REXSAN

Lietuvos gyventojai miršta patys nuo savęs

Pagal šį rodiklį palyginus šalies savivaldybes paaiškėjo, kur save žalojantis elgesys yra ypač paplitęs.

Mirtys nuo priežasčių, susijusių su save žalojančiu elgesiu, skirtingose šalies savivaldybėse svyravo nuo 30 iki 261 (100 tūkst. gyventojų), rodo Žmogaus studijų centro atlikta Statistikos departamento surinktų duomenų analizė.

Pasak Žmogaus studijų centro prezidento dr. Gintaro Chomentausko, šokiruoja milžiniški skirtumai tarp savivaldybių – praėjusiais metais 100 tūkst. žmonių Neringos savivaldybėje teko 30,75 mirtys, susijusios su save žalojančiu elgesiu, tuo tarpu Pagėgių savivaldybėje net 261,14 mirčių (100 tūkst. gyventojų), t. y. yra beveik devynis kartus daugiau.

Ne mažiau įspūdingi kiti skirtumai: Šalčininkų rajono savivaldybėje net 68,96 skaičiuojant 100 tūkst. gyventojų mirė apsinuodiję alkoholiu, tuo tarpu Panevėžio rajono savivaldybėje 2007 metais tokių nebuvo nė vieno.

„Dažnai mirtingumas dėl apsinuodijimo alkoholiu, savižudybių ir kitokio elgesio, kuriuo žmogus sąmoningai kelia pavojų savo sveikatai, siejamas su prasta valstybės ekonomine situacija ir sunkia asmens finansine padėtimi. Tačiau šie skaičiai Lietuvoje reikšmingai nesikeičia gyvenimo lygiui gerėjant. Ekonominiai skirtumai tarp savivaldybių taip negali paaiškinti stebimų skirtumų. Galbūt gilindamiesi į ekonominius klausimus nepastebime kitų, ne mažiau svarbių gyvenimo aspektų?”, – svarsto G. Chomentauskas.

Žmogaus studijų centro prezidento įsitikinimu, reikia ieškoti kitų priežasčių: tokie dideli skirtumai reiškia, kad savivaldybėse veikia vietiniai veiksniai, kuriantys nesveiką socialinę ir dvasinę aplinką, skatinančią save žalojantį elgesį.

„Radus šias priežastis, galėtume lengviau įvardinti ir veiksnius, depresyviai veikiančius ir visą Lietuvos visuomenę. Valstybė iki šiol kovojo tik su save žalojančio elgesio apsireiškimais – rūkymu, rizikingu vairavimu ar piktnaudžiavimu alkoholiu, savižudybėmis ir mažai kreipė dėmesio į priežastis, skatinančias ir palaikančias save žalojančio elgesio epidemiją”, – įsitikinęs psichologijos daktaras G. Chomentauskas.

 



TAIP PAT SKAITYKITE