Gruodžio 7d. Antradienis

Maisto papildų verslas - po medikų sparnu

2013 Gruodžio 1d.
Peržiūrų skaičius: 22912
Maisto papildų verslas - po medikų sparnu

Maisto papildai - ne vaistas, o maistas. Nepaisant to, kai kurie medikai pacientus siunčia nusipirkti papildų, ir ne bet kur, o į gydymo įstaigoje veikiantį konkrečios firmos maisto papildų kabinetą.

"Pakliuvau į aferą", - tiesiai šviesiai "Vakarų ekspresui" pareiškė klaipėdietė Virginija, vienos Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Konsultacinėje ambulatorijoje dirbančios gydytojos nusiųsta į vadinamąjį fitoterapijos kabinetą, įsikūrusį Jūrininkų ligoninėje.

"Pasakė, kad esu visa sudruskėjusi, sąnariai užkalkėję, todėl esą reikalinga nueiti pas fitoterapeutę", - pasakojo ponia Virginija.

Moteris pasitikėjo gydytoja, todėl eidama į tą kabinetą net nesuabejojo, ar gerai daranti. Už trijų rūšių maisto papildus jai teko sumokėti net 260 litų. Tarp tų papildų - ginkmedžio bei varnalėšos šaknų preparatai, taip pat produktas, gerinantis sąnarių darbą.

Moteris įsitikinusi, jog neurologė jau iš anksto buvo susitarusi su papildų platintoja, nes pastaroji jai skirtas prekes jau buvo paruošusi. Ponia Virginija, tik parėjusi namo ir perskaičiusi produktų etiketes, pasijuto apgauta, nes jai esą nebuvę paaiškinta, kad perka ne vaistus, o maisto papildus.

Ji apgailestauja ir dėl to, kad teko taip brangiai už pirkinį mokėti - juk galėjusi išsirinkti ir pigesnių papildų vaistinėse ar pas kitus platintojus arba tiesiog pagerti žolelių arbatos.

Beje, ta pati gydytoja "Vakarų ekspreso" akiratin buvo pakliuvusi jau prieš ketverius metus. Ir tuomet apie jos bendradarbiavimą su minėtu fitoterapijos kabinetu papasakojo skaitytojai.

Leido ministerija

Jūrininkų ligoninės, kurios patalpose įsikūręs fitoterapijos kabinetas, vyriausiasis gydytojas Jonas Sąlyga patikino, jog kabinetas išnuomotas su Sveikatos apsaugos ministerijos žinia.

"Gydytojas prieš siųsdamas pacientą pirkti maisto papildų turi informuoti apie jų kainas, pasakyti, kad tai ne vaistai, o papildai. O pacientas pats turi teisę rinktis, pirkti juos ar ne. Jei papildai per brangūs - paprašyti pigesnių", - sakė vyriausiasis gydytojas.

Tačiau jei paaiškėtų, kad koks ligoninės gydytojas už paciento nusiuntimą į kabinetą gauna iš firmos kokį užmokestį, pavyzdžiui, nemokamai papildų, šis klausimas neabejotinai būtų svarstomas ligoninės Etikos komisijoje. Šitoks mediko elgesys nesąs suderinamas su etikos normomis.

Ligoninėje veikianti Etikos komisija kasmet svarsto kelis nusižengimo etikai klausimus. Reaguojama į pacientų ir pačių medikų skundus dėl darbuotojų neetiško elgesio. Skundų dėl medikų bendradarbiavimo su papildais prekiaujančia bendrove, - patikino J. Sąlyga, - nėra buvę.

Kad gydytojos, nusiuntusios pacientę į konkretų fitoterapijos kabinetą, elgesys netoleruotinas, sutiko ir KUL vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis. Jis pažadėjo šią gydytoją nedelsiant įspėti. Jo nuomone, pacientas pats turi apsispręsti, kokios firmos ir kokius papildus jam vartoti.

Įkurtas ligonių patogumui?

UAB "Irmos kontinentas", kuriai priklauso ligoninėje veikiantis fitoterapijos kabinetas, savininkė Rima Stankevič patikino, jog gydytojų, kurie atsiunčia pacientus, nepažįsta ir jiems neatsilygina. O pats kabinetas ten esą įkurtas žmonių patogumui - kad jiems, gulint ligoninėje, nereikėtų "kur nors toli važiuoti".

"Jūs farmacines įmones kankinat ir bandot surasti kažkokių sąryšių, taip ir su maisto papildais, - pyko R. Stankevič. - Jau darosi juokinga ir graudu, kad nuolat ieškoma, jog kažkas nuo kažko priklauso. Gydytojai gerai uždirba, nemanau, kad iš maisto papildų jie gali ką nors turėti."

Jos žodžiais, gydytojai "įžūliai nieko niekur nesiunčia", nes maisto papildų esąs visur didžiulis pasirinkimas. Nė vienas gydytojas nerizikuos ir nesiūlys konkretaus pavadinimo maisto papildo. Jis tik pasakys, kokios medžiagos pacientui reikia, o šis pasirinks pats.

Nenori tikėti

Lietuvos gydytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus vadovas Antanas Janušonis šioje istorijoje daug bloga neįžvelgė.

"Vyresnio amžiaus, nusilpusiems žmonėms papildai reikalingi, ypač palaikomajam gydymui. Todėl nieko bloga, kad gydytojai juos rekomenduoja gerti", - mano jis.

Tačiau gydytojas, jo manymu, turėtų pacientui aiškiai pasakyti, kad jo rekomenduojamas preparatas yra ne vaistas, o maisto papildas. Be to, leistų jam pačiam pasirinkti, kur jį nusipirkti.

Kad yra gydytojų, kurie dirba ranka rankon su papildais prekiaujančiomis firmomis, A. Janušonis sakė nenorįs patikėti.

Sulaukė grasinimų

 

Viena uostamiesčio gydytoja, dėl suprantamų priežasčių nepanorusi skelbti pavardės, pasakojo, jog prieš keletą metų, kai spaudoje neigiamai atsiliepė apie papildų platintojų ir gydytojų sandorius, sakė sulaukusi rimtų grasinimų. Nesaugumo pojūtis išlikęs iki šiol. Medikė įsitikinusi, kad tokie sandoriai turi priedangą valstybiniu mastu, ir visi, kurie prabyla apie šį biznį, yra paperkami ar kitaip nutildomi.

Pokalbininkė sakė, jog pacientai, kurie pirko brangius papildus iš gydytojų rekomenduotų platintojų, paprastai "teisinasi" norėję įtikti juos gydantiems medikams, bijoję sulaukti jų neigiamos reakcijos.

"Jei papildus, kurių gydymo efektas nėra moksliškai įrodytas, platina gydytojas, tai biznis, dalijimasis pelnu. Tai labai žemina visų gydytojų autoritetą. Man gėda, kad gydytojai taip elgiasi", - sakė pokalbininkė.

Tie, kurie siunčia pacientus pirkti konkrečios firmos papildų, paprastai neišrašo net recepto su savo antspaudu. Tai leidžia pacientui pasiskundus jiems išsiginti savo elgesio ir išlipti sausam iš balos.

"Interesų grandinė"

Edvinas BUTKUS, Savigydos pramonės asociacijos vykdantysis direktorius

 

 

Maisto papildus reikia pirkti vaistinėse. Tai garantuoja, kad jie yra registruoti Lietuvoje, jais prekiaujama oficialiai ir tai kartu garantuoja produkto kokybę. Jei konkretus gydytojas siunčia pacientą pas konkretų maisto papildų prekiautoją, iškyla etikos klausimas ir įtarimas, kad yra sudaryta kažkokia interesų grandinė. Kyla klausimas, ar medikas rekomenduoja patį geriausią papildą, gal buvo galima pasiūlyti ir ką kita. Beje, jei produktai parduodami per piramidinę prekybos sistemą, jų kainos nerealiai išpučiamos. Kartais analogiškos sudėties maisto papildų vaistinėse specialistai galėtų surasti net 3-4 kartus pigesnių. Beje, pasidomėjus, kokiais produktais kai kurios firmos prekiauja, galima rasti įdomių dalykų. Pavyzdžiui, būna, kad pardavinėjami papildai, skirti šunims.

"Neetiška ir netoleruotina"

Antanas MATULAS, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas

 

 

Šiuo metu Seime kaip tik svarstomas projektas, pagal kurį Lietuvoje neliks medicininės paskirties produktų. Jie bus perkvalifikuoti arba į vaistus, arba į maisto papildus. Taigi maisto papildais bus galima prekiauti net maisto parduotuvėse, nes jie yra ne vaistas, o maistas. Jiems bus taikoma bendra priežiūra kaip maisto produktams. Šiuo metu dar pilna žmones klaidinančių reklamų, neva maisto papildai gali išgydyti ligas.

Kad gydytojas siunčia pacientą pas konkretų maisto papildų platintoją - ne tik etikos, bet ir Hipokrato priesaikos pažeidimas. Jei yra žinomi faktai, kad kuris nors medikas glaudžiai bendradarbiauja su firmomis, maisto papildų gamintojais, apie tai reikia konkrečiai informuoti atsakingas valstybės institucijas arba parašyti mums. Tai neetiški ir nusikalstami ryšiai.

Yra sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriame reglamentuota, kad farmacijos ar maisto papildų firmų atstovai negali lankytis medicinos įstaigose jų darbo metu. Tačiau sulaukiame skundų, kad šio įsakymo kai kur nepaisoma.

Faktas, kad farmacijos ar maisto papildų platintojų atstovai dirba konkrečiose medicinos įstaigose - neetiškas ir netoleruotinas.

Žymės: maisto papildai

Akcija: "Nebūk abejingas! Padovanok kraujo – išgelbėk gyvybę!"

Akcija: "Nebūk abejingas! Padovanok kraujo – išgelbėk gyvybę!"

Gegužės 27 d. JOD (Jaunimo organizacijos "Darbas") Vilniaus skyriaus nariai dalyvavo savo pačių inicijuotoje akcijoje "Padovanokime lašelį kraujo". Jos metu skyriaus nariai lankėsi "Nacionaliniame kraujo centre", kur...


Gydymo įstaigos nedarbingumo pažymėjimus išduos elektroniniu būdu 2010-aisiais

Nuo 2010 m. balandžio 1 d. asmens sveikatos priežiūros įstaigos nedarbingumo pažymėjimus išduos tik per Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų tvarkymo sistemą (EPTS). Tai nustatyta šiandien Vyriausybei pritarus Socialinės apsaugos ir darbo...


Cukrus sukelia priklausomybę, atskleidė tyrimas

Cukrus sukelia priklausomybę, atskleidė tyrimas

Prinstono universitete (JAV) atlikti eksperimentai patvirtino, kad cukrus gali sukelti tokią pat priklausomybę, kaip ir narkotikai.Profesoriaus Barto Hoebelo vadovaujama Prinstono universiteto Psichologijos fakulteto ir Neurologijos instituto...


Prietarai padeda mums išlikti?

Prietarai padeda mums išlikti?

Darvinas, kurdamas savo evoliucijos teorijas, nieko neužsiminė apie prabėgančias juodas kates, vaikščiojimą po kopėčiomis ar žengimą ant tarpų tarp plytelių, bet ši natūralios atrankos teorija paaiškina dėl ko žmonės tiki tokiomis nesąmonėmis,...


Medikai neatskleidžia, ar koją susilaužęs A.Ūsas buvo apsvaigęs

Suprastėjusia sveikatos būkle skundęsis Andrius Ūsas priverstas lankytis ne tik pas širdies veikla besirūpinančius kardiologus, bet ir pas traumatologus. Prieš pat savaitgalį jam atlikta kojos operacija. Portalo žiniomis, pedofilijos byloje...


Žaibo sukelti pavojai

Žaibo sukelti pavojai

Kiekvienais metais vasaros metu, nuo žaibo iškrovos ištinka nemažai nelaimingų atsitikimų. Efektingas gamtos reiškinys sukelia susižavėjimą, bet taip pat ir nenumatytus pavojus. Žaibas – tai galinga elektros srovės iškrova, kuri atsiranda...


Pradėti galūnes atauginti padedančių miltelių bandymai

Hjūstone (Teksasas, JAV) pradėta plataus masto klinikinė studija, kurioje tiriamas neseniai sukurtų chirurginės paskirties miltelių "Pixie Dust" gebėjimas regeneruoti žmogaus galūnes. Eksperimentuose dalyvauja sužeidimus Afganistane...


Gripas atsitraukė, bet viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sumažėjo nesmarkiai

Praėjusią savaitę Lietuvoje registruotas tik vienas gripo atvejis, tačiau susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sumažėjo nedaug, teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Jo duomenimis, praėjusią savaitę susirgo...


Gėdinimas mesti rūkyti nepadeda

Kaip praneša Kanados dienraštis "National Post", Kalifornijos (JAV) universiteto tyrėjų grupė rekomenduoja valstybėms peržiūrėti savo prieš rūkymą nukreiptą politiką, mat gėdinami rūkaliai ne tik pradeda nuo gydytojų slėpti savo potraukį...


Egzaminų stresą malšins šokiais aplink stulpą

Kembridžo universiteto studentėms siūloma lankyti šokių aplink stulpą pamokas. Šie šokiai esą gali padėti įveikti egzaminų stresą. Tai pirmas kartas, kai Kembridžo universiteto bendruomenei siūloma pasinaudoti privačiomis šokių pamokomis....


Maisto pramonė: įrenginiai pieno produktų gamybai

Maisto pramonė: įrenginiai pieno produktų gamybai

Maisto pramonė ir gamyba yra vienos labiausiai vystomų verslo šakų Lietuvoje. Todėl, norint užtikrinti kokybiškos produkcijos gamybą, būtini kokybiški maisto pramonės įrenginiai. Tad ką reikia žinoti apie juos, kad nepasiklystume pasiūlos ir...


Penki būdai, kaip susipažinti su vyru

Ieškote idealaus vyro? Pasirodo, yra keli ypač efektyvūs susipažinimo būdai, kurie gal net nešovė į galvą! Tai vienas geriausių būdų susipažinti su vyrais. Be to, dar vienas pliusas tas, kad, jei ir nepavyktų rasti to vienintelio, tai tikrai...


Smegenys jau operuojamos garso bangomis

Izraelyje sukurta revoliucine vadinama neinvazinė smegenų operavimo technologija leidžia pacientams išvengti ir skalpelio, ir radiacijos. Smegenų augliai ir pakitę audiniai operuojami ultragarso bangomis. iuricho (Šveicarija) universitetinė vaikų...


Ką apie žmogaus charakterį sako apgamai ant veido?

Ką apie žmogaus charakterį sako apgamai ant veido?

Svarbiausią vaidmenį žmogaus gyvenime "suvaidina" apgamai ant veido. Kuo jie ryškesni, tuo žmogus labiau charizmatiškas. Apgamėlė ant kaktos - geras ženklas. Paprastai tokie žmonės būna energingi ir labai darbštūs. Jiems sekasi ne tik...


Kodėl žmonės bijo kutenimo?

Kodėl žmonės bijo kutenimo?

Mokslininkus domina ne tik rimti visą žmoniją kamuojantys klausimai, bet ir pakankamai "keisti" dalykai. Vienas jų - kutenimo fenomenas, kurio prigimtį išsiaiškinti bandė dar antikos laikų išminčiai. Iki šiol dar nėra pavykę nustatyti,...


Zimbabvėje slūgsta choleros epidemija

Zimbabvėje slūgsta choleros epidemija

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, choleros epidemija Zimbabvėje po truputį pradeda slūgti, informuoja BBC. Kovo viduryje Zimbabvėje buvo užfiksuoti tik 2 tūkst. nauji šios ligos atvejai, prieš savaitę tokių buvo 3 tūkst. 800, o...


Klaipėdos apskrities odontologams – Nacionalinės pažangos premijos laureato patirtis

Balandžio 22 d. Palangos viešbučio "Vanagupė" konferencijų salėje Nacionalinės Jaunimo pažangos premijos laureatas med. dr. Tomas Linkevičius ves mokymus "Implantų protezavimas: nuo pavienių vainikėlių iki CAD/CAM...


Nerašyta taisyklė: dovanos gydytojams tapo privalomos

Medikų ir jų pacientų santykiuose dominuoja vieša paslaptis: vieni duoda, kiti ima. Paradoksalu tai, kad šitaip dėkojama dar prieš gydymą. Kaip tai vertina patys gydytojai? Penkiasdešimtmetė kaimo gyventoja pateko į avariją. Buvo akivaizdu, kad...


Mokslininkai nustatė, kaip česnakas tampa antioksidantu

Kanados mokslininkai nustatė, kad česnako antioksidantinės galios yra susijusios su natūralia veikliąja medžiaga alicinu, ir tai smarkiai išplečia žinias apie šio augalo ir populiaraus maisto papildo privalumus. Antioksidantinis poveikis atsiranda...


Ginčas dėl brangaus onkologiniams tyrimams reikalingo aparato pasiekė Seimo Antikorupcijos komisiją

Penkerius metus trunkantis ginčas, kurioje gydymo įstaigoje Vilniuje reikėtų įrengti itin brangų onkologijos tyrimams skirtą pozitronų emisijos tomografą (PET), pasiekė ir Seimo Antikorupcijos komisiją. Komisijos darbo grupė galimoms korupcijos...


Lenkijoje pedofilai bus priverstinai kastruojami

Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis pasirašė įstatymą, pagal kurį cheminė kastracija bus priverstinai taikoma suaugusiesiems, prievartavusiems savo vaikus ar artimus giminaičius, praneša BBC. Šio įstatymo priėmimas reiškia, kad dabar Lenkija...


Greitoji pagalba gali įsileisti privatų kapitalą

Medikai tikina, kad Sveikatos apsaugos ministerija jau turi konkretų danų įmonės "Falck" pasiūlymą steigti bendrą greitosios medicinos pagalbos įmonę. Nors ministro patarėjas M. Marcinkevičius teigė nežinantis apie tokius pasiūlymus,...


Mokslininkai gali sukurti "3 tėvų vaiką"

Mokslininkai gali sukurti "3 tėvų vaiką"

Mokslininkams sėkmingai apvaisinus dviejų biologinių motinų kiaušinėlį, prabilta apie galimybę sukurti "3 tėvų vaiką". Kaip rašo "The Telegraph", mokslininkams pavyko panaudoti jaunos donorės kiaušinėlius ir jais...


Žemesnis IQ siejamas su savižudybės rizika

Švedijoje atliktas didelės apimties tyrimas liudija, kad jaunuoliai, kurių intelekto koeficientas (IQ) vidutiniškai yra žemesnis, nei jų bendraamžių, susiduria su didesne savižudybės vyresniame amžiuje rizika. Tokią išvadą mokslininkai priėjo...


Moderniausia medicininė įranga – ir ligų diagnostikai, ir gydymui

Moderniausia medicininė įranga – ir ligų diagnostikai, ir gydymui

Estetinės chirurgijos centras, žengdamas koja kojon su aukščiausio lygio gydymo įstaigomis ieško būdų, kaip suteikti pacientams kaip įmanoma kokybiškesnes paslaugas. Neseniai įsigyta šiuolaikinė endoskopinė įranga, kurios pagalba lįgų...


Multivitaminai gali sumažinti širdies ligų riziką

Be to, jei vitamino E dešimt metų suvartojama daugiau kaip 215 miligramų per dieną, tai siejama su 28 procentais mažesne rizika mirti nuo širdies ligų, teigiama tyrimo ataskaitoje, kurią paskelbė žurnalas "American Journal of...


"Ekstremali chirurgija": trachėja jūsų rankoje

Rankoje išauginta trachėja yra dar vienas ekstremalios chirurgijos pavyzdys, kurių pastaruoju metu sulaukiama vis daugiau. Belgė pacientė Linda de Croock neįprastu būdu gavo tai, ko jai labai reikėjo. Moteriai prieš 25-eris metus autoavarijoje...


Negeriate vaistų? Ateityje medikai jus suseks

Medikų paskirtus vaistus norite išmesti į šiukšlių dėžę ar mažiau jų vartoti? Ateityje šios minties teks atsisakyti. Floridos mokslininkai sukūrė "protingą" tabletę, į kurią įmontuotas mikrolustas ir mažytė antena, skirta duomenims...


Lietuviai prieš kiaulių gripą dar yra beginkliai

Krepšininkas Linas Kleiza - vienas iš nedaugelio lietuvių, kuriam jau nebaisus vadinamojo kiaulių gripo virusas. Jis paskiepytas vakcina, kurios Lietuvoje dar nėra. Pirėjo "Olympiakos" klubo naujokas L. Kleiza pandeminio gripo, dar...


Poliklinikose galimos eilės dėl darželinukų sveikatos pažymų

Poliklinikose galimos eilės dėl darželinukų sveikatos pažymų

Prasidedant rudeniui eilės poliklinikose gali atsirasti dėl ikimokyklinio ugdymo įstaigoms reikalingų sveikatos pažymų, prognozuoja medicinos įstaigos. Pažymų apie darželinukų sveikatą reikalaujama pagal pernai patvirtintą naują tvarką....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9