Gudručio vaistinė

Lietuvoje atlikos dvi modernios operacijos

Lietuvos medikai pirmieji Baltijos šalyse atliko modernią operaciją dviem ligoniams, kurie ištisą parą buvo varginami smarkių ir vaistais neišgydomų viso kūno traukulių.

Dėl jų sergantieji negalėdavo likti vieni. Tačiau modernią, bet brangią operaciją valstybė per metus išgalės kompensuoti tik keliems žmonėms.

Visiškai suluošintas jaunas vyras buvo po paprasčiausio ausies uždegimo. Ausies komplikacijos peraugo į stuburo komplikacijas, kurių padariniai – kas valandą pasikartojantys stiprūs viso kūno traukuliai. Įvairios terapijos ar stipriausios vaistų dozės neįprastos ligos negydė, o tik apmalšindavo skausmą.

„Pilvo viršų ir visas kojas spazmavo, negalėjau vežimėlyje nusėdėti, buvau kelis kartus iškritęs. Pirmiau būdavo, kad kas valandą prabusdavau”, – pasakojo Rolandas Kazlauskas.

Sekdami Vakarų Europos ir Skandinavijos pavyzdžiu, Lietuvos medikai ryžosi pirmieji Baltijos šalyse tokius traukulių kamuojamus žmones operuoti.

Pirmiesiems dviem pacientams įsodintos pora šimtų gramų sveriančios pompos, iš kurių per į stuburą nuvestą kateterį tiekiami vaistai.

„Būtent į stuburo kanalą tie vaistai vedami. Kadangi tiesiai į stuburą, tai vaistai veikia esant žymiai mažesnėms dozėms”, – aiškina prof. Alvydas Juocevičius, Santariškių klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro direktorius.

Į stuburą patekę vaistai atpalaiduoja raumenis ir žmonių nebekamuoja nesutramdomi traukuliai. Priklausomai nuo ligos ir spazmų stiprumo pompa kas kelis mėnesius ar pusmetį turi būti papildoma vaistais.

Antrojo Baltijos šalyse išoperuoto paauglio, sergančio cerebriniu paralyžiumi, mama sako, kad sunkios sūnaus dienos bent kiek lengvesnės.

„Jis buvo labai spastiškas, įsitempęs. Aprengti buvo labai sunku, rankų neleisdvo atlenkti, toks pritrauktomis rankomis, labai sunku būdavo”, – pasakoja Leonora Pažūsienė.

Moderni operacija kainuoja maždaug 45 tūkstančius litų. Dar po 2-5 tūkstančius litų kasmet kainuoja pompą papildantys vaistai. Apie jų pasibaigimą į kūną implantuotas įrenginys praneša tam tikru signalu.

Todėl brangias, tačiau net keliolika kartų pigesnes nei Vakarų šalyse operacijas, gydytojai sako, per metus ligonių kasos iš dešimčių sergančiųjų bus pajėgios finansuoti tik keliems.


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE