REXSAN

Ligos bijo uniformuotų žmonių

Rytą stiklinė vandens ir keliolika per dieną, aktyvus poilsis gamtoje, užimtumas – tai vaistai, kurie nieko nekainuoja ir neturi šalutinio poveikio

Uniforma neleidžia kūprintis

Kaip išlikti jaunam ir sveikam? Panašu, kad unikalų receptą žino Lietuvos šaulių sąjungos vadovas atsargos pulkininkas leitenantas Juozas Širvinskas. O gal jis visuomet žvalus todėl, kad vilki uniformą?

„Ne, niekuomet nesiskundžiau sveikata, o kai ji gera, tai ir energijos netrūksta”, – labai paprasta senokai 50-metį perkopusio vyriškio paslaptis.

Tačiau sveikatą reikia išsaugoti, jos neprarasti, bėgant metams. Juk visus veikia stresai, krizės ir kitokie sveikatos priešai.

J.Širvinskas įsitikinęs, kad gintis nuo ligų jam padeda aktyvus gyvenimo būdas, prasminga visuomeninė veikla ir sveikas maistas. Medus vietoj cukraus – vienas iš jo receptų.

Pietūs iš lauko virtuvės

„Labiausiai mėgstu namie virtas uogienes. Ypač vyšnių, tačiau pastaraisiais metais neturime laiko tokiems darbams. Žmona dažnai vyksta į užsienį darbo reikalais, o aš nuo ryto iki vakaro prapuolęs Šaulių sąjungos veikloje. Maistui nesu reiklus, man tinka viskas, kas natūralu, auga Lietuvoje”, – tikino J.Širvinskas.

Pusryčius gaminasi pats. Žmona jį pratina prie lietuviškų augalų arbatų, bet jos šauliui neatstoja įprastos ryto kavos.

Šaulių sąjungos vadui patinka namuose žmonos gaminamos salotos. Vieną recepto sudėtį žino ir jis: kriaušės arba nektarinai (galima abiejų), fetos sūris, saujelė graikinių riešutų, padažo iš citrinos sulčių, garstyčių, alyvuogių aliejaus. Pašnekovas prisipažino, kad vengia kaloringo maisto.

Vasarą J.Širvinskas dažniausiai pietauja lauko virtuvėse, kurios įrengtos kiekvienoje jaunųjų šaulių ir jų bendraminčių stovykloje šalia miškų, ežerų ar upių. Pusšimtyje sąjungos stovyklų kiekvieną vasarą nemokamai ilsisi iki penkių tūkstančių vaikų ir jaunimo, tik šiemet šis skaičius bus mažesnis. Tokią galimybę jiems suteikia bendras Lietuvos šaulių sąjungos, Krašto apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijų projektas.

Anūkai – geri draugai

„Aš pats nerūkau, o vyno taurę pakeliu tik per didžiąsias šventes, todėl labai nerimauju dėl rūkančio jaunimo. Tokio pasitaiko ir mūsų rengiamose stovyklose. Itin baisu yra tai, kad rūko vis jaunesni stovyklautojai, mergaitės”, – kalbėjo J.Širvinskas, gurkšnodamas vandenį.

Jis geria daug vandens, nes įsitikinęs, kad tai suteikia organizmui energijos.

„Būdamas užsienio šalyse pastebėjau, kad ten žmonės geria daug vandens. Pamėginau ir aš. Ilgainiui tai man tapo įpročiu – stikline šalto vandens „budinti” organizmą rytais, o dieną „tiekti” jam energiją vandens pavidalu”, – patirtimi dalijosi J.Širvinskas.

Išvykos į gamtą, pasivaikščiojimas su anūkais po gražias Trakų ir kitas Lietuvos apylinkes suteikia žvalumo ir kūnui, ir sielai.

„Kai tik randu skylę savo dienotvarkėje, lekiu su anūkais ten, kur dar nebuvome,” – taip laisvalaikį leidžia Šaulių sąjungos vadas.

Pomėgiai neleidžia senti

Šiemet J.Širvinskas atostogaus rudenį, kai pasibaigs stovyklos ir jaunųjų šaulių sporto žaidynės. Pats niekada nebuvo abejingas sportui, o dabar vadovauja Lietuvos virvės traukimo federacijai, yra Neolimpinio sporto komiteto valdybos narys. Kai Lietuvos keliautojų sąjungos prezidentas Algimantas Jucevičius sudomino asociacija „Sportas visiems”, J.Širvinskas į jos veiklą įtraukė ir jaunuosius šaulius. Tiesa, vasarą beveik nelieka laiko sportuoti, bet kitais metų laikais jis neužmiršta rytinės mankštos.

Atostogaudamas sutvarkė įspūdingą, nuo vaikystės kauptą Lietuvoje išleistų ženkliukų kolekciją, kurioje jų yra apie 11 tūkstančių vienetų, suskirstytų pagal tematiką: sportas, įvairios organizacijos, sukaktys ir t. t. Iš kur toks polinkis?

„Tai – istoriko bruožas. Aš nuo mokyklos laikų svajojau tapti istoriku. Tad neatsitiktinai sovietmečiu baigiau buvusį Vilniaus pedagoginį institutą ir tapau ne tik istorijos, bet ir kūno kultūros specialistu”, – dar vieną pomėgį atskleidžia J.Širvinskas.

Sumaniai derinantis istoriko ir kūno kultūros specialisto žinias, jis papildo vis naujais eksponatais turtingą Lietuvos šaulių sąjungos muziejų, pasirūpino, kad būtų išleistas unikalus albumas, skirtas šios visuomeninės organizacijos istorijai, jubiliejinis medalis.

Vietos nuoboduliui nelieka

J.Širvinsko žmona pagaliau atgavo paveldėtą žemę prie gražuolės Versekos.

„Turiu malonaus užsiėmimo, kurdamas sodybos aplinką. Šio darbo pakaks ilgiems metams, jis suteikia naujų jėgų, žvalumo. Čia užmirštu beprotišką laiko tempą, dažnai maudausi Versekoje, važinėju dviračiu, uogauju ir grybauju. Esu tikras, kad fizinis darbas ir aktyvus poilsis gamtos prieglobstyje – pats geriausias būdas miestiečiui atstatyti fizines ir dvasines jėgas”, – įsitikinęs J.Širvinskas.

Šaulių sąjungos vadą džiugina tai, kad jaunimas renkasi šią organizaciją, nori susieti savo ateitį su šalies kariuomene. Šiemet Lietuvos karo akademijos kariūnais tapo net 26 šauliai. Tad dėsninga, kad būtent Vilniuje įkurtas ir pirmasis Studentų šaulių klubas, kuriame dalyvauja ir įvairių akademinių sluoksnių atstovai. Bendravimas su jaunimu tarsi sugrąžina į jaunystę, užkrečia idėjomis, kurias reikia įgyvendinti.

Gal iš tiesų negalavimai ir ligos šalinasi tų, kurie neturi laiko nuobodžiauti?


Reikalavimai narių sveikatai

Lietuvos šaulių sąjungos nariai neprivalo, stodami į šią organizaciją, pateikti pažymą apie sveikatos būklę. Kitas dalykas, kai šauliams tenka saugoti, pavyzdžiui, karinius objektus, sandėlius ir pan. Tokiais atvejais ginklai išduodami tiek pasitikrinusiems sveikatą šauliams. Kasmet tikrinama ir Lietuvos šaulių sąjungos Garbės sargybos kuopos vyrų sveikata.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE