Vasario 24d. Pirmadienis

Meilei reikia ir širdies, ir proto

Peržiūrų skaičius: 20660

Kas yra meilė? Tikros meilės vaistų recepto Šv.Valentino dienos išvakarėse paprašėme gydytojo reanimatologo, širdies chirurgo ir psichoterapeutės.

Svarbiausia - mokėti atleisti

"Aš bet kurią minutę galiu paskambinti savo žmonai ir pasakyti, kad ją myliu. Iš tikrųjų labai labai myliu, lenkiu galvą prieš ją", - be jokios pompastikos, natūraliai ir nuoširdžiai tikino Kauno medicinos universiteto Intensyviosios terapijos klinikos vadovas docentas Vidas Pilvinis.

Susituokę jie gyvena 20 metų. Per tą laikotarpį ne kartą nesutapo jo ir žmonos nuomonės, bet tai jokios neigiamos įtakos jų jausmams nepadarė. Jei žmogus sugeba priimti kitaip mąstantį, matyti jo gerąsias savybes, sugeba mylėti - yra laimingas. Toks V.Pilvinis jaučiasi. Jo žmona Rugilė mąsto taip pat.

"Santykių sėkmė priklauso nuo žmogaus sugebėjimo atleisti, priimti kito netobulumą, įsiklausyti į sutuoktinio nuomonę, niekada nereikalauti, kad dominuotų tavoji", - tarsi tęsė savo vyro mintis R.Pilvinienė, nors kalbėjomės atskirai.

Mirties šešėlis sukrečia

Meilė padeda išsaugoti gerą sveikatą, o susirgus - sveikti. Intensyviosios terapijos skyriaus medikai mato įvairių žmonių santykių. Jie itin išryškėja susirgus, ištikus nelaimei. Artimo žmogaus praradimo grėsmė neretai priverčia sveikuosius įvertinti savo elgesį ir santykius. Tačiau sugebėjimas mylėti, anot V.Pilvinio, yra iš Dievo. Vieni sugeba mylėti, kiti - ne. Kodėl?

"Labai daug priklauso nuo to, ką gavome iš savo tėvų, kokie buvo jų tarpusavio santykiai", - įsitikinęs V.Pilvinis.

Jis lenkia galvą prieš savo tėvus ir yra jiems už viską dėkingas. Gydytojas tvirtina: laimingi tie, kurie moka mylėti visus žmones, sugeba matyti juose ne blogį, o gėrį. Tai akivaizdu žvelgiant į žmonių akis, stebint elgesį. Labai nesunku pastebėti, ar savo darbą, ligonius myli medikai.

"Meilė šalia esančiajam - neapsakomai didelė jėga, milžiniškas postūmis dideliems darbams", - įsitikinęs V.Pilvinis.

Širdyje - meilės randai

Pirmoji meilė aplanko labai anksti. Retenybė, kad ji būtų vienintelė, kaip yra R. ir V.Pilvinių šeimoje.

"Kiekvienas savo širdyje nešiojamės kapinaites, kuriose palaidotos visos nelaimingos meilės", - į klausimą, kas yra randai širdyje, atsakė Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos sektoriaus vadovas gydytojas Saulius Giedraitis.

Širdis - tik meilės simbolis, o randų joje išties būna. Kardiochirurgai skalpeliu širdį operuoja retai. Randai susidaro ištikus miokardo infarktui. Jį gali sukelti stresas, skatinantis širdies permušimus, ritmo sutrikimus. Meilė - taip pat stresas, priverčiantis širdį plakti dažniau.

"Informacija ateina per protą, suvokimą. Simpatinė nervų sistema širdies ritmą dažnina, parasimpatinė - retina. Taip gerosios emocijos, iš jų ir meilė, gydo, o blogosios žudo", - aiškino gydytojas S.Giedraitis.

Trisdešimt metų išgyvenęs santuokoje ir ne vienus metus dirbęs užsienyje S.Giedraitis įsitikino, kad atstumas artimų žmonių neišskiria, bet geriau visada būti kartu.

Kai baigiasi euforija

Kiekvienoje šeimoje - savas modelis. Meilė ir įsimylėjimas - skirtingi dalykai.

"Įsimylėjus partneris idealizuojamas, jam priskiriamos geriausios savybės, trūkumų nepastebima, o jiems išryškėjus tikimasi su jais susitaikyti. Iš pradžių užtenka aistros ir į meilę tarsi nieko nereikia investuoti. Tik tada, kai euforija baigiasi, o ji negali tęstis amžinai, apsinuogina problemos. Tie, kurie mažiau linkę idealizuoti mylimąjį, ir nusivylimo patiria mažiau, jis nėra toks skausmingas. Kuo labiau idealizuojamas mylimasis, tuo labiau juo nusiviliama", - nemeilės anatomijos pradžią atskleidė Šeimos santykių instituto šeimos psichoterapeutė Vaiva Bingelienė.

Viena didžiausių problemų ta, kad sutuoktiniai nesikalba, neišsiaiškina savo jausmų, nemoka spręsti konfliktų. Iš pradžių linkę nusileisti, pakentėti, bet ilgainiui tai susikaupia ir tampa per sunku. Tylint apima nuoskaudos, kaupiasi pyktis.

Psichoterapeutė pabrėžia, kad sprendžiant kasdienes problemas labai svarbu kalbantis pradėti ne nuo to, ką partneris blogai padarė, nekaltinti jo, nes kaltinimai atstumia, stato sieną. Nuoširdus pokalbis priverčia susimąstyti.

"Man trūksta tavo dėmesio, man skaudu, kai tu negrįžti po darbo namo, liūdna vienai, kai tu vakaroji su draugais", - tokius žodžius sakyti mylimajam moteris moko psichoterapeutė V.Bingelienė.

Šeimoje labai svarbu akcentuoti ne "tavo" ir "mano", o "mūsų". Labai svarbu ne tik išsakyti savo nuomonę, bet ir išklausyti, išgirsti partnerį.

Pyktis auga nesikalbant

Į Šeimos santykių institutą ateina daug porų, kurios tarpusavyje nesikalba. Ateina ir kaltina vienas kitą.

"Ateina tarsi klausdami, kuris labiau kaltas, o ne ieškodami sutarimo", - apibendrina gydytoja V.Bingelienė.

O kaip išsaugoti meilę? Reikia norėti ją išsaugoti, nes jei ji buvo, vadinasi, verta tai daryti, o ne ieškoti kito meilės objekto. Abiem reikia ieškoti kompromisų. Yra moterų, kurios linkusios aukotis šeimai, mylimam vyrui. Tai, sako gydytoja, nėra meilės išsaugojimo receptas. Kiekvienas žmogus turi turėti savąjį "aš", būti asmenybe. Nereikia išsižadėti savęs, savo pomėgių. Jei jie nesutampa, galima laisvalaikį praleisti atskirai ir grįžti laimingiems vienam pas kitą. Labai svarbu ieškoti bendrų pomėgių, bendros veiklos, nes nieko kartu nedarant įsiskverbia susvetimėjimas.

"Nereikia sėdėti ir su apmaudu laukti, kol mylimasis pakvies. Reikia kviesti pačiam, nesvarbu, kiek kartų iš eilės tai darei. Rutina skandina net ir jausmus", - pabrėžia V.Bingelienė.

Į klausimą, kodėl tiek daug porų skiriasi, gydytoja psichoterapeutė atsako pragmatiškai: netikros vertybės, seksualinė laisvė daro didžiulę žalą meilei. Nebėra tabu, niekas nenori vargintis spręsdamas problemas, dalytis gyvenimo našta, nori viską turėti greitai. Tik tas, kuris patiria laimę duodamas, o ne imdamas, gali išsaugoti pačią didžiausią vertybę gyvenime - meilę.


Rugilės ir Vido Pilvinių meilės istorija

Vidas Rugilę įsimylėjo būdamas aštuonerių. Juos suvedė šokiai. Vido tėvai labai norėjo, kad jis šoktų, ir nuvedė sūnų į šokių mokyklą. Jo šokių partnere buvo paskirta Rugilė. Vidui ji labai patiko.

Tačiau tokio amžiaus mergaitės auga greičiau ir per pusantrų metų Rugilė tapo visa galva aukštesnė. Dėl to Vidui buvo parinkta kita šokių partnerė, o Rugilė nusprendė nebešokti.

"Verkiau, kad mus išskyrė, kad Rugilės daugiau nebemačiau. Nenorėjau šokti su kita mergaite", - pirmąją meilę ir dėl jos patirto skausmo neužmirš V.Pilvinis.

Tačiau gyvenimas yra banguotas. Liūdesį keičia džiaugsmas. Jis Vidą aplankė įstojus į Kauno medicinos universitetą: Rugilė buvo ne tik toje pačioje grupėje, bet ir tame pačiame pogrupyje! Ūgiu ji jau buvo daug žemesnė. Mergaitės, kurią visąlaik mylėjo, Vidas buvo nematęs 8 metus.

"Tačiau man reikėjo atsikovoti Rugilę iš kito", - prisimena Vidas.

"Vidas mane pavergė savo asmenybės turtingumu, iškalba. Jau tada jis lotyniškų sentencijų mokėjo", - pasakoja Rugilė.

Juodu susituokė būdami trečiajame kurse.


Kaip išsaugoti meilę

Kalbėti, aiškintis, išsakyti jausmus.

Problemoms iškilus, kalbėtis tarpusavyje, o ne guostis artimiesiems.

Ieškoti būdų, kaip praskaidrinti rutiną.

Konsultuotis su specialistais.

Neištikimybė, melas tolina.

Skyrybos - kraštutinė, o ne pirmoji priemonė konfliktams spręsti.

 

Diena.lt

Atrastas "skausmo genas" gali padėti sumažinti kančias

Mokslininkai sugebėjo paaiškinti, kodėl vieni žmonės stipriau jaučia skausmą nei kiti, praneša "Telegraph". Gydytojai stengėsi paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės yra jautresni ir mažiau pakantūs skausmui. Jie atrado, kad dėl to gali būti...


Arbūzų poveikis panašus į "Viagros"

Amerikiečių mokslininkai negaili pagyrų arbūzui. Ištirta, kad jie ne tik vitaminų šaltinis, bet ir turi medžiagų, žmogaus kraujagysles veikiančių panašiai kaip "Viagra" ir sustiprinančių seksualinį potraukį. "Kuo ilgiau tyrinėjame...


Kaip padėti sausoms akims

Rūpinamės savo oda ir plaukais, tačiau pamirštame akis. Ir sunerimstame tik tada, kai jos sunegaluoja. Apie sausų akių sindromą kalbamės su akių gydytoja Rasa Bagdoniene. - Kas yra sausų akių sindromas? - Tai simptomų visuma, kurie sukelia akies...


Už optinės iliuzijos - smegenų mokslo atradimas

Už optinės iliuzijos - smegenų mokslo atradimas

Pasirodo, įprastos ir juoką sukeliančios optinės iliuzijos gali būti visai rimta mokslinių tyrimų preimonė. Ypač tada, kai tyrinėjamos žmogaus smegenys. Rezultatai yra iš ties įdomūs ir intriguojantys - galite tyrimą išbandyti su savo draugais....


Skyrybų priežastis – pernelyg didelis partnerių draugiškumas

Skyrybų priežastis – pernelyg didelis partnerių draugiškumas

Londono universiteto mokslininkai skelbia, kad labiau linkusios išsiskirti tos poros, kurioms būdingi giminiški ar draugiški ryšiai. Britų mokslininkų duomenimis, viena iš trijų sutuoktinių porų, palaikančių minėtus ryšius, išsiskiria. Sociologai...


JT: apipjaustymas mažina ŽIV riziką

Jungtinės Tautos paragino visas valstybes, kuriose siautėja Aids, pradėti masines vyrų apipjaustymo programas, nes moksliniai tyrimai parodė šią procedūrą sumažinant užsikrėtimo Žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) riziką, rašo "The...


Dvylikametės mergaitės viltis – donoro širdis

Mergaitė, kuri laukia. Taip būtų galima pavadinti dvylikametę Mantę. Ji viena iš aštuonių Lietuvos vaikų, laukiančių širdies donoro. Širdies persodinimo operacija – vienintelė mergaitės viltis išgyventi. Savaitgalį Vaiko širdies asociacijos,...


Streso metas: kaip atsilaikyti

Streso metas: kaip atsilaikyti

Stresas yra organizmą gelbėjanti gynybinė reakcija. Jis mus perspėja, kai peržengiame protingo požiūrio į gyvenimą principus. Kaip išvengti streso? Pataria specialistai. 1. Kelkite sau tik tuos tikslus, kurie atitinka realias galimybes. Šis...


Lietuvos rūkaliams mesti rūkyti padės lazeris

Lietuvoje pristatytas lazeris, kuris jau 20 000 žmonių Europoje padėjo mesti rūkyti. Specialaus, vokiečių mokslininkų sukurto "Facilitas" lazerio terapija laikoma bene efektyviausiu būdu atsisakyti žalingo įpročio – rūkymo. Tyrimų...


Pirmą kartą istorijoje nufotografuotas viruso gimimas

Pirmą kartą istorijoje nufotografuotas viruso gimimas

Žmonės ilgai bandė sukurti metodą, kuriuo būtų galima stebėti, kaip virusai sugeba pajungti ląsteles masinei savo kopijų gamybai. Pirmą kartą istorijoje toks metodas atrastas, ir juo pasinaudodami mokslininkai užfiksavo pirmąsias virusinės dalelės...


Pagerbė neatlygintinus kraujo donorus

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas įteikė Donorystės žymūno ir Nusipelniusio donoro pažymėjimus daugiau nei 50-ai Lietuvos neatlygintinų kraujo donorų. Šis renginys skirtas birželio 14-ąją minimai Pasaulinei kraujo donorų dienai. Šių metų...


Kas svarbiau: darbas ar galimybė išvengti vėžio?

Lietuvos moterims už galimybę išvengti pavojingos ligos – gimdos kaklelio vėžio – svarbiau yra jų darbas, išvaizda ir socialinis gyvenimas. Tai atskleidė tyrimas, kurį inicijavo tarptautinė farmacijos kompanija...


Marija Vitkutė. Senstantys tėvai - kaip su tuo susitaikyti

Vaikystėje tikriausiai visi mąstėme, kad mūsų tėvai – patys stipriausi, energingiausi – tokie bus visada ir nesikeis. Tėvų senatvė ir ligos – skausminga ir vengiama tema, nes su tėvais siejame gyvenimą, gyvybę. "Mes...


Druska veikia kaip narkotikas, atskleidė tyrimas

Druska veikia kaip narkotikas, atskleidė tyrimas

Mokslininkai nustatė, kodėl žmonės taip nesaikingai vartoja druską, nors ir žino, kad ji yra kenksminga. Pasirodo, druska - priklausomybę sukeliantis natūralus antidepresantas. Pasak mokslininkų, stiprų valgomosios druskos poreikį gali paaiškinti...


Nusikaltėlius nustatyti padės rankų bakterijos

Ant rankų esančios bakterijos gali būti lygiai tokios pat naudingos nustatant nusikaltėlio tapatybę kaip ir jo DNR, teigia mokslininkai. JAV tyrėjai nustatė, kad ant kiekvieno žmogaus odos gyvena skirtingos bakterijų "bendruomenės"....


Nuo neįgalumo išgelbėjo osteopatas

Nuo neįgalumo išgelbėjo osteopatas

Skausmas ir gydytojas privertė moterį prisiminti seniai pamirštą avariją. Tik netradicinis gydymo būdas ir jos pačios pastangos išvadavo moterį nuo daugelį metų varginusių skausmų ir grėsusio neįgalumo.


Lenkijoje pedofilai bus priverstinai kastruojami

Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis pasirašė įstatymą, pagal kurį cheminė kastracija bus priverstinai taikoma suaugusiesiems, prievartavusiems savo vaikus ar artimus giminaičius, praneša BBC. Šio įstatymo priėmimas reiškia, kad dabar Lenkija...


Medicininis analizatorius I tipo diabetą nustato pagal iškvepiamą orą

ETH Zurich instituto mokslininkai sukūrė naujo tipo diagnostinį įrenginį, kuris I tipo diabeto požymius nustato akimirksniu, neimant jokio kraujo mėginio. Tai padaroma specialiu jutikliu analizuojant žmogaus iškvepiamą orą. Įtaise integruotas...


Kaulų lūžius gydys kamieninių ląstelių injekcijos

Gydytojai galūnių lūžius bei įvairias kaulų ligas netrukus gydyti galės paprasčiausiomis injekcijomis. Eksperimentų metu kamieninių ląstelių terapija padėjo laboratorinėms pelėms išauginti naujų kaulų. D. Britanijos mokslininkai atlieka bandymus...


Veido persodinimo operacija sugrąžino pojūčius

Veido persodinimo operacija sugrąžino pojūčius

Moteris, kuriai gruodį atlikta pirmoji JAV bei ketvirtoji pasaulyje veido persodinimo operacija, vėl pradėjo uosti ir normaliai maitintis. Moteris teigė, kad ji pradeda atgauti pasitikėjimą savimi, pranešė gydytoja Maria Siemionowa, plastikinės...


Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Vaisiai, daržovės ir arbata gali sumažinti plaučių vėžio riziką

Valgydami flavonoidų turinčių vaisių ir daržovių bei gerdami arbatą rūkoriai gali sumažinti tikimybę susirgti plaučių vėžiu, nustatė Kalifornijos universiteto mokslininkai. Flavonoidai yra vandenyje tirpstantys augalų pigmentai, kurie turi...


Pradėti galūnes atauginti padedančių miltelių bandymai

Hjūstone (Teksasas, JAV) pradėta plataus masto klinikinė studija, kurioje tiriamas neseniai sukurtų chirurginės paskirties miltelių "Pixie Dust" gebėjimas regeneruoti žmogaus galūnes. Eksperimentuose dalyvauja sužeidimus Afganistane...


Naujasis VU superkompiuteris padės Lietuvos medikams ir genetikams

Iki birželio baigus visus bandymus, darbą visu pajėgumu pradės naujasis, 1,5 tūkst. procesorių ir 600 TB diskinės atminties turintis Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) superkompiuteris. VU MIF prodekanas...


Kontraceptinės piliulės pavojus

Kontraceptinės piliulės pavojus

The Guardian praneša, kad, anot naujausių tyrimų, kontraceptinės tabletės gali priversti moteris pasirinkti "netinkamą" partnerį. Manoma, kad kontraceptinė piliulė sutrikdo natūralų mechanizmą, traukiantį žmones su tinkamais genais ir...


Vilniuje nuo pandeminio gripo mirė 46 metų vyras

Antradienį nuo kiaulių gripo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose mirė 46 metų vyras. Tai - penktoji oficialiai patvirtinta mirtis Lietuvoje. Tai oficialiai patvirtinto sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas bei Vilniaus...


Akcija: "Nebūk abejingas! Padovanok kraujo – išgelbėk gyvybę!"

Akcija: "Nebūk abejingas! Padovanok kraujo – išgelbėk gyvybę!"

Gegužės 27 d. JOD (Jaunimo organizacijos "Darbas") Vilniaus skyriaus nariai dalyvavo savo pačių inicijuotoje akcijoje "Padovanokime lašelį kraujo". Jos metu skyriaus nariai lankėsi "Nacionaliniame kraujo centre", kur...


Sutiktą moterį įvertina akimirksniu

Vyrams tereikia akimirkos nuspręsti, ar sutikta moteris jiems yra patraukli. Dėl to jie neturėtų būti peikiami, nes tokia savybė užprogramuota genetiškai. Kaip teigia mokslininkai, pagal išvaizdą moteris vertinantys vyrai tiesiog vadovaujasi...


Pasaulyje bus kalbama apie homeopatijos naudą

Europos Sąjungos Homeopatijos diena bus minima kovo 23 d. Europos Parlamente Briuselyje. Renginio organizatorė yra Europos parlamento narė airė Marian Harkin. Europoje dirba apie 54 tūkst. gydytojų homeopatų, ir vien tik Europos Sąjungoje daugiau...


Klastinga liga renkasi vis jaunesnes aukas

Klastinga liga renkasi vis jaunesnes aukas

Dar prieš porą dešimtmečių gimdos kaklelio vėžys dažniausiai būdavo diagnozuojamas 60-64 metų moterims, o šiandien - 40-49 metų pacientėms. Per pastaruosius penkerius metus gimdos kaklelio vėžio atvejų vis daugėja, mirštančiųjų nuo šios ligos -...


Skleroterapija – efektyvus venų varikozės ir kapiliarų tinklo gydymas

Skleroterapija – efektyvus venų varikozės ir kapiliarų tinklo gydymas

Kokios pagrindinės priežastys lemia lėtinį veninės kojų kraujotakos sutrikimą ir kokie pagrindiniai simptomai vargina žmogų bei verčia kreiptis į gydytoją ? Nustatyta, jog kas penktą šalies gyventoją vargina kojų kraujotakos sutrikimai, tinimai....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9