Birželio 14d. Pirmadienis

Meilei reikia ir širdies, ir proto

Peržiūrų skaičius: 20660

Kas yra meilė? Tikros meilės vaistų recepto Šv.Valentino dienos išvakarėse paprašėme gydytojo reanimatologo, širdies chirurgo ir psichoterapeutės.

Svarbiausia - mokėti atleisti

"Aš bet kurią minutę galiu paskambinti savo žmonai ir pasakyti, kad ją myliu. Iš tikrųjų labai labai myliu, lenkiu galvą prieš ją", - be jokios pompastikos, natūraliai ir nuoširdžiai tikino Kauno medicinos universiteto Intensyviosios terapijos klinikos vadovas docentas Vidas Pilvinis.

Susituokę jie gyvena 20 metų. Per tą laikotarpį ne kartą nesutapo jo ir žmonos nuomonės, bet tai jokios neigiamos įtakos jų jausmams nepadarė. Jei žmogus sugeba priimti kitaip mąstantį, matyti jo gerąsias savybes, sugeba mylėti - yra laimingas. Toks V.Pilvinis jaučiasi. Jo žmona Rugilė mąsto taip pat.

"Santykių sėkmė priklauso nuo žmogaus sugebėjimo atleisti, priimti kito netobulumą, įsiklausyti į sutuoktinio nuomonę, niekada nereikalauti, kad dominuotų tavoji", - tarsi tęsė savo vyro mintis R.Pilvinienė, nors kalbėjomės atskirai.

Mirties šešėlis sukrečia

Meilė padeda išsaugoti gerą sveikatą, o susirgus - sveikti. Intensyviosios terapijos skyriaus medikai mato įvairių žmonių santykių. Jie itin išryškėja susirgus, ištikus nelaimei. Artimo žmogaus praradimo grėsmė neretai priverčia sveikuosius įvertinti savo elgesį ir santykius. Tačiau sugebėjimas mylėti, anot V.Pilvinio, yra iš Dievo. Vieni sugeba mylėti, kiti - ne. Kodėl?

"Labai daug priklauso nuo to, ką gavome iš savo tėvų, kokie buvo jų tarpusavio santykiai", - įsitikinęs V.Pilvinis.

Jis lenkia galvą prieš savo tėvus ir yra jiems už viską dėkingas. Gydytojas tvirtina: laimingi tie, kurie moka mylėti visus žmones, sugeba matyti juose ne blogį, o gėrį. Tai akivaizdu žvelgiant į žmonių akis, stebint elgesį. Labai nesunku pastebėti, ar savo darbą, ligonius myli medikai.

"Meilė šalia esančiajam - neapsakomai didelė jėga, milžiniškas postūmis dideliems darbams", - įsitikinęs V.Pilvinis.

Širdyje - meilės randai

Pirmoji meilė aplanko labai anksti. Retenybė, kad ji būtų vienintelė, kaip yra R. ir V.Pilvinių šeimoje.

"Kiekvienas savo širdyje nešiojamės kapinaites, kuriose palaidotos visos nelaimingos meilės", - į klausimą, kas yra randai širdyje, atsakė Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos sektoriaus vadovas gydytojas Saulius Giedraitis.

Širdis - tik meilės simbolis, o randų joje išties būna. Kardiochirurgai skalpeliu širdį operuoja retai. Randai susidaro ištikus miokardo infarktui. Jį gali sukelti stresas, skatinantis širdies permušimus, ritmo sutrikimus. Meilė - taip pat stresas, priverčiantis širdį plakti dažniau.

"Informacija ateina per protą, suvokimą. Simpatinė nervų sistema širdies ritmą dažnina, parasimpatinė - retina. Taip gerosios emocijos, iš jų ir meilė, gydo, o blogosios žudo", - aiškino gydytojas S.Giedraitis.

Trisdešimt metų išgyvenęs santuokoje ir ne vienus metus dirbęs užsienyje S.Giedraitis įsitikino, kad atstumas artimų žmonių neišskiria, bet geriau visada būti kartu.

Kai baigiasi euforija

Kiekvienoje šeimoje - savas modelis. Meilė ir įsimylėjimas - skirtingi dalykai.

"Įsimylėjus partneris idealizuojamas, jam priskiriamos geriausios savybės, trūkumų nepastebima, o jiems išryškėjus tikimasi su jais susitaikyti. Iš pradžių užtenka aistros ir į meilę tarsi nieko nereikia investuoti. Tik tada, kai euforija baigiasi, o ji negali tęstis amžinai, apsinuogina problemos. Tie, kurie mažiau linkę idealizuoti mylimąjį, ir nusivylimo patiria mažiau, jis nėra toks skausmingas. Kuo labiau idealizuojamas mylimasis, tuo labiau juo nusiviliama", - nemeilės anatomijos pradžią atskleidė Šeimos santykių instituto šeimos psichoterapeutė Vaiva Bingelienė.

Viena didžiausių problemų ta, kad sutuoktiniai nesikalba, neišsiaiškina savo jausmų, nemoka spręsti konfliktų. Iš pradžių linkę nusileisti, pakentėti, bet ilgainiui tai susikaupia ir tampa per sunku. Tylint apima nuoskaudos, kaupiasi pyktis.

Psichoterapeutė pabrėžia, kad sprendžiant kasdienes problemas labai svarbu kalbantis pradėti ne nuo to, ką partneris blogai padarė, nekaltinti jo, nes kaltinimai atstumia, stato sieną. Nuoširdus pokalbis priverčia susimąstyti.

"Man trūksta tavo dėmesio, man skaudu, kai tu negrįžti po darbo namo, liūdna vienai, kai tu vakaroji su draugais", - tokius žodžius sakyti mylimajam moteris moko psichoterapeutė V.Bingelienė.

Šeimoje labai svarbu akcentuoti ne "tavo" ir "mano", o "mūsų". Labai svarbu ne tik išsakyti savo nuomonę, bet ir išklausyti, išgirsti partnerį.

Pyktis auga nesikalbant

Į Šeimos santykių institutą ateina daug porų, kurios tarpusavyje nesikalba. Ateina ir kaltina vienas kitą.

"Ateina tarsi klausdami, kuris labiau kaltas, o ne ieškodami sutarimo", - apibendrina gydytoja V.Bingelienė.

O kaip išsaugoti meilę? Reikia norėti ją išsaugoti, nes jei ji buvo, vadinasi, verta tai daryti, o ne ieškoti kito meilės objekto. Abiem reikia ieškoti kompromisų. Yra moterų, kurios linkusios aukotis šeimai, mylimam vyrui. Tai, sako gydytoja, nėra meilės išsaugojimo receptas. Kiekvienas žmogus turi turėti savąjį "aš", būti asmenybe. Nereikia išsižadėti savęs, savo pomėgių. Jei jie nesutampa, galima laisvalaikį praleisti atskirai ir grįžti laimingiems vienam pas kitą. Labai svarbu ieškoti bendrų pomėgių, bendros veiklos, nes nieko kartu nedarant įsiskverbia susvetimėjimas.

"Nereikia sėdėti ir su apmaudu laukti, kol mylimasis pakvies. Reikia kviesti pačiam, nesvarbu, kiek kartų iš eilės tai darei. Rutina skandina net ir jausmus", - pabrėžia V.Bingelienė.

Į klausimą, kodėl tiek daug porų skiriasi, gydytoja psichoterapeutė atsako pragmatiškai: netikros vertybės, seksualinė laisvė daro didžiulę žalą meilei. Nebėra tabu, niekas nenori vargintis spręsdamas problemas, dalytis gyvenimo našta, nori viską turėti greitai. Tik tas, kuris patiria laimę duodamas, o ne imdamas, gali išsaugoti pačią didžiausią vertybę gyvenime - meilę.


Rugilės ir Vido Pilvinių meilės istorija

Vidas Rugilę įsimylėjo būdamas aštuonerių. Juos suvedė šokiai. Vido tėvai labai norėjo, kad jis šoktų, ir nuvedė sūnų į šokių mokyklą. Jo šokių partnere buvo paskirta Rugilė. Vidui ji labai patiko.

Tačiau tokio amžiaus mergaitės auga greičiau ir per pusantrų metų Rugilė tapo visa galva aukštesnė. Dėl to Vidui buvo parinkta kita šokių partnerė, o Rugilė nusprendė nebešokti.

"Verkiau, kad mus išskyrė, kad Rugilės daugiau nebemačiau. Nenorėjau šokti su kita mergaite", - pirmąją meilę ir dėl jos patirto skausmo neužmirš V.Pilvinis.

Tačiau gyvenimas yra banguotas. Liūdesį keičia džiaugsmas. Jis Vidą aplankė įstojus į Kauno medicinos universitetą: Rugilė buvo ne tik toje pačioje grupėje, bet ir tame pačiame pogrupyje! Ūgiu ji jau buvo daug žemesnė. Mergaitės, kurią visąlaik mylėjo, Vidas buvo nematęs 8 metus.

"Tačiau man reikėjo atsikovoti Rugilę iš kito", - prisimena Vidas.

"Vidas mane pavergė savo asmenybės turtingumu, iškalba. Jau tada jis lotyniškų sentencijų mokėjo", - pasakoja Rugilė.

Juodu susituokė būdami trečiajame kurse.


Kaip išsaugoti meilę

Kalbėti, aiškintis, išsakyti jausmus.

Problemoms iškilus, kalbėtis tarpusavyje, o ne guostis artimiesiems.

Ieškoti būdų, kaip praskaidrinti rutiną.

Konsultuotis su specialistais.

Neištikimybė, melas tolina.

Skyrybos - kraštutinė, o ne pirmoji priemonė konfliktams spręsti.

 

Diena.lt

Siūloma kelti greitosios pagalbos darbuotojų kvalifikaciją

Siūloma kelti greitosios pagalbos darbuotojų kvalifikaciją

Valstybinė medicininio audito inspekcija atkreipė SAM dėmesį į GMP darbuotojų kvalifikacijos klausimus. "Tik 7 proc. šalies GMP dirbančio personalo yra gydytojai, 11 proc. darbuotojų yra vyresni nei 60 metų amžiaus", - teigiama audito...


Meilė - kaip narkotikas

Meilė - kaip narkotikas

Apėmus pakiliam meilės jausmui, partneris atrodo ypatingas. Nė vienas daiktas ar žmogus neįstengia sukelti tokios euforijos kaip jis ar ji, kai esame įsimylėję. Šiuos romantiškus jausmus dažnai lydi tam tikra smegenų susijaudinimo būsena, kuriai...


Panevėžyje atšaukiama gripo epidemija

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Visvaldas Matkevičius išleido įsakymą, kuriuo mieste atšaukiama gripo epidemija ir kompleksinių profilaktinių priemonių plano vykdymas. Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenimis,...


Estijoje parduodami vaistai "sudužusioms širdims"

Estijoje veikianti vaistinė siūlo įvairiausius vaistus. Pavyzdžiui, prekiaujama pagal viduramžių receptus sukurtais vaistais "sudužusių širdžių" gydymui. "Nuo viduramžių šioje vaistinėje buvo ruošiami ir parduodami ypatingu būdu...


Švytinčios detalės sklaido niūrią nuotaiką

Švytinčios detalės sklaido niūrią nuotaiką

Šaltuoju ir tamsiuoju metų laiku ne vienas su ilgesiu prisimena vasaros akimirkas ar kuriame nors pietų kurorte praleistas atostogas. Nenuostabu – Lietuvos klimatas nelepina nei kaulus laužančia šiluma, nei gausiais saulės bučiniais....


Medikai raginami skirti pigesnius kompensuojamus vaistus

Medikai raginami skirti pigesnius kompensuojamus vaistus

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas ragina medikus atsižvelgti į kompensuojamų vaistų kainyno papildymą pigesniais generiniais vaistais. Jo manymu, tiek gydytojai, tiek vaistininkai turėtų siūlyti pacientams galimybę rinktis pigesnius to...


Europos vaistų agentūra patvirtina Rotarix teigiamą naudos ir rizikos santykį

Europos vaistų agentūra patvirtina Rotarix teigiamą naudos ir rizikos santykį

Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetas (toliau – CHMP), įvertinęs turimus duomenis dėl per burną vartojamos Rotarix vakcinos, nusprendė, kad vakcinos naudos ir rizikos santykis išlieka teigiamas, o labai mažas...


Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems ir vaikams

Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems ir vaikams

Nuo balandžio 1-osios, visą mėnesį Jūrų muziejus registruoja norinčius dalyvauti individualiuose užsiėmimuose su delfinais. Keletą metų dėl susidariusios ilgos eilės registravimas buvo visiškai nutrauktas. Individualūs užsiėmimai su delfinais...


Aklas keturmetis "mato" kaip delfinas

Aklas Jamie'is Asplandas "mato" naudodamas echolokacijos techniką: siunčia garso pliūpsnius, kurie atsispindi nuo objektų ir aidu grįžta atgal. Kaip praneša britų "The Daily Telegraph", tai aklam gimusiam keturmečiui...


Britai keliauja operuotis į užsienį

Britai keliauja operuotis į užsienį

Didžiojoje Britanijoje sparčiai auga sveikatos turizmas – per metus gydytis svetur išvyksta 60 tūkst. britų, rašo "Mirror News". Britams patraukliausios šalys operuotis yra Indija, Vengrija, Ispanija, Belgija ir Kipras. Čia...


JAV mokslininkai studijai ieško kleptomanų

JAV mokslininkai studijai ieško kleptomanų

Kalifornijos Stenfordo universiteto mokslininkai ieško kleptomanų, kurie galėtų dalyvauti naujoje studijoje apie ligotą potraukį vogti turinčių asmenų gydymą. Vien tik Jungtinėse Valstijose yra per milijoną kleptomanų, tačiau šių žmonių paieška...


Menopauzė - naujos būsenos pradžia

Menopauzė - naujos būsenos pradžia

Menopauzės data paprastai nustatoma praėjus vieneriems metams nuo paskutiniųjų menstruacijų. Pasak gydytojų, ne visi simptomai pasireiškia vienodu intensyvumu. Maždaug ketvirtadaliui moterų mėnesinės išnyksta be ryškesnių negalavimų, kitoms tai...


Ekscentriškumas – psichikos sutrikimas?

Ekscentriškumas – psichikos sutrikimas?

Ekscentriškumą medikai žada priskirti prie psichikos sutrikimų. Tokį pasiūlymą diagnozuojant ligas siūlo įtvirtinti JAV medikai. Kaip praneša portalas telegraph co.uk, JAV medikai teigia, kad ekscentrikams didelė tikimybė susirgti psichikos...


J.Kumpienė: SAM nepritarė, kad Valstybinė ligonių kasa kauptų didelį rezervą

Sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė sako sutinkanti su Valstybės kontrolės išvadomis, kad 2010 metais kauptas per didelis Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) rezervas, ir teigia, kad jau parengtos pataisos, numatančios...


Ispanijoje veido transplantavimą patyręs pacientas jau sudalyvavo spaudos konferencijoje

Ispanas, kuriam atlikta dalinė veido transplantavimo operacija, praėjusį antradienį pirmą kartą pasirodė viešai. Jis spaudos konferencijos metu apkabino jį operavusį chirurgą ir padėkojo donoro šeimai. Pacientas, kuris visuomenei kol kas...


Vertinant patrauklumą vyrų nuomonės sutampa, o moterų - ne

Kodėl vienos moterys yra daugiau, kitos - mažiau žavios? Vyrai šiuo klausimu daugiau ar mažiau sutaria. Tuo tarpu kiekviena moteris paprastai turi savo nuomonę apie tai, kas jas žavi vyruose, teigiama Wake Forest Universiteto psichologo...


Atrastas "superantikūnas" gripui įveikti

Atrastas "superantikūnas" gripui įveikti

Mokslininkai teigia, kad pagaliau surastas pirmasis antikūnas, galintis įveikti bet kokio tipo gripo A virusą. Eksperimentai, atlikti su gripu apkrėsta pele parodė, kad šis antikūnas gali būti naudojamas kaip vaistas ypač sunkiais gripo susirgimo...


Ausies skausmo priežastis – 33 metus įstrigęs dantis

Daugiau nei 30 metų buvęs kalnakasys Stephenas Hirstas kentė ausies skausmus ir silpnai girdėjo. Šio skausmo priežastis – ausyje įstrigęs dantis. Kaip praneša dailymail.co.uk, vyras dabar pagaliau gali ramiai miegoti, nes jo nebekankina...


Siūloma peržiūrėti taupymo galimybes medicinos įstaigose

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas kreipiasi į Lietuvos gydytojų sąjungą, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungą, visus gydytojus, slaugytojus bei kitus sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojus, prašydamas suvokti susidariusią...


Validolis – ne vaistas, o maisto papildas

Ilgą laiką validolis vartotas esant širdies veiklos sutrikimams. Ypač jo dažnai griebiasi vyresnio amžiau žmonės. Tačiau gydytojai jo nelaiko vaistu, nes nėra įrodyta, kad jis padėtų sergant kokia nors liga. Valstybinė visuomenės sveikatos...


Sukurtas naujos kartos dirbtinio apvaisinimo būdas

Sukurtas naujos kartos dirbtinio apvaisinimo būdas

Šveicarijos kompanija "Anecova" sukūrė naujo tipo dirbtinio apvaisinimo įrenginį. Jis patalpinamas moters organizme keturioms dienoms ir išlaiko embrionus stabiliai vienoje vietoje, tarsi dirbtinis kiaušintakis. Šios 5mm ilgio...


Nerašyta taisyklė: dovanos gydytojams tapo privalomos

Medikų ir jų pacientų santykiuose dominuoja vieša paslaptis: vieni duoda, kiti ima. Paradoksalu tai, kad šitaip dėkojama dar prieš gydymą. Kaip tai vertina patys gydytojai? Penkiasdešimtmetė kaimo gyventoja pateko į avariją. Buvo akivaizdu, kad...


Nauji ginklai kovai su vėžiu

Lietuvoje nemažėja sergamumas onkologinėmis ligomis. Siekiant jas bei ikivėžinę būklę diagnozuoti kuo anksčiau Valstybinis patologijos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos vykdo projektą centro specialistų kompetencijai šiose srityse...


Tyrimas: "G taškas" – tik mitas

Vokiečių ginekologo Ernsto Grafenbergo 1950 m. tariamai atrasta moterų erogeninė zona, pavadinta "G tašku", tėra tik moterų fantazija, tvirtina D. Britanijoje atlikto tyrimo autoriai.Apklausę daugiau nei 1 800 moterų, specialistai priėjo...


70 proc. gyventojų priimtiniau, kai konkrečius vaistus rekomenduoja gydytojas

Dauguma - 70 proc. - Lietuvos gyventojų mano, kad jiems priimtiniau, kai konkrečius vaistus - tikslų jų pavadinimą - rekomenduoja gydytojas, rodo antradienį paskelbti apklausos rezultatai. Tyrimų bendrovės RAIT apklausoje dešimtadalis apklaustųjų...


Maisto papildų verslas - po medikų sparnu

Maisto papildų verslas - po medikų sparnu

Maisto papildai - ne vaistas, o maistas. Nepaisant to, kai kurie medikai pacientus siunčia nusipirkti papildų, ir ne bet kur, o į gydymo įstaigoje veikiantį konkrečios firmos maisto papildų kabinetą. "Pakliuvau į aferą", - tiesiai...


Sergantiems diabetu pagerės paslaugų prieinamumas

Nuo liepos 1 d. slaugytojų diabetologų teikiamos ambulatorinės paslaugos pirmą kartą bus pradėtos apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšų. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio įsakymu patvirtintuose...


Marija Vitkutė. Senstantys tėvai - kaip su tuo susitaikyti

Vaikystėje tikriausiai visi mąstėme, kad mūsų tėvai – patys stipriausi, energingiausi – tokie bus visada ir nesikeis. Tėvų senatvė ir ligos – skausminga ir vengiama tema, nes su tėvais siejame gyvenimą, gyvybę. "Mes...


Išrastas amfetamino matuoklis

Švedijos mokslininkai išrado į alkotesterį panašų matuoklį, iš žmogaus kvapo nustatantį, ar jis vartojo sintetinių narkotikų – amfetamino ar metamfetamino. Dauguma narkotikus organizme aptinkančių testavimo priemonių naudoja šlapimo ar...


Ar vyrai ir moterys turi skirtingą polinkį į narkotikus?

Visame pasaulyje vyrai dažniau nei moterys vartoja narkotikus ir pirmauja beveik visose su neteisėtu narkotikų vartojimu susijusiose srityse. Lietuva taip pat – ne išimtis. Naujausias psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo Lietuvoje...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9