Gruodžio 6d. Pirmadienis

Lietuviai prieš kiaulių gripą dar yra beginkliai

Peržiūrų skaičius: 20740

Krepšininkas Linas Kleiza - vienas iš nedaugelio lietuvių, kuriam jau nebaisus vadinamojo kiaulių gripo virusas. Jis paskiepytas vakcina, kurios Lietuvoje dar nėra.

Pirėjo "Olympiakos" klubo naujokas L. Kleiza pandeminio gripo, dar vadinamo kiaulių gripu, pavojų pajuto, kai po komandos viešnagės JAV šia infekcine liga užsikrėtė du komandos nariai.

"Visi kiti jaučiamės gerai. Iš pradžių gavome antivirusinių vaistų, o vėliau buvome paskiepyti nuo kiaulių gripo", - "Lietuvos rytui" vakar kalbėjo 24 metų L. Kleiza.

Nebus net už pinigus

Vakarų Europoje ir JAV jau pradėtas masinis gyventojų skiepijimas nuo naujojo tipo gripo viruso A (H1N1). Skiepijami lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, nėščios moterys, medikai.

Lietuvoje naujoji vakcina pasirodys tik kitų metų gegužės mėnesį, kai pandeminio gripo banga gali būti jau pasiautėjusi - mūsų šalis pavėlavo pateikti užsakymą vakcinų gamintojams.

Lietuva vakcinos užsisakė tik tiek, kad jos pakaks maždaug 12-14 tūkst. šalies gyventojų. Siekiant, kad pavojingas gripo virusas neplistų, tai - lašas jūroje.

Paskiepijus tik nedidelę dalį gyventojų, pinigai bus išmesti į balą. Pavojingo viruso tai nesustabdys, o visuomenė greičiausiai bus sukiršinta.

"Vakcinos tikrai nepakaks. Mus guodžia tik tai, kad kol kas vyrauja lengvos pandeminio gripo formos", - kalbėjo Sveikatos apsaugos ministerijos visuomenės sveikatos strategijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Loreta Ašoklienė.

Nenumatyta, kad pandeminio gripo vakcinų būtų galima įsigyti ir komerciniam naudojimui. Todėl šalies gyventojams nepavyks pasiskiepyti net už savo pinigus.

Vakcinų gamintojai pirmiausia stengiasi patenkinti užsakymus tų valstybių vyriausybių, kurios sutartis sudarė gerokai anksčiau. Lietuva su tokiu prašymu uždelsė.

Pakaks vien medikams

Medikai ir tarptautinės organizacijos pataria nuo pandeminio gripo pirmiausia skiepyti asmenis, sergančius lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, bronchine astma, vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, taip pat nėščiąsias.

Pagal prioritetą sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai - trečioje vietoje.

Lietuvoje visos trys rizikos grupės sudaro maždaug trečdalį gyventojų: 31 proc. serga lėtinėmis ligomis, nėščiosios sudaro 0,9 proc., o sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai - 1,5 procento.

Tačiau dėl ribotų galimybių numatyta pirmiausia paskiepyti medicinos personalą: šeimos gydytojus, pediatrus, terapeutus, slaugytojus, dirbančius su šeimos gydytoju ir jo komanda, greitosios medicinos pagalbos medikus, ligoninių priėmimo skyriuose dirbančius gydytojus, slaugytojus, visuomenės sveikatos specialistus.

Taupumas gali atsirūgti

Vakcinos negausiantys onkologiniai ligoniai pasijuto apskritai nereikalingi valstybei. Jie iš viso nėra įtraukti į žmonių, kuriems bus skirta vakcina nuo pandeminio gripo, sąrašą.

"Skiepai - mokslininkų įrodyta apsaugos nuo pandeminio gripo priemonė. O kas daroma Lietuvoje? Taupoma. Žmonėms nesuteikiama galimybės pasiskiepyti, todėl jie pasmerkiami mirčiai. Tai žiauru", - teigė Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys.

Toks taupymas, pasak jo, gali dar labiau paralyžiuoti valstybę nei ekonominė krizė. Kiek kainuos sergančiųjų gydymas galo su galu nesuduriančiai valstybei?

Diskriminuojami pasijuto ir sergantieji astma.

"Mes nepriklausome žmonių grupei, kuri bus skiepijama valstybės lėšomis", - guodėsi Lietuvos sergančiųjų astma klubų asociacijos pirmininkė Eglė Kvedaraitė.

Gripas žiauriausiai smogia žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi.

Sergantieji astma - tarp jų. Susirgus gripu astma paūmėja, ištinka priepuoliai, o plaučių uždegimas kelia mirtiną pavojų.

Apsauga - kaukė ir pirštinės

Nerimas dėl pandeminio gripo kirba ir medikų širdyse. Kol nebus vakcinos, prieš klastingą virusą jie turės tik menkas apsisaugojimo priemones - kaukę ir latekso pirštines.

Jau dabar aišku, kad jei prasidės naujo tipo gripo protrūkis, šių priemonių nepakaks, nes jos yra vienkartinės.

"Žinoma, kad bijome susirgti. Lietuvoje nėra žmonių, atsparių pandeminiam gripui", - prasitarė Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Vanda Pumputienė.

Teks mokytis higienos įgūdžių

Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos profesorius Alvydas Laiškonis net abejoja, ar apskritai verta pirkti pandeminio gripo vakciną, jeigu ji Lietuvą pasieks ne anksčiau kaip kitų metų gegužę: "Tuomet šaukštai gali būti po pietų. Tik pinigus išmesime".

Profesoriaus manymu, lietuviai prieš pandeminį gripą liko beginkliai.

Tačiau, A. Laiškonio nuomone, verta skiepytis nuo sezoninio gripo, taip pat nuo pneumokokinės infekcijos, kuri sukelia ūminį plaučių uždegimą. Ypač tiems asmenims, kurie kenčia nuo lėtinių ligų.

Pasidomėjęs, kaip rengiasi pandeminiam gripui Kauno apskrities gydymo įstaigos, A. Laiškonis liko priblokštas: "Liūdnas vaizdas. Ligoninės neturi pinigų net kaukėms ar pirštinėms".

Mediko nuomone, visuomenės sveikatos centrams reikėtų nedelsiant imtis švietėjiškos veiklos - mokyti, kaip užsidėti kaukę, aiškinti, kodėl sušlapusios kaukės negalima naudoti antrą kartą, priminti, kad būtina kuo dažniau plautis rankas.

Menkos vaistų atsargos

* Vyriausybė skyrė 1 mln. litų įsigyti antivirusinių vaistų, kurie bus kaupiami rezerve, ir 700 tūkst. litų - vakcinai nuo pandeminio gripo.

* Manoma, kad vakcina Lietuvą turėtų pasiekti 2010 metų antrąjį ketvirtį.

* Vaistų, kurie gali padėti įveikti pandeminį gripą, atsargos Lietuvoje nedidelės, jų pakaktų vos 3,29 proc. šalies gyventojų. "Tamiflu" sukaupta 63 tūkst. gydymo kursų, "Relenza" - 48,3 tūkst.

* Turima ir seniau sukurto medikamento "Remantadin", kurio pakaktų 73 tūkst. gydymo kursų. Šie vaistai efektyvūs gydant pandeminį gripą.

* Nupirkus papildomai vaistų nuo pandeminio gripo už milijoną litų, jų pakaktų daugiau nei 4 proc. šalies gyventojų.

LRT


Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

Sukurtas vėžį per 15 min. nustatantis skeneris

D. Britanijos mokslininkai pranešė sukūrę "revoliucinį" diagnostikos prietaisą, kuris gali diagnozuoti vėžį, išsėtinę sklerozę bei kitas ligas per 15 minučių. Lydso universiteto mokslininkai teigia, kad šiuo prietaisu naudotis lygiai...


Gripas atsitraukė, bet viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sumažėjo nesmarkiai

Praėjusią savaitę Lietuvoje registruotas tik vienas gripo atvejis, tačiau susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sumažėjo nedaug, teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Jo duomenimis, praėjusią savaitę susirgo...


Viena injekcija išgydys nuo bet kokios baimės

Bijote aukščio, vorų, gyvačių arba tamsos? Japonijoje kuriamas nuo įvairiausių fobijų gydantis preparatas, kurio vienos injekcijos esą pakaks baimei atsikratyti. Japonijos mokslininkai pranešė nustatę, kad žmonių ir gyvūnų smegenis galima...


HyFoSy – naujas, nekenksmingas, neskausmingas ir efektyvus kiaušintakių praeinamumo tyrimas ambulatorijos sąlygomis

HyFoSy – naujas, nekenksmingas, neskausmingas ir efektyvus kiaušintakių praeinamumo tyrimas ambulatorijos sąlygomis

HyFoSy – tai histerosalpingo echoskopija (angl. Hysterosalpingo Foam Sonography, HyFoSy) naudojant ExEm putas yra naujas, modernus ir saugus kiaušintakių praeinamumo tyrimo metodas. HyFoSy metodas pasaulyje jau plačiai naudojamas kaip...


Lenkijoje kiaulių gripas nusinešė 38 gyvybes

Lenkijos Lubusko vaivadijos Gožuvo mieste penktadienį mirė 41 metų moteris, kuriai buvo nustatytas virusas A(H1N1). Tai 38-oji vadinamojo kiaulių gripo auka šalyje, pranešė Lenkijos naujienų agentūra PAP. Ketvirtadienį Lodzėje ta pati liga pakirto...


Dvikalbystė padeda nutolinti senatvinę silpnaprotystę

Dvikalbystė padeda nutolinti senatvinę silpnaprotystę

Kanados mokslininkai nustatė, kad dvikalbiai žmonės, kurie kasdien vartoja dvi kalbas, gali maždaug keturiems metams nutolinti senatvinės silpnaprotystės (demencijos) pradžią. Tyrėjai teigia, kad papildomos pastangos, kurias įdedame kasdien...


Invalidumui išvengti - geresnė diagnostika

Invalidumui išvengti - geresnė diagnostika

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sergantiesiems diabetu ir kitos kilmės polineuropatija jau atliekami neurometrijos tyrimai pažangiausiu neurometru. Šis aparatas, - ve.lt sakė KUL Endokrinologijos skyriaus vedėjas Antanas Navickas, - leidžia...


KMUK padovanotas pusės milijono vertės ultragarso aparatas

Tradicinio TV3 ir SEB paramos projekto "Išsipildymo akcija" rengėjai džiaugiasi užsibrėžtų tikslų įgyvendinimu. "Išsipildymo akcijos" jautrios istorijos pernai kvietė aukoti visus geros valios žmones, o dabar kviečia kartu...


Ketverių metų britui persodinti plaučiai

Keturmetis berniukas tapo jauniausiu Didžiojoje Britanijoje žmogumi, kuriam buvo persodinti plaučiai. Keturmečio Meisono Luiso ūgis – vos 93 centimetrai. Jam persodinti tik 11 centimetrų ilgio 140 gramų sveriantys plaučiai. Organas buvo toks...


Kodėl juokas toks užkrečiantis?

Kodėl juokas toks užkrečiantis?

Mokslininkai iki šiol negali paaiškinti, kodėl juokas yra užkrečiantis. Nauji tyrimai leidžia bent iš dalies paaiškinti juoko užkrečiamumo fenomeną. "New Scientist" rašoma, kad Londono universiteto Karališkojo koledžo mokslininkė Sophie...


Moksleivių sveikatos patikrinimas: svarbiausia pažyma, o ne sveikata

Moksleivių sveikatos patikrinimas: svarbiausia pažyma, o ne sveikata

Prieš mokslo metus, ar jiems jau prasidėjus, daugelis tėvų suskuba gauti sveikatos pažymas, kurias iki rugsėjo 15 d. privaloma pateiktas švietimo įstaigoms, kuriose mokosi vaikai. Pasitaiko, kad gydytojui paskambinę tėvai prašo, kad jie tokią...


Moterims rūkymas daro didensę žalą nei vyrams

Apie rūkymo žalą susimąstyti savo rūkančias mamas bei močiutes kvies ir moksleiviai, įteikdami joms popierines gėles. Padedant Visuomenės sveikatos biurams bus išdalinta 10 000 popierinių gėlių. Jos bus dalinamos įvairiose kaimo, miesto įstaigose,...


Ką daryti, jei vaiką apniko utėlės?

Ką daryti, jei vaiką apniko utėlės?

Turbūt visi ne kartą esame smagiai gurkšnoję kavą su draugais, o mūsų vaikai valandą ar dvi lando tuneliais, čiuožinėja, karstosi kokios vaikų žaidimų šalies labirintais. Tačiau... vieną dieną aiktelite supratę, kad parsinešėte ir nemalonią...


Pašto poste sulaikyti preparatai su medvarlės ikrais

Vilniaus Pašto poste Muitinės Pažeidimų prevencijos skyriaus pareigūnai sulaikė 240 kapsulių vaistinio preparato, į kurio sudėtį įeina medvarlės ikrai. Atliekant smulkių siuntų muitinį patikrinimą, dviejose siuntose iš Kinijos Vilniaus teritorinės...


Tikisi senėjimą sustabdyti ties 50 metų riba

Šimtamečiai su penkiasdešimtmečių kūnu vieną dieną taps realybe, teigia Didžiosios Britanijos mokslininkai. Augant gyvenimo kokybei, daugiau kaip pusė šiuo metu gimusių kūdikių sulauks šimto metų, rašo BBC. Leedso universiteto Didžiojoje...


Kovo 22-oji – Pasaulinė vandens diena

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, minėdamas Pasaulinę vandens dieną, primena: vanduo yra būtinas gyvybei. Žmogui kasdien reikia išgerti 2–3 litrus vandens. Labai svarbu, kad jis būtų švarus ir grynas. Vartojant...


Asociacija: pabrango šimtas kompensuojamųjų vaistų

Nacionalinė vaistų prekybos asociacija tikina, jog atlikusi Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamų atpigintų kompensuojamųjų vaistų analizę, nustat4, kad iš tikrųjų pacientams pabrango 105 pavadinimų vaistai, o atpigo - tik 10. Asociacija...


Sukurtas virusus žudantis, bet aplinkinėms ląstelėms nekenkiantis lazeris

Sukurtas virusus žudantis, bet aplinkinėms ląstelėms nekenkiantis lazeris

Arizonoje (JAV) gyvenantis ir dirbantis fizikos profesorius Kong-Thon Tsen ir jo sūnus Shaw-Wei Tsen, studijuojantis patologiją, sukūrė naują didelės spartos impulsinį lazerį, kuriuo pavyko sunaikinti įprastinius virusus nepažeidžiant sveikų...


Mokslininkas netyčia išsiaiškino, kaip galima atauginti nukirstas galūnes

Mokslininkas netyčia išsiaiškino, kaip galima atauginti nukirstas galūnes

Harvardo medicinos mokyklos mokslininkas netikėtai aptiko neaktyvų, tik pelių embrionuose veikiantį geną, kurį vėl įjungus pelėms po gimimo užsitraukinėjo ausyse iškirptos skylės, atauginėjo nukirpti pirštai. Tikėtina, kad šis genas, juokais...


Įminta karšto bučinio paslaptis

Įminta karšto bučinio paslaptis

Bučiuotis malonu todėl, kad susilietus lūpoms įjungiama sudėtingų cheminių procesų grandinė, sukelianti smegenyse atsipalaidavimo ir malonumo pojūčius, nustatė mokslininkai. Jų teigimu, karštas bučinys susuka galvą ne mažiau nei kokainas. Lafajeto...


Gripas pasiglemžė klaipėdietės gyvybę

Antradienio vakarą nuo gripo komplikacijų mirė klaipėdietė. Tačiau moteris nebus užregistruota kaip šeštoji pandeminio gripo auka. Kritinės būklės 52 metų ligonė užvakar atvežta į Gargždų ligoninę. Vos spėjus padaryti pirmuosius tyrimus moteris...


Medikė: Lietuva pasirengusi atremti kiaulių gripo iššūkius

Visą pasaulį išgąsdinęs kiaulių gripas yra pavojingiausias vaikams, nėščiosioms ir jauniems žmonėms. Be to, šį virusą kol kas įveikia tik du vaistai. Taip tvirtino penktadienį portalo forume viešėjusi Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų...


Lenkijoje pedofilai bus priverstinai kastruojami

Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis pasirašė įstatymą, pagal kurį cheminė kastracija bus priverstinai taikoma suaugusiesiems, prievartavusiems savo vaikus ar artimus giminaičius, praneša BBC. Šio įstatymo priėmimas reiškia, kad dabar Lenkija...


Vaistų kainos kol kas nedidės

Daugumai balsavus "už" ir vienam Seimo nariui susilaikius, Seimas iki 2010 m. gruodžio 31 d. pratęsė lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo taikymą kompensuojamiesiems vaistams. Klausimo svarstymo procedūra vyko ypatingos...


Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D itin svarbus vyresnio amžiaus žmonėms, mat didesni jo kiekiai padeda išvengti su amžiumi atsirandančių atminties problemų. Tokią išvadą padarė amerikiečių ir britų mokslininkai iš Mičigano ir Kembridžo universitetų. Jų tyrime dalyvavo...


Nauja laboratorija – itin pavojingų infekcinių ligų tyrimams

Baigtas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros III biologinio saugos lygio laboratorijos, skirtos pavojingų ligų sukėlėjų tyrimams, įrengimas. Tai - pirmoji Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje laboratorija, kurioje galima tirti III lygio...


"Daktaras Mirtis" nužudė tris pacientus, tenkindamas savo ego

Indijoje gimęs chirurgas, pramintas "Daktaru Mirtimi", antradienį buvo pripažintas kaltu dėl trijų savo pacientų australų nužudymo ir neatitaisomos žalos padarymo ketvirtojo sveikatai. Jo kaltė buvo pripažinta po teismo proceso, kurio...


Surasta žmogaus antroji regos sistema ir tuo pačiu atskleistas biologinio laikrodžio "jungiklis"

Surasta žmogaus antroji regos sistema ir tuo pačiu atskleistas biologinio laikrodžio "jungiklis"

Iš ko susideda žmogaus akis, mokoma jau mokyklose per biologijos pamokas - tad mes nesikartosime, tik trumpai priminsime pagrindines nervines ląsteles, esančias akies tinklainėje ir atsakingas už šviesos signalo pavertimą į smegenims suprantamus...


Priekabių ieškančiam jūsų viršininkui tiesiog trūksta kompetencijos

Turite nuolat priekabių ieškantį viršininką? Galbūt jus paguos naujo tyrimo rezultatai, kurie rodo, kad viršininkai, kurie jaučiasi nekompetentingi, "išsilieja" ant kitų darbuotojų, nes taip nori sumažinti savo nepilnavertiškumo jausmą,...


Gyvenimas su vėžiu - įmanomas

Gyvenimas su vėžiu - įmanomas

Lėtinė mieloleukemija - viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų. Ši diagnozė daugeliui kelia tik neigiamas emocijas. Tačiau net su šia liga galima gyventi. Tiesa, jei pakliūni tarp "laimingųjų", kurie gauna naujausius vaistus....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9