Balandžio 10d. Penktadienis

Maisto papildų verslas - po medikų sparnu

2013 Gruodžio 1d.
Peržiūrų skaičius: 22912
Maisto papildų verslas - po medikų sparnu

Maisto papildai - ne vaistas, o maistas. Nepaisant to, kai kurie medikai pacientus siunčia nusipirkti papildų, ir ne bet kur, o į gydymo įstaigoje veikiantį konkrečios firmos maisto papildų kabinetą.

"Pakliuvau į aferą", - tiesiai šviesiai "Vakarų ekspresui" pareiškė klaipėdietė Virginija, vienos Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Konsultacinėje ambulatorijoje dirbančios gydytojos nusiųsta į vadinamąjį fitoterapijos kabinetą, įsikūrusį Jūrininkų ligoninėje.

"Pasakė, kad esu visa sudruskėjusi, sąnariai užkalkėję, todėl esą reikalinga nueiti pas fitoterapeutę", - pasakojo ponia Virginija.

Moteris pasitikėjo gydytoja, todėl eidama į tą kabinetą net nesuabejojo, ar gerai daranti. Už trijų rūšių maisto papildus jai teko sumokėti net 260 litų. Tarp tų papildų - ginkmedžio bei varnalėšos šaknų preparatai, taip pat produktas, gerinantis sąnarių darbą.

Moteris įsitikinusi, jog neurologė jau iš anksto buvo susitarusi su papildų platintoja, nes pastaroji jai skirtas prekes jau buvo paruošusi. Ponia Virginija, tik parėjusi namo ir perskaičiusi produktų etiketes, pasijuto apgauta, nes jai esą nebuvę paaiškinta, kad perka ne vaistus, o maisto papildus.

Ji apgailestauja ir dėl to, kad teko taip brangiai už pirkinį mokėti - juk galėjusi išsirinkti ir pigesnių papildų vaistinėse ar pas kitus platintojus arba tiesiog pagerti žolelių arbatos.

Beje, ta pati gydytoja "Vakarų ekspreso" akiratin buvo pakliuvusi jau prieš ketverius metus. Ir tuomet apie jos bendradarbiavimą su minėtu fitoterapijos kabinetu papasakojo skaitytojai.

Leido ministerija

Jūrininkų ligoninės, kurios patalpose įsikūręs fitoterapijos kabinetas, vyriausiasis gydytojas Jonas Sąlyga patikino, jog kabinetas išnuomotas su Sveikatos apsaugos ministerijos žinia.

"Gydytojas prieš siųsdamas pacientą pirkti maisto papildų turi informuoti apie jų kainas, pasakyti, kad tai ne vaistai, o papildai. O pacientas pats turi teisę rinktis, pirkti juos ar ne. Jei papildai per brangūs - paprašyti pigesnių", - sakė vyriausiasis gydytojas.

Tačiau jei paaiškėtų, kad koks ligoninės gydytojas už paciento nusiuntimą į kabinetą gauna iš firmos kokį užmokestį, pavyzdžiui, nemokamai papildų, šis klausimas neabejotinai būtų svarstomas ligoninės Etikos komisijoje. Šitoks mediko elgesys nesąs suderinamas su etikos normomis.

Ligoninėje veikianti Etikos komisija kasmet svarsto kelis nusižengimo etikai klausimus. Reaguojama į pacientų ir pačių medikų skundus dėl darbuotojų neetiško elgesio. Skundų dėl medikų bendradarbiavimo su papildais prekiaujančia bendrove, - patikino J. Sąlyga, - nėra buvę.

Kad gydytojos, nusiuntusios pacientę į konkretų fitoterapijos kabinetą, elgesys netoleruotinas, sutiko ir KUL vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis. Jis pažadėjo šią gydytoją nedelsiant įspėti. Jo nuomone, pacientas pats turi apsispręsti, kokios firmos ir kokius papildus jam vartoti.

Įkurtas ligonių patogumui?

UAB "Irmos kontinentas", kuriai priklauso ligoninėje veikiantis fitoterapijos kabinetas, savininkė Rima Stankevič patikino, jog gydytojų, kurie atsiunčia pacientus, nepažįsta ir jiems neatsilygina. O pats kabinetas ten esą įkurtas žmonių patogumui - kad jiems, gulint ligoninėje, nereikėtų "kur nors toli važiuoti".

"Jūs farmacines įmones kankinat ir bandot surasti kažkokių sąryšių, taip ir su maisto papildais, - pyko R. Stankevič. - Jau darosi juokinga ir graudu, kad nuolat ieškoma, jog kažkas nuo kažko priklauso. Gydytojai gerai uždirba, nemanau, kad iš maisto papildų jie gali ką nors turėti."

Jos žodžiais, gydytojai "įžūliai nieko niekur nesiunčia", nes maisto papildų esąs visur didžiulis pasirinkimas. Nė vienas gydytojas nerizikuos ir nesiūlys konkretaus pavadinimo maisto papildo. Jis tik pasakys, kokios medžiagos pacientui reikia, o šis pasirinks pats.

Nenori tikėti

Lietuvos gydytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus vadovas Antanas Janušonis šioje istorijoje daug bloga neįžvelgė.

"Vyresnio amžiaus, nusilpusiems žmonėms papildai reikalingi, ypač palaikomajam gydymui. Todėl nieko bloga, kad gydytojai juos rekomenduoja gerti", - mano jis.

Tačiau gydytojas, jo manymu, turėtų pacientui aiškiai pasakyti, kad jo rekomenduojamas preparatas yra ne vaistas, o maisto papildas. Be to, leistų jam pačiam pasirinkti, kur jį nusipirkti.

Kad yra gydytojų, kurie dirba ranka rankon su papildais prekiaujančiomis firmomis, A. Janušonis sakė nenorįs patikėti.

Sulaukė grasinimų

 

Viena uostamiesčio gydytoja, dėl suprantamų priežasčių nepanorusi skelbti pavardės, pasakojo, jog prieš keletą metų, kai spaudoje neigiamai atsiliepė apie papildų platintojų ir gydytojų sandorius, sakė sulaukusi rimtų grasinimų. Nesaugumo pojūtis išlikęs iki šiol. Medikė įsitikinusi, kad tokie sandoriai turi priedangą valstybiniu mastu, ir visi, kurie prabyla apie šį biznį, yra paperkami ar kitaip nutildomi.

Pokalbininkė sakė, jog pacientai, kurie pirko brangius papildus iš gydytojų rekomenduotų platintojų, paprastai "teisinasi" norėję įtikti juos gydantiems medikams, bijoję sulaukti jų neigiamos reakcijos.

"Jei papildus, kurių gydymo efektas nėra moksliškai įrodytas, platina gydytojas, tai biznis, dalijimasis pelnu. Tai labai žemina visų gydytojų autoritetą. Man gėda, kad gydytojai taip elgiasi", - sakė pokalbininkė.

Tie, kurie siunčia pacientus pirkti konkrečios firmos papildų, paprastai neišrašo net recepto su savo antspaudu. Tai leidžia pacientui pasiskundus jiems išsiginti savo elgesio ir išlipti sausam iš balos.

"Interesų grandinė"

Edvinas BUTKUS, Savigydos pramonės asociacijos vykdantysis direktorius

 

 

Maisto papildus reikia pirkti vaistinėse. Tai garantuoja, kad jie yra registruoti Lietuvoje, jais prekiaujama oficialiai ir tai kartu garantuoja produkto kokybę. Jei konkretus gydytojas siunčia pacientą pas konkretų maisto papildų prekiautoją, iškyla etikos klausimas ir įtarimas, kad yra sudaryta kažkokia interesų grandinė. Kyla klausimas, ar medikas rekomenduoja patį geriausią papildą, gal buvo galima pasiūlyti ir ką kita. Beje, jei produktai parduodami per piramidinę prekybos sistemą, jų kainos nerealiai išpučiamos. Kartais analogiškos sudėties maisto papildų vaistinėse specialistai galėtų surasti net 3-4 kartus pigesnių. Beje, pasidomėjus, kokiais produktais kai kurios firmos prekiauja, galima rasti įdomių dalykų. Pavyzdžiui, būna, kad pardavinėjami papildai, skirti šunims.

"Neetiška ir netoleruotina"

Antanas MATULAS, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas

 

 

Šiuo metu Seime kaip tik svarstomas projektas, pagal kurį Lietuvoje neliks medicininės paskirties produktų. Jie bus perkvalifikuoti arba į vaistus, arba į maisto papildus. Taigi maisto papildais bus galima prekiauti net maisto parduotuvėse, nes jie yra ne vaistas, o maistas. Jiems bus taikoma bendra priežiūra kaip maisto produktams. Šiuo metu dar pilna žmones klaidinančių reklamų, neva maisto papildai gali išgydyti ligas.

Kad gydytojas siunčia pacientą pas konkretų maisto papildų platintoją - ne tik etikos, bet ir Hipokrato priesaikos pažeidimas. Jei yra žinomi faktai, kad kuris nors medikas glaudžiai bendradarbiauja su firmomis, maisto papildų gamintojais, apie tai reikia konkrečiai informuoti atsakingas valstybės institucijas arba parašyti mums. Tai neetiški ir nusikalstami ryšiai.

Yra sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriame reglamentuota, kad farmacijos ar maisto papildų firmų atstovai negali lankytis medicinos įstaigose jų darbo metu. Tačiau sulaukiame skundų, kad šio įsakymo kai kur nepaisoma.

Faktas, kad farmacijos ar maisto papildų platintojų atstovai dirba konkrečiose medicinos įstaigose - neetiškas ir netoleruotinas.

Žymės: maisto papildai

Radviliškio rajone - ūmus žarnyno infekcijos prie

Atlikus tyrimus dėl ūmios žarnyno infekcijos protrūkio Radviliškio rajone, spėjama, kad sukėlėju galėjo būti sausainiai su įdaru. Ūmia infekcija susirgo 18 asmenų, iš kurių 10 išskirta Sallmonela ir sukėlėjo perdavimo veiksniu galėjo būti plikyti...


Patvirtintas išsėtinės sklerozės simptomus slopinančios vakcinos saugumas

Patvirtintas išsėtinės sklerozės simptomus slopinančios vakcinos saugumas

Kanados mokslininkų grupė pirmadienį oficialiai patvirtino, kad JAV pagaminta eksperimentinė vakcina, slopinanti išsėtinės sklerozės simptomus, yra saugi ir tinkama vartoti, praneša "Reuters". Eksperimente dalyvavusių išsėtine skleroze...


Patvirtinta nauja tymų ir raudonukės kontrolės tvarka

Nuo šiol visi įtariami susirgimai tymais, raudonuke bus tiriami laboratoriškai. Taip pat bus atliekamas kiekvieno atvejo epidemiologinis tyrimas bei bendradarbiaujama su tarptautinėmis organizacijomis laboratorinės diagnostikos klausimais. Iki...


Vaistų kainoms renčiamas stogas

Vaistinėms, parduodančioms nekompensuojamuosius receptinius vaistus, siūloma uždrausti taikyti didesnį prekybos antkainį negu nustatys Vyriausybė. Nereceptinius vaistus ir nekompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones siūloma leisti parduoti...


Nepavyko susitarti dėl kiaulių gripo viruso tyrimų

Ženevoje vykusiame Pasaulio sveikatos organizacijos susitikime nepavyko susitarti dėl apsikeitimo informacija tiriant kiaulių gripo (A/H1N1) virusą ir intelektinės nuosavybės į virusų tyrimus, skelbia "Deutsche Welle". Tarptautinės...


Išvykstantiems studijuoti užsienyje verta pasirūpinti sveikatos draudimu

Išvykstantiems studijuoti užsienyje verta pasirūpinti sveikatos draudimu

Artėjant mokslo metams pakvietimus dieninėms studijoms užsienyje gavę moksleiviai domisi, ar prieš išvykdami studijuoti jie galėtų pratęsti savo privalomąjį sveikatos draudimą Lietuvoje. Kartu prieš rugsėjo pirmąją pageidaujama įsigyti ir Europos...


Meilei reikia ir širdies, ir proto

Kas yra meilė? Tikros meilės vaistų recepto Šv.Valentino dienos išvakarėse paprašėme gydytojo reanimatologo, širdies chirurgo ir psichoterapeutės. "Aš bet kurią minutę galiu paskambinti savo žmonai ir pasakyti, kad ją myliu. Iš tikrųjų labai...


Evoliucinės vėžio priežastys. Antra dalis: kaip vėžinės ląstelės veikia viso organizmo evoliuciją?

Tęsiame pasakojimą apie vėžinių ląstelių evoliuciją ir su tuo susijusias šios ligos savybes. Pirmojoje straipsnio dalyje rašėme apie tai, jog vėžinės ląstelės iš esmės yra somatinių ląstelių mutacijos, kurios tampa neišvengiamos daugialąsčių...


Lietuvoje pirmą kartą persodinta dirbtinė oda

Lietuvoje pirmą kartą persodinta dirbtinė oda

Santariškių klinikų Vaikų ligoninėje pirmąkart šalyje atlikta operacija, per kurią mergaitei su įgimta didele pigmentine dėme persodinta dirbtinė oda. Operacija pavyko sėkmingai. Tokios operacijos yra sudėtingos, jas galima atlikti tik gavus...


Prancūzijos klinika privalės sumokėti už... išgelbėtą gyvybę

Pirmą kartą Prancūzijoje viena ligoninė privalės sumokėti kompensaciją už tai, kad išgelbėjo gyvybę, praneša agentūra AFP. Teismas nusprendė, kad Orindžo miesto klinikos medikai su "neprotingu užsispyrimu" gaivino be gyvybės ženklų...


Psichologė G. Petronienė: "Ramiai gyvenantys neprisimena sapnų"

Psichologė G. Petronienė: "Ramiai gyvenantys neprisimena sapnų"

Pasaulyje atidaromos miego laboratorijos, apie miegą ir sapnus rašomos knygos ir leidžiami žurnalai. Tačiau mokslininkai teigia, kad apie miegą žinoma ne tiek jau daug. Salve.lt kalbina psichologę psichoterapeutę G. Petronienę. Ji dirba...


Į sceną grįžtanti Gintarė Karaliūnaitė – Canuel: per dvi savaites minus 4 kilogramai ir jokių dietų! Kaip jai tai pavyko?

Į sceną grįžtanti Gintarė Karaliūnaitė – Canuel: per dvi savaites minus 4 kilogramai ir jokių dietų! Kaip jai tai pavyko?

Atėjus pavasariui ir nusimetus šiltus drabužius ne viena iš mūsų graužiamės dėl žiemos padarinių - juk reikia numesti tai, ką žiemą „užsiauginome“ nevengdamos įvairių užkandžiavimų ar saldumynų nuotaikai pataisyti. Su nepageidaujamais...


Panevėžyje atšaukiama gripo epidemija

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Visvaldas Matkevičius išleido įsakymą, kuriuo mieste atšaukiama gripo epidemija ir kompleksinių profilaktinių priemonių plano vykdymas. Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenimis,...


Rolandas Maskoliūnas. Trumpa nuodų istorija

Mes gyvename nuodų pasaulyje. Sako, kad galima apsinuodyti ar susirgti, ilgai kas dieną geriant ramunėlių arbatą. Arba numirti, išgėrus per daug vandens, kas neseniai nutiko keliems maratono bėgikams. Kad nuo nuodo iki vaisto - vienas žingsnis,...


Kyšininkavimu įtariamo Jonavos gydytojo byla perduota teismui

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje, kurioje vienos Jonavos rajono savivaldybės medicinos įstaigos gydytojas A. B. įtariamas kyšių ėmimu iš pacientų už medicininių tyrimų...


Gripas įsisuka ir į ledo ritulininkų gretas

Savaitgalį neįvyks dvejos atvirojo Latvijos ledo ritulio čempionato rungtynės tarp Elektrėnų "Energijos" ir Liepojos "Metallurgs 2". Varžybas teko nukelti į ateitį dėl latvių komandoje įsisiautėjusio gripo. "Dėl...


Buvęs sveikatos apsaugos ministras: blogiau bus visiems

Mūsų sveikatos apsaugos būklė šiuo metu yra gana sunki. Visi kalba, kad padidėjo vaistų kainos, kad vaistai yra labai brangūs, bet visi užmiršta, kad tai Vyriausybė padidino vaistų kainas. 16 proc., uždėdama pridetinės vertės mokestį. Tai yra...


Tikslinamas produktų, savo sudėtyje turinčių GMO, sąrašas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad šių metų kovo - balandžio mėnesiais vykdo genetiškai modifikuotų maisto produktų ženklinimo, atsekamumo kontrolę rinkoje. Pabaigus planinius patikrinimus, bus atnaujinti duomenys...


R. Šukys: reformuotos ligoninės 2010 metus baigė be nuostolių

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys tvirtina, kad sveikatos reforma vyksta sklandžiai: sumažinta ligoninių, atpiginti vaistai, esą jau matyti ir teigiamas finansinis pertvarkų efektas. Pasak ministro, skaičiavimai rodo ką kita: tos...


Aktyvioms jaunoms moterims irgi būtinas kalcis ir vitaminas D

Aktyvioms jaunoms moterims irgi būtinas kalcis ir vitaminas D

Kalcio ir vitamino D papildų būtini ne tik vyresnio amžiaus moterims jų kaulams stiprinti, tačiau šiuos papildus reikia vartoti ir jaunoms, aktyvioms moterims, kad jos sumažintų stresinių lūžių riziką. Ištyrus daugiau nei 5200 moterų, priimtų į...


Padidino finansavimą vaistams kraujo vėžiui gydyti

Vaistus, mirtiną ligą iš esmės pavertusius nemirtina, gaus visi ligoniai, kuriems jų reikia. Medikams nebereikės rinktis, kuriam iš sergančiųjų viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų skirti jų gyvybę išgelbėti galinčius vaistus, o kuriam...


Reabilitacijos klinikos tradicijas papildo naujovės

Kauno medicinos universiteto (KMU) Psichologijos ir reabilitacijos instituto klinika Palangoje savo 40-metį pasitinka praplėtusi materialinę bazę, padidinusi teikiamų paslaugų spektrą. Tačiau medikai apgailestauja, jog pacientams visa informacija...


Nelaimingi žmonės žiūri televizorių

Nelaimingi žmonės žiūri televizorių

Laimingi žmonės bendrauja su draugais, skaito laikraščius ar mylisi, o nelaimingi - žiūri televizorių, teigia mokslininkai. JAV Merilando universiteto sociologai Johnas Robinsonas ir Stevenas Martinas nustatė, jog žmonės, kurie jaučiasi...


Kuriami ledai nuo vėžio

Naujosios Zelandijos mokslininkai kuria ledus, kurie turi tokį teigiamą poveikį sveikatai, jog vieną dieną gali būti skiriami vėžiu sergantiems pacientams. Aucklando universiteto mokslininkai bendradarbiaudami su didžiausia šalies pieno produktų...


"Biologinis laikrodis" gali lemti geresnę sveikatą ir ilgesnį gyvenimą

Naujas tyrimas leidžia manyti, kad jei jums nuolat nepavyksta gerai išsimiegoti naktį, dėl to gali sumažėti sugebėjimas valdyti stresą, tai gali turėti poveikį jūsų sveikatai, sukelti judėjimo sutrikimus ir padidinti neurologinių ląstelių nykimą,...


Storiausia pasaulio moteris dėl savo išvaizdos kaltina genus

Storiausia pasaulio moteris dėl savo išvaizdos kaltina genus

317 kg sverianti Kalifornijos gyventoja pateko į "Guinness" rekordų knygą kaip storiausia pasaulio moteris. Patekusi į rekordų knygą, 47 metų moteris teigia, kad dabar norėtų numesti svorio ir grįžti į normalų gyvenimą, rašo "Daily...


Lietuvoje plinta heroino vartojimas

Lietuvoje plinta heroino vartojimas

Lietuvoje daugėja heroiną vartojančių žmonių, šie narkotikai keičia aguonų nuovirą ("širką"), penktadienį pranešė Narkotikų kontrolės departamentas. Departamento direktorės dr. Audronės Astrauskienės teigimu, Lietuvoje opiatų vartotojų...


Ruduo atneša "liūdesio ligą"

Pageltus lapams, apima liūdesys, pritrūksta energijos - saulės šviesa ir šiluma lietuvių nelepina. Tačiau prieš pasinerdami į rudens melancholiją, susimąstykite - gal tas ruduo ne toks jau baisus? Gal jokios bėdos nėra, tik dangus griūva, kaip tam...


Dovanokite moterims gėles

Dovanokite moterims gėles

JAV Niū Džersio valstijos Rutgers universitetas atliko tyrimą, kaip gėlės veikia emocijas. Tyrimo grupė stebėjo 147 moterų reakcijas į tris skirtingas, tačiau tos pačios piniginės vertės dovanas: gėles, krepšį su vaisiais ir romantiškas žvakes....


Smegenis labiausiai stimuliuoja dvi spalvos

Smegenis labiausiai stimuliuoja dvi spalvos

Kanados mokslininkai nustatė, kad raudona ir mėlyna spalva efektyviai stimuliuoja smegenų veiklą: pirmoji stiprina dėmesį, o antroji - kūrybiškumą. Britų Kolumbijos universiteto (Kanada) psichologų tyrimo išvadose teigiama, kad skirtingos spalvos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9