Birželio 26d. Sekmadienis

Likimo dovana: antras gimtadienis ir mažylio atėjimas

Peržiūrų skaičius: 29020
Likimo dovana: antras gimtadienis ir mažylio atėjimas

Inksto, širdies persodinimas, o paskui – sveiko mažylio gimimas. Tokias į stebuklą panašias savo gyvenimo istorijas gali papasakoti tik kelios lietuvių šeimos.

Pirmoji Lietuvoje

Monika Staniukaitienė – pirmoji moteris Lietuvoje, kūdikio susilaukusi po inksto persodinimo operacijos. Tokie atvejai reti ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje.

"Kai pasakiau savo gydytojai, kad laukiuosi ir labai noriu vaikelio, ją ištiko šokas. Leisti turėti kūdikį ar ne, sprendė visas gydytojų konsiliumas. Prieš nuspręsdami vis klausė, ar tikrai tam esu pasiryžusi", – pasakojo Kaune gyvenanti Monika.

Su ja kalbėtis sutarėme dieną, kol sūnus Lukas buvo vaikų darželyje. Berniukui tuoj bus penkeri. Apie tai, kokios buvo kilusios aistros ir ką mamai teko išgyventi iki jam gimstant, Lukas dar nieko nežino.

Svarbiausia – tikėti

Laukiantis inkstams tenka milžiniškas krūvis. Jeigu jie nėra sveiki, kyla didelė rizika, kad nepajėgs atlikti jiems skirtos užduoties, o tai reiškia, jog būsimos mamos ir kūdikio gyvybei grės pavojus. Todėl nėščiosios sveikatos būklę tenka dažnai ir atidžiai tikrinti per visą nėštumą.

"Mano močiutės iš pradžių verkė, bijojo. Net buvau pyktelėjusi dėl to, – prisiminė jauna mama. – Bet tikėjau, kad viskas bus gerai. Nebuvo jokios baimės, pasitikėjau gydytojais. Tik buvau labai jautri, kartais nei iš šio, nei iš to užsimanydavau torto."

Nuojauta Monikos neapgavo. Nėštumo eiga buvo normali, tačiau teko atlikti cezario pjūvį. Privalu buvo išvengti sąrėmių – jie galėjo pakenkti persodintam inkstui.

Lukas gimė mėnesiu per anksti. Berniukas svėrė 2830 g, jo ūgis siekė 50 cm.

Pati maitinti negalėjo

Moteris gailisi tik dėl vieno dalyko. Po inksto transplantacijos būtina gerti organo atmetimą slopinančius vaistus, todėl gimusio sūnaus Monika negalėjo maitinti savo pienu.

"Lukas pavalgydavo ir miegodavo, o aš atidžiai lygindavau jo drabužėlius, skalbdavau rankomis. Labai padėjo vyro močiutė", – prisiminė jauna mama. Sūnų moteris auklėja griežtai, bet visi aplinkiniai jį labai lepina.

Laisvalaikį šeima praleidžia gamtoje, prie jūros. Lukui labai patinka bendrauti, pasivaikščioti, žaisti su mašinytėmis, žiūrėti filmukus, važiuoti į svečius pas senelius. Mama juokauja, kad jos sūnus – žoliaėdis. Berniukas visiškai nevalgo žuvies, grybų – geriau duok jam kopūsto lapą ar agurką.

Svajoja apie antrą

"Ne kartą pagalvodavau, ką daryčiau be Luko. Jis suteikė mano gyvenimui prasmę, atnešė daug džiaugsmo, žinoma, ir šiokių tokių rūpesčių. Jis – Dievo dovana. Labai paslaugus, geras, meilus, daug "myliu" sako. Pavydžiu gausioms šeimoms", – Monika prisipažino, jog norėtų lygiuotis į savo tetą, kuri turi šešis vaikus.

24 metų moteris vis dažniau pasvajoja apie antrą vaikelį. "Noriu dukrytės. Gydytojai apie tai jau buvau užsiminusi. Man būtina atsiklausti gydytojų, negalima rizikuoti nei savo, nei vaiko sveikata ir gyvybe. Iš anksto reikia viską gerai apgalvoti, pasverti", – sakė M.Staniukaitienė.

Sunkios gripo komplikacijos

Sudėtingos operacijos M.Staniukaitienei prireikė, kai ji buvo paauglė.

"Buvo šalta žiema, tikriausiai peršalau, paskui susirgau gripu, prasidėjo komplikacijos, išsivystė ūmus inkstų nepakankamumas, buvau paguldyta į ligoninės reanimacijos skyrių. Gydytojai manė, jog yra tik vienas procentas iš šimto, kad gyvensiu. Atsigavusi iš naujo turėjau išmokti vaikščioti, kalbėti. Mane gelbstint buvo kiek pažeistos balso stygos – girdite, koks dabar mano balsas?" – pasakojo moteris.

Pusantrų metų ji tris kartus per savaitę vykdavo atlikti dializės procedūros, kai prijungiamas dirbtinis inkstas ir jis iš kraujo pašalina kenksmingas medžiagas.

Didžiausios bėdos atsitraukė, Monikai buvo persodintas mamos inkstas. Dabar jaunai mamai nustatytas 30 proc. darbingumas. Jai privalu saugotis peršalimo ligų, vengti riebaus, aštraus maisto, alkoholio, rūkalų, didelio fizinio krūvio.

Kūdikiui – donoro vardas

"Jaunėlis sūnus – atpildas už mūsų šeimai tekusį išbandymą", – šiltai šypsojosi tauragiškis Saulius Beniušis, kuris jau devynerius metus gyvena su persodinta širdimi.

Prieš beveik šešerius metus gimusį sūnų Beniušiai pavadino Sauliaus donoro vardu – Alvydu. "Kodėl taip padarėme? Jis juk dabar gyvena su manimi ir dėkingumo šiam žmogui bei jo šeimai neįmanoma išreikšti žodžiais", – savo sprendimą tąkart aiškino 39 metų S.Beniušis.

Ilgą laiką vyras buvo vienintelis žmogus Lietuvoje, susilaukęs vaiko po širdies transplantacijos. Tačiau jau mėnesį šiuo "titulu" dalijasi su kitu vyriškiu – Robertu Žebriu. Ketverius metus su kito žmogaus širdimi gyvenantis uteniškis Robertas su žmona Aurelija mažylio susilaukė kovo 8-ąją.

Ar vaikas gims sveikas?

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad su persodinta širdimi gyvenantiems vyrams susilaukti vaikų – vieni niekai. Juk jiems nereikia jų nei išnešioti, nei gimdyti. Tačiau iš tiesų viskas kur kas sudėtingiau. Tokiems žmonėms tenka saujomis gerti imunitetą slopinančius vaistus, kad organizmas vieną dieną nesugalvotų atmesti svetimos širdies. O šių vaistų poveikis naujai užsimezgusiai gyvybei gali būti neprognozuojamas.

"Po mano operacijos praėjus kiek daugiau nei dvejiems metams žmona Asta pasijuto besilaukianti. Tai, galima sakyti, mums buvo netikėta žinia, nes susilaukti dar vieno vaikelio neplanavome", – Saulius prisipažino, jog tąkart aplankė ne tik džiaugsmas, bet ir didelis nerimas, ar kūdikis gims sveikas.

Sutuoktinius šiek tiek nuramino genetikai. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro gydytojai atlikę tyrimus patvirtino – Astos įsčiose augantis mažylis sveikas.

Tačiau it kirminas graužė dar viena mintis: ar gyvenimas Sauliui suteiks progą ne tik išvysti naujagimio akis, bet ir jį užauginti.

Ilgai nekreipė dėmesio

Kad su jo širdimi kažkas negerai, Saulius buvo įspėtas, kai dar tarnavo sovietinėje armijoje. Krūtinę rentgeno spinduliais peršvietę medikai paragino jauną kareivį vos grįžus namo kreiptis į širdies gydytojus. Tačiau į šiuos įspėjimus Saulius numojo ranka, nes jautėsi visiškai sveikas.

Bėda apie save priminė praėjus dešimčiai metų – jauną vyrą nei iš šio, nei iš to pradėjo kamuoti dusulys. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad jo priežastis – išsiplėtusi širdis. Bet ir ši žinia neprivertė susirūpinti, mat savijauta, Sauliaus žodžiais, nebuvo itin bloga. Nebuvo, kol vieną rytą neištiko insultas.

Medikams teliko konstatuoti – jauno vyro gyvybę gali išgelbėti tik širdies transplantacija. Vienuolika dienų išgyvenęs prijungtas prie dirbtinės širdies, Saulius sulaukė didžiausios savo gyvenime dovanos – donoro širdies.

"Dabar jaučiuosi visavertis žmogus, tik tiek, kad turiu du gimtadienius ir kiekvienais metais už savo donorą užperku mišias", – pasakojo S.Beniušis. Tris vaikus – septyniolikmetę Kristiną, keturiolikmetį Dovydą ir beveik šešerių Alvydą – auginantis vyras tvirtai tiki: sunkiausia jau praeityje. "Aišku, turint pirmą invalidumo grupę, darbo, ypač šiais laikais, vis sunkiau rasti. Bet kol sveikata leidžia, tol ir krutam", – Saulius nelinkęs skųstis gyvenimu.

Du sūnus ąžuolai

37-metis vilnietis Artūras Petkus su persodintais inkstais gyvena keturiolika metų. "Turiu stažą", – juokauja vyras. Tačiau šis stažas jam nesutrukdė sukurti šeimos ir susilaukti dviejų atžalų: Gintauto, kuriam jau dešimt metų, ir Gedimino, gimusio prieš penkis mėnesius.

"Žinoma, laukiantis vaikų buvo strioko, ypač dėl pirmagimio, – pripažino Artūras, kuris pats gimė jau turėdamas įgimtą inkstų displaziją. – Bijojome, kad mažylis paveldės mano bėdą. Be to, nuolat geriu vaistus, kurie taip pat gali pakenkti. Su besilaukiančia žmona nuvykome pas genetikus tyrimų, bet jie nieko bloga nenustatė. Gimus Gintautui iš tos baimės dar nubėgome jam inkstų patikrinti. Gydytojai ir vėl nieko bloga nerado. O su antru vaiku jau viskas buvo paprasčiau. Pirmas – sveikas, žvalus, protingas, gražus, vadinasi, ir antram viskas bus gerai."

A.Petkus – vienintelis tėtis Lietuvoje, kuris po inkstų transplantacijos operacijos susilaukė dviejų atžalų.


Ugnė Šakūnienė, Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos "Gyvastis" prezidentė

Lietuvoje gyvena trys moterys, kurios po inksto transplantacijos susilaukė vaikų. Anksčiau tokie atvejai galėjo būti prilyginami stebuklui, bet šiais laikais medicina labai pažengusi. Aišku, ne kiekviena organų persodinimo operaciją patyrusi moteris gali susilaukti vaikų – tai juk priklauso nuo kiekvieno žmogaus sveikatos būklės. Tačiau tų trijų anksčiau minėtų moterų sveikatos tyrimų rezultatai buvo labai geri. Ir tikiu, kad išnešioti ir pagimdyti vaikelį dabar gali dar daugiau donoro inkstą turinčių moterų.

Ar gali vaisiui pakenkti vaistai, kuriuos žmonės privalo gerti po organų transplantacijos? Žinoma, tie vaistai nėra nekalti, tačiau statistiniai duomenys rodo, kad tokiu atveju vaikai, turėdami tam tikrų sutrikimų, gimsta ne dažniau, nei visiškai sveikiems žmonėms.

Dėl to, ar organo atmetimą slopinančius vaistus gerianti moteris gali savo pienu maitinti kūdikį, bendros nuomonės nėra. Vieni gydytojai tai griežtai draudžia, nes juk motina geria imunitetą slopinančius vaistus, kurie patenka į jos pieną, kiti nėra tokie kategoriški. Vis dėlto nė viena iš tų trijų mamų savo vaikų pačios nemaitino.

Inkstų veiklos sutrikimai Lietuvoje kamuoja kas dešimtą žmogų. Anksčiau labai daug tokių bėdų turinčių moterų inkstus prarasdavo būtent per nėštumą ar gimdydamos. Prieš 25 metus, kai man pačiai buvo persodintas inkstas, tai buvo gana dažni atvejai. Griūdavo visas moters gyvenimas: ji prarasdavo vaiką, netekdavo sveikatos, galų gale po viso to ir vyras palikdavo.

Deja, bet ir šiais laikais retas kuris rūpinasi savo sveikata, kol nepajunta kokių nors negalavimų. Ypač tai būdinga jauniems žmonėms. O jiems, būsimoms mamoms ir tėčiams, būtinai reikėtų saugoti savo inkstus: šaltuoju metų laiku nelankstyti nuogomis nugaromis, išsigydyti infekcines ligas, stengtis neapsinuodyti maisto produktais. Svarbu ir valgyti kuo mažiau druskos. Čia juk paprasčiausias įprotis, kurį savo vaikams privalo suformuoti tėvai.


Pagimdyti lengviau, nei užauginti

"Motinystės jausmas yra be galo stiprus ir visi žmonės nori susilaukti palikuonių", – neabejojo medicinos centro "Jolsana" akušerė ginekologė Jolanta Sąlygienė.

Vis dėlto ji, kaip gydytoja, negali pritarti tam, kad didelių bėdų dėl inkstų turinčios moterys, ryždamosi pastoti, rizikuotų ir savo, ir būsimo vaikelio gyvybe, nes tai – pernelyg didelė auka.

– Kodėl laukiantis inkstai gali būti lengvai pažeidžiami?

– Todėl, kad tada jiems tenka dvigubas krūvis. Kartais inkstų veikla sutrinka net ir toms nėščiosioms, kurios iki pastodamos jokiais sveikatos sutrikimais nesiskundė. Laukiantis apskritai visos ligos išlenda į paviršių. Ir tos, kurias tu turi, ir tos, kurios gali užklupti vėliau, pavyzdžiui, aukštas kraujospūdis, cukrinis diabetas.

Esu turėjusi vieną pacientę, turėjusią įgimtą inkstų patologiją. Gydytojai jai nerekomendavo pastoti, tačiau ji labai norėjo vaikelio. Medikai čia negali uždrausti – moteris turi pati nuspręsti, kaip elgtis.

Ačiū Dievui, tos moters mažylis gimė sveikas. Bet čia reikia įvertinti ir dar vieną dalyką – ar tau vėliau užteks jėgų užauginti vaiką. Juk jam reikia labai daug duoti. Pagimdyti – vienas dalykas, bet dar sunkiau vaiką užauginti.

– Kiekviena moteris žino, kad laukdamasi turi itin rūpintis savimi, tačiau ar susimąsto, kad tai reikia daryti iki pastojant?

– Vis dėlto tų susimąstančių vis daugėja ir poros atsakingai pradeda planuoti nėštumą – prieš pastodamos ateina pas gydytoją išsitirti sveikatos. Tai labai sveikintinas reiškinys, nors dar nelabai paplitęs.

Kaip dar pasiruošti kūdikio atėjimui? Rekomenduojama bent tris mėnesius prieš nėštumą gerti vitaminus, kad imuninė sistema būtų kuo stipresnė. Pageidautina prieš tris mėnesius nutraukti kontraceptinių vaistų vartojimą. Šių vaistų anotacijose rašoma, kad tai nebūtina, bet protingos moterys turbūt supras, jog gal ir gerai kurį laiką išsiversti be piliulių. Taip pat reikėtų išsigydyti ne tik ginekologines, bet ir kitas lėtines ligas.

– Koks amžius geriausias tapti mama?

– Geriausia pastoti iki 35 metų. Pastoti vyresnėms vis sunkiau, nes vaisingumas mažėja, o sulaukus 42 metų tapti mama gali tik nedaug moterų.

Pastebėjau, jog vienu metu mamomis tapdavo vis vyresnės moterys, tačiau dabar daugėja jaunesnių. Ir gydytis nuo nevaisingumo ateina vis jaunesnio amžiaus poros. Nepastoja pusmetį ar metus, ir bėga konsultuotis, ar viskas gerai. Ir labai gerai daro. Kuo jaunesnė pora, tuo lengviau jai padėti – ir tai turėtų prisiminti tie, kurie vis atidėlioja vizitą pas gydytoją.


Pasiruošimas kūdikio atėjimui

X Išsitirkite sveikatą ir išsigydykite ligas. Planuojanti mažylį pora turėtų apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Jis gali rasti ligų ar negalavimų, kuriuos reikėtų išsigydyti prieš pastojant, o jei tai neįmanoma, stebėti laukiantis. Prieš pastojant rekomenduojama atlikti hemoglobino ir kraujo plazmos tyrimus, šlapimo (baltymo ir cukraus kiekio) tyrimą, jei auginate katę – toksoplazmozės antikūnų tyrimą.

X Išsitirkite genetiškai. Jei anksčiau turėjote ginekologinių negalavimų, pavyzdžiui, patyrėte persileidimą, ilgalaikį nevaisingumą, jeigu giminėje yra turinčių genetinių sutrikimų, pavyzdžiui, Dauno sindromą, cistinę fibrozę ar kitų, pasikonsultuokite su genetikos specialistu.

X Sveikai maitinkitės ir palaikykite tinkamą svorį. Atsisakykite menkaverčio maisto, venkite riebalų ir daug cukraus turinčių produktų, sumažinkite vartojamo kofeino kiekį. Valgykite daugiau grūdų, daržovių. Vyras taip pat turėtų maitintis sveikai, nes nuo jo mitybos priklauso spermos kokybė. Jeigu turite antsvorio, pasistenkite numesti bent kelis kilogramus, nes tinkamas svoris ir gera fizinė būklė palengvins nėštumą. Jei neseniai laikėtės griežtų dietų, prieš pastodama kelis mėnesius leiskite organizmui atgauti pusiausvyrą.

X Atsikratykite žalingų įpročių. Būtinai meskite rūkyti ir nevartokite alkoholio. Taip pat turėtų elgtis ir būsimo vaikelio tėvas. Rūkymas sumažina tikimybę pastoti, o per nėštumą gali sukelti persileidimą.

X Vartokite folio rūgšties. Tai yra vienas B grupės vitaminų, kurio organizmui per dieną reikia po 0,4 mg du tris mėnesius prieš pastojant ir bent pirmus tris nėštumo mėnesius. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad šis vitaminas sumažina nugaros bei galvos smegenų, taip pat kaukolės ir stuburo apsigimimų riziką. Folio rūgšties yra žalialapėse daržovėse, apelsinuose, pupelėse, žirniuose, rupioje duonoje ir kituose grūdiniuose maisto produktuose. Tačiau jei folio rūgšties paros dozė didesnė nei 5 mg, apsigimimų rizika gali padidėti.

X Atsipalaiduokite. Jei nuolat jausite įtampą, gali būti sunkiau pastoti. Be to, kuo mažiau reikia galvoti apie tai, kad pastoti turite nedelsdama.

Žymės: nėštumas , naujagimis

Rusijos neįgalieji patiria didesnę atskirtį ir prievartą nei SSSR laikais

BBC gavo šokiruojančių prievartos prieš neįgaliuosius įrodymų. Manoma, kad didelė dalis iš 13 milijonų negalią turinčių Rusijos gyventojų kenčia nuo smurto ir neigiamo požiūrio. Daugybė neįgaliųjų negali išeiti iš kalėjimais virtusių savo namų,...


Seimo kontrolierius ragina pareigūnus vienąkart išspręsti beveik dešimtmetį nesprendžiamas dirbtinio apvaisinimo problemas

Seimo kontrolierius įstaigos vadovas Romas Valentukevičius, savo iniciatyva atlikęs tyrimą dėl dirbtinio (pagalbinio) apvaisinimo padėties Lietuvoje, rekomenduoja sveikatos apsaugos ministrui Algiui Čaplikui dar kartą išanalizuoti su dirbtiniu...


Medikai streikuos, tik dar nežino kada

Sveikatos apsaugos sistemos reforma nepatenkinta Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) žada rengti streiką, tik dar nesutarė, kada jis vyks. Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) nuomone, nauja sveikatos apsaugos sistemos reforma pradedama ignoruojant šalies...


SAM kancleris: kaltų reikia ieškoti, bet jų ministerijoje nebėra

Dėl netinkamai kurtos Nacionalinės elektroninės sveikatos informacinės sistemos, kuriai išleista 34 mln. litų, galimai kalti asmenys ministerijoje jau nebedirba, o prokurorai nusikalstamos veikos požymių nenustatė, teigia Sveikatos apsaugos...


Pavyduliauja, vadinasi, myli?

Pavyduliauja, vadinasi, myli?

Pavydas… Gerai pažįstamas jausmas, kuriam visada atsiranda peno.. Pavydime kitiems, ko geidžiame - pinigų, laimės, meilės... Sakoma, kad kerštingas nešiojasi gyvatę užantyje, o pavydus turi smauglį ant kaklo, kuris tik pamatęs kažką vertą...


Kodėl moterys vengia valgyti restoranuose?

Kodėl moterys vengia valgyti restoranuose?

Valgyti viešojo maitinimo įstaigose moterims turėtų labai patikti, mat pačioms nereikia ruošti maisto ir po pietų plauti indų. Tačiau moterys valgyti ne namie bijo. Kodėl moterys vengia valgyti restoranuose ar kavinėse? Kaip rašo dailymail.co.uk,...


Vaistinės privalo turėti pigiausių kompensuojamųjų vaistų

Nuo kovo pradžios įsigaliojusi nauja kompensuojamų vaistų įsigijimo tvarka turėtų padėti pacientams reikalingus vaistus įsigyti pigiau. Vaistinėse patvirtinti būtinų turėti kompensuojamų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašai, kuriuose...


Klaipėdos apskrities odontologams – Nacionalinės pažangos premijos laureato patirtis

Balandžio 22 d. Palangos viešbučio "Vanagupė" konferencijų salėje Nacionalinės Jaunimo pažangos premijos laureatas med. dr. Tomas Linkevičius ves mokymus "Implantų protezavimas: nuo pavienių vainikėlių iki CAD/CAM...


Nėra jokios prasmės apipjaustyti berniukus, teigia chirurgai

Nėra jokios prasmės apipjaustyti berniukus, teigia chirurgai

Nėra jokios rimtos medicininės priežasties, kad reikėtų berniukus apipjaustyti. Taip praėjusį savaitgalį pareiškė Naujosios Zelandijos chirurgai. Anot jų, Naujojoje Zelandijoje vis dar apipjaustoma apie 10 procentų vyriškos lyties naujagimių....


Sapnai padeda mokytis

Sapnai padeda mokytis

Mokslininkai teigia, kad pogulis išmokus ką nors svarbaus gali padėti šias žinias įtvirtinti atmintyje, jei tik miego metu sapnuosite. Mokslininkai nustatė, kad žmonės, sapnuodami apie naują užduotį, prabudę ją atlieką geriau nei tie, kurie...


Atliekami ilgaamžiškumo piliulės testai su žmonėmis

Atliekami ilgaamžiškumo piliulės testai su žmonėmis

Ar patikėtumėte, jei jums pasakytų, jog egzistuoja piliulė, sulėtinanti senėjimą ir leidžianti jums pragyventi sveikai iki 100 metų? Tokia piliulė galbūt egzistuoja jau dabar. Ją gaminanti kompanija "Sirtris Pharmaceuticals" paskelbė,...


Kas lemia antsvorį – genai ar aplinka?

Kas lemia antsvorį – genai ar aplinka?

Konsultuoja gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė. Nutukimo, antsvorio problema nėra nauja. Randama net akmens amžiaus figūrėlių, kuriose pavaizduotas nutukęs žmogus. Žinoma, senovėje žmonėms nutukimas nebuvo labai aktuali problema – genai,...


Rolandas Maskoliūnas. Trumpa nuodų istorija

Mes gyvename nuodų pasaulyje. Sako, kad galima apsinuodyti ar susirgti, ilgai kas dieną geriant ramunėlių arbatą. Arba numirti, išgėrus per daug vandens, kas neseniai nutiko keliems maratono bėgikams. Kad nuo nuodo iki vaisto - vienas žingsnis,...


Makiavelio pamokos vadovams

Makiavelio pamokos vadovams

Meistras paliko pasaulį prieš daugelį metų, bet jo mokymas gyvuoja iki šiol. Makiavelio pasiūlyta valdymo politika šiandien yra populiariausia strategija, kurią išpažįsta žmonės, dažnai neturtingi, imantys valdžią į savo rankas ir vedantys mus į...


"Omega-3" gali pagerinti kraujospūdį metant svorį

Tokios riebios žuvies kaip lašiša arba žuvies taukų papildų vartojimas gali sumažinti kraujospūdį laikantis dietos, rodo Europoje atliktas tyrimas. Lašišos ir žuvies taukų teikiama nauda ypač buvo ryški žmonėms, kurių dokozahekseno rūgšties (DHA)...


Rusija: gimė 7,2 kilogramo svorio kūdikis

Tolimuosiuose Rytuose esančiame Rusijos mieste Chabarovske gimė 7,2 kilogramo svorio kūdikis. Berniukas ir jo 33 metų amžiaus mama, kuriai buvo atlikta cezario pjūvio operacija, jaučiasi gerai. Tai penktadienį žurnalistams pranešė Chabarovsko...


Stringa profilaktinės sveikatos programos

Stringa profilaktiniai sveikatos tikrinimai pagal valstybės finansuojamas programas, kurioms šiemet numatyta beveik 30 mln. litų. Pasak sveikatos priežiūros įstaigų atstovų, stabdyti tokius tyrimus privertė iš teritorinių ligonių kasų gauti raštai...


Simbolinė pinigų galia veikia žmogaus psichiką

Pinigų - nebūtinai savų - skaičiavimas yra naudingas žmogaus psichinei sveikatai, nes padeda pakelti nuotaiką, nustatė JAV psichologai. Ir priešingai: mintys apie savo išlaidas ją sugadina, teigiama Minesotos ir Floridos universitetų (JAV)...


Hormonai vietoj stomatologo grąžto

Stomatologija (arba odontologija) - viena svarbiausių, jeigu ne pati svarbiausia, žmonijos technologijos sričių. Jau dabar odontologai sugeba taisyti dantis beveik be skausmo, stato burnoje įvairiausius tiltus, gamina dantis iš keramikos ir pan....


Medikai įspėja apie artėjančią gripo bangą

Medikai įspėja apie artėjančią gripo bangą

Gydytojai pastebi, kad jau ir Lietuvoje yra patvirtintų susirgimų gripu. Pasak Vilniaus universiteto Vaikų ligų klinikos gydytojo profesoriaus Vytauto Usonio, efektyviausias būdas išvengti gripo – skiepytis. Tai padaryti, pasak jo, dar ne...


Smegenims su galūnių protezais sujungti bus kuriama optinio pluošto sąsaja

Su JAV karinių tyrimų organizacijos DARPA skirta 5,6 milijono dolerių parama, Southern Methodist universitetas (Dalasas, Teksasas) ruošiasi įsteigti Neurofotonikos tyrimų centrą, kuris turės vienintelę užduotį - sukurti biologiškai su žmogaus...


Nustatė genų kombinaciją, galinčią lemti ilgaamžiškumą

Žurnale "Science" aprašytas metodas remiasi 150 "kelrodžių" požymių, būdingų ilgaamžių žmonių genams. Bostono universiteto mokslininkų komanda sukūrė matematinį modelį, kuris, remdamasis šiais požymiais gali apskaičiuoti asmenų...


Taupymo grimasos: sunkūs ligoniai ėmė "sveikti" greičiau

Sunkmečiu šalies valdžiai suskatus taupyti ir neįgaliesiems skirtus pinigus, net labiausiai pasiligojusieji pradėjo sparčiai sveikti. Tiesa, ne iš tiesų, o popieriuje. Valstybė laimėjo – jų išlaikymas sumažinus išmokas atpigo. Tačiau krizės...


Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Sausėja ir ragėja oda? Rekomenduojame bulvių balzamą, skirtą sausos, suragėjusios odos priežiūrai. Balzamo formulė sukurta remiantis šiuolaikinėmis žiniomis apie augalinių substancijų imponuojančias savybes. Bulvių ekstraktas savyje turi daug...


Kovoje prieš gimdos kaklelio vėžį - efektyvesni tyrimai

"Patologijos diagnostikos" laboratorijoje, įkurtoje praėjusių metų pabaigoje Santariškėse, jau atlikta per 600 skystų terpių technologijos ThinPrep PAP tyrimų. Iš jų nustatyta apie 30 atvejų didelio ir apie 45 atvejų mažo laipsnio gimdos...


Susitikinėsite su žymiai jaunesne partnere – bėda garantuota

Susitikinėsite su žymiai jaunesne partnere – bėda garantuota

Vyrai, kurie susitikinėja su 10 ar 20 metų jaunesne moterimi, prisišauks bėdą. Santykių ekspertai įvardija priežastis, kodėl tokie santykiai baigsis bloguoju. Kaip rašo portalas askmen.com, vyresnio amžiaus vyrai dažniausiai klysta tuomet, kai...


Ligoninės ir poliklinikos neįgaliesiems nepritaikytos

Judėjimo negalią turintieji skundžiasi, kad daugelyje ligoninių ir poliklinikų sudėtinga lankytis ir gydytis, mat šios nepritaikytos jų poreikiams. Viena iš didžiausių šalies ligoninių – Kauno klinikos – neneigia: pastatai seni, tad...


Dažniausiai žudo nerūpestingumas, alkoholis ir viršsvoris

Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, jog sureguliavus vos 5 žmonių sveikatos veiksnius, gyvenimas pailgėtų 5 metais. Prastas vaikų maistas, nesaugūs lytiniai santykiai, alkoholio vartojamas, blogos sanitarijos ir higienos sąlygos, aukštas...


Netekę darbo žmonės mano prarasiantys ir norą mylėtis

Belgijos Lježo universiteto mokslininkai atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo jų bendradarbiai: pradedant nuo valytojų, baigiant vadovaujančiais darbuotojais. 350 savanoriams buvo išdalinti lapai su klausimais: kiek jie uždirba, kiek atideda...


Dėl antkainių vaistinėms gali būti sustabdytos licencijos

Paaiškėjo, kad dauguma šalies vaistinių nesilaiko įstatymų ir ne tik nesumažino vaistų antkainių, o juos net padidino. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad dėl to vaistinėms gali būti sustabdytos licencijos. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9