Sausio 26d. Trečiadienis

Lietuvoje minima mirusiųjų nuo AIDS diena

Peržiūrų skaičius: 16724

Praeito amžiaus aštuntam dešimtmetyje Lietuvoje nustatytas pirmasis ŽIV atvejis, iki 2009 metų pabaigos AIDS nustatytas 227 asmenims, mirė 85 žmones. Gegužės 16 dieną visame pasaulyje minima mirusiųjų nuo AIDS diena. "Modernūs vaistai leidžia ŽIV infekciją turintiems žmonėms negalvoti apie mirtį, ženkliai sumažinti infekcijos plitimą. Mūsų organizacijoje yra žmonių, kuriems diagnozė ŽIV buvo patvirtinta daugiau nei prieš dešimt metų, vartodami medikamentus jie puikiai jaučiasi, yra darbingi. Todėl itin svarbu, kad infekuotiems ŽIV būtų sudarytos sąlygos gauti reikiamą gydymą. Tai leidžia išvengti bereikalingų mirčių," – sako žmonių, turinčių ŽIV organizacijos "Pozityvus gyvenimas" vadovas Jurgis Andriuška.

Lietuvoje gegužės 16 dieną asociacijos "Pozityvus gyvenimas" nariai kartu su partneriais – asociacija "Demetra", Eurazijos žalos mažinimo tinklu – paminės Vilniuje Mirusiųjų nuo AIDS dieną. 12 val. dalyviai nuo Katedros aikštės pražygiuos iki Kudirkos aikštės, kur uždegs žvakutes, dalins praeiviams informacinę medžiagą, apsaugos priemones.

Gydymo situacija Lietuvoje

Ekonominiu sunkmečiu pastebimas lytinių keliu plintančių infekcijų protrūkis. Tai nulemta sumažėjo valdžios dėmesio ir finansavimo prevencinėms, šviečiamosioms programoms. "Šiuo metu visiškai neskiriamos lėšos prevenciniam darbui su sekso paslaugas teikiančiomis moterimis. Vien Vilniuje ŽIV diagnozę turi kelios dešimtys sekso paslaugas teikiančių moterų. Vienintelė organizacija, kuri atlieka prevencinį darbą šioje srityje negauna valstybinės paramos. Dėl finansavimo stokos nevyksta šviečiamieji, saugų lytinį elgesį skatinantys projektai su pacientais, turinčiais ŽIV/AIDS bei itin pažeidžiamomis grupėmis – jaunimu, seksualinėmis mažumomis, kaliniais. Esame įsitikinę, kad tai tapo priežastimi to, jog praeitais metais buvo užfiksuotas ŽIV protrūkis mūsų šalyje," – sako pacientų organizacijos vadovas.

Šiuo metu Lietuvoje nustatyta apie1600 ŽIV atvejų. Iš jų 136 reikalingas nuolatinis gydymas medikamentais. Pasaulinės Sveikatos organizacijos ir UNAIDS (Jungtinių Tautų AIDS programos) duomenimis, realus ŽIV infekuotų žmonių skaičius mūsų šalyje gali būti apie penkis tūkstančius ŽIV atvejų.

Prieš keletą mėnesių Lietuvoje buvo atliktas Pasaulinės Sveikatos Organizacijos ekspertų tyrimas, kuriuo buvo siekiama įvertinti, kaip Lietuvoje yra užtikrinamas visuotinis prieinamumas prie ŽIV testavimo, gydymo ir priežiūros, vykdoma ŽIV profilaktika ir kontrolė. Ekspertų pateiktose išvadose pažymima, kad Lietuvoje trūksta priemonių, kurios užtikrina sėkmingą ŽIV profilaktiką ir kontrolę. Ekspertai ypač pasigedo valstybės bendradarbiavimo su pacientų organizacijomis ir pilietine visuomene, jų veiklos rėmimo ir įtraukimo į priemonių vykdymą.

"Išaiškėjo, kad nuo sausio mėnesio Klaipėdoje, Šiauliuose ir kituose Lietuvos miestuose nėra atliekami, ŽIV gydymo metodikose numatyti, nemokami imunologiniai kraujo tyrimai pacientams su ŽIV/AIDS. Šis tyrimas leidžia nustatyti infekcijos progresavimą, bendrą paciento sveikatos būklę ir laiku skirti medikamentus tikslingai kiekvienam pacientui, o ne išrašinėti brangius vaistus "iš akies". Taip ir nesulaukėme aiškaus atsakymo, kodėl tyrimai nebuvo atliekami. Buvo bandoma argumentuoti, kad visiems dabar blogai... Tačiau žinome, jog kasmet yra numatyti nemaži biudžetai ŽIV/AIDS ligų gydymui, tyrimams ir prevencijai. Deja, turime pripažinti, kad tie pinigai nežinia, kaip ir kam naudojami," – sakė Jurgis Andriuška.

Prevencija kainuoja mažiau

Balandžio mėnesį Vilniuje svečiavosi Rytų Europos ir Azijos ŽIV pacientų tinklo vadovas Vladimiras Živtiakas. Lankydamasis Sveikatos apsaugos ministerijoje jis pabrėžė, kad ŽIV prevencija neįmanoma be pačių pacientų dalyvavimo.

"Šiuo metu Lietuvoje visą ŽIV/AIDS situaciją nori kontroliuoti valdžios institucijos. Tai suprantama, nes už to stovi dideli pinigai. Daugelis Europos šalių tą kelią jau nužingsniavo ir savo neteisingo elgesio kainą jie jau sumokėjo – ŽIV infekcijos protrūkiais. Lietuvoje dabar yra stebima ŽIV infekcijos epidemijos pradžia. Lietuvos valdžiai reikia ryžtingai ir greitai priimti teisingus sprendimus, kitaip teks sumokėti savo šalies žmonių saugumu ir gyvybėmis," – kalbėjo tarptautinės pacientų organizacijos vadovas.

Pasak Jurgio Andriuškos, realią ŽIV situaciją Lietuvoje atskleistų aktyvesnis ankstyvas testavimas. "Lietuva vienintelė Europoje šalis, kur ŽIV nustatymo testas yra mokamas ir sunkiai prieinamas. Jis net nuo šių metų sausio apmokestintas padidintos rizikos asmenims (sekso darbuotojoms ir narkotikus vartojantiems). Jiems itin svarbu kuo dažniau atlikti šį testą ir diagnozavus ŽIV, vykdyti sėkmingą ŽIV profilaktiką ir kontrolę, skirti gydymą. Vaistus vartojantis žmogus sumažina viruso kiekį savo organizme ir sumažina kito žmogaus užkrėtimo tikimybę iki kelių procentų. Galima tik spėlioti, kodėl valdininkai nesiryžta padaryti nemokamą ŽIV testavimą. Tikėtina, bijo, jog išaiškės jų veiklos spragos. Taps akivaizdu, kad jų noras viską kontroliuoti nedavė rezultatų – infekcija plinta ne tik tarp kalinių, sekso darbuotojų, narkotikų vartotojų, gėjų, tačiau vis daugiau atvejų yra išaiškinama seksualiai aktyvaus jaunimo bei šeimas turinčių asmenų tarpe," – kalbėjo J. Andriuška.

Lietuvos pacientų organizacijos atstovas pabrėžė, kad vieno jau infekuoto žmogaus gydymas valstybei kainuoja apie 2000 litų per mėn., o reguliariai prevencijai, dirbant su visuomene, rizikos grupėmis pakaktų vos 20 litų žmogui – tiek kainuotų prezervatyvas, švirkštas, higieninė servetėlė, informacinė medžiaga, viešos akcijos ir pokalbis su pacientų organizacijos atstovais ar socialiniais darbuotojais.

Dialogas su valdžios institucijomis mezgasi sunkiai

Organizacija "Pozityvus gyvenimas" siekdama atstovauti ŽIV turinčių žmonių interesus, stengiasi užmegzti santykius su valstybinėmis institucijomis. Kol kas susitikimai ir dialogas vyko tik su Sveikatos apsaugos viceministru Rimantu Remeika. "Tačiau puikiai suprantame, kad jis vienas negali apginti mūsų interesų, nes jam pačiam tenka susidurti su nemažu pasipriešinimu iš tų pačių valstybinių institucijų, politikų. Turėjome kreiptis į Lietuvos Respublikos Prezidentę, nes išmėginome visus įmanomus būdus įtikinti atsakingus pareigūnus vykdyti tarptautinius įsipareigojimus bei užtikrinti Lietuvos gyventojų konstitucines teises," – sakė Andriuška.

Iš Sveikatos apsaugos ministerijos kabinetų niekaip neištrūksta Valstybinė ŽIV ir lytiškai plintančių ligų profilaktikos ir kontrolės Programa. Joje turi būti numatytos veiksmų gairės ŽIV/AIDS srityje. Šis dokumentas itin svarbus visiems pacientams ir visiems Lietuvos žmonėms. Pacientams svarbus, nes ten turi būti aiškiai parašyta:

1. ar bus skirta ir kiek pinigų testavimui ir tyrimams;

2. kiek lėšų bus skiriama kitų Lietuvos miestų AIDS kabinetų steigimui (daugelį metų reikiamą finansavimą gauna tik Vilniaus AIDS centras);

3. ar vyks darbas su pažeidžiamomis grupėmis, kas finansuos ir vykdys prevencinį darbą.

Nuo 2007 metų ir iki šiol nei vienas pacientų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų pasiūlymas nebuvo įtrauktas į šią programą.

"Visiems žmonėms ši programa aktuali, nes nuo joje numatytų prevencinių veiklų, reikiamo finansavimo ŽIV infekuotų žmonių gydymui priklausys epidemijos situacija Lietuvoje. Valdžios institucijos pajėgios suvaldyti ŽIV infekcijos protrūkį šalyje, tačiau jos turi būti atviros dialogui ir partnerystei su pacientų organizacijomis. Jau turintys ŽIV pacientas geriau nei valdininkai skleis informaciją apie šią infekciją, ras kalbą su pažeidžiamomis grupėmis žemo slenksčio kabinetuose, tinkamai galės atstovauti jų interesus ir suteiks profesionalesnę pagalbą tiems, kurie neseniai sužinojo turintys ŽIV," – sakė pacientų organizacijos "Pozityvus gyvenimas" vadovas Jurgis Andriuška.

 


Omega-3 riebalų rūgštys gali sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Omega-3 polinesočiosios riebiosios rūgštys gali atlikti tam tikrą vaidmenį apsisaugant nuo kolorektalinio vėžio, teigia JAV mokslininkai. Savo išvadas jie pateikė vėžio prevencijos tyrimų konferencijoje Hjustone, praneša sciencedaily.com. Pasak...


Pagerbė neatlygintinus kraujo donorus

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas įteikė Donorystės žymūno ir Nusipelniusio donoro pažymėjimus daugiau nei 50-ai Lietuvos neatlygintinų kraujo donorų. Šis renginys skirtas birželio 14-ąją minimai Pasaulinei kraujo donorų dienai. Šių metų...


Kiaulių gripas Kaune puola vaikus, paauglius ir nėščias moteris

Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) reanimacijoje trečiadienį dėl gripo sukeltų komplikacijų buvo gydomi trys suaugę kauniečiai ir 4,5 metukų berniukas. Dėl gripo viruso sukelto plaučių uždegimo Kauno klinikose taip pat gydomos dvi nėščios...


10 priežasčių, kodėl geriau likti vienišam

Vieniši vyrai jaučiasi nesaugiai, tačiau skubiai ieškoti partnerės neverta. Portale askmen.com psichologai įvardijo 10 priežasčių, kodėl geriau likti vienišam. Merginoms reikia skirti laiko, o vyrui, kylančiam karjeros laiptais, sunku 24 valandas...


Teismas smogė farmacininkams

Teismo sprendimas gali gerokai papurtyti farmacininkų kišenes. Šešiaženklę sumą iš tarptautinių bendrovių jau išreikalavusi Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) taikosi į kur kas didesnius pinigus. Praėjusių metų pabaigoje Lietuvos vyriausiasis...


Naująją "Viagrą" reikės įsitrinti

JAV mokslininkai pranešė sukūrė už "Viagra" efektyvesnį vaistą nuo impotencijos, nesukeliantį tokio pašalinio poveikio, kaip galvos skausmas ir veido raudonavimas. Naujasis nanodaleles naudojantis preparatas esą jau buvo sėkmingai...


Grita Skujienė. Organų donorystė – nuo mitų ir baimių iki realaus apsisprendimo

Lietuva pagal transplantacijų skaičių ir visuomenės požiūrį į organų donorystę dar velkasi Europos uodegoje. Trūksta žmonių, sutinkančių po mirties paaukoti savo organus, o artimieji, susidūrę su netekties skausmu, dažnai negali net pagalvoti apie...


Grožis padeda numalšinti kūno skausmus

Italijos mokslininkai tvirtina, kad grožis palaimos suteikia ne tik sielai - jis gali būti naudingas ir sveikatai.Romos neurologinių tyrimų instituto mokslininkai nustatė, kad stebint klasikinį grožį įkūnijantį objektą sumažėja fizinis skausmas....


Gydytojai reikalaus Vyriausybės įsipareigoti kelti atlyginimus

Kitą savaitę sveikatos sistemos pertvarka nepatenkinta Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) žada Vyriausybės reikalauti įsipareigoti, jog pagerėjus ekonominei situacijai, medikų atlyginimai būtų keliami. Vyriausybei neįvykdžius medikų profesinės...


Mokslininkai kuria implantuojamus biokompiuterius

Mokslininkai kuria implantuojamus biokompiuterius

Harvardo ir Prinstono mokslininkai žengė svarbų žingsnį kuriant biologinius kompiuterius - mažus implantuojamus įtaisus, kurie galėtų stebėti žmogaus kūną sudarančių ląstelių veiklą ir charakteristikas. Šių iš DNR, RNR ir baltymų sukonstruotų...


JAV keturios seserys per keturias dienas pagimdė keturis kūdikius

JAV keturios seserys per keturias dienas pagimdė keturis kūdikius

Jungtinėse Valstijose keturios seserys per keturių dienų laikotarpį pagimdė keturis kūdikius. Kaip praneša vietos dienraščiai ir naujienų tinklalapiai, tas pats akušeris vieno Čikagos priemiesčio ligoninėje penktadienį ir šeštadienį padėjo gimdyti...


Ar vėžys puola silikonines gražuoles?

Ar vėžys puola silikonines gražuoles?

Jau keletą pastarųjų dešimtmečių krūtų implantai užima svarbią vietą pasaulinėje grožio industrijoje. Konservatyviomis vertybėmis pasižyminčioje Lietuvoje moterys, papuošusios savo kūną silikoninėmis grožybėmis, sulaukia įvairių atsiliepimų.


Širdies chirurgai Santariškių klinikose pažabojo dar vieną mirtiną ligą

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Širdies chirurgijos centre buvo atlikta Lietuvoje pirmoji, sėkminga plaučių arterijos sustorėjusio vidinio sluoksnio pašalinimo operacija. Operaciją, vadovaujant prof. Eckhard Mayer iš...


A.Matulas: kitais metais gali brangti gydymasis poliklinikose ir ligonėse

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas konservatorius-krikdemas Antanas Matulas prognozuoja, kad kitąmet žmonėms gali dar labiau pabrangti gydymasis poliklinikose ir ligonėse. "Gali išaugti nelegalios ir neoficialios priemokos už...


Suomija: pirmasis mirties nuo kiaulių gripo atvejis

Suomijos sveikatos apsaugos pareigūnai pirmadienį patvirtino pirmąjį šalyje mirties nuo kiaulių gripo atvejį ir sakė, kad šeštadienį šalies vakaruose nuo viruso A(H1N1) mirė 25 metų moteris. "Spalio 16 dieną jai buvo diagnozuota kvėpavimo...


Lazeris – medicinos ateitis

Lazeris – medicinos ateitis

Dar nesenai lazerinė medicina atrodė mokslinės fantastikos sritis. Šiandien naujausios kartos lazerinė įranga gydytojams atveria neįtikėtinas galimybes puoselėti žmonių sveikatą ir grožį. Vis daugiau kadaise sudėtingų operacijų virsta tiesiog...


Paženklinta ŽIV, bet laiminga

Paženklinta ŽIV, bet laiminga

Dauguma tų, kurių kraujyje pulsuoja pražūtinga ŽIV infekcija, apie savo bėdas linkę nutylėti. Bet ne visi. Viktorija su šiuo virusu gyvena jau aštuonerius metus. Dabar ji laukiasi ir, nepaisant karčios gyvenimiškos patirties, į ateitį žvelgia...


"Kaimo teorija"

"Kaimo teorija"

Socialinės antropologijos specialistai tvirtina, kad emociškai stimuliuojančių ir svarbių ryšių, kuriuos kiekvienas atskiras žmogus gali užmegzti, skaičius yra ribotas. Susidaro įspūdis, kad bet kurioje visuomenėje individo ryšiai kuriami pagal...


Gyvybės mokslų centras mes iššūkį sunkioms ligoms

Vilniuje kuriamas Jungtinis gyvybės mokslų centras. Moderniame ir naujausia įranga aprūpintame atviros prieigos mokslinių ir mokomųjų laboratorijų komplekse šalies mokslininkai tyrinės žmogaus genomą, ieškos naujų vėžio bei kitų sunkių ligų...


Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus

Jau seniai buvo numanoma kad meditacijos ir atsipalaidavimas turėtų pagerinti protinius gebėjimus. Tačiau kol kas tai buvo mokslo neįrodyti ir galbūt daugeliui abejotini teiginiai. Dabar galima pasidžiaugti, jog atlikti ir šioje srityje pradiniai...


Ispanijoje veido transplantavimą patyręs pacientas jau sudalyvavo spaudos konferencijoje

Ispanas, kuriam atlikta dalinė veido transplantavimo operacija, praėjusį antradienį pirmą kartą pasirodė viešai. Jis spaudos konferencijos metu apkabino jį operavusį chirurgą ir padėkojo donoro šeimai. Pacientas, kuris visuomenei kol kas...


Kardiologai rekomenduoja lietuviams aspiriną vartoti dažniau

Nors Lietuvoje daugiausia gyventojų miršta nuo kraujotakos sistemos ligų, jų profilaktikai pacientams rekomenduojama nepakankamai vaistų. Didžiausios šalyje tyrimų bendrovės "TNS Gallup" atlikto tyrimo metu apklausus 373 kardiologus ir...


Veido persodinimo operacija sugrąžino pojūčius

Veido persodinimo operacija sugrąžino pojūčius

Moteris, kuriai gruodį atlikta pirmoji JAV bei ketvirtoji pasaulyje veido persodinimo operacija, vėl pradėjo uosti ir normaliai maitintis. Moteris teigė, kad ji pradeda atgauti pasitikėjimą savimi, pranešė gydytoja Maria Siemionowa, plastikinės...


Daugiau pilkųjų ląstelių – nebūtinai daugiau proto

Daugiau pilkųjų ląstelių – nebūtinai daugiau proto

Vasarį Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Osvaldas Rukšėnas sužinojo, kad tapo vienu iš septynių Lietuvos mokslo premijos laureatų. Šis garbingas įvertinimas profesoriui skirtas už kartu su bendraautoriu parašytą darbų...


Milda Astrauskaitė. Mokyklų epidemija – patyčios

Patyčios plinta kaip virusas. Tie, kurie šiandien mano draugai, rytoj gali tapti priešais. Jonas: Aš sėdžiu pirmame suole. Kai kas nors kikena ar šnibždasi už nugaros, visada susinervinu. Galvoju, kad juokiasi iš manęs. Kai kas nors ką pasako, tai...


Laikas skiepytis nuo erkinio encefalito

Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad erkių aktyvumo sezonas prasideda ankstyvą pavasarį, paprastai balandžio mėnesį, ir tęsiasi iki lapkričio. Erkės tampa aktyvios, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia septynis...


Joniškio ligoninės slaugės sukilo prieš ligoninės vadovą

Joniškio ligoninėje atleidimo iš darbo lapeliai įteikti 75 iš 110 bendrosios praktikos slaugytojų. Profesinės sąjungos atstovai ligoninės vadovą kaltina neūkiškumu. Apie atleidimą iš darbo buvo įspėti daugiau nei du trečdaliai Joniškio ligoninės...


Sveikas kūdikis gimė iš prieš 20 m. užšaldyto embriono

Prieš 20 metų mokslininkai užšaldė embrioną. Iš jo šiemet gimė sveikas kūdikis. Tai ilgiausiai užšaldytas embrionas, iš kurio išsivystė vaikas. Gegužę 42 metų ilgai pastoti negalėjusi moteris pagimdė kūdikį, kuris išsivystė iš prieš 20 metų...


Atvira tuberkulioze sergantis asmuo per metus gali užkrėsti 20 žmonių

Kovo 24 dieną minėjome Pasaulinę tuberkuliozės dieną. Ji skirta plačiau informuoti žmones apie šią pavojingą ligą. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo tuberkulioze atvejų ir...


Vokietijos medikai kūdikiams sulašino mirtiną užkratą

Vokietijos medikai kūdikiams sulašino mirtiną užkratą

Mainco (Vokietijoje) universiteto klinikas sukrėtė skandalas. Šeštadienį užkrėsti žarnyno bakterijomis mirė du reanimacijoje gydyti kūdikiai. Dar vienas 24 savaičių kūdikis mirė pirmadienio vakarą. Incidento aukomis tapo 11 mažylių. Spėjama, kad...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9