet kurią minutę galiu paskambinti savo žmonai ir pasakyti, kad ją myliu. Iš tikrųjų labai labai myliu, lenkiu galvą prieš ją", - be jokios pompastikos, natūraliai ir nuoširdžiai tikino Kauno medicinos universiteto Intensyviosios terapijos klinikos vadovas docentas Vidas Pilvinis.

Susituokę jie gyvena 20 metų. Per tą laikotarpį ne kartą nesutapo jo ir žmonos nuomonės, bet tai jokios neigiamos įtakos jų jausmams nepadarė. Jei žmogus sugeba priimti kitaip mąstantį, matyti jo gerąsias savybes, sugeba mylėti - yra laimingas. Toks V.Pilvinis jaučiasi. Jo žmona Rugilė mąsto taip pat.

"Santykių sėkmė priklauso nuo žmogaus sugebėjimo atleisti, priimti kito netobulumą, įsiklausyti į sutuoktinio nuomonę, niekada nereikalauti, kad dominuotų tavoji", - tarsi tęsė savo vyro mintis R.Pilvinienė, nors kalbėjomės atskirai.

Mirties šešėlis sukrečia

Meilė padeda išsaugoti gerą sveikatą, o susirgus - sveikti. Intensyviosios terapijos skyriaus medikai mato įvairių žmonių santykių. Jie itin išryškėja susirgus, ištikus nelaimei. Artimo žmogaus praradimo grėsmė neretai priverčia sveikuosius įvertinti savo elgesį ir santykius. Tačiau sugebėjimas mylėti, anot V.Pilvinio, yra iš Dievo. Vieni sugeba mylėti, kiti - ne. Kodėl?

"Labai daug priklauso nuo to, ką gavome iš savo tėvų, kokie buvo jų tarpusavio santykiai", - įsitikinęs V.Pilvinis.

Jis lenkia galvą prieš savo tėvus ir yra jiems už viską dėkingas. Gydytojas tvirtina: laimingi tie, kurie moka mylėti visus žmones, sugeba matyti juose ne blogį, o gėrį. Tai akivaizdu žvelgiant į žmonių akis, stebint elgesį. Labai nesunku pastebėti, ar savo darbą, ligonius myli medikai.

"Meilė šalia esančiajam - neapsakomai didelė jėga, milžiniškas postūmis dideliems darbams", - įsitikinęs V.Pilvinis.

Širdyje - meilės randai

Pirmoji meilė aplanko labai anksti. Retenybė, kad ji būtų vienintelė, kaip yra R. ir V.Pilvinių šeimoje.

"Kiekvienas savo širdyje nešiojamės kapinaites, kuriose palaidotos visos nelaimingos meilės", - į klausimą, kas yra randai širdyje, atsakė Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos sektoriaus vadovas gydytojas Saulius Giedraitis.

Širdis - tik meilės simbolis, o randų joje išties būna. Kardiochirurgai skalpeliu širdį operuoja retai. Randai susidaro ištikus miokardo infarktui. Jį gali sukelti stresas, skatinantis širdies permušimus, ritmo sutrikimus. Meilė - taip pat stresas, priverčiantis širdį plakti dažniau.

"Informacija ateina per protą, suvokimą. Simpatinė nervų sistema širdies ritmą dažnina, parasimpatinė - retina. Taip gerosios emocijos, iš jų ir meilė, gydo, o blogosios žudo", - aiškino gydytojas S.Giedraitis.

Trisdešimt metų išgyvenęs santuokoje ir ne vienus metus dirbęs užsienyje S.Giedraitis įsitikino, kad atstumas artimų žmonių neišskiria, bet geriau visada būti kartu.

Kai baigiasi euforija

Kiekvienoje šeimoje - savas modelis. Meilė ir įsimylėjimas - skirtingi dalykai.

"Įsimylėjus partneris idealizuojamas, jam priskiriamos geriausios savybės, trūkumų nepastebima, o jiems išryškėjus tikimasi su jais susitaikyti. Iš pradžių užtenka aistros ir į meilę tarsi nieko nereikia investuoti. Tik tada, kai euforija baigiasi, o ji negali tęstis amžinai, apsinuogina problemos. Tie, kurie mažiau linkę idealizuoti mylimąjį, ir nusivylimo patiria mažiau, jis nėra toks skausmingas. Kuo labiau idealizuojamas mylimasis, tuo labiau juo nusiviliama", - nemeilės anatomijos pradžią atskleidė Šeimos santykių instituto šeimos psichoterapeutė Vaiva Bingelienė.

Viena didžiausių problemų ta, kad sutuoktiniai nesikalba, neišsiaiškina savo jausmų, nemoka spręsti konfliktų. Iš pradžių linkę nusileisti, pakentėti, bet ilgainiui tai susikaupia ir tampa per sunku. Tylint apima nuoskaudos, kaupiasi pyktis.

Psichoterapeutė pabrėžia, kad sprendžiant kasdienes problemas labai svarbu kalbantis pradėti ne nuo to, ką partneris blogai padarė, nekaltinti jo, nes kaltinimai atstumia, stato sieną. Nuoširdus pokalbis priverčia susimąstyti.

"Man trūksta tavo dėmesio, man skaudu, kai tu negrįžti po darbo namo, liūdna vienai, kai tu vakaroji su draugais", - tokius žodžius sakyti mylimajam moteris moko psichoterapeutė V.Bingelienė.

Šeimoje labai svarbu akcentuoti ne "tavo" ir "mano", o "mūsų". Labai svarbu ne tik išsakyti savo nuomonę, bet ir išklausyti, išgirsti partnerį.

Pyktis auga nesikalbant

Į Šeimos santykių institutą ateina daug porų, kurios tarpusavyje nesikalba. Ateina ir kaltina vienas kitą.

"Ateina tarsi klausdami, kuris labiau kaltas, o ne ieškodami sutarimo", - apibendrina gydytoja V.Bingelienė.

O kaip išsaugoti meilę? Reikia norėti ją išsaugoti, nes jei ji buvo, vadinasi, verta tai daryti, o ne ieškoti kito meilės objekto. Abiem reikia ieškoti kompromisų. Yra moterų, kurios linkusios aukotis šeimai, mylimam vyrui. Tai, sako gydytoja, nėra meilės išsaugojimo receptas. Kiekvienas žmogus turi turėti savąjį "aš", būti asmenybe. Nereikia išsižadėti savęs, savo pomėgių. Jei jie nesutampa, galima laisvalaikį praleisti atskirai ir grįžti laimingiems vienam pas kitą. Labai svarbu ieškoti bendrų pomėgių, bendros veiklos, nes nieko kartu nedarant įsiskverbia susvetimėjimas.

"Nereikia sėdėti ir su apmaudu laukti, kol mylimasis pakvies. Reikia kviesti pačiam, nesvarbu, kiek kartų iš eilės tai darei. Rutina skandina net ir jausmus", - pabrėžia V.Bingelienė.

Į klausimą, kodėl tiek daug porų skiriasi, gydytoja psichoterapeutė atsako pragmatiškai: netikros vertybės, seksualinė laisvė daro didžiulę žalą meilei. Nebėra tabu, niekas nenori vargintis spręsdamas problemas, dalytis gyvenimo našta, nori viską turėti greitai. Tik tas, kuris patiria laimę duodamas, o ne imdamas, gali išsaugoti pačią didžiausią vertybę gyvenime - meilę.


Rugilės ir Vido Pilvinių meilės istorija

Vidas Rugilę įsimylėjo būdamas aštuonerių. Juos suvedė šokiai. Vido tėvai labai norėjo, kad jis šoktų, ir nuvedė sūnų į šokių mokyklą. Jo šokių partnere buvo paskirta Rugilė. Vidui ji labai patiko.

Tačiau tokio amžiaus mergaitės auga greičiau ir per pusantrų metų Rugilė tapo visa galva aukštesnė. Dėl to Vidui buvo parinkta kita šokių partnerė, o Rugilė nusprendė nebešokti.

"Verkiau, kad mus išskyrė, kad Rugilės daugiau nebemačiau. Nenorėjau šokti su kita mergaite", - pirmąją meilę ir dėl jos patirto skausmo neužmirš V.Pilvinis.

Tačiau gyvenimas yra banguotas. Liūdesį keičia džiaugsmas. Jis Vidą aplankė įstojus į Kauno medicinos universitetą: Rugilė buvo ne tik toje pačioje grupėje, bet ir tame pačiame pogrupyje! Ūgiu ji jau buvo daug žemesnė. Mergaitės, kurią visąlaik mylėjo, Vidas buvo nematęs 8 metus.

"Tačiau man reikėjo atsikovoti Rugilę iš kito", - prisimena Vidas.

"Vidas mane pavergė savo asmenybės turtingumu, iškalba. Jau tada jis lotyniškų sentencijų mokėjo", - pasakoja Rugilė.

Juodu susituokė būdami trečiajame kurse.


Kaip išsaugoti meilę

Kalbėti, aiškintis, išsakyti jausmus.

Problemoms iškilus, kalbėtis tarpusavyje, o ne guostis artimiesiems.

Ieškoti būdų, kaip praskaidrinti rutiną.

Konsultuotis su specialistais.

Neištikimybė, melas tolina.

Skyrybos - kraštutinė, o ne pirmoji priemonė konfliktams spręsti.

 

Diena.lt

Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Sugrįžti gali net ir nugalėta onkologinė liga

Įveikei vėžį? Nepamiršk kelio pas medikus ir pasitikrink. Kaip atauga nukirstos devyngalvio slibino galvos, taip ir vėžys labai dažnai sugrįžta pabaigti savo juodo darbo. JAV gyvenantis lietuvių pianistas ir kompozitorius Gintautas Abarius...


Granatai gali sumažinti riziką susirgti krūties vėžiu

Tam tikros šių vaisių rūgštys vyrišką hormoną androgeną paverčia moteriškuoju estrogenu, o tai yra svarbus veiksnys, ar moteris gali susirgti krūties vėžiu. Laboratorinio tyrimo su vėžinėmis ląstelėmis ataskaitą paskelbė žurnalas "Cancer...


Farmacininkai remia gydytojų atostogas

Praėjusį šeštadienį gausus būrys šeimos gydytojų, parėmus uždarajai akcinei bendrovei "Actavis Baltics", pakėlė sparnus į Izraelį. Čia jie praleis savaitę. Į Tel Avivą išskrido šeimos gydytojai iš Panevėžio, Utenos, Klaipėdos, Vilniaus...


Kaip bendrauti su savo gydytoju?

Jeigu šiuo metu Jums pradėtas gydymas ir esate sutrikę dėl diagnozės ir nežinios, jeigu manote, kad Jums apsilankius pas gydytoją lieka vis daugiau klausimų, mes Jums patarsime, ko nepamiršti paklausti gydytojo ir kaip sutvarkyti santykius su juo,...


Sukurta vėžio ląsteles aptinkanti mikroschema

Sukurta vėžio ląsteles aptinkanti mikroschema

Masašūsetso centrinės ligoninės tyrimų padalinys, bendradarbiaudamas su kompanija "MGH Cancer Center" sukūrė ypatingai jautrią mikroschemą, turinčią galimybę izoliuoti, skaičiuoti ir analizuoti kraujyje cirkuliuojančias vėžines ląsteles...


Studija: depresija mirtina kaip rūkymas

Norevegų ir britų mokslininkų atliktame tyrime daroma išvada, kad depresija sveikatai yra toks pats rizikos faktorius kaip rūkymas. Norvegijos Bergeno universiteto bei Londono King's koledžo Psichiatrijos instituto (IoP) studijoje pasinaudota...


Vyrui iškart persodinta širdis ir plaučiai

Kauno medicinos universiteto klinikose sunkiam ligoniui persodinta širdis ir plaučiai. Operaciją atliko Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas, širdies chirurgas prof. Rimantas Benetis ir medikų brigada. Transplantacijos...


Inhaliatoriai su GPS gali padėti gydytojams tiksliau nustatyti astmos priežastis

Norėdami tiksliai susekti visas galimas astmos priepuolių priežastis, Wisconsin-Madison Universiteto (JAV) mokslininkai ėmėsi kurti integruotą GPS imtuvą turintį inhaliatorių. Šio įtaiso idėja paprasta - kiekvieno panaudojimo metu į atmintį būtų...


Kova su vėžiu smarkiai pasistūmėjo

Revoliucingą žingsnį kovoje su vėžiu žengusiems mokslininkams pirmą kartą pavyko visiškai atkurti dviejų šia liga sergančių žmonių genetinius kodus. Kaip rašo "Times Online", išsamus genetinis žemėlapis, kuriame pažymėta kiekviena DNR...


Žarnyno infekcijų protrūkį sukėlė žmonėms būdingos bakterijos?

Vokietijoje didelį žarnyno infekcijų protrūkį sukėlusios bakterijos Escherichia coli priklauso atmainai, kuri aptinkama beveik vien tik žmonių, o ne gyvūnų organizmuose, antradienį paskelbė dienraštis "Taggesspiegel", remdamasis...


Kuo neįprastesnė smegenų žievė, tuo protingesnis?

Kodėl vieni žmonės protingesni nei kiti? Naujame straipsnyje "Dabartinėse Psichologijos Mokslo Kryptyse" (Current Directions in Psychological Science) Eduardas Merkado III (Eudarod Mercado III) iš Bufalo (Buffalo) universiteto aprašo...


Pranciškonų pagalbos akciją onkologiniams ligoniams "Vilties bėgimas" transliuos ir televizija

Pranciškonų pagalbos akciją onkologiniams ligoniams "Vilties bėgimas" transliuos ir televizija

Onkologiniai ligoniai ir broliai pranciškonai jau beveik dešimtmetį kartu keliauja ramybės ir supratimo, užuojautos ir meilės kenčiantiems nuo vėžio keliu. Praėjusį ketvirtadienį Klaipėdoje vėl rinkosi "Vilties bėgimo" organizatoriai ir...


Žmonės mėgsta kalbėtis telefonu lovoje ir nuogi

Žmonės mėgsta kalbėtis telefonu lovoje ir nuogi

Kompanijos "BT Conferencing" atlikto tyrimo duomenimis, žmonės labiausiai mėgsta kalbėtis telefonu gulėdami lovoje, būdami nuogi vonios kambaryje ir tualete, rašoma thelondonpaper.com. Pasak kompanijos vykdomojo direktoriaus Aarono...


Mašina, palaikanti nuo kūno atskirtos širdies plakimą

Mašina, palaikanti nuo kūno atskirtos širdies plakimą

Šiaurės Karolinos Valstybinio Universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė mašiną, kuri gali palaikyti iš kūno išimtos širdies plakimą. Nors tai ir primena filmus apie Frankenšteiną, medicininių tyrimų naudojant naują išradimą potencialas yra išties...


Medikai įspėja apie artėjančią gripo bangą

Medikai įspėja apie artėjančią gripo bangą

Gydytojai pastebi, kad jau ir Lietuvoje yra patvirtintų susirgimų gripu. Pasak Vilniaus universiteto Vaikų ligų klinikos gydytojo profesoriaus Vytauto Usonio, efektyviausias būdas išvengti gripo – skiepytis. Tai padaryti, pasak jo, dar ne...


Mediko nuomonė: mūsų valstybėje galioja džiunglių įstatymai

Buvusio ministro dr. Antano Vinkaus laikais Sveikatos apsaugos ministerija Vilniaus ir Kauno didžiosioms ligoninėms "atseikėjo" po 20 mln. litų. Tuo metu tai buvo labai dideli pinigai – tokie dideli, kad abi įstaigos nespėjo jų...


JT: apipjaustymas mažina ŽIV riziką

Jungtinės Tautos paragino visas valstybes, kuriose siautėja Aids, pradėti masines vyrų apipjaustymo programas, nes moksliniai tyrimai parodė šią procedūrą sumažinant užsikrėtimo Žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) riziką, rašo "The...


Kiaulių gripas Ukrainoje: lietuvių diplomatai dirba su kaukėmis

Niūrios prognozės dėl kiaulių gripo plitimo rudenį, atrodo, pildosi. Tik šį kartą protrūkis ne už Atlanto vandenyno, o Lietuvos pašonėje. Ukrainoje užfiksuoti beveik 200 tūkst. susirgusių, o kai kuriose šalies srityse paskelbtas karantinas. Šių...


Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Kuo mažiau lieka laiko, tuo labiau jis vertinamas

Kuo labiau žmogus užimtas, kuo daugiau darbų per ribotą laiko tarpą turi atlikti, tuo stipresnis yra jo subjektyvus laimės pojūtis, nustatė JAV Pomonos koledžo mokslininkai. Tyrime, kuriuo buvo siekiama nustatyti laimės ir laiko pojūčio sąsajas,...


Krizė verčia parduoti kraują

Krizė verčia parduoti kraują

Šalies kraujo centruose padaugėjo žmonių, pageidaujančių tapti donorais už pinigus. Nors 40 litų vadinamoji kompensacija už sugaištą laiką - menka paspirtis, netekusieji darbo ir nuolatinių pajamų griebiasi jos tarsi skęstantis šiaudo. Pasak...


Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Statinis ir dinaminis pėdos tyrimai

Gal iš artimųjų ar draugų kartais tenka sulaukti raginimų nesikūprinti ir išsitiesti? Gal einant tylia gatve išgirstate nežymų savo paties šlepsėjimą? O gal net pats sau nuotraukose atrodote kreivas ar gunktelėjęs kaip šachmatų žirgas? Turite...


Vyriškieji genai - prie išnykimo ribos

Vyriškoji Y chromosoma, o sykiu su ja ir visa vyrų giminė pamažu nyksta, perspėja leidinys "The Daily Mail", apeliuodamas į profesorės Dženifer Greivs iš Nacionalinio Australijos universiteto pranešimą. Remdamasi faktu, kad prieš 300...


Būsimieji medicinos specialistai pozityviai vertina potencialias darbovietes

Įtemptas darbo grafikas, stresas ir sunkumai su pacientais neatbaido studentų, pasirinkusių biomedicinos srities studijas. Būsimieji slaugos, akušerijos, kineziterapijos, odontologinės priežiūros ir kitų studijų programų specialistais pozityviai...


Neįgalumas gali tapti išsigelbėjimu

Neįgalumas gali tapti išsigelbėjimu

Pastaraisiais mėnesiais pasigirsta nuogąstavimų, kad sunkmečiu gali padaugėti tariamų invalidų, norinčių naudotis neįgaliesiems teikiamomis privilegijomis. Lietuvoje kiekvieną savaitę neįgalumas nustatomas keliems tūkstančiams asmenų. Asmenims,...


Pasenusius vaistus – į šiukšlių dėžę arba kanalizacijos vamzdį?

Lietuvoje per metus būdavo surenkama ir išvežama utilizuoti apie 40 t pasenusių, nuodais virstančių vaistų. Tačiau nuo pavasario jie dūla vaistinių ir farmacijos įmonių sandėliuose. "Galima grąžinti į vaistinę nesunaudotus vaistus, pasibaigus...


Medikus kaltina abejingumu

Tik po kelias valandas trukusių maldavimų gripu sunkiai sergantis paauglys buvo paguldytas į Kauno 2-osios ligoninės vaikų infekcinių ligų skyrių. Ligoniui temperatūra buvo pakilusi iki 40,5 laipsnio. "Ligoninės infekcinių ligų korpuso...


Apie grėsmę širdžiai laiku įspėjo tūkstančius žmonių

Prasidėjo jubiliejinė 10 - oji akcija "Apsaugok širdį nuo blogojo cholesterolio!", kurią tradiciškai organizuoja Medicina practica laboratorija. Per penkerius metus šiose akcijose, vykstančiose pavasarį ir rudenį 4-5 Lietuvos miestuose,...


Gripas didina prekybininkų pelnus - auga citrinų, imbierų pardavimai

Didieji prekybos centrai neslepia, kad netylančios kalbos apie gripą smarkiai padidino kai kurių produktų pardavimus. Citrinų, imbierų, medaus ir česnakų parduodama žymiai daugiau, o kai kurie paklausiausi sveikatai naudingi produktai pabrango...


Stabdoma Onkologijos instituto reorganizacija

Korupcijos skandale klimpstančiai Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) - naujas galvos skausmas. Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas sausio 29-ąją patenkino Onkologijos instituto tarybos prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir...


ES ministrai tarsis dėl bakterinių žarnyno infekcijų protrūkio

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ministrai antradienį susirinks į neeilinį pasitarimą dėl žmonių gyvybių nusinešusio bakterijų Escherichia coli sukeliamų žarnyno infekcijų protrūkio ir jo pasekmių daržovių bei vaisių augintojams, pirmadienį...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9