Vasario 23d. Sekmadienis

Likimo dovana: antras gimtadienis ir mažylio atėjimas

Peržiūrų skaičius: 29020
Likimo dovana: antras gimtadienis ir mažylio atėjimas

Inksto, širdies persodinimas, o paskui – sveiko mažylio gimimas. Tokias į stebuklą panašias savo gyvenimo istorijas gali papasakoti tik kelios lietuvių šeimos.

Pirmoji Lietuvoje

Monika Staniukaitienė – pirmoji moteris Lietuvoje, kūdikio susilaukusi po inksto persodinimo operacijos. Tokie atvejai reti ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje.

"Kai pasakiau savo gydytojai, kad laukiuosi ir labai noriu vaikelio, ją ištiko šokas. Leisti turėti kūdikį ar ne, sprendė visas gydytojų konsiliumas. Prieš nuspręsdami vis klausė, ar tikrai tam esu pasiryžusi", – pasakojo Kaune gyvenanti Monika.

Su ja kalbėtis sutarėme dieną, kol sūnus Lukas buvo vaikų darželyje. Berniukui tuoj bus penkeri. Apie tai, kokios buvo kilusios aistros ir ką mamai teko išgyventi iki jam gimstant, Lukas dar nieko nežino.

Svarbiausia – tikėti

Laukiantis inkstams tenka milžiniškas krūvis. Jeigu jie nėra sveiki, kyla didelė rizika, kad nepajėgs atlikti jiems skirtos užduoties, o tai reiškia, jog būsimos mamos ir kūdikio gyvybei grės pavojus. Todėl nėščiosios sveikatos būklę tenka dažnai ir atidžiai tikrinti per visą nėštumą.

"Mano močiutės iš pradžių verkė, bijojo. Net buvau pyktelėjusi dėl to, – prisiminė jauna mama. – Bet tikėjau, kad viskas bus gerai. Nebuvo jokios baimės, pasitikėjau gydytojais. Tik buvau labai jautri, kartais nei iš šio, nei iš to užsimanydavau torto."

Nuojauta Monikos neapgavo. Nėštumo eiga buvo normali, tačiau teko atlikti cezario pjūvį. Privalu buvo išvengti sąrėmių – jie galėjo pakenkti persodintam inkstui.

Lukas gimė mėnesiu per anksti. Berniukas svėrė 2830 g, jo ūgis siekė 50 cm.

Pati maitinti negalėjo

Moteris gailisi tik dėl vieno dalyko. Po inksto transplantacijos būtina gerti organo atmetimą slopinančius vaistus, todėl gimusio sūnaus Monika negalėjo maitinti savo pienu.

"Lukas pavalgydavo ir miegodavo, o aš atidžiai lygindavau jo drabužėlius, skalbdavau rankomis. Labai padėjo vyro močiutė", – prisiminė jauna mama. Sūnų moteris auklėja griežtai, bet visi aplinkiniai jį labai lepina.

Laisvalaikį šeima praleidžia gamtoje, prie jūros. Lukui labai patinka bendrauti, pasivaikščioti, žaisti su mašinytėmis, žiūrėti filmukus, važiuoti į svečius pas senelius. Mama juokauja, kad jos sūnus – žoliaėdis. Berniukas visiškai nevalgo žuvies, grybų – geriau duok jam kopūsto lapą ar agurką.

Svajoja apie antrą

"Ne kartą pagalvodavau, ką daryčiau be Luko. Jis suteikė mano gyvenimui prasmę, atnešė daug džiaugsmo, žinoma, ir šiokių tokių rūpesčių. Jis – Dievo dovana. Labai paslaugus, geras, meilus, daug "myliu" sako. Pavydžiu gausioms šeimoms", – Monika prisipažino, jog norėtų lygiuotis į savo tetą, kuri turi šešis vaikus.

24 metų moteris vis dažniau pasvajoja apie antrą vaikelį. "Noriu dukrytės. Gydytojai apie tai jau buvau užsiminusi. Man būtina atsiklausti gydytojų, negalima rizikuoti nei savo, nei vaiko sveikata ir gyvybe. Iš anksto reikia viską gerai apgalvoti, pasverti", – sakė M.Staniukaitienė.

Sunkios gripo komplikacijos

Sudėtingos operacijos M.Staniukaitienei prireikė, kai ji buvo paauglė.

"Buvo šalta žiema, tikriausiai peršalau, paskui susirgau gripu, prasidėjo komplikacijos, išsivystė ūmus inkstų nepakankamumas, buvau paguldyta į ligoninės reanimacijos skyrių. Gydytojai manė, jog yra tik vienas procentas iš šimto, kad gyvensiu. Atsigavusi iš naujo turėjau išmokti vaikščioti, kalbėti. Mane gelbstint buvo kiek pažeistos balso stygos – girdite, koks dabar mano balsas?" – pasakojo moteris.

Pusantrų metų ji tris kartus per savaitę vykdavo atlikti dializės procedūros, kai prijungiamas dirbtinis inkstas ir jis iš kraujo pašalina kenksmingas medžiagas.

Didžiausios bėdos atsitraukė, Monikai buvo persodintas mamos inkstas. Dabar jaunai mamai nustatytas 30 proc. darbingumas. Jai privalu saugotis peršalimo ligų, vengti riebaus, aštraus maisto, alkoholio, rūkalų, didelio fizinio krūvio.

Kūdikiui – donoro vardas

"Jaunėlis sūnus – atpildas už mūsų šeimai tekusį išbandymą", – šiltai šypsojosi tauragiškis Saulius Beniušis, kuris jau devynerius metus gyvena su persodinta širdimi.

Prieš beveik šešerius metus gimusį sūnų Beniušiai pavadino Sauliaus donoro vardu – Alvydu. "Kodėl taip padarėme? Jis juk dabar gyvena su manimi ir dėkingumo šiam žmogui bei jo šeimai neįmanoma išreikšti žodžiais", – savo sprendimą tąkart aiškino 39 metų S.Beniušis.

Ilgą laiką vyras buvo vienintelis žmogus Lietuvoje, susilaukęs vaiko po širdies transplantacijos. Tačiau jau mėnesį šiuo "titulu" dalijasi su kitu vyriškiu – Robertu Žebriu. Ketverius metus su kito žmogaus širdimi gyvenantis uteniškis Robertas su žmona Aurelija mažylio susilaukė kovo 8-ąją.

Ar vaikas gims sveikas?

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad su persodinta širdimi gyvenantiems vyrams susilaukti vaikų – vieni niekai. Juk jiems nereikia jų nei išnešioti, nei gimdyti. Tačiau iš tiesų viskas kur kas sudėtingiau. Tokiems žmonėms tenka saujomis gerti imunitetą slopinančius vaistus, kad organizmas vieną dieną nesugalvotų atmesti svetimos širdies. O šių vaistų poveikis naujai užsimezgusiai gyvybei gali būti neprognozuojamas.

"Po mano operacijos praėjus kiek daugiau nei dvejiems metams žmona Asta pasijuto besilaukianti. Tai, galima sakyti, mums buvo netikėta žinia, nes susilaukti dar vieno vaikelio neplanavome", – Saulius prisipažino, jog tąkart aplankė ne tik džiaugsmas, bet ir didelis nerimas, ar kūdikis gims sveikas.

Sutuoktinius šiek tiek nuramino genetikai. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro gydytojai atlikę tyrimus patvirtino – Astos įsčiose augantis mažylis sveikas.

Tačiau it kirminas graužė dar viena mintis: ar gyvenimas Sauliui suteiks progą ne tik išvysti naujagimio akis, bet ir jį užauginti.

Ilgai nekreipė dėmesio

Kad su jo širdimi kažkas negerai, Saulius buvo įspėtas, kai dar tarnavo sovietinėje armijoje. Krūtinę rentgeno spinduliais peršvietę medikai paragino jauną kareivį vos grįžus namo kreiptis į širdies gydytojus. Tačiau į šiuos įspėjimus Saulius numojo ranka, nes jautėsi visiškai sveikas.

Bėda apie save priminė praėjus dešimčiai metų – jauną vyrą nei iš šio, nei iš to pradėjo kamuoti dusulys. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad jo priežastis – išsiplėtusi širdis. Bet ir ši žinia neprivertė susirūpinti, mat savijauta, Sauliaus žodžiais, nebuvo itin bloga. Nebuvo, kol vieną rytą neištiko insultas.

Medikams teliko konstatuoti – jauno vyro gyvybę gali išgelbėti tik širdies transplantacija. Vienuolika dienų išgyvenęs prijungtas prie dirbtinės širdies, Saulius sulaukė didžiausios savo gyvenime dovanos – donoro širdies.

"Dabar jaučiuosi visavertis žmogus, tik tiek, kad turiu du gimtadienius ir kiekvienais metais už savo donorą užperku mišias", – pasakojo S.Beniušis. Tris vaikus – septyniolikmetę Kristiną, keturiolikmetį Dovydą ir beveik šešerių Alvydą – auginantis vyras tvirtai tiki: sunkiausia jau praeityje. "Aišku, turint pirmą invalidumo grupę, darbo, ypač šiais laikais, vis sunkiau rasti. Bet kol sveikata leidžia, tol ir krutam", – Saulius nelinkęs skųstis gyvenimu.

Du sūnus ąžuolai

37-metis vilnietis Artūras Petkus su persodintais inkstais gyvena keturiolika metų. "Turiu stažą", – juokauja vyras. Tačiau šis stažas jam nesutrukdė sukurti šeimos ir susilaukti dviejų atžalų: Gintauto, kuriam jau dešimt metų, ir Gedimino, gimusio prieš penkis mėnesius.

"Žinoma, laukiantis vaikų buvo strioko, ypač dėl pirmagimio, – pripažino Artūras, kuris pats gimė jau turėdamas įgimtą inkstų displaziją. – Bijojome, kad mažylis paveldės mano bėdą. Be to, nuolat geriu vaistus, kurie taip pat gali pakenkti. Su besilaukiančia žmona nuvykome pas genetikus tyrimų, bet jie nieko bloga nenustatė. Gimus Gintautui iš tos baimės dar nubėgome jam inkstų patikrinti. Gydytojai ir vėl nieko bloga nerado. O su antru vaiku jau viskas buvo paprasčiau. Pirmas – sveikas, žvalus, protingas, gražus, vadinasi, ir antram viskas bus gerai."

A.Petkus – vienintelis tėtis Lietuvoje, kuris po inkstų transplantacijos operacijos susilaukė dviejų atžalų.


Ugnė Šakūnienė, Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos "Gyvastis" prezidentė

Lietuvoje gyvena trys moterys, kurios po inksto transplantacijos susilaukė vaikų. Anksčiau tokie atvejai galėjo būti prilyginami stebuklui, bet šiais laikais medicina labai pažengusi. Aišku, ne kiekviena organų persodinimo operaciją patyrusi moteris gali susilaukti vaikų – tai juk priklauso nuo kiekvieno žmogaus sveikatos būklės. Tačiau tų trijų anksčiau minėtų moterų sveikatos tyrimų rezultatai buvo labai geri. Ir tikiu, kad išnešioti ir pagimdyti vaikelį dabar gali dar daugiau donoro inkstą turinčių moterų.

Ar gali vaisiui pakenkti vaistai, kuriuos žmonės privalo gerti po organų transplantacijos? Žinoma, tie vaistai nėra nekalti, tačiau statistiniai duomenys rodo, kad tokiu atveju vaikai, turėdami tam tikrų sutrikimų, gimsta ne dažniau, nei visiškai sveikiems žmonėms.

Dėl to, ar organo atmetimą slopinančius vaistus gerianti moteris gali savo pienu maitinti kūdikį, bendros nuomonės nėra. Vieni gydytojai tai griežtai draudžia, nes juk motina geria imunitetą slopinančius vaistus, kurie patenka į jos pieną, kiti nėra tokie kategoriški. Vis dėlto nė viena iš tų trijų mamų savo vaikų pačios nemaitino.

Inkstų veiklos sutrikimai Lietuvoje kamuoja kas dešimtą žmogų. Anksčiau labai daug tokių bėdų turinčių moterų inkstus prarasdavo būtent per nėštumą ar gimdydamos. Prieš 25 metus, kai man pačiai buvo persodintas inkstas, tai buvo gana dažni atvejai. Griūdavo visas moters gyvenimas: ji prarasdavo vaiką, netekdavo sveikatos, galų gale po viso to ir vyras palikdavo.

Deja, bet ir šiais laikais retas kuris rūpinasi savo sveikata, kol nepajunta kokių nors negalavimų. Ypač tai būdinga jauniems žmonėms. O jiems, būsimoms mamoms ir tėčiams, būtinai reikėtų saugoti savo inkstus: šaltuoju metų laiku nelankstyti nuogomis nugaromis, išsigydyti infekcines ligas, stengtis neapsinuodyti maisto produktais. Svarbu ir valgyti kuo mažiau druskos. Čia juk paprasčiausias įprotis, kurį savo vaikams privalo suformuoti tėvai.


Pagimdyti lengviau, nei užauginti

"Motinystės jausmas yra be galo stiprus ir visi žmonės nori susilaukti palikuonių", – neabejojo medicinos centro "Jolsana" akušerė ginekologė Jolanta Sąlygienė.

Vis dėlto ji, kaip gydytoja, negali pritarti tam, kad didelių bėdų dėl inkstų turinčios moterys, ryždamosi pastoti, rizikuotų ir savo, ir būsimo vaikelio gyvybe, nes tai – pernelyg didelė auka.

– Kodėl laukiantis inkstai gali būti lengvai pažeidžiami?

– Todėl, kad tada jiems tenka dvigubas krūvis. Kartais inkstų veikla sutrinka net ir toms nėščiosioms, kurios iki pastodamos jokiais sveikatos sutrikimais nesiskundė. Laukiantis apskritai visos ligos išlenda į paviršių. Ir tos, kurias tu turi, ir tos, kurios gali užklupti vėliau, pavyzdžiui, aukštas kraujospūdis, cukrinis diabetas.

Esu turėjusi vieną pacientę, turėjusią įgimtą inkstų patologiją. Gydytojai jai nerekomendavo pastoti, tačiau ji labai norėjo vaikelio. Medikai čia negali uždrausti – moteris turi pati nuspręsti, kaip elgtis.

Ačiū Dievui, tos moters mažylis gimė sveikas. Bet čia reikia įvertinti ir dar vieną dalyką – ar tau vėliau užteks jėgų užauginti vaiką. Juk jam reikia labai daug duoti. Pagimdyti – vienas dalykas, bet dar sunkiau vaiką užauginti.

– Kiekviena moteris žino, kad laukdamasi turi itin rūpintis savimi, tačiau ar susimąsto, kad tai reikia daryti iki pastojant?

– Vis dėlto tų susimąstančių vis daugėja ir poros atsakingai pradeda planuoti nėštumą – prieš pastodamos ateina pas gydytoją išsitirti sveikatos. Tai labai sveikintinas reiškinys, nors dar nelabai paplitęs.

Kaip dar pasiruošti kūdikio atėjimui? Rekomenduojama bent tris mėnesius prieš nėštumą gerti vitaminus, kad imuninė sistema būtų kuo stipresnė. Pageidautina prieš tris mėnesius nutraukti kontraceptinių vaistų vartojimą. Šių vaistų anotacijose rašoma, kad tai nebūtina, bet protingos moterys turbūt supras, jog gal ir gerai kurį laiką išsiversti be piliulių. Taip pat reikėtų išsigydyti ne tik ginekologines, bet ir kitas lėtines ligas.

– Koks amžius geriausias tapti mama?

– Geriausia pastoti iki 35 metų. Pastoti vyresnėms vis sunkiau, nes vaisingumas mažėja, o sulaukus 42 metų tapti mama gali tik nedaug moterų.

Pastebėjau, jog vienu metu mamomis tapdavo vis vyresnės moterys, tačiau dabar daugėja jaunesnių. Ir gydytis nuo nevaisingumo ateina vis jaunesnio amžiaus poros. Nepastoja pusmetį ar metus, ir bėga konsultuotis, ar viskas gerai. Ir labai gerai daro. Kuo jaunesnė pora, tuo lengviau jai padėti – ir tai turėtų prisiminti tie, kurie vis atidėlioja vizitą pas gydytoją.


Pasiruošimas kūdikio atėjimui

X Išsitirkite sveikatą ir išsigydykite ligas. Planuojanti mažylį pora turėtų apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Jis gali rasti ligų ar negalavimų, kuriuos reikėtų išsigydyti prieš pastojant, o jei tai neįmanoma, stebėti laukiantis. Prieš pastojant rekomenduojama atlikti hemoglobino ir kraujo plazmos tyrimus, šlapimo (baltymo ir cukraus kiekio) tyrimą, jei auginate katę – toksoplazmozės antikūnų tyrimą.

X Išsitirkite genetiškai. Jei anksčiau turėjote ginekologinių negalavimų, pavyzdžiui, patyrėte persileidimą, ilgalaikį nevaisingumą, jeigu giminėje yra turinčių genetinių sutrikimų, pavyzdžiui, Dauno sindromą, cistinę fibrozę ar kitų, pasikonsultuokite su genetikos specialistu.

X Sveikai maitinkitės ir palaikykite tinkamą svorį. Atsisakykite menkaverčio maisto, venkite riebalų ir daug cukraus turinčių produktų, sumažinkite vartojamo kofeino kiekį. Valgykite daugiau grūdų, daržovių. Vyras taip pat turėtų maitintis sveikai, nes nuo jo mitybos priklauso spermos kokybė. Jeigu turite antsvorio, pasistenkite numesti bent kelis kilogramus, nes tinkamas svoris ir gera fizinė būklė palengvins nėštumą. Jei neseniai laikėtės griežtų dietų, prieš pastodama kelis mėnesius leiskite organizmui atgauti pusiausvyrą.

X Atsikratykite žalingų įpročių. Būtinai meskite rūkyti ir nevartokite alkoholio. Taip pat turėtų elgtis ir būsimo vaikelio tėvas. Rūkymas sumažina tikimybę pastoti, o per nėštumą gali sukelti persileidimą.

X Vartokite folio rūgšties. Tai yra vienas B grupės vitaminų, kurio organizmui per dieną reikia po 0,4 mg du tris mėnesius prieš pastojant ir bent pirmus tris nėštumo mėnesius. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad šis vitaminas sumažina nugaros bei galvos smegenų, taip pat kaukolės ir stuburo apsigimimų riziką. Folio rūgšties yra žalialapėse daržovėse, apelsinuose, pupelėse, žirniuose, rupioje duonoje ir kituose grūdiniuose maisto produktuose. Tačiau jei folio rūgšties paros dozė didesnė nei 5 mg, apsigimimų rizika gali padidėti.

X Atsipalaiduokite. Jei nuolat jausite įtampą, gali būti sunkiau pastoti. Be to, kuo mažiau reikia galvoti apie tai, kad pastoti turite nedelsdama.

Žymės: nėštumas , naujagimis
Autoklavai: kas tai ir kur naudojami?

Autoklavai: kas tai ir kur naudojami?

Autoklavai yra slėginiai prietaisai, kurie skirti įvairioms medžiagoms bei įrankiams sterilizuoti. Tai atliekama kaitinant tirpalus aukštesnėje nei jų virimo temperatūra.


Diagnozė: meilė tapo priklausomybe

Diagnozė: meilė tapo priklausomybe

Vyrų ar moterų, kurie mylimųjų buvo atstumti, smegenys meilę traktuoja kaip priklausomybę. Neseniai išsiskyrę žmonės meilės trokšta kaip narkomanas heroino. Australijoje gimęs komikas Jimas Dailakis vis dar prisimena, kaip stovėjo po tuometinės...


Radaro įrenginys galvos traumą diagnozuoja skenuodamas žmogaus eiseną

Džordžijos technologijų instituto mokslininkai sukonstravo radaro įrenginį, kuriuo skenuojant asmens eiseną galima tiksliai ir greitai įvertinti, ar žmogus patyrė galvos traumą. Akivaizdu, jog toks daikčiukas praverstų tiek sporto aikštelėse, tiek...


Nauja antibiotikų kūrimo strategija

Nauja antibiotikų kūrimo strategija

Bakterijos greitai kinta ir tampa atsparios bet kokiems naujiems antibiotikams, todėl bakterinės infekcijos vis dar yra pagrindinė mirties priežastis ligoninėse. Nauji Tel Avivo universitete atlikti tyrimai teikia vilties sukurti kitokius vaistus...


Vatikane pristatyta rudenį vyksianti konferencija apie kamienines ląsteles

Kaip skelbia Vatikano radijas, 2011 metų rudenį Popiežiškoji kultūros taryba ir jos "Mokslo ir tikėjimo" departamentas rengia didelę konferenciją Romoje apie "Suaugusias kamienines ląsteles: mokslas ir žmogaus bei kultūros...


Stresas žmogaus sveikatai turi ir teigiamo poveikio

Tai sukelia depresiją, nerimą, padidina arterinį kraujospūdį, sutrikdo miegą, sukelia galvos skausmus, migreną bei kitus sutrikimus. Stresas – tai fizinė ir psichinė organizmo reakcija į slegiančias situacijas, nepalankias ar net pavojingas...


Anglies pluošto kojų protezai - penkerių metų mergaitei

2005 metais Ellie May Challis persirgo sunkia meningito forma - mergaitė liko gyva, tačiau medikams teko amputuoti visas jos galūnes. 2009 metais ji tapo jauniausiu žmogumi, turinčiu anglies pluošto kojų protezus. Tradiciniai protezų modeliai jos...


Kasmetinis sveikatos patikrinimas turi tapti atskira prevencijos programa su atskiru finansavimu

Kelias dienas Vyriausybė įnirtingai diskutavo, kiek laisvadienių per metus reiktų skirti profilaktiniams sveikatos tikrinimams. Kaip nurodoma Seimo narės A. Zuokienės pranešime spaudai, šioje diskusijoje nebuvo įsigilintina į žymiai svarbesnius...


Ginčas dėl brangaus onkologiniams tyrimams reikalingo aparato pasiekė Seimo Antikorupcijos komisiją

Penkerius metus trunkantis ginčas, kurioje gydymo įstaigoje Vilniuje reikėtų įrengti itin brangų onkologijos tyrimams skirtą pozitronų emisijos tomografą (PET), pasiekė ir Seimo Antikorupcijos komisiją. Komisijos darbo grupė galimoms korupcijos...


Į Klaipėdos ligoninę pacientė atgabenta straigtasparniu

Lietuvos kariuomenės (LK) Karinių jūrų pajėgų (KJP) jūrų gelbėjimo koordinavimo centras (JGKC) organizavo ir koordinavo žmogaus gelbėjimo operaciją jūroje, kurios metu iš jūroje esančio keleivinio kelto EUROPALINK į Klaipėdos Universitetinę...


Išvykstantiems studijuoti užsienyje verta pasirūpinti sveikatos draudimu

Išvykstantiems studijuoti užsienyje verta pasirūpinti sveikatos draudimu

Artėjant mokslo metams pakvietimus dieninėms studijoms užsienyje gavę moksleiviai domisi, ar prieš išvykdami studijuoti jie galėtų pratęsti savo privalomąjį sveikatos draudimą Lietuvoje. Kartu prieš rugsėjo pirmąją pageidaujama įsigyti ir Europos...


Cinkas gali sušvelninti moterų pyktį ir depresiją

Kasdien suvartojusioms po 7 miligramus cinko (cinko gliukonato) moterims nustatytas žymiai mažesni pykčio bei priešiškumo ir depresijos bei prislėgtos nuotaikos rodikliai, teigia japonų mokslininkai. Jų straipsnį paskelbė žurnalas "European...


Siūloma labiau centralizuoti greitosios pagalbos paslaugas

Siūloma labiau centralizuoti greitosios pagalbos paslaugas

Valstybinė medicinos audito inspekcija siūlo šalyje įkurti 6-8 greitosios medicinos pagalbos (GMP) centrus, turinčius centrines dispečerines. Anot inspekcijos, tai leistų pagerinti greitosios medicinos pagalbos paslaugų kokybę. Išanalizavusi GMP...


70 proc. gyventojų priimtiniau, kai konkrečius vaistus rekomenduoja gydytojas

Dauguma - 70 proc. - Lietuvos gyventojų mano, kad jiems priimtiniau, kai konkrečius vaistus - tikslų jų pavadinimą - rekomenduoja gydytojas, rodo antradienį paskelbti apklausos rezultatai. Tyrimų bendrovės RAIT apklausoje dešimtadalis apklaustųjų...


Studija: vakcina nuo gripo neefektyvi

Įrodymų, kad vakcina nuo gripo yra efektyvi nėra, rodo tarptautinės nepelno siekiančios organizacijos "The Cochrane Collaboration" tyrimas. Kaip praneša Švedijos naujienų portalas "The Local", vakcina vyresniems nei 65 metų...


Profilaktiniams sveikatos patikrinimams – 28 mln. litų

Tie, kurie tvirtina, kad pas mus neįmanoma profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, yra neteisūs. Jau keleri metai Lietuvoje vykdomos keturios prevencinės profilaktikos programos: krūties, gimdos kaklelio, priešinės liaukos vėžio ir širdies bei...


Škotijos karališkojoje ligoninėje bus įdarbinti robotai

Škotijos ligoninė Forth Valley taps pirmąja Jungtinėje Karalystėje, kurioje kasdieniams darbams atlikti bus pasitelkti robotai. Robotai išveš medicinines atliekas, pristatys maistą, valys operacines ir skirstys vaistus. Iki rugpjūčio, kai...


Tinstančios kojos – simptomas, pranašaujantis sunkią ligą

Tinstančios kojos – simptomas, pranašaujantis sunkią ligą

Sergančiųjų limfedema Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daug, tačiau informacijos apie šią ligą vis dar trūksta. Žmonės, besiskundžiantys galūnių tinimu, nežino, kur kreiptis pagalbos, o laiku diagnozavus ir tinkamai gydant, šią ligą galima...


Pavydas griauna santykius

Pavydas griauna santykius

Pavydas dažnai traktuojamas kaip nereikalingas, nenaudingas ar nesubrendusių žmonių jausmas. Deja, taip nėra. Pavydas yra labai natūralus jausmas ir tam tikrose situacijose jį jaučiame visi. Galima išskirti net keletą pavydo rūšių: vienas...


"Nanobitės" įgėlimas gali sunaikinti vėžio ląsteles

Įkvėpti gamtos būtybių, mokslininkai sukūrė potencialų vėžio gydymą, praneša "MailOnline". Naudodamiesi bičių nuodais ir mėgdžiodami bičių gebėjimą juos transportuoti ir suleisti, tyrėjai sukonstravo vėžio ląsteles naikinančias...


Akies traumas padės gydyti kontaktiniai lęšiai su kamieninėmis ląstelėmis

Anot tyrėjų, šis atradimas gali "smarkiai pagerinti" ragenos traumą dėl ligos ar sužeidimų patyrusių pacientų regėjimą, rašo telegraph.co.uk. Gydymo poveikis jaučiamas jau po kelių savaičių, procedūra nėra labai brangi, operacija trunka...


Kauno klinikose - širdies ir plaučių transplantacijja

Kauno medicinos universiteto klinikose atlikta širdies - plaučių komplekso persodinimo operacija. Operaciją atliko Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas, širdies chirurgas prof. Rimantas Benetis ir medikų...


Kai tvarkos nėra, ją reikia išgalvoti

Kai tvarkos nėra, ją reikia išgalvoti

Kiekvienas žmogus turi įgimtą poreikį kontroliuoti situaciją. Jei kontrolė prarandama, žmogus linkęs ieškoti tvarkos bet kokiais būdais, taip pat ir vadovaudamasis iracionaliais sprendimais, rašoma JAV mokslininkų straipsnyje, kuris buvo...


Kodėl žmonės bijo kutenimo?

Kodėl žmonės bijo kutenimo?

Mokslininkus domina ne tik rimti visą žmoniją kamuojantys klausimai, bet ir pakankamai "keisti" dalykai. Vienas jų - kutenimo fenomenas, kurio prigimtį išsiaiškinti bandė dar antikos laikų išminčiai. Iki šiol dar nėra pavykę nustatyti,...


Kas lemia antsvorį – genai ar aplinka?

Kas lemia antsvorį – genai ar aplinka?

Konsultuoja gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė. Nutukimo, antsvorio problema nėra nauja. Randama net akmens amžiaus figūrėlių, kuriose pavaizduotas nutukęs žmogus. Žinoma, senovėje žmonėms nutukimas nebuvo labai aktuali problema – genai,...


Pirmąkart kapitališkai suremontuotos Antakalnio klinikos

Po keturis tūkstančius naujagimių kasmet sulaukiančios Vilniaus universitetinės Antakalnio klinikos nebegąsdins gimdyvių avarinėmis patalpomis. Pirmajam per pusšimtį metų ligoninės remontui išleista 14 mln. litų, įrengtos modernios palatos bei...


Žaidžiant Dievą: "naujieji krikščionys", reinkarnacija ir genų inžinerija

Žaidžiant Dievą: "naujieji krikščionys", reinkarnacija ir genų inžinerija

Visai nesenai mes parašėme straipsnį, supažindinantį su pagrindiniais genų inžinerijos uždaviniais sprendžiant kamieninių ląstelių ir jų panaudojimo medicinoje problemas. Tuomet mes daugiau žvelgėme iš mokslinės pozicijos. O štai dabar straipsnis,...


Nėščiosios vartojamas kalcis apsaugo vaisių nuo švino rizikos

Nėščiosios vartojamas kalcis apsaugo vaisių nuo švino rizikos

Nėščiajai vartojant kalcio papildus, tokios moters kraujyje sumažėja švino, o tuo pačiu ir pavojus, kad vaisius nukentės nuo šio nuodingo metalo, rodo Meksikoje atliktas tyrimas. "Faktiškai nustatėme, kad kuo daugiau žmogus vartojo tokių...


Įspūdingi minčių skaitymo rezultatai

Įspūdingi minčių skaitymo rezultatai

Remdamiesi tik smegenų skenavimo informacija, Japonijos mokslininkai įsigudrino kompiuterio ekrane atkurti vaizdinius, kilusius savanorių galvose. Apie tyrimo idėją mes jau esame publikavę trumpą naujieną, tačiau dabar tapo žinoma daugiau...


Odontologų paslaugos gali brangti

Šiemet specialistai nesulaukė ir žiemos šventėms į Lietuvą grįžtančių emigrantų antplūdžio. Vienos uostamiesčio odontologijos klinikos vadovas Romas Abunevičius sako, kad pacientų sunkmečiu gal ir nesumažėjo, tačiau jie rūpinasi tik, kad dantys...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9