Gudručio vaistinė

Lazeris – medicinos ateitis

Dar nesenai lazerinė medicina atrodė mokslinės fantastikos sritis. Šiandien naujausios kartos lazerinė įranga gydytojams atveria neįtikėtinas galimybes puoselėti žmonių sveikatą ir grožį. Vis daugiau kadaise sudėtingų operacijų virsta tiesiog procedūromis, kurioms nėra naudojama bendra nejautra, o pacientai iš karto paleidžiami į namus. Ką gali lazeris šiandieninėje medicinos praktikoje? Apie tai – pokalbis su vienais iš šios srities pradininkų Lietuvoje – GK klinikos, medicinos, lazerių ir biotechnologijos klinikos, specialistais.

Vieni pirmųjų Lietuvoje

Žymus chirurgas onkologas Karapet Babajan vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjo naudoti lazerį medicinoje.
Šiandien jo įkurtoje GK klinikoje taikomos pažangiausios ir sudėtingiausios lazerių technologijos sveikatai ir grožiui. Klaidinga manyti, kad vienas ir tas pats lazeris tiks akių, odos, onkologinėms, plastinėms ar kitoms operacijoms. GK klinika vienintelė tarp Baltijos šalių naudoja 15 pasaulyje pažangiausių lazerių: kiekvienai problemai spręsti – skirtingą. Atrinkome keletą medicinos sričių, kur gydymas lazeriu itin efektyvus, saugus ir patogus pacientams.

Hemorojaus gydymas: skalpelį atstoja lazeris

„Hemorojus – viena dažniausių išangės ir tiesiosios žarnos ligų tarp vidutinio ar vyresnio amžiaus žmonių. Ligos paplitimas nėra žinomas, nesžmonės, kenčiantys nuo hemorojaus, dėl asmeninių,kultūrinių ar kitų priežasčių vengia kreiptis į gydytojus, o pagalbos pradeda ieškoti, kai liga jaubūna užleista“, – sako pilvo chirurgas proktologasmedicinos mokslų daktaras Saulius Mikalauskas. 1995 m. JAV gydytojas Morinaga pasiūlė naują hemorojaus gydymo metodą, kurio esmė – kontroliuojant ultragarsu surasti ir užsiūti hemorojų maitinančias arterijas. Kraujas nustoja tekėti į hemoroidinį mazgą, ir šis apmiršta. Būtent šiuo principu buvo sugalvota panaudoti lazerį. „Operacijos metu pacientas guli ant operacinio stalo irbendrauja su personalu.Operacija neskausminga, trunka apie 10–30 min. Gydant nedidelio laipsnio hemorojų, naudojamas vietiškai veikiantis lidokaino gelis ar intraveninė nejautra. Esant didesnio laipsnio hemorojui, ypač jei pacientas pageidauja miegoti, visuomet naudojama bendroji nejautra“, – sako dr. S. Mikalauskas.

Hemorojaus gydymo lazeriu privalumai – mažesnė kraujavimo tikimybė, geresnis žaizdų gijimas ir apskritai pooperacinis periodas tampa neskausmingas, nes, lazerio spinduliu kartu suardomos ir nervinės žarnos gleivinės galūnėlės. „Šis metodas efektyvesnis nei daugelis kitų, taikomų iki šiol. Tačiau, esant užleistiems hemorojaus atvejams, gydymas lazeriu neskiriamas, tuomet atliekama atvira hemoroidektomija“, – pabrėžia chirurgas.

Hemorojaus gydymas lazeriu – pasaulyje jokia naujiena, tačiau Lietuvoje tai naujas metodas, kurį pirmieji praėjusių metų rudenį pradėjo taikyti GK klinikos chirurgai.

Kiekvienai ligai – skirtingas

Lazeriai skirstomi pagal skleidžiamo spindulio bangos ilgį. Anot dr. S. Mikalausko, žmogaus audiniai ir skysčiai nevienodai sugeria skirtingų bangos ilgių lazerio spindulius, todėl, net hemorojų gydant, naudojamos kelios metodikos skirtingais lazeriais, atsižvelgiant į ligos sunkumą. Tokia pažangi operacija brangi, tačiau GK klinikos pacientams didžiąją jos kainos dalį dengia teritorinės ligonių kasos.

Lazeris ginekologijoje

Gimdos kaklelio (GK) vėžys – antra pagal dažnumą vėžinė liga tarp moterų piktybinių navikų. GK vėžys prasideda nuo intraląstelinių ląstelių pakitimų, todėl laiku pradėtas gydymas padėtų išvengti invazinio GK vėžio, t.y. laiku sustabdytų ligą.

GK konizacija – tai pakitusios srities išpjovimas kūgiu. Anot gydytojos akušerės ginekologės medicinos mokslų daktarės Rūtos Kurtinaitienės, konizaciją galima atlikti peiliu, elektros kilpa ir lazeriu. Šis metodas tinka esant visų laipsnių gimdos kaklelio intraepiteliniams pakitimams. Konizacijos lazeriu metu gimdos kaklelis nuskausminamas vietiškai arba taikant bendrą nejautrą (atsižvelgiant į tai, kiek GK audinių reikia pašalinti). „Turint tinkamą instrumentą ir sugebant jį valdyti, lazeriu išpjaunamas kokybiškesnis kūgis negu peiliu ar elektrine kilpa. Be to, mažiau nukenčia aplinkiniai audiniai, greičiau ir be randų užgyja žaizda. Pagrindinis lazerinės chirurgijos privalumas – ikivėžinio židinio abliacinis pašalinimas, „užlydant“ limfagysles, kraujagysles ir paliekant mažiausią kiekį potencialiai gyvybingų ląstelių pjūvio nekrozės zonoje. Tai minimaliai invazinis, tausojantis operuojamą organą, saugus, efektyvus, o kartu ir paprastas gydymo būdas, – lazerio privalumus vardija ginekologė. – Procedūra atliekama greitai, moteris į kasdieninį gyvenimą gali grįžti jau tą pačią dieną. Labai retai pasitaiko uždegimo komplikacijų, kraujavimų.“

Po CIN gydymo lazeriu mažiausiai suardoma GK sandara, nesutrikdoma jo funkcija ir ateityje nekyla problemų dėl nėštumo. Be to, esminis faktorius recidyvų profilaktikai yra patikimas žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris, kaip žinoma, ir yra pagrindinis GK vėžio rizikos faktorius, išnaikinimas lazeriu. Šis metodas parankus ir tada, kai pakitimai yra ne tik GK, bet ir makšties ar vulvos srityse. „Žinoma, šią procedūrą turi atlikti gydytojas, turintis darbo su lazeriu patirtį. Atliekant nekvalifikuotam specialistui, galimi šalia esančių organų, t. y. šlaplės, tiesiosios žarnos, šlapimo pūslės ar makšties pažeidimai“, – pabrėžia pašnekovė.

Aktuali problema – riebalai

Nepasitenkinimas savimi trukdo ne tik siekti karjeros, neretai tampa ir bendravimo kliūtimi. Noras būti lieknesniems, jaunesniems kamuoja daugelį moterų. GK klinika pirmoji Lietuvoje pradėjo taikyti vieną šiuolaikiškiausių naujos kartos chirurginio riebalų nusiurbimo būdų – lazerio procedūrą –lazerinę lipolizę (LL). Ši technologinė naujovė leidžia pasiekti aukščiausio lygio estetinių rezultatų. LL metu pro labai ploną 1–2 mm diametro kaniulę (tokio pat diametro, kaip injekcinė adata) suleidžiama nujautrinamojo tirpalo, po to į riebalinį audinį įkišamas lazerio šviesolaidis. Judinant kaniulę, lazerio skleidžiamą energiją sugeria riebalinio audinio ląstelės. Dėl to jos ištirpsta ir lengvai nusidrenuoja. Procedūros metu žmogus jaučia tik prisilietimą ir paspaudimą.

Plastinės-rekonstrukcinės chirurgijos gydytojos

Gytės Grigonytės-Babajan teigimu, LL itin tinka tirpdyti riebalus netgi tokiose sudėtingose vietose, kur įprastiniai riebalų nusiurbimo būdai neduoda tobulų rezultatų, pvz., virš kelių ar žasto ir t. t. Riebalų tirpdymas gali būti atliekamas daugeliui, tačiau prieš tai būtina konsultacija, kad gydytojas įvertintų odos elastingumą, poodinį riebalinį audinį, jo kiekį. Pvz., jeigu riebalinis sluoksnis itin didelis, galbūt bus patarta derinti įprastą chirurginį nusiurbimą kartu su lazeriu.

Kitas kokybės lygmuo

„LL privalumų daug. Vienas – procedūra ambulatorinė, nes nereikalauja bendros nejautros. Kartu dėl to smarkiai mažėja ir įvairių komplikacijų, tarp jų ir pačios rimčiausios – riebalų tromboembolijos – rizika. Procedūra prilygsta vizitui pas odontologą – iš karto po jos žmogus gali eiti į darbą. Šiuolaikinei visuomenei tai itin svarbu“, – sako G. Grigonytė-Babajan, kurios viena mokslinio domėjimosi sričių yra lazerių panaudojimas plastinėje chirurgijoje. „Jeigu savo praktikoje galiu atlikti LL, niekada nedarysiu įprastinio chirurginio nusiurbimo, – tęsia gydytoja. – Nes procedūrų rezultatai kokybės prasme nepalyginami. Po lazerio nebūna mėlynių, tinimas minimalus. Be to, kaip jau minėta, ne tik pašalinami pertekliniai riebalai, bet ir oda traukiasi pagal savo naujus kontūrus. Dėl to po šių procedūrų nereikia mėnesius nešioti spaudžiamųjų kompresinių
drabužių.“

GK klinikoje LL atlikti naudojami du skirtingo galingumo šiai procedūrai skirti naujos kartos lazeriai, kurie ne tik tirpdo riebalus, bet ir kontūruoja odą.

Kvalifikacija – be galo svarbi

Kaip teigia Europos sertifikatą dirbti su lazerine įranga turinti plastikos chirurgė G. Grigonytė-Babajan, lazerinėje medicinoje naudojamos kelios technologijos. Specialistė įspėja, kad ne visos net ir užsienio klinikos gali pasiūlyti visas šias technologijas, todėl, prieš pasirenkant kliniką, verta pasidomėti, ką realiai jos specialistai gali padaryti ir kokia lazerinė įranga bus naudojama. GK Klinikos gydytojai darbui lazerinės medicinos srityje mokėsi pripažintose pasaulio klinikose, yra įgiję sertifikatus, patvirtintus Europos lazerinės asociacijos (ELA), skaito pranešimus tarptautinėse mokslinėse konferencijose, jose susipažįsta ir su mokslo naujovėmis. Kiek žmogaus profesionalumas lemia procedūros rezultatus? „Praktiškai 90 proc. galutinio rezultato priklauso nuo specialisto patyrimo, kvalifikacijos. Paprastas pavyzdys – šratinukas. Vienas žmogus juo nė sakinio nesuregs, kitas – romaną parašys. Tas pats ir kalbant apie medicinos įrangą“, – įsitikinusi G. Grigonytė-Babajan.

„GK Klinika”
Gedimino pr. 14, Vilnius
Tel./Faks. +370 5 255 3350, mob. tel. +370 620 55 599
Juozapavičiaus g. 13, Vilnius
Mob. tel. +370 620 22 499
el. paštas info@gkklinika.com
www.gkklinika.com

Parengė: Anastasija Aleksandrova
Publikuota: žurnalas „Sveikas žmogus”

TAIP PAT SKAITYKITE