Spalio 16d. Šeštadienis

Lietuvoje minima mirusiųjų nuo AIDS diena

Peržiūrų skaičius: 16724

Praeito amžiaus aštuntam dešimtmetyje Lietuvoje nustatytas pirmasis ŽIV atvejis, iki 2009 metų pabaigos AIDS nustatytas 227 asmenims, mirė 85 žmones. Gegužės 16 dieną visame pasaulyje minima mirusiųjų nuo AIDS diena. "Modernūs vaistai leidžia ŽIV infekciją turintiems žmonėms negalvoti apie mirtį, ženkliai sumažinti infekcijos plitimą. Mūsų organizacijoje yra žmonių, kuriems diagnozė ŽIV buvo patvirtinta daugiau nei prieš dešimt metų, vartodami medikamentus jie puikiai jaučiasi, yra darbingi. Todėl itin svarbu, kad infekuotiems ŽIV būtų sudarytos sąlygos gauti reikiamą gydymą. Tai leidžia išvengti bereikalingų mirčių," – sako žmonių, turinčių ŽIV organizacijos "Pozityvus gyvenimas" vadovas Jurgis Andriuška.

Lietuvoje gegužės 16 dieną asociacijos "Pozityvus gyvenimas" nariai kartu su partneriais – asociacija "Demetra", Eurazijos žalos mažinimo tinklu – paminės Vilniuje Mirusiųjų nuo AIDS dieną. 12 val. dalyviai nuo Katedros aikštės pražygiuos iki Kudirkos aikštės, kur uždegs žvakutes, dalins praeiviams informacinę medžiagą, apsaugos priemones.

Gydymo situacija Lietuvoje

Ekonominiu sunkmečiu pastebimas lytinių keliu plintančių infekcijų protrūkis. Tai nulemta sumažėjo valdžios dėmesio ir finansavimo prevencinėms, šviečiamosioms programoms. "Šiuo metu visiškai neskiriamos lėšos prevenciniam darbui su sekso paslaugas teikiančiomis moterimis. Vien Vilniuje ŽIV diagnozę turi kelios dešimtys sekso paslaugas teikiančių moterų. Vienintelė organizacija, kuri atlieka prevencinį darbą šioje srityje negauna valstybinės paramos. Dėl finansavimo stokos nevyksta šviečiamieji, saugų lytinį elgesį skatinantys projektai su pacientais, turinčiais ŽIV/AIDS bei itin pažeidžiamomis grupėmis – jaunimu, seksualinėmis mažumomis, kaliniais. Esame įsitikinę, kad tai tapo priežastimi to, jog praeitais metais buvo užfiksuotas ŽIV protrūkis mūsų šalyje," – sako pacientų organizacijos vadovas.

Šiuo metu Lietuvoje nustatyta apie1600 ŽIV atvejų. Iš jų 136 reikalingas nuolatinis gydymas medikamentais. Pasaulinės Sveikatos organizacijos ir UNAIDS (Jungtinių Tautų AIDS programos) duomenimis, realus ŽIV infekuotų žmonių skaičius mūsų šalyje gali būti apie penkis tūkstančius ŽIV atvejų.

Prieš keletą mėnesių Lietuvoje buvo atliktas Pasaulinės Sveikatos Organizacijos ekspertų tyrimas, kuriuo buvo siekiama įvertinti, kaip Lietuvoje yra užtikrinamas visuotinis prieinamumas prie ŽIV testavimo, gydymo ir priežiūros, vykdoma ŽIV profilaktika ir kontrolė. Ekspertų pateiktose išvadose pažymima, kad Lietuvoje trūksta priemonių, kurios užtikrina sėkmingą ŽIV profilaktiką ir kontrolę. Ekspertai ypač pasigedo valstybės bendradarbiavimo su pacientų organizacijomis ir pilietine visuomene, jų veiklos rėmimo ir įtraukimo į priemonių vykdymą.

"Išaiškėjo, kad nuo sausio mėnesio Klaipėdoje, Šiauliuose ir kituose Lietuvos miestuose nėra atliekami, ŽIV gydymo metodikose numatyti, nemokami imunologiniai kraujo tyrimai pacientams su ŽIV/AIDS. Šis tyrimas leidžia nustatyti infekcijos progresavimą, bendrą paciento sveikatos būklę ir laiku skirti medikamentus tikslingai kiekvienam pacientui, o ne išrašinėti brangius vaistus "iš akies". Taip ir nesulaukėme aiškaus atsakymo, kodėl tyrimai nebuvo atliekami. Buvo bandoma argumentuoti, kad visiems dabar blogai... Tačiau žinome, jog kasmet yra numatyti nemaži biudžetai ŽIV/AIDS ligų gydymui, tyrimams ir prevencijai. Deja, turime pripažinti, kad tie pinigai nežinia, kaip ir kam naudojami," – sakė Jurgis Andriuška.

Prevencija kainuoja mažiau

Balandžio mėnesį Vilniuje svečiavosi Rytų Europos ir Azijos ŽIV pacientų tinklo vadovas Vladimiras Živtiakas. Lankydamasis Sveikatos apsaugos ministerijoje jis pabrėžė, kad ŽIV prevencija neįmanoma be pačių pacientų dalyvavimo.

"Šiuo metu Lietuvoje visą ŽIV/AIDS situaciją nori kontroliuoti valdžios institucijos. Tai suprantama, nes už to stovi dideli pinigai. Daugelis Europos šalių tą kelią jau nužingsniavo ir savo neteisingo elgesio kainą jie jau sumokėjo – ŽIV infekcijos protrūkiais. Lietuvoje dabar yra stebima ŽIV infekcijos epidemijos pradžia. Lietuvos valdžiai reikia ryžtingai ir greitai priimti teisingus sprendimus, kitaip teks sumokėti savo šalies žmonių saugumu ir gyvybėmis," – kalbėjo tarptautinės pacientų organizacijos vadovas.

Pasak Jurgio Andriuškos, realią ŽIV situaciją Lietuvoje atskleistų aktyvesnis ankstyvas testavimas. "Lietuva vienintelė Europoje šalis, kur ŽIV nustatymo testas yra mokamas ir sunkiai prieinamas. Jis net nuo šių metų sausio apmokestintas padidintos rizikos asmenims (sekso darbuotojoms ir narkotikus vartojantiems). Jiems itin svarbu kuo dažniau atlikti šį testą ir diagnozavus ŽIV, vykdyti sėkmingą ŽIV profilaktiką ir kontrolę, skirti gydymą. Vaistus vartojantis žmogus sumažina viruso kiekį savo organizme ir sumažina kito žmogaus užkrėtimo tikimybę iki kelių procentų. Galima tik spėlioti, kodėl valdininkai nesiryžta padaryti nemokamą ŽIV testavimą. Tikėtina, bijo, jog išaiškės jų veiklos spragos. Taps akivaizdu, kad jų noras viską kontroliuoti nedavė rezultatų – infekcija plinta ne tik tarp kalinių, sekso darbuotojų, narkotikų vartotojų, gėjų, tačiau vis daugiau atvejų yra išaiškinama seksualiai aktyvaus jaunimo bei šeimas turinčių asmenų tarpe," – kalbėjo J. Andriuška.

Lietuvos pacientų organizacijos atstovas pabrėžė, kad vieno jau infekuoto žmogaus gydymas valstybei kainuoja apie 2000 litų per mėn., o reguliariai prevencijai, dirbant su visuomene, rizikos grupėmis pakaktų vos 20 litų žmogui – tiek kainuotų prezervatyvas, švirkštas, higieninė servetėlė, informacinė medžiaga, viešos akcijos ir pokalbis su pacientų organizacijos atstovais ar socialiniais darbuotojais.

Dialogas su valdžios institucijomis mezgasi sunkiai

Organizacija "Pozityvus gyvenimas" siekdama atstovauti ŽIV turinčių žmonių interesus, stengiasi užmegzti santykius su valstybinėmis institucijomis. Kol kas susitikimai ir dialogas vyko tik su Sveikatos apsaugos viceministru Rimantu Remeika. "Tačiau puikiai suprantame, kad jis vienas negali apginti mūsų interesų, nes jam pačiam tenka susidurti su nemažu pasipriešinimu iš tų pačių valstybinių institucijų, politikų. Turėjome kreiptis į Lietuvos Respublikos Prezidentę, nes išmėginome visus įmanomus būdus įtikinti atsakingus pareigūnus vykdyti tarptautinius įsipareigojimus bei užtikrinti Lietuvos gyventojų konstitucines teises," – sakė Andriuška.

Iš Sveikatos apsaugos ministerijos kabinetų niekaip neištrūksta Valstybinė ŽIV ir lytiškai plintančių ligų profilaktikos ir kontrolės Programa. Joje turi būti numatytos veiksmų gairės ŽIV/AIDS srityje. Šis dokumentas itin svarbus visiems pacientams ir visiems Lietuvos žmonėms. Pacientams svarbus, nes ten turi būti aiškiai parašyta:

1. ar bus skirta ir kiek pinigų testavimui ir tyrimams;

2. kiek lėšų bus skiriama kitų Lietuvos miestų AIDS kabinetų steigimui (daugelį metų reikiamą finansavimą gauna tik Vilniaus AIDS centras);

3. ar vyks darbas su pažeidžiamomis grupėmis, kas finansuos ir vykdys prevencinį darbą.

Nuo 2007 metų ir iki šiol nei vienas pacientų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų pasiūlymas nebuvo įtrauktas į šią programą.

"Visiems žmonėms ši programa aktuali, nes nuo joje numatytų prevencinių veiklų, reikiamo finansavimo ŽIV infekuotų žmonių gydymui priklausys epidemijos situacija Lietuvoje. Valdžios institucijos pajėgios suvaldyti ŽIV infekcijos protrūkį šalyje, tačiau jos turi būti atviros dialogui ir partnerystei su pacientų organizacijomis. Jau turintys ŽIV pacientas geriau nei valdininkai skleis informaciją apie šią infekciją, ras kalbą su pažeidžiamomis grupėmis žemo slenksčio kabinetuose, tinkamai galės atstovauti jų interesus ir suteiks profesionalesnę pagalbą tiems, kurie neseniai sužinojo turintys ŽIV," – sakė pacientų organizacijos "Pozityvus gyvenimas" vadovas Jurgis Andriuška.

 

Kaune verda aistros dėl ligoninių reorganizavimo

Kauno miesto tarybos posėdyje apsispręsta sujungti dvi Kauno miesto savivaldybei priklausančias gydymo įstaigas į vieną ligoninę. Posėdyje dalyvavęs sveikatos apsaugos viceministras Gintaras Valiukonis buvo užverstas politikų klausimų lavina....


Sukurta sistema, leidžianti minčių pagalba keliauti virtualiame pasaulyje

Sukurta sistema, leidžianti minčių pagalba keliauti virtualiame pasaulyje

Japonijos mokslininkai toliau stebina savo išradimais aukštųjų technologijų srityje. Keio universiteto mokslininkai tvirtina, jog sukūrė technologiją, leidžiančią žmogui vien tik savo vaizduotės dėka vaikščioti po virtualų žaidimo "Antrasis...


B. Obama kovai su kiaulių gripu iš biudžeto skyrė 1,8 mlrd. dolerių

JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) kovai su kiaulių gripu iš biudžeto skyrė 1,8 mlrd. dolerių. Už šias lėšas bus perkama vakcina ir organizuojamos skiepijimo kampanijos. Tai teigiama ketvirtadienį paskelbtame laiške, kurį B. Obama...


Kiek kainuoja laimė?

Kiek kainuoja laimė?

Kasdien nuo ryto iki vakaro netylančios politikų bei ekonomikos ekspertų grėsmingos kalbos apie krizę jau taip įgriso, kad daugeliui kelia tik šypseną. Nuskambės kaip paradoksas, bet gal visi šie gresiantys nepritekliai išmokys mus pasijusti bent...


Serga kūnas ar siela?..

Serga kūnas ar siela?..

Nusistatymą "serga mano kūnas" keisti į požiūrį "serga mano psichika" nėra lengva. Toks pokytis greitai įvykti negali. Deja, vaikščiojimas nuo specialisto pas specialistą yra šios nuostatos keitimosi proceso dalis. "Kodėl...


Naujos operacijos moterims

Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikoje atliktos pirmosios Lietuvoje PROLIFT + M operacijos dviem moterims. Viena pacientė – 56 metų amžiaus, kita 60-ies gimdžiusios po 2 kartus, skundėsi sveikatos problemomis,...


Antibiotikai iš... aligatorių kraujo

Antibiotikai iš... aligatorių kraujo

Bal­ty­mai, išgau­na­mi iš ali­ga­to­rių krau­jo, ga­li būti pa­nau­do­ti naujų an­ti­bio­tikų suk­ūri­mui. Apie tai Ame­ri­kos che­mikų...


Beskausmės injekcijos - rašalinių spausdintuvų technologijos pagrindu

Beskausmės injekcijos - rašalinių spausdintuvų technologijos pagrindu

"HP Labs" inžinieriai sukūrė naujos kartos vaistų leidimo sistemą, kurios pagalba vaistai suleidžiami nesukeliant skausmo pacientui. Išoriškai įrenginys primena nikotino pleistrą ir susideda iš mikroprocesoriaus, valdančio mikroskopinio...


Per vieną parą - dešimt donorinių organų

Gegužės 12-osios rytą prie Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų nusileido Karinių oro pajėgų sraigtasparnis. Klinikų darbuotojai suprato: atskraidintas donorinis organas. Nacionalinio transplantacijos biuro gydytojai-koordinatorei...


Žaibo nutrenktai klaipėdietei - privalomojo sveikatos draudimo spąstai

Žaibo nutrenktai klaipėdietei - privalomojo sveikatos draudimo spąstai

Mėnesiui į komą nugramzdinęs žaibo trenksmas – ne vienintelė neganda, užklupusi Klaipėdos ligoninėje gydomą merginą. Rima Kiaulakytė pateko į valdžios suregztus privalomojo sveikatos draudimo spąstus. Net ir būdama komos būsenos mergina turi...


Sudarytas II tipo diabeto genų žemėlapis

Mokslininkai tvirtina sudarę genų, dėl kurių susergama II tipo diabetu, žemėlapį. Esama vilties, kad ateityje bus galima atlikti tokią riziką nustatantį tyrimą, praneša BBC. Tyrimų rezultatai galėtų paaiškinti iki 70 proc. šio sveikatos sutrikimo,...


Išvesti gydantys nuo vėžio vištų kiaušiniai

Išvesti gydantys nuo vėžio vištų kiaušiniai

Didžiosios Britanijos mokslininkai išaugino genetiškai modifikuotas vištas, dedančias vaistams nuo vėžio kurti naudojamų proteinų prisotintus kiaušinius. Šį novatorišką projektą pristatė tas pats tyrimų centras, kuriame buvo klonuota avelė Dolly,...


Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

D. Britanijos mokslininkai pranešė sukūrę "revoliucinį" diagnostikos prietaisą, kuris gali diagnozuoti vėžį, išsėtinę sklerozę bei kitas ligas per 15 minučių. Lydso universiteto mokslininkai teigia, kad šiuo prietaisu naudotis lygiai...


Bakterinė žarnyno infekcija nuo pupelių daigų?

Mažiausiai 22 žmonių gyvybes nusinešusį žarnyno infekcijų, sukeliamų pavojingos atmainos bakterijų Escherichia coli, protrūkį Europoje galėjo sukelti užkrėstos daigintos sėklos, sekmadienį nurodė vieno Vokietijos regiono žemės ūkio ministras....


Atvertas kelias atsarginėms kūno dalims kurti

Atvertas kelias atsarginėms kūno dalims kurti

D. Britanijos ir Kanados mokslininkai rado būdą, kaip saugiai pasigaminti kamieninių ląstelių nenaudojant žmogaus embrionų. Ekspertų teigimu šis pasiekimas atveria kelią "atsarginėms kūno dalims" kurti. Britų ir kanadiečių mokslininkų...


Jūsų smegenys rodo altruizmą

Jūsų smegenys rodo altruizmą

Altruizmas – viena sunkiausiai apibūdinamų žmogaus savybių. JAV mokslininkai praneša, kad altruizmo požymiai matomi smegenyse, rašoma "Reuters". Mokslininkų teigimu, tam tikros smegenų zonos aktyvumas rodo, kad žmogus yra...


Smegenys iškreipia tikrąjį kūno atvaizdą

Smegenys natūraliai iškreipia kūno atvaizdą – šis atradimas gali padėti paaiškinti tokius mitybos sutrikimus kaip, pavyzdžiui, anoreksija, teigia ekspertai. Londono universiteto koledžo mokslininkai nustatė, jog žmonės yra linkę manyti, kad...


Sąrašą papildė pigesniais medikamentais

Sąrašą papildė pigesniais medikamentais

Nuo sausio 1-osios daugeliui vaistų panaikinta pridėtinės vertės mokesčio lengvata, o po pusmečio šios mokestinės lengvatos neteks ir kompensuojamieji medikamentai. Sveikatos apsaugos ministerija esą švelnindama kainų šuolį į valstybės...


Pusantrų metų vaikui persodinta širdis

Pusantrų metų vaikui persodinta širdis

Antradienį Karinių oro pajėgų paieškos ir gelbėjimo sraigtasparnio Mi-8 įgula iš Klaipėdos vaikų ligoninės į Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikas skraidino transplantologų komandą ir donoro širdį, praneša Krašto apsaugos...


Lietuvoje – tik 14 "žemo slenksčio" kabinetų

Tik dešimtadalis savivaldybių įsisteigė "žemo slenksčio" kabinetus, kur probleminiai žmonės gali eiti nemokamai tirtis, ar nėra infekuoti ŽIV. Kol šalyje trūksta tokių kabinetų, nevyriausybininkai sako, kad ne tik nestabdomas ŽIV...


Stuburo išvarža: kokios gydymo alternatyvos?

Stuburo išvarža: kokios gydymo alternatyvos?

Stuburas yra nepaprastai reikšminga mūsų kūno dalis – jos veiklos sutrikimas gali itin skaudžiai atsiliepti, apriboti mėgiamas veiklas ir labai pabloginti gyvenimo kokybę. Todėl saugoti savo stuburą privalu. Visgi ne viskas priklauso nuo...


Sezoninė gripo vakcina pasiekė Lietuvą

Valstybinė ligonių kasa (VLK) centralizuotai nupirko 100 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių . Ši vakcina jau pasiekė Lietuvą ir bus pristatoma į poliklinikas, ligonines bei globos ir slaugos namus - į tas įstaigas, kurios buvo pateikusios...


Kiaulių gripo aukų Meksikoje daugėja

Meksikos pareigūnai antradienį nuo kiaulių gripo mirusių žmonių skaičių padidino iki 29, o užsikrėtusiųjų - iki 913. Ankstesni skaičiai, kuriuos paskelbė sveikatos apsaugos ministras Jose Angelis Cordova, buvo 26 mirties atvejai ir 840 susirgimo...


Per savaitę nuo kiaulių gripo pasaulyje mirė daugiau kaip 1000 žmonių

Per savaitę nuo kiaulių gripo pasaulyje mirė daugiau kaip 1000 žmonių. Nuo balandžio, kai pirmą kartą virusas buvo aptiktas, visame pasaulyje nuo jo mirė mažiausiai 7826 žmonės, rodo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) penktadienį paskelbti...


Medikai ramina: tikimybė užsikrėsti ŽIV įsidūrus adata itin maža

Medikai ramina: tikimybė užsikrėsti ŽIV įsidūrus adata itin maža

Baimės akys didelės. Ar galima užsikrėsti ŽIV įsidūrus adata? Tokio klausimo pastaruoju metu dažnai sulaukia Lietuvos AIDS centro specialistai. Tokios bauginančios žinutės keliauja ir internete. Pasirodžius samyšį keliantiems pranešimams apie...


Dešimt mums nesuprantamų žmogaus savybių

Mes esame ypač keistų būtybių atstovai. Nepaisant didžiausių mūsų pastangų, kai kurios keisčiausios mūsų silpnybės nepaklūsta logikai. Tačiau mokslui vis daugiau gilinantis į šias keistenybes, pamažu tampa aišku, jog tai, kas iš pirmo žvilgsnio...


Knarkaliai nori miegoti tyliai

Knarkaliai nori miegoti tyliai

Pirmadienį per 20 žmonių dėl juos varginančio diskomforto - knarkimo atvyko nemokamai pasikonsultuoti su Klaipėdos apskrities ligoninės (KAL) Ausų, nosies, gerklės (LOR) ligų skyriaus medikais. Buvo pacientų, atvykusių net iš Mažeikių. Akciją,...


Šalių vyriausybės Pasaulinę AIDS dieną kovoja su įsivaizduojamu ŽIV gėdingumu

Šalių vyriausybės Pasaulinę AIDS dieną kovoja su įsivaizduojamu ŽIV gėdingumu

Viso pasaulio valstybių vyriausybės pirmadienį, Pasaulinę AIDS dieną, žadėjo intensyvinti kovą su ŽIV, kovoti su gėda, kuri siejama su šia liga, ir finansuoti gydymo programas. JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) turi...


Beždžiones nuo kiaulių gripo tikisi apsaugoti vynu

Vienas zoologijos sodas Sibire beždžiones nuo kiaulių gripo tikisi apsaugoti kasdienine raudonojo vyno porcija. Dėl savo panašumų su žmonėmis beždžionės taip pat gali susirgti kiaulių gripu, laikraščiui "Komsomolskaja Pravda" sakė...


Ką turi daryti vyrai, kad patiktų moterims?

Ką turėtų daryti vyrai, kad tai patiktų moterims? Britų psichologai atliko tyrimą internetu ir nustatė 43 svarbiausius dalykus. Mokslininkai apklausė apie 4 tūkst. moterų, kurioms buvo pateikta apie 200 anketos klausimų. Iš jų respondentės...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila