Rugsėjo 29d. Antradienis

Maisto papildų verslas - po medikų sparnu

2013 Gruodžio 1d.
Peržiūrų skaičius: 22912
Maisto papildų verslas - po medikų sparnu

Maisto papildai - ne vaistas, o maistas. Nepaisant to, kai kurie medikai pacientus siunčia nusipirkti papildų, ir ne bet kur, o į gydymo įstaigoje veikiantį konkrečios firmos maisto papildų kabinetą.

"Pakliuvau į aferą", - tiesiai šviesiai "Vakarų ekspresui" pareiškė klaipėdietė Virginija, vienos Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Konsultacinėje ambulatorijoje dirbančios gydytojos nusiųsta į vadinamąjį fitoterapijos kabinetą, įsikūrusį Jūrininkų ligoninėje.

"Pasakė, kad esu visa sudruskėjusi, sąnariai užkalkėję, todėl esą reikalinga nueiti pas fitoterapeutę", - pasakojo ponia Virginija.

Moteris pasitikėjo gydytoja, todėl eidama į tą kabinetą net nesuabejojo, ar gerai daranti. Už trijų rūšių maisto papildus jai teko sumokėti net 260 litų. Tarp tų papildų - ginkmedžio bei varnalėšos šaknų preparatai, taip pat produktas, gerinantis sąnarių darbą.

Moteris įsitikinusi, jog neurologė jau iš anksto buvo susitarusi su papildų platintoja, nes pastaroji jai skirtas prekes jau buvo paruošusi. Ponia Virginija, tik parėjusi namo ir perskaičiusi produktų etiketes, pasijuto apgauta, nes jai esą nebuvę paaiškinta, kad perka ne vaistus, o maisto papildus.

Ji apgailestauja ir dėl to, kad teko taip brangiai už pirkinį mokėti - juk galėjusi išsirinkti ir pigesnių papildų vaistinėse ar pas kitus platintojus arba tiesiog pagerti žolelių arbatos.

Beje, ta pati gydytoja "Vakarų ekspreso" akiratin buvo pakliuvusi jau prieš ketverius metus. Ir tuomet apie jos bendradarbiavimą su minėtu fitoterapijos kabinetu papasakojo skaitytojai.

Leido ministerija

Jūrininkų ligoninės, kurios patalpose įsikūręs fitoterapijos kabinetas, vyriausiasis gydytojas Jonas Sąlyga patikino, jog kabinetas išnuomotas su Sveikatos apsaugos ministerijos žinia.

"Gydytojas prieš siųsdamas pacientą pirkti maisto papildų turi informuoti apie jų kainas, pasakyti, kad tai ne vaistai, o papildai. O pacientas pats turi teisę rinktis, pirkti juos ar ne. Jei papildai per brangūs - paprašyti pigesnių", - sakė vyriausiasis gydytojas.

Tačiau jei paaiškėtų, kad koks ligoninės gydytojas už paciento nusiuntimą į kabinetą gauna iš firmos kokį užmokestį, pavyzdžiui, nemokamai papildų, šis klausimas neabejotinai būtų svarstomas ligoninės Etikos komisijoje. Šitoks mediko elgesys nesąs suderinamas su etikos normomis.

Ligoninėje veikianti Etikos komisija kasmet svarsto kelis nusižengimo etikai klausimus. Reaguojama į pacientų ir pačių medikų skundus dėl darbuotojų neetiško elgesio. Skundų dėl medikų bendradarbiavimo su papildais prekiaujančia bendrove, - patikino J. Sąlyga, - nėra buvę.

Kad gydytojos, nusiuntusios pacientę į konkretų fitoterapijos kabinetą, elgesys netoleruotinas, sutiko ir KUL vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis. Jis pažadėjo šią gydytoją nedelsiant įspėti. Jo nuomone, pacientas pats turi apsispręsti, kokios firmos ir kokius papildus jam vartoti.

Įkurtas ligonių patogumui?

UAB "Irmos kontinentas", kuriai priklauso ligoninėje veikiantis fitoterapijos kabinetas, savininkė Rima Stankevič patikino, jog gydytojų, kurie atsiunčia pacientus, nepažįsta ir jiems neatsilygina. O pats kabinetas ten esą įkurtas žmonių patogumui - kad jiems, gulint ligoninėje, nereikėtų "kur nors toli važiuoti".

"Jūs farmacines įmones kankinat ir bandot surasti kažkokių sąryšių, taip ir su maisto papildais, - pyko R. Stankevič. - Jau darosi juokinga ir graudu, kad nuolat ieškoma, jog kažkas nuo kažko priklauso. Gydytojai gerai uždirba, nemanau, kad iš maisto papildų jie gali ką nors turėti."

Jos žodžiais, gydytojai "įžūliai nieko niekur nesiunčia", nes maisto papildų esąs visur didžiulis pasirinkimas. Nė vienas gydytojas nerizikuos ir nesiūlys konkretaus pavadinimo maisto papildo. Jis tik pasakys, kokios medžiagos pacientui reikia, o šis pasirinks pats.

Nenori tikėti

Lietuvos gydytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus vadovas Antanas Janušonis šioje istorijoje daug bloga neįžvelgė.

"Vyresnio amžiaus, nusilpusiems žmonėms papildai reikalingi, ypač palaikomajam gydymui. Todėl nieko bloga, kad gydytojai juos rekomenduoja gerti", - mano jis.

Tačiau gydytojas, jo manymu, turėtų pacientui aiškiai pasakyti, kad jo rekomenduojamas preparatas yra ne vaistas, o maisto papildas. Be to, leistų jam pačiam pasirinkti, kur jį nusipirkti.

Kad yra gydytojų, kurie dirba ranka rankon su papildais prekiaujančiomis firmomis, A. Janušonis sakė nenorįs patikėti.

Sulaukė grasinimų

 

Viena uostamiesčio gydytoja, dėl suprantamų priežasčių nepanorusi skelbti pavardės, pasakojo, jog prieš keletą metų, kai spaudoje neigiamai atsiliepė apie papildų platintojų ir gydytojų sandorius, sakė sulaukusi rimtų grasinimų. Nesaugumo pojūtis išlikęs iki šiol. Medikė įsitikinusi, kad tokie sandoriai turi priedangą valstybiniu mastu, ir visi, kurie prabyla apie šį biznį, yra paperkami ar kitaip nutildomi.

Pokalbininkė sakė, jog pacientai, kurie pirko brangius papildus iš gydytojų rekomenduotų platintojų, paprastai "teisinasi" norėję įtikti juos gydantiems medikams, bijoję sulaukti jų neigiamos reakcijos.

"Jei papildus, kurių gydymo efektas nėra moksliškai įrodytas, platina gydytojas, tai biznis, dalijimasis pelnu. Tai labai žemina visų gydytojų autoritetą. Man gėda, kad gydytojai taip elgiasi", - sakė pokalbininkė.

Tie, kurie siunčia pacientus pirkti konkrečios firmos papildų, paprastai neišrašo net recepto su savo antspaudu. Tai leidžia pacientui pasiskundus jiems išsiginti savo elgesio ir išlipti sausam iš balos.

"Interesų grandinė"

Edvinas BUTKUS, Savigydos pramonės asociacijos vykdantysis direktorius

 

 

Maisto papildus reikia pirkti vaistinėse. Tai garantuoja, kad jie yra registruoti Lietuvoje, jais prekiaujama oficialiai ir tai kartu garantuoja produkto kokybę. Jei konkretus gydytojas siunčia pacientą pas konkretų maisto papildų prekiautoją, iškyla etikos klausimas ir įtarimas, kad yra sudaryta kažkokia interesų grandinė. Kyla klausimas, ar medikas rekomenduoja patį geriausią papildą, gal buvo galima pasiūlyti ir ką kita. Beje, jei produktai parduodami per piramidinę prekybos sistemą, jų kainos nerealiai išpučiamos. Kartais analogiškos sudėties maisto papildų vaistinėse specialistai galėtų surasti net 3-4 kartus pigesnių. Beje, pasidomėjus, kokiais produktais kai kurios firmos prekiauja, galima rasti įdomių dalykų. Pavyzdžiui, būna, kad pardavinėjami papildai, skirti šunims.

"Neetiška ir netoleruotina"

Antanas MATULAS, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas

 

 

Šiuo metu Seime kaip tik svarstomas projektas, pagal kurį Lietuvoje neliks medicininės paskirties produktų. Jie bus perkvalifikuoti arba į vaistus, arba į maisto papildus. Taigi maisto papildais bus galima prekiauti net maisto parduotuvėse, nes jie yra ne vaistas, o maistas. Jiems bus taikoma bendra priežiūra kaip maisto produktams. Šiuo metu dar pilna žmones klaidinančių reklamų, neva maisto papildai gali išgydyti ligas.

Kad gydytojas siunčia pacientą pas konkretų maisto papildų platintoją - ne tik etikos, bet ir Hipokrato priesaikos pažeidimas. Jei yra žinomi faktai, kad kuris nors medikas glaudžiai bendradarbiauja su firmomis, maisto papildų gamintojais, apie tai reikia konkrečiai informuoti atsakingas valstybės institucijas arba parašyti mums. Tai neetiški ir nusikalstami ryšiai.

Yra sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriame reglamentuota, kad farmacijos ar maisto papildų firmų atstovai negali lankytis medicinos įstaigose jų darbo metu. Tačiau sulaukiame skundų, kad šio įsakymo kai kur nepaisoma.

Faktas, kad farmacijos ar maisto papildų platintojų atstovai dirba konkrečiose medicinos įstaigose - neetiškas ir netoleruotinas.

Žymės: maisto papildai
Nėra jokios prasmės apipjaustyti berniukus, teigia chirurgai

Nėra jokios prasmės apipjaustyti berniukus, teigia chirurgai

Nėra jokios rimtos medicininės priežasties, kad reikėtų berniukus apipjaustyti. Taip praėjusį savaitgalį pareiškė Naujosios Zelandijos chirurgai. Anot jų, Naujojoje Zelandijoje vis dar apipjaustoma apie 10 procentų vyriškos lyties naujagimių....


Minima Tarptautinė žmonių su negalia diena

Gruodžio 3-ioji - Tarptautinė žmonių su negalia diena. Šią dieną tarptautine 1992 metais paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. 1983 metais buvo pradėta aktyviai supažindinti plačiąją visuomenę su neįgaliųjų problemomis ir kovoti už tai, kad...


Vitaminas C gali padėti švelninti hipertenziją

Vitaminas C gali padėti švelninti hipertenziją

Italų atliktas tyrimas parodė, kad vitaminas C gali sumažinti didelį kraujospūdį nuramindamas sudirgusią centrinę nervų sistemą. Tyrimo vadovė dr. Rosa Maria Bruno iš Pizos universiteto sako, jog tyrimas pirmą kartą atskleidė, jog žmogui...


KMUK angiochirurgai atliko sudėtingą ir retą kraujagyslių operaciją

KMUK angiochirurgai atliko sudėtingą ir retą kraujagyslių operaciją

Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) kraujagyslių chirurgai atliko sudėtingą aortos operaciją pacientui, keletą metų kentėjusiam skausmus dėl prastos kojų kraujotakos bei sintetinio kraujagyslių protezo infekcijos susidariusios pūlingos...


Dvylikametės mergaitės viltis – donoro širdis

Mergaitė, kuri laukia. Taip būtų galima pavadinti dvylikametę Mantę. Ji viena iš aštuonių Lietuvos vaikų, laukiančių širdies donoro. Širdies persodinimo operacija – vienintelė mergaitės viltis išgyventi. Savaitgalį Vaiko širdies asociacijos,...


Girdime ne tik ausimis, bet ir oda

Tokias išvadas skelbia naujas tyrimas, įnešantis painiavos į nusistovėjusį požiūrį apie tai, kaip mes suvokiame pasaulį. Tyrimo rezultatai buvo paremti eksperimentais, kurių dalyviai klausėsi įvairių skiemenų, o į jų odą tuo tarpu dvelktelėdavo...


Muilo operos žudo meilę

Muilo operos žudo meilę

Jausmingos telenovelės ne visuomet - tik pramoga. Mokslininkai nustatė, kad Brazilijoje muilo operos įtakoja net socialinius reiškinius, tokius kaip gimstamumas ir skyrybos, rašo "The Telegraph". Atlikus laikotarpio nuo 1971 metų analizę...


Kaip padėti sausoms akims

Rūpinamės savo oda ir plaukais, tačiau pamirštame akis. Ir sunerimstame tik tada, kai jos sunegaluoja. Apie sausų akių sindromą kalbamės su akių gydytoja Rasa Bagdoniene. - Kas yra sausų akių sindromas? - Tai simptomų visuma, kurie sukelia akies...


Vaistininkai privalės informuoti apie vaistų galiojimo laiką

Vaistininkai privalės informuoti apie vaistų galiojimo laiką

Nuo šiol vaistus perkantis pacientas turės būti informuotas apie vaisto tinkamumo vartoti laiką. Taip pat uždrausta parduoti vaistą su galiojimo terminu, kuris baigiasi anksčiau nei recepte paskirtas vartojimo kursas. Tokios nuostatos įtvirtintos...


Regeneracijos gebėjimui aktyvuoti pakanka "ištrinti" vieną geną?

Ilgą laiką buvo manoma, jog dabartiniai gyvūnai regeneracijos funkciją prarado evoliucionuodami, ir ja dabar pasižymi tik kai kurių rūšių sutvėrimai, tokie kaip plokščiosios kirmėlės, parazitai ir dalis salamandrų. Tačiau Wistar instituto...


Aptiktas virusas A/H1N1, atsparus vaistams "Tamiflu"

Nyderlanduose užfiksuotas pirmas atvejis, kuomet žmogus užsikėtė virusu A/H1N1, atspariu preparatui "Tamiflu". Apie tai trečiadienį pranešė naujienų agentūra "France Presse". Pasaulio sveikatos organizacija (PSO0 jau yra...


Sportinė avalynė ir malonumas bėgant

Sportinė avalynė ir malonumas bėgant

Bėgimas vis labiau populiarėja: vieni siekia sveikatos, o kiti bėga dėl mados. Pradėjęs bėgioti, žmogus dažniausiai net nesusimąsto, ar tai daro taisyklingai. Sportuojantiems ypatingai svarbu tolygiai paskirstyti pėdos krūvį, apsaugoti sąnarius,...


Žmones galima identifikuoti ir pagal kvapą

Žmones galima identifikuoti ir pagal kvapą

Kiekvieno asmens kvapas lygiai toks pat unikalus, kaip ir pirštų atspaudai, jo "suklastoti" neįmanoma, atskleidė JAV atliktas tyrimas.Monellio Cheminių pojūčių tyrimų centro Filadelfijoje specialistai nustatė, kad individualus kvapas,...


Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Odos vėžiui nustatyti – nemokami tyrimai

Euromelanomos diena - Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama akcija, skirta kovai su odos vėžiu ir melanoma. Į Euromelanomos komiteto veiklą įsijungė gydytojai dermatovenerologai, onkologai ir sveikatos ministerijos atstovai. Šios...


Smegenys jau operuojamos garso bangomis

Izraelyje sukurta revoliucine vadinama neinvazinė smegenų operavimo technologija leidžia pacientams išvengti ir skalpelio, ir radiacijos. Smegenų augliai ir pakitę audiniai operuojami ultragarso bangomis. iuricho (Šveicarija) universitetinė vaikų...


Vyriškieji genai - prie išnykimo ribos

Vyriškoji Y chromosoma, o sykiu su ja ir visa vyrų giminė pamažu nyksta, perspėja leidinys "The Daily Mail", apeliuodamas į profesorės Dženifer Greivs iš Nacionalinio Australijos universiteto pranešimą. Remdamasi faktu, kad prieš 300...


Priklausomybė nuo technologijų keičia žmones

Ar socialiniame tinkle "Facebook" į draugų sąrašus įtraukti žmonės jums įdomesni nei tie, su kuriais tenka bendrauti realybėje? Ar pripratę prie didelės spartos interneto, pradedame nemėgti lėtesnio mąstymo vaikų? Ar kartais pagalvojate,...


Kovoje su kurtumu - žymiausių ausų chirurgų pagalba

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) liepos 13-17 dienomis viešėjo otochirurgai (ausies chirurgai) iš Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos. Jie per tarptautinę konferenciją "Otochirurgijos ir otoneurochirurgijos teorija ir...


Gydytojai pasijuto lyg karo lauke

Būgštaujama, kad įsisiautėjus gripo epidemijai gyventojai gali nesulaukti ne tik ugniagesių ar policijos patrulių, bet svarbiausia - medikų - pagalbos. Į kovą su liga stoję gydytojai atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje: rizika susirgti jiems...


Nauja versija apie vaistus nuo kiaulių gripo

Britų mokslininkai paskelbė abejoją sveikatos ministerijos rekomendacijomis, kad visiems kiaulių gripo simptomus pajutusiems asmenims reikia vartoti priešvirusinius vaistus "Tamiflu" ir "Relenza". Žurnale "British Medical...


Kačių savininkai – protingesni

Nuo seno manyta, jog katės protingesnės nei šunys. Atrodo, kad ta pati taisyklė galioja ir jų savininkams. Kates auginantys žmonės dažniau įgyja universitetinį išsilavinimą, rodo gyvūnėlių savininkų mokslinis tyrimas. Bristolio universiteto...


Kuriamas kertinis elementas dirbtinėms smegenims: vėl galima pasinaudoti evoliucijos pavyzdžiu

Kuriamas kertinis elementas dirbtinėms smegenims: vėl galima pasinaudoti evoliucijos pavyzdžiu

Mokslininkai jau seniai svajoja apie kompiuterį, kuris veiktų taip pat, kaip žmogaus smegenys. Smegenys, lyginant su kompiuteriais, sunaudoja kur kas mažiau energijos, ir svarbiausia – jos gali mokytis pačios, jų nereikia programuoti.


Kuo užkąsti tabtelę?

Pasak gydytojų, vaistų, kurių efektyvumui įtakos turi vartojamas maistas, yra tikrai nemažai. Vaistai nuo uždegimo Kas vartoja: kenčiantieji nuo artrito, raumenų ir sąnarių skausmų, taip pat kai skauda dantį, esant neuralgijai, peršalus ir kt....


Kodėl vyras neatleidžia moteriai neištikimybės?

Britų psichologai pamėgino išsiaiškinti, kodėl moterys sugeba atleisti savo antrosios pusės neištikimybę, o vyrai – ne. Specialistai atliko tyrimą, daugiau nei dešimtį metų stebėdami sutuoktinių poras, ir padarė gana įdomias išvadas, rašo...


Sezoninė gripo vakcina pasiekė Lietuvą

Valstybinė ligonių kasa (VLK) centralizuotai nupirko 100 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių . Ši vakcina jau pasiekė Lietuvą ir bus pristatoma į poliklinikas, ligonines bei globos ir slaugos namus - į tas įstaigas, kurios buvo pateikusios...


Šeimos gydytojai galės atlikti daugiau tyrimų

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu neseniai buvo papildyta šeimos gydytojo medicinos norma - jo kompetencijai priskirti papildomi laboratoriniai tyrimai. Tokiu būdu siekiama, kad pacientams nereikėtų dėl palyginti nesudėtingų įprastų tyrimų...


SAM į kritiką dėl reformos atsako priekaištais ligoninių vadovams

SAM į kritiką dėl reformos atsako priekaištais ligoninių vadovams

Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė teigia, kad ligoninių tinklo pertvarka yra naudinga ligoniams, ir į kritiką, neva kai kurios ligoninės neišsilaiko, atsako priekaištais ligoninių vadovams - esą šie nemoka vadovauti. Jos teigimu, dar...


Farmacijos biznio anatomija ir pigesnių vaistų paieškos

Korupcija neapkaltinsi nei farmacininkų, nei gydytojų, nei vaistininkų. Brangiai sumokėjęs už vaistus kvailio vietoje lieka pats ligonis. Bent viena gera žinia ekonominei krizei gilėjant: nuo rytdienos kompensuojamieji vaistai nebrangs. Tokią...


Prekyba HYDROXYCUT maisto papildais – nelegali

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVSPT) atkreipia dėmesį, kad Lietuvos rinkoje gali būti platinami nesaugūs amerikiečių gamintojo Iovate Health Sciences Inc. "Hydroxycut" linijos...


Patogūs ramentai iš Prancūzijos

Patogūs ramentai iš Prancūzijos

Skubame pranešti džiugią naujieną – į Lietuvą atkeliavo ypač patogūs ergonomiški alkūniniai ramentai FDI „Ergo Dynamic“. Jie palengvins jūsų judėjimą po traumos ar operacijos. Taip pat rekomenduojama sunkiau vaikštantiems žmonėms.


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9