Balandžio 10d. Penktadienis

Lietuviai prieš kiaulių gripą dar yra beginkliai

Peržiūrų skaičius: 20740

Krepšininkas Linas Kleiza - vienas iš nedaugelio lietuvių, kuriam jau nebaisus vadinamojo kiaulių gripo virusas. Jis paskiepytas vakcina, kurios Lietuvoje dar nėra.

Pirėjo "Olympiakos" klubo naujokas L. Kleiza pandeminio gripo, dar vadinamo kiaulių gripu, pavojų pajuto, kai po komandos viešnagės JAV šia infekcine liga užsikrėtė du komandos nariai.

"Visi kiti jaučiamės gerai. Iš pradžių gavome antivirusinių vaistų, o vėliau buvome paskiepyti nuo kiaulių gripo", - "Lietuvos rytui" vakar kalbėjo 24 metų L. Kleiza.

Nebus net už pinigus

Vakarų Europoje ir JAV jau pradėtas masinis gyventojų skiepijimas nuo naujojo tipo gripo viruso A (H1N1). Skiepijami lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, nėščios moterys, medikai.

Lietuvoje naujoji vakcina pasirodys tik kitų metų gegužės mėnesį, kai pandeminio gripo banga gali būti jau pasiautėjusi - mūsų šalis pavėlavo pateikti užsakymą vakcinų gamintojams.

Lietuva vakcinos užsisakė tik tiek, kad jos pakaks maždaug 12-14 tūkst. šalies gyventojų. Siekiant, kad pavojingas gripo virusas neplistų, tai - lašas jūroje.

Paskiepijus tik nedidelę dalį gyventojų, pinigai bus išmesti į balą. Pavojingo viruso tai nesustabdys, o visuomenė greičiausiai bus sukiršinta.

"Vakcinos tikrai nepakaks. Mus guodžia tik tai, kad kol kas vyrauja lengvos pandeminio gripo formos", - kalbėjo Sveikatos apsaugos ministerijos visuomenės sveikatos strategijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Loreta Ašoklienė.

Nenumatyta, kad pandeminio gripo vakcinų būtų galima įsigyti ir komerciniam naudojimui. Todėl šalies gyventojams nepavyks pasiskiepyti net už savo pinigus.

Vakcinų gamintojai pirmiausia stengiasi patenkinti užsakymus tų valstybių vyriausybių, kurios sutartis sudarė gerokai anksčiau. Lietuva su tokiu prašymu uždelsė.

Pakaks vien medikams

Medikai ir tarptautinės organizacijos pataria nuo pandeminio gripo pirmiausia skiepyti asmenis, sergančius lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, bronchine astma, vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, taip pat nėščiąsias.

Pagal prioritetą sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai - trečioje vietoje.

Lietuvoje visos trys rizikos grupės sudaro maždaug trečdalį gyventojų: 31 proc. serga lėtinėmis ligomis, nėščiosios sudaro 0,9 proc., o sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai - 1,5 procento.

Tačiau dėl ribotų galimybių numatyta pirmiausia paskiepyti medicinos personalą: šeimos gydytojus, pediatrus, terapeutus, slaugytojus, dirbančius su šeimos gydytoju ir jo komanda, greitosios medicinos pagalbos medikus, ligoninių priėmimo skyriuose dirbančius gydytojus, slaugytojus, visuomenės sveikatos specialistus.

Taupumas gali atsirūgti

Vakcinos negausiantys onkologiniai ligoniai pasijuto apskritai nereikalingi valstybei. Jie iš viso nėra įtraukti į žmonių, kuriems bus skirta vakcina nuo pandeminio gripo, sąrašą.

"Skiepai - mokslininkų įrodyta apsaugos nuo pandeminio gripo priemonė. O kas daroma Lietuvoje? Taupoma. Žmonėms nesuteikiama galimybės pasiskiepyti, todėl jie pasmerkiami mirčiai. Tai žiauru", - teigė Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys.

Toks taupymas, pasak jo, gali dar labiau paralyžiuoti valstybę nei ekonominė krizė. Kiek kainuos sergančiųjų gydymas galo su galu nesuduriančiai valstybei?

Diskriminuojami pasijuto ir sergantieji astma.

"Mes nepriklausome žmonių grupei, kuri bus skiepijama valstybės lėšomis", - guodėsi Lietuvos sergančiųjų astma klubų asociacijos pirmininkė Eglė Kvedaraitė.

Gripas žiauriausiai smogia žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi.

Sergantieji astma - tarp jų. Susirgus gripu astma paūmėja, ištinka priepuoliai, o plaučių uždegimas kelia mirtiną pavojų.

Apsauga - kaukė ir pirštinės

Nerimas dėl pandeminio gripo kirba ir medikų širdyse. Kol nebus vakcinos, prieš klastingą virusą jie turės tik menkas apsisaugojimo priemones - kaukę ir latekso pirštines.

Jau dabar aišku, kad jei prasidės naujo tipo gripo protrūkis, šių priemonių nepakaks, nes jos yra vienkartinės.

"Žinoma, kad bijome susirgti. Lietuvoje nėra žmonių, atsparių pandeminiam gripui", - prasitarė Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Vanda Pumputienė.

Teks mokytis higienos įgūdžių

Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos profesorius Alvydas Laiškonis net abejoja, ar apskritai verta pirkti pandeminio gripo vakciną, jeigu ji Lietuvą pasieks ne anksčiau kaip kitų metų gegužę: "Tuomet šaukštai gali būti po pietų. Tik pinigus išmesime".

Profesoriaus manymu, lietuviai prieš pandeminį gripą liko beginkliai.

Tačiau, A. Laiškonio nuomone, verta skiepytis nuo sezoninio gripo, taip pat nuo pneumokokinės infekcijos, kuri sukelia ūminį plaučių uždegimą. Ypač tiems asmenims, kurie kenčia nuo lėtinių ligų.

Pasidomėjęs, kaip rengiasi pandeminiam gripui Kauno apskrities gydymo įstaigos, A. Laiškonis liko priblokštas: "Liūdnas vaizdas. Ligoninės neturi pinigų net kaukėms ar pirštinėms".

Mediko nuomone, visuomenės sveikatos centrams reikėtų nedelsiant imtis švietėjiškos veiklos - mokyti, kaip užsidėti kaukę, aiškinti, kodėl sušlapusios kaukės negalima naudoti antrą kartą, priminti, kad būtina kuo dažniau plautis rankas.

Menkos vaistų atsargos

* Vyriausybė skyrė 1 mln. litų įsigyti antivirusinių vaistų, kurie bus kaupiami rezerve, ir 700 tūkst. litų - vakcinai nuo pandeminio gripo.

* Manoma, kad vakcina Lietuvą turėtų pasiekti 2010 metų antrąjį ketvirtį.

* Vaistų, kurie gali padėti įveikti pandeminį gripą, atsargos Lietuvoje nedidelės, jų pakaktų vos 3,29 proc. šalies gyventojų. "Tamiflu" sukaupta 63 tūkst. gydymo kursų, "Relenza" - 48,3 tūkst.

* Turima ir seniau sukurto medikamento "Remantadin", kurio pakaktų 73 tūkst. gydymo kursų. Šie vaistai efektyvūs gydant pandeminį gripą.

* Nupirkus papildomai vaistų nuo pandeminio gripo už milijoną litų, jų pakaktų daugiau nei 4 proc. šalies gyventojų.

LRT

Nuo įklotų moteris gelbėja operacija

Apie šlapimo nelaikymą moterys linkusios nutylėti net savo artimiesiems. Pagal statistiką tik 25 proc. su šia problema susiduriančių moterų ieško pagalbos. Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas urologas Mindaugas Danilevičius, rašantis...


Sergančiųjų odos vėžiu per 10 metų padvigubėjo

Įsibėgėjant šiltajam atostogų sezonui, gydytojai perspėja nepamiršti saugoti odą. Sergančiųjų odos vėžiu skaičius per pastarąjį dešimtmetį padvigubėjo. Galima lažintis, kad tik reto išvykstančiojo lagamine guli kremas nuo saulės, sako gydytojai....


Kaip išvengti kojų venų ligų?

Kaip išvengti kojų venų ligų?

Venų plėtimasis – vienas aktualiausių sveikatos sutrikimų. Silpnus venų vožtuvėlius paveldime, arba juos susilpnina netinkamas mūsų gyvenimo būdas. Į šį sutrikimą laiku nekreipiant dėmesio, vėliau gali prireikti net operacijos. Pajutus...


Žmogaus plaučiuose pradėjo augti eglė

Žmogaus plaučiuose pradėjo augti eglė

Rusijos chirurgai, pradėję piktybinio auglio šalinimo operaciją, negalėjo patikėti savo akimis: vyriškio plaučiuose buvo suvešėjusi 5 cm eglutė. Kaip rašoma Rusijos žiniasklaidoje, 28 metų Artiomas Sidorkinas, gyvenantis Uralo regione, medžio...


Pasaulinę AIDS dieną – nemokami tyrimai dėl ŽIV

Gruodžio 1-ąją, Pasaulinę AIDS dieną, Klaipėdoje rengiama nemokamų greitųjų tyrimų dėl ŽIV akcija. Jai baigiantis, 17 val., Atgimimo aikštėje klaipėdiečiai kviečiami įžiebti raudonąjį kaspiną – simbolinį solidarumo su visais sergančiaisiais...


Atlyginimų mažinimas - skaudu, bet neišvengiama

Uostamiesčio sveikatos priežiūros įstaigų vadovai nenori imti pavyzdžio iš Vyriausybės ir Seimo, kurie nutarimus "nuleidžia" netikėtai, nepasitarę su medikų visuomene, vadovais. Priversti mažinti atlyginimus jie teigia viską derinantys...


Multivitaminai gali sumažinti širdies ligų riziką

Be to, jei vitamino E dešimt metų suvartojama daugiau kaip 215 miligramų per dieną, tai siejama su 28 procentais mažesne rizika mirti nuo širdies ligų, teigiama tyrimo ataskaitoje, kurią paskelbė žurnalas "American Journal of...


Medikai pakraupę nuo ministro užmačių

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos (LGVS) atstovai šiandien mėgins sveikatos apsaugos ministrui Algiui Čaplikui įrodyti, kad sumanyta šalies ligoninių pertvarka atsisuks ne tik prieš medikus, bet ir prieš jų pagalbos laukiančius pacientus....


Šalys donorės pažadėjo skirti beveik 12 mlrd. dolerių pasauliniam AIDS fondui

Šalys donorės pažadėjo per trejus metus skirti 11,7 mlrd. dolerių pasauliniam fondui, kovojančiam su AIDS ir kitomis mirtį nešančiomis ligomis, antradienį paskelbė Jungtinių Tautų (JT) vadovas Ban Ki-moonas. Anksčiau Vašingtonas pranešė...


JAV tiria galimą vaisto Alli žalą kepenims

FDA praėjusią savaitę atnaujino informaciją apie jos stebimus vaistus, kurie laikomi potencialiai žalingais, praneša nutraingredients-usa.com. Tarp naujų į šį sąrašą įtrauktų medikamentų yra ir orlistatas, kurį "GlaxoSmithKline" bendrovė...


Jaunų vyrų psichinei būklei santykių problemos turi didesnį poveikį nei moterų

Galbūt išoriškai jie atrodo drąsūs, eina į barus ir netgi daugiau šneka apie futbolą. Tačiau sociologinis tyrimas rodo, kad priešingai, nei įprasta manyti - ištikus santykių krizei labiausiai kenčia vyrai. Panašu, kad jaunų vyrų psichinei būklei...


Mesti rūkyti padės vakcina

Žalingo įpročio atsisakyti bandantiems rūkaliams vaistų gamintojai jau netrukus tikisi pasiūlyti veiksmingą vakciną. Susitarimą ją kurti pasirašė vaistus kurianti kompanija bei juos gaminanti bendrovė "GlaxoSmithKline" (GSk), pranešama...


Naujas tyrimas: V.Leninas mirė nuo sifilio

Rusijos revoliucionierius ir Sovietų Sąjungos kūrėjas Vladimiras Leninas mirė nuo sifilio, o ne nuo insulto, kaip buvo teigiama anksčiau, tvirtinama naujame tyrime. Žinomos britų istorikės ir knygų autorės Helen Rappaport teigimu, dokumentai,...


Pacientų padėkas medikams įteiks Alma Adamkienė

Pirmadienį, 15 val., istorinėje Prezidentūroje Kaune rengiamas Lietuvos gydytojų sąjungos, LNK laidos "Sveikatos ABC" bei Sveikatos apsaugos ministerijos renginys "Padėka medikui". Tapęs tradiciniu renginys kasmet sulaukia vis...


Nustatytas šalutinis vakcinos nuo kokaino poveikis

Nors vakcina nuo kokaino priklausomybės veiksminga, kai kurie tyrimo savanoriai jo pradėjo vartoti 10 kartų daugiau. Mokslininkai jau prieš daugiau nei metus sukūrė vakciną nuo kokaino poveikio. Vaistai pakeičia kūno biochemiją taip, kad...


Ausies skausmo priežastis – 33 metus įstrigęs dantis

Daugiau nei 30 metų buvęs kalnakasys Stephenas Hirstas kentė ausies skausmus ir silpnai girdėjo. Šio skausmo priežastis – ausyje įstrigęs dantis. Kaip praneša dailymail.co.uk, vyras dabar pagaliau gali ramiai miegoti, nes jo nebekankina...


Meksikoje keliasdešimt žmonių mirė nuo kiaulių gripo

Meksikoje per kelias savaites nuo kiaulių gripo mirė 57 žmonės. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), šia liga susirgo 800 žmonių, praneša agentūra AFP. Mirties atvejai pirmiausiai užfiksuoti sostinės Meksiko regione. Pirmaisiais...


Vyrai praranda savo lytį, perspėja mokslininkai

Vyrai praranda savo lytį, perspėja mokslininkai

Tai, kad vyrai - silpnoji lytis, patvirtina visame pasaulyje atlikti tyrimai. Mokslininkai skambina pavojaus varpais: dėl chemiškai užterštos aplinkos "išreguliuotų" hormonų sukeltos feminizacijos visoje planetoje stebimi fiziologiniai...


Gydymą užtikrina privalomojo sveikatos draudimo įmokų lėšos

Dabar, krizės metu, gydymo įstaigos dažnai skundžiasi lėšų stoka, su jomis už paslaugas atsiskaitančios ligonių kasos, suprantama, irgi išgyvena finansinę įtampą. Kaip finansuojama mūsų sveikatos apsaugos sistema, kas slypi už termino...


Traumų profilaktika – atsargumas ir mankšta

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai įspėja, jog vyresnio amžiaus žmonės turėtų būti ypač atidūs norėdami išvengti traumų. Kasmet kritimą patiria 30-60 proc. suaugusių žmonių, maždaug pusė jų – daugiau nei vieną...


Lūžius skubiai gydys "įšvirkščiamas kaulas"

Lūžius skubiai gydys "įšvirkščiamas kaulas"

Kaulų lūžiams sugyti prireikia mėnesių. Tačiau Didžiosios Britanijos kompanija "RegenTec" tikisi pagreitinti gijimo procesą specialių baltų miltelių injekcija. Milteliai lūžusio kaulo dalis sujungs į vieną vos per kelias minutes. Tiesa,...


E. coli protrūkio paslaptis gilėja

Pražūtingos, 12 šalių paplitusios ir 19 žmonių pražudžiusios E. coli bakterijos protrūkis gali būti susijęs su geguže Hamburge vykusiu festivaliu. Pareigūnams toliau ieškant pavojingos žarnyno infekcijos šaltinio, Vokietijos nacionalinio ligų...


Svarbu diagnozuoti ne tik patį vėžį, bet ir galimybę susirgti

Kovas yra tarptautinis storosios žarnos vėžio žinomumo mėnuo, kuomet visuomenei ir gydytojams primenami šios ligos ypatumai. Storosios žarnos vėžys yra trečia pagal dažnį onkologinė liga Vakarų visuomenėje. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 1500...


Ar jūsų prisiminimai tikri?

Ar jūsų prisiminimai tikri?

Vakar buvote vestuvėse. Ceremonija buvo graži, gėrimai ir maistas puikūs, šokiai tęsėsi iki paryčių. Bet žmonės sako, kad vakar jūs gulėjote ligoninėje, kaip ir pastarąsias dvi savaites ir jokiose vestuvėse nebuvote. Reiškinys, kai po smegenų...


Zita Vasiliauskaitė. Dovana – tai žinia

Jei surengtume viešą diskusiją apie dovanas, jų vietą mūsų gyvenime, patys nustebtume – kiek įvairiausių nuomonių, požiūrių, beje, labai prieštaringų, būtų išsakyta. Vieni sakytų, kad dovana – tikras džiaugsmas, ypač jei dovanojama...


Netekę darbo žmonės mano prarasiantys ir norą mylėtis

Belgijos Lježo universiteto mokslininkai atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo jų bendradarbiai: pradedant nuo valytojų, baigiant vadovaujančiais darbuotojais. 350 savanoriams buvo išdalinti lapai su klausimais: kiek jie uždirba, kiek atideda...


Verta žinoti: dviračio pasirinkimas, sėdėsena ir pėdų padėtis

Verta žinoti: dviračio pasirinkimas, sėdėsena ir pėdų padėtis

Šiltuoju metų sezonu siekiame kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, vis dažniau atkreipiame dėmesį į savo kūno formas ir norime, kad jos būtų gražios. Aktyvesnis gyvenimo būdas užtikrins ne tik realius pokyčius veidrodyje, bet ir plačią šypseną,...


Prie laiko pokyčių žmogus prisitaiko per dvi savaites

Prie laiko pokyčių žmogus prisitaiko per dvi savaites

Praėjusią naktį pasukome laikrodžių rodykles valanda pirmyn, todėl ilgiau džiaugsimės šviesiu paros metu, sutaupysime elektros energijos. Tačiau medikai tikina, kad prie laiko pokyčių sukelto streso žmogaus organizmas visiškai prisitaikys tik per...


Embriono kamieninių ląstelių studijoms – žalia šviesa

Embriono kamieninių ląstelių studijoms – žalia šviesa

JAV Federalinė reguliavimo tarnyba mokslininkams leido išsiaiškinti, ar ląsteles yra saugu naudoti gydant stuburo traumas. CNN cituotas "Geron korporacijos" vadovas daktaras Thomas Okarma teigė, kad pirmuosius žmogaus embriono kamieninių...


Be kompiuterio neišsiverčia

Kompiuteriai ir internetas vis labiau skverbiasi į medikų kasdienybę ir tampa įprasta darbo priemone. Statistikos departamento atlikto tyrimo duomenimis, šių metų pradžioje visos sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose dirbo 10 ir daugiau...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9