REXSAN

Kraujo netrūksta, bet ligoniai jo pakankamai negauna

Šalyje kraujo iš donorų surenkama užtektinai, tačiau pacientų artimieji teigia, kad iš jų prievarta reikalaujama atvesti savus donorus, jei artimajam reikia perpilti kraują. Kiti sergantieji skundžiasi, kad ligoninės jiems riboja perpilamą kraują, praneša LTV informacinė laida „Šiandien”.

Šalyje populiarėjant kraujo donorystės akcijoms, skaičiuojama, kad atlygintinais ar neatlygintinais kraujo donorais yra tapęs kas trečias gyventojas. Tyrimų duomenimis, apie 60 proc. gyventojų donorais tapti ketina artimiausiu metu.

Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad kraujo šalyje netrūksta. Tačiau ligoniai tikina susiduriantys su kitokia realybe.

Nacionalinė donorų asociacija teigia, kad sergančiųjų vėžiu ar kitomis ligomis, kai reikalingas kraujo perpylimas, artimieji gydymo įstaigų primygtinai prašomi prieš tai surasti ir atvesti atitinkamą skaičių donorų.

„Tai yra primygtinis prašymas. Vienas dalykas – tai susiję su kraujo stoka gydymo įstaigose ir tai yra būdas išspręsti šitą problemą. O kitas momentas – tai ilgametė praktika ir ji kelia didelį nerimą. Mes tai vertiname kaip prievartinės kraujo donorystės formą”, – sako Darius Tumšys, Nacionalinės donorų asociacijos prezidentas.

Anot prisistatyti nepanorusios moters, kurios vienas artimųjų jau kelerius metus serga kraujo vėžiu ir jam kas kelios savaitės reikia perpilti kraują, anksčiau buvo reikalaujama surasti kraujo donorų, tačiau dabar esą ligoninė apskritai pradėjo riboti perpilamą kraują.

„Jau kovo mėnesį pasikeitė tvarka – suleidžia tik tas vadinamas dvi porcijas kraujo ir paleidžia namo. Nepriklausomai nuo to, ar ligoniui pagerėjo, ar pablogėjo. Blogai jis jaučiasi”, – sako moteris.

Nuo šių metų ligoninės kraują iš tiekėjų turi pirkti pačios. Lėšos įtrauktos į paslaugų įkainius. Tačiau Trakų ligoninė, kaip ir kitos mažosios ligoninės, skundžiasi, kad apskritai sumažėjus finansavimui lėšų joms nepakanka ir kas mėnesį patiria keliolikos tūkstančių litų nuostolių. Nors tikina, pacientams kraujo nenormuojanti.

„Kai mes pasirašėme sutartį su Ligonių kasa ir pamatėme, kad kraujas yra toks brangus, buvo visų skyrių vedėjų susirinkimas. Buvo aiškiai pasakyta, kad nesvarbu, kiek kainuoja kraujas, ligonis pagal indikacijas turi kraujo gauti ir jam turi būti supilta kraujo tiek, kiek reikia”, – tvirtina Arkadijus Goldinas, VšĮ Trakų ligoninės direktorius.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos tikinimu, šalies gydymo įstaigose sergančiųjų artimųjų yra tik paprašoma tapti donorais, nes esą norima skatinti neatlygintiną kraujo donorystę.

„Sveikatos apsaugos ministerija, kiek man yra žinoma, nėra gavusi rašytinių nusiskundimų, kurie būtų pasitvirtinę, kad, tarkime, pacientų artimųjų būtų reikalaujama, kad jie duotų kraujo”, – sako Alvyda Naujokaitė, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė.

Neoficialiais duomenimis, šalyje net ir esant užtektinai kraujo, pacientams ir jų artimiesiems dėl kraujo trūkumo ir jo ribojimo keliama panika, nes kai kurios kraujo donorystės įstaigos siekia sau finansinės naudos.

 



LRT

TAIP PAT SKAITYKITE