Sausio 27d. Ketvirtadienis

Medikai kaunasi dėl technikos stebuklų

Peržiūrų skaičius: 20484

Nevaldomo brangios diagnostinės medicinos technikos pirkimo pasekmės sunkmečiu atsirūgsta itin nemaloniai.

Kitąmet valstybei teks apmokėti dešimtis milijonų litų siekiančias sąskaitas už avansu įsigytus aparatus, o jau įsiplieskė kovos dėl naujų.

Sveikatos apsaugai skiriamomis lėšomis Lietuva toli gražu nėra pirmaujanti Europos Sąjungoje (ES), tačiau pagal apsirūpinimą brangiausia medicininės diagnostikos įranga veržiasi į lyderius.

Technikos stebuklas

Prie to prisidės ir numatomas dviejų pozitronų emisijos tomografų (PET) pirkimas. Tiesa, juos ketinama įsigyti už ES lėšas, tačiau itin brangiai kainuojantys - po 2-3 tūkst. litų - tyrimai bus apmokami iš valstybės biudžeto. Ši mūsų šalyje iki šiol nematyta įranga daugiausia skirta piktybinių navikų diagnostikai.

Planuojamo pirkinio kaina lygintina su modernaus naikintuvo, o įrangai aptarnauti reikia net nedidelio branduolinio reaktoriaus. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) valdininkai juokauja, kad toks projektas aplenktų net nevykėlę "Leo LT".

Įsigijusi du PET, mūsų maža šalis taptų viena geriausiai tokia įranga apsirūpinusių valstybių Europoje. Iki šiol buvome turtingiausi "tik" kompiuterinių tomografų skaičiumi tūkstančiui gyventojų, nors ir magnetinio rezonanso aparatūros gausa lenkėme daugelį. Tik bėda, kad sergamumo onkologinėmis ligomis rodikliai Lietuvoje - vieni prasčiausių Senajame žemyne, o mūsų šalies gyventojai gauna bene mažiausiai modernių vaistų šioms ligoms gydyti.

Tikrąją padėtį slepia

Prieš kelerius metus, įkaitinti ekonomikos pakilimo, gydymo įstaigų vadovai kone lenktyniavo, kas daugiau įsigis prestižo ženklu tapusios diagnostinės technikos. Tačiau sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko patarėjo Martyno Marcinkevičiaus duomenimis, milijonus kainuojančia įranga neretai atliekami vos keli tyrimai per dieną.

Tai itin būdinga rajonų ligoninėms, kurios paprasčiausiai neturi su šia technika galinčių dirbti specialistų. Be to, neretai taikomos tik kelios brangios įrangos funkcijos. Duomenys byloja, kad daugelyje gydymo įstaigų moderni diagnostinė aparatūra panaudojama vos 30-40 procentų.

Tačiau patarėjos pripažino, kad šie skaičiai veikiausiai nėra patikimi, mat įstaigos slepia tikrąją padėtį: esą aparatūra realiai nenaudojama.

"Tačiau SAM tam neturi daug įtakos. Mums pavaldžios tik kelios gydymo įstaigos - Santariškių, Kauno medicinos universiteto klinikos... Rajonų ligoninės pavaldžios savivaldybėms - iš šių gydymo įstaigų galime tik prašyti duomenų. Jei įžvelgiame negerovių, išgirstame pasiteisinimus, kad viskas daroma dėl pacientų", - sakė M. Marcinkevičius.

Pinigų šaltinis išseko

Iki šiol SAM net neturėjo sąrašo, kokios technikos yra prisipirkusios gydymo įstaigos. Jau nekalbant apie tai, kaip konkrečiai ji naudojama. Tokius duomenis žadama rinkti kitais metais. Pirkimų maniją revizuos ir sunkmetis.

Valstybės investicijų programai (pagal ją dažniausiai ir buvo įsigyjama moderni įranga) skirtos lėšos kitąmet bus perpus mažesnės nei šiemet. 2010-aisiais investicijoms į sveikatos apsaugą numatyta 45 mln. litų (šiemet - 90 mln. litų, 2008-aisiais - 220 mln. litų).

Net trečdalį gerokai suplonėjusio pyrago kitąmet greičiausiai atsirieks Šiaulių apskrities ligoninė. Jau keletą metų paeiliui ji gauna po dešimtis milijonų litų, kitoms panašioms ligoninėms nubyra vos po du tris milijonus.

Mat niekaip nebaigiamai statyti Motinos ir vaiko klinikai šiauliečiai įsigijo medicinos technikos už daugiau kaip 19 mln. litų. Su išlaidomis statybos darbams įsiskolinimas siekia apie 25 mln. litų.

Dar šių metų pradžioje Šiaulių apskrities ligoninėje apsilankę Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) atstovai rado tuščias patalpas, prigrūstas nenaudojamos įrangos.

Be kita ko, ligoninė įsigijo ir kompiuterinį tomografą. Anot Seimo SRK pirmininko Antanas Matulo, Motinos ir vaiko klinikai jis nėra itin reikalingas, nes jis labiau skirtas diagnozuoti onkologines, neurologines ligas, kaulų patologijas.

Kas ką nori, tas tą daro

A. Matulo teigimu, dešimtys milijonų litų buvo išleisti remiantis "pusiau žodiniais, pusiau raštiškais pavedimais". Dar Gedimino Kirkilo vadovavimo Vyriausybei laikais, kai finansų ministru dirbo Rimantas Šadžius, o Šiaulių apskrities viršininkas buvo Alvydas Šedžius. Kalbama, kad pastarieji du susiję ne tik partiniais ryšiais.

Apskrities valdžia prašė Vyriausybės palaiminti šiuos pirkimus. Toks prašymas motyvuotas tuo, kad iš valstybės biudžeto ligoninei planuota skirti tam reikalingą sumą. SAM pritarė, kad konkursas įrangai įsigyti yra tikslingas. Tik perspektyvoje regėti dešimtys milijonų litų buvo nedelsiant išleisti.

Dėl šių aplinkybių Seimo SRK kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą. Tačiau tai, kad įranga buvo įsigyta neturint visų pinigų, šiai tarnybai neleido konstatuoti, jog buvo pažeisti įstatymai. Šiuo klausimu kreiptasi ir į valstybės kontrolierę Rasą Budbergytę. Taškus ant "i" sudėliotų auditas, bet kol jis neatliktas, galutinio atsakymo nėra.

Sunkmetis gerokai apkarpė Valstybės investicijų programą: milžinišką Šiaulių ligoninės skolą dabar tenka kompensuoti kitų įstaigų sąskaita. "Kas būtų, jei visi sumanytų išleisti dar tik planuojamas lėšas? Ir visas iš karto, ne per kelerius metus? Kiltų tikras chaosas", - piktinosi A. Matulas.

Viskas, ko reikia

Šiaulių apskrities ligoninės direktorius Petras Simavičius džiaugėsi, kad pradėjus gauti dideles pinigų sumas, jau matyti beveik du dešimtmečius trunkančių statybų pabaiga. Projekte buvo numatyta ir nauja įranga, todėl P. Simavičius neabejojo pirkinių reikalingumu.

"Kokia čia žala? Reikėtų to paklausti viso regiono moterų ir kūdikių. Gimdymo sąlygos čia bene prasčiausios visoje Lietuvoje. Įranga, kuria naudojamės, negalima atskirti galvos nuo užpakalio. Nesaugios sąlygos ir gydytojams, ir pacientams", - aiškino jis.

Bėda ir tai, kad ligoninės turimas kompiuterinis tomografas - už 7 kilometrų nuo statomos klinikos. Pirkti dar vieną buvę būtina, kad mamoms ir kūdikiams nereikėtų vargti.

"Visa įranga yra optimali, tokia, kokios reikia, kad mes neužsitrauktume atsakomybės pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą", - sakė ilgametis Šiaulių apskrities ligoninės vadovas.

Nenori dalytis

Jeigu duoda milijonus, žinoma, reikia imti. Ligoninės pirkosi brangią įrangą, iš pradžių žadėdamos, kad aparatūra leis naudotis ir kitiems. Tačiau dažniausiai pažadai nebuvo tęsimi, o nukentėdavo pastumdėliais tapę pacientai.

Naujausias nenoro dalytis pavyzdys: dvi didelės viena šalia kitos įsikūrusios sostinės ligoninės - Santariškių klinikos ir Onkologijos institutas. Kaunamasi dėl teisės pas save statyti lig šiol neregėtą diagnostikos stebuklą - pozitronų emisijos tomografą.

Kauno medicinos universiteto Radiologijos klinikos vadovo Algido Basevičiaus teigimu, PET vertingas tuo, kad ištyrus juo, onkologinių ligonių diagnozė gali pasikeisti net iki 40 procentų. "Pavyzdžiui, kompiuteriniu tomografu nustatomas tik vienas navikinis mazgas, o tyrimas PET aparatu išryškina ir smulkesnius mazgelius, - todėl gydyti reikės kitaip", - pasakojo radiologas.

Sveikatos apsaugos ministro patarėjo M. Marcinkevičius teigimu, duomenys apie PET efektyvumą yra labai prieštaringi. Vieni tvirtina, kad šis tyrimas labai svarbus, kiti - kad jis neturi esminių pranašumų, palyginti su kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimais.

Kas lemia kainą?

Anot M. Marcinkevičiaus, Lietuva nepirktų tokios aparatūros, tačiau vėliau ES veikiausiai neduotų tam lėšų. Parama negali būti skirta vaistams - tik statyboms, remontams bei brangiai aparatūrai, tad ir nuspręsta, kad geriau pirkti PET nei naujus kompiuterinius tomografus ar echoskopus. Seimo SRK pirmininkas A.Matulas pritaria - negalima atsilikti šiuolaikinės diagnostikos srityje.

Tačiau jo teigimu, komitetas pritarė tik vieno tokio aparato pirkimui - jo pakanka ir pagal mūsų šalies gyventojų skaičių, ir pagal poreikį. Susitarti negalinčios universitetų ligoninės esą buvo užsiprašiusios trijų PET, o SAM apsistojo ties dviem: po vieną Vilniui ir Kaunui. "Jei įsigysime du, pralenksime daugelį Europos šalių", - konstatavo Seimo SRK vadovas.

Vieno PET kaina - 9 mln. litų. Tyrimui atlikti dar reikia ciklotrono, buitiškai tariant, nedidelio branduolinio reaktoriaus. Jis kainuotų apie 20 mln. litų. Visos išlaidos sudarytų apie 40 mln. litų. Dėl ciklotrono esą neapsispręsta - svarstoma, gal būtų pigiau jo nestatyti, o reikalingas medžiagas pirkti užsienyje.

Radiologo A. Basevičiaus teigimu, PET tyrimas būtų perpus pigesnis, jei izotopai būtų gaminami Lietuvoje. Kadangi sunkmečiu ciklotrono statyba greičiausiai neįmanoma, medžiagas tektų įsivežti iš Suomijos ar Lenkijos. Estai rado, matyt, taupiausią sprendimą - prireikus PET nuomojasi iš suomių kompanijos.

Sujungs ir išspręs

A. Basevičiaus nuomone, pozitronų emisijos tomografas Kauno medicinos universiteto klinikose galėtų būti pastatytas nebent už poros metų, kol kas dar projektuojamame korpuse. Vilniuje niekaip nepasidalijamo PET likimą žadama spręsti per reorganizaciją.

Remiantis SAM parengtu reformos planu, Santariškių klinikos ir Onkologijos institutas turėtų tapti viena įstaiga. "Tada abiem bendrai ir bus skirtas aparatas", - sakė ministro patarėjas M. Marcinkevičius.

Parlamentaras A. Matulas taip pat giria reformą, kaip būdą sumažinti gydymo įstaigų vadovų, kurie esą gauna naudos iš aparatūros pirkimo. Tik niekas nebekalba apie dar vieną užkardą.

SAM parengtuose reformos metmenyse nurodyta, kad teigiamų rezultatų duotų ligoninių valdybos ar kitokio kolektyvinio valdymo modelio įdiegimas. Tai leistų kontroliuoti vienasmenius vadovų sprendimus. Neoficialiuose pokalbiuose SAM vadovai tokio sumanymo išsižada: "Ką jūs, jei pradėtume tai įgyvendinti, nesulauktume ir žiemos."

LRT


Dvi Kauno ligoninės supriešino tėvą ir sūnų Kupčinskus

Dėl dviejų Kauno ligoninių sujungimo priešingose barikadų pusėse atsidūrė miesto meras Andrius Kupčinskas ir jo tėvas - Seimo narys Rytas Kupčinskas. "Vienokia ar kitokia kurio nors Seimo nario pozicija negali daryti įtakos mūsų sprendimams....


II tipo diabetas ir kamieninės ląstelės

II tipo diabetas ir kamieninės ląstelės

Cukrinis diabetas – civilizacijos liga, nes mūsų organizmas neįstengia priešintis nuolatiniam persivalgymui, mėgavimuisi riebiu, kaloringu maistu, vis mažėjančiam fiziniam aktyvumui, nutukimui ir nuolatiniam stresui. Cukrinis diabetas yra...


Viena injekcija išgydys nuo bet kokios baimės

Bijote aukščio, vorų, gyvačių arba tamsos? Japonijoje kuriamas nuo įvairiausių fobijų gydantis preparatas, kurio vienos injekcijos esą pakaks baimei atsikratyti. Japonijos mokslininkai pranešė nustatę, kad žmonių ir gyvūnų smegenis galima...


Dešimtmečio išvada: lietuviai dažniau serga žarnyno ligomis ir linksta į nutukimą

Didžioji Lietuvos gyventojų dalis vartoja per daug druskos, 11 procentų lietuvių visiškai nevalgo žuvies, o pagal susirgimus salmonelioze pirmaujame tarp Baltijos ir šiaurės Europos šalių. Štai tokią liūdną statistiką pasaulinei maisto dienai...


"CarieScan" - įrenginys, aptinkantis skyles dantyse dar prieš joms įsisenėjant

"CarieScan" - įrenginys, aptinkantis skyles dantyse dar prieš joms įsisenėjant

Nemėgstate lankytis pas dantų gydytojus? Skyles dantyse dabar bus galima aptikti "CarieScan" įrenginio pagalba, ir tai bus padaroma gerokai prieš joms tampant rimta problema. Veikimo principas lyg ir nesudėtingas - per dantį praleidžiama...


Receptas nuo bet kokios krizės baimės – pasitikėjimas savimi

Prislėgus gyvenimo negandoms kraštutinė išeitis – savižudybė yra silpnų žmonių pasirinkimas. Psichologiškai palūžusiesiems gyvenimo džiaugsmą gali sugrąžinti ir artimieji, ir specialistai – psichologai, psichoterapeutai. Praėjusį...


Sergantieji Parkinsono liga dažnai serga ir melanoma

Sergantieji Parkinsono liga dažnai serga ir melanoma

Asmenims sergantiems Parkinsono liga du kartus dažniau nustatoma melanomos diagnozė, palyginus su neturinčiais šio neurologinio susirgimo. JAV melanoma kasmet suserga 68 tūkst. asmenų, o Parkinsono liga - 60 tūkst. Nuo melanomos kasmet miršta 8700...


Bus atliekami moksliniai tyrimai vėžiui gydyti

Lietuviai vejasi pasaulio specialistus ir skverbiasi į žmogaus genus, siekdami išsiaiškinti, kaip tiksliausiai gydyti onkologines ligas. Ligoniams tyrimus pradėti taikyti žadama per kelerius metus, kad būtų nustatyta, kokį tiksliai gydymą...


Aklumą gydys kontaktiniais lęšiais

Aklumas gali būti išgydomas padedant kontaktiniuose lęšiuose auginamoms kamieninėms ląstelėms, teigia mokslininkai. Anot tyrėjų, šis atradimas gali gerokai pagerinti ragenos traumą patyrusių pacientų regėjimą, rašo telegraph.co.uk. Gydymo poveikis...


Vėžiui - modernus smūgis

Vakarų Lietuvoje onkologiniai ligoniai nuo šiol bus gydomi efektyvesniu ir saugesniu būdu. Nuo praėjusios savaitės Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) pirmiesiems pacientams atlikta spindulinė terapija linijiniu greitintuvu. Pirmąja...


Neslopinami kivirčai šeimoje prailgina gyvenimą

Neslopinami kivirčai šeimoje prailgina gyvenimą

Kartkartėmis pasiginčyti su partneriu - ne taip jau blogai, jei žinai, kad tai gali tau prailginti gyvenimą, rašo Ispanijos dienraštis "El Pais". Pirminės tyrimo, kurį atliko Mičigano universiteto psichologijos katedros ir Sveikatingumo...


Maisto pramonė: įrenginiai pieno produktų gamybai

Maisto pramonė: įrenginiai pieno produktų gamybai

Maisto pramonė ir gamyba yra vienos labiausiai vystomų verslo šakų Lietuvoje. Todėl, norint užtikrinti kokybiškos produkcijos gamybą, būtini kokybiški maisto pramonės įrenginiai. Tad ką reikia žinoti apie juos, kad nepasiklystume pasiūlos ir...


Vitaminas D inkstų ligoniams padeda gyventi ilgiau

Vitaminas D inkstų ligoniams padeda gyventi ilgiau

Inkstų ligomis sergantys pacientai, kurie vartojo gydytojų jiems skirtą vitaminą D, turėjo 26 procentais mažesnę tikimybę mirti dvejų metų laikotarpiu nei tie, kas vitamino nevartojo. Vitaminas D padeda organizmui įsisavinti kalcį ir yra svarbus...


Tomografas galės prognozuoti žmonių elgesį

Kalifornijos universiteto mokslininkai nustatė, kad magnetinio rezonanso tomografijos tyrimo metu galima nustatyti, kaip žmogus elgsis vienoje ar kitoje situacijoje ateityje, rašo "Singularity Hub". Tam tikslui reikia išanalizuoti kraujo...


Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Žalioji arbata gali apsaugoti genus

Mėnesį kasdien geriant žaliąją arbatą, jos antioksidantinės savybės gali apsaugoti nuo genetiniu lygiu patiriamos žalos, teigia Honkongo mokslininkai. Arbatos vartojimo stebėjimai kartu su laboratoriniais tyrimais parodė, kad žala genams buvo 20...


Sergantiems diabetu pagerės paslaugų prieinamumas

Nuo liepos 1 d. slaugytojų diabetologų teikiamos ambulatorinės paslaugos pirmą kartą bus pradėtos apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšų. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio įsakymu patvirtintuose...


"Baltos kandys" nelieka abejingos kovojant su klastinga onkologine liga

Daugumoje pasaulio šalių kovas yra skelbiamas kovos su žarnyno vėžiu mėnuo. Šiemet Lietuva jau trečią kartą pažymi kovą kaip kolorektalinio (gaubtinės ir tiesiosios žarnos) vėžio mėnesį. Šio pažymėjimo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į...


Tikimasi per metus 100 milijonų litų sumažinti pacientų išlaidas vaistams

Tikimasi, kad per metus pacientų išlaidos vaistams sumažės 100 mln. litų ir bus sutaupyta apie 50 mln. litų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Tokie ambicingi tikslai yra numatomi Vaistų prieinamumo gerinimo plane, kurį penktadienį...


Amerikiečiui persodintas praktiškai visas veidas (Video)

Amerikiečiui persodintas praktiškai visas veidas (Video)

Gydytojai amerikiečiui padovanojo naują veidą – jam buvo persodinti ir nauji dantys, liežuvis bei žandikauliai. Chirurgai tvirtina, jog tai sudėtingiausia ir didžiausio masto kada nors atlikta veido transplantacijos procedūra, skelbia...


Į vaistines gena ir peršalimai, ir širdies negalavimai

Į vaistines gena ir peršalimai, ir širdies negalavimai

Per karščius į vaistines atskuba ir turintieji širdies problemų, ir persišaldę ar įvairių uždegimų kamuojami žmonės. "Karščiai ypač sunkus metas žmonėms, turintiems širdies negalavimų. Perkami magnio, kalio preparatai, kurie būtini atkurti...


Sieks įteisinti alternatyviąją mediciną

Klaipėdos universitete surengto pirmojo Lietuvos alternatyviosios medicinos forumo dalyviai išreiškė susirūpinimą, kad daugėja sergančiųjų lėtinėmis ligomis, o sveikatos apsaugos sistema per daug orientuota į ligų gydymą cheminiais medikamentais....


Pažangiausios šveicarų gydymo technologijos taikomos ir Lietuvoje

Pažangiausios šveicarų gydymo technologijos taikomos ir Lietuvoje

Regeneracinė medicina – nauja klinikinės medicinos sritis, užimanti vis tvirtesnes pozicijas visame pasaulyje. Pagrindinis šių technologijų principas – padėti fiziologiniams pažeistų audinių gijimo ir atsikūrimo mechanizmams. Pasak...


Už gydytojų išrašytus receptus – pramogos

Už gydytojų išrašytus receptus – pramogos

Kai kurios farmacijos bendrovės gydytojams tebedovanoja keliones už tai, kad šie per mėnesį išrašo bent dešimt jų vaistų receptų. Čekijoje registruotos tarptautinės farmacijos kompanijos "Zentiva" atstovybė Lietuvoje neseniai surengė dvi...


Juodoji gripo statistika: gydytojai jaučiasi bejėgiai

Ar buvo įmanoma išgelbėti Roko gyvybę, jei jis būtų buvęs perkeltas į Intensyvios terapijos skyrių pusę paros anksčiau? Šis klausimas buvo svarbiausias pokalbyje su gydytoju reanimatologu, Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų klinikos vadovu...


Dabar tinkamiausias metas pradėti stiprinti imunitetą

Kaip jau tapo įprasta, artėjant šaltajam metų sezonui padaugėja sergančiųjų gripu bei įvairiais peršalimais. Taip nutinka dėl to, kad kai kurių žmonių imunitetas yra per silpnas kovoti su užpuolusiomis bakterijomis bei virusais. Jei organizmą...


Krioterapija arba gydymas šalčiu

"Esu girdėjus apie naują procedūrą - krioterapiją. Gal galite plačiau apie ją parašyti, kada ji tinkama?" Krioterapijos esmė ta, kad organizme, reaguojančiame į labai žemą - maždaug minus 130-160 laipsnių Celsijaus - temperatūrą,...


Agresijos evoliuciją skatino karai tarp genčių

Agresijos evoliuciją skatino karai tarp genčių

Karai nusineša daug gyvybių, o taip pat brangiai atseina. Todėl kyla klausimas, kodėl visą žmonijos istoriją vis dėlto lydi karai? Dabar kariaujama dėl įvairių priežšsčių, bet anksčiau karai tarp genčių vykdavo dėl paprasčiausų dalykų:...


Genetinė inžinerija "sutvarko" trapią X chromosomą

Genetinė inžinerija "sutvarko" trapią X chromosomą

Šiuo metu kol kas negalima išgydyti trapios X chromosomos sindromo, susijusio su epilepsija bei nenormaliu kūno augimu, tačiau naujoji studija teikia vilčių. Masačiusetso tyrėjai nežymiai patobulinę tik vieną geną labai pagerino pelių būklę....


Antivirusinių vaistų nebetrūksta

Stabilizavusis susirgimams gripu antivirusinių vaistų šalies vaistinėse pakanka. Tai konstatuota sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko susitikime su antivirusinius vaistus gaminančių įmonių, didmeninės ir mažmeninės prekybos kompanijų...


Diagnozuoti depresiją galima iš regėjimo

Izraelio mokslininkai, atlikę ciklą tyrimų, padarė išvadą, kad žmonės, sergantys depresija, nepastebi kai kurių detalių. Mokslininkai teigia, jog tai susiję ne su pablogėjusiu regėjimu, o su smegenų centrų, kurie apdoroja regimąją informaciją,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9