Sausio 27d. Trečiadienis

Medikai kaunasi dėl technikos stebuklų

Peržiūrų skaičius: 20484

Nevaldomo brangios diagnostinės medicinos technikos pirkimo pasekmės sunkmečiu atsirūgsta itin nemaloniai.

Kitąmet valstybei teks apmokėti dešimtis milijonų litų siekiančias sąskaitas už avansu įsigytus aparatus, o jau įsiplieskė kovos dėl naujų.

Sveikatos apsaugai skiriamomis lėšomis Lietuva toli gražu nėra pirmaujanti Europos Sąjungoje (ES), tačiau pagal apsirūpinimą brangiausia medicininės diagnostikos įranga veržiasi į lyderius.

Technikos stebuklas

Prie to prisidės ir numatomas dviejų pozitronų emisijos tomografų (PET) pirkimas. Tiesa, juos ketinama įsigyti už ES lėšas, tačiau itin brangiai kainuojantys - po 2-3 tūkst. litų - tyrimai bus apmokami iš valstybės biudžeto. Ši mūsų šalyje iki šiol nematyta įranga daugiausia skirta piktybinių navikų diagnostikai.

Planuojamo pirkinio kaina lygintina su modernaus naikintuvo, o įrangai aptarnauti reikia net nedidelio branduolinio reaktoriaus. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) valdininkai juokauja, kad toks projektas aplenktų net nevykėlę "Leo LT".

Įsigijusi du PET, mūsų maža šalis taptų viena geriausiai tokia įranga apsirūpinusių valstybių Europoje. Iki šiol buvome turtingiausi "tik" kompiuterinių tomografų skaičiumi tūkstančiui gyventojų, nors ir magnetinio rezonanso aparatūros gausa lenkėme daugelį. Tik bėda, kad sergamumo onkologinėmis ligomis rodikliai Lietuvoje - vieni prasčiausių Senajame žemyne, o mūsų šalies gyventojai gauna bene mažiausiai modernių vaistų šioms ligoms gydyti.

Tikrąją padėtį slepia

Prieš kelerius metus, įkaitinti ekonomikos pakilimo, gydymo įstaigų vadovai kone lenktyniavo, kas daugiau įsigis prestižo ženklu tapusios diagnostinės technikos. Tačiau sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko patarėjo Martyno Marcinkevičiaus duomenimis, milijonus kainuojančia įranga neretai atliekami vos keli tyrimai per dieną.

Tai itin būdinga rajonų ligoninėms, kurios paprasčiausiai neturi su šia technika galinčių dirbti specialistų. Be to, neretai taikomos tik kelios brangios įrangos funkcijos. Duomenys byloja, kad daugelyje gydymo įstaigų moderni diagnostinė aparatūra panaudojama vos 30-40 procentų.

Tačiau patarėjos pripažino, kad šie skaičiai veikiausiai nėra patikimi, mat įstaigos slepia tikrąją padėtį: esą aparatūra realiai nenaudojama.

"Tačiau SAM tam neturi daug įtakos. Mums pavaldžios tik kelios gydymo įstaigos - Santariškių, Kauno medicinos universiteto klinikos... Rajonų ligoninės pavaldžios savivaldybėms - iš šių gydymo įstaigų galime tik prašyti duomenų. Jei įžvelgiame negerovių, išgirstame pasiteisinimus, kad viskas daroma dėl pacientų", - sakė M. Marcinkevičius.

Pinigų šaltinis išseko

Iki šiol SAM net neturėjo sąrašo, kokios technikos yra prisipirkusios gydymo įstaigos. Jau nekalbant apie tai, kaip konkrečiai ji naudojama. Tokius duomenis žadama rinkti kitais metais. Pirkimų maniją revizuos ir sunkmetis.

Valstybės investicijų programai (pagal ją dažniausiai ir buvo įsigyjama moderni įranga) skirtos lėšos kitąmet bus perpus mažesnės nei šiemet. 2010-aisiais investicijoms į sveikatos apsaugą numatyta 45 mln. litų (šiemet - 90 mln. litų, 2008-aisiais - 220 mln. litų).

Net trečdalį gerokai suplonėjusio pyrago kitąmet greičiausiai atsirieks Šiaulių apskrities ligoninė. Jau keletą metų paeiliui ji gauna po dešimtis milijonų litų, kitoms panašioms ligoninėms nubyra vos po du tris milijonus.

Mat niekaip nebaigiamai statyti Motinos ir vaiko klinikai šiauliečiai įsigijo medicinos technikos už daugiau kaip 19 mln. litų. Su išlaidomis statybos darbams įsiskolinimas siekia apie 25 mln. litų.

Dar šių metų pradžioje Šiaulių apskrities ligoninėje apsilankę Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) atstovai rado tuščias patalpas, prigrūstas nenaudojamos įrangos.

Be kita ko, ligoninė įsigijo ir kompiuterinį tomografą. Anot Seimo SRK pirmininko Antanas Matulo, Motinos ir vaiko klinikai jis nėra itin reikalingas, nes jis labiau skirtas diagnozuoti onkologines, neurologines ligas, kaulų patologijas.

Kas ką nori, tas tą daro

A. Matulo teigimu, dešimtys milijonų litų buvo išleisti remiantis "pusiau žodiniais, pusiau raštiškais pavedimais". Dar Gedimino Kirkilo vadovavimo Vyriausybei laikais, kai finansų ministru dirbo Rimantas Šadžius, o Šiaulių apskrities viršininkas buvo Alvydas Šedžius. Kalbama, kad pastarieji du susiję ne tik partiniais ryšiais.

Apskrities valdžia prašė Vyriausybės palaiminti šiuos pirkimus. Toks prašymas motyvuotas tuo, kad iš valstybės biudžeto ligoninei planuota skirti tam reikalingą sumą. SAM pritarė, kad konkursas įrangai įsigyti yra tikslingas. Tik perspektyvoje regėti dešimtys milijonų litų buvo nedelsiant išleisti.

Dėl šių aplinkybių Seimo SRK kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą. Tačiau tai, kad įranga buvo įsigyta neturint visų pinigų, šiai tarnybai neleido konstatuoti, jog buvo pažeisti įstatymai. Šiuo klausimu kreiptasi ir į valstybės kontrolierę Rasą Budbergytę. Taškus ant "i" sudėliotų auditas, bet kol jis neatliktas, galutinio atsakymo nėra.

Sunkmetis gerokai apkarpė Valstybės investicijų programą: milžinišką Šiaulių ligoninės skolą dabar tenka kompensuoti kitų įstaigų sąskaita. "Kas būtų, jei visi sumanytų išleisti dar tik planuojamas lėšas? Ir visas iš karto, ne per kelerius metus? Kiltų tikras chaosas", - piktinosi A. Matulas.

Viskas, ko reikia

Šiaulių apskrities ligoninės direktorius Petras Simavičius džiaugėsi, kad pradėjus gauti dideles pinigų sumas, jau matyti beveik du dešimtmečius trunkančių statybų pabaiga. Projekte buvo numatyta ir nauja įranga, todėl P. Simavičius neabejojo pirkinių reikalingumu.

"Kokia čia žala? Reikėtų to paklausti viso regiono moterų ir kūdikių. Gimdymo sąlygos čia bene prasčiausios visoje Lietuvoje. Įranga, kuria naudojamės, negalima atskirti galvos nuo užpakalio. Nesaugios sąlygos ir gydytojams, ir pacientams", - aiškino jis.

Bėda ir tai, kad ligoninės turimas kompiuterinis tomografas - už 7 kilometrų nuo statomos klinikos. Pirkti dar vieną buvę būtina, kad mamoms ir kūdikiams nereikėtų vargti.

"Visa įranga yra optimali, tokia, kokios reikia, kad mes neužsitrauktume atsakomybės pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą", - sakė ilgametis Šiaulių apskrities ligoninės vadovas.

Nenori dalytis

Jeigu duoda milijonus, žinoma, reikia imti. Ligoninės pirkosi brangią įrangą, iš pradžių žadėdamos, kad aparatūra leis naudotis ir kitiems. Tačiau dažniausiai pažadai nebuvo tęsimi, o nukentėdavo pastumdėliais tapę pacientai.

Naujausias nenoro dalytis pavyzdys: dvi didelės viena šalia kitos įsikūrusios sostinės ligoninės - Santariškių klinikos ir Onkologijos institutas. Kaunamasi dėl teisės pas save statyti lig šiol neregėtą diagnostikos stebuklą - pozitronų emisijos tomografą.

Kauno medicinos universiteto Radiologijos klinikos vadovo Algido Basevičiaus teigimu, PET vertingas tuo, kad ištyrus juo, onkologinių ligonių diagnozė gali pasikeisti net iki 40 procentų. "Pavyzdžiui, kompiuteriniu tomografu nustatomas tik vienas navikinis mazgas, o tyrimas PET aparatu išryškina ir smulkesnius mazgelius, - todėl gydyti reikės kitaip", - pasakojo radiologas.

Sveikatos apsaugos ministro patarėjo M. Marcinkevičius teigimu, duomenys apie PET efektyvumą yra labai prieštaringi. Vieni tvirtina, kad šis tyrimas labai svarbus, kiti - kad jis neturi esminių pranašumų, palyginti su kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimais.

Kas lemia kainą?

Anot M. Marcinkevičiaus, Lietuva nepirktų tokios aparatūros, tačiau vėliau ES veikiausiai neduotų tam lėšų. Parama negali būti skirta vaistams - tik statyboms, remontams bei brangiai aparatūrai, tad ir nuspręsta, kad geriau pirkti PET nei naujus kompiuterinius tomografus ar echoskopus. Seimo SRK pirmininkas A.Matulas pritaria - negalima atsilikti šiuolaikinės diagnostikos srityje.

Tačiau jo teigimu, komitetas pritarė tik vieno tokio aparato pirkimui - jo pakanka ir pagal mūsų šalies gyventojų skaičių, ir pagal poreikį. Susitarti negalinčios universitetų ligoninės esą buvo užsiprašiusios trijų PET, o SAM apsistojo ties dviem: po vieną Vilniui ir Kaunui. "Jei įsigysime du, pralenksime daugelį Europos šalių", - konstatavo Seimo SRK vadovas.

Vieno PET kaina - 9 mln. litų. Tyrimui atlikti dar reikia ciklotrono, buitiškai tariant, nedidelio branduolinio reaktoriaus. Jis kainuotų apie 20 mln. litų. Visos išlaidos sudarytų apie 40 mln. litų. Dėl ciklotrono esą neapsispręsta - svarstoma, gal būtų pigiau jo nestatyti, o reikalingas medžiagas pirkti užsienyje.

Radiologo A. Basevičiaus teigimu, PET tyrimas būtų perpus pigesnis, jei izotopai būtų gaminami Lietuvoje. Kadangi sunkmečiu ciklotrono statyba greičiausiai neįmanoma, medžiagas tektų įsivežti iš Suomijos ar Lenkijos. Estai rado, matyt, taupiausią sprendimą - prireikus PET nuomojasi iš suomių kompanijos.

Sujungs ir išspręs

A. Basevičiaus nuomone, pozitronų emisijos tomografas Kauno medicinos universiteto klinikose galėtų būti pastatytas nebent už poros metų, kol kas dar projektuojamame korpuse. Vilniuje niekaip nepasidalijamo PET likimą žadama spręsti per reorganizaciją.

Remiantis SAM parengtu reformos planu, Santariškių klinikos ir Onkologijos institutas turėtų tapti viena įstaiga. "Tada abiem bendrai ir bus skirtas aparatas", - sakė ministro patarėjas M. Marcinkevičius.

Parlamentaras A. Matulas taip pat giria reformą, kaip būdą sumažinti gydymo įstaigų vadovų, kurie esą gauna naudos iš aparatūros pirkimo. Tik niekas nebekalba apie dar vieną užkardą.

SAM parengtuose reformos metmenyse nurodyta, kad teigiamų rezultatų duotų ligoninių valdybos ar kitokio kolektyvinio valdymo modelio įdiegimas. Tai leistų kontroliuoti vienasmenius vadovų sprendimus. Neoficialiuose pokalbiuose SAM vadovai tokio sumanymo išsižada: "Ką jūs, jei pradėtume tai įgyvendinti, nesulauktume ir žiemos."

LRT


Prekyba HYDROXYCUT maisto papildais – nelegali

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVSPT) atkreipia dėmesį, kad Lietuvos rinkoje gali būti platinami nesaugūs amerikiečių gamintojo Iovate Health Sciences Inc. "Hydroxycut" linijos...


Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Negali būti jokių diskusijų, ar Lietuvai reikalingas spermos bankas, - jis būtinas, teigia medikai. "Kaip jūs manote, ar geriau savo išnešiotą vaiką auginti, ar svetimą? Dauguma moterų mieliau augintų savo išnešiotą", - teigia...


Tuberkuliozė nesirenka aukų

Tuberkuliozė nesirenka aukų

Ar nuo tvarkingoje šeimoje gyvenančios gimnazistės neužsikrėtė artimai su ja bendravę bendraamžiai, paaiškės tik detaliai ištyrus gimnazistų sveikatą. Serga ne tik skurstantys Tuberkuliozė – labiausia pasaulyje paplitusi lėtinė liga. Nuo...


Žmonės iš tiesų gali jausti kito skausmą

Mokslininkai nustatė, jog maždaug kas trečias žmogus, matydamas kito kančią, iš tiesų gali jausti fizinį diskomfortą. Šis atradimas gali padėti paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės gali geriau įsijausti į kito žmogaus kančias nei kiti, rašo...


Kaip vaistų nuo vėžio tyrimai įtakoja farmacijos kompanijų akcijas?

Pasaulyje nuolat kuriami nauji vėžio diagnostikos testai, bandant nustatyti kuo ankstyvesnes ligos stadijas. Tačiau išplitusiai ligai gydyti efektyvių vaistų vis dar nėra. Todėl nenuostabu, kad vos tik rinkoje pasigirsta žinių apie galimą šios...


Studija: depresija mirtina kaip rūkymas

Norevegų ir britų mokslininkų atliktame tyrime daroma išvada, kad depresija sveikatai yra toks pats rizikos faktorius kaip rūkymas. Norvegijos Bergeno universiteto bei Londono King's koledžo Psichiatrijos instituto (IoP) studijoje pasinaudota...


Serga kūnas ar siela?..

Serga kūnas ar siela?..

Nusistatymą "serga mano kūnas" keisti į požiūrį "serga mano psichika" nėra lengva. Toks pokytis greitai įvykti negali. Deja, vaikščiojimas nuo specialisto pas specialistą yra šios nuostatos keitimosi proceso dalis. "Kodėl...


Aukcione krūties vėžiu sergančioms paremti – garsių moterų daiktai

Aukcione krūties vėžiu sergančioms paremti – garsių moterų daiktai

Šį penktadienį pirmą kartą Lietuvoje bus organizuojamas žygis prieš krūties vėžį "Mes – ne vieni". Pagrindinis žygio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šią pastaruoju metu itin aktualia tampančią problemą. Viena šios...


Kodėl moterys vengia valgyti restoranuose?

Kodėl moterys vengia valgyti restoranuose?

Valgyti viešojo maitinimo įstaigose moterims turėtų labai patikti, mat pačioms nereikia ruošti maisto ir po pietų plauti indų. Tačiau moterys valgyti ne namie bijo. Kodėl moterys vengia valgyti restoranuose ar kavinėse? Kaip rašo dailymail.co.uk,...


Prisiminimus atgaivinti padeda muzika

Prisiminimus atgaivinti padeda muzika

Visi žinome tą jausmą: vos tik išgirstame seną pažįstamą dainą, atmintyje tuoj pat iškyla su ja susiję vaizdiniai - atmintinas šokių vakaras mokykloje ar tobula popietė su draugais. Mokslininkai atrado, jog tokios sąsajos atsiranda ne be reikalo....


Dėl mirties kaltina medikus

Lazdijų rajono gyventoja žada eiti iki galo aiškindamasi tėvo, kuriam esą pavėluotai diagnozuotas apendicitas, mirties kaltininkus. "Kaltę dėl tėvo mirties medikai stumdo vienas nuo kito. Tačiau tylėti irgi negaliu", - teigė Veisiejų...


Gydytojas nugalėjo gripo sukeltas komplikacijas

Mėnesį anapus sąmonės ribų su mirtimi galynėjęsis gydymo įstaigos vadovas pabudo iš komos ir grįžta į gyvenimą. Gyvas! Šio vieno žodžio pakanka žmogui, kuris prieš savaitę sugrįžo į realų gyvenimą, ir jo artimiesiems, pažįstamiems, kolegoms....


Ginekologą teis iš naujo

Neteisėtą abortą atlikęs gydytojas iš Gargždų bus priverstas teisme vėl susitikti su buvusia paciente. Aukščiausiasis teismas nusprendė, kad byla turi būti nagrinėjama iš naujo. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus septynių...


Robotas-vikšras gydis gyvą širdį

Robotas-vikšras gydis gyvą širdį

Amerikiečiai mokslininkai sukūrė miniatiūrinį (sąlyginai) robotą HeartLander, kuris galės šliaužioti virš plakančios širdies ir pristatyti jai reikiamus vaistus. Iš pirmo žvilgsnio labai nesudėtingas prototipas jau praėjo sėkmingus laboratorinius...


Dar du nauji kiaulių gripo atvejai - susirgo dvi vilnietės

Lietuvos AIDS centro laboratorijoje patvirtinti dar du vadinamojo kiaulių gripo atvejai. Šia liga susirgo dvi vilnietės. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, 1987 m. gimusi vilnietė šių metų birželio 29-liepos 9 d....


Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinį apvaisinimą

Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinį apvaisinimą

Beveik pusė Lietuvos gyventojų palankiai vertina dirbtinio apvaisinimo galimybę tuo atveju, kai šeima yra pilna. Tai paaiškėjo visuomenės nuomonės tyrimo bendrovei RAIT Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu atlikus reprezentatyvią apklausą....


Sunkmečiu didėjo ir SAM pavaldžių ligoninių vadovų algos

Nepaisant ekonominės krizės, iš aštuonių Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pavaldžių gydymo įstaigų tik vienos - Tuberkuliozės ir infekcinių ligų universitetinės ligoninės - vadovo atlyginimas pernai buvo mažinamas. Kitų gydymo įstaigų vadovų...


Pagalba pažeistos odos gijimui ir regeneracijai

Pagalba pažeistos odos gijimui ir regeneracijai

Neretai sunku rasti tinkamiausią ir efektyviausią preparatą esant tam tikriems negalavimams. Esant diabetinėms opoms pėdose, odos praguloms, odos nudegimų pasėkmėms, sunkiai gyjančioms žaizdoms rekomenduojamas pėdų tepalas „Lemi“. Jis...


Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikta kasos ir inksto transplantacija

Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikta kasos ir inksto transplantacija

Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos regione šią, birželio 19-osios naktį, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose (VUL SK) buvo atlikta kasos ir inksto (simultaninė) transplantacija. Jai vadovavo VUL SK Pilvo chirurgijos centro vadovas...


Smegenims su galūnių protezais sujungti bus kuriama optinio pluošto sąsaja

Su JAV karinių tyrimų organizacijos DARPA skirta 5,6 milijono dolerių parama, Southern Methodist universitetas (Dalasas, Teksasas) ruošiasi įsteigti Neurofotonikos tyrimų centrą, kuris turės vienintelę užduotį - sukurti biologiškai su žmogaus...


Kraujo donorystė padeda inžinieriui išlipti iš nevilties duobių

Kraujo donorystė padeda inžinieriui išlipti iš nevilties duobių

Šiemetinės pasaulinės kraujo donorų dienos šūkis - "Aukok kraujo nuolat!" ("Giving Blood Regularly"). Pasaulio sveikatos organizacijos asamblėja dar 2005 metais pripažino, kad savanoriška kraujo donorystė, jeigu kraujo duodama...


Gripo baimė pildo farmacininkų kišenes

Dėl vadinamojo kiaulių gripo protrūkio supanikavusiems ir vaistines šturmuojantiems gyventojams tenka plačiai atverti pinigines, nes medikamentų kainos staiga šovė į aukštumas. Kas dėl to kaltas? Vaistų gamintojai ir prekybininkai pirštus kreipia...


Aptiktas genas, atsakingas už suvartojamo alkoholio kiekį

Įjunkimas į alkoholį gali būti susijęs ir su organizmo genetinio kodo ypatumais. Tokią išvadą priėjo amerikiečių mokslininkai iš JAV nacionalinio sveikatos instituto, praneša BBC. Atlikdami tyrimus su beždžionėmis, jie nustatė, jog genas CRF,...


Juokiasi paskutinės, bet gardžiau

Mokslininkai sutinka, kad moterims reikia daugiau smegenų resursų ir laiko, kad suprastų sąmojį, tačiau dėl to labiau užsijuokia.Stanfordo (JAV) universiteto mokslininkai eksperimentuodami išsiaiškino, kad moteris, lyginant su vyrais, reaguojant į...


Lovoje daromos klaidos, kurių nereikėtų kartoti

Seksperte vadinamos mokslų daktarės Yvonne K.Fulbright knyga "Seksas su buvusiuoju ir 69 kitos klaidos, kurių nederėtų kartoti" sulaukė didelio dėmesio visame pasaulyje. Užsienio žiniasklaida pristato šio veikalo ištraukas. 1. Niekuomet...


Vaikų apsaugai nuo ŽIV – daugiau nei 5,3 mln. litų

Vaikų apsaugai nuo ŽIV – daugiau nei 5,3 mln. litų

Dvi tarptautinės organizacijos, kovojančios su ŽIV plitimu pasaulyje, suvienijo savo jėgas, kad galėtų suteikti efektyvesnę pagalbą ir apsaugą nuo šios infekcijos vaikams. Tarptautinė ŽIV srityje besispecializuojanti kompanija "ViiV...


Stresas stabdo gyvenimo laikrodį

"Skydliaukė – tavo gyvenimo laikrodis" ir "Prostata – vyro gyvenimo kokybė" – šias dvi sveikatos profilaktikos akcijas paskelbė "Medicina practica" laboratorija. Jų metu laboratorijos padaliniuose...


Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D itin svarbus vyresnio amžiaus žmonėms, mat didesni jo kiekiai padeda išvengti su amžiumi atsirandančių atminties problemų. Tokią išvadą padarė amerikiečių ir britų mokslininkai iš Mičigano ir Kembridžo universitetų. Jų tyrime dalyvavo...


Chirurgas per klaidą moteriai amputavo sveiką krūtį

Chirurgas per klaidą moteriai amputavo sveiką krūtį

Vienas chirurgas Prancūzijoje per klaidą amputavo moteriai sveiką krūtį. Užuot nupjovęs piktybinio auglio apimtą kairiąją krūtį, jis pacientei nurėžė dešiniąją. Galiausiai moteris liko be abiejų krūtų, rašo dienraštis "Le Progres"....


Nustatytas minties virtimo žodžiu greitis

Žmogaus smegenys vos per 600 milisekundžių gali prisiminti žodį, pritaikyti jam gramatikos taisykles ir pasiųsti į gerklę, kad būtų ištartas. "LiveScience" rašo, kad tyrėjai pirmą kartą atsekė žaibo greičiu vykstančio proceso seką ir...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9