Nobel biocare

Kūno šiluma virs elektros energija

Fantastų vizijos kartais pildosi netikėtais rakursais. Rašytojo R. Bradbury vienas apsakymas vadinasi „I Sing the Body Electric”. Šiais energijos deficito ir aukštų kainų laikais mokslininkai turi labai originalių minčių.

Viena iš tokių – kaip pasinaudoti mūsų nuosavo kūno energija, kurios turime pakankamai, tik dažniausiai jos neišnaudojame (aišku, jeigu nekalbėsime apie sekso energiją).

Masačiusetso technologijos instituto profesorius Anantha Chandrakasanas sukūrė vadinamąją energiją vagiančią sistemą (energy scavenging system). Ji sugeba gauti šiek tiek energijos, pasinaudodama kūno ir aplinkos temperatūros skirtumu. Kol kas tas kiekis nėra didelis – vos 100 mikrovatų, jeigu temperatūros skilumas siekia pora laipsnių, bet pats principas yra daug žadantis. Tiek galios pakanka pakrauti kai kuriuos biomedicininius prietaisus. Tokius kaip širdies pulso ir gliukozės kraujyje matuokliai.

Tai ne vienintelis toks bandymas panaudoti nemokama energiją, kuri išsisklaido be naudos šilumos pavidalu arba judant. Pavyzdžui, šiuo metu kuriamios nanopjezotroninės sistemos medicinai, sudarytos iš nanolaidų, kurios ateityje turėtų aprūpinti energija implantuotus širdies stimuliatorius. Čia energija gaunama, pasinaudojus pjezo efektu.

TAIP PAT SKAITYKITE